Gevecht tegen pedofielenclubs Mozambikaanse hoofdstad is speeltuin voor architecten Albright is er trots op dat ze twijfelt Goéd Urn fowwm,, PZC wa-owmM \L Bang Ireen van Engelen bijt zich als pitbull vast in mannenwereldje 20 juni 1956 dinsdag 20 juni 2006 Ireen van Engelen probeert met een kort geding de 'pedofielen partij' in oprichting PNVD te verbieden. Vanaf 1994 heeft ze zich als een pitbull in de wereld van de pedofielen vastgebeten. Speuren, vastleggen en controle ren, totdat ze erbij neervalt. door Malika Sevil Pedofielen kennen haar wel: Ireen van Engelen (57). Een pedofielenstalkster eersteklas, ïs er een begrafenis van een pro minent uit dat kringetje? Van Engelen is erbij. Hebben ze hun jaarlijkse uitje op het Leidse- plein? Van Engelen staat stie kem te fotograferen. Ze checkt dagelijks hun sites, ze zit bij hun rechtszaken, ze duikt op bij hun bijeenkomsten. Van Enge len observeert én documenteert. Nu zit ze achter de computer in haar zelf ingerichte zenuwcen trum - een werkkamer in een Amsterdams flatje. Tegen de muur krantenknipsels, enkele vergeeld: 'Drie jaar na ontucht met jonge Thai' en 'De duistere verlangens van de kinderlief hebber'. Achter haar een kast met zwarte ordners, vol gege vens over kindermisbruik. „Kijk", zegt ze, terwijl ze door klikt, „ik krijg ook hatemail." Op het scherm, nog een oudje, verschijnt de tekst: 'Je bent ziek Ireen, errug ziek.' En, een man die werkt onder de naam B14U: 'Zoek zelf hulp voor je obsessie ve gedrag.' In het aangelegde dossier van Van Engelen lezen we dat B14U in 1987 is geboren. „Dat is nog een jong ventje." Zijn voorkeur gaat uit naar nog veel jonger: jongens van acht tot twaalf jaar. Ze heeft vanaf 1998 een lijst op gebouwd met bijna zeshonderd 'schuilnamen' van pedofielen die met elkaar chatten. De be zoekers van die sites wisselen re gelmatig van naam, dus het is volstrekt onduidelijk om hoe veel mannen, want vrouwen komt ze nooit tegen, het daad werkelijk gaat. Ze registreert alles wat ze tegen komt: gebabbel op internet, maar ook eventuele veroordelin gen, opleidingen, werkgevers, of ze zelf misbruikt zijn, als het aan haar ligt tot aan de schoen maat aan toe. „Ik vind het zelf ook onzinnig werk en ik zou ook liever hebben dat iemand anders het doet. Maar zolang dat niet het geval is, hou ik het bij." De fascinatie voor pedofi lie ontstond in 1994, Van Enge len was bezig met een stam boomonderzoek van haar fami lie en daarbij stuitte ze, op de zolder van haar nicht, op een stapel brieven van haar neef uit Indonesië. Een pedofiel, zo bleek uit de correspondentie. Van Engelen las de sadomaso chistische ontboezemingen van een oud-groepsleider van een weeshuis. „Hij beschreef aan mijn neef tot in detail hoe hij kinderen verkrachtte. Ik dacht: die man mag niet meer vri j rond lopen." Maar aangezien het toch ook haar neef betrof aarzel de ze om aangifte te doen. „Ik wilde mijn naam er niet aan verbinden, wel heb ik die brie ven bij de zedenpolitie ge bracht. Maar toen een paar jaar later Dutroux werd gearres teerd en de toenmalige minister van Justitie, Winnie Sorgdra- ger, iedereen die iets wist over kindermisbruik opriep om aan gifte te doen, heb ik dat ge daan." Haar neef werd veroor deeld, evenals de groepsleider. Vaste klant Van Engelen zat inmiddels zo diep in 'de materie' dat ze het niet meer kon loslaten. Ze dook er nog verder in en werd vaste klant bij de werkgroep pedofi lie van de Nederlandse Vereni ging voor Seksuele Hervorming (NVSH). Tot 2001 was daar één keer in de maand, tegen beta ling van vijf gulden (voor le den), een avond waar enkele tientallen pedofielen hun ding deden. „Doodeng