Uruzgan heeft recht op veiligheid Een niet bestaande vijand PZC Gratis onderwijs tegen overbevolking Pakistan PZC Verdwenen kinderei dagtaak Child Focm Minister Kamp brengt geheim bliksembezoek aan Nederlandse militairen I ei 22 juni 1956 donderdag 22 juni 2006 door Bouke Bergsma Als ware hij zijn Amerikaan se collega Donald Rums feld, zo bracht minister Henk Kamp van Defensie de afgelo pen dagen een geheimgehouden verrassingsbezoek aan de Ne derlandse militairen in Afgha nistan. Na Kabul en Kandahar bezocht hij het kamp in Tarin Kowt in de provincie Uruzgan. Daar bereiden een kleine vier honderd militairen de komst voor van de hoofdmacht van 1400 mannen en vrouwen die vanaf 1 augustus operationeel zal zijn. Wegens de recente onrust in Uruzgan en de overige zuidelij ke provincies van Afghanistan mocht het bezoek van Kamp van tevoren niet bekend wor den. Talibanstrijders zouden vanuit Nederland getipt kunnen worden over de komst van de mi nister. Pas na het vertrek per Hercules-transportvliegtuig uit Tarin Kowt, gisterochtend, mocht dit artikel gepubliceerd worden. Voor Kamp was het de eerste keer in Tarin Kowt. Of de opera tie in Uruzgan, volgens de WD-minister de moeilijkste sinds Korea 1953, een succes wordt, valt nog met geen moge lijkheid te voorspellen. De veilig heid in het gebied is dit voorjaar ernstig verslechterd met een tali- ban die steeds georganiseerder opereren, zelfmoordaanslagen en gefabriceerde wegbommen die soms met een tijdklok of een mobiele telefoon tot ontploffing worden gebracht. „Het succes van de missie kan per vallei verschillen", meent ge- neraal-majoor Jouke Eikel boom, directeur operaties bij De fensie. Zo bleek de afgelopen we ken al dat er op sommige dagen door Nederlandse commando's urenlang hevig werd gevochten met de taliban, terwijl een stuk verderop gouverneur Munib van Uruzgan een nieuw gebouwde brug opende. Ook Kamp beseft dat het succes van de Task Force Uruzgan niet alleen in handen ligt van de Ne Minister Kamp begroet een Nederlands konvooi dat net de route van Kandahar naar Tarin Kowt heeft gereden. De minister bracht de afgelopen dagen een geheim gehouden bezoek aan de Nederlandse militairen in Afghanistan. foto Bouke Bergsma/ANP derlandse militairen, al mag het in de voorbereiding in elk geval niet misgaan. „Wat doen we toch hier in Uruzgan", vroeg Kamp de manschappen op Tarin Kowt dinsdag, vlak voor hij een aantal van hen een NAVO-medaille uitreikte. Kamp: „Die vraag kun je ook aan de wegenwacht stellen als hij op de snelweg aan het werk is. Of aan een politieagent in een drukke wijk. Nederland heeft geen oliebelangen in Af ghanistan en we willen van de moslims ook geen christenen ma ken." Klauwen Kamp: „We' zijn hier om er voor te zorgen dat Afghanistan uit de klauwen van de terroristen blijft. Om het volk in dit straat arme, verscheurde en gevaarlij ke land een menswaardig be staan te geven." Volgens gene- raal-majoor Eikelboom hangt het succes van de missie-Uruz- gan voor een aanzienlijk deel af van het respect dat de Nederlan ders tonen voor de Afghaanse cultuur en voor de islam. „We zitten wel in hun land, vergeet dat niet. Dat dat bij de Amerika nen niet altijd 100 procent was, is een realiteit." Die Amerika nen hebben in Uruzgan ook aan kleinschalige wederopbouwpro- jecten gedaan, maar zijn nu be zig met de grootschalige terroris- tenjacht Mountain Thrust. Daar bij wordt getracht om nog voor de overdracht van het gebied aan de NAVO-macht ISAF de zuidelijke provincies van Afgha nistan van talibanstrijders en andere 'militante oppositionele krachten' te zuiveren. Gevechten Ook Nederlandse commando's raakten de afgelopen weken be trokken bij gevechten waarbij mogelijk 'enige tientallen' do den vielen bij de tegenstanders, zei kolonel Henk Morsink, com mandant van de Nederlandse op- bouweenheid onlangs. Eikelboom weet dat het aantal talibanstrijders in Uruzgan