osten schoolboeken stijgen fors PZC Knappe herkansing voor WCT Hirsi Ali zou Nederlander mogen blijven Asielzoekers belanden onterecht in de cel Taylor is voor berechting in Nederland et weigert geld vrij te maken voor gratis verstrekking 23 Rel bij bezoek van Beatrix 25 Dutchbat dood moslim verweten Animo voor Veteranendag Testcase voor Oranje Donner dreigt met opstappen om wietproef at John Hermse EN' HAAG - Ouders zijn «laatste jaren fors meer lid kwijt aan schoolboe- (ii voor kinderen. Tussen j|0 en 2005 stegen de kos- nmet 35 procent. Per mid- dbare scholier is een idcrnu 300 euro kwijt. schrijft Price waterhouse- opers in een onderzoek naar werking van de markt van ioolboeken dat minister Van rHoeven (Onderwijs) gisteren ar de Tweede Kamer stuurde. 2006 Ecuador-Duitsland 0-3 Costa Rica - Polen 1 - 2 Zweden - Engeland 2 - 2 Paraguay -Trinidad &Tobago 2 - 0 id 3-9 r 3-6 Polen 3-3 Costa Rica 3 - 0 id 3-7 i 3-5 Paraguay 3 - 3 Trinidad 8t Tobago 3 -1 -ochtend wolken en wat regen, nmlddag droog en opklarend, lima 19 graden. e jaargang no. 144 [iensdag 21 juni 2006 [S nummer 1,25 internet: www.pzc.nl Stef Clement geëmotioneerd na overwinning door Jacqueline Steenwijk DEN HAAG - De Vreemdelin genpolitie zet steeds vaker uitge procedeerde asielzoekers onte recht in een cel. Voorheen ge beurde dit alleen wanneer de openbare orde in het geding was of wanneer een asielzoeker wei gerde mee te werken aan uitzet ting. Nu is het niet hebben van een geldig verblijfsdocument al genoeg voor opsluiting. Dat concluderen vreemdelingen organisaties, advocaten en hoog leraar Vreemdelingenrecht A. van Kalmthout op grond van recente aanhoudingen van uitge procedeerde asielzoekers. Vol gens hen is het opsluiten van de ze mensen in strijd met de wet. Zo werd een uitgeprocedeerde asielzoeker uit Venlo in vreem delingenbewaring genomen, na dat hij staande was gehouden omdat hij zonder helm op een brommer reed. Omdat zijn ver blijfsvergunning was verlopen, werd hij overgebracht naar een detentiecentrum, terwijl de man legaal met zijn gezin in een asiel zoekerscentrum verbleef. Volgens Vluchtelingenwerk Ne derland werden asielzoekers met een vast woonadres tot nu toe nooit zomaar in een cel gezet omdat zij traceerbaar zijn. Ze ker wanneer asielzoekers zich houden aan hun meldplicht bij de Vreemdenlingenpobtie is er volgens de organisatie ook geen noodzaak voor detentie. Verlaten Een woordvoerder van het mi nisterie van Justitie zegt niets over individuele gevallen te kun nen zeggen. Wel is het volgens hem zo dat wanneer een uitge procedeerde asielzoeker illegaal in Nederland is, hij het land dient te verlaten. „En wie dat niet doet, kan nu eenmaal in vreemdelingenbewaring worden genomen." GPD pagina 3 Verdonk krijgt meer tijd coorErwin Buter DEN HAAG - Ayaan Hirsi Ali behoudt de Nederlandse nationaliteit. WD-minister Verdonk van Vreemdelingen zaken komt terug van haar op vatting dat haar partijgenote nooit het Nederlanderschap heeft verkregen. Dat hebben bronnen binnen de WD gisteravond gezegd. Hirsi Ali kreeg medio vorige maand van de minister'te ho ren dat zij officieel niet de Ne derlandse nationaliteit heeft, omdat zij onder een valse naam het land is binnengeko men. De WD-politica trad een dag later af als Tweede Kamerlid. Onder zware druk van de Ka mer moest Verdonk daarna onderzoeken of de voormalig Somalische haar Nederlands paspoort toch kon behouden of zo snel mogelijk alsnog een nieuw paspoort zou kunnen krijgen. Dat laatste is nu niet nodig. Hirsi Ali, die eigenlijk Hirsi Magan heet, gebruikt de naam van haar opa en dat is volgens Somalisch recht niet verboden. Zij dacht altijd dat zij om bestwil had gelogen, maar zij blijkt de naam Ali le gaal te mogen gebruiken. Daarmee heeft minister Ver donk een juridische uitweg ge vonden. De minister wil het besluit vrijdag in het kabinet bespreken. CDA, PvdA en GroenLinks willen niet reageren zolang er geen officiële bevestiging van de kant van Verdonk is. GPD j uWERPEN - Antwerpse agenten ontfermen zich over een vrouw e|s gevallen toen zich een relletje voordeed in de stad. Dat gebeur- g'steren toen koningin Beatrix Antwerpen aandeed tijdens het ^tsbezoek aan België. Voorstanders van de scheiding van Wallo on Vlaanderen lieten, toen