Extra geld voor olieruimen Een ode aan het verdwenen Veerse leven Ztjrtjtmer iekenhuis heeft pecialisten erbij 1 J Staatssecretaris Schultz wil bestrijdingscapaciteit uitbreiden cunst Vierdaagse levert 3840 euro op Dronken chauffeur knalt op trap Klaverblad mort in Den Haag Overlast bij Heinenoordtunnel Expositie van iconen in basiliek Hulst Orgelconcert in Blijdorp SkodaOctavia ®'tJ firFuaèneVerstraeten nb, ÏNEUZEN - Het Ziekenhuis tllWs-Vlaanderen heeft giste- ,twee nieuwe medisch specia le i!en en drie ziekenhuisartsen y,. presenteerd. t linisch chemicus H. Ulenkate Ziekenhuis Zeeuws- litl :1 Jg' ■an( ;e VI nge e dj de» »i' :ijni RCl den scia! >'kui dp! lelij vrijdag 23 juni 2006 tenderen R. Muusze op. De inisch chemicus doet vooral lerzoek in lichaamsvochten, lebpp's (bloed, poep en pies) ju de bekendste, maar er zijn het lichaam nog heel wat ■er openingen waar vocht uit mt", vat Ulenkate zijn werk- bied samen. Het klinisch che- laboratorium levert dien- 'len op verzoek van zowel huis- Isen als specialisten, n de service aan de patiënten verbeteren zijn er verspreid heel Zeeuws-Vlaanderen ihillende prikposten. Bin- DraBkort wordt dit aantal nog uit- breid. Diabetespatiënten wor- n voortaan automatisch opge- voor bloedonderzoek, nnenkort wordt de informatie nde diabetespatiënten gebun- opg.eslagen in de computer, 'dl trokken hulpverleners kun- ndan snel over complete gege- is beschikken. meonderzoek is sinds kort or diabetespatiënten heel ge- ikkelijk. Ze krijgen een buisje post toegestuurd, dat ze ook [er terug kunnen sturen, het ziekenhuis zijn drie labo- toria te vinden. Soms moeten bep tiénten bij verschillende labo- toria zijn. Om de wachttijden irritaties te beperken komt er loketfunctie voor de drie la- jratoria. j|] gemeen oogarts E. Siegersma de tweede nieuwe specialist, wil zich met name richten het voorkomen van vermijd- re blindheid bij vooral oude- ,Veel mensen hebben onge- erkt oogproblemen die niet g. irden behandeld en die op la- \jm e leeftijd tot blindheid kun- v;|nleiden", zegt Siegersma. drie ziekenhuisartsen heb- n in Ziekenhuis Zeeuws- aanderen een bijna twee jaar rende speciale opleiding ge- Volgens directeur pa- htenzorg J. van der Heide is .a]5{ kwaliteit van de acute zorg tbeterd met de komst van de skenhuisartsen. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De capaciteit om een milieuramp in de Zeeuwse delta te bestrijden, is onvoldoen de. Daarom wil staatssecretaris Schultz van Haegen (VVD, Ver keer en Waterstaat) de komende jaren 840.000 euro extra investe ren in de aanschaf van nieuw en de vervanging van oud materi eel. Schultz wil dat in Zeeland vol doende bestrijdingsmiddelen kunnen worden ingezet om op te treden tegen een milieuramp die zich eens in de tweehondei'd jaar kan voordoen. Dat schrijft ze in de nota 'Om kwetsbare zee- en deltagebieden te bescher men', die gisteren naar de Twee de Kamer is gestuurd. De meest waarschijnlijke veront reiniging is olie die vrijkomt bij een scheepsramp. Die moet met veegarmen en schermen worden weggehaald voordat de kust wordt vervuild. Schultz vindt dat in de Zeeuwse delta een hoe veelheid van 5000 kubieke me ter olie in twee dagen moet kun nen worden opgeruimd. Risicogebied In het westelijk deel van de Wes terschei de is de Sloehaven een risicogebied. Bij zuidwesten wind en opkomend tij zou gelek te olie daar binnen zes uur een afstand van twaalf kilometer kunnen afleggen. Dat heeft niet alleen ernstige gevolgen voor de flora en fauna, maar ook voor de scheepvaart en de havens. In het oostelijke deel is vooral het ontmoetingspunt van zee- en binnenvaartschepen bij Hans- weert een gevaarlijke plek. Bij een ramp zou het Land van Saef- tinghe ernstig kunnen worden vervuild. Mosselpercelen Zou in de Oosterschelde voor de kust van Tholen olie lekken uit een binnenvaarttanker, dan is dat niet alleen een bedreiging van de zeer kwetsbare natuur, maar ook van de mosselperce len. Het is nu niet mogelijk