burger wil betere Kamerleden Alle druppels geven kringen Nieuwe basculebruggen voor zeesluis Fuserende scholen Goes minder populair bij nieuwe leerlingen U\j 'Skundigheid moet zwaarder wegen dan regionale afkomst of charisma irkdienst in 1 openlucht ijbuitenkamp Slotbos Brussels Airlines Tieners laten glasbom ontploffen Commotie na val van elf hoog Hennepplantage in Clingse tuin Oplegger met vis gestolen File door haperende brug Sluiskil agenda WoutBareman htéll KEUZEN - De zeesluis in uzen wordt niet uitgerust Slbruggen, maar krijgt nieuwe basculebruggen. njn minister K. Peijs van (er en Waterstaat en haar Dse collega K. Peeters van bare Werken gisteravond engekomen. Vlaanderen aanvankelijk in op de min- vetsbare rolbruggen, maar eken te duur. uur, 340 de vei dinsdag 20 juni 2006 1 1 Bij het besluit om de huidige basculebruggen te vervangen door bruggen van hetzelfde type, speelde ook mee dat Vlaan deren vond dat Nederland