Omvang natuurherstel staat vast Toekomst boeren ligt in het zoute water 1""1?"pod'um Trap de ongeneeslijke ziekte ALS het land uit Strandbibliotheek Brouwersdam word Hof wil getuigen horen in zaak om fataal speeltoestel Boeren houden hoop op alternatieven voor ontpoldering Zomerconcerten op Walcheren Kunstroute door Souburg Vliegende Hollander vaart nog ui Cokedealer negen maanden cel inJ Kapellenaar naar inrichting Mensensmokkelaar veroordeeld Vlissingse blijft man stalken Biblioservicebus wint Plattelandstrofee donderdag 22 juni 2006 swb door Niels Juist DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag wil verschillende getuigen horen in de zaak tegen de Amsterdamse fabrikant van een speelhuisje waarop de twee jarige peuter Janice Slosse de dood vond. Dat bleek gisteren toen het hof een aanvang maak te met de strafzaak in hoger be roep. Het meisje overleed ruim twee jaar geleden in de Goese peuter speelzaal De Polderakkertjes toen zij met een loopklos om haar hals van de glijbaan af gleed. De lus van de klos bleef achter het uiteinde van een glij baan hangen, waardoor de peu ter stikte. De glijbaan maakte onderdeel uit van een huisje. Omdat er tus sen de uiteinden van de glijbaan en de voorkant van het huisje ruimte zat, kon de lus blijven ha ken. Werkstraf De rechtbank in Middelburg oor deelde daarom vorig jaar dat de fabrikant van het speeltoestel verantwoordelijk moest worden gesteld voor de dood van het jon ge meisje. De Amsterdammer werd veroor deeld tot 200 uur werkstraf. De fabrikant betoogde gisteren bij het gerechtshof dat het ge vaar niet verholpen was geweest als hij de spleet tussen het huis je en de glijbaan had gedicht. Volgens de Amsterdammer wa ren er veel meer plekken waar op het meisje had kunnen blij ven hangen. Hij wil als getuige de leiding van een andere peu terzaal laten horen, die kan ver klaren dat je kinderen nooit met zoiets als een loopklos op het toestel moet laten. Daar tegenover staat dat ver schillende inspectiediensten de fabrikant al gewaarschuwd had den voor de gevaren. Naar aanleiding daarvan paste de Amsterdammer het speelhuis- je op verschillende punten aan. Maar de huisjes die al verkocht waren, liet de fabrikant zoals ze waren. Pas als de getuigen gehoord zijn, zal de strafzaak in hoger be roep worden voortgezet. De da tum voor de volgende zitting is nog niet bekend. door Harmen van der Werf WISSENKERKE - Boeren in te ontpolderen gebieden langs de Westerschelde hebben goede hoop dat alternatieven voor ont poldering kans van slagen heb ben. De Zeeuws-Vlaamse landbou wer M. Vinke zei dit gistermid dag na een gesprek met minister Veerman van Landbouw in het gemeentehuis van Noord-Beve land in Wissenkerke. Veerman was daar zelf minder optimistisch over. Hij wees erop dat twee jaar lang is gestudeerd op maatregelen die een bijdrage kunnen leveren aan het herstel van natuurwaarden in het Wes- terschelde-gebied. De keuze voor ontpoldering van zeshon derd hectare is, stelde de minis ter, 'niet op een achternamiddag gemaakt'. Toch vindt Veerman mét boeren in de te ontpolderen gebieden dat alternatieve ideeën voor na tuurherstel serieus moeten wor den bekeken. Hij laat het, zoals hij aangaf, 'aan de wijsheid van de provincie over om met alter natieven rekening te houden'. De provincie voert op eigen ver zoek de regie over de uitvoering van het natuurpakket Wester schelde en niet het ministerie van Landbouw. Een mogelijke alternatief is, al dus landbouwer G. Minderhoud uit Oudelande, de aanleg van ei landjes in de monding van de