^an Nistelrooij moet op zijn tellen passen Boulahrouz kan weer lachen w Scolari waarschuwt dromerige Portugezen KNVB-lobby om kaarten op gang Met oranje tank naar Duitsland 50 procent ian Basten stelt basisplaats van spits ter discussie Postiga wil handtekening Van Basten WK Oranje staat tweede op ranglijst overtredingen ■-<x i Ibrahimovic lijkt op tijd fit Klinsmann mag blijven Nederlandse fans weer vrij Ivoriaanse bond boos op Michel Aragones geeft basiselftal rust WK 2010 kan op kunstgras Marco van Basten weet je het ooit. Speelt hij een spel of gent hij het echt? De onver- loorbare bondscoach is er een feester in zijn volgers in verwar ing achter te laten. Toen hij g'is- ;n de perszaal verliet, merkte terloops op dat hij was ge trokken van zijn eigen kriti- woorden aan het adres van van Nistelrooij. Ik zal toch even met Ruud door- üdis enten wat er hier besproken is, oordat het in de kranten staat, [et was eigenlijk niet de bedoe- uom op deze plek zo over het jiinctioneren van een speler te raten." Om vervolgens direct sa minzame glimlach op zijn ge- ieht te toveren. „Of ik Ruud be- nist probeer te prikkelen? Wie jp..." Sle Van Basten de afgelopen wee jaar een beetje heeft ge- vrijdag 23 juni 2006 LD piktodeonten Voorde m id?'{ EEIBURG - Hij deed voorko- t eg 0 alsof de pers hem het item <eüjs opgedrongen, maar het zou na ok zomaar kunnen dat het een {miste actie van hem was. Feit sdat Marco van Basten niet te- teden is over Ruud van Nistel- ijoij, Moet de spits vrezen voor jjn basisplaats, of wil de bonds- jjach hem alleen even prikke- :gia [BEIBURG - Marco van Basten vijl- ;eeft het Nederlands elftal vijf- «ie fig procent kans om in de kwart finale te komen van het wereld hit kampioenschap voetbal, it 15 m Be bondscoach schat Portugal - rdes zondag de volgende tegensta n- ter van Oranje - even sterk in ils zijn eigen elftal. „Ik denk 3 ia! je de elftallen wel kunt ver- gelijken. Ze lijken erg op el- aar." ANP MARIENFELD - De Portu- spits Helder Postiga heeft zondag een wel heel bijzondere missie voor het achtste-finaleduel tussen Portugal en Nederland. Hij wil een handtekening be machtigen van Marco van Basten. ,Van Basten was mijn idool toen ik jong was. Mis schien kan ik na de wed strijd een handtekening krijgen van hem", aldus iga op een persconfe rentie. De 23-jarige speler van Saint Etienne citeerde verder zijn coach Luiz Fe lipe Scolarl door te zeggen de wedstrijd tegen Ne derland een alles-of-niets- duel zal worden. „Neder land heeft een geweldig team en tegen Argentinië lieten ze zien hoe goed hun spelers zijn. Deze wed strijd zal ontzettend lastig voor ons worden." Ook verdediger Paulo Fer- reira, die waarschijnlijk te genover zijn clubgenoot Ar jen Robben komt te staan, vreest het Nederlandse team en meer specifiek Rob ben. „Ik ken Robben nu twee jaar, ik werk elke dag met hem. Hij is een hele c-1 goede spelër en het zal heel bh lastig worden om hem te be- spelen." GPD/RTR volgd, weet dat hij eigenlijk te slim is om zich in het openbaar te laten verleiden tot ondoor dachte uitspraken. Listig weet hij de valkuilen van de journalis ten doorgaans te omzeilen. Bo vendien hanteert hij altijd het standpunt dat hij zijn kritiek eerst kenbaar maakt aan de spe ler zelf, voordat hij ermee naar buiten treedt. In dat licht bezien is het heel goed mogelijk dat hij Van Nistel rooij gistermiddag volgens een vooropgezet plan in het open baar aanpakte. Maar bewust of onbewust, een ding staat vast: de bondscoach is niet tevreden over het functioneren van zijn spits. „Als hij goed speelt, zal hij minder vaak gewisseld worden", deelde hij een kat aan de aanval ler uit. Bloedvorm Het gekke is dat Van Nistelrooij in een bloedvorm naar het WK kwam. Maar na drie wedstrij den luidt de vernietigende con clusie van de bondscoach: „Zijn bijdrage is nog niet groot ge weest." De vraag is of je