vond ik het, die eerste keer." Van Engelen ging naar het clubgebouw aan de Blauwburgwal, brabbelde wat over een kennis die pedo- fiel was, en ze hoorde er vanaf dat moment gewoon bij. Dus daar zat Van Engelen dan. Als door James McGoniqal Madeleine Albright, voor malig Amerikaans minis ter van Buitenlandse Zaken onder president Bill Clinton, heeft geen simpel antwoord op de crisis in Irak. „Ik ge loof niet dat er een makkelij ke uitweg is. Wat ik wel ge loof, is dat er meer vragen moeten worden gesteld." Albright was in Nederland om haar laatste boek te pro moten. Daarin kielhaalt zij de religieuze rechtervleugel van het Amerikaanse politie ke spectrum. De voormalige minister weet als geen ander dat in de VS veranderingen slechts heel langzaam gaan. Maar zij weet ook dat het van belang is om de 'verkeerde' vragen te stellen. „Onder Clinton was het be langrijk om onder 'links' 'rechts' te zijn." Nu is het be langrijk om te laten zien dat religie niet mag worden ge kaapt door de rechterzijde van de politiek." Albright ziet in de VS een stroming te gen de islam. „Ik begrijp dat. Na de aanslagen van 11 sep tember 2001 en de oorlog in Irak is het ook makkelijk om anti-islam te zijn. Maar ik zeg: Maar, maar, maar." Albright heeft in haar leven een paar 'revoluties' meege maakt. In een zon-overgoten serre van een Amsterdams ho tel legt zij ontspannen uit dat zij, als dochter van een Tsje chische diplomaat, de sprong heeft gemaakt van katholie ke immigrant naar joodse vrouw. En nu, gescheiden, is zij een van de machtigste vrouwen van de Verenigde Staten. „Ik heb eerder een boek ge schreven over mijn leven. Nu heb ik een boek geschreven over de rol van religie in het openbare leven." Albright is zowel in een gesprek als in haar boek terughoudend over de rol van godsdienst. „Reli gie is belangrijk, maar dan vooral als richtsnoer voor mensen. In het openbaar be stuur past terughoudend heid." Albright ergert zich groen en geel aan wat zij wel omschrijft als de 'hi-jack' (de kaping) van het Amerikaans politieke midden door 'the re ligious right' (het gelovige 'rechts'). „Het. is toch te dol dat wat zich christen noemt, de politieke macht over neemt? Dat slaat nergens op." Albright ziet vooral een onderwaardering van men sen die zich ook 'christen' voelen, maar daar geen macht aan willen ontlenen. „Daar hoor ik bij", zegt zij. Over de titel van het boek, De macht en almacht, zegt ze: „Amerika is heel machtig, maar moet oppassen zich al machtig te voelen. Die rol past dit land niet." Albright ziet de beperkingen van de Verenigde Staten als geen an der. „Wat doen wij in Afrika? Dat is toch veel te weinig." En daar gaat haar betoog over macht soepel over in zin sneden over de almacht. „Niks mis met geloof, met re ligie. Maar persoonlijke over tuiging is iets anders dan een geloof in een alles overheer sende macht." Albright ziet hierin een koppeling tussen enerzijds het rechts-christelij- ke fundamentalisme in Ame rika, en anderzijds het gruwe lijke deel van de islam, dat van Al Qaeda. „Wat ik probeer te betogen, is dat religie beperkingen heeft. Of het nu christendom is of islam, het gaat in de mo derne wereld niet om dit soort overtuigingen." Al bright weet dat zij een moei lijke strijd voert. Kijk naar het Midden-Oosten, naar Irak, een confrontatie tussen de VS en Iran. Bent u geen roepende in de woestijn? „Het is belangrijk dat deze vragen worden gesteld. Juist in het Amerikaanse politieke klimaat van nu is er een groot gebrek aan twijfelaars. Ik ben er trots op te twijfe len. Dat betekent dat er vra gen worden gesteld." GPD Madelein Albright: De macht en de almacht. Over