Doodstraf geëist tegen Saddam Hoessein Dichtdraaien geldkraan voor terroristen mislukt Bouw zadenbank op Spitsbergen is begonnen Bot optimistisch over raad mensenrechten Europa akkoord over moderniseren visserij If ioedbad in Dujail breekt oud-dictator op Iraakse troepen krijgen controle over Muthanna lams Belang in iling grootste Bliksem doodt herder en kudde Zoellick stapt op als onderminister India zet leger in tegen stropers H Lauder koopt schilderij Klimt Moeder vervolgd voor roken zoons Britse vrouw die man besmette met hiv bestraft Vakantie vormt risico voor mens met depressie Sharia kv ^Robert Bloemen j (GDAD- Tegen de voormali- Iraakse dictator Saddam leisein is de doodstraf geeïst misdaden tegen de Jiüi Bselijkheid. De openbaar ks Dkiagd' in het proces tegen ^-president pleitte gisteren jls verwacht voor de hoogste pftegen de hoofdverdachte. p twee van de zeven mede- orèi [dachten, halfbroer Barzan eahim al Tikriti en ex-vicepre- e tg knt Taha Yassin Ramadan, jd eveneens j|| J---3"'—11 SSEL - Het Vlaams Be de opvolger van het in (wegens racisme veroordeel- stieemrechtse Vlaams Blok, de grootste partij in België als er nu verkiezingen verder. Dan houdt de verdedi ging de slotpleidooien. Extremistische moslims eisten ondertussen de verantwoorde lijkheid op voor de ontvoering van een groep Russische diplo maten in Irak op 3 juni. De radi calen dreigden in een via het in ternet verspreide boodschap de gijzelaars te doden als Moskou niet binnen 48 uur zijn militai ren terugtrekt uit de opstandige deelrepubliek Tsjetsjenië. Tij dens de ontvoering kwam een medewerker van de Russische ambassade in Bagdad om het le ven. Vier anderen werden gevan gen genomen. Al Qaeda De achtergrond van de ontvoe ring was tot dusver onduidelijk. De verklaring, waarvan de echt heid evenwel nog niet vaststaat, is ondertekend door een coalitie van overwegend islamitisch- soennitische terreurgroepen on der leiding van Al Qaeda. In een andere verklaring stelde de orga nisatie dat zij ook twee Ameri kaanse militairen in handen heeft die sinds wij dag worden vermist. De militairen verdwe nen na een aanval op een contro lepost bij Yusufiya, ten zuiden van Bagdad. ANP/AFPRTR door Patrick Selbach en Jessica Smeenk BAGDAD - Iraakse troepen nemen volgende maand de controle over de provincie Muthanna over van de inter nationale coalitie. Dat heeft de Iraakse premier Al Maliki gisteren gezegd. Momenteel heeft Groot-Brit- tannië de leiding over een con tingent in de provincie waar van ook Japanse en Australi sche militairen deel uitma ken. Muthanna, waar tot begin vorig jaar Nederlandse troe pen waren gelegerd, zou de eerste Iraakse provincie zijn buiten het relatief rustige noorden van het land, die on der algehele Iraakse controle staat. De Japanse premier Koizumi maakt vandaag de terugtrek king van het Japanse contin gent bekend. De Japanse inzet in Irak was in eigen land omstreden, om dat de Japanse grondwet deel name aan buitenlandse gewa pende comf lieten verbiedt. De Japanners hadden ook na drukkelijk geen gevechtsta- ken en stonden onder Neder landse en later Brits-Australi sche bescherming. ANP/RTR/ AFP de doodstraf eti i aanklager stelde dat Sad- 3 en zijn getrouwen in 1982 de haakse stad Dujail een md dag op een konvooi met de ident hadden gebruikt als 13!- jwendsel voor een bloedige Ce. Inwoners van het stadje ïden doodgemarteld en te- 148 mensen kwa- om. Volgens de aanklager Saddam persoonlijk op- icht voor het bloedbad. De jeklaagde ex-dictator glim- letoen hij de eis hoorde. nog een proces tegen Jj idam en andere functionaris- ivan diens regime voorbereid *ens aanvallen op de Koerdi- e gebieden in het noorden iliet land. isanklager riep de rechter ver- iop een gepaste straf op te om! gen aan Awad Ahmed al Ban- ,een openbaar aanklager on- het regime van Saddam, van de vier verdachte •functionarissen van de Sad- okl s Baath-partij mogen wat iedl aanklager betreft ook een krijgen die de rechtbank ist acht. De vierde verdach- (aath-functionaris kan wor- vrijgelaten. De aanklachten flhem zijn ingetrokken, proces, dat acht maanden den begon, gaat op 10 juli nK C5 C5 De premiers (vlnr.) van Finland, Noorwegen, Zweden, IJsland en Denemarken