om. op de Olieruimen op het strand van Westkapelle in januari 2003. Staatssecretaris Schultz van Haegen wil de komende jaren 840.000 euro extra investeren om milieurampen in de Zeeuwse delta te bestrijden. foto Ruben Oreel Westerschelde binnen twee da gen 5000 kubieke meter olie op te ruimen. Schultz stelt daarom voor te garanderen dat het be- strijdingsschip Area binnen vier uur in de regio kan-zijn. Dat be tekent, dat het schip niet noorde lijker gestationeerd mag wor den dan in Scheveningen. In 2006 wordt voor de Wester schelde een veegarm uitgebreid tot een compleet veegarmsys- teem. Dat komt in Terneuzen te liggen, zodat het bij een inci dent op een sleephopperzuiger kan worden geïnstalleerd die in Breskens ligt. In 2007 moet ook een snel inter ventievaartuig op afroep be schikbaar zijn. Voor de Ooster schelde is de eis dat binnen één dag 380 kubieke meter olie kan worden opgeruimd. Daarvoor komt een veegarmsysteem in We- meldinge te liggen. Dat kan in geval van nood worden gemon teerd op een ponton van Rijks waterstaat. Oevers en platen Bij nog grotere rampen kunnen in de Oosterschelde mosselsche pen te hulp schieten en stomen vanaf de Hollandse kust sche pen op naar de Westerschelde. Toch moet dan rekening worden gehouden met het aanspoelen van grote hoeveelheden olie op oevers en platen. Op de Noord zee en in de Waddenzee zijn de problemen iets minder nijpend, maar ook daar wordt de bestrij dingscapaciteit uitgebreid. Ten behoeve van alle gebieden wil Schultz een tweede kustwacht vliegtuig aanschaffen om bestrij- dingsschepen naar de vervuilin gen te loodsen. In totaal trekt het Rijk de komende jaren 7,5 miljoen euro uit voor de bestrij ding van milieubedreigende stof fen in de kustwateren. ach kttekeningen van Wim Vaarzon Morel. Nettenboetende vissers op het plankier in de haven van Veere (links) en Ringrijders. 'xpositie Wim Vaarzon Morel in De Schotse Huizen toont vroege tekeningen en grafiek oor Rolf Bosboom EERE - Wim Vaarzon Morel «cht de naoorlogse jaren door i Veere. Met pen, penseel en ets- lald legde hij daar het dage- ks leven, vooral het werk van >ers en boeren, op indringen- wijze vast. Dat werk bleek teindelijk de basis te zijn voor p kunstenaarschap. it materiaal uit die periode, te lingen en grafiek, heeft hij al- bewaard. „Maar pas vorig ben ik het gaan ordenen, rder had ik er geen tijd voor." kwaliteit van het werk ver- ite ook hemzelf. „Ik vind het 'oorstelbaar dat ik me daar it zo van bewust ben ge- iSt." Igende week wordt de kunste- fai' 75 jaar. Dat wordt vanaf éi'gen gevierd met een uitge- «ide tentoonstelling in Mu- um De Schotse Huizen in ®re, waarin - onder meer - het •g niet eerder geëxposeerde j-j ei'k uit de periode 1947-1962 te zien Tevens verschijnt de fraaie mo nografie Veere over die tijd, met een geschreven terugblik van Vaarzon Morel en een selectie uit het werk. De uitgave is volle dig in eigen beheer tot stand ge komen. „Ik heb het hier en daar wel aangeboden, maar dan zou het niet precies zo worden als ik het wilde. Dus moet ik het maar zelf doen. Nu heb ik helemaal mijn eigen verhaal kunnen schrijven en mijn eigen keuze uit het werk kunnen maken. Vaarzon Morel werd in 1931 ge boren in Amsterdam, als lid van de derde generatie in een kunste naarsfamilie. De vakanties bracht hij door in het familie huis in Veere, bij zijn grootva der, de bekende kunstenaar W.F.A.I. Vaarzon Morel ('Père'). In 1947 trok het gezin definitief bij hem in, nadat Wims vader in de oorlogsjaren was getroffen door kinderverlamming en zijn baan als docent aan de kunstnij verheidsschool in Amsterdam moest opgeven. Het primitieve Veerse leven in de wederopbouwjaren bleek een uitstekende voedingsbodem voor het artistieke talent van Vaarzon Morel junior te zijn. „Ik had een sterke drift om te te kenen. Waar het andere kunste naars vooral ging om de haven en de gebouwen, was ik vooral geïnteresseerd in de mensen." Inspirerend ,Ik vond het leven in Veere toen zó ontzettend