kust terug in politiek Middelburg SHOP 70% Twee basculebruggen voor zeesluis RUIMING H VSM 1) Vak om trots op te zijn ÏÏ.C deidsnota krijgt unanieme steun van gemeenteraad ieners laten asbom ntploffen ierenhalf jaar :1 geëist voor erkrachting IPRUIMING OM jaagt op oud drugsgeld Commotie na val van elf hoog File door haperende brug Sluiskil Bruggen dicht in spitsuren zeeuwse almanak Kaarten nsdag 20 juni 2006 editie Walcheren wMaurits Sep DDELBURG - De rust is ergekeerd in politiek Middel- ig. Na een jaar van theater- una's, oververhitte debatten uiteindelijk een dubbele wet- tuderscrisis, heeft de gemeen- aad gisteren in harmonie het leid voor de komende vier ir uitgezet en het geld daar- orverdeeld. Het college van B ff stelde zich zo ruimhartig dat de raad vrijwel alle mo- jen amdendementen tevre- Iffeer introk. algemene beschouwingen "toonden grote overeenkom- ook die tussen coalitie en lositie. De jeugd verdient er aandacht, het parkeren in binnenstad is een probleem, huishoudboekje van de ge- eite baart toch een beetje zor- (er is te weinig geld om te- ivallers op te vangen), de ar de moet bestreden worden, [filmhuis moet een nieuw on- rkomen krijgen, de verkeers- jrstroming moet beter. Dat Politieke Partij Middelburg af en toe roerend eens was thet college, wekte even be- smding. „We meanderen", [klaarde fractievoorzitter P. aan luchtig. [tra opdracht kademota 2007-2010 kreeg unanieme steun van de ge- enteraad. Op twee punten urde de raad het college op met een extra opdracht: ak een visie voor de pleinen de binnenstad, en besteedt er aandacht aan speelruimte or kinderen. pleinvisie was een dringend van het CDA en kreeg IST-SOUBURG - Zes tieners Oost-Souburg hebben zon- Siniddag hun dorp opge- rikt met een glasbom. jongens, in de leeftijd van 15 16 jaar, voerden het gevaarlij - experiment uit op een plein achter de Maasstraat in Sou- rg. De bom ontplofte, waarbij scherven tot wel 35 meter ver in het rond vlogen. Het is heeft niks of niemand ge ilt. De zes tieners zijn aange- aden door de politie en kre- lallemaal een boete. DDELBURG - Tegen een 1 inwoner van Terneu- is vierenhalf jaar cel geëist tps verkrachting van een ze venjarig meisje en dertien Brandingen van jonge vrou- Ben meisjes. man verkrachtte het meisje 21 december vorig jaar bij de igvan Sluiskil. Een dag later greep hij zich aan twee meis- nidat hij eerder in decem- inHoek en Terneuzen jonge wen en meisjes had aange- d. het donker werd, stapte de 11 op zijn mountainbike om he omgeving van Terneuzen djes te rijden. Fietsende vrou- en meisjes waren niet veilig f als zij de man tegenkwa- De slachtoffers werden on- i betast. Eén meisje fs twee keer het slacht- er- De strafzaak werd eerder 'gehouden voor onderzoek gedragsdeskundigen. Die ren nu aan dat ze behande- gnoodzakelijk achten, officier van justitie wilde de ^aanvankelijk weer aanhou- Jom de strafoptie tbs met •waarden nog eens te bekij- t maar dat wilden de rech- s niet. %aak op 3 juli. van de reepe de steun van nipte meerderheid (15 voor, 14 tegen). Het maken van zo'n visie voor de stadsplei nen was door het college al wel toegezged, maar zou pas in 2008 klaar zijn. Te laat, oordeelde het CDA en wilde die al volgend jaar hebben. De waarschuwing van wethouder H. Kool-Blok land (financiën) dat het beter is om even te wachten tot augus tus omdat dan echt duidelijk is hoeveel geld de gemeente van het Rijk kan verwachten, vond onvoldoende gehoor. Diezelfde waarschuwing ge bruikte Kool-Blokland wel met succes om twee amendementen van de WD tegen te houden om belastingverhogingen (riool recht en onroerendzaakbelas- ting) te schrappen. In beide ge vallen gaat het om een belasting verhoging die de gemeente 50.000 euro oplevert. „Belasting verhoging zonder dat bewoners en bedrijven er iets voor terug krijgen, is onacceptabel", oor deelde C. Simons (WD). Een verhoging die gelijk is aan de in flatie kan, maar het extra pro cent dat het college oplegt, ging hem te ver. Middelburg heeft niet alleen een paar mevallers