Beatrix en haar gastheer koning Al- r' Poseerden, foldertjes neerdwarrelen met de tekst 'België De politie hield achttien actievoerders aan van de organisa- !'0orpost, die dicht aanleunt tegen het Vlaams Belang. Voorpost in tegenstelling tot het Belang echter niet naar een onafhan- 'l* Vlaanderen, maar wil dat Vlaanderen en Nederland zich vere- ^cn' foto Thom van Amsterdam/GPD ROTTERDAM - De van oorlogsmisdaden verdachte ex-president van Liberia, Charles Taylor, is gisteravond aangekomen op Rotter dam Airport. Taylor, die vastzat in Freetown in Sierra Leone, is aangeklaagd door het Speciale Hof voor Sierra Leone. Het hof wil dat het proces uit veiligheidsoverwegingen in Den Haag wordt afge wikkeld in een rechtszaal die van het Internationaal Strafhof wordt geleend. Vanuit Rotterdam werd Taylor overgebracht naar de ge vangenis in Scheveningen. Minister Bot van Buitenlandse Zaken is tevreden over de komst van Taylor. „De internationale gemeen schap geeft hiermee een signaal af dat straffeloosheid niet wordt ge tolereerd. Het doet mij goed dat Nederland, met Den Haag als juri dische hoofdstad van de wereld, hieraan kan bijdragen", aldus Bot. foto Guido Benschop/ANP pagina 4 hij doodde mijn vader en moeder, ik stem op hem Scheveningen is nieuwe thuisbasis Charles Taylor voorletters: i straat: nummer posten i plaats: telefoon: 'j (posijbankfekeningnummer O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig loeslemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad O Noteert u mij voor een vast abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daama wil ik betalen: - O per maand met automatische incasso (€20,55)". per kwartaal met automatische incasso 59,75)". Cl] per jaar met automatische incasso 229201" met gratis PZC-paraptu i Kijk op YMw.pzc.nt/abonneren. bel gratis 0800 -0231231 ol stuur deze bon naar i PZC, afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713, H60 WB Goes het alfabet van Zeeland Excursies Twee jaar geleden bleek dat de schoolkosten voor ouders fors waren gestegen, niet alleen voor boeken, maar ook voor ex cursies en de ouderlijke bijdra ge. Van der Hoeven liet toen we ten verrast te zijn door de duur dere boeken, omdat er zich geen grote vernieuwingen hadden voorgedaan, die noopten tot de aanschaf van veel nieuw materi aal. PricewaterhouseCoopers schrijft nu dat de prijs van de boeken vooral in de eerste-jaren van deze eeuw fors steeg door vernieuwingen in het onderwijs. Er kwamen meer boeken, die De kunst van het spel Door toedoen van majoor R. Franken, tweede man van de Nederlandse VN-troepen in Srebrenica, is in 1995 een moslimman de dood ingejaagd. Hij verzuimde de man aan te merken als personeelslid, waarna deze door Servische militairen is gedood. Dat zegt een man die voor de Nederlanders tolkte in het boek 'Briefkaar ten uit het graf'. Een kleine vijfhonderd oud-militairen hebben zich al gemeld voor de eerste Zeeuwse Veteranendag op 1 juli in Temeuzen. De dag is ontstaan uit onvrede met de landelijke veteranendag in Den Haag, waar de oud-militairen zich een 'pauzenummer' voelden. Gevolg is dat er in tien plaatsen regio nale veteranen- dagen zijn. Bondscoach Marco van Basten neemt het duel met Argen tinië van vanavond serieus. Zowel Nederland als Argenti nië is inmiddels geplaatst voor de tweede ronde van het wereldkampioenschap voetbal. „Het wordt een mooie testcase voor ons waarin we kunnen kij ken hoever we zijn", meent de bondscoach. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 15 en 17; Sport: 19, 20, 21 en 23; Kunst: 25, 26, 27 en 29; Uit: 30 en 31 (Advertentie) Een voorstel van de PvdA om scholen de boeken te laten beta len is volgens de minister niet haalbaar. Scholen zouden daar voor geld van de overheid moeten krijgen, maar het kabi net heeft de benodigde 200 miljoen euro er niet voor over. Wel staat de minister er sympa thiek tegenover: door scholen zelf boeken aan te laten kopen zijn zij eerder geneigd de kosten lager te houden. Nu kijken zij bij de aanschaf van lesmetho den vooral naar de kwaliteit, maar zijn zij weinig prijsbe wust. PvdA-Kamerlid Hamer zegt bij de behandeling van de begro ting van het ministerie van On derwijs later dit jaar opnieuw te proberen om geld vrij te maken voor afschaffing