Spaarders beter beschermd Hoe kan een kind verzuimen als er geen les wordt gegeven Top Th PZC 30 Nederland nu tegen Portugal Remkes gaat in hoger beroep in zaak Telegraaf-AIVD ivesteringen lölie en gas oeien hard -*1 verschoore.nl Eigen risico is beperkt bij faillissement van bank roordeelde itsnapt idens verlof www.hetoranjeplein.nl 23 Bruins volgt Rutte op Polikliniek voor broze botten Krajicek kwartfinalist brunci middag Ïl8) It (J ijlend bewolkt en droog. Maxima (,810120 graden bij een vrij krach- .«telijke wind. jeiaargang no. 145 ,derdag 22 juni 2006 nummer 1,25 n de uutai W-nr. 20-<1331 LH Middelburg t Tided Topkwaliteit v Tuurlijk bij: [STON - Over de hele eld zullen de investeringen opsporing en winning van «en gas dit jaar 261 miljard [ar bedragen. Dat is 21,3 tent meer dan in 2005. Veel en gasconcerns willen ten profiteren van de hoge zieprijzen en trekken tönimeer uit voor investerin- leeft de Amerikaanse zaken- J i Lehman Brothers gisteren orcii weten- De toename is een igroter dan de 14,7 procent ee n* bank in december meld- toen haar tweejaarlijkse Eicht van de investeringen j eenergie verscheen. door Peet Vogels DEN HAAG - Spaartegoe den tot 20.000 euro worden helemaal vergoed bij een faillissement van de bank. Tot 40.000 euro krijgt een spaarder 90 procent terug van zijn inleg. Dat zijn minister Zalm van Fi nanciën en de Tweede Kamer overeengekomen. In de huidige regeling staat De Nederlandsche Bank garant voor spaartegoeden tot 20.000 euro. Alles daarboven kan een spaarder kwijt zijn bij een fail lissement van de bank waar hij zijn geld heeft staan. Toen in maart van dit jaar de effecten- bank Van der Hoop failliet ging bleken veel spaarders daardoor zwaar gedupeerd te worden. Zalm besloot daarop de garant stelling voor deze Van der Hoop-spaarders te verhogen tot 40.000 euro. In de nieuwe wet Fi nanciële Dienstverlening wilde Zalm de grens op 40.000 euro houden, maar wel niet een eigen risico van 10 procent. Spaarders moeten er zich bewust van zijn dat een bank failliet kan gaan, gaf Zalm aan als reden voor het eigen risico. Zo moest worden voorkomen dat mensen hun spaargeld weg zetten bij banken die irreële ren tepercentages geven, in de we tenschap dat de inleg tot 40.000 euro gegarandeerd is. Het voor stel stuitte vooral op verzet van kleinere banken. Zij vreesden dat spaarders him toevlucht zou den zoeken bij de grote banken, met de gedachte dat het geld daar zeker veilig zou zijn. Kleintjes CDA en PvdA zagen vooral de positie van de kleine spaarder in het gedrang komen. Voor mensen met een spaartegoed van pakweg 10.000 euro is een eigen nsico van 1000 euro een forse klap. De partijen eisten dat de kleine spaarder geheel ge compenseerd blijft bij een even tueel faillissement. „We zijn nu op een compromis uitgekomen", aldus CDA-Kamerlid De Haan. „Tot 20.000 euro blijft alles bij het oude." Dat spaarders daar boven wel risico lopen vindt hij goed te verdedigen. „Mensen die 40.000 euro op een spaarreke ning hebben staan, vind ik geen kleine spaarders." GPD wichtig toename van ruim 21 pro- »rli!>! tis altijd nog een voorzichti- raming, aldus de bank. Enke- grote concerns in het Mid- hOosten en het westen van zijn niet meegenomen in pngste berekeningen, geldt bijvoorbeeld voor het Hamjwfcche concern Saudi Aram- onderneming kondigde den een omvangrijk pro- anma aan om in de periode de productie van olie te sroten van 10,8 miljoen va- (van 159 liter) per dag tot jmiljoen vaten. gens de analisten van man Brothers heeft het me- ncer:; ideel van de olieconcerns igegeven dat zij in 2007 meer sPefij 3en investeren dan in dit Zij gaan uit van een gemid- iani !e prijs voor Amerikaanse van 55,70 dollar per vat. prijs ligt nu tegen de 70 dol- MP ÜDHOVEN - Een 19-jarige buit Eindhoven die in de cel I voor zware mishandeling li zijn ex-vriendin, is op ver- li voor zijn eindexamen ont- kpt. Hij ging naar Marokko. Iman werd in april