Nederlands elftal trekt wit weg Zwaarder dan Argentinië kan niet De Argentijnen juichen het hardst Er is geen lijn in te ontdekken KV ■gentijnen halen niveau, Oranje-spelers tonen alleen hun goede wil ;S irianen nemen ilijk afscheid n het WK IM Boulahrouz tevreden met duel Pekerman: Oranje sterke ploeg Politie pakt zestien Oranjefans op Ruim 20.000 Oranjefans in stadion Van der Sar evenaart record donderdag 22 juni 2006 1 9.( ctïe in? ff rOick Sintenie [s'KFURT - Het Nederlands iné speelde gisteravond gelijk in?tegen Argentinië. Die uit kan echter nauwelijks het el wegnemen dat Oranje op fronten is afgetroefd door gedoodverfde kandidaat de wereldtitel. Nii Ankij ur; We et oni erijenser' ny. ml ■00 uur |d ieP ne L 13.00 llery toun, imTJl - Gale van oodni! agen i waie- 13,8 t, aqu Ramr land eindigde als tweede 3ule C en speelt nu zondag- in de achtste finales om luur in het Frankenstadion ëurenberg tegen Portugal, mocht zich gelukkig dat het kwalificatie voor irijweede ronde al eerder had irkstelligd. Argentinië ie gisteravond op alle fron- m de aanwezige Nederlan- ook die op het veld, trok- dt weg van zoveel voetbal- ild. gebeurde meer dan eens in paid Stadion, dat drie spe- fan Nederland het moesten jen tegen één Argentijn, het feit dat er bijna negen- :lj' Inuten overal op het veld el voetballers 'tegelijk met jranje tricot aanwezig wa- hield Nederland nog lang in zijn de wetten van de top- f, zei Marco van Basten on- toen hem werd gevraagd >m Jan Kromkamp zover weggezakt in de hiërarchie, iet moet, grijpt hij zonder „.„Mens des persoons in. Krom- is inmiddels vierde keus chtsback. ndoek rankfurt hing gisteravond spandoek op de bovenste Dirkie Kuijt. Hij was (en Servant zijn frisse uitstraling en wettelijkheid de verper- ijking van het Nederlands 1 pa3i' 1 zoals dat door Van Basten boetseerd. Kuijt speelde in kwalificatietoernooi een ïame rol, op de voor hem vone positie van rechtsbui- lóofroch had Van Basten tij- het trainingskamp in Zwit- |u nd drie dagen nodig om te rakken dat Robin van Persie rechtervleugel meer kan 'j F i lijl kosti. I, 12. va stellir 21'. brengen dan Kuijt. De bonds coach gaf de aanvaller van Ar senal een kans en die greep hij met twee handen aan. De beslissingen van Van Basten gaan'niet ten koste van de team geest, een situatie waaraan de bondscoach ook mede heeft bij gedragen. De eensgezindheid hield Oranje in de eerste poule wedstrijden tegen Servië-Monte- negro en Ivoorkust op de been. Het maakte dat Van Basten het zich gisteren tegen Argentinië kon permitteren vijf spelers met een gele kaart op de bank te hou den. Het gaf Kew Jaliens, Tim de Cler, Khalid Boulahrouz en Kuijt (als linksbuiten) de kans zich aan de wereld te tonen. Ze hadden het zonder uitzondering zwaar, loodzwaar soms, maar dat gold tevens voor hun ploeg genoten. Vaste krachten Ook de Argentijnen hielden en kele vaste krachten op de bank (Gabriel Heinze, Javier Saviola, Hernan Crespo, Juan Sorin) maar de ploeg van trainer José Pekerman haalde schijnbaar zonder enige moeite het niveau van de twee eerdere duels. Ar gentinië heeft zich dit toernooi laten gelden als een voorname kandidaat voor de wereldtitel. Oranje had handen, voeten en veel overtredingen nodig om de vele positiewisselingen bij de te genstander het hoofd te bieden. De middenvelders Rafael van der Vaart, Wesley Sneijder en Phillip Cocu werden geregeld in grote verlegenheid gebracht. Tel daar de ongrijpbaarheid van Lionel Messi, het vernuft van Juan Riquelme en de kracht van spits Carlos Tevez bij op en het verschil tussen de twee teams is verklaard. Argentinië was al voor rust dicht bij een treffer, op de mo menten dat de defensie van Oranje kraakte onder de aan valsgolven. Rodriquez zag een