dat al leen Van Nistelrooij kwalijk kunt nemen. Want hoe vaak is hij in de voorbijgaande wedstrij den nou op maat bediend? Hoe veel bespeelbare ballen heeft hij gehad op de plek waar hij het best rendeert, het strafschopge bied? En wat moet een spits in een elftal dat voortdurend ach ter de tegenstanders aanholt? „Ik vind dat we vaak genoeg 'in de zestien' zijn geweest", wuif de Van Basten alle kritiek bijna achteloos weg. Een tijdje geleden spraken de twee met elkaar en toen waren ze het er allebei over eens dat Van Nistelrooij dwingender moest voetballen. „Maar dat is er nog niet uitgekomen", luidt het oordeel van Van Basten. „Een speler met zijn kwaliteiten moet nadrukkelijker aanwezig zijn. Ik weet ook wel dat hebniet eenvoudig is, want de tegenstan ders zijn tegenwoordig uitste kend georganiseerd, waardoor voetbal 2006 Duitsland er nauwelijks ruimte is. Aan de andere kant maakt hij dat ook wekelijks in de Engelse competi tie mee. Ik vind dus niet dat we iets om-edelij ks van hem verlan gen." Van Basten noemde Van Nistel rooij gisteren 'een discussiepunt' voor de wedstrijd van zondag te gen Portugal. Of hij dat serieus meende? Van Basten glimlachte slechts. Datzelfde antwoord gaf hij vorig jaar ook aan de voora vond van de EK-kwalificatie- wedstrijd tegen Finland toen de spits er op de afsluitende trai ning niets van bakte. Spelers kunnen op de dag voor de wed strijd nog hun basisplaats verlie zen, merkte Van Basten destijds op, waarna velen concludeerden dat Van Nistelrooij er naast zou komen te staan. De dag erop speelde hij gewoon en zette hij Oranje met een prachtige treffer op het winnende spoor. GPD van onze sportredactie FREIBURG - Het Nederlands elftal stond woensdagavond, na het derde groepsduel met Argentinië, op de tweede plaats in het overtredingen klassement. Zeventig keer werd een speler van Oranje te ruggefloten, slechts vier maal minder dan Angola, dat de lijst aanvoert. Om een verge lijking te geven: Spanje maak te in twee duels niet meer dan twintig overtredingen. Wellicht nog opvallender: de meeste overtredingen aan Nederlandse zijde werden begaan door de aanvallers. Robin van Persie (dertien), Ruud van Nistelrooij (zes) en Dirk Kuijt (zes) worden gevolgd door de middenvel ders Phillip Cocu (zeven) en Mark van Bommel (zes). Het staat in schril contrast met het aantal keren dat verde diger André Ooijer - hij speelde alle drie de wedstrij den - werd teruggefloten: drie keer. In het gele-kaartenklasse- ment stond Oranje woensdag avond op de zevende plaats, met negen boekingen. Dat lijkt niet veel, maar voor een elftal dat niet één duel ver loor, is het dat wel. Van de bo venste zes teams in datzelfde klassement zijn er al vijf uit geschakeld voor de tweede ronde. Ook opvallend: in de wedstrij den tegen Servië Montene gro, Ivoorkust en Argentinië had Nederland vaker de bal dan de tegenstander, maar de opponent veroorzaakte min der vrije trappen, respectieve lijk 15 om 23, 15 om 24 en 17 om 23. GPD V E'; PW WÊÊÊÊÊ door Jochem Lippmann FREIBURG - Johan Cruijff pro moveerde hem na afloop van het duel met Argentinië tot man van de wedstrijd en Marco van Basten weet plotseling zo goed als zeker dat Khalid Boulahrouz komende zondag tegen Portugal begint. Maar wat vindt de verde diger eigenlijk zelf? „Om eerlijk te zijn snap ik alle ophef niet. Ik speelde net als anders." Boulahrouz zei het een dag na zijn overtuigende optreden te gen Argentinië niet met veel woorden. Tactisch, zoals hij ei genlijk zelden manoeuvreert, beet de verdediger voor het ge mak maar een paar keer op de tong. Toch verraadde hij vol doende. Boulahrouz heeft nooit gesnapt waarom hij plaats moest maken voor ploeggenoten als André Ooijer, Joris Mathij- sen en John Heitinga. „Ik voel me al een maand heel sterk en goed", aldus Boulah rouz. „Ik was daarom ook heel blij dat ik dit tegen Argentinië