te incasseren, maar ook een tegen valler, bracht Kool-Blokland hem in herinnering. Het Rijk heeft in mei laten weten dat de gemeente 200.000 euro per jaar minder krijgt. „We moeten in september nog met elkaar over leggen hoe we dat gaan opvan gen. Dan kunnen we uw opmer king meenemen in onze afwegin gen. We willen in november wel een sluitende begroting voor 2007 hebben." Aan speelruimte voor kinderen dient het college op uitdrukke lijk verzoek van de raad wel on middellijk meer aandacht te be steden. Een motie van de PvdA haalde het ruimschoots. In feite was het een herinnering van de raad aan een afspraak die al in 2003 is gemaakt. Toen is op ini tiatief van de sociaal-democra ten een speelruimtebeleid aange nomen dat draait om en uitgaat van kinderen. „Maar tot onze verbazing is het stuk nergens te rug te vinden", klaagde Pv- dA-fractievoorzitter S. Szara- finski. Leerlingstratenmakers Kevin, Nicky en Danny (van links naar rechts) zijn aan het werk op de Veerseweg in Middelburg. door Selma Osman MIDDELBURG - De komende twee we ken moeten fietsers op de Veerseweg in Middelburg even afstappen. Maar ze krij gen er een mooi glad tegelpad voor terug. En als de klus geklaard is, kunnen leer lingstratenmakers Nicky (21), Danny (26) en Kevin (20) trots zijn op weer een stukje Middelburg dat onder hun handen is ontstaan. Liever doen ze een nieuwe weg, dan repa- ratiewerk. Maar rotkarweitjes horen nu eenmaal bij het stratenmakersvak, zegt Nicky Schotanus. Dus worstelen ze met tegels die net niet meer op hun plaats pas sen en onwillige boomwortels. Leermees ter Willem Hollaers geeft de jongens groot gelijk: „Nieuw werk maken is mooier. Dan zie je wat tevoorschijn ko men." De drie Middelburgers die het fietspad herstraten volgen in Goes de Vakoplei ding Infra Zeeland. Stratenmaker is een schitterend beroep, vinden zij. „Het is een echt vak; je maakt iets met je han den." Vroeger was Kevin Matthijs glazenwas ser. „Als stratenmaker ben je ook veel buiten, maar je bent ook meer met je ver stand bezig." Danny van Eijkeren vindt het leuk dat er voor het werk van de stra tenmaker veel waardering is. ,,'t Ziet er weer netjes uit, zeggen de mensen dan." Kevin staat er tegenwoordig bij stil dat over 'zijn gelegde straatje' duizenden mensen rijden. „Een gek idee." Veertig procent van de leerlingen haakt af, weet Hollaers. De redenen? „Lichame lijk te zwaar of de theorie te moeilijk. Er komt ook een hoop wiskunde bij kijken." Het werk is pittig voor de spieren, bea men de leerlingen. „Maar je went eraan." Kevin had toen hij vier maanden geleden begon twee dagen pijn in zijn onderrug. En Danny weet na acht maanden reken werk dat het stratenmaken er een stuk makkelijker uitziet dan het is. Nicky zit in het vierde jaar en hikt nog tegen drie theorie-examens aan. Hij heeft er geen foto Lex de Meester haast mee, vertelt hij. „Er is op dit mo ment heel weinig werk." Daarom lijkt het hem verstandiger zo lang mogelijk op de opleiding te blijven 'plakken'. De benjamin van de driekoppige ploeg, Kevin, moet opperen. Dat klinkt sjiek, maar het betekent niets anders dan sjouwen. „Hij is gewoon een koelie", grapt Nicky. Zelf moest hij anderhalf jaar lang kruien in de binnenstad. „Ik heb daar iedere steen in mijn handen ge had." Echt afzien wordt het pas als het warm is. Zoals vorige week. Bij tropische hitte stonden ze te zwoegen in Middel burg-Zuid. Kevin: „Wat je dan drinkt, zweet je er via je oksels zo weer uit." door Wout Bareman TERNEUZEN - De zeesluis in Terneuzen wordt niet uitgerust met rolbruggen, maar krijgt twee nieuwe basculebruggen. Dat zijn minister K. Peijs van Verkeer en Waterstaat en haar Vlaamse collega K. Peeters van Openbare Werken gisteravond overeengekomen. Vlaanderen zette aanvankelijk in op de min der kwetsbare rolbruggen, maar die bleken te duur. Bij het besluit om de huidige basculebruggen te vervangen door bruggen van hetzelfde type, speelde ook mee dat Vlaanderen vond dat Nederland ook best diep in de buidel mocht tasten voor