vlammend schot net langs het doel zeilen en Khalid Boulah rouz - hij bleef als een van de weinigen in de lichamelijke duels overeind - tikte de baLnet km "v;\ vy X- V Verdediger Kew Jaliens houdt de bal op sierlijke wijze aan zijn voet. Juan Riquelme volgt diens bewegingen aandachtig. -- foto Frank May/DPA voor de instormende Tevez op zeker. Oranje stelde er niet veel oprisping, die gisteren overi- derlands elftal niet tippen. Het de paal. meer tegenover dan goede wil. gens achterwege bleef. hangt dus vooral van de kracht Na rust waren opnieuw Tevez De formatie van Van Basten Aan het soms indrukwekkende van de komende tegenstander(s) (redding Van der Sar) enRiquel- leunt zwaar op de eensgezind- positiespel van de fysiek ijzer- af hoe ver Nederland dit WK me (schot voorlangs) bijna tref- heid en een enkele individuele sterke Argentijnen kan het Ne- reikt. GPD 'CHEN - De Ivoriaanse oilers hebben lachend, dan- en zwaaiend afscheid geno- van het WK. Ze sloten het looi in de groep des doods ;t een zege op Servië en ;negro: 3-2. lachte Feyenoorder Bonaventure 11 beliste het duel vanaf li rafschopstip. Hoewel al- 's lands eer op het spel was dat voor beide ploe- och meer dan genoeg voor itrijd. Alleen voor rust trok o& o Rodriguez al zeven keer de kaart, waarvan twee Albert Nadj. Serviërs haalden met tien en een voorsprong van 2-1 luze. De nieuwe aanvallers en nu ila Zigic en Sasa Ilic, de ver- ers van Mateja Kezman en Milosevic, scoorden wel, al scheijen 20 minuten. Dindane chtigheid bleek ook op een te bestaan. Dindane had er waar veel kansen voor no- maar uiteindelijk voor- ei hij dat Ivoorkust voor de keer na rust beter zou lallen dan de opponent om weer met 2-1 te verliezen, erwege de tweede helft Stiipe hij met een bekeken kop- dijk. 30 jisc, die al steun had, ge- t 'an de lat en een onbe- zelf uitgestoken been, had er Vi verweer. Zoals hij in de ase ook het antwoord schul- Weef op de strafschop van nuit d ingevallen Kalou, op- gegeven wegens hands. 30 j Diego Maradona is het bekijken waard, zelfs op de tribune Hoezo een wedstrijd om niks? Bijna alle groten der aarden kwamen gisteravond op het ere- terras samen voor Nederland en Argentinië. De dikste met de grootste mond juichte na afloop het hardst. door Leon ten Voorde FRANKFURT - Natuurlijk is Diego Maradona er, met vrouw en dochter en wat vage vrien den. En uiteraard draagt hij het shirt van Argentinië, maatje XXL ongetwijfeld. De gouden kettingen rammelen en dansen voortdurend op zijn te imposan te borst. Diego is nou eenmaal Diego. Soms een kind, soms een ordinaire schreeuwerd, maar al tijd aandoenlijk om te zien. Zelfs als hij op de tribune zit. Voor de wedstrijd is er de inten se knuffel met een andere grote nummer tien uit het verleden, Je zult maar Tim de Cler en Kew Jaliens heten en respectie velijk je vierde en tweede inter land spelen. En dan moeten de buteren op een WK voor de kriti sche ogen van zo'n select gezel schap. Jaliens wordt na 26 minu ten even welkom geheten in de grote voetbalwereld als Carlos Tevez hem door de benen speelt. Een poortje in de Alkmaarder- hout of het Wald Stadion: dat is toch net even een verschil. Net iets pijnlijker vooral. Even na rust maakt De Cler ken nis met de superieure techniek van de ooit door PSV begeerde Tevez. Arme Tim, de actie van de aanvaller levert niets op, maar is te mooi om te vergeten. Verder doet De Cler vooral goed zijn best. Dankbaar applaus rolt er van de tribunes als hij het Ar gentijnse wonderkind Lionel Messi met een tackle vol gif van de bal zet. Gezangen Michel Platini. De Fransman ontsnapt nog net aan de kus des doods als Maradona hem stevig vastpakt. Een houdgreep van Anton Geesink is er niets bij. Nee, dan gedragen Johan