mocht laten zien. Ik begon met heel veel zelfvertrouwen aan de wedstrijd. Ik was misschien bijna te rustig. Gelukkig ging het lekker. Of ik snap waarom Tevez tot man van de wedstrijd is gekroond? Nee, eigenlijk niet. Ach, aanvallers vallen nu een maal toch vaker in de prijzen. Als ik me daar nog druk over moet maken." Eén goede wedstrijd tegen Ar gentinië en Boulahrouz lijkt weer een beetje op de speler die door Van Basten bijna twee jaar geleden bij Oranje werd ge haald. De Kannibaal, noemden ze de bikkelharde verdediger al vlug. Lachen konden de interna tionals ook met Boulahrouz. Met veel gevoel voor humor imi teerde de verdediger tijdens de vele trainingskampen menig be kende Nederlander. Na een geslaagde WK-kwalifica- tie verloor de 24-jarige verdedi ger afgelopen maand een beetje het plezier in Oranje. Al tijdens het trainingskamp in Zwitser land koos Van Basten voor een verdedigingscentrum met Ma- thijsen en Ooijer. De Kannibaal raakte steeds geïrriteerder en kon uiteindelijk niet voorkomen dat hij de tanden bijna in zijn ei gen ploeggenoten zette. Van Bas ten suste op de training een ru zie met Ooijer en moest ook voorkomen dat een meningsver schil tussen Boulahrouz en Kuijt escaleerde. De verdediger mocht tegen Ser vië Montenegro vier minuten invallen en moest tegen de fy siek sterke Ivorianen aanvanke lijk ook toekijken. Als vervan ger van de geblesseerde Heitin ga keerde hij na rust als rechts back terug in de ploeg. „Ik speel liever centraal", verklaarde Bou lahrouz. „Op die positie ben ik denk ik op mijn best." Van Bas ten ziet Boulahrouz ook liever terug in de as van het elftal. „Maar Khalid kan volgens mij op alle posities in de verdedi ging goed uit de voeten. De kans is erg groot dat hij tegen Portu- complimenten van Cruijff en gal begint. Maar ik weet nog Van Basten. „Het doet me wel nietwaar." iets wanneer zulke mensen zo Boulahrouz is tevreden met de over me praten. Of ik ook veel reacties van andere mensen heb gehad? Nee, eigenlijk niet. Ik ben mijn telefoon namelijk al een paar dagen kwijt." ANP Uiiz Felipe Scolari door René Zwaap LISSABON - Bondscoach Luiz Felipe Scolari van Portugal raadt zijn achterban aan om niet al te lichtvaardig te denken over het treffen van zondag te gen Nederland. De meeste Portu gezen zijn in hun dromen al we reldkampioen. Scolari prijst Oranje echter als een 'machtige en moeilijke tegenstander, die extreem goed georganiseerd is'. „Bij dit soort wedstrijden op le ven en dood hangt de beslissing meestal af van de mentale staat van de spelers en van de fouten die de ploegen kunnen maken," aldus Scolari in een verklaring die gisteren op de internetsite van de Portugese voetbalbond werd geplaatst. Scolari, die in 2002 wereldkampioen werd met Brazilië, prijst zijn Nederlandse collega Van Basten vanwege 'de uitstekende campagne in de kwalificatiereeks' en stelt dat Oranje zowel in defensief als in aanvallend opzicht aanzienlijk is verbeterd sinds het EK van 2004 in Portugal. Toch haalden de meeste Portuge zen opgelucht adem toen duide lijk werd dat niet Argentinië, maar Nederland de komende te genstander is. Vooral de 6-0-overwinning van de Argen tijnen op Servië Montenegro maakte grote indruk. Aan Ne derland bewaren de Portugezen bovendien goede herinneringen. Van de negen ontmoetingen met het Nederlands elftal won Portu gal er vijf, drie keer werd het ge lijk en slechts één keer ging Ne derland met de winst aan de Kaal. De laatste ontmoeting da teert van het EK 2004, toen Por tugal Oranje in de halve finale met 2-1 versloeg, om vervolgens in de finale in eigen huis op dra matische wijze ten onder te gaan tegen Griekenland. Die ne derlaag leidde tot een nationaal trauma dat nog steeds niet is ver werkt. Heel Portugal droomt nu van een revanche in de finale om de wereldbeker. Een van de weinige Portugezen die liever Argentinië dan Neder