inspirerend. Alles wat er gebeurde, was functio neel. Er kwam alleen maar men senkracht aan te pas. De houdin gen van mensen in de haven en op het land waren ook zo speci fiek. Neem het netten boeten, dat vond ik bijvoorbeeld een schitterende houding. Ik heb die jaren heel intens meegemaakt." Vaarzon Morel legde een leven vast dat grotendeels is verdwe nen: de paarden die werden be slagen bij de smederijen, het los sen van de vis en de bieten, de op traditionele wijze ploegende boer, het ringrijden, het zware bestaan van de vissers, maar, iro nisch genoeg ook het werk dat Veere voorgoed zou veranderen: de aanleg van de Veerse Dam. Het getij verdween met de dam uit het stadje, de vissers moes ten verkassen naar Colijnsplaat en de kotters maakten plaats voor plezierjachten. Ook zijn ei gen 'oude geteerde houten kot ter paste niet bij de witte jach ten en om eerlijk te zijn, ikzelf ook niet', schrijft de kunstenaar in het boekje. Veere trekt Vaarzon Morel, die nu in Oostzaan woont, sinds dien in artistiek opzicht veel minder, al is de band nooit hele maal verdwenen. „Zeeland vind ik nog steeds mooi. Vlissingen boeit me nog wel, met die sche pen die bijna in het landschap zitten. Vlissingen is in die zin voor mij wél overeind geble ven." De kunstenaar maakte al jong naam in het land, doordat zijn tekeningen in veel kranten en tijdschriften werden gepubli ceerd. Na zijn Veerse periode werd Vaarzon Morel vakdocent tekenen aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten in Am sterdam, een functie die hij tot 1984 heeft vervuld. Sindsdien is hij onafhankelijk beeldend kun stenaar. Bij de tentoonstelling in De Schotse Huizen is een van de za len gewijd aan de Veerse perio de; de andere zaal toont zijn late re werk, vooral van de laatste ja ren. Het zijn veelal aquarellen en in mindere mate olieverfschil derijen. Aquarellen hebben zijn voorkeur. „Ik moet heel snel kunnen werken. Als het spon taan gaat, dan ben ik nu een maal op mijn best. Op het mo ment dat ik eraan doorwerk, wordt het saai." Paarden vormen een belangrijk thema, zoals de races op Duin- digt of de diverse paardenmark ten. Daarnaast keren schepen vaak terug, zoals het beeld van de rede van Vlissingen tijdens de havenstaking van Antwerpen in de jaren tachtig. „Dat was een prachtig beeld. De horizon zat bijna dicht met schepen." Wat keer op keer opvalt in de aquarellen en schilderijen is het sprankelende kleurgebruik, als contrast met het monochrome te THOLEN - De begin deze maand gehouden zwemvier- daagse op Tholen, in de zwembaden van Tholen-stad en Sint-Maartensdijk, heeft 3840 euro opgebracht voor het goede doel: het Ronald McDonald Kinderfonds. Haestin- ge in Sint-Maartensdijk was goed voor 1754 euro. Maikel Bijl zwom in Smerdiek bij de jongens het hoogste sponsor bedrag bij elkaar; 221,35 euro. Bij de meisjes eindigde An gela Geuze bovenaan met 100,10 euro. De opbrengst bij De Spetter in Tholen-stad was 2086 euro. Julia en Daan Borsboom haalden het hoogste bedrag binnen in Tholen- stad, ieder 210 euro. Het Ronald McDonald Kinderfonds zamelt geld in voor huizen dichtbij ziekenhuizen waar ouders van ernstig zieke kinderen kunnen overnachten. 's-HEERENHOEK - Een twintigjarige Poolse chauffeur heeft donderdagnacht rond één uur in beschonken toe stand met zijn bestelwagen een stenen trap geramd tus sen de Heerenstraat en de oprit naar de Kuipersdijk in 's-Heerenhoek. Tot de zesde trede was de trap zwaar be smeurd met olie. De kentekenplaat van de bestelwagen lag nog hoger op de trap. De iDestuurder stond erbij en keek ernaar, toen de politie ter plaatse kwam. Een blaas- test wees uit dat de man te veel had gedronken. Hij moest mee naar het politiebureau. Na betaling van een boete van 300 euro mocht hij weer naar huis. Zijn aan de voor kant zwaar beschadigde bestelauto is weggesleept. GOES - Patiëntenplatform Plet Klaverblad protesteert maandag 26 juni in Den Haag tegen het vervallen van sub sidiegeld om de positie