geven het startsein voor het project. foto Erik Johansen/RTR COTESTI - Een 36-jarige Roemeense schaapsherder en al le 120 dieren van zijn kudde zijn gisteren gedood door blikseminslag. Het drama speelde zich af tijdens zwaar noodweer bij de plaats Cotesti in het midden van het land. Ook elders richtte het noodweer veel schade aan. In het departement Mures in het noorden liepen honderden hui zen onder water. In een aantal plaatsen viel de elektrici teit uit. ANP/AFP WASHINGTON - De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Robert Zoellick, is opgestapt. Dat heeft zijn baas, minister Condoleezza Rice, gisteren mee gedeeld. Zoellick hield zich op het departement vooral be zig met China en Soedan. Geruchten over het vertrek van Zoellick deden al weken de ronde. Zoellick zou volgens Amerikaanse dagbladen teleurge steld zijn dat hij werd gepasseerd om de nieuwe minister van Financiën te worden. De onderminister stapt over naar het bedrijfsleven. Hij zou in onderhandeling zijn over een betrekking bij een grote bankinstelling op Wall Street. ANP NEW DELHI - India zet het leger in om de bedreigde po pulatie tijgers en andere dieren te beschermen tegen stro pers. De militairen krijgen de bevoegdheid stropers te ar resteren en zonodig zelfs het vuur te openen op verdach ten die de benen nemen. Voor de militaire inzet is een wetswijziging nodig die zo snel mogelijk wordt ingediend en behandeld, aldus over heidsfunctionarissen. De militairen zullen vooral worden ingezet in grensgebie den, waar smokkel en stroperij vaker voorkomen. Een eeuw geleden waren er nog veertigduizend wilde tijgers in India. Die stand is volgens officiële opgave intussen ge reduceerd tot ongeveer 3700 stuks. ANP/RTR NEW YORK - De Amerikaanse cosmeticamagnaat Ro nald Lauder heeft voor een recordbedrag van 135 miljoen dollar een schilderij gekocht van cle Oostenrijkse schilder Gustav Klimt (1862-1918). Het zou het hoogste bedrag ooit zijn dat voor een schildering is betaald. Op het schilderij van Klimt uit 1907 staat Adele Bloch-Bauer afgebeeld, de vrouw van een joodse industri eel uit Wenen. Het werk komt in de Neue Galerie van de kunstverzamelaar Lauder in New York. ANP TOKIO - Een 34-jarige Japanse vrouw wordt vervolgd omdat zij niet heeft verhinderd dat haar zoons van respec tievelijk dertien en veertien jaar thuis roken. De politie zei dat de vrouw had verklaard dat cle jongens weigerden te stoppen met roken, hoewel zij had gezegd dat zij dat wel moesten doen. De Japanse justitie klaagt de vrouw aan, omclat zij een wet heeft overtreden die verbiedt dat minderjarigen ro ken. ANP op? (en zij De partij behaalt in akfdsteren gepubliceerde pei- van de Belgische kranten Horgen en La Libre Belgi- ■Jajfien score van 26,6 procent. iUiantie van Vlaamse chris- Ko!f ïïmocraten en de gematigd /roa üns-nationalistische N-VA et26,7 procent nog nipt iets er, maar als zelfstandige Üj scoort het Vlaams Belang t. De Vlaamse socialisten ra relatief stabiel op 19,9 art, maar de liberale VLD premier Verhofstadt duikelt ,9 procent in de laatste £g naar een score van 16,9 rat. tin Wallonië groeit extreem- De Franstalige extreem- Se partij Front National ondanks hevige interne Jffiklheid op winst, van 5,6 rat bij de Kamerverkiezin- in 2003 tot 10,0 procent in aling. De socialisten verlie- jffl de peiling 6,4 procent en eindigen op 30,0 pro- iHoewel dit percentage ho- ïdan dat van het Belang, iie laatste partij toch groter •omclat in Vlaanderen meer men zijn te behalen. Franstalige socialisten wor- geplaagd door schandalen ii'vethouders en andere be iers die fraude zouden heb- gepleegd bij woningvereni- elektriciteitsmaat- 3>ijen, vooral rondom Char- -In België vinden op 8 okto- janeenteraadsverkiezingen De socialisten zouden een peiling hun meerder- in de raad daar verliezen, front National zou bijna 20 ®t halen. ANP door Robert Bloemen SPITSBERGEN - Op Spitsbergen is gis teren begonnen met de aanleg van een in ternationale zadenbank, een soort Ark van Noach, waarmee wetenschappers de gewassen van de wereld willen redden. De premiers van Noorwegen, Zweden, Finland, Denemarken en IJsland gaven het startsein voor het project. Het is de bedoeling dat in een diepvrieskluis