feritiek veteranen valt verkeerd rietje mét maakt och altijd van ondergrondse architectuur Ml tfuziekmarathon Muzeeum tOOIlt Schoonheid d p het water met azzgrootheden u\* urgemeester Kapelle noemt wegblijven op landelijke dag te gemakkelijk 1 i ant 'ubliek welkom 3 ij repetitie van leeuws Orkest Meer elektriciteit uit zuiveringsslib Radio mag nog aanblijven in kas Parlementslid bezoekt Nedalco Binnenstad dicht tijdens Oranje Enquête over profiel nieuwe Commissaris van de Koningin wb aonaeraag zz jum <zuub IPELLE - De kritiek van de ranisatoren van de eerste èuwse Veteranendag op het f figeren van subsidie door vijf euvvse gemeenten is verkeerd rallen bij de Kapelse burge- lester S. Kramer. lordvoerder J. Roovers van NESSE - „De beste friet van jland? Hier?" Verkoper Dan- van Dick's Taria aan de Brou- rsdam kijkt er van op. In een van de ANWB bij vijftig ettenten kwam de patat van frituur als 'erg goed' uit de „Geen idee waar dat aan Ik doe gewoon mijn best." er R Tissi iardi traf I me .1 va i, Ks* vom \i;r. y' pc ;inga ïdarn ro. ?bouï d ra ach: e;r.: t dei li vilt n irHarmen van der Werf het organiserend comité meldde gisteren in deze krant dat de vijf betrokken gemeenten, waaron der Kapelle, om 'allerlei drogre denen' geen financiële bijdrage wilden leveren. Burgemeester Kramer, zelf oud-militair, heeft zich dit aangetrokken. Volgens hem is het verwijt van Roovers aan het adres van Kapelle volko men onterecht. Kapelle heeft er bewust voor ge kozen geen subsidie te geven voor de regionale Zeeuwse vete ranendag, aldus Kramer. Die dag is opgezet uit onvrede over hoe de eerste landelijke vetera nendag vorig jaar in Den Haag is verlopen. Veteranen vonden dat zij daar slechts een bijrol vervulden. „Als dat het geval is geweest", stelt Kramer, „dan is het te gemakkelijk om weg te lo pen zonder eerst te proberen het bestaande, deze landelijke dag, te verbeteren." Geen oproep De organisatoren van de Zeeuw se veteranendag, zaterdag 1 juli in Terneuzen, beroepen zich op burgemeester Deetman van Den Haag en minister Kamp van De fensie. Die zouden hebben aan gegeven dat gemeenten zo moge lijk iets voor veteranen zouden kunnen organiseren. Kramer is dit nagegaan en volgens hem is er geen sprake geweest van een oproep om regionale veteranen- dagen te houden. „Deetman en Kamp hebben naar de gemeen ten verwezen met de bedoeling dat zij wat kunnen doen voor ve teranen die niet in staat zijn naar Den Haag te komen. Bij voorbeeld: een plek inrichten om samen naar de tv-uitzending van de landelijke veteranendag te kijken met een kop koffie er bij of een ontbijt." Kapelle is be reid. meldt Kramer, lokale vete ranen de mogelijkheid te bieden om gezamenlijk de tv-uitzen ding te volgen. prMartijn de Koning team van de ANWB be- ht vorig jaar augustus in vijf ;en vijftig friettenten aan de lerlandse kust, waarvan in Zeeland. Overal bestel- ïze friet met mayonaise. Het ultaat waardeerden ze niet De patateters beoordelen :hts zes tenten als 'goed', met :'s Place in Scheveningen onbetwiste nummer één. ck's Taria behoort ook tot dat ecte gezelschap. 'Goede friet, leen tikkeltje melig', luidt de idusie. Nadere inspectie int aan dat dat klopt. De frie- zijn vrij groot, waardoor de inenkant wat zacht blijft. erg is, is een tweede. Het maar wat je lekker vindt, nt het blijft natuurlijk een estievan smaak. Waar de één friet lekker krokant in zijn uuitv itnnti iv± i ui ujii [je ivil, houdt de ander meer m 1; cunst van zacht. De volgende vindt het belangrijk dat de patatten flink zout zijn, terwijl een vier de daarvan gruwt. Over het alge meen vond de ANWB de frietjes in orde als ze goudgeel van kleur waren, een krokante beet hadden en gebakken