VL 'echiney moet ^vens vervangen Bastiaantje voor baby 's Werknemer kan meer risico dragen Rundvlees VS mag weer Campagne werken in de procestechniek slaat aan in vmbo I luminiumsmelter is probleem de baas öskalis lijft Cofra volledig in hold werkt grote erliezen in VS weg erzuim Tekort aan bèta's bedreigt groei Nestlé sluit chocoladereepfabriek Crownstone ziet af van beursgang Bellen vast naar gsm goedkoper Huishoudens 52 euro terug ictie: 0113-315649 iff.pzc.nl „gihredactie® pzc.nl jus 31, 4460 AA Goes jrtentie-exploitatie: Jd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; jws-Vlaanderen: 0114-372770; gnaal: 020-4562500. Inderdag 22 juni 2006 Gates: van vrek naar weldoener ^Jeffrey Kutterink JSSINGEN - Aluminium- itlterij Pechiney heeft een op ging gevonden voor de techni- problemen met de 512 ijhs. Binnen een paar jaar moe- allemaal worden ver- juwd. De fabriek heeft sinds modernisering nauwelijks op Ie kracht kunnen draaien, iwerken 'slechts' 380 ovens. idemodernisering in 2002 - a 3 miljoen euro - bleek dat de ensduur van de ovens daalde een jaar of vijf a zes naar ximaal twee jaar. Oorzaak is er meer stroom door de as wordt geleid om de pro- die van aluminium te verho- De ovens kunnen dat niet len worden nu te heet. De be- ermlaag die normaal gespro- 1 tijdens het productieproces binnenkant ontstaat, irdtnu niet gevormd. Het alu- ^llPENDRECHT - Het bagger- 7! drijf Boskalis neemt Cofra, nldmarktleider in drainage- temen, volledig over. Dat Boskalis gisteren bekend maakt. De baggeraar hield al obelang van 51 procent in Co- anciële details worden niet jgegeven. Een woordvoerder Boskalis noemt het bedrag '67 66 lorPaul Koopman minium stroomt daardoor weg. Ook draait het aluminium te snel waardoor de zijkanten wor den opgevreten. Al een tijd zoekt Pechiney naar een oplossing. Sinds eind vorig jaar worden proeven gedaan met twintig ovens. De binnen kant is voorzien van andere ma terialen, waardoor ze de warmte nu beter kwijt kunnen en er wel een beschermingslaag ontstaat. „De proef is succesvol", conclu deert directielid H. Frijlink. „Daarom is er groen licht gege ven om de ovens die nu stil lig gen te vervangen volgens het nieuwe ontwerp. De ovens die zijn gestopt, bouwen we op nieuw." Plet vervangen zal volgens hem in een 'rustig tempo' verlopen. „De ovens die wel produceren, vervangen we pas als dat nodig is." De oplossing komt als geroepen. Eind vorig jaar draaiden er nog dat met de transactie gemoeid is 'niet heel substantieel'. Boskalis wil met Cofra zijn positie in de markt voor grootschalige land-aanwinningsprojeeten ver sterken. „Cofra heeft technieken ontwik keld waarmee opgespoten land snel inklinkt, zodat het op korte termijn beschikbaar is voor be bouwing", aldus de woordvoer der. ANP g, EX HAAG - Ahold raakt lang- g. am maar zeker verlost van jahoofdpijndochter US Food- nice in de Verenigde Staten, g it bedrijf, jarenlang een ver- g fspost voor Het voedingscon- 6! pi, is het eerste kwartaal van jaar uit de gevarenzone geko- hoewel de winstmarges 67 gbescheiden zijn. een omzet van 5,8 miljard far - 3,8 procent méér dan de lfde periode in 2005 - werd üto 80 miljoen dollar ver ft ffld, bijna vier keer méér dan jaar eerder (22 miljoen dol- Dat blijkt uit de gisteroch- pd gepresenteerde kwartaalcij- mn Ahold. name dankzij de betere sgvan zaken bij US Foodser- kon het concern als geheel aie cijfers presenteren over eerste drie maanden van ,US Foodservice heeft 67 61 ft ito «6. USTERDAM - ABN Amro tft samen met de Universiteit iastricht een methode ontwik- d waarmee de bank nauwkeu- ikan voorspellen of medewer- veel risico lopen door ziek- 'fflgdurig uit te vallen, i hebben de bank en de uni- ■siteit bekendgemaakt. ANP 470 ovens, nu 380. Besloten