e-integratie werkloze valt tegen Marktman Wim Westveer peert 'em PZC im mm ga* gg» HgH BHS Wjjm kijj-g Honderdjarige roert nog aardig haar mondje tseuws-Vlaamse gemeenten schieten te hulp bij vinden van baan )plegger met is gestolen agenda Diner in Hulst File door haperende brug Sluiskil Hennepplantage in Clingse tuin Terneuzen kritisch op natuurplan dinsdag 20 juni 2006 z 1 I nrFrankvan Cooten jSTBURG - Pogingen om rklozen in Zeeuws-Vlaande- aan een reguliere baan te jpen vallen tegen. De diverse jecten brengen niet het ge- nstc resultaat. Om het tij te ren richten Sluis, Terneuzen Hulst een regionaal vverkge- sservicepunt op. (doen ze samen met het Cen- im voor Werk en Inkomen ftl) en uitkeringsinstantie yV. Vanuit dit servicepunt, Izich vermoedelijk gaat huis in het kantoor van het 11 in Terneuzen, gaan zes job- Bters (arbeidsmakelaars) aan lag om een baan te vinden de werklozen. Het gaat met e om die mensen die vanuit n opleiding en/of sociale ach- •grond moeilijk aan werk kun- komen. feel werkzoekenden vinden moeilijk te reageren op een cature. Aan de andere kant it het werkgevei'S wel eens jeite een vacature op te vul- De jobhunter brengt onder er werkzoekende en werkge- met elkaar in contact. Er is ake van veel meer maatwerk, klant wordt gericht gezocht ar een geschikte baan", zegt Jansen van de afdeling socia- zaken van de gemeente Sluis, een eerste evaluatie van de it.Werk en Bijstand blijkt dat drie Zeeuws-Vlaamse ge enten niet tevreden zijn over resultaten van de re-integra- bedrijven. Alleen het traject ark First voldoet enigszins n de verwachting, j de invoering van de nieuwe t besteedden de gemeenten ar- idsbemiddeling uit aan deze ijven die als paddenstoelen de grond schoten. ontactpersoon tegenvallende resultaten zijn de drie gemeenten on- r meer te wijten aan een ver- ipperde werkgeversbenade- ig, het niet op elkaar afstem- mvan vraag en aanbod en een geringe individuele benade- igvan de klanten. IESKENS - Bij transportbe- ijf Vooruit aan de Deltahoek Breskens is in de nacht van terdag op zondag een opleg- rmet vis gestolen. g om een kale trailer. De ders zijn dus met een trekker ar Breskens gekomen. De op- jger stond op het terrein van transportfirma, dat niet is af sloten door een hekwerk. De liler was geladen met twintig avis. Wat de waarde van de la- is, wilde directeur J. Oos- tan niet zeggen. „De trailer If kost vijftigduizend euro; em maar van mij aan dat de een veelvoud waard is." isterbaan gaat ervan uit dat t om diefstal op bestelling at, „De daders wisten in ieder van de hoed en de rand." Bezorgklachten: ■0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Pax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl „Vandaar de keuze voor een in tegrale aanpak via het werkge versservicepunt. Klanten wor den niet meer van het kastje naar de muur gestuurd. De werkzoekenden krijgen ook maar met één contactpersoon te maken en niet meer met verschil lende mensen", zegt wethouder P. Ploegaert (sociale zaken) van de gemeente Sluis. Hulst, Sluis en Terneuzen gaan nog een jaar door met de re-inte- gratiebedrijven om de overgang naar de nieuwe werkwijze vlot jes te laten verlopen. Als het werkgeversservicepunt goed functioneert maken de drie gemeenten voor acquisitie van vacatures geen gebruik meer van de re-integratiebedrijven. De jobhunters nemen deze taak over. Hiermee behoort het over spoelen van werkgevers door tientallen verschillende re-inte- gratiebedrijven tot het