Amerika, God en de toestand van de wereld. €19,95. enige vrouw. „Niet dat er porno werd gedraaid. Maar wel van die springende jongetjes in een weiland. Er stond een tombola waar je plaatjes van kinderen kon winnen. En ze keken naar dat programma van Peter-Jan Rens, Geef nooit op. Als dan een leuk jongetje in beeld kwam, nou, dat vonden ze prachtig." Ze pakt een map erbij: Dossier OK Magazine - het lijfblad van de pedovereniging Martijn. „Dit vinden ze een ge-wel-dige foto. Wij zien een lachend jonge tje, zij zien een open mondje en hun fantasie begint te werken." Inmiddels heeft Van Engelen, van huis uit verpleegkundige en pedagoog, twee boeken over het onderwerp geschreven: En ze noemen het liefde uit 1999, en onlangs kwam Jij mag nablij ven uit, een relaas van ouders van misbruikte kinderen. Ze sprak daarvoor ook de ouders en de slachtoffers van een seksschandaal in Sexbie- rum, waar de directeur van ba sisschool De Trochfeart zijn leerlingen jarenlang seksueel misbruikte. Van Engelen heeft nogal moeite met afstand bewa ren en dus zocht ze hem, na een lange speurtocht, op in zijn nieuwe, geheime onderkomen. „Tijdens de jaarmarkt, want ik wist dat hij dan naar buiten zou komen. Hij schrok zich kapot." Ze eiste dat de directeur zijn ex cuses zou maken aan het slacht offer dat de eerste aangifte had gedaan. Het haalde niets uit. Ze stuurde haar eerste boek naar de directeur op. „Maar dat heeft hij in de houtkachel ver brand." „Pedofielen zijn toch psychisch gestoorde mensen. Dit is mijn roeping. Ik zal wel moeten, maar ik moet erbij zeggen dat het ook heel erg leuk is." Ondertussen is ze nog bezig met haar strijd tegen de pedofielen partij Naastenliefde, Vrijheid en Diversiteit (PNVD). „Moet je voorstellen: je bent een slachtof fer van seksueel misbruik en dan staat er een partij op die zegt dat seks met kinderen moet kunnen. Pedofielen moe ten behandeld worden, die moe ten helemaal geen partijen op richten." GPD door Nona Eveleens Water is vanaf bijna elk punt in het heuvelachtige centrum van Maputo te zien. De Mozambikaanse hoofdstad ligt aan de monding van drie rivie ren en hij de Indische Oceaan. Niet alleen de ligging is uniek, maar Maputo behoort ook tot het handjevol aantrekkelijke steden in Afrika. De architectuur van de stad is een rommeltje. Er staan histori sche gebouwen met een mediter raan karakter, geïntroduceerd door de Portugese koloniale overheersers. Ze vallen vaak in het niet door de strakke hoog bouw uit de jaren vijftig en zes tig. In die jaren was Maputo een soort oefenterrein voor Bau- haus architectuur, de kubisti sche bouwstijl zonder tierelan tijnen. De meeste gebouwen staan keu rig in de verf. „Dat is vaak slechts een facade", weet Micas Edmote Cuna. De historicus werkt de laatste vijftien jaar als gids. „Binnen is het meestal een vervallen boel. We zijn een arm land, maar proberen dat te ver doezelen." In 1992 kwam een einde aan de burgeroorlog die sinds 1977 woedde en de bevol king diep verdeelde. De ene helft voelde zich verbonden met de toenmalige marxistische re gering, de andere helft had sym pathieën voor de rebellen die door Zuid-Afrika werden onder steund. De oorlog verwoestte het land maar Maputo kwam on geschonden uit de strijd. Eén van de best gerenoveerde gebouwen is het Polana Hotel, gelegen op een klif met uitzicht op de oceaan. Al in 1922 opende het hotel de deuren. Het ge bouw werd vijftien jaar geleden gerenoveerd, maar de huidige ei genaar wil proberen het hotel verder in de oude staat te her stellen. „Wij hebben veel van het oude meubilair nog in een opslag staan. Handwerkers zijn daarmee nu aan de slag. Het moet een