waren in verse, plantaardige olie. Daar mee was de frietbakker er nog niet. Een deel van de verworven portie aten de testers namelijk niet zelf op, maar stuurden ze naar een laboratorium. Daar werd de patat getest op de aan wezigheid van 'slechte' vetten. In het lab werden ze niet blij met wat ze onder hun micro scoop kregen. Zo was bij slechts dertien zaken dé hoeveelheid transvet acceptabel (minder dan 3 gram vet per portie), meldt de ANWB. Ongastvrij De testers kwamen weinig posi tiefs tegen tijdens hun reis langs de kust. Ook niet bij de twaalf bezochte Zeeuwse friettenten. Een greep uit de beoordelingen: 'te hard, te droog en niet op tem peratuur' (Boomerang Plaza, Domburg), 'slap, droog en boter- achtig' ('t Kustlicht, Zoutelan- de) en 'gebakken in oud vet' (Eb en Vloed, Brouwersdam). In-één Verkoper Danny van Dick's Taria aan de Brouwersdam verkoopt volgens de ANWB erg goede friet. Zeeuwse tent krijgt het perso neel het verwijt ongastvrij te zijn. Laat dat nu juist Dick's Ta ria zijn, waar Danny achter het vet staat. Het is haast niet voor te stellen dat de frieteters vorig jaar Danny troffen. Die houdt namelijk van een praatje met zijn klanten. Hij vertelt ze over zijn werktijden (in de zomer veel en in de winter bijna niet), de nieuwe friteuse (die heeft een wekker, waardoor alle friet stan daard 3 minuten en 42 seconden wordt gebakken), vaste klanten (veel Duitsers) en de specialiteit van het huis (kibbeling). En aan sluitend vraagt hij of het frietje gesmaakt heeft. Hoezo ongast vrij? Danny wil nog wel even we ten welke collega's een slechte beoordeling krijgen. Voor Snackcorner in Renesse gaat dat zeker op. 'Te vet, te slap en te zout', luidt het vernietigende oordeel. Danny grinnikt. Hij kent de zaak. „De service is er niet goed. Laatst heb ik drie kwartier op mijn eten zitten wachten. Als er een mooie meid binnenkomt, laten ze die voor gaan." Of dat laatste klopt, is tij dens een druilerige woensdag in Renesse moeilijk te testen. Er kan natuurlijk wel geproefd worden. Dat valt alleszins mee. foto Dirk-Jan Gjeltema De friet is niet slap of vet. En wel zouter dan bij Danny, maar wie bepaalt wanneer de zoutpot overmatig is gebruikt? Het onderzoek van de ANWB is er één met een knipoog. Dat weet de bond zelf ook wel. Want krokant of zacht, zout of smake loos: een frietje mét blijft voor veel mensen gewoon een frietje mét. Ongezond is het altijd. Lek ker eigenlijk ook. or Rolf Bosboom DDELBURG - Aanvankelijk het een muzikale fietstocht rden, maar uiteindelijk heeft ziekpodium Zeeland geko- voor een vaartocht waar- or zondag 9 juli een reeks lotheden uit de jazzhoek in- 1 leept. Hoofdgast is saxofonist e_" ti Coltrane. Maximaal drie- iderd muziekliefhebbers kun de bijzondere gebeurtenis ziekpodium Zeeland wilde ivankelijk mensen laten fiet- tussen Veere en Middelburg, rabij onderweg concerten uden plaatsvinden. Een vaar- chi bleek bij nader inzien toch ',)7iktischer te zijn en bovendien i betere oplossing in het geval iminder goed weer. wordt gevaren met de Lady iiwui gcvQicu inci uc J. g deleine. Die vertrekt om •00 uur bij de Loskade in Mid- vaart dan richting het erse Meer, stopt daarna voor concert in de Grote Kerk in ere, waarna het gezelschap al aan het eind van de mid- terugkeert in Middelburg, muzikale muziekmarathon u;c- larelf- - GISSINGEN - Het Zeeuws Or- st houdt zaterdag een openba- repetitie in de Sint Ja- 'bskerk in Vlissingen. Belang- ellenden kunnen, mits zij stil- 'llu in acht nemen, vrij inlopen Ken 14.00 en 17.00 uur. 3-33 :I orkest bereidt zich momen- - Sl voor op de zomerconcerten. Ize zijn donderdag 29 juni in b Grote Kerk in Brouwersha- vrijdag 30 juni in de Grote kin