Omvang natuurherstel staat vast Uit Toekomst boeren ligt in het zoute water Trap de ongeneeslijke ziekte ALS het land uit Biblioservicebus wint Plattelandstrofee Vier gewonden bij aanrijding Vliegende Hollander vaart nog n§r Cokedealer negen maanden cel iiu Mensensmokkelaar veroordeeld Zorgen in Koewacht om nachtelijke zwemmers Tolheffing in België wekt bezorgalieia dan niet verantwoorde^ Hof wil getuigen horen in zaak om fataal speeltoestel Boeren houden hoop op alternatieven voor ontpoldering agenda verkoc; Boerenprotest tegen ontpoldering in Colijnsplaat. foto Willem Mieras door Ben Jansen COLIJNSPLAAT - Door de fees telijk ingerichte schuur van proefboerderij Rusthoeve klinkt een opgewonden gemompel. Een zilt gemengd landbouw bedrijf van vijftig hectare moet een omzet van driehonderd duizend euro per jaar kunnen opleveren, heeft onderzoeker W. Brandenburg van de Univer siteit Wageningen zijn gehoor zojuist verteld. Driehonderdduizend euro! Veel deelnemers aan de Dag van het Zeeuwse Platteland krijgen even een glazige blik wanneer ze Brandenburgs woorden op zich in laten werken. Zoveel geld moet je vandaag de dag met aardappelen, suikerbieten en graan eerst eens zien te ver dienen. Het gaat tijdens de derde Dag van het Zeeuwse Platteland vooral over de kansen die de Zeeuwse boeren voor het grijpen hebben dankzij het feit dat vrijwel overal in de provin cie zout water beschikbaar is. Wat eerst als en nadeel voor de Zeeuwse landbouw werd be schouwd, moet bij nader inzien misschien wel als een gunstig uitgangspunt worden gezien. Landbouwgedeputeerde A. Pop- pelaars, enthousiast pleitbezor ger van de mogelijkheden die de zilte teelten voor de Zeeuwse landbouw bieden, heeft de afge lopen weken enkele voorbeel den onder de aandacht ge bracht: kweek van zagers als grondstof voor visvoer op een akkerbouwbedrijf en binnen- dijkse teelt van zeekraal. Met zout water is nog veel meer te doen: kweek van kokkels, mos sels en oesters op het land is haalbaar en gewassen als selde rij en asperges winnen aan smaak wanneer ze onder zilte omstandigheden worden ge teeld. Een modeverschijnsel? Nee, noodzaak, verzekert Branden burg. Hij wijst erop dat slechts 0.9 procent van het water op de aarde zoet is en dat steeds meer landbouwgrond verzilt raakt. „Als de landbouw zout water kan gebruiken, blijft meer zoet water over als drinkwater. De benutting van zout water valt zonder meer te beschouwen als een vorm van maatschappelijk aanvaard duurzaam onderne men." Werkgelegenheid Een aantrekkelijk aspect van de zoutwaterlandbouw is volgens Brandenburg dat ze veel werkge legenheid oplevert. Minister C. Veerman van Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit somt een aantal ontwikkelin gen op die de haalbaarheid van de teelt van zilte producten ver groten: de klimaatverandering, de zeespiegelrijzing en („maar daar wil ik inhoudelijk niets over zeggen") de ontpoldering aan de Westerschelde. Niet al leen boeren hebben met verande ringen te maken; vissers ook. Veerman schildert een vooruit zicht waarin vissers kansen op het land zoeken èn boeren het water op gaan. Hij vindt dat voor de hand liggend. Van on dernemers mag je verwachten dat ze grenzen verleggen en nieuwe uitdagingen niet uit de weg gaan. Veerman: „En die on dernemers moeten erop kunnen rekenen dat de overheid ze daar voor de ruimte geeft, duidelijk heid schept en informatie en kennis verschaft." Het zijn niet alleen de omstan digheden in Zeeland die de provincie zo geschikt maken voor een nieuwe tak van land bouw. De minister onderstreept dat Zeeuwen altijd gewend zijn te werken met mogelijkheden die het water stelt. Bovendien beschikken ze - Veerman is echt complimenteus - over durf en daadkracht. Hij verwacht van bestuurders en