die voorziening. Maar Peijs hield de boot af en kwam met een acceptabel alternatief op de proppen: twee basculebruggen, waarvan het draaipunt iets verder naar achter wordt geplaatst. In de open stand zijn de bruggen dan ruim zes meter van de sluiskant verwijderd, wat ze minder kwetsbaar maakt voor aanvarin gen. Bruggenbouwer Hollandia in Krimpen aan de IJssel heeft op dracht gekregen de eerste nieu we basculebrug te bouwen. Daarmee is ongeveer een jaar ge moeid. Rijkswaterstaat gaat ver volgens de nieuwe zuidbrug Eu ropees aanbesteden. De vervanging van de noord- brug kost 4,5 miljoen euro; de prijs van de zuidbrug moet via de aanbesteding worden be paald. Peijs en Peeters hebben gisteren afgesproken dat 80 pro cent van de bouwkosten voor re kening komt van Vlaanderen en 20 procent van Nederland. Reparatie Daarvoor zal Rijkswaterstaat zo goed als zeker putten uit een on- derhoudspot voor de huidige bruggen en zal ook verzekerings geld worden gebruikt, dat wordt uitgekeerd in verband met de schadevaring van eind fe bruari. Toen ramde het ro-ros- chip Tor Flandria de noordbrug. Hollandia is druk doende de ka potte brug op te lappen, 2odat binnenkort weer twee bruggen voor het ernstig geplaagde weg verkeer beschikbaar zijn. Waterstaatstopman W. Vinke gisteravond: „Die reparatie ver loopt zo voorspoedig dat we mo gelijk volgende week al kunnen gaan proefdraaien. Is alles in or de, dan nemen we de noordbrug weer in gebruik en is het leed voor de weggebruikers gele den." De twee ministers spraken giste- Advertentie VANAVOND BIJ V&D Van 17.00 tot 2i.oo uur extra korting bovenop de Shopruimingkorting oplopend tot Wethouder A. de Vries, ook van de PvdA, zei de teleurstelling te begrijpen. Er is sinds 2003 ech ter minder geld voor speelruim tes, verklaarde hij de opgelopen achterstand. De Vries trok het boetekleed aan. „Bij nader inzien hebben we er niet zo uitgebreid aan dacht aan besteed. Dat zullen we meer moeten doen." En dat zal ook lukken, beloofde hij, om dat er tegenwoordig goede con tacten zijn met de wijktafels over wat er in de wijken nodig Krajicek door in Rosmalen MIDDELBURG - Officier van justitie R. Rammeloo eiste gisteren in Middelburg dat een 49-jarige Griek anderhalf miljoen euro terugbetaalt aan de Nederlandse staat. Dat bedrag zou de inwoner van Amsterdam hebben verdiend met drugstransporten naar Engeland en andere criminele activiteiten. De man was in 1997 betrokken bij de megasmokkel van 1236 kilo cocaïne, die op het schip Fogo Isle in de haven van Hansweert werd aangetroffen. De Griek werd hier voor door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot twaalf jaar cel; in hoger beroep maakte het gerechtshof in Den Haag daar acht jaar celstraf van. De man had nog maar net zijn straf uitgezeten toen hij gisteren in Middel burg verscheen voor de ontnemingszaak. Zijn raadsman M. van der Want vroeg het Openbaar Ministerie niet-ont- vankelijk te verklaren, vanwege het lange tijdsverloop. Het heeft zeven jaar geduurd voordat de ontnemingszaak behandeld kon worden; dat is een primeur in de Neder landse rechtspraak. De rechtbank beslist op 12 juli. VLISSINGEN - In de Vlissingse wijk Paauwenburg ont stond gisterochtend commotie nadat een man van een to renflat was gevallen. De 29-jarige Vlissinger was nog in leven na zijn val vanaf de elfde verdieping; hij kwam neer in de struiken tussen de flat en de kinderopvang. De trau mahelikopter landde op de hoek Groen van Prinstererlaan/Alexander Gogelweg om. de man naar het ziekenhuis in Brugge te brengen. Op dat moment was het druk op straat met schoolgaande kinderen en hun ouders. Over de toestand van de man is verder niets bekend. SLUISKIL - De brug over het kanaal Gent-Terneuzen bij Sluiskil had gistermiddag twee keer te kampen met een technische storing. Het wegverkeer liep daarbij opont houd op. Rond half een kon de brug niet worden openge draaid, omdat de slagbomen bleven hangen. Dit euvel was na ongeveer een half uur verholpen. Omstreeks kwart over vijf ging er weer