Veere en zaterdag 1 juli eSint Baafskerk in Aarden- Aanvang: 20.15 uur. bet programma staan Mas- ade-suite van Khatsjatoe- Symfonie nr. 5 van Sjosta- bsj en het concert voor colo- m'sopraan van Glière, met jje van Stralen als soliste. Wingent van het orkest is s van Hessen. Saxofonist Ravi Coltrane. op het water is Bateau Ivre ge doopt, een titel die is ontleend aan de eerste gedichtenbundel van Arthur Rimbaucl. Het pro gramma van de middag mag er zijn en beweegt zich, zoals de or ganisatie het formuleert, 'in het niemandsland tussen jazz, geïm proviseerde en nieuwe muziek'. Direct na de afvaart speelt pia nist Charlemagne Palestine, een pionier van de New Yorkse mini mal music. Daarna is een optre den van Drummers Double Bill, met als frontlieden de slagwer kers Rob Verdurmen en Arend Niks, aangevuld met gitariste Corry van Binsbergen, bassist Arjen Gorter en een blazerssec tie die bestaat uit Joost Buis, George Pancraz, Alex Coke en Rutger van Otterloo. Rond 15.00 uur wordt halt ge houden in Veere, voor een con cert van Markus Stockhausen op trompet, in duet met Tara Bouman op klarinet. De trom pettist is de zoon van de beken de componist Karlheinz Stock hausen. Op de terugweg is het de beurt aan nog zo'n muzikant met een bekende vader: Ravi Coltrane, zoon van John Coltrane. Ravi speelt eveneens saxofoon, maar is zijn eigen weg gegaan in de he dendaagse jazz en heeft een reeks albums op zijn naam staan. Op de boot speelt hij met zijn eigen kwartet, dat bestaat uit bassist Drew Gess, drummer E.J. Strickland en pianist Luis Pei'domo. Speciale gast is mees- tergitarist David Gilmore. Kaartverkoop via Muziekpo- dium Zeeland (0118-623650). Info: ioiow.nieuwe-muziek.nl. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Het lijkt een wat vreemde combinatie: een expositie over ondergrond se architectuur op de bovenverdieping van een maritiem museum. Toch is de tentoon stelling Verborgen ruimtesinds gisteren voor publiek geopend, uitstekend op haar plaats in het Muzeeum in Vlissingen. Het gebouw is tenslotte zelf een mooi voor beeld van ondergronds ruimtegebruik. De zeven panden waaruit het museum bestaat zijn via diverse eeuwenoude en nieuwe kel ders met elkaar verbonden. Hiervoor werd het Muzeeum vorig jaar genomineerd voor de Schreudersprijs, bestemd voor geslaagde projecten op het gebied van ondergronds ruimtegebruik. De tentoonstelling wordt weliswaar niet ge houden in een van de kelders - wat voor de hand had gelegen - maar de verduisterde ruimte met de historische muren boven geeft toch enigszins het gevoel ondergronds te lopen. Het initiatief voor de expositie is afkomstig van het lectoraat ondergronds ruimtege bruik van Hogeschool Zeeland. De achterlig gende gedachte is een breder publiek be kend te maken met de voordelen van het be nutten van de ruimte onder het maaiveld, maar ook een indruk te geven van de veel heid aan mogelijkheden daarvoor. De tentoonstelling is ontwikkeld door Bu- ro3 Architecten uit Amsterdam samen met de hogeschool en het Centrum voor Onder gronds Bouwen. Uitgangspunt was het fraaie boek Verborgen ruimte (2002), dat ook in het Muzeeum te verkrijgen is. Na Vlissingen gaat de expositie reizen door het land, naar in elk geval Almere, Rotterdam en Amsterdam. De primeur is voor Zeeland. Een rondgang door het Muzeeum leert voor al dat ondergronds bouwen veel meer is dan lelijke, duistere parkeerkelders en zuiver in frastructurele oplossingen. Het kan juist ook een fraaie oplossing betekenen, zoals die supermarkt in Brielle die ondergronds werd gebouwd om het uitzicht op de stads wallen te behouden. Of het Museum Beel den aan Zee in Scheveningen, dat in een duin is gerealiseerd. Er zijn