land als tegenstander had ge zien, is voorzitter Gilberto Ma- dafl van de Portugese voetbal bond. „De Nederlanders kennen onze manier van spelen veel be ter dan de Argentijnen," aldus Madail gisteren tijdens een inter view met de Portugese televisie zender TVI. „Dat kan in ons na deel uitpakken." Emigranten Afgezien van Brazilië is er geen land op het WK met een fanatie kere achterban dan Portugal. Bij elke training komen de Por tugezen - vaak emigranten die in Duitsland wonen - massaal opdagen. Voetbal is in Portugal meer dan een sport, het is een nationale religie. Terwijl het land steeds verder wegzinkt in het economische moeras bieden de prestaties van het nationale elftal een ontsnappingroute. Bin nen de lijnen van het voetbal veld kunnen de Portugezen nog BREMEN - Het herstel van Zlatan Ibrahimovic verloopt voorspoedig. De aanvaller kampte met een geblesseerde lies, maar lijkt mee te kunnen spelen in de achtste finale tegen Duitsland. Bondscoach Lars Lagerback is positief gestemd. „Hij heeft woensdag getraind en dat zag er goed uit", zei de trainer gisteren op een persconferentie. Of Ibrahimovic ook automatisch in de basisformatie terug keert, is nog maar de vraag. Vervanger Marcus Allback deed het uitstekend in de wedstrijd tegen Engeland en had daarvoor ook als wisselspeler in het duel met Para guay al naar behoren gepresteerd. GPD/RTR De conclusie van bondscoach Marco van Basten over het spel van Ruud van Nistelrooij is keihard: „Zijn bijdrage is nog niet groot ge weest." foto Michael Kooren/RTR BERLIJN - De voorzitter van de Duitse voetbalfederatie, Theo Zwanziger, wil dat Jürgen Klinsmann ook na het we reldkampioenschap voetbal de bondscoach van de 'Mann- schaft' blijft. Klinsmann, wiens contract na het WK ein digt, heeft eerder verklaard dat hij afhankelijk van de re sultaten bepaalt of hij zich wel of niet kandidaat stelt voor een tweede termijn. Duitsland strijdt morgen met Zweden voor een plek in de kwartfinale. „Ik wil dat Klins mann blijft", sprak Zwanziger, die benadrukte dat 'Klin- si' niet wordt beoordeeld op het resultaat van die wed strijd in de achtste finale. „Ik ben nu al meer dan tevre den over de prestaties van Duitsland." ANP/DPA FRANKFURT - De dertien Oranje-fans die woensdag in Frankfurt werden opgepakt voor aanvang van het WK-duel Nederland - Argentinië (0-0), zijn later die avond weer vrijgelaten. Dat maakte de Duitse politie gis teren bekend. De groep supporters raakte in het centrum van de stad slaags met elkaar. Volgens een woordvoerder kregen de arrestanten in het politiebureau geregeld de tus senstand van de wedstrijd door. ANP MÜNCHEN - Voorzitter Jacques Anouna van de Ivoriaan se voetbalbond is kwaad op bondscoach Henri Michel. De Fransman vertrekt uit Ivoorkust om in Qatar een club te gaan trainen. „Dat had hij mij eerst moeten vertellen. Dit laat je niet via de media weten", aldus Anouna. „Voor ons heeft Michel afgedaan. Hij begon na twee wedstrijden al te praten over een andere baan. Ik ben het zat. Ivoorkust gaat op zoek naar een nieuwe bondscoach", verklaarde Anouna op een door hemzelf belegde persconferentie. GPD KAISERSLAUTERN - De Spaanse bondscoach Luis Ara gones laat vandaag tegen Saudi-Arabië elf reservespelers opdraven. Spanje is al geplaatst voor de achtste finales. Alleen groepswinst staat nog op het spel in de laatste voorronde wedstrijd. „Dit is goed voor de teamgeest", lichtte Aragones zijn keuze toe. Spanje heeft aan een ge lijkspel genoeg om als eerste te eindigen. Oekraïne maakt de meeste kansen op de tweede plaats in groep H. Bij een overwinning op Tunesië is het elftal van bondscoach Oleg Blochin zeker van deelname aan de achtste finales. ANP/DPA 41.000 plaatsen ook niet groot." KNVB-directeur betaald voet bal Henk Kesler weet uit erva ring dat met diplomatie bij de Fifa meer wordt bereikt dan met zwaar geweld. „Kwaad wor