onderkomen worden met de laatste moderne snufjes, 'verstopt achter het originele in terieur", legt hotelmanager Ri chard Lander uit. De lift, de eerste in Mozambi que, is al in oude glorie her steld. Het Polana werd ontwor pen door de bekende architect sir Herbert Baker, die ook enke le gebouwen in Zuid-Afrika op zijn naam heeft staan. In de gan gen van het hotel hangen foto's van de bouw van het hotel en de 84-jarige geschiedenis. Een andere architect die in Ma puto zijn sporen heeft achterge laten is Gustave Eiffel, de man van de beroemde Parijse toren. Hij is zelf nooit in Mozambique geweest, maar ontwierp wel het indrukwekkende groen-witte stationsgebouw in de hoofd stad. Het Victoriaanse bouwsel ligt er tegenwoordig enigszins verlaten bij. Er is maar weinig treinverkeer in Mozambique. Ijzer Ook van Eiffel is het Casa de Ferro, een metalen huis waarin het ministerie van Cultuur huist. Het is opgetrokken uit ge prefabriceerde metalen delen. „Uit dit gebouw blijkt de voor liefde van Gustave Eiffel voor ij zer. Het bewijst ook dat hij hier nooit is geweest. Niemand haalt het immers in zijn hoofd een sta len gebouw neer te zetten in zo'n warm klimaat. Onprak tisch, maar wel heel bijzonder", constateert Cuna. Aan de belangrijkste straat van Maputo, de Avenida 25 Setem- bro, staat de Mercado Central. Niet Iran, Noord-Korea of China vorm| de ogen van veel Europeanen de groots bedreiging voor de wereldvrede, nee. Verenigde Staten zijn dat. Uit een onderzoek de Britse krant The Financial Times onder vijfArRg! zend bewoners van het Oude Continent blijkt d het buitenlandbeleid van de regering-Bush da iG,DA velen als destabiliserend en onveiligheidbevord rend wordt gezien. g Bush, de exporteur van de democratische begins aselij len, denkt daar - vanzelfsprekend - wezenlijk a idagi ders over. Hij voert een oorlog tegen terreur, in A «"P1 ghanistan, in Irak maar ook in Columbia, op alsv( Philippijnen en - zondere troepeninzet - nu ook Somalië en die strijd brengt nu eenmaal met ai mee dat er doden vallen, dat er aanslagen word Hack gepleegd,- dat haat wordt aangewakkerd. Bush weet echter ook dat de oorlog tegen detJient 1 reur niet oneindig door kan gaan en zeker niets e het aantal medestrijders langzaamaan afneee Uit Irak trekken, ook al met het oog op de schi uitzichtloze situatie, meer en meer staten hun tro de 'ii pen terug. Komt nog bij dat veel Europese lands «k. nog niet over de brug gekomen zijn met genu eider hulpgelden voor de wederopbouw van Afghani mv- tan en Irak. IE itden Sa( icht1 ihetl President George Bush komt morgen naar Euroj naar Wenen. Hij wil geld zien van de Europese is den. Met die zucht naar geld laat Bush de wen 1 weer eens zien dat hij en de zijnen een oorlogvc ren waarin het eigenbelang, dat van de VS, bep jete lend is. De Europese landen zullen hoogstwas wore schijnlijk met vele miljoenen euro's over de bi idam komen en dat is wrang. Want, nog geen jaar ge! den, daags voor de bommen in de ondergrom van Londen, beloofden de leiders van de acht rij ste landen in het Schotse Gleneagles plechtig de vijftig armste landen te bevrijden van h tpas schuldenlast en de ontwikkelingshulp op te schrc aank ven. Volgens de humanitaire organisatie Oxfam daar nog maar bitter weinig van terechtgekoiiii a; Alleen Italië en Canada zijn hun belofte deels na, komen. De VS hebben 16 procent meer uitgegei aan ontwikkelingshulp, maar als daar de donati aan Irak en Afghanistan van worden afgetrokk as B; (gelden die overigens weer bij Amerikaanse bedi aank ven terecht zijn gekomen), dan zijn de overige li kr den op aarde er per saldo vier procent op achtera jfl