verleden. In het werkgeversservicepunt is ook een cv-theek te raadplegen. Van alle klanten wordt een cv aangemaakt. Hierin staan behal ve opleiding, werkervaring en andere gebruikelijke zaken alle vaardigheden en competenties die een klant in de loop van de tijd heeft verworven. De cv-theek is raadpleegbaar door alle samenwerkingspartners op het internet. Om de instroom naar een regu liere baan te bevorderen deelt het werkgeversservicepunt pre mies uit. Een werkgever kan bij voorbeeld een premie krijgen om moeilijk plaatsbare werkzoe kenden ervaring te laten op doen. Een werkzoekende krijgt een aanvullende premie op zijn sala ris als hij er in vergelijking met zijn uitkering per saldo op ach teruitgaat. Regulier werk kan immers van invloed zijn op huur subsidie en zorgtoeslagen. De partners verwachten veel van het werkgeversservicepunt. Van alle klanten moet negentig procent binnen een half jaar be middeld zijn bij het zoeken naar werk. Voor de mensen die ver der af staan van de arbeids markt moet het 'slagingspercen tage' nog altijd zeventig procent zijn. „Een hoog ambitieniveau", be seft wethouder Ploegaert. „Van de nieuwe aanpak wordt veel verwacht. Uiteraard hebben we niet de illusie dat de werkloos heid in Zeeuws-Vlaanderen vol ledig wordt opgelost. Er blijft al tijd een categorie diehards De nieuwe re-integratieverorde- ning van de gemeente Sluis, met onder meer de maatregelen voor een betere arbeidsbemiddeling, komt donderdag aan de orde in de vergadering van de Sluise ge meenteraad. Als de raad ak- koord gaat, gaat de nieuwe ver ordening per 1 sepember in. Westveers bijna laatste marktdag in Hulst viel hem zwaar. door Sheila van Doorsselaer HULST - Nog twee markten te gaan en het is gedaan met het „Sinaasappeluh! Nèèèctarinüs!Meloenüh om de KLM mee te boenüh!Wim Westveer van de gelijknamige fruit- en groentenkraam en zijn vrouw Betsie houden er na net geen veertig jaar ambulante handel mee op. Of, zoals dat in vaktaal heet: tot in de pruimentijd! Ruim 39 jaar stond Westveer (62) met zijn kraam op de weekmarkten in Hulst en Axel. Hij begon in loondienst, hij werkte bijna vijf jaar in het kraam van zijn schoonvader. Daarna begon hij voor zichzelf en stond met zijn eigen groenten- en fruitkraam op diverse markten. Westveer is geboren en getogen in Wol- phaartsdijk. Hoewel hij enkel op mark ten stond in Zeeuws-Vlaanderen, is hij nooit weggegaan uit Wolphaartsdijk. Meerdere keren per week reed hij met een volle vrachtwagen vol handel op en neer. In Wolphaartsdijk had hij zoge zegd zijn aspergevelden liggen. Hij was kortom te verknocht aan zijn dorpje om er ooit weg te gaan. Dat op en neer rij den deed hij echter maar al te graag. „Bij mijn vrouw Betsie thuis waren ze met twee kinderen. Zo is afgesproken dat haar broer de markten aan 'de over kant' zou doen, en ik de markten in Zeeuws-Vlaandex-en. Ik vond dat eigen lijk heerlijk, de sfeer die op Zeeuws-Vlaamse markten hangt is ge weldig. Ik voel me zeer verbonden met deze streek. Je kan hier tenminste nog eens een grapje maken, dat wordt el ders lang niet altijd gewaardeerd." Een vaste leus om de klanten naar zijn kraam te lokken, had Westveer niet echt. „Dat lag aan de seizoenen en wat er dan te verkopen was." De kunst van klantenbinding verstond Westveer heel goed. Kinderen kregen aan zijn kraam altijd een appel of een banaan. Dat werkte. Westveer: „Ik heb vier genera ties klanten aan mijn kraam gehad en dat vind ik heel bijzonder. Zo