Cruijff, Franz Beckenbauer en jawel Maxima zich een stuk rus tiger, je zou ook kunnen zeggen beschaafder. Het is ook een van de weinige ke ren dat de Nederlanders in het stadion zich laten horen. Ze zijn weer met duizenden gekomen, maar op de tribunes regeren de Argentijnen met hun prachtige, vurige Latijnse gezangen. Het Wald Stadion in Frankfurt heeft af en toe wel wat weg van La Bombonera, de beroemde thuishaven van de Argentijnse topclub Boca Juniors. Het duurt een halfuur voordat de Nederlanders zich ook eens laten horen: 'Holland, Holland'. Origineel is het niet, maar ze zijn er tenminste nog. De Argentijnen zijn net als de Diego Maradona, soms een klein kind, soms een ordinaire schreeuwerd. Nederlanders niet op hun sterkst en best, maar zo heel af en toe is er die glimp van zeldza me klasse. Dan denken de man nen in Oranje dat ze de controle hebben, maar volgt er opeens een wonderlijke flits van die rap pe blauw-witten. In vier of vijf balcontacten naar de andere kant van het veld. Het is prach tig om te zien en de Argentijnen beheersen dat spelletje tot in de finesses. En Oranje? Dat heeft Dirk Kuijt, een noeste werker uit Katwijk die in de eerste helft de grootste kans voor Oranje krijgt. De enige Nederlander met de techniek van een Zuid-Amerikaan - Robin van Persie - krijgt niet de kans zich te onderscheiden. Te weinig bal len en dus te anoniem. Zondag krijgt hij een nieuwe kans, Ar gentinië heeft zoals verwacht de betere spelers en het betere team. Maar respect voor de Ne derlanders, die niet veel beter foto Bernd Weissbrod/DPA kunnen, maar wel op de been blijven tegen de ploeg die in de voorbije weken de meeste in druk heeft gemaakt. Toch juichen na afloop de Ar gentijnen het hardst. Logisch, want het wordt Mexico in plaats van Portugal in de acht ste finales. Nederland moet naar Neurenberg, Argentinië mag naar Leipzig. Diego zal er zijn. Met vrouw, met kind, met vage vrienden en zijn gouden kettingen uiteraard. GPD zoek kotf^b gisteravond met een stel vrien- inaar Nederland-Argentinië zit- 'ave "ijken en ik moet zeggen dat wc het juli De' over andere dingen hadden. Dat bijl volgens mij genoeg. Het was een apig potje. Eigenlijk vond ik het he- niks. op: Men Napel, de commentator, pro- lelb: de er nog wat van te maken. Hij iW i 'kvan een echte wedstrijd, maar lias: baszwaar overdreven. Na afloop draf fêhij zich af waarom al die mensen onst Nou, dat vond ik niet zo gek. Je pjes toch duizend euro hebben betaald inai teen kaartje. Wat hebben die men- ïuke1111 gezien? Niets toch. Ook niet van «gentijnen hoor. Dan kan Ten Na- pel het wel hebben over het wonder kind Messi, maar die viel me ook tegen. Het was aan alles te merken dat er wei nig meer op het spel stond bij deze wed strijd. Veel foute passes, weinig agres sie. En als er eens wat duels waren, wer den die afgefloten door de scheidsrech ter. Bij Nederland vielen Van Nistelrooij en Cocu enorm tegen. Het was dat ze af en toe nog eens in beeld liepen, anders zou je denken dat ze niet eens meededen. Van Nistelrooij heeft voor rust mis schien twee ballen aangeraakt. Hij deed veel te weinig. Tsja, en Cocu is vol gens mij op. Hij liep in de eerste helft voortdurend naar binnen, waardoor Kuijt enorm veel verdedigend werk moest opknappen. Het middenveld zoals dat in de eerste helft speelde, was erg matig. Ik snapte ook niet zo goed hoe in het elkaar stak. Ik kon er geen lijn ontdekken, zoals ik in het hele Oranje geen samenhang kan ontdekken. Niemand weet wat-ie moet doen. Van der Vaart is volgens mij nog steeds niet fit. Hij viel alleen maar om, en blonk uit door gepriegel. En waar ik ook niet goed van word, is dat misbaar dat hij altijd maakt. Kuijt kwam in de eerste helft een keer goed door