ho ger ligt dan de driehonderd waar het kabinet een halfjaar ge leden nog mee rekende, maar schat in dat hun aantal nog steeds onder de duizend ligt. Volgens Kamp betekent het op gelaaide verzet niet dat 'Uruz gan' een vecht- of oorlogsmissie wordt. „In de drie jaar dat ik mi nister ben, heb ik het woord vechtmissie nooit in de mond ge nomen. Ik praat altijd over cri sisbeheersingsoperaties: opbou wen van het land waar moge lijk, vechten waar nodig." Kamp houdt er 'ernstig reke ning mee' dat er de komende twee jaar in Uruzgan Nederland se militairen zullen omkomen. „Maar waar heb je een professio nele krijgsmacht met goede spul len voor als je hem niet zou in zetten?" De dreiging van Neder landse slachtoffers geeft voor de verantwoordelijk minister psy chisch 'geen bijzondere belas ting'. „We doen er alles aan om de risico's te beperken en we ho pen dat iedereen veilig terug komt." In Uruzgan werd Kamp dinsdag geconfronteerd met pro blemen in de logistieke aanvoer lijnen van schepen, vrachtwa gens en honderden containers. Ook werden hem klachten voor gehouden van een aantal militai ren op het nog enigszins primi tieve kamp in Tarin Kowt. Dat de post een maand vertraagd was, leidde tot het grootste onge noegen onder de 370 militairen in Kamp Holland. Met de veiligheid op het kamp (omringd door een tankgracht, rollen prikkeldraad en een paar meter hoge wand van met zand gevulden stalen zakken) zit het ook wel goed. Een aanval op de basis is volgens de 'intelligence' niet waarschijnlijk. Bovendien zitten de slaap-, eet- en werkver trekken binnenkort allemaal in stalen containers, met bovenop het stalen dak met nog een laag zand van een meter. „We kun nen een inslag van een mortier of raket hebben", aldus kolonel Morsink. ANP door Arshad Sharif De Pakistaanse regering heeft een plan gelanceerd om de te snel groeiende bevol king af te remmen. Zo zal de overheid de kosten van de oplei ding van een kind uit een één- kindgezin op zich nemen tot het achttien jaar oud is. Met 156 miljoen inwoners staat Pakistan zesde op de lijst van dichtst bevolkte landen. En die bevolking neemt jaarlijks met 2 procent toe. Het geboortecijfer is de afgelopen twintig jaar wel gedaald, maar niet voldoende om de wijdverbreide armoede te kunnen bestrijden. En dat is een van de speerpunten van het rege ringsbeleid. Shahbaz Hussain, minister van Volkswelzijn, is ervan overtuigd dat de onderwijsmaatregel im pact zal hebben. „Deze stimulans zal zeker bij dragen tot de acceptatie van ge boortebeperking. Families zul len begrijpen dat ze er profijt van hebben als ze slechts één kind nemen, en dat dat kind een betere opleiding krijgt' dan an ders het geval zou zijn." Momenteel is slechts het basis onderwijs gratis. Pakistan heeft al diverse gezins- beperkingsprogramma's uitge probeerd sinds de oprichting van de natie in 1947, maar die bleken weinig succesvol. De be volking is sinds 1951 meer dan verviervoudigd en nu nog wor den dagelijks 11.500 baby's ge boren. Vooruitgang Toch is er enige vooruitgang te bespeuren. Het gebruik van anti conceptiemiddelen onder vrou wen tussen de 15 en 49 jaar steeg van 9 procent in 1985 tot 36 procent in 2005. De Pakistaanse economie groeit, maar nog steeds leeft een kwart van de bevolking onder de armoedegrens. Een toenemende bevolking zorgt voor nog meer druk op de eindige middelen, zegt Donya Aziz, staatssecratis van Bevol king. „We hebben maar een be paalde hoeveelheid geld voor al le geplande ontwikkelingen. Als dat geld over teveel mensen ver deeld moet worden, kan er wei nig mee gedaan worden." Het programma krijgt veel kritiek uit conservatief-islamitische hoek. Daar keert men zich tegen het geboortebeperkingsprogramma. De regering poogt de geestelij ken voor zich te winnen. „Er doen bizarre verhalen de ronde, bijvoorbeeld dat geboortebeper king een Westers complot is om het aantal moslims in de wereld