werd om geen ovens te vernieu wen voordat een oplossing was gevonden. Pechiney produceert niet alleen minder dan vooraf was aangeno men, ook de financiële resulta ten staan zwaar onder druk. Ze ker in een tijd van hoge energie prijzen. Pechiney is op de NS na de grootste stroomverbruiker van Nederland. Energieprijzen Een mogelijke oplossing voor de hoge prijzen ligt in handen van oud-Hoogovens-topman J.F. van Duyne. Die leidt op verzoek van minister Brinkhorst een con sortium van negen energie-in tensieve bedrijven, waaronder Pechiney en Dow Benelux in Terneuzen. Ze willen samen langlopende contracten sluiten met de energieproducenten. Dan kunnen ze een redelijke en stabiele prijs afspreken. Hoewel de commissie medio fe bruari haar resultaten had moe ten presenteren, zijn die er nog niet. De Tweede Kamer is gister middag vertrouwelijk op de hoogte gesteld van de voort gang. Directeur T. Sanders van PeeMrrëy'wil niets zeggen over de stand van zaken en verwijst naar cle voorzitter van de com missie. De noodzaak voor een oplossing is nog steeds aanwe zig. Toch is Pechiney nog niet omgevallen, zoals in december werd voorspeld. De recordprij- zen voor aluminium houden de fabriek overeind. TOKIO - Een arbeider takelt stukken vlees de hallen van een vleesgroothandel in Tokio bin nen. Japan laat sinds gisteren de import van Ameri kaanse rundvlees weer toe. De grens bleef vijf maanden lang gesloten vanwege verdenkingen van BSE, de gekke koeienziekte. foto Issei Kato/RTR goed gepresteerd", stelt topman Moberg tevreden vast. De netto winst vóór belastingen van het concern als geheel bedroeg 316 miljoen euro, bijna een verdub beling ten opzichte van 156 mil joen euro dezelfde periode vorig jaar. De gang van zaken bij twee an dere Amerikaanse dochters was wat minder florissant. Bij de winkelketen Stop&Shop/Giant Landover daalde de netto-om zet licht, met 0,8 procent tot vijf miljard dollar. Het bedrijfsresul taat viel 24 miljoen dollar terug tot 283 miljoen. Bij cle kleinere keten Giant-Carlisle/Tops daal de het bedrijfsresultaat met 2 miljoen dollar tot 49 miljoen. De omzet steeg hier - exclusief in 2005 verkochte winkels - met 2,2 procent. Albert Heijn/Etos en Gall&Gall bleven het goecl doen: de net to-omzet steeg het eerste kwar taal met 4,8 procent ten opzich te van een jaar eerder tot 2,1 mil jard euro. Het operationele re sultaat bedroeg 102 miljoen eu ro, 13,3 procent méér. Het concern heeft zich wel wat dieper in de schulden moeten steken, met name als gevolg van de schikking met aandeelhou ders in verband met de boek houdfraude. Er moest het eerste kwartaal 536 miljoen euro wor den overgemaakt, waardoor de nettoschuld inmiddels 5,7 mil jard euro bedraagt. GPD op eigen benen - door René Hoonhorst OOSTBURG - Het is geen be vlieging, verzekert ze. Over een jaar of vijf, zes heeft Jen- neke Hoogesteger (33) een ei gen babywinkel in Oostburg of Sluis: Bastiaantje. De naam moet dan al bekend zijn door de internetwinkel die ze vorig jaar november is begonnen: www.bastiaan- tje.nl Bastiaantje is de tweede naam van Jennekes moeder. „En het klinkt lekker. Op één of andere manier associeer je de naam makkelijk met ba by's en dat is de bedoeling." Jenneke wilde graag een ei gen bedrijf beginnen. Niet dat het financieel nodig is. „Maar ik ben gesteld op zelf standigheid en onafhankelijk heid." Dat het een internetwinkel zou worden, stond snel vast. Want de zorg voor drie kinde ren - een zoon van 10 en doch ters van 2,5 en 1 - en een vier de op komst binden Jenneke aan huis. De kleine dochter tjes leverden de inspiratie voor de aard van het te begin nen bedrijfje, want kraamca- Jenneke Hoogesteger met Eline (op arm) en Christine bij de ba byspullen van haar internetwinkel. foto