Rivieren krijgen meer ruimte Alle oplossingen voor de AOW doen zeer Leger is broeinest van discriminatie Leeftijdsgrens voor tatoeages blijft uit i no-ciaim Tot vier jaar geeist voor geweld Ajax-supporters Leek krijgt mogelijk stem in rechtspraak iveede Kamer steunt plannen van Schultz voor ontpoldering it 'atiënten eisen fschaffing Allergie vrije appel ontdekt Dierenasiels hebben het drukker Fractievoorzitter Leefbaar gedaagd Robbie Williams veroorzaakt files Inspectie onderzoekt dood man Oss Radarvliegtuig geeft geluidhinder dinsdag 20 juni 2006 prDjck Hofland «I ft HAAG - Er komt geen leef- tórens van zestien jaar voor aanbrengen van een ta- age of piercing. Een meerder- ij van de Tweede Kamer „jl het beter het toezicht op hygiëne in tattoo-shops te (scherpen en tatoeerders elk aopnieuw een vergunning te jn aanvragen. De WD wilde het aanbrengen van piercings of tatoeages bij kinderen onder de zestien wette lijk strafbaar maken, met een uitzondering voor kinderen tus sen de twaalf en zestien die wor den vergezeld van een ouder of voogd. Aanvankelijk was minister Hoo- gervorst van Volksgezondheid bereid een leeftijdsgrens in te voeren, maar na overleg met zijn collega Donner van Justitie kwam hij daarvan terug. Vol gens Hoogervorst is een verbod zinloos, omdat de politie geen tijd heeft om te controleren en het Openbaar Ministerie geen ca paciteit heeft om overtreders te vervolgen. Verder oordeelt een grote groep in de samenleving positief over het tatoeëren en piercen van jongeren. Verder zou het risico bestaan van een ondergrondse, illegale tatoeage- scene. Alle partijen behalve de VVD steunen het voorstel om alleen de gezondheidsrisico's in te per ken. De helft van de jongeren houdt ernstige infecties over aan hun lichaamsversieringen. Ook het CDA, eerst voor een leeftijdsgrens, is om. Kamerlid Buijs: „Een leeftijdsgrens lost de gezondheidsproblemen niet op. Beter is te kijken of tatoeëer- ders hun werk zodanig doen, dat er geen infecties optreden." De WD is teleurgesteld. Maar de tegenstem van deze fractie zal niet kunnen verhinderen dat het voorstel donderdag door de Kamer wordt aanvaard. GPD «93 ft HAAG - Een ruime meer- 339 [(jeid in de Tweede Kamer "n® pt de plannen van het kabi- iiom de rivieren meer ruimte igeven. Dat bleek gisteren tij- ^n; os een debat met verantwoor- iljjk staatssecretaris Schultz. de periode tot 2015 wil rnltz 2,2 miljard euro investe- tientallen projecten. De jehvieren krijgen meer ruim- zodat het risico op overstro men vermindert. „Dit is een itorische stap", concludeerde ■windsvrouw na afloop van ..Voorheen deden we ;hti%al aan het zo sneb mogelijk «pompen en kanaliseren van tierwater. Dit, het teruggeven land aan het water, is een igin het denken van Neder- Met deze duurzame atregelen kunnen we een flin- ifijd vooruit." fracties waren het erover cs dat uitstel van de ontpolde- cgsprojectenna vijf jaar na- geen goed idee is. t-Kamerlid Boelhouwer op 'alarmerende' rappor- an onder meer het KNMI klimaatverandering en ide zeespiegel. „Alle sei- istaan op rood. Bij eventuele rstromingen zijn de gevolgen nn." i staatssecretaris kreeg veel (toegezwaaid voor haar plan- i Wel drongen fracties via Kies aan op meer informatie ïde financiering en over on- rzoek naar alternatieve pro llen Schultz deed op dat ge- 1 enkele beloftes. Zo krijgt Kamer meer informatie over de financiering van projecten en wil de staatssecretaris zo veel mogelijk tegemoetkomen aan de wensen van inwoners van gebie den die worden teruggegeven aan het water. De burgers langs de rivieren hebben veel gelegen heid gekregen voor inspraak, maar Schultz erkende dat het 'onmogelijk is om iedereen tege moet te komen, alle bezwaren weg te nemen'. Zo'n 150 huis houdens zullen de gevolgen mer ken van de projecten. Zij moe ten verhuizen of grond afstaan. Daar staat tegenover 'dat vier miljoen mensen in het rivieren gebied straks minder risico lo pen op overstromingen', aldus de staatssecretaris. ANP emensen bewaken het paleis van justitie in Den Haag om eventuele Ajax- en ADO-aanhangers uit elkaar te houden bij de rechtszaken. foto Robert Vos/ANP isuiaiiiiii: r~sn a a i i a [RECHT - De no-claimrege- ?in de gezondheidszorg moet worden afgeschaft. Dat stel- 1(l de Nederlandse Patiënten 34 isumenten Federatie (NPCF) 35 ;eren in een reactie op het ka- 40' «tsbesluit om het systeem ir betaling van een eigen bij- 35 age te handhaven. jde no-claimregeling moeten 52asen die een beroep doen op 251 gezondheidszorg aan het 551 cd van het jaar een soort straf- 461 ifing betalen. Volgens de 45?CF worden zieken financieel j straft voor het feit dat ze nu 55-aaal zijn aangewezen op ip van bijvoorbeeld zieken- Jkoi'apotheek. t kabinet stelt dat de kosten 2 de gezondheidszorg de af lopen tijd zijn gedaald. Vol- isde NPCF hoeft dat niets te ken te hebben met de invoe- gvan de no-claim. De rege lt Bgheeft ook andere maatrege- ■genomen om zuiniger om te a met medische zorg, en die ien, stelt de NPCF, ook K'het succes hebben gezorgd. door Fleur Halkema DEN HAAG - De officier van justitie in Den Haag heeft gisteren straffen tot vier jaar cel geëist tegen vijf verdachten van de bestorming door Ajax-supporters van het honk van ADO Den Haag-fans in fe bruari. De hoogste straf eiste de aanklager tegen een 23-jarige Culemborger; vier jaar cel waarvan een half jaar voorwaardelijk, wegens poging tot doodslag, brandstich ting, poging zware mishandeling, open lijk geweld en deelname aan een crimine le organisatie. Voor de rechtbank staan zeventien Ajax-supporters terecht die verdacht worden van de aanval op het supporters home van ADO in februari van dit jaar. De rechtbank besloot gistermiddag ADO-supporters die niet aanwezig zijn als benadeelde partij, niet meer toe te la ten tot het paleis van justitie in Den Haag, waar de strafzaken worden behan deld. ADO-aanhangers begonnen vol gens de rechtbank schermutselingen met fans van de Amsterdamse club. Een minderjarige verdachte moet van het Openbaar Ministerie vier jaar, waar- PvdA-leider Wouter Bos heeft veel kritiek over zich afgeroe pen met zijn voorstel belasting te heffen over het pensioen om zo de AOW betaalbaar te hou den. Maar kan het ook anders? door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Het betaalbaar houden van een welvaartsvaste DIE kOA)3&,..£EN EENVOUPIÓB MSTZLSINSSTOOT AOW vereist drastische maatre gelen, als het plan van Bos niet doorgaat. Dat blijkt uit bereke ningen van Paul de Beer, hoogle raar Arbeidsverhoudingen. De Beer rekende zes scenario's door waarbij voorkomen wordt dat de kosten van AOW de pan uitrijzen. Het zijn alternatieven voor de 'fiscalisering', die is voorgesteld door de PvdA-lei der. Bos wil dat ouderen met een aanvullend pensioen de ko mende vijftien jaar geleidelijk meer inkomstenbelasting beta len. Met dat geld moet het stij gend aantal AO W-uitkeringen worden gefinancierd. Het aan tal AOW'ers zal tot 2040 verdub belen. Minister Zalm (Financi ën) becijferde dat dit tot zo'n 15 procent koopkrachtverlies leidt voor groepen met een relatief ruim aanvullend pensioen. De alternatieven doen echter ook pijn, aldus De Beer. Vooral omdat alleen een mix van maat regelen genoeg oplevert om de AOW veilig te stellen. De Beer bekeek de opbrengsten van vier keuzes. Relatief het meeste levert het doorwerken op tot 65 jaar, waarbij vervroeg de uittreding verdwijnt. Het ver laagt de groeiende AOW-last echter met hooguit een zesde, te weinig dus. Het tweede instru ment is voorkomen dat vrouwen na hun dertigste (als ze kinde ren hebben of krijgen) stoppen met werken. Dat levert op de zeer lange termijn bijna even veel op als werken tot 65 jaar. Het derde scenario is de extra import van vijftigduizend bui tenlandse arbeidskrachten per jaar. Dat verlicht de toekomsti ge AOW-druk in vergelijkbare mate als de inzet van meer vrou wen vanaf hun dertigste. Nadeel is dat ook deze nieuwe Nederlan ders eëns met pensioen gaan en het probleem weer vergroten. De vierde keuze is het bevorde ren van meer geboorten via bete re voorzieningen en subsidies. Dat levert pas vanaf 2031 wat op. De Beer zegt dat het te laat is om de vergrijzing via bevol kingspolitiek te temperen. Al de ze maatregelen verhogen de ar beidsdeelname. Samen vangen de vier scenario's bijna de helft