veroor- Kd voor het feit dat hij zijn friendin (17) onder meer met I-nat gezicht tegen schrik- d heeft geduwd. Hij kreeg 8|jaar cel, waarvan een half- r voorwaardelijk. In afwach- |van zijn hoger beroep zat vast in het huis van bewa- |in Breda. GPD van onze sportredactie FRANKFURT - Nederland heeft bij tijdens het WK voet bal in Duitsland de groepsfase afgesloten met een gelijkspel (0-0) tegen Argentinië. Oranje eindigde daardoor zon der nederlaag als tweede in de groep C en treft in de volgende ronde Portugal. Dat land won gisteren de laatste groepswed strijd met 2-1 van Mexico. De wedstrijd Portugal-Nederland is komende zondag in Neuren berg. Het duel begint om 21.00 uur. Argentinië eindigde als eerste in groep C, met hetzelfde pun- tenaantal als Nederland, maar met een beduidend beter doel saldo. De titelfavoriet neemt het zaterdag in de achtste fina les op tegen Mexico, pagina 17 Nederland trekt wit weg 2006 Nederland-Argentinië 0-0 Ivoorkust - Servië-Montenegro 3 - 2 Portugal - Mexico 2 -1 Iran-Angola 1-1 VcïïTSTïïiZS^H Argentinië 3-7 Nederland 3-7 Ivoorkust 3-3 Servië-Montenegro 3-0 Portugal 3-9 Mexico 3-4 Angola 3-2 Iran 3-1 K.LAPZC Dirk Kuijt (midden), die voor het eerst een basisplaats heeft op het WK, werkt hard en vecht stevige duels uit. foto Ed Oudenaarden/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Remkes van Binnenlandse Zaken gaat in hoger beroep tegen de uitspraak in het kort geding van De Te legraaf tegen de Algemene In lichtingen en Veiligheidsdienst. De rechter oordeelde dat de AI- VD moet stoppen met het afluis teren en observeren van twee Te legraaf-journalisten. 18-612508 Remkes vindt de beslissing van de rechter 'kort door de bocht' omdat de magistraat geen toe gang had tot operationele infor matie. „De rechter gaat er wel heel makkelijk van uit dat er is afgeluisterd", aldus Remkes. Het kort geding tegen de Staat was aangespannen door De Tele graaf, de Nederlandse Vereni ging van Journalisten en het Ge nootschap van Hoofdredacteu ren. De Telegraaf-journalisten Joost de Haas en Bart Mos wer den maandenlang door de AIVD in de gaten gehouden, nadat zij in januari in een artikel hadden gemeld dat er geheime staatsdo cumenten in de criminele we reld circuleerden. De Haas en Mos hadden enkele van deze do cumenten in handen gekregen. Met het afluisteren wilde de AI VD de bron van de verslagge vers achterhalen. De minister benadrukte giste ren dat de wet hem verbiedt iets zeggen over de werkwijze van de AIVD. Landsadvocaat C. Bit ter voerde tijdens het kort ge ding ditzelfde verweer. Daarom is het nog steeds niet duidelijk of er is afgeluisterd. Gisterochtend zei rechter H. Hofhuis dat de afluisterprak tijken voldoende aannemelijk zijn gemaakt. Hij achtte de rol (Advertentie) Ge- door Emile Calon MIDDELBURG - „Hoe kan ik veroordeeld worden voor school verzuim als er geen school is?", vroeg Vlissinger P. Riethoven zich gisteren geëmotioneerd af voor de Middelburgse kanton rechter. Hij nam vorig jaar zijn beide dochters twee weken voor het of ficiële einde van het schooljaar mee op vakantie. Hij vindt dat niet hij, maar de Christelijke Scholengemeenschap Walche- ren, in de beklaagdenbank hoort te staan. Die school biedt kinderen te weinig les aan, be toogde hij. Twee weken voor het einde van het schooljaar wordt geen les meer gegeven. Rietho ven moest voor kantonrechter B. Vei'hoeven verschijnen omdat hij zijn dochters onderwijs had onthouden. De officier van justi tie eiste 400 euro boete. De laatste week van juni en de eerste van juli nam hij zijn doch ters mee naar Gambia om hen 'het echte Afrika te laten zien'. „Zodat ze meer begrip hebben voor mensen die als economisch vluchteling naar Europa ko men", aldus de Vlissinger. Hij had de CSW hiervoor om toe stemming gewaagd. Dat was hem geweigerd. Volgens de man uit pure rancune omdat hij enke le malen eerder bij de school ge klaagd had over lesuitval. De