ambtenaren dat ze dezelfde eigenschappen aan de dag leggen wanneer ze wor den geconfronteerd met de aan vragen van ondernemers die de vernieuwing zoeken. Daarmee spreekt Veerman een regelrechte steunbetuiging uit aan het adres van Poppelaars die de afgelopen weken enkele keren heeft geconstateerd dat soms sprake is van koudwater vrees in gemeentehuizen. Uit angst voor precedenten worden ongebruikelijke aanvragen vei ligheidshalve maai- afgewezen of in elk geval op de lange baan geschoven. Poppelaars heeft boeren die in zo'n ambtelijke stropigheid drei gen te verzanden, opgeroepen zich maar bij de provincie te melden. Kan hij zien wat hij voor ze kan doen. Veerman: „Boeren, vissers en middenstanders moeten kunnen blijven ondernemen, want zon der hen is het onmogelijkheid het platteland in zijn huidige staat te houden." COLIJNSPLAAT - De Dag van het Zeeuwse Platteland is een mooie gelegenheid initiatie ven in het zonnetje te zetten die de leefbaar heid van het platteland versterken. Daar is een prijs voor: de Plattelandstrofee. Die ging naar de biblioservicebus, een bedenksel van de Zeeuwse Bibliotheek De biblioservicebus rijdt sinds vorig jaar. Er kunnen niet alleen boeken worden geleend; de bus verschaft ook allerlei elektronische dien sten. Zo is is de autobus onder meer voorzien van een geldautomaat, een chipkniplader en inter net. Verder is het mogelijk om er postzegels, bioscoop-, trein- en strippenkaarten te kopen. De bus trekt ook landelijk aandacht. donderdag 22 juni 2006 HOEK - Bij een aanrijding op de N61 bij Hoek zijn_ avond rond zes uur vier inzittenden van een personen! gewond geraakt. Een 70-jarige automobilist uit kwam door nog onbekende oorzaak op de linkerwegl terecht. Een tegemoetkomende auto, bestuurd door 4 man uit de gemeente Sluis zag dit gebeuren en probe de auto nog te ontwijken door naar rechts te sturi mocht niet baten want beide auto's kwamen met in botsing en kwamen in een sloot tot stilstand. Allei: tenden konden zelf uit hun auto komen. De 70-jarige stuurder, zijn vrouw en nog twee personen die bij he de auto zaten, werden allen met onbekend letsel voor Y handeling overgebracht naar het ziekenhuis in Ten zen. De automobilist uit de gemeente Sluis kwam mt schrik vrij. Beide auto's zijn volledig vernield. KAATSHEUVEL - De nieuwe attractie De Vloek vw, Vliegende Hollander in De Efteling in Kaatsheuvel,lia pas volgend seizoen in gebruik genomen. De attractie meer dan twintig miljoen kostte en door de technici De Efteling zelf was ontworpen, voldoet nog niet aan veiligheidseisen. !De Vloek' zou aanvankelijk, in aar zigheid van een grote delegatie van Terneuzen, de van De Vliegende Hollander op eerste paasdag worde: opend. Toen al besloot de directie de opening zes yi uit te stellen. Nu is er dus sprake van een veel ingrij der maatregel en dat is niet alleen sneu voor de onl pers, maar ook voor alle mogelijke organisatoren van nementen in Terneuzen, die de ingebruikname vandi tractie beschouwden als een 'geweldig stuk Ten zen-promotie'. Volgens de directie van De Efteling!01^ ben medewerkers de afgelopen maanden dag en naci. werkt om de attractie gebruiksklaar te maken. 'De Vi is de grootste zelfverzonnen attractie van De Eftelinj attractie heeft met 11 sloepen voor elk 14 personen eei paciteit van ongeveer 1900 mensen per uur. De vas bedraagt 3,43 minuten. De complexe attractie voert dj zoekers van het huis van kapitein Willem van der Da via een geheime gang naar een sloep in de haven, di zijn tocht snelheden tot 70 kilometer haalt. Juist dief plexiteit zorgt nu voor onoverkomelijke problemen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg verooi de gisteren een 44-jarige inwoner van Goes voor deal cocaïne tot een jaar gevangenisstraf, waarvan