op van de stijgende AOW-druk. Dat brengt De Beer op een vijf de oplossing: het geleidelijk ver hogen van de AOW-leeftijd naar 67 jaar. Dat halveert de toekom stige last. De Beer zegt dat deze vijf oplossingen samen nog steeds niet de stijgende AOW-uitgaven dekken. Rest een zesde remedie, die ver moedelijk politiek onhaalbaar is: de AOW-uitkering ieder jaar 1 procent laten achterblijven bij de loonontwikkeling. Dan is het basispensioen niet meer wel- vaartsvast. Het verlaagt de uit kering op lange termijn met een derde. Wel wordt de helft van de kostenstijging van de AOW ongedaan gemaakt. Onbekend is of Bos het hele AO W-probleem wil financieren door de rekening neer te leggen bij ouderen met een redelijk aan vullend pensioen. Zo niet, dan komen eens de scenario's aan bod, die De Beer schetst. Er moet alles uit de kast worden gehaald om de zaak op te lossen, zegt De Beer. „Het zou heel goed kunnen dat de miljarden lastenverlichting van de laatste jaren de komende periode weer worden teruggedraaid." GPD WAGENINGEN - Het door de Universiteit van Wageningen ontwikkelde appelras Santana blijkt bij toeval hypo-allergene eigenschappen te hebben. Dat wil zeggen dat het grootste deel van de mensen met een appel-al lergie, zonder problemen Santa- na-appels kan eten. Twee tot vier procent van de be volking in het noordwesten van Europa heeft appelallergie. Die uit zich in het opzwellen van de tong, irritaties aan de slokdarm en maagpijn. Appelallergie komt vooral voor bij mensen die allergisch zijn voor berkenpol len. Van hen moet 70 procent ap pels mijden. Uit onderzoek van de Groningse medicus A. Du bois bleek dat de helft van de mensen met appel-allergie de Santana zonder problemen kan eten. Een kwart ondervindt eni ge allergische reactie. Het are aal van de appel in Nederland is slechts dertig hectare groot, foto GPD/ Universiteit van Wage ningen DEN HAAG - De dierenasiels in Nederland hebben vorig jaar meer honden, katten en andere huisdieren tijdelijk onderdak geboden. De kans dat de dieren een nieuw thuis vinden, is 'iets toegenomen. Voor 82 procent van de katten en 88 procent van de honden werd een nieuwe baas gevon den, meldde de Dierenbescherming gisteren. De dierenasiels vingen vorig jaar samen meer dan zeven tigduizend dakloze huisdieren op. Dat is een 'lichte stij ging' van 2,6 procent ten opzichte van 2004. ANP ROTTERDAM - Fractievoorzitter Ronald Sörensen van Leefbaar Rotterdam moet zich op 21 augustus verant woorden voor de rechter. Het Openbaar Ministerie ver denkt hem van laster en belediging van een medewerker van oud-raadslid Joop van Heijgen. De gewraakte uitspraken over het verleden van de mede werker stonden in november in een artikel in het AD Rot terdams Dagblad. Dit ging de man te ver. Hij deed aangif te. Dat heeft het OM gisteren meegedeeld. ANP AMSTERDAM - De concerten van Robbie Williams in de Amsterdam Arena zullen morgen en donderdag voor een extra drukke avondspits rond Amsterdam zorgen. Dat heeft de ANWB gisteren voorspeld. Vanaf morgen staat de Britse popster vier dagen op het podium in de voetbaltempel aan de zuidoostkant van Am sterdam. Het voorprogramma begint al om 18.30 uur, als de avondspits nog in volle gang is. Dat betekent nog lange re files dan dagelijks gebruikelijk is op de Al, A2, A9 en Al 0-Zuid. ANP DEN HAAG - De Inspectie voor de Volksgezondheid stelt een onderzoek in naar de dood van een 56-jarige man in het verpleeghuis Vita Nova in Oss. Dat heeft de woord voerster van de inspectie gisteren meegedeeld. De man, die als een kluizenaar in het tehuis woonde, was al enkele dagen overleden, toen hij zaterdag 12 juni op zijn kamer werd aangetroffen. De Inspectie besloot tot het onderzoek, nadat zij een rapport over het voorval van de leiding van het verpleeghuis had ontvangen. Zij ver wacht niet voor augustus met de resultaten naar buiten te kunnen komen. ANP ONDERBANKEN - De hele bevolking van Onclerbanken krijgt regelmatig te maken met enorm hoge geluidniveaus tot wel honderd decibel, veroorzaakt door landende en startende Awacs-radarvliegtuigen. Dat blijkt uit inmid dels afgeronde geluidsmetingen van de