Vlissinger zei het vreemd te vin den, vervolgd te worden voor iets waarvoor premier Balkenen de vrijuit gaat. Hij riep in herin nering dat de minister-presi dent in januari zijn dochter mee nam naar de Antillen omdat dat zo goed zou zijn voor haar alge mene ontwikkeling. „Waarom mag hij dat wel en mag ik, wan neer er toch geen les wordt gege ven, mijn dochters niet meene men naar een land waar ze echt iets leren?" De kantonrechter stelde dat de reis van Balkenen de niet ter zake deed. Gezien het betoog van Rietho ven vroeg hij wel aan officier van justitie H. den Hartog te on derzoeken of de beweringen van de Vlissinger kloppen. Zo ja, dan komt de beschuldiging in een heel ander daglicht te staan. Volgens B. Hamans van de CSW klopt het verhaal van Riethoven Pechiney lost problemen met ovens op WD'er Bruno Bruins wordt de nieuwe staatssecretaris van Onderwijs. De oud-wethouder van Den Haag is de op volger van Mark Rutte, die als lijsttrekker van de libera len vertrekt naar de Tweede Kamer. Bruins zou voor het einde van de volgende week worden geïnstalleerd. Veel af finiteit met onderwijs heeft hij niet. De partij top van de WD gaf de voorkeur aan een kandi daat 'van buiten'. De Oosterscheldeziekenhuizen in Goes willen een polikli niek inrichten voor mensen die aan osteoporose lijden. Al le vijftigplussers die met een botbreuk binnenkomen wor den nagekeken op osteoporose. Als blijkt dat iemand deze aandoening onder de leden heeft, wordt gestart met een behandeling. Medicijnen en een aanpassing van de leefstijl verminderen de kans op nieuwe bot breuken sterk. Michaëlla Krajicek heeft zich naar de kwartfinales van het tennistoernooi in Rosmalen geslagen. De Nederlandse ontdeed zich in de tweede ronde met 6-7 6-4 6-3 van de Tsje chische Klara Koukalova, de toernooiwinnares van vorig jaar. Raemon Sluiter werd uitgeschakeld door de titelverdediger, de Kroaat An- cic: 7-6 5-7 Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 11, 13, 14, 15 en 16; Sport: 17, 18, 19 en 21; Economie: 23, 25 en 27 (Advertentie) van de journalisten in deze kwestie echter niet zwaar ge noeg - zij waren slechts 'door geefluik' van informatie - en ge bood de AIVD het afluisteren binnen twee dagen te staken. Een historische uitspraak, zegt M. de Kemp, advocaat namens De Telegraaf. „Bij mijn weten is het nog nooit voorgekomen dat de AIVD door de rechter op de vingers is getikt." GPD Ik ben abonnee Naam: Uw postcode: Uw huisnummer: Deze bon ingevuld inleveren bij onder staande verkooppunten. U ontvangt 3,00 korting op een boek uit de 7-delige Top Thrillers Collectie Norm. prijs 8,95 en alle deelnemende boekhandels n?DAnn noma* Voor abonnees: ivmv.fofdhnHencoJ/ecHe-nJ het alfabet van Zeeland (Advertentie) niet, zo liet hij gisteren weten. De laatste twee weken van het schooljaar werden en worden er inderdaad geen lessen meer ge geven. „Maar dat houdt niet in dat het schoolprogramma is af gelopen." De leerlingen moeten in die periode nog zelfstandig opdrachten uitvoeren en helpen bij bijvoorbeeld de sportdagen voor de onderbouw. Daarnaast vertelde hij dat Riethoven ook eerder zijn dochters tegen de af spraken in van school had ge haald. Hamans ziet het onderzoek door justitie met vertrouwen tege moet. Riethoven is blij dat justi tie gaat kijken hoe scholen om springen met hun plicht tot het geven van onderwijs. Vervolg op 20 september. plaats- lelefoon: (postlbankrekeningnummer O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 Ik geef daarbij eenmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: IU per maand met automaiische incasso 20.55I* CU per kwartaal met automatische incasso 59.75)*. O per jaar met automatische incasso 229.20)* met gratis PZC-paraplu Kijk op www.pzc lil/abonneren, hel giatis 0800 - 0231231 of stuur deze bon naar: PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713.4460 WB Goes 8»711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1