drie n den voorwaardelijk. De Goesenaar, die een aantal n den in de harddrugs had gehandeld, werd dooi' de n bank niet als een professionele drugsdealer beschouv MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft-lor ren een 31-jarige man uit Bangladesh wegens sensmokkel veroordeeld tot negen maanden cel. De probeerde tussen eind vorig jaar en begin januari ze- galen naar Nederland te smokkelen. Daarbij zou eeni mei bootje, die een groep Bengalen van een bedrij Walsoorden wilden kopen, als dekmantel voor de: sensmokkel worden gebruikt. De 31-jarige Bengaai de kapitein op het schip zijn, terwijl de zes vreemd gen de bemanning zouden vormen. door Gino van den Broecke zelfs zestien. Ze gebruik» volgens Baert het hekwi KOEWACHT - Groepjes nachte- de skatebaan als opstap) lijke zwemmers in Koewacht het zwembad te bereiken.; zijn een bron van zorg voor de gaat door dat ongeoorloofd lokale dorpsraad. Dat bleek gis- bruik kapot en dat moetf teravond tijdens de dorpsraad- ook niet erbij hebben." vergadering in gemeenschaps- De politie is zich bewust vé centrum De Vlaschaard. probleem van de nachtelijl qj zoekers in de verschillendf Er is geconstateerd dat regelma- meentelijke zwembaden ini tig grote groepen jongeren over gio Terneuzen. „Het is ooi de hekken van het zwembad gekend probleem in Sas klimmen om een verkoelende Gent en Zaamslag. We hf duik te nemen. „Dat is al een be- er onlangs nog vijf een pi denkelijke zaak, maar er is ook verbaal gegeven. Dat is oo: dan vaak behoorlijk wat alcohol geen we constant probei in het spel en dat maakt het doen. We zitten er kort toch wel extra gevaarlijk. Als er houden die gasten scherp eentje verdrinkt is het leed na- gaten"', aldus politieteaj tuurlijk niet te overzien", aldus van de politie P. de Groene voorzitter Guus Baert. In de komende tijd zullen df r De jongeren zijn vaak met een troles scherper worden, \vs |uj mannetje of twaalf en soms jongeren begeven zich ter. Pil >fc iel dan toch op verboden ter fn Er rust een artikel 461 oph treden van de zwembadi in dat kost gewoon geld. En ze ten ook goed weten, dat z< gens moeten aankloppen i j, j iets fout gaat. De gemee l ze nemen een ongehoord KOEWACHT - Dorpsraadvoor- risico." zitter G. Baert uitte gisteravond- tijdens de dorpsraadvergade- ring zijn bezorgdheid over de op J3jj vpr hoH vndEi handen zijnde plannen van de J a. Vlaamse regering om vignetten CÏlHllffGllF te gaan eisen als er over Bel gische wegen wordt gereden. MIDDELBURG - De heeft gisterochtend rond cl „Dan zitten we weer terug op een 48-jarige Hongaarsevr le( ons eiland en zitten we weer in wagenchauffeur aangek p( een afgesloten gebied. Ik ben die dronken was. daar heel erg bezorgd over. Het De chauffeur had net na hj gaat in dit geval duidelijk om plein zijn wagen stilgezeti een inperking van de leefbaar- kaart te lezen. Bij het aar: heid van onze burgers en daar ken rook zijn adem naai' e)' zetten wij ons als dorpsraad ten- hol, maar de man weigeii n slotte toch altijd nog in." blaastest af te leggen. Op;a De plannen zouden volgens Bae- reau bleek dat hij had gê g, rt van kracht gaan rond 1 janua- ken. Hij kreeg een rij verb» i0l ri 2007 en dan kost het de vier uur en een boete van 3 Zeeuws-Vlaming dus altijd geld ro. om richting een ander deel van j Nederland of zelf naar het Bel gische deel van Koewacht te rei- Advertentie zen. „Als je door de Westerschel- detunnel wilt moet je al betalen, maar als we nou ook moeten gaan betalen via Antwerpen of LU om naar de Belgische bakker te gaan is het hek helemaal van de dam." s n Hij is de mening toegedaan, dat de overige dorpsraden de kop- (f) pen eens bijeen moeten steken om te kijken of er iets tegen de ze ophanden zijnde tolheffing LU op de Belgische wegen kan