Wim Kooyman Een eigen bedrijf beginnen is worstelend proberen boven water te komen. In Op Eigen Benen vertellen onderne mers hoe ze de klus klaren. Vandaag: Jenneke Hoogeste ger van Bastiaantje. deautjes en babyspulletjes zijn leuke artikelen. En West-Zeeuws-Vlaanderen heeft geen echt gespecialiseer de winkels. Dat de internet winkel met een klein startka pitaal (zes-, zevenhonderd eu ro) van de grond was te krij gen, was ook mooi meegeno men. „Had ik wel het geluk dat mijn man actief is in de computerwereld. Hij heeft een prachtige, professionele site voor me ontworpen." Jenneke Hoogesteger hoopt eind van dit jaar quitte te draaien, waarna ze in de loop van volgend jaar een beschei den winst wil boeken. Uitein delijk wil ze een volwaardig inkomen verdienen met de (intemet)winkel. „In het be gin moet je ook voor een be scheiden zaakje als de mijne investeren. Je hebt een voor raadje en verpakkingsmateri alen nodig. En je doet een aantal miskopen. Vormloze, niet fijn aanvoelende truitjes en mislukte knuffeldieren verkoop ik niet via Bastiaan tje, maar doe ik, met verlies, weg op rommelmarkten en via e-bay. Alleen met kwali teit kun je op termijn een bloeiend bedrijf opbouwen." De versierpakketjes, die (aan staande) ouders zelf bestel len, en rompers en slabbetjes van Winnie the Pooh vliegen al het postkantoor uit. Als haar kinderen over een jaar of vijf allemaal op school zit ten, moeten kinderwagens, -stoelen en -wiegjes ook de winkel uitvliegen. 's consument vinden we con currentie prachtig. Laat ze elkaar ür opjagen, die fabrikanten en indelaren en ons de mooiste digitale Hera's, zachtleren schoenen en Au- 'alische wijnen voor een prikkie ïercn. Laat ze maar steeds slimmere fparaten verzinnen, telefoontjes waar i-mails op kunt lezen, fietsen met ^bouwde calorieverbrandingsmeter, indelschoenen met waarschuwing- Htemen voor naderend onweer, of Her allemaal nog in het verschiet kat de economie dus voortdurend iranderen, laat de productie van gewo- 25 [fa?lera s ter zie'e gaan. de PTT zijn V- neliug postbestelling sluiten omdat (liever e-mailen, sms'en of iets in de Hce mail deponeren. Het is alleen min- "leitk als het om onze eigen baan gaat, als wij zelf anders moeten gaan werken dan we al tien jaar gewend zijn, als we onze baan kwijtraken, als ons salaris niet meer groeit of zelfs daalt. Werknemers worden dan ook op een paar manieren afgeschermd van al die risico's. Als de afzet tegenzit leidt dal niet direct tot ontslag en wordt het loon niet meteen verminderd. Nieuwe manieren van werken en nieu we machines leiden vaak tot verschui vingen binnen bedrijven zonder dat er gedwongen ontslagen mee gemoeid zijn. Bedrijven zijn dus een soort schok dempers: de onrust op de afzetmarkt komt niet in volle hevigheid bij de werknemers terecht. Als de schok toch te groot wordt, zijn er regels, CAO's, so ciale plannen om de noodzakelijke aan passing te verzachten. En tenslotte is er ons stelsel van sociale zekerheid en ar beidsbemiddeling, met financiële on dersteuning en hulp bij het vinden van een nieuwe plek op de arbeidsmarkt. Het risico van de afzetmarkt wordt dus niet volledig bij de werknemers gelegd maar gedeeld met de onderneming en de overheid. Onrust en onvoorspelbaarheid op afzet markten zijn echter fors toegenomen. Er is meer concurrentie uit lage-Ionen- landen en de computerrevolutie woedt nog steeds. Consumenten zijn wispeltu riger geworden, er is minder klanten trouw en bestedingspatronen zijn grilli ger. Geen wonder dus dat er zo lang ge sproken wordt over een nieuwe verde ling van risico. Stijgend risico gaat immers gepaard met stijgende kosten. Als je makkelij ker dan vroeger je afzetmarkt verliest ben je ook duurder uit als je toch de werknemers moet doorbetalen. Verzekering tegen dit soort risico's heeft als nadeel dat het meestal leidt tot lagere inspanning om schade te voorkomen. Wie een reisverzekering heeft kan laconieker met zijn koffer om gaan. Wie onder alle omstandigheden zijn baan en inkomen gegarandeerd weet, heeft geen prikkel om zich te pre pareren, door geld achter de hand te hebben, zich alert op te stellen, de ont wikkelingen op de arbeidsmarkt in de gaten te houden, nieuwe kennis te ver werven. De toegenomen kosten van risico sugge reren al dat het tijd is voor herziening van de risicoverdeling over de drie par tijen, de werkgever, de overheid en de werknemer zelf. Het ligt immers niet voor de hand om de stijgende kosten ge heel bij de werkgever of de overheid neer te leggen. En: een groter aandeel voor de werknemer zelf kan een bijdra ge leveren aan beperking van de scha de. Een verschuiving van risico naar werknemers is ook mogelijk vanwege de toegenomen draagkracht. Hoe hoger het inkomen, hoe minder weerstand mensen hebben tegen risico. Ze nemen een hoger eigen risico in de ziektekos tenverzekering. Ze beleggen meer in aandelen. Hun kinderen kiezen studies en beroepen met minder baanzekerheid en minder inkomenszekerheid. De wettelijke bescherming van werkne mers tegen willekeur van werkgevers en de opbouw van de sociale zekerheid zijn gebaseerd op het beeld van de weerloze werknemer. Daar is wel wat in veranderd. Werknemers zijn mondiger geworden en hun inkomen is gestegen. Ze kunnen dus ook wel een hoger aandeel in de on zekerheden van de markt voor hun re kening nemen. Joop Hartog DEN HAAG - Kijk ook eens naar het salaris van mensen in technische beroepen. Dat hielden staatssecretaris Van Gennip van Economische Zaken en oud-werkgeversvoor man A. Kraaijeveld gisteren hun gehoor voor bij de lance ring van een programma om werken in de bètatechnische sector aantrekkelijker te maken. Het tekort aan mensen met een exacte, technische oplei ding bedreigt de economische groei. „Nederland heeft 0.4 procent bètatechniseh opgeleiden op de arbeidsmarkt. Het staat daarmee veertiende op de Europese ranglijst. Al le universiteiten in Nederland samen hebben tweehon derd wiskundigen in opleiding. Elke afzonderlijke Duitse of Engelse universiteit heeft er meer", schetste Kraaijeveld het probleem. ANP ELST - Het Zwitserse voedingsmiddelenbedrijf Nestlé sluit de chocoladereepfabriek in Eist. In die fabriek wor den onder meer de repen van Bros en Nuts gemaakt. De 86 medewerkers moeten op zoek naar een andere baan. Dat maakte Nestlé gisteren bekend. Er ligt nu een adviesaanvraag bij de ondernemingsraad over de voorgenomen sluiting. Het is de bedoeling de pro ductie in het voorjaar van 2007 te verplaatsen naar ande re fabrieken in Europa. ANP AMSTERDAM - Het Britse vastgoedbedrijf Crownstone ziet af van een notering op de beurs in Amsterdam. Dat liet de onderneming gisteren weten. Als reden voor het af blazen van de beursgang noemde Crownstone 'de huidige marktomstandigheden', zonder daar verder op in te gaan. Crownstone maakte eind mei bekend een beursnotering te willen op Euronext Amsterdam. Daarmee wilde de on derneming 450 miljoen euro ophalen via de uitgifte van 45 miljoen aandelen van 10 euro per stuk. ANP DEN HAAG - Bellen met een vaste aansluiting naar een mobiel toestel wordt goedkoper. In drie stappen gaan de tarieven in de komende twee jaar vijf eurocent per mi nuut naar beneden. Dat is bijna de helft van het bedrag dat telefoniebedrijven momenteel berekenen voor het af wikkelen van een gesprek dat afkomstig is van een ander netwerk. De Opta, die toezicht houdt op de telecommunicatie markt, had de maatregel eerder aangekondigd en maakte gistermorgen de precieze verlaging bekend. De waak hond neemt de maatregel omdat in vergelijking met ande re landen de tarieven in Nederland hoog zijn. GPD door Jeffrey Kutterink GOES - De campagne om scho lieren te interesseren voor een baan in de procestechniek slaat aan. Meer leerlingen clan vorig jaar melden zich aan voor een opleiding proces- of milieutech niek. Dat neemt niet weg dat meer bronnen moeten worden aangeboord om het dreigend te kort aan operators in het Zeeuws bedrijfsleven op te van gen. Over vier jaar begint de uit stroom van operators (bedie ners, bewakers en planners van productieprocessen) uit de pro cesindustrie. Dat zijn bedrijven waarin mensen en machines van grondstoffen een nieuw product maken. De operators bereiken dan massaal de pensioengerech tigde leeftijd. In Zeeland en West-Brabant zijn over vier jaar minimaal 200 operators nodig. Als de situatie blijft zoals die nu is, halen be drijven dat niet, stelt de stich ting Procestechniek Zeeland West-Brabant (PZW). Want te weinig jongeren kozen tot nu toe voor een opleiding proces techniek. De PZW voert daarom een cam pagne. Samen met scholen be drijfsleven probeert de stichting meer scholieren op het voorbe reidend middelbaar beroeps on derwijs te interesseren voor de procestechniek. De boodschap: 'het is leuk werk, afwisselend, met toekomst en goed geld'. De campagne werpt zijn eerste vruchten af. Voor het schooljaar 2006-2007 hebben zich 88 leer lingen aangemeld voor de oplei dingen proces- en milieutech niek. Het aantal leerlingen in het huidige schooljaar bedraagt 53. De toename van 60 procent is verspreid over de vier deelne mende opleidingsinstituten: ROC Westerschelde (27), ROC Zeeland (5), Markiezaat College (40) en Detaché Total Training Management (16). „Door de in spanningen van de bedrijven, on derwij sinstellingen en de PZW heeft de procestechniek een men selijk gezicht gekregen", zegt J. Slokkers van de PZW. Het volgen van een opleiding procestechniek binnen PZW be tekent dat leerlingen gegaran deerd zijn van een stageplaats bij een van de PZW-bedrijven. „De stijgende belangstelling komt ook doordat we er nu be ter in slagen om leerlingen be kend te maken met een tot nu toe mystieke sector", verklaart Slokkers. Militairen „We zijn dan ook op zoek naar nieuwe doelgroepen, want met het richten van de campagne op het vmbo alleen redden we het niet. We kijken nu ook naar havo-scholieren en beroepsmili tairen bepaalde tijd." De militairen komen gemiddeld rond hun 23ste op de arbeids markt. De PZW heeft daarover contacten gelegd met defensie. Slokkers: „Ik denk dat we een formule hebben gevonden die werkt. We voeren de campagne in navolging van de Botlek. Daar is het een succes. In Rotter dam waren er vier jaar geleden 40 leeidingen, nu zijn dat er 180. In Zeeland en West-Brabant zijn we er nog niet, maar het be gin ziet er heel bemoedigend uit. Als zich dat doorzet, kun nen we de eerste problemen in het bedrijfsleven voor zijn." Behalve dat er meer leerlingen geïnteresseerd zijn, stijgt ook het aantal deelnemende bedrij ven aan het samenwerkingsver band PZW. Met de toetreding van Arkema Vlissingen, Coatex Netherlands (Moerdijk) en Invi- sta Polyester (Vlissingen) heb ben zich zestien bedrijven bij het project aangesloten. DEN HAAG - Ieder huishouden krijgt dit jaar 52 euro terug van zijn energiekosten. Minister Brinkhorst van Economische Za ken heeft dat gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. Het gaat om het zogenaamde aansluittarief, het bedrag dat ie dereen betaalt voor het opwek ken van duurzame energie. Het aansluittarief wordt volgend jaar geschrapt, maar het kabi net besloot in april het geld ook dit jaar al aan de burgers terug te geven. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23