van patiënten in de regio te ver sterken. Het subsidieprogramma van het ministerie van VWS stopt na vier jaar. Het vervallen van de subsidie tot tienduizend euro brengt een aantal regionale platforms in financiële problemen. Het Klaverblad is niet één van hen. De Zeeuwse organisatie is één van de drie regionale pa tiëntenplatforms die door de landelijke koepel voor pa tiënt- en consumentvertegenwoordigers zijn uitgenodigd om voor Tweede Kamerleden versterkingsprojecten te pre senteren die met succes zijn voltooid. Uit Zeeland zijn dat de brochures 'De eindjes aan elkaar geknoopt' een over zicht van kosten en ondersteuningsmogelijkheden voor mensen met lage inkomens, en de Zeeuwse Toetsingslijst, waaraan cliëntenraden beleid kunnen meten. ZIERIKZEE - Het verkeer vanuit de richting Zierikzee naar Rotterdam moet tussen vrijdag 30 juni en vrijdag 21 juli rekening houden met vertraging ter hoogte van de Heinenoordtunnel. In verband met groot onderhoud in op dracht van Rijkswaterstaat is de oostbuis die periode afge sloten. Het verkeer wordt via de andere buis door de tun nel geleid, waar tijdelijk één rijbaan beschikbaar is. Dat betekent dat er voor weggebruikers de andere kant op twee rijbanen overblijven en ook in die richting vertra ging kan ontstaan. Rijkswaterstaat verwacht in de och tendspits filevorming in noordelijke richting en omge keerd 's avonds opstoppingen richting Zierikzee. Bewo ners van Goeree-Overflakkee kunnen voor een speciaal ta rief een buskaartje kopen. Connexxion heeft toestemming om tot vlak voor de tunnel over de vluchtstrook te rijden. HULST - In de basiliek van Hulst vindt morgen van 14.00 uur tot 16.00 uur een iconenten toonstelling plaats. De iconen zijn ook zondagmiddag tot vier uur te bewonderen in de kerk. De meeste van deze iconen zijn reproducties, waarvan sommige voor het minder geoefende oog niet van echt te onderscheiden zijn. Te zien zijn iconen van de mysteries uit het leven van Christus, iconen van de Moeder Gods, van profeten en aartsva ders, van de apostelen en heden daagse iconen. Deze iconen heb ben ook hun plaats in de avond viering van zaterdag tijdens de Byzantijnse liturgie, die om 19.00 uur uur begint. De toe gang tot de basiliek is vrij. AXEL - Organist Arjen Leistra geeft morgen een orgelconcert in de gereformeerde kerk aan de Kerkdreef in Axel. Op het programma staan wer ken van Reger, Pachelbel, J.S. Bach, Mozart, Schumann en Vierne. Arjen Leistra is organist van de Hoflaankerk in Rotter dam. Het concert in Axel begint om 20.00 uur. (Advertentie) Sta veilig oog-in-oog met de zonaanbiddende tijgers... Zal neushoorntje Sofie in bad gaan? Girafje Marco paradeert in de zon, Kijk op www.diergaardeblijdorp.nl Elke dag open vanaf 9.00 uur! Diergaarde BLIJDORP kenwerk in de andere ruimte. Toch vormen beide delen onmis kenbaar een eenheid. De werk wijze is in essentie hetzelfde. „Mijn aquarellen zijn tekenin gen in kleur." Ook de onderwerpen zijn niet wezenlijk veranderd. Soms ke ren ze zelfs rechtstreeks terug, zoals het ploegen met paarden of de nettenboeters. „Wat je doet in je leven wordt eigenlijk al heel vroeg bepaald", consta teert Vaarzon Morel. Modes in de kunst gaan aan hem voorbij. „Ik volg mijn eigen weg, ook al loopt die niet parallel met wat er op dat moment wordt ge waagd. Ik ga altijd tegen de trend in." Expositie: 'Herinneringen aan Veere', werk van Wim Vaarzon Mo rel, van 24 juni t/m 24 september in Museum De Schotse Huizen, Kaai 25-27 Veere. Geopend: dage lijks, 13-17 uur. Marijke Vaarzon Morel, echtgenote van de kunste naar, verricht morgen om 14.00 uur de officiële opening. Boek: 'Veere. Terugblik op de pe riode 1947-1962' door Wim Vaar zon Morel, uitgave in eigen beheer. Advertentie Volg de Skodarijder en test de SkodaOctavia bij Autohuis Terneuzen Er is al een SkodaOctavia vanaf €18.790,- Autohuis Terneuzen Mr. F.J. Haarmanweg 6 - Terneuzen. Tel. 0115-622600

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13