worstelen met doorwerken isl Creutzfeldt-Jakob steekt de kop op PZC Sluis moet schilderij Van Dijck teruggeven raymor^o PZC Hiddink met Australië bij laatste zestien op WK Auto Website Mensenlinq trekt veel mensen »i. en Haag is bang om keuzes te maken over bedwingen kosten vergrijzing isje bekent ersteken van de vrouw RDGLAZEN DEUREN j Lezers proberen zo zuinig mogelijk te rijden in Nationale zuinigheidstest Vliegtuigen voor verstokte rokers Boze FNV stapt naar supermarkten Schultz strandt in kwartfinale pKiarmg JtmL middag ïlaringen maar ook enkele wolken den. Droog en bij een zwakke tot Jtige westenwind rond 21 graden. jaargang no. 146 M* dag 23 juni 2006 nummer €1,25 me MC gm w/ \J www.raymoncjp.nl VOORGERECHT HOOFDGERECHT NAGERECHT Vooraf een heerlijke Dan volgt een Victoria- En laat u als afsluiting j paté met preisel- baars met een pittige verrassen door het beerensaus. tomatensaus. dessert van de kletsen proeven drinken slepen lachen uien Peet Vogels N HAAG - De discussie de verhoging van de e—-JW-leeftijd verdeelt de y^itieke partijen. CDA en zien niets in het idee; If D en D66 staan er sympa- f 2 'k tegenover. erhaus ëer doorwerken is een van nogelijkheden die een com- ie van topambtenaren giste- ;af om de AOW op termijn 2006 siand ijechië - Italië 0-2 hana-Verenigde Staten 2-1 ipan Brazilië 1 -4 oatië - Australië 2-2 JROEP E liè 3-7 hana 3-6 ijechié 3-3 irenigde Staten 3-1 3ROEP F azilië 3-9 ustralië 3-4 roatiè 3-2 ipan 3-1 ICLAPZC Advertentie Tekenaar/ I Constructeur die Franken B.V. zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland I en maak werk van feze of één van de vele andere vacatures. betaalbaar te houden. De studie groep begrotingsruimte, zoals de commissie heet, zegt in het advies dat ingrijpende maatrege len nodig zijn om de vergrij- zingskosten in de hand te hou den. Vooral de kosten van de AOW en de gezondheidszorg stij gen fors vanaf 2011 Om te voorkomen dat het begro tingstekort uit de hand loopt', moet er nu al worden ingegre pen. In totaal moet er zo'n 15 miljard euro worden bezuinigd of via lastenverzwaringen wor den binnengehaald. De studiegroep geeft een groot aantal mogelijkheden om dat te bereiken. Zo kan de AOW-leef- tijd omhoog naar 67 jaar, kun nen ouderen ook meebetalen aan de AOW of moeten de uitga ven voor gezondheidszorg in de hand gehouden worden door bij voorbeeld het pakket te verklei nen. Met name de ingrepen in de AOW liggen gevoelig in Den Haag. Ouderen met aanvullend pensioen laten meebetalen aan de AOW wordt afgewezen door CDA en WD. Stelen „Dat is stelen van de ouderen", vindt WD-minister Zalm. Maar langer doorwerken zoals hij wil, is voor CDA en PvdA weer geen optie. Want de rijken kunnen zich wel veroorloven eerder met pensioen te gaan meent PvdA-leider Bos. Ook andere voorstellen van de- studiegroep liggen gevoelig. Zo zien CDA en VVD niets in het idee om de hy potheekrenteaftrek te laten ver dwijnen. Andere partijen willen weer niets weten van het idee om de duur van een WW-uitkering te verkorten. En bij het CDA zijn zij weer niet gecharmeerd van het idee om de algemene hef fingskorting, een belastingkor ting voor iedereen, te vervangen door een extra korting voor wer kenden. DA - Een 13-jarig meisje Ireda heeft bekend dat zij mei een 71-jarige vrouw in woonplaats heeft neerge- n. De politie heeft dat giste- aten weten. ïeisje werd woensdag aan- uden voor de roof van een bij een 76-jarige Bredase, die overval heeft zij be- aldus een politiéwoord- jolitie in Breda begon een jerzoek nadat de 71-jarige Tiw op 27 mei op klaarlichte met een mes in haar rug 1 gestoken. Het slachtoffer de ernstig gewond. Het mo- voor de overvallen is nog duidelijk. Het meisje wordt iaag voorgeleid aan de rech- :ommissaris. ANP STUTTGART - Guus Hiddink heeft het opnieuw geflikt. Vier jaar geleden bracht hij uit het niets Zuid-Korea naar de wereldtop, nu in Duitsland blijkt Australië on der zijn leiding een voetbalnatie van betekenis. De Socceroos bereikten gisteren door een gelijkspel legen Kroatië (2-2) de laatste zestien op het WK voetbal. Daar wacht Italië. Na afloop was de ontlading groot bij Graham Arnold. Johan Nees- kens en Guus Hiddink (vlnr), de technische staf van Australië, foto Olaf Kraak/ANP pagina 16 Magie Saint Gus werkt nog steeds fakkundige montage! j Glashandel I MELIESTE oom geopend ma t/m vr 7.30-17.30 uur gstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 j door Dick Hofland DEN HAAG - Voor de tweede keer is bij een Nederlander de nieuwe variant van Creutz feldt-Jakob vastgesteld. Deze vindt zijn oorsprong in BSE, ook wel de 'gekkekoeienziekte' genoemd. Nog twee andere men sen hebben de ziekte mogelijk onder de leden. Wie het nieuwe slachtoffer is en waar hij of zij wordt verpleegd, wordt op verzoek van slachtof fer en familie niet bekendge maakt. Het eerste slachtoffer was, een 26-jarige vrouw uit Utrecht, die vorig jaar aan de ziekte overleed. De kans dat een patiënt overleeft is erg klein; meestal sterft die binnen ander half jaar. Epidemioloog C. van Duijn van het Nederlands expertisecen trum Creutzfeldt-Jakob, dat is ondergebracht bij het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam, vermoedt dat nog twee mensen de ziekte onder de leden heb ben. Van Duijn onderzoekt al sinds de eerste besmetting hoe ver de ziekte zich zou kunnen uitbreiden. Dat er nu opnieuw een patiënt is, komt voor haar dan ook niet geheel onverwacht. De tweede patiënt heeft niet van hetzelfde vlees gegeten als de vrouw die vorig jaar over leed. Wel hebben alle slachtof fers zo goéd als zeker besmet rundvlees gegeten dat in de tweede helft van de jaren negen tig is geïmporteerd uit Groot- Brittannië. Mensen kunnen in theorie tot twintig jaar na het eten van be smet vlees nog ziek worden. Maar slechts enkelen zullen daadwerkelijk de menselijke va riant van BSE ontwikkelen. Besmetting De nieuwe patiënt heeft de ziek te waarschijnlijk niet via een an der mens opgelopen. Besmetting van mens op mens kan even tueel ontstaan via bloedproduc ten en instrumenten in zieken huizen. Dat is ook veel gevaarlij ker dan het eten van besmet vlees. Daarom is bij alle vier de mensen nagegaan of zij bloeddo nor zijn geweest of in het zieken huis hebben gelegen, maar dat was niet het geval. Veruit de meeste slachtoffers vielen tot nu toe in Groot-Brit- tannië. Daar overleden de afge lopen tien jaar 156 mensen. Voor zo ver bekend zijn vijf Brit ten die de ziekte onder de leden hebben nog in leven. In Frank rijk overleden zeventien mensen aan de ziekte. GPD door René van Stee SLUIS - Het Portret van een on bekende man van Anthony van Dijck (1599-1641) is zondag voor het laatst te zien in het bel fort van Sluis. Het kunstwerk gaat terug naar de erfgenamen van de joodse kunsthandelaar J. Goudstikker. Het schilderij kwam net als 201 Advertentie Uw gift is zijn vakantie Hst Nederlandse «K8 Rodo Kruis Giro 881 Den Haag www.rodekruis.nl andere schilderijen uit de han delscollectie van Goudstikker in de Tweede Wereldoorlog in han den van nazi-kopstuk Herman Göring. Na de oorlog kwam het in Nederlands bezit. De erven Goudstikker hebben ruim een decennium strijd gevoerd om de kunstwerken terug te krijgen. Staatssecretaris Van der Laan (Cultuur) besloot in februari dat de collectie terug moet. Naast ju ridische overwegingen hebben bij deze beslissing vooral morele overwegingen een rol gespeeld. De gemeente Sluis had het schil derij van Van Dijck, dat num mer één staat op de lijst van kunstwerken die de erven Goudstikker terugeisen, in bruikleen van het Instituut Col lectie Nederland. Behalve de Van Dijck zijn er nog vier schilderijen van de oudheidkundige verzameling in het belfort die vermoedelijk of bijna zeker tot de collectie Goudstikker behoren. De claim op Drie mannen in een wijnkel der van Jacob van Loo (1614-1670) is al afgewezen. Dit werk mag in Sluis blijven. De status van drie andere kunst werken, Christus aan het kruis van Pieter Paul Rubens (1577-1640) en Portret van mr. Van der Schuer en Portret echt genote Van der Schuer van Her- mannus Cornellius (1650-1723), is nog onduidelijk. De Slulse wethouder J. Boo gaard had altijd al rekening ge houden met teruggave van het schilderij. Ook hij vindt dit uit morele overwegingen niet meer dan normaal. Volgens L. van Geest, de voor zitter van de studiegroep, moeten de partijen de komende maanden een keuze maken. „Niet alle maatregelen hoeven direct te worden ingevoerd, maar het volgende kabinet moet een begin maken. Niets doen zal leiden tot zeer hoge kosten", waarschuwt zij. „Dan dreigt op termijn een generatieconflict omdat de jongeren dan een zeer hoge rekening moeten betalen." GPD Roken in het vliegtuig mag niet (meer). De Duitse zaken man Alexander Schoppmann wil daarom een vliegmaat schappij oprichten voor rokers. Schoppmann windt zich enorm op over de 'uit Amerika overgewaaide hetze' op rokers. Roken, vindt Schoppmann, is synoniem aan vrijheid. Managers van supermarkten in Zeeuws-Vlaanderen wer den gisteren door FNV-leden benaderd. Supermarkten dwingen werknemers steeds vaker om in hun eigen tijd onbetaald te werken. Ook zou er sprake zijn van leeftijdsdiscriminatie. Tijd om de bedrijven hierop aan te spreken, vindt het FNV. Brenda Schultz is bij het tennistoernooi in Rosmalen blijven steken in de kwart finales. De 35-jarige speelster was gisteren niet opgewassen te gen de Russin Dinara Safi- na. De nummer zeventien van de wereld was met 6-3 6-4 te sterk voor Schultz. Schultz kreeg voor het toer nooi in Rosma len een wild- card. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12, 13 en 14; Sport: 15, 16, 17 en 19; Redactie Reactie: 20; Auto: 21, 23 en 25 van onze redactie binnenland ZWOLLE - De internetsite www.mensenlinq.nl, die sinds april dit jaar een overzicht biedt van rouwberichten in een groot aantal Nederlandse regionale kranten, blijkt bijzonder aan te slaan. Wekelijks bezoeken onge veer 45.000 mensen de interac tieve site. „Dat is aanzienlijk in zo'n korte tijd," zegt projectleider S. Koop man van Mensenlinq.nl. „In on ze ramingen gingen wij uit van de helft. De veronderstelling dat er behoefte bestaat aan een site als deze is in elk geval gerecht vaardigd gebleken. De dagbladuitgevers Wegener en de Noordelijke Dagbladcom binatie besloten tot de oprich ting van Mensenlinq vanwege de grote belangstelling van le zers voor rouwberichten. Zij be horen tot de best gelezen kran tenberichten. Mensenlinq als di gitale versie van de pagina fami lieberichten is een snel groeiend gegevensbestand. De tachtigdui zend rouwadvertenties die jaar lijks in de dagbladen van beide uitgevers verschijnen, worden erin opgenomen. Zij zijn vervolgens via internet in te zien in de opmaak zoals zij ook in de krant hebben gestaan. Koopman: „De behoefte aan een site als deze wordt misschien wel het meest bewezen bij aan sprekende sterfgevallen. Als bij voorbeeld jonge mensen overlij den na een ongeval, dan zie je de aantallen bezoekers aan de si te pieken. Dat klinkt misschien navrant, maar feitelijk komt het omdat mensen erg meeleven met dit soort ingrijpende gebeurte nissen en ook vaak willen reage ren. Dat zie je in de condoleance registers op de site ook duide lijk terug." Mensenlinq brengt nu alleen de overlijdensberich ten die ook in de eigen bladen hebben gestaan. GPD Advertentie i plaats. telefoon: i Ipostlbankrekeningnummer. alig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mi|n rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O pei maand met automatische incasso (€20.55)'. D per kwartaal met automalische incasso 59.75)* O per jaar met automatische incasso 229.20)'. mei gratis PZC-paraplu i Handtekening: I PZC bv gaal zorgvuldig om mol persoonsgegevens. Het Portret van een onbekende man van Anthony van Dijck gaal te rug naar de erfgenamen van Goudstikker. foto Wim Kooyman i Kijk op www. pre nt/abonneren. bel gratis 0800 - 0231 231 of stuur deze bon naar. i PZC. afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713. d-160 WB Goes svmssiissssso1 het alfabet van Zeeland mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1