te verminderen", vertelt Aziz. „Maar als het Westen echt wilde dat het moslims slecht ging, zou den ze ons stimuleren juist zo veel mogelijk kinderen te ne men, zodat we ons nooit konden ontwikkelen." Toch heerst er nog veel arg waan. Liaquat Baloch, leider _V- v van een islamitische oppositie groep in het parlement, zegt dat het plan alleen bedoeld is om bij het Westen een wit voetje te ha len en zo meer geld los te krij gen. „De regering wil de VS en Europa paaien om meer hulp te krijgen", meent Baloch. On danks dit soort verdachtmakin gen is de regering vastbesloten de bevolkingsgroei af te rem men. „Als we niets ondernemen. is de bevolking in 2030 verdub beld", stelt Hussain. „Onze mid delen verdubbelen echter niet, en dat zal een negatieve uitwer king hebben op de hele bevol king." RTR Nederland stuurt 1400 militairen naar de provincie Uruzgan in Af ghanistan. Dat gebeurt in het kader van de 'oorlog tegen het internationale terrorisme'. Die oorlog is een volledig door de Amerikanen gedefinieerde on derneming. Ongelukkigerwijze hebben de Amerikanen dit conflict in vrijwel alle denkbare opzichten onjuist of mis leidend gedefinieerd. Vandaar dat het zo betreurenswaardig is dat de Nederlandse regering zonder veel reflectie heeft besloten er aan deel te nemen. De Amerikaanse strijd tegen het terrorisme heeft tot nu toe rampzali ge en geheel en al contraproductieve re sultaten gehad. Irak lijkt op weg naar een burgeroorlog. Mocht het niet zover komen dan zal dat ongelukkige land toch de facto uiteen vallen. Daarmee raakt de hele regio voor langere tijd ge destabiliseerd. Gelukkig zijn de Neder landse militairen in Irak goed weggeko men omdat zij gestationeerd waren in een provincie waar nooit iets van enige betekenis lijkt te gebeuren. De missie naar Afghanistan brengt echter aan zienlijke risico's met zich mee, terwijl de doelstellingen volkomen irreëel zijn. Een stabiele democratie valt daar, ook op langere termijn niet te realiseren. Zodra de missie naar Afghanistan erop zit, doet de Nederlandse regering er ver standig aan haar deelname aan de Ame rikaanse oorlog tegen het terrorisme nog eens grondig te evalueren. De con clusie zal dan hopelijk zijn dat die oor log niets dan narigheid heeft opgele verd en dat Nederland, net als de ande re Europese leden van de Navo niets te zoeken heeft in Centraal-Azië. De Ame rikanen zijn van mening dat hun veilig heid op de lange termijn het best ge diend is met blijvende, mondiale mili taire superioriteit. Dat is een doctrine die vroeg of laat tot omvangrijke pro blemen zal leiden. Er is geen enkele re den waarom de Europese Navo-bondge- noten de Amerikanen zouden moeten steunen in deze irreële en heilloze ambi ties, al was het maar omdat de Navo traditioneel een beperkt operatiege bied heeft. Als het verstandig is ons los te maken van de mondiale strategische doctrines van de Amerikanen, is natuurlijk de vraag wat de Europese leden van de Na vo, en in het bijzonder Nederland dan wel militair te doen staat. Het centrale probleem voor de Navo in Europa is dat de traditionele vijand waarvoor het bondgenootschap indertijd in het leven is geroepen al anderhalf decennium van het wereldtoneel is verdwenen. Een omvangrijk militair bondgenoot schap met een forse, moderne bewape ning heeft alleen enig nut als er een vij and is, die beschikt over een redelijke militaire capaciteit. Een dergelijke vij and is er niet. Zware schaduw Sedert de implosie van de Sovjet-Unie is er op de krijgsmacht van de Navo en die van Nederland flink bezuinigd en is er allerwege omgebouwd en ingekrom pen. Dat neemt niet weg dat het militai re apparaat van de Navo nog steeds in de zware schaduw van de al lang ver vlogen Koude Oorlog lijkt te leven. Er wordt gesproken over de aanschaf van onwaarschijnlijk dure nieuwe wapen systemen - denk bijvoorbeeld aan de Joint Strike Fighter - zonder dat ook