en schoot op doel. Op dat moment stond Van der Vaart alweer met zijn handen in de lucht, omdat hij vond dat hij die bal had moeten krijgen. Van der Vaart speelde z'n eigen wedstrijd. En als je dan niet goed in de wedstrijd zit, ga je geen vrije trap nemen. Nee, voor de volgende wedstrijd hoeft Van Basten niet moeilijk te doen. Hij moet gewoon Van Bommel op het mid denveld zetten. Zijn inbreng is beter en groter. Daar kan geen discussie meer over zijn. Hij brengt ook meer dyna miek. Na rust snapte ik de wissels van Van Basten niet. Als Advocaat dit had ge daan, was-ie afgemaakt. Het was te recht dat Van Nistelrooij eruit werd ge haald, maar waarom dan Babel erin. Waarom bracht hij Vennegoor of Hesse- link niet in. Die moet toch ook speelmi nuten krijgen. Als het straks tegen Por tugal niet loopt, zal Vennegoor toch iets moeten forceren. De lichtpuntjes bij Oranje waren Bou lahrouz, Ooijer en De Cler. Die laatste heeft tenminste durf, en is niet minder dan Van Bronclchorst. Het verbaasde me dat Nederland in de tweede helft niet meer gas gaf. Nu word je tweede in de groep en moet je tegen Portugal. Nou, die ploeg schat ik veel hoger in dan Mexico. Maar ach, Van Basten zal zijn uitleg er wel weer voor hebben. Dennis de Nooijer FRANKFURT - Johan Cruijff noemde Khalid Boulah rouz als beste speler aan de kant van Oranje in de doel puntloze WK-wedstrijd tegen Argentinië. „Ik heb wel lek ker gespeeld," vond de verdediger van Hamburger SV zelf. Hij begon gisteren voor het eerst dit WK in de basis. „Het was moeilijk voetballen tegen deze ploeg", vond Boulahrouz verder. „Argentinië beschikt over veel bewe gende voetballers die vooral in de kleine ruimtes goed zijn. Dat vergt voor de verdedigers veel concentratiever mogen. Ik denk dat we tevreden mogen zijn over het resu- lataat." Johan Cruijff vond dat Oranje vrij goed tot redelijk heeft gespeeld. „Argentinië wilde graag voortchecken, maar dat lukte ze maar zelden", zei hij. „Oranje heeft gecontro leerd gespeeld." In aanvallende opzicht vond Cruijf het al lemaal wat minder. „Oranje heeft nauwelijks echte kan sen gecreëerd. De doelpogingen kwam alleen via schoten uit de tweede lijn." ANP FRANKFURT - Tevreden met het doelpuntloze gelijkspel stapte José Pekerman gisteravond van het speelveld. „We kregen betere kansen dan Nederland", vond de bonds coach van Argentinië. „Maar helaas hebben we niet ge scoord. Dat kwam ook omdat we tegen een sterke tegen stander speelden. Cocu, Sneijder en Van Nistelrooij zijn uitstekende voetballers. Pekerman vond het geen probleem dat zijn elftal niet ge wonnen had. „Dit gelijkspel zegt niet alleen iets over on ze ploeg. Nederland is een hele gevaarlijke tegenstander. Dat hebben ze weer eens bewezen." ANP FRANKFURT - De Duitse politie heeft gisteren zestien Nederlandse supporters opgepakt. Dertien van hen maak ten zich in het centrum van Frankfurt schuldig aan een onderling vechtpartijtje. De autoriteiten noemde de sfeer onder de fans verder ontspannen en losjes. Een woord voerder deelde echter mee dat de betreffende dertien cle WK-wedstrijd later op de avond van Oranje tegen Argen tinië kunnen vergeten. Eerder al pakte de politie drie Ne derlanders op, die bij de festiviteiten in cle rivier de Main waren gesprongen. ANP FRANKFURT - De Nederlandse voetbalfans zijn er giste ren andermaal in geslaagd via allerlei kanalen aan kaar ten te komen voor het WK-duel met Argentinië in Frank furt. Een half uur voor aanvang waren er naar schatting tussen 20.000 en 25.000 Nederlanders in de arena. Via de officiële weg had Nederland 6200 tickets gekregen. Onder, de toeschouwers bevonden zich ook prins Willem-Alexan- der, prinses Maxima en premier Balkenende. ANP FRANKFURT - Edwin van der Sar