wor- den ondernomen. t—1 door Niels Juist DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag wil verschillende getuigen horen in de zaak tegen de Amsterdamse fabrikant van een speelhuisje waarop de twee jarige peuter Janice Slosse de dood vond. Dat bleek gisteren toen het hof een aanvang maak te met de strafzaak in hoger be roep. Het meisje overleed ruim twee jaar geleden in de Goese peuter speelzaal De Polderakkertjes toen zij met een loopklos om haar hals van de glijbaan af gleed. De lus van de klos bleef achter het uiteinde van een glij baan hangen, waardoor de peu ter stikte. De glijbaan maakte onderdeel uit van een huisje. Omdat er tus sen de uiteinden van de glijbaan en de voorkant van het huisje ruimte zat, kon de lus blijven ha ken. Werkstraf De rechtbank in Middelburg oor deelde daarom vorig jaar dat de fabrikant van het speeltoestel verantwoordelijk moest worden gesteld voor de dood van het jon ge meisje. De Amsterdammer werd veroor deeld tot 200 uur werkstraf. De fabrikant betoogde gisteren bij het gerechtshof dat het ge vaar niet verholpen was geweest als hij de spleet tussen het huis je en de glijbaan had gedicht. Volgens de Amsterdammer wa ren er veel meer plekken waar op het meisje had kunnen blij ven hangen. Hij wil als getuige de leiding van een andere peu terzaal laten horen, die kan ver klaren dat je kinderen nooit met zoiets als een loopklos op het toestel moet laten. Daar tegenover staat dat ver schillende inspectiediensten de fabrikant al gewaarschuwd had den voor de gevaren. Naar aanleiding daarvan paste de Amsterdammer het speelhuis- je op verschillende punten aan. Maar de huisjes die al verkocht waren, liet de fabrikant zoals ze waren. Pas als de getuigen gehoord zijn, zal de strafzaak in hoger be roep worden voortgezet. De da tum voor de volgende zitting is nog niet bekend. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Justin en Ma- riëlle Belfroid uit Vlissingen fiet sen met hun moeder mee voor hun vriend Roland, die de dode lijke ziekte ALS heeft. Zij slui ten aan bij de scholieren van de Franciscusschool in Vlissingen, die ook allemaal fietsen voor het goede doel. Zij willen samen met de stichting ALS 'de ziekte de wereld uit trappen'. Op verschillende plaatsen in Ne derland werden gisteren kilome ters gemaakt voor de strijd te gen de spier- en zenuwaandoe ning ALS. De levensverwach ting van patiënten met ALS is kort. Er is nog geen medicijn te gen opgewassen. De spieren van de patiënt worden aangetast en hij sterft tussen de drie en vijf jaar aan de ziekte. Het is een zwaar aftakelingsproces. In Nederland hebben ongeveer 1500 mensen de ziekte. Roland, de echtgenoot van Cindy van Heese, kreeg enige tijd geleden de diagnose ALS gesteld. „Dan stort je wereld in", zegt Cindy. Maar ze zegt dat ze het nu kun nen opbrengen om naar de mooie dingen van elke dag te kij ken. „We moeten genieten van elk moment dat we samen heb ben. Hij zegt vaak: zolang ik mijn ogen heb, wil ik naar mijn gezin kijken. De kinderen fietsten 10 kilome ter, de volwassenen 25 kilome ter en voor de toerrijders was een tocht in Zeeland uitgestip peld van 80 kilometer. De opbrengst van de landelijke sponsorfietstocht is bestemd voor het ALS onderzoekscen trum. Het geld wordt gebruikt om de zorg en begeleiding van de pa tiënten te verbeteren en om meer onderzoek te verrichten naar de oorzaak van ALS. door Harmen van der Werf WISSENKERKE - Boeren in te ontpolderen gebieden langs de Westerschelde hebben goede hoop dat alternatieven voor ont poldering kans van slagen heb ben. De Zeeuws-Vlaamse landbou wer M. Vinke zei dit gistermid dag na een gesprek met minister Veerman van Landbouw in het gemeentehuis van Noord-Beve- Tand in Wissenkerke. Veerman was daar zelf minder Optimistisch