uit eindelijk de zaden van alle gewassen wor den bewaard. Na rampen of andere pro blemen kan de mensheid dan teruggrij pen op de zadenbank. De vijf Noord-Eu- ropese landen werken bij het project sa men met een internationale stichting die zich inzet voor de soortenrijkdomvan ge wassen, de Global Crop Diversity Trust. Samen met het ijs moeten ijsberen de on deraardse bewaarplaats beschermen. De kluis voor na de 'Dag des Oordeels' krijgt een capaciteit van drie miljoen monsters. Het grote voordeel van de locatie is dat de zaden bevroren blijven als de elektrici teit uitvalt. Volgens deskundigen blijven de meeste zaden van de belangrijkste gewassen on der dergelijke omstandigheden honder den jaren goed. De zadenbank op dui zend kilometer van de Noordpool maakt deel uit van een wereldwijde strategie om de voedselvoorzienig veilig te stellen. Volgens de Trust vormen niet alleen nu cleaire of natuurrampen een bedreiging voor de soortenrijkdom. Ook plantenziek tes, klimaatveranderingen en wanbeleid kunnen leiden tot het verdwijnen van ge wassen. ANP LONDEN - Een Britse vrouw moet anderhalf jaar de cel in, omdat zij doelbewust een man met hiv heeft besmet. De vrouw heeft bekend dat zij 'zwaar li chamelijk letsel' heeft toege bracht. Volgens een ex-partner zei de vrouw niet dat zij besmet was met het virus dat aids kan ver oorzaken, toen zij de man aan moedigde onbeschermde seks te hebben. Hij sloeg alarm bij de politie, die drie andere gewezen minnaars van cle vrouw wist te achterhalen. Eén van hen, een 31-jarige man, bleek besmet te zijn met hiv. De vrouw probeer de haar slachtoffers moedwillig te besmetten. ANP/RTR NEUSS - Met vakantie gaan is voor mensen met een depressie niet zonder risico. De kans dat zij overlijden door zelfdoding neemt dan toe. Dat heeft Chris- ta Roth-Sackenheim gezegd. Zij is voorzitter van de beroepsvere niging van psychiaters in Duits land. „Verandering van omgeving helpt een mens met een depres sie niet. Het is waarschijnlijker dat hij zich zorgen maakt over die nieuwe omgeving." Roth zei dat een depressief per soon die met vakantie is, zich eenzaam kan voelen en dat hij waarschijnlijk vaker suïcidale gedachten heeft, omdat er zo'n groot verschil is tussen zijn da gelijks leven en de aantrekkelijk heid van de vakantieplaats. ANP/DPA van onze redactie buitenland DEN HAAG - Het is het Westen sinds de aanslagen van 11 sep tember 2001 in Amerika niet ge lukt de geldkraan voor terreur groepen dicht te draaien en hen zo het werken onmogelijk te ma ken. Dat stellen E. Bakker en T. Donker in het blad Atlan tisch perspectief. Beiden zijn verbonden aan Instituut Clin- gendael en deden onderzoek naar de financiering van terreur groepen. Het Westen had volgens Bakker en Donker twee doelstellingen in de strijd tegen terreurgroe pen: voorkomen dat zij verder konden werken en het opsporen van hun geldbronnen. De onder zoekers menen dat het terreur groepen hoogstens iets moeilij ker is gemaakt. Dat geldt met name voor internationaal wer kende groepen, die centraal wor den geleid. Volgens Donker en Bakker wor den terreurgroepen kleiner, krij gen zij meerdere financierings bronnen, passen terroristen zich snel aan en nemen de kosten van aanslagen af, waardoor het zeer moeilijker wordt de finan ciering van het terrorisme te be strijden. Als een geldbron wordt afgesloten, dan is snel een ande re gevonden. Onderzoek naar de financiering van terreurgroepen is duur, kost veel tijd en vergt de inzet van specialisten. Aan al les is gebrek, zowel bij over- heidsinstanties als banken. Bakker en Donker stellen dat het niet duidelijk is wat terreur groepen eigenlijk kosten. Daar over bestaan alleen schattingen. De kosten van aanslagen zijn vaak gering. De aanslagen op 11 september 2001 'in de VS verg den ongeveer 450.000 dollar, de bomsaanslagen op de treinen in Madrid (maart 2004) kostten zo'n 15.000 dollar. Voor de aan slagen van 7 juli 2005 in Londen op drie metro's en een bus wa ren enkele honderden Britse ponden voldoende. Het pistool waarmee Theo van Gogh werd gedood was voor 1250 euro op de zwarte markt verkrijgbaar. Terreurgroepen hebben vier geldbronnen: steun door staten, donaties van sympathisanten (veelal