heeft gisteravond het interlandrecord (112) van Frank de Boer geëvenaard. De doelman r debuteerde voor Oranje op 7 juni 1995, tegen Wit-Rusland (1-0-nederlaag). Phillip Cocu haalde gister avond de magische grens van honderd interlands. ANP Natuurlijk besloten Neder land en Argentinië gisteren tegen zessen, dat het toch wel handig zou zijn die avond te pro beren eerste te worden in groep C. In dat geval zou immers Mexi co de volgende tegenstander zijn, een ploeg die zeker voor Oranje toch wel meer perspec tief biedt op een verlengd ver blijf in Duitsland dan Portugal. Door de 0-0 die het resultaat was van een avondje lekker voet bal, van de soms weergaloze Ar gentijnen wel te verstaan, moet het Nederlands elftal nu zondag van Portugal winnen om nog even mee te blijven doen. door Henri van der Steen Dat kan onmogelijk moeilijker zijn clan winnen van dit Argen tinië. Net als de Argentijnen hebben ook de Portugezen hun grootste talenten voorin verza meld. Het draait om het beken de viertal: spits Pauleta, de vleugels Figo en Cristiano Ro- naldo en spelmaker Deco. In dat opzicht was de wedstrijd gisteravond tegen de Argentij nen een nuttige test, ondanks dat de Zuid-Amerikanen wat grote jongens vrijaf hadden ge geven. Het goede nieuws na de eerste ronde is dat het Nederlands elf tal de organisatorische de za ken op orde heeft en moeiteloos kan anticiperen op de speelwij ze van de tegenstander. Argenti nië speelt 4-4-2, met Riquelme als een authentieke nummer 10, de spil van het elftal, cen traal spelend, achter en tussen de twee diepste spitsen. Riquelme werd gisteravond be speeld door Wesley Sneijder, waarbij de kleine spelverdeler van Oranje elk moment de vrij heid had en ook nam Riquelme los te laten en over te dragen. In de defensie was er immers al tijd een verdediger over die Ri quelme kon opvangen. Verdedi gen in de zone is voor Neder landse elftallen toch al een bete re optie dan het spelen in de mandekking, zelfs als dat be perkt blijft tot een enkele spe ler. Sneijder kon zijn passing na tuurlijk minder aanwenden dan bij cle gemiddelde eredivi siewedstrijd, maar dat was niet' zo gek, met zulke voortreffelij ke tegenstanders op het veld. Het was weer een lust voor het oog om vooral Riquelme aan de bal te zien. Wat is-ie groot en wat is-ie goed! Portugal heeft Deco, dus Sneijder kan zijn in het krachthonk overigens flink versterkte borst nog eens nat maken. Tegen de formidabele Argentijn ging Sneijder echter bepaald niet af, ergo: hij liet zich ook geen enkele keer verlei den tot een overtreding. Van Basten stelde deze week vast dat hij inderdaad geen 'kuiten- bijter' heeft geselecteerd, zo'n blaffer die types als Riquelme en Deco voortdurend op de hie len loopt en trapt. Was iemand als Edgar Davids geschikt geweest? Misschien wel, maar de kans op geel en geel (=rood) is dan ook levens groot aanwezig. analyse Onnodige overtredingen kun nen ellende opleveren, waar schijnlijk dat Van Basten daar om gisteren Boulahrouz liet spe len, als test. De verdediger- kijkt meestal niet op een schop meer of minder en is daarom va ker geschorst dan gemiddeld. Dat kan een elftal niet altijd hebben. Gisteravond slaagde Boulahrouz overigens met lof voor zijn test; hij kan tegen de Portugezen worden ingezet, misschien als rechtsback. In verdedigend opzicht heeft Oranje dus minder problemen dan verwacht, aanvallend ligt dat anders - en dat is ook an ders dan verwacht. Ruud van Nistelrooij kon gisteravond in het technische spektakel niet mee, Van Persie was matig. Tweederde van de voorhoede was dus weinig efficiënt, een van de redenen waarom Oranje veel te weinig in het strafschop gebied van de Argentijnen kwam. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17