over. Hij wees erop 'dat twee jaar lang is gestudeerd op maatregelen die een bijdrage kunnen leveren aan het herstel van natuurwaarden in het Wes- terschelde-gebied. De keuze voor ontpoldering van zeshon derd hectare is, stelde de minis ter, 'niet op een achternamiddag gemaakt'. Toch vindt Veerman mét boeren in de te ontpolderen gebieden dat alternatieve ideeën voor na tuurherstel serieus moeten wor den bekeken. Hij laat het, zoals hij aangaf, 'aan de wijsheid van de provincie over om met alter natieven rekening te houden'. De provincie voert op eigen ver zoek de regie over de uitvoering van het natuurpakket Wester schelde en niet het ministerie van Landbouw. Een mogelijke alternatief is, al dus landbouwer G. Minderhoud uit Oudelande, de aanleg van ei landjes in de monding van de Westerschelde, op de Vlakte van de Raan. „Met het oog op de ver wachte zeespiegelstijging kun nen die gelijk dienst doen als STREEKACTIVITEITEN extra kustverdediging." Het ver lagen van het gedeeltelijk ver- lande schorrengebied Verdron ken Land van Saeftinghe is een ander voorstel. Voor boeren in de te ontpolde ren gebieden is onderzoek naar alternatieven een opsteker. Veerman die op Noord-Beve land was voor de Dag van het Zeeuwse Platteland, gaf verder geen duimbreed toe tijdens de bespreking in Wissenkerke. „Zeshonderd hectare natuur herstel is de ondergrens", her haalde hij als opdracht die hij van de Tweede Kamer heeft meegekregen. „Een lijn is uit gezet en die moet netjes tot het einde worden gevolgd." Van de 25.000 handtekeningen die in middels tegen ontpoldering zijn verzameld, toonde de minister zich niet onder de indruk. „Ik voel me daardoor niet aan gesproken", merkte hij op. Hij zei de emoties over ontpolde ring wel 'begrijpelijk' te vinden. „Ik ben zelf boer in hart en nie ren." AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur; Kaarten, vrij biljarten; 13.30 uur: Hand vaardigheid; 14.00 uur: Bieden; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten; 14.30 uur: Zangkoor; Zwembad 't Plaatje, 11.00 -12.00 uur en 16.00 -18.45 uur: Zwemvierdaagse; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Biljar ten, gymnastiek; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO bieden; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 9.30 uur: Biljarten, koersbal; 13.30 uur: Soos met sjoelen en kaarten; HULST - Reynaertcollege Gildenstraat, 19.00 uur: Bewegen (ex-)hartpatiënten; De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljarten; 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Handwerken, koersbal; 19.00 uur: Line dance; 19.30 uur: Bridge; Halve Maan 19.30 uur: Jaarvergadering wijkraad Hulst-zuid; De Blaauwe Hoeve, 9.30 uur: Kaartjes maken; 10.00 uur: Handwerkclub Vlijti ge Liesjes; 14.00 uur. Bakmiddag, zang club; 19.00 uur: Soos, kaarten; Mfc Korenmarkt, 14.00 uur: Sjoelen; KLOOSTERZANDE - Café de Reizende Man, 19.45 uur: Bingo; LAMSWAARDE - Café de Lamsoren, 13.30 uur: Schïetïng voor ouderen; OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 uur: Seniorensoos; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 14.00 uur: Koersbal; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur: Biljarten; SINT-JANSTEEN - De Warande. 13.00 uur Biljarten; 14.30 uur: Ouderensoos; 19.00 uur: Jeugdtoneel; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Ca nasta, biljarten, handwerken; De Hoeve, 20.00 uur: Bingo; VOGELWAARDE - Café Ons Vermaak, 14.00 uur: Kaarten. (Advertentie) Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Justin en Mariëlle Belfroid fietsen voor meer onderzoek naar de oorzaak van de ziekte ALS. foto Ruben Oreel Grote Markt I I -13 4461 AH Goes Tel.: 0I 13 227607 www.delscher.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 46