ook kleinschalige voorbeelden te zien, zoals het souterrain van een huis uit de jaren dertig in Amsterdam Oud-Zuid, dat speciaal is ontworpen voor de vrouw des huizes 'om zich terug te trekken uit de hectiek van haar werk en gezin'. De ruimte ademt inderdaad een meditatieve sfeer uit. De tentoonstelling beperkt zich niet alleen in Nederland. De fraaiste voorbeelden van ondergronds bouwen komen van over de grens, zoals uit Helsinki, waar de - verplichte - bouw van een schuilkelder werd gecombineerd met de aanleg van het Itakeskus-zwembad. De ruimtes werden uitgegraven in een rotsheu- Iviv'lfe' J I Het ondergrondse Itakeskus-zwembad in Helsinki. vel in een bosrijk natuurpark. Op het laag ste niveau wordt nu gezwommen onder een granieten gewelf. Zeeland ontbreekt gelukkig niet op de expo sitie. Gekozen is voor het mooiste voorbeeld van ondergronds bouwen in de provincie: het Zeeuws Archief in Middelburg. Het ge restaureerde monumentale Van de Perre- huis kreeg eind jaren negentig een moderne uitbreiding met onder meer drie onder grondse depots om alle archiefstukken - 25 strekkende kilometer - te kunnen opslaan. Het archief is een waar technisch hoogstand je. De bouwers kregen daar wel voor elkaar wat even verderop, met de nieuwe schouw burg, maar niet lijkt te lukken. Dat aspect, de problemen die - zeker in Nederland - ge paard kunnen gaan met ondergronds bou wen, blijft helaas wat onderbelicht op de tentoonstelling. Verder is een videofilm van de bouw van de Westerscheldetunnel te zien. „Dat is nu het diepste punt van Nederland", zei gedepu teerde Harry van Waveren bij de opening van de expositie. „Dat zouden we eigenlijk met een culturele uiting moeten markeren. Nu rij je daar zomaar aan voorbij." Expositie: 'Verborgen ruimte. De ontdekking van de ondergrondse architectuur', t/m 11 fe bruari in het Muzeeum. Nieuwendijk 11, Vlis singen. Geopend: ma.-vr. 10-17 uur, za.-zo. 13-17 uur. KAPELLE - De rioolwaterzuivering in de Willem Anna- polder aan de Westerschelde in de gemeente Kapelle kan mogelijk nog meer in de eigen elektriciteitsbehoefte voor zien. Waterschap Zeeuwse Eilanden beproeft een nieuwe tech niek, slibdesintegratie, waarmee uit het zuiveringsslib extra biogas kan worden gehaald. Dit biogas wordt omge zet in elektriciteit. De nieuwe techniek, afkomstig uit Duitsland, maakt het mogelijk slib verder te vergisten. Plet apparaat dat daarvoor wordt gebruikt, een slibdesin- tegrator, werkt als een magnetron. De geluidsgolven van de slibdesintegrator trillen het slib kapot. Uit dezelfde hoeveelheid slib kan zo 25 tot 35 procent meer biogas wor den gehaald met als gunstig neveneffect dat er minder on bruikbaar slib achterblijft dat moet worden afgevoerd of verbrand. De zuivering in de Willem Annapolder kan al door vergis ting van zuiveringsslib voor 40 tot 50 procent in de eigen elektriciteitsbehoefte voorzien. De slibdesintegrator kost 200.000 euro en moet in minder dan vier jaar terugver diend zijn. RILLAND - In de kassen van glastuinbouwbedrijf VES Agro bij Rilland mag de radio voorlopig gewoon aan blij ven staan. De gemeente Reimerswaal nam juni 2004 een beslissing op basis waarvan eisen werden gesteld aan het radiogebruik. De Raad van State in Den Haag heeft dit be sluit gisteren vernietigd, omdat de beslissing op juridisch verkeerde grond is genomen. Reimerswaal gaat nu een an dere juridische weg bewandelen om toch iets te doen aan radio- en andere geluiden uit de kassen waarover omwo nenden hebben geklaagd. VES Agro heeft het nu vernie tigde besluit aangevochten, omdat werken in een kas en muziek volgens het bedrijf niet zonder elkaar kunnen. Rei merswaal wil ook niet elk radiogeluid verbieden, maar