van de school- boekenkosten voor ouders. „Het is toch raar dat een kabinet dat de kosten van gezinnen wil ver lagen, dit niet wil." ook luxer werden uitgevoerd. De Tweede Kamer wilde ook dat Van der Hoeven iets zou doen aan het hoge btw-tarief voor educatieve cd-roms. Hier voor geldt een tarief van 19 procent, terwijl op school boeken maar 6 procent btw zit. De kosten voor lesmateriaal zouden ook oplopen omdat boe ken steeds meer plaatsmaken voor cd-roms. Maar Van dei- Hoeven zei dat Europese regels een lager btw-tarief voor digi tale leermiddelen in de weg staan. ANP oorspronkelijke WCT-plannen werd menigmaal kritiek geuit op het ontbreken van een afwe ging tussen de lasten en de lus ten van een grote containerha- analyse ven in Vlissingen-Oost. Die we ging is er nu in de vorm van een maatschappelijke kosten-baten analyse, waarin alle effecten van de WCT in geld worden uit gedrukt. Bedragen met een plus ervoor in het geval van de voor delen; een min staat voor de in geld weergegeven nadelen. Con clusie: de WCT. is profijtelijk voor Zeeland. De maatschappelijke kosten-ba- tenanalyse is geen werkstuk dat makkelijk als onbetekenend kan worden afgedaan. Het Cen traal Plan Bureau zet er binnen kort een stempel op om aan te geven dat voldaan is aan de ei sen die aan zo'n rapport worden gesteld, pagina 4 commentaar pagina 13 hobbels op de weg naar WCT haalbaarder dan ooit meerderheid vóór het experi ment. Het experiment is name lijk in strijd met VN-verdragen en EU-wetgeving, zegt hij. Die staan alleen de productie van cannabis voor eigen gebruik toe en niet de productie voor de ver koop in koffieshops. De Kamer en de minister staan lijnrecht tegen over elkaar. PvdA-Kamerlid Albayrak dient morgen, als het experiment in het commissieoverleg wordt be sproken, een motie in. Daarin staat dat de vijfjarige Maas trichtse wietproef er moet ko men. GPD door Floor Liqtvoet DEN HAAG - Minister Donner van Justitie dreigt op te stappen als de Tweede Kamer vasthoudt aan de Maastrichtse wietproef. Het experiment om tijdelijk de wietproductie voor koffieshops te gedogen is voor hem onaan vaardbaar. „De Kamer moet dan maar op zoek naar een ande re minister", zei hij gisteren. Volgens Donner komt het waar schijnlijk niet zo ver. De Kamer kan hem niet dwingen de proef te tolereren, ook al is een ruime Zand erover. Dat was drie jaar geleden misschien wel het beste advies nadat de Raad van State een streep had ge haald door de plannen voor de Westerschelde Container Termi nal. Het vergde wel erg veel opti misme nog aanknopingspunten te ontdekken op grond waarvan toch een WCT zou kunnen wor den aangelegd. Het dagelijks provinciebestuur heeft zich daardoor niet laten afschrikken en de argumenten van de Raad van State knap onschadelijk ge maakt. door Ben Jansen Het lastigst te ontwarren was de knoop die de Habitatrichtlijn op leverde. Deze Europese milieu maatregel bepaalt dat natuur al leen mag worden aangetast als sprake is van 'dwingende rede nen van openbaar belang'. Ver sterking van werkgelegenheid en vergroting van welvaart kun nen weliswaar zo'n 'dwingende reden' zijn, maar daarbij moet worden aangetoond dat de Zeeuwse economie niet op een andere manier tot bloei kan wor den gebracht, bijvoorbeeld door in te zetten op recreatie, zorg of landbouw. De oplossing bleek een kortere containerkade: 2000 meter in plaats van 2600 meter. Daar door worden de Habitatregels niet met voeten getreden, hoeft de 'dwingende reden van open baar belang' niet te worden aan getoond en hoeft niet duidelijk te worden gemaakt waarom de Zeeuwse economie niet op een andere manier dan met een con tainerkade op te peppen is. Twee, misschien wel drie vlie gen in één klap. Een andere reden voor de Raad van State om de WCT naar de prullenmand te verwijzen, was de toename van geluids- en tril- lingshinder door de groei van het goederenvervoer over het spoor door Zuid-Beveland. Ge- luidsbeperkende maatregelen, een verdiepte betonnen spoor- bak in Goes en instemming van de gemeenten hiermee hebben ook dit punt uit de wereld gehol pen. Bij de behandeling van de (Advertentie) Uw gift is zijn vakantie Het Nederlandse j Rode Kruis Giro 881 Den Haag www.rodekruis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1