charitatieve organisa ties), legale economische activi teiten (bedrijven), illegale of cri minele activiteiten. Voor het overmaken van geld gebruiken de organi$aties steeds vaker geldwisselkantoren. Donker en Bakker stellen dat de groepen steeds decentraler werken. Er ontstaan onafhankelijke lokale groepen die alleen een gemeen schappelijke via internet ver spreide ideologie hebben. GPD MOGADISHU - Elmi Ba Hassan Adow (1) wordt doodgeschoten door Weli Omar Hussien, de broer van de man die Adow vorig jaar vermoordde. De executie gisteren was opgelegd door een islamiti sche rechtbank in de Somalische hoofdstad Moga dishu. Sinds moslimmilities de macht in delen van het land overnamen, geldt er de islamitische sharia-rechtspraak. foto Shebelle Media/RTR door Bob Kroon GENEVE - Een 'cultuuromslag' noemde minister Bot van Buiten landse Zaken gisteren de nieu we VN-Raad voor de Mensen rechten. In het Geneefse Palais des Nations is gisteren 's we relds hoogste mensenrechtenin- stantie ten doop gehouden door VN-secretaris-generaal Annan, in aanwezigheid van zeshon derd ministers en diplomaten. De uit 47 landen bestaande Raad vervangt de in maart opge heven Commissie voor de Men senrechten. De nieuwe VN-orga- nisatie wordt permanent in Genève gevestigd. De vraag is in hoeverre deze nieuwe waakhond voor de men senrechten effectiever zal zijn dan zijn verguisde voorganger. De VS bijvoorbeeld willen geen lid worden, omdat een land als Cuba is toegelaten. Maar in een gesprek met deze krant toonde Bot zich redehjk optimistisch. „De wereld verandert uiteraard niet in één dag", stelde Bot. „Maar het algemene gevoel on der mijn collega's is dat deze in stantie een belangrijke verbete ring is ten opzichte van de oude commissie, voor de bescherming en de naleving van de mensen rechten." Minister Bot en andere westerse sprekers wezen er op dat de lan den die in de nieuwe Raad zijn gekozen permanent worden ge toetst op hun eigen respect voor mensenrechten en bij wange drag uit de raad kunnen worden verwijderd. „Nederland heeft zich voor deze toetsing vrijwil lig als eerste proefkonijn aange boden", zei de Nederlandse be windsman. Lidstaten als China en Cuba hebben zich in het verleden al tijd fel verzet tegen kritische re soluties op hun mensenrechten politiek. Minister Bot weet niet of dat nu beter wordt: „Dat moe ten we afwachten. In China is een langzame verbetering waar te nemen. In elk geval weten de lidstaten, dat ze nu meer dan ooit in de schijnwerpers komen te staan." GPD door Hans Gertsen LUXEMBURG - De Europese visserijsector kan de komende zeven jaar 3,8 miljard euro aan EU-subsidies tegemoet zien uit het Europees Visserijfonds. Het geld is bedoeld voor de moderni sering van de sector. Nederland se vissers hebben recht op zo'n 48 miljoen euro. Spanje is met een miljard euro de grootste ont vanger. De Europese ministers van Landbouw en Visserij werden het gisteren in Luxemburg eens over de criteria voor subsidies, waarover zij sinds begin vorig jaar hadden geruzied. Het ging daarbij vooral om de subsidies voor het vervangen van verou derde scheepsmotoren door mo dernere, energiezuinigere en mi lieuvriendelijkere exemplaren. Nederland en enkele Noord-Eu- ropese landen wilden voorko men dat de modernisering van scheepsmotoren zou leiden tot nog meer druk op de schaarse visbestanden en eisten dat nieu we motoren alleen voor EU-sub sidies in aanmerking zouden ko men als het vermogen ervan ten minste 20 procent lager zou zijn dan het oude. Vooral de zuide lijk lidstaten wilden daar aan vankelijk niets van weten, maar zij hebben de beperking nu toch geaccepteerd. De beperking geldt alleen voor schepen van meer dan twaalf meter lengte. Motorvermogen Ook het Wereldnatuurfonds (WNF) voerde de afgelopen tijd een campagne voor de beper king van het motorvermogen van vissersschepen. Het WNF vreesde dat vissersschepen dank zij nieuwe, efficiëntere motoren voortaan sneller bij de visgron den zouden arriveren en dus ef fectief langer zouden kunnen vissen bij een gelijk aantal zee dagen. Nederland heeft het Visserij fonds de afgelopen jaren vooral gebruikt om overtollige schepen weg te saneren. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5