deel je nog een banaan uit aan een kind, jaren later kopen ze zelf een paar kilo." De vrijheid die hij als marktkramer had, en de omgang met mensen, daar ge noot Westveer het meest van. „Ik heb zo'n verschrikkelijk mooi beroep. Ik heb er hard voor moeten werken, maar als de kraam was opgebouwd, al die ver schillende soorten groenten en fruit la gen netjes uitgestald, dan kon ik daar van genieten. Dat je kraam leeft, echt prachtig." Komkommertijd Het deed hem toch wel wat, die op één na laatste marktdag in Hulst. Westveer is een toffe peer, een man ook waarbij in een oogopslag duidelijk is dat hij hard werken niet schuwt. Dat wordt in hem gewaardeerd. Zijn collega-markt lieden van Hulst kwamen hem dan ook tijdens een receptie in het stadhuis het allerbeste toewensen. Ze waren er alle maal, van de visboer tot de verkoper van de Vietnamese loempia's die Wim foto Camile Schelstraete geen hand gaf, maar hem gemoedelijk op de buik klopte. Donderdag staat hij voor het laatst in Hulst. Westveer is al jaren voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse afdeling van de Cen trale Vereniging Ambulante Handel en ook maakt hij al jarenlang deel uit van de marktcommissies in alle drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten. Hij blijft deze taken voorlopig nog gewoon uit voeren. De allerlaatste marktdag van Wim en Betsie is aanstaande zaterdag in Axel. Ze nemen dan afscheid van hun klanten tijdens een receptie van 15 tot 17 uur in Brasserie De Graanbeurs. De kraam van Westveer wordt overgenomen door Miriam Boogmans, die al jaren bij West veer in dienst is. Westveer zegt te zullen moeten wennen aan de plotselinge rust na zaterdag. „Ik weet nog niet wat ik ga doen. Eerst al les maar eens op me laten inwerken, denk ik. Daarna zien we wel. Ik kijk er in ieder geval wel naar uit dat we nu meer tijd aan de kinderen en kleinkinde ren kunnen besteden. Voor de rest is er nog genoeg te doen." Geen komkommer tijd dus voor Wim en Betsie. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur; Kaarten, biljarten; 13.30 uur: Jokeren; 14.00 uur: Party dansen; De Halle, 13.30 uur, Kaarten, biljarten; 14.45 uur: Koersbal; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten, biljarten, sjoelen; Zwembad 't Plaatje, 11.00 - 12.00 uur en 16.00 - 18.45 uur: Zwemvierdaagse; BIERVLIET - Dorpshuis, 14.00 uur: His torische wandeling; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Troubadour, 13.30 uur: Kaar ten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: KBO jokeren; HEIKANT - 't Heike, 14.00 uur: Oude ren zangkoor; 19.00 uur: Zangkoor; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten, gymnastiek; 13.30 uur: Kaarten bie den en jokeren; Dorpshuis, 19.30 en 20.45 uur: Line dan ce; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljar ten, computeren; 10.30 uur: Volksdan sen; 13.00 uur: Biljarten, computeren; 13.30 uur: Kaarten; 19.30 uur: Stijldan sen; De Blaauwe Hoeve, 10.00 uur: Handwerkclub de Vlijtige Liesjes; 14.00 uur: Seniorenorkest De Jeugd van Toen; Multi functionele ruimte Koren markt, 14.00 uur: Bloemschikken; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek; 15.00 uur: Senioren koor; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; NIEUW - NAMEN - Café St.Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; SAS VAN GENT - De Regenboog, 13.00 uur: Biljarten; SINT - JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Ouderen koor; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken, bil jarten; 19.30 uur: Dansen; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljarten; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 14.00 uur: Schieting voor ouderen; WESTDORPE - Zaal Concordia.13.30 uur: KBO koersbal. HULST - De Stichting Welzijn voor Ouderen (SWO) Hulst sluit de reeks koffieochtenden af met een diner op woensdag 28 juni. De ouderen van de gemeente Hulst kunnen deelnemen aan een viergangendiner in de Lieve in Hulst. De eigen bijdrage is twaalf euro. Belangstellenden zijn welkom vanaf 11.00 uur. Aanmelden kan bij de beheer der van de Lieve, R. Claerhoudt. (Advertentie) EUROPESE SUPERDEALS SLUIT JE NATUURLIJK IN BRUSSEL Bosk tijd en vlieg vanaf Brussels Airpsrt supervoordelig neer 38 ëuropese topbestemmlngen Boek nu op flySIM.nl BRUSSELS AIRPORT Brussels Airlines Prijzen geldig b toestellen, en niae voor vluchten in samenwerkingsverb reservatie afgehandeld zijn. Gekochte biljetten worden ni ekt, enkele reis in Economy en exclusief teksen en fees. Prijzen kunnen verdubbelen bij een terugreis. Aanbod enkel geldig op vluchten uitgevoerd door SN- i Cvan SN4QOQ tot 5999). Reservaties voor alle sectoren moeten ten minste 60 dagen voor vertrek gebeuren. De bil|etten dienen binnen A3 uren ns de ;erugbeteald en kunnen niet gewijzigd worden. Kinderen die geen stoel nodig hebben, betalen 10% van het tarief. Br Is een beperkt aantal stoelen besohlkbeer. SLUISKIL - De brug over het kanaal Gent-Terneuzen bij Sluiskil had gistermiddag twee keer te kampen met een technische storing. Het wegverkeer liep daarbij opont houd op. Rond half een kon de brug niet worden openge draaid, omdat de slagbomen bleven hangen. Dit euvel was na ongeveer een half uur verholpen. Omstreeks kwart over vijf ging er weer wat mis: nadat het scheep vaartverkeer was gepasseerd, bleef de brug halverwege het dichtdraaien stilstaan. Medewerkers van de onder- houdsclienst waren meteen ter plaatse om de storing te re- pareren. Het oponthoud duurde bijna anderhalf uur. En kele bestuurders van wachtende auto's draaiden om en vervolgden hun weg via een andere route. De wachtrij was minstens honderd vrachtauto's en personenwagens lang. Zowel een medewerker van de verkeerspost van Rijkswa terstaat in Terneuzen als een medewerkster van de brug. bij Sluiskil wilde gisteren niet ingaan op de oorzaak van de storingen. Volgens hen waren ze echter niet van dien aard dat het weg- en scheepvaartverkeer zich zorgen moet gaan maken. CLINGE - In de Clingse Ruysdaelstraat heeft de politie gisterochtend iets voor zes uur een hennepkwekerij ont manteld. In de woning zelf werd geen kwekerij aangetrof fen maar in de tuin trof de politie 502 planten aan waar onder 116 kleine stekjes. Vervolgens werd er in een afge sloten tuinhuis een hennepkwekerij aangetroffen met daarin 153 planten. Er werd geen stroom afgetapt. De be woner van de woning was op het moment van de inval niet aanwezig. De planten en alle kweekapparatuur zijn in beslag genomen. TERNEUZEN - De Terneuzense wethouder C. van Schaik zal als lid van de regiostuurgroep Natuurpakket Westerschelde de plannenmakerij rond de ontwikkeling van natuur in en om de Westerschelde 'nauwgezet en kri tisch' blijven volgen. Het college van B en W van Terneuzen antwoordt dat op vragen van CD A-raadslid B. van Hoeve. Van Hoeve herin nerde er aan dat de gemeenteraad in de vorige raadsperio de een motie heeft aangenomen tegen ontpolderen. Het raadslid is