den heeft bij de Fifa geen enkele zin, dat werkt zelfs averechts." De kleine 3000 tickets vormen ongeveer 7 procent van de sta dioncapaciteit. „Dat is gebruike lijk", aldus een woordvoerder van de KNVB, „maar voor de eerste twee duels kregen we wat extra zodat we aan de 15,16 pro cent kwamen. Daar ziet het de ze keer niet naar uit "ANP Khalid Boulahrouz beet zich woensdag vast in de Argentijn Carlos Tevez en oogstte louter lof. foto Enrique Marcarian/RTR door Alexander van Eenennaam FRANKFURT - De Nederlandse voetbalbond KNVB probeert bij de wereldbond Fifa uit alle macht extra kaarten los te krij gen voor het duel van Oranje in de tweede ronde van het wereld kampioenschap voetbal. Voor het treffen met Portugal, zon dag in Neurenberg, heeft de KN VB nog maar 2915 kaarten toe gezegd gekregen. Al eerder deze week kreeg de KNVB daarbij nog een voorzich tige toezegging dat er 500 extra tickets bijkomen, maar daarvan is nog altijd geen bevestiging binnen. „We hebben donderdag al verschillende keren contact gehad met de Fifa", aldus een woordvoerder van de KNVB. „De kaarten blijven ons groot ste zorgenkind, maar voorals nog ziet het er somber uit." De supportersvereniging Oranje heeft de toegewezen kaarten al verdeeld onder de leden. Er is een wachtlijst waarop vele dui zenden namen staan. Indien er meer toegangsbewijzen beschik baar komen, gaat het belcen- trum van de vereniging aan de slag. „Die kaarten zijn we uiter aard zo kwijt", weet voorzitter Lloyd Vandenberg. „We reke nen echter nergens op. De capa citeit in Neurenberg is met BERLIJN - Het WK voetbal op velden met kunstgras. Voor de wereldvoetbalbond Fifa is dat een serieuze optie. Voorzitter Sepp Blatter sluit zelfs niet uit dat het volgende eindtoernooi in Zuid-Afrika in 2010 al volledig wordt afge werkt op onnatuurlijk gras. „Een ondergrond die niet gevoe lig is voor weersinvloeden zou ideaal zijn", zei de Zwitser. „We verzamelen alle nuttige informa tie en handelen op basis van voortschrijdend inzicht." ANP dromen van glorie en wereld macht. Bondcoach Scolari - zelf Brazili aan - maakt daar dankbaar ge bruik van. Scolari, alias 'De Ser geant', laat zijn spelers in de kleedkamer bidden tot beelden van Onze Lieve Vrouwe van Fa- tima - de nationale heilige van Portugal - en van de Heilige Maagd van Caravaggio, die Sco lari heeft meegenomen van zijn Braziliaanse geboortestreek. Di verse Portugese commentatoren leverden fose kritiek op Scola- ri's voortdurende appèl aan na- tionaal-religieuze sentimenten. Tegenover de Braziliaanse pers deed Scolari zijn beklag over 'het gebrek aan patriottisme bij de Portugese intellectuelen'. GPD van onze sportredactie ZWOLLE - Twee kunstenaars uit Zwolle proberen vandaag met een oranje tank Duitsland binnen te rijden. Het is hun lu dieke protest tegen de oranje Wehrmacht-helmpjes die eerder dit jaar door de KNVB in de sta dions verboden zijn. „Die helmpjes zijn zo smakeloos dat we vonden dat we dat moes ten overtreffen", zei zanger en theatermaker Wim Holsappel gisteren. Het theaterduo Wim Holsappel en Willem Alkema rijdt met oud-Oranjespeler Wil ly van de Kerkhof aan boord vanuit Eist over de Al2 richting Duitse grens. „Doel is het trai ningskamp van de Nederlandse voetballers in het Zuid-Duitse Hinterzarten. We willen hem in brengen om het zwakke midden veld te versterken." De beide kunstenaars moesten zich in april voor de rechter ver antwoorden voor een andere lu dieke actie. Verkleed als sint en pieten hadden ze een super markt beroofd van een winkel- kar vol pepernoten. Ze kwamen weg met een waarschuwing. Of zij met de M8-tank Duitsland binnen mogen, is hun onbekend. „We hopen dat de Duitse grens wachten de humor er wel van in zien." Aan de tank zal het niet liggen. „Die heeft in de oorlog België en delen van Duitsland doorkruist." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15