maar enigszins duidelijk is tegen wie die dure spullen gebruikt gaan worden. Ik zwijg dan nog over de aanschaf van dertig totaal onnodige kruisvluchtwa- pens door de Nederlandse regering. De afwezigheid van een serieuze vijand wil nog niet zeggen dat we de Navo of de Nederlandse krijgsmacht maar be ter op kunnen heffen. Er is wel degelijk een aantal nuttige taken, al zijn daar voor geen high-tech wapensystemen noodzakelijk. Op de Balkan vervult de Navo een nuttige stabiliserende func tie, waarin ook Nederlandse militairen participeren. Gegeven de zonderlinge strategische preoccupaties van de groot ste Navo.-bondgenoot zouden de Euro pese bondgenoten er verstandig aan doen zich veel intensiever bezig te hou den met de vraag wat de Navo in en voor Europa zou kunnen doen. Voor de Nederlandse krijgsmacht zijn er dan na tuurlijk ook nog de mogelijke humani taire en/of vredehandhavende interven ties in het kader van de Verenigde Na ties. door Romain van Damme Twee weken geleden ver dwenen in Luik twee meisjes, bijna tien jaar nadat Mare Dutroux België schaam teloos van haar onschuld be roofde. Toen buitelden de overheidsinstanties over el kaar heen en werden de meest wilde verhalen als waarheid gekoesterd. Nu is er een innige samenwerking én Child Focus, opgericht na de Dutroux-crisis. Het mobieltje is altijd binnen handbereik. Dirk Depover verontschuldigt zich al op voorhand. „Sorry, maar ik word regelmatig gebeld. U be grijpt dat de zaak Nathalie en Stacy door ons op de voet ge volgd wordt." Dirk Depover is directeur communicatie van Child Focus, gevestigd in Brussel. Op 10 juni werd in al le vroegte de manager van dienst uit zijn bed gebeld. De verdwijning van de zevenjari ge Stacy Lenxmens en haar tienjarig stiefzusje Nathalie Mahy werd meteen serieus ge nomen. Een half uur later was de man op weg naar Luik. Daar werd hij met open armen ont vangen door de Luikse poli tie. „Goed dat jullie er zijn." De hartelijke begroeting zegt volgens Dirk Depover alles over de plek die Child Focus, opgericht in 1997, inmiddels in de Belgische samenleving inneemt. „Aanvankelijk was de politie wantrouwend. Wat wil die organisatie? Ons voor de voeten lopen? Nee dus. Wij zijn geen politiedienst. Wij ge ven meldingen door, maar analyseren die niet. Dat is po litiewerk." Aan de wieg stond onder anderen Jean-Denis Le- jeune, vader van Julie. Zij was één van de slachtoffers van Mare Dutroux. Lejeune wilde een centrum dat op pro fessionele manier omging met verdwijningen van kinderen, en de ouders kon bijstaan. Het Amerikaanse National Center for Missing and Ex- ploited Children stond moè F Depover: „Met diverse djj ie'^ heidsinstanties werd een o« eenkomst gesloten en werdlf schreven wat Child Foi mag en kan doen. Het is private stichting die st krijgt van de overheid, ir toch onafhankelijk en onpj tijdig werkt. We kunnen overheid dus kritisch volg en doen dat ook." Inmiddels kent iedereen- België het noodnummer]; De organisatie heeft nuvij tig werknemers. Talloze drijven treden als sponsort! Depover: „Ze hoeven da niet zoveel voor terug te lig ,JS het ben. In het jaarverslag kor 'j' ze voor en soms vernield we dat we met hun steunis ken tot stand hebben kun:-; bx*engen." Het budget van Child Fo: 3,3 miljoen Jean-Denis Lejeune zit nj >el meer bij de organisatie. J ^8 wordt gewerkt met te weii gevoel," stelt hij. „Mens Pf. zijn dossiers geworden, vergeten waarom Child Foc Kn ooit is opgericht." Depm P*j reageert laconiek. „Als je werk wilt doen, moet je h goed doen. Dan moet je 1 uur bereikbaar zijn. Bs moet je goed kunnen netve ken, moet je snel kunnen ha delen. Dan moet je binni Sas zeer korte tijd duizenden ai: lv ches verspreiden. Ande heeft het weinig zin." Depover: „In Luik vangend de ouders op en onderstem* 'erc die zoveel mogelijk. We one-; steunen ook de politie. Da bijvoorbeeld die affiches verspreiden en de betrokfc nen uit