vindt dat op bepaalde punten, met name bij woningen, de radio niet of minder goed te horen moet zijn. SAS VAN GENT - Het CD A-europarlementslid Lambert van Nistelrooij brengt maandag 26 juni een bezoek aan de bio-ethanolfabriek van Nedalco in Sas van Gent. Van Nistelrooij, die in een vorig politiek leven gedeputeer de in Noord-Brabant was, wil zich tijdens zijn bezoek la ten bijpraten over de ontwikkelingen van biobi'andstof- fen, een proces waar Nedalco een van de voortrekkers van is. Van Nistelrooij laat op voorhand weten dat hij vooral brood ziet in het opwekken van biobrandstof uit reststoffen van de voedingsindustrie. Hij gelooft niet in het winnen van biobrandstof uit speciaal daarvoor geteel de gewassen. Daar is de landbouw in Nederland niet grootschalig genoeg voor. De kostprijs zou daardoor te hoog worden, aldus Van Nistelrooij. De europarlementariër bezoekt niet alleen de fabriek in Sas van Gent, hij begint zijn oriëntatie bij de alcoholfa- briek van Nedalco in Bergen op Zoom. In de loop van de dag komt hij dan naar Sas van Gent. Van Nistelrooij besluit zijn bezoek met een bijeenkomst in boerderijwinkel 'De Baeckermat' in Westdorpe. Ieder een die dat wil kan daar vanaf 13.00 uur met Van Nistel rooij in discussie. VLISSINGEN - De wegafsluiting in het horecagebied van Vlissingen tijdens wedstrijden van Oranje is de ge meente zo goed bevallen, dat ze ermee doorgaat zolang Nederland nog meedoet aan het WK voetbal. Twee uur voor en twee uur na de wedstrijd zijn de Nieuwendijk tus sen de Gravestraat en het Bellamypark, het Bellamypark aan de horecazijde en de Burgstraat afgesloten, zodat daar een verkeersveilige zone ontstaat. Voetbalfans kun nen dan naar hartenlust de straat op rennen. Verkeer van af de boulevards kan de binnenstad verlaten via de Smal le Kade en de westzijde van het Bellamypark. (Advertentie) Provincie Zeeland Per 1 februari 2007 neemt de heer drs. W.T. van Gelder afscheid als Commissaris van de Koningin in Zeeland. In september start de wervingsprocedure voor een nieuwe Commissaris. Met deze enquête heeft u de mogelijkheid uw mening te geven over het soort Commissaris van de Koningin dat gezocht moet worden. Zo kunnen uw wensen meegenomen worden in de wervingsprocedure en verwerkt worden in de profielschets. Vindt u de politieke kleur van de nieuwe commissaris van belang? 0 Ja 0 Nee De nieuwe commissaris is (maximaal 3): 0 Een vernieuwer met creatieve ideeën 0 Iemand die Zeeland op de kaart zet 0 Een coördinator en bruggenbouwer die zorgt dat zaken soepel verlopen 0 Een sociaal bewogen persoon 0 Iemand met gevoel voor de Zeeuwse identiteit 0 Gezaghebbend, iemand die boven de partijen staat 0 Geen voorkeur Met welke onderwerpen heeft de nieuwe commissaris betrokkenheid (maximaal 3)? 0 Economie 0 Cultuur 0 Landbouw en Visserij 0 Natuur en Milieu 0 Welzijn en Sport 0 Openbare Orde en Veiligheid 0 Ruimtelijke inrichting van de provincie 0 Infrastructuur 0 Grensoverschrijdende samenwerking 0 Historie 0 Geen voorkeur Wat is volgens u de belangrijkste opdracht voor de nieuwe commissaris? 0 Zorgen dat de provinciale overheid goed functioneert 0 Waken over een veilig Zeeland 0 Samenwerking bevorderen met bestuurders in Zeeland, Den Haag, Brussel en Vlaanderen 0 Intensief contact onderhouden met burgers en bedrijfsleven in Zeeland 0 Geen voorkeur Wat zou u als tip aan de nieuwe commissaris willen geven? U kunt uw reactie vóór 1 juli mailen naar: statengriffier@zeeland.nl of sturen naar provincie Zeeland, mw. drs. B.L. Allewijn, statengriffier. Antwoordnummer 75, 4330 VB Middelburg De enquête is ook digitaal in te vullen via www.zeeland.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15