Westerschelde, op de Vlakte van de Raan. „Met het oog op de ver wachte zeespiegelstijging kun nen die gelijk dienst doen als VEERE - Muziekvereniging Veere's Genoegen geeft binnen kort een aantal concerten op Walcheren. Morgenavond vindt het jaarlijk se zomerconcert plaats in de Grote Kerk in Veere. Naast het optreden van het fanfareorkest van Veere's Genoegen, geeft het fanfareorkest Heikant uit Zeeuws-Vlaanderen een gastop treden. Dit concert begint om 19.30 uur. Op vrijdag 30 juni is Veere's Ge noegen te bewonderen op cam ping Oranjezon in Vrouwenpol der. Ook dit concert begint om 19.30 uur. OOST-SOUBURG - Basisschool de Burcht-Rietheim sluit het schooljaar morgen af met een kunstzinnig wereldfeest. Leerlingen van zowel de Oost-Souburgse als de Ritthem- se vestiging hebben kunstwer ken gemaakt, die in Souburg ko men te hangen bij twaalf open bare ruimten als de molen, de bi bliotheek en de watertoren. In de 'ateliers' hangen ook letters, waarmee leerlingen een zin moe ten vormen. De route begint om 18.30 uur op het schoolplein van de Burcht- Rietheim in Souburg. Daar is la ter op de avond ook een feest, waar de kunst wordt geveild. extra kustverdediging." Het ver lagen van het gedeeltelijk ver- lande schorrengebied Verdron ken Land van Saeftinghe is een ander voorstel. Voor boeren in de te ontpolde ren gebieden is onderzoek naar alternatieven een opsteker. Veerman die op Noord-Beve land was voor de Dag van het Zeeuwse Platteland, gaf verder geen duimbreed toe tijdens de bespreking in Wissenkerke. „Zeshonderd hectare natuur herstel is de ondergrens", her haalde hij als opdracht die hij van de Tweede Kamer heeft meegekregen. „Een lijn is uit gezet en die moet netjes tot het einde worden gevolgd." Van de 25.000 handtekeningen die in middels tegen ontpoldering zijn verzameld, toonde de minister zich niet onder de indruk. „Ik voel me daardoor niet aan gesproken", merkte hij op. Hij zei de emoties over ontpolde ring wel 'begrijpelijk' te vinden. „Ik ben zelf boer in hart en nie- KAATSHEUVEL - De nieuwe attractie De Vloek vat Vliegende Hollander in De Efteling in Kaatsheuvel pas volgend seizoen in gebruik genomen. De attractie meer dan 20 miljoen kostte en door de technici vanl teling zelf was ontworpen, voldoet nog niet aan alle v heidseisen. 'De Vloek' zou aanvankelijk, in aanwezi van een grote delegatie van Terneuzen, de stad vai Vliegende Hollander met Pasen worden geopend. To; besloot de directie de opening zes weken uit te stelle: is er dus sprake van een veel ingrijpender maatregi dat is niet alleen sneu voor de ontwerpers, maar ook alle mogelijke organisatoren van evenementen in Ter zen, die de ingebruikname van de attractie beschoui als een 'geweldig stuk Terneuzen-promotie'. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroori de gisteren een 44-jarige inwoner van Goes voor deal- cocaïne tot een jaar gevangenisstraf, waarvan drieir den voorwaardelijk. De Goesenaar, die een aantal 1 den in de harddrugs had gehandeld, werd door der bank niet als een professionele drugsdealer beschom MIDDELBURG - Een 38-jarige inwoner van Kapellf een steekpartij in Emergis niet worden toegerekend rechtbank in Middelburg nam gisteren daarmee de ii"! clusie van de gedragsdeskundigen over en legde de K; ie lenaar de maatregel op dat hij een jaar lang in een chiatrisch ziekenhuis moet worden behandeld. De man was nog niet zolang in de verslavi ngskli; f" Emergis opgenomen toen hij 24 februari in een opwel een andere patiënt met een mes aanviel. Het slacht» werd geraakt in de hals, het