afgelopen maan den in opdi'acht van het ministerie van Vrom. Ook in de len van het naburige Brunssum is de herrie oorverdovend, blijkt uit de metingen. Die werden enkele maanden lang continu verricht met een meetpunt op de basissèhool aan de Voorste Boschweg in Schinveld en op een verzorgingshuis in Brunssum. De Vereniging Stop Awacs eist een vliegverbod voor de Awacs-toestellen. ANP van een jaar voorwaardelijk, de gevange nis in. Twee meerderjarige medeverdach ten van de verdachte uit Culemborg hoor den ook vier jaar eisen, waarvan een deel voorwaardelijk. De vijfde verdachte moet, als het aan het OM ligt, twee jaar de cel in. waarvan een half jaar voor waardelijk. De rechtszaken tegen de rest van de zeventien verdachten zijn van daag, morgen en overmorgen. ANP door Henk van het Klooster en Henk van der Poll DEN HAAG - De meeste Neder landse militairen staan negatief tegenover allochtonen. Dat geldt voor zowel het defensieper soneel in lagere functies als hooggeplaatste militairen. Dat blijkt uit onderzoek onder ruim tweeduizend personeelsle den van de landmacht, lucht macht, marine en marechaus see, dat de Nederlandse Defen sie Academie uitvoerde. Bijna driekwart van de lagere rangen is licht negatief over de multiculturele samenleving. Een ruime meerderheid van de hoogst geplaatste militairen deelt die mening. Een kwart van alle militairen meent dat de pro blemen in de krijgsmacht zijn toegenomen door de komst van militairen van onder andere Su- x'inaamse, Turkse en Marokkaan se afkomst. Onderzoeker R. Richardson van de Academie vindt dat zorgwek kend. Hij wijst erop dat veel jon ge, laaggeschoolde manschap pen die negatief over allochto nen denken, worden uitgezon den naar landen als Irak en Af ghanistan. Hij vindt dat discri minatie van allochtonen vooral moet worden bestreden via het onderwijs. Het CDA wil dat Defensie zowel met allochtone als autochtone militairen praat om na te gaan waardoor het negatieve beeld wordt gevoed. „En daar moet je vervolgens wat mee doen", zegt Kamerlid Aasted-Madsen. ANP door Yvonne Hamar DEN HAAG - PvdA en WD wil len het mogelijk maken dat ook anderen dan juristen kunnen meebeslissen in rechtszaken. Zij denken dat leken kunnen funge ren als een soort breekijzer tus sen rechters, die alleen met juri dische ogen naar een kwestie kij ken. Ook zou het vonnissen be grijpelijker maken. De Tweede Kamerleden Wolf- sen (PvdA) en Weekers (WD) zeiden dat gisteren na afloop van een hoorzitting met des kundigen over lekenrecht- spraak. Beide partijen denken dit simpel te kunnen regelen door enkele vereisten voor de be noeming van een rechter-plaats- vervanger te laten vallen. Het gaat hen alleen om (grotere) za ken waarin meerdere rechters oordelen. PvdA en WD denken erover hun voorstel als amendement toe te voegen aan een lopend wetsvoorstel over rechter-plaats- vervangers. Daar wordt binnen kort al over gestemd. D66 staat niet afwijzend tegenover het idee. Met de LPF erbij zou dit een meerderheid van Kamer zijn. De LPF is een warm pleitbe zorger voor lekenrechtspraak en had de hoorzitting geïnitieerd. LPF-Kamerlid Eerdmans vindt de oplossing van PvdA en WD erg makkelijk. Leken inzetten als rechter-plaatsvervanger is wat hem betreft te beperkt en te vrijblijvend. De LPF'er wil dat lekenrechtspraak langzaam en zorgvuldig tot stand komt. Wolf- sen en Weekers zien hun wijzi ging vooral als een opening die snel kan plaatsvinden. In veel westerse landen worden burgers opgeroepen mee te doen aan een rechtszaak, als rechter, bijzitter of in een burgerjury. Nederland is binnen Europa het enige land zonder deze leken rechtspraak. Volwaardig De voormalige Duitse lekenrech- ter P. Boullay vertelde gisteren tegenover de Kamer dat hij zich altijd serieus genomen voelde door de rechter. Hij nam vol waardig deel aan de discussies over schuld en onschuld, zag de bewijzen voorbij komen in de strafzaak en mocht vragen stel len. „Er was geen wantrouwen. Rechters verwachten een nieu we invalshoek, een 'human tou ch'. Rechters zelf zitten vaak ge vangen tussen hun paragrafen", zei Boullay. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3