wat mis: nadat het scheep- vaarverkeer was gepasseerd, bleef de brug halverwege het dichtdraaien stilstaan. Medewerkers van de onder houdsdienst waren meteen ter plaatse om de storing te re pareren. Het oponthoud duurde bijna anderhalf uur. En kele bestuurders van wachtende auto's draaiden om en vervolgden hun weg via een andere route. De wachtrij was minstens honderd vrachtauto's en personenwagens lang. Zowel een medewerker van de verkeerspost van Rijkswaterstaat in Terneuzen als een medewerkster van de brug bij Sluiskil wilde gisteren niet ingaan op de oor zaak van de storingen. door Maurits Sep MIDDELBURG - De bruggen over het Kanaal door Walcheren in Middelburg mogen in de spits uren niet meer open voor boten. Dat vindt de gemeenteraad van Middelburg. Wethouder F. Streng van ver keer gaat op verzoek van de raad met de provincie overleg gen om de bruggen op werkda gen tussen zeven en negen uur 's ochtends en vier uur en half ze ven 's middags beschikbaar te houden voor het wegverkeer. Dat moet de doorstroming op de wegen verbeteren en de ergernis van weggebruikers verminde ren. Bovendien draagt het bij aan de verkeersveiligheid van fietsers, meent de raad. Een motie van de WD over de verkeershinder door openstaan de bruggen kreeg gisteravond de unanieme steun van de ge meenteraad. De provincie be heert het Kanaal door Walche ren en is verantwoordelijk voor het openen van de bruggen. Wat de Middelburgse raad be treft kan de nieuwe regeling voor de bruggen ingaan op 1 maart 2007, zodat alle betrokke nen, vooral de scheepvaart, hier over op tijd geïnformeerd kan worden. Welk model geniet uw voorkeur? Kijk voor meer informatie op www.vd.nl ren ook definitief met elkaar af dat Vlaanderen bijna 25 miljoen euro bijdraagt in de extra kos ten, die gemoeid zijn met de extra diepe aanleg van de tun nel onder het Kanaal Gent-Ter neuzen bij Sluiskil. Minister Pee ters had die toezegging overi gens maanden geleden al ge daan. Vlaanderen wil dat de tunnel op 16 meter diepte wordt gelegd en niet op 13,5 meter, zoals het Nederlandse uitgangspunt was. De tunnelbouw vergt ongeveer 300 miljoen euro. Over de wijze waarop de tunnel verder moet worden gefinancierd, lieten Peijs en Peeters zich niet uit. Ze waren het er ook over eens dat oud-minister G. Braks van Landbouw en diens Belgische collega M. Smet van Tewerkstel ling het zogeheten Stakeholders Adviesforum Kanaal Gent-Ter neuzen moeten gaan leiden. Het is een platform van alle betrok ken partijen in de Kanaalzone, dat een adviserende rol gaat spe len bij een nieuwe studie naar de maritieme toegang tot het ka naal. De studie moet in september 2008 gereed zijn. LEOL11X 1 LIGNEROSETCASAMILANQ TOPFORMV ROLFBENZ RMOLINARI MACH/ K JORI 5RANDEARREDOMONTISOPIETBOON 20% t/m 40% korting de Jonge Hoek van Dijke modern living easy living U vindt ons aan de Schouwersweg 7 (industrieterrein Noordzak) Heinkenszand, Tel. 0113 561482. Openingstijden: maandag gesloten, dinsdag t/m vrijdag 9.30-17.30 uur, vrijdagavond is onze vaste koopavond tot 20.30 uur, zaterdag 9.30-16.30 uur. www.binnenuit.nl Elke nieuwe loot aan de stam van die Zeeuwse familie moet eraan geloven. Zodra de 'big- ge' kaarten in de hand kan houden, is het 'bieën' gesla gen. Oftewel centenkaarten: een vorm van klaverjassen met roem in de hand 'in plek ke van' op tafel en een tevo ren te noemen aantal punten dat met de slagen gehaald dient te worden. Al dan niet met hulp van een maat, waar door er lustig tegen elkaar op geboden kan worden. Het verschil tussen bod en buit ivordt naderhand in cen ten verevend. Echt Zeeuwse families koesteren daartoe centenpotten waarin zelfs nog Willemientjes rammelen. Vlissingse Connor heeft weet van dat schone familiege- bruik, maar is met vier jaar nog te jong om in opleiding te worden genomen. Leren tel len kan al wel, demonstreerde hij zijn oma. „Wat komt er na de acht?", vroeg ze. „Negen", wist Con nor braaf. „En na de tien?" Die wist-ie ook: „De boer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9