gezicht en de borst. Een pleegkundige, die ingreep, werd met de dood bedreigd MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft a ren een 31-jarige man uit Bangladesh wegens sensmokkel veroordeeld tot negen maanden cel. De: probeerde tussen eind vorig jaar en begin januari zes galen naar Nederland te smokkelen. Daarbij zou een; L mei bootje, die een groep Bengalen van een bedrii: Walsoorden wilden kopen, als dekmantel voor deeri sensmokkel worden gebruikt. De 31-jarige Bengaal de kapitein op het schip zijn, terwijl de zes vreemd* gen de bemanning zouden vormen. Met vervalste zeem boekjes en paspoorten vlogen de Bengalen naar Schi: waarna ze in Zeeland werden aangehouden. rdi MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R meijer heeft gisteren een 58-jarige vrouw uit Vliss::rc' voor stalking conform de eis tachtig uur voorwaard*ilcl werkstraf opgelegd. Aan de voorwaardelijke straf i verplicht reclasseringscontact en contactverbod me. F slachtoffer verbonden. De vrouw was eerder al ve: deeld voor belaging van de man. Gisteren kreeg verd te de straf, omdat ze vorig jaar tussen februari en 11 55 sms-berichten naar de Souburger stuurde. Boerenprotest tegen ontpoldering in Colijnsplaat. foto Willem Mieras door Marcel Modde den vï door Ben Jansen COLIJNSPLAAT - Door de fees telijk ingerichte schuur van proefboerderij Rusthoeve klinkt een opgewonden gemompel. Een zilt gemengd landbouw bedrijf van vijftig hectare moet een omzet van driehonderd duizend euro per jaar kunnen opleveren, heeft onderzoeker W. Brandenburg van de Univer siteit Wageningen zijn gehoor zojuist verteld. Driehonderdduizend euro! Veel deelnemers aan de Dag van het Zeeuwse Platteland krijgen even een glazige blik wanneer ze Brandenburgs woorden op zich in laten werken. Zoveel geld moet je vandaag de dag met aardappelen, suikerbieten en graan eerst eens zien te ver dienen. Het gaat tijdens de derde Dag van het Zeeuwse Platteland vooral over de kansen die de Zeeuwse boeren voor het grijpen hebben dankzij het feit dat vrijwel overal in de provin cie zout water beschikbaar is. Wat eerst als en nadeel voor de Zeeuwse landbouw werd be schouwd, moet bij nader inzien misschien wel als een gunstig uitgangspunt worden gezien. Landbouwgedeputeerde A. Pop- pelaars, enthousiast pleitbezor ger van de mogelijkheden die de zilte teelten voor de Zeeuwse landbouw bieden, heeft de afge lopen weken enkele voorbeel den onder de aandacht ge bracht: kweek van zagers als grondstof voor visvoer op een akkerbouwbedrijf en binnen- dijkse teelt van zeekraal. Met zout water is nog veel meer te doen: kweek van kokkels, mos sels en oesters op het land is haalbaar en gewassen als selde rij en asperges winnen aan smaak wanneer ze onder zilte omstandigheden worden ge teeld. Een modeverschijnsel? Nee, noodzaak, verzekert Branden burg. Hij wijst erop dat slechts 0,9 procent van het water op de aarde zoet is en dat steeds meer landbouwgrond verzilt raakt. „Als de landbouw zout water kan gebruiken, blijft meer z'oet water over als drinkwater. De benutting van zout water valt zonder meer te beschouwen als een vorm van maatschappelijk aanvaard duurzaam onderne men." Werkgelegenheid Een aantrekkelijk aspect van de zoutwaterlandbouw is volgens Brandenburg dat ze veel werkge legenheid oplevert. Minister C. Veerman van Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit somt een aantal ontwikkelin gen op die de haalbaarheid van de teelt van zilte producten ver groten: de klimaatverandering, de zeespiegelrijzing en („maar daar wil ik inhoudelijk niets over zeggen") de ontpoldering aan de Westerschelde. Niet al leen boeren hebben met verande ringen te maken; vissers ook. Veerman schildert een vooruit zicht waarin vissers kansen op het land zoeken en boeren het water op gaan. Hij vindt dat voor de hand liggend. Van on dernemers mag je verwachten dat ze grenzen verleggen en nieuwe uitdagingen niet uit de weg gaan. Veerman: „En die on dernemers moeten erop kunnen rekenen dat de overheid ze daar voor de ruimte geeft, duidelijk heid schept en informatie en kennis verschaft." Het zijn niet alleen de omstan digheden in Zeeland die de provincie zo geschikt maken voor een nieuwe tak van land- COLIJNSPLAAT - De Dag van het Zeeuwse Platteland is een mooie gelegenheid initiatie ven in het zonnetje te zetten die de leefbaar heid van het platteland versterken. Daar is een prijs voor: de Plattelandstrofee. Die ging naar de biblioservicebus, een bedenksel van de Zeeuwse Bibliotheek De biblioservicebus rijdt sinds vorig jaar. Er kunnen niet alleen boeken worden geleend; de bus verschaft ook allerlei elektronische dien sten. Zo is is de autobus onder meer voorzien van een geldautomaat, een chipkniplader en inter net. Verder is het mogelijk om er postzegels, bioscoop-, trein- en strippenkaarten te kopen. De bus trekt ook landelijk aandacht. bouw. De minister onderstreept dat Zeeuwen altijd gewend zijn te werken met mogelijkheden die het water stelt. Bovendien beschikken ze - Veerman is echt complimenteus - over durf en daadkracht. Hij verwacht van bestuurders en ambtenaren dat ze dezelfde eigenschappen aan de dag leggen wanneer ze wor den geconfronteerd met de aan vragen van ondernemers die de vernieuwing zoeken. Daarmee spreekt Veerman een regelrechte steunbetuiging uit aan het adres van Poppelaars die de afgelopen weken enkele keren heeft geconstateerd dat soms sprake is van koudwater vrees in gemeentehuizen. Uit angst voor precedenten worden ongebruikelijke aanvragen vei ligheidshalve maar afgewezen of in elk geval op de lange baan geschoven. Poppelaars heeft boeren die in zo'n ambtelijke stropigheid drei gen te verzanden, opgeroepen zich maar bij de provincie te melden. Kan hij zien wat hij voor ze kan doen. Veerman: „Boeren, vissers en middenstanders moeten kunnen blijven ondernemen, want zon der hen is het onmogelijkheid het platteland in zijn huidige staat te houden." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Justin en Ma- riëlle Belfroid uit Vlissingen fiet sen met hun moeder mee voor hun vriend Roland, die de dode lijke ziekte ALS heeft. Zij slui ten aan bij de scholieren van de Franciscusschool in Vlissingen, die ook allemaal fietsen voor het goede doel. Zij willen samen met de stichting ALS 'de ziekte de wereld uit trappen'. Op verschillende plaatsen in Ne derland werden gisteren kilome ters gemaakt voor de strijd te gen de spier- en zenuwaandoe ning ALS. De levensverwach ting van patiënten met ALS is kort. Er is nog geen medicijn te gen opgewassen. De spieren van de patiënt worden aangetast en hij sterft tussen de drie en vijf jaar aan de ziekte. Het is een zwaar aftakelingsproces. In Nederland hebben ongeveer 1500 mensen de ziekte. Roland, de echtgenoot van Cindy van Heese, kreèg enige tijd geleden de diagnose ALS gesteld. „Dan stort je wereld in", zegt Cindy. Maar ze zegt dat ze het nu kun nen opbrengen om naar de mooie dingen van elke dag te kij ken. „We moeten genieten van elk moment dat we samen heb ben. Hij zegt vaak: zolang ik mijn ogen heb, wil ik naar mijn gezin kijken. De kinderen fietsten 10 kilome ter, de volwassenen 25 kilome ter en voor de toerrijders was een tocht in Zeeland uitgestip peld van 80 kilometer. De opbrengst van de landelijke sponsorfietstocht is bestemd voor het ALS onderzoekscen trum. Het geld wordt gebruikt om de zorg en begeleiding van de pa tiënten te verbeteren en om meer onderzoek te verrichten naar de oorzaak van ALS. Justin en Mariëlle Belfroid fietsen voor meer onderzoek naar de oorzaak van de ziekte ALS. foto Ruben Oreel SCHARENDIJKE - De strandbi bliotheek op de Brouwersdam gaat meer doen dan het alleen de daguitleen van boeken. Het terras ervoor zal veelvuldig het toneel zijn van uiteenlopende culturele activiteiten ter lering en vermaak van de badgast. De strandbibliotheek wordt op gezet bij paviljoen De Kous, ter hoogte van Port Zélande. Burge meester en wethouders van de gemeente Goedereede beschou wen het initiatief als een belang rijke impuls om de kwaliteit van het toerisme naar een hoger niveau te tillen. Wethouder A. Verseput van Schouwen-Dui- veland ziet belangstellend uit naar de ervaringen met deze nieuwe vorm van serviceverle ning. „Het lijkt me wel een inte ressant initiatief om eens goed te bekijken deze zomer. Wel licht kunnen we er een gezamen lijk project van maken." Geld Voorzitter A. Hijgenaar van de Stichting Bibliotheekvoorzienin gen Schouwen-Duiveland voelt eveneens wel wat voor de opzet, al denkt hij dat het moeilijk is daar binnen Zeeland het geld voor op tafel te krijgen. Verse put benadrukt bij voorbaat dat daarvoor niet naar de gemeente hoeft te worden gekeken. De Goereese strandbibliotheek is, evenals de vestigingen in Sche- veningen, Kijkduin, Wassenaar, Hoek van Holland, Monster en Katwijk, betaald door de provin cie Zuid-Holland. Hijgenaar constateert dat de provincie Zeeland daarentegen eerder een terugtrekkende dan stimulerende beweging maakt waar het gaat om de bibliotheek voorzieningen. Daarnaast zit de Schouwse stichting midden in een fusieproces met bibliothe ken in de Oosterschelderegio. Dinsdag zijn de handtekeningen onder het samenvoegingsdocu ment gezet, waarmee de nieuwe organisatie 1 januari volgend jaar een feit is. De strandbibliotheek wordt 1 juli officieel geopend. De uit leen is tot en met 26 augustus da gelijks geopend, met uitzonde ring van zondag. De proef met de lees- en doehoek op de stran den van Scheveningen, Kal en Hoek van Holland vorig F waren volgens coördim: nj G. Schellevis dermate pos 'v' dat is besloten tot de opa van vier nieuwe vestigingea bieb aan de Brouwersdam de provincie 20.000 euro. In het verplaatsbare geboire !l men duizend boeken te U Omdat slechts weinig mens staat zijn binnen een dage*: man uit te lezen, blijft het: bod beperkt tot verhalen: dels, strips, fotoboeken, schriften en dagelijkse kra: Badgasten kunnen hun r; gratis meenemen. Wel n:>r', ze hun naam en adres ad 11,1 ten. De proef met de eerste vestigingen leert dat va: 4500 boeken er slechts 27 r: beschadigd werden ingele; aan het eind van de dag. i a' Schellevis. „Dus je mag k» lijk nog wel uitgaan van dei heid van de mensen." Het uitleenpunt vormt de van uiteenlopende activn Het programma biedt een! tal keer per week voorlees knutseluren voor kinderen e doku voor volwassen. Ook: j* len er regelmatig cabaretieö "J treden. De reeks cabaret) stellingen wordt op 1 juli opend door Robbert Jan Pn Voor de personele invulling de strandbibliotheek wordt bruik gemaakt van studed vertelt Schellevis. (Advertentie) Den Dekt de tja l-s

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 40