te leggen wat de pol tie precies doet. We zitts ook bij de coördinerende ve 1 gaderingen, maar houden e f's_ teraard alles binnenkamer En we moeten ons aan de fë ten houden. Aan wilde verb len hebben we niets. Ik mas on' me sterk dat niemand in Lu: iets gezien heeft. Het wasee warme avond, veel volk o sti'aat. Iémand moet iets g; zien hebben." GPD het lelei :n 1 ichl rk edit lek re bij kv LANDBOUWDAGEN - De Zeeuwse Landbouwmaat- schappij ZLM houdt deze da gen tussen Domburg en Oost- kapelle haar landbouwdagen. Op zo'n tien hectare weilan den is een compleet dorp verre zen voor dit agrax'isch festijn. ZLM-voorzitter Geuze riep in zijn jaarrede het nieuw te vor men kabinet op hogere prijzen voor landbouwproducten toe te staan. MONROE - De toneelschiïjver Arthur Miller heeft aangekon digd zeer spoedig in het huwe lijk te zullen tx'eden met de ac trice Maxilyn Monroe. ik STAVENISSE - Nadat eeróJlH deze week Driewegen en E woutsdijk hun nieuwe buri )C meester welkom heetten, haalde ook Stavenisse nieuw hoofd der gemeen A. Sluymers is met zijn echlg note en vier dochters, in feestelijke stoet de gemees binnen gereden. DOORDRAAI - De grote doa n* draai van groenten op de l derlandse veilingen is ten de. Er werden onder meer miljoen kroppen sla en half miljoen bloemkolen do; ®r gedx-aaid om de prijs op peii houden. Een man slaapt naast een groep kinderen bij zijn huis in Rawalpindi, nabij Islamabad. Pakistaanse ge- zinneix met slechts één kind krijgen financiële steun van de regering in een pogixxg de snelle bevolkings groei in het land te temperen. foto Faisal Mahmood/RTR Hoewel Nedexiand bij de participatie in dex*gelijke interventies mijns inziens de laatste jaren wel ex-g gx'etig is geweest, is er in principe niets tegen. Overzien we de mogelijke activiteiten van de Nedexiandse krijgsmacht op de middellange termijn dan is duidelijk dat die zich niet zullen afspelen in het 'hoogste geweldsspectrum', zoals dat zo fraai heet. Het is daarom zaak dat de uitrusting van het Nedeiiandse leger daar rekening mee houdt. De Joint Stxike Fighter kan afbesteld worden. Het is zelfs zeer de vraag of Nedei'land wel zo nodig een omvang rijke luchtmacht, marine en landmacht nodig heeft. Zou het niet verstandig zijn als de Nederlandse krijgsmacht zich zou specialiseren op een aantal terreinen in samenspraak met andere kleine Europese naties? Nederland is meer gediend met een soort hoogwaardige Mobiele Eenheid, die de politionele taken waar het in de toekomst waax'schijnlijk om zal gaan, naar behoren kan vexwullen dan met een krijgsmacht die effectief kan optre den tegen een vijand die er helemaal niet is. Maarten van Rossem Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacleur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail. redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 >454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12,00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgi per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,01 per jaar: €229.20 233.3' Voor toezending per post geldt eer toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voi He PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag. 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgei overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volg?^ t>, de Regelen voor het Advertentiewezer. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend go® Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: v w.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern Ded«« aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voorop (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienstenen^ ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gesele^-' (ai de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC.e :e. Postbus 314460 AA Goes. hei ierd B ijei Dig Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4