er echter niet gerust op. „Nu blijkt dat de Eendragtpolder en de Hellegatpolder in aanmerking ko men voor ontpoldering en de emoties bij de bevolking hoog oplopen", aldus Van Hoeve in schriftelijke vragen, „is het van groot belang dat de betrokkenen zich ge steund weten door de gemeente." Het CDA wil dan ook dat het college van B en W voet bij stuk houdt en 'alles in het werk stelt om ontpoldering in de gemeente Terneuzen te voorkomen'. De gemeenteraad heeft vorig jaar de notitie 'ontwikke- lingsschets 2010 Schelde-estuarium' vastgesteld. Daarin is de destijds aangenomen motie verwerkt. „.Op grond van onder meer deze motie is in deze notitie geconcludeerd, dat er vooralsnog geen sprake is van voldoende bestuur lijk en maatschappelijk draagvlak voor de verdieping en de aanwijzing van locaties voor de realisering van estua- riene natuur", roept het college van B en W ter herinne ring. In het licht daarvan zal de wethoqder van natuur en milieu de ontwikkelingen 'nauwgezet en kritisch' blijven volgen. De honderdjarige Marie de Rooij-Manhave. foto Camile Schelstraete door Frank Gijsel OOSTBURG - „Ik had nooit ge dacht honderd jaar te worden. Wat is dit toch mooi. Ik doe er zeker nog enkele jaren bij. Al leen nog even doorgaan." Marie de Rooij- Manhave genoot giste ren met volle teugen van haar verjaardag in verpleeghuis De Stelle in Oostburg. De kwieke eeuwelinge weet nog aardig haar mondje te roeren. Samen met haar kleindochter Sacha zingt ze tijdens de recep tie zonder haperen het lied „Moeder, mijn lief is een chauf feur." Ze vertelt honderduit over haar leven, terwijl ze af en toe van een glaasje sherry nipt. Details weet ze zich nog goed te herinneren. „Ik ben geboren in Nieuwe Sluis bij Breskens en was de oudste uit een gezin met acht kinderen. Mijn vader werkte een tijd in Duitsland en na enke le jaren kocht hij een huis aan de Boulevard in Breskens. Ik weet nog precies hoe het alle maal daar uitzag. Op twaalfjarige leeftijd moest Marie gaan werken. Minstens tien uur per dag. Enkele jaren la ter kwam ze op de vlasfabriek te recht bij van Tol. Vlas trekken, roten, opbinden, ze maakte het allemaal mee. „Ik verdiende ze ven gulden per week, maar dat vond ik niet genoeg en daarom ging ik bijverdienen bij de fa briek van Van Melle. 's Avonds bonbons inpakken voor een paar kwartjes per week. Ik kon daar mooie kleren en schoenen voor kopen. Ze kostten tien gul den en de meiden van het dorp waren er jaloers op, maar ik had er wel hard voor gewerkt." Op 29-jarige leeftijd trouwde ze met Hendrik de Rooij, die als machinist op een schip werkte. Helaas is het schip tijdens de oorlog getorpedeerd. Haar man werd als vermist opgegeven en is nooit meer gevonden. Na dit noodlot trok ze met haar doch ter in bij haar ouders in Bres kens. Al vrij snel stierf haar moe der en zorgde ze voor het gezin. Ze bleef daar wonen tot elf jaar geleden. Toen trok ze in bij haar dochter Sjaan en schoonzoon Ries Cauwels in de slagerij in Oostburg. Ze zorgde voor het eten en de kinderen. In decem ber vorig jaar vertrok ze pas naar De Stelle. Enkele weken geleden deed Ma rie in haar rolstoel nog mee in de avondvierdaagse. „Dat was echt genieten. Dat zie je toch aan de bruine kleur van mijn ge zicht. Volgend jaar doe ik weer mee", lacht ze. De jarige heeft een kind, drie kleinkinderen en een achterkleinkind. Samen met haar familie genoot ze 's avonds van de feestmaaltijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43