gegaan. Normaal maakt belofte schuld. Op mijn kan het verslechteren van de situatie dj Derde Wereldlanden wel eens kwalijkere gevolj hebben voor de mondiale veiligheid. funct sta lath m ai he BRAND - De eeuwenoude No- belpoort in Zierikzee heeft bij een brand aanzienlijke schade opgelopen. Om bij de vuur haard te komen moest de brandweer de dakleien van een van de torens kapotslaan. Een onderzoek heeft uitgewe zen dat de oorzaak van de brand ligt bij de in gang zijnde werkzaamheden in de toren ter beveiliging tegen bliksemin- ZWIN - Om het natuurresever- vaat te behouden wordt het Zwin niét afgesloten. De dij ken achter het Zwin zullen in het kader van de Deltawerken worden versterkt. Dit is JP teld in de vergadering vanw| jjj] terschap Het Vrije van Sluis, SSI BURGEMEESTER - DrieiA de gen heeft zijn nieuwe burg hves meester D. Lodder feesteli ïtrei welkom geheten. Praktji vair huis tot huis werd g in vlagd, erehagen waren opg len? richt. Een lange stoet praalw gens wachtte Lodder en rij vrouw en zoontje aan de ge meentegrens op. Jae. de Jag 'voerde namens de feestcomi sie het woord. Het jongs ia: schoolkind, Christina Ko! kmc mócht de burgemeestersvroa uns een ruiker bloemen geven. Het historische stationsgebouw van Maputo waar zelden een trein aankomt of vertrekt. Het gebouw is ontworpen door Gustave Eiffel. foto llona Eveleens/GPD Het is een overdekte markt en stamt uit 1901. Er is van alles te koop: souvenirs, net gevangen vis, handgemaakte bezems, vers fruit. Opvallend genoeg prijzen de verkopers hun waren niet met luide stem aan, zoals hun vakge noten elders in de wereld, maar wachten zij rustig af tot de klant iets vraagt. Maputo is één van de weinige Afrikaanse steden waar een stadswandeling langs de histori sche plekken mogelijk is, omdat de stad vrij klein is. „Lopen door Maputo is als het lezen van een geschiedenisboek. De Portugese invloeden zijn dui delijk te zien. De communisti sche periode is herkenbaar. De standbeelden en het verval ver tellen over onze oorlog", merkt Cuna op. De historie van de stad komt ook terug in de muziek. Marra- benta is dansmuziek ontstaan in Maputo. Het is een mengel moes van Portugese folk, wester se muziek en de voor zuidelijk Afrika typische jazz. De klan ken passen wonderwel bij de be volking: een mix van culturen en rassen uit Afrika en Europa. GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mall: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat'18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptt per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,1 per jaar: €229.20 233, Voor toezending per post geldt ec toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorhS einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47,70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Allé advertentie-orders worden uitgevoaj ggp" overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV de Regelen voor het Advertentieweten. j ft2( .tilt. P 11 !!se si I feelri tent in 2 iiir diel live Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 J_ Business to Business/Onroerend Tel: (076)5312277 Fax; (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten vo-.^.,— Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-conceju DeoM aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor^ (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over vooru relevante diensten™ ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9"£0,r» de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden blj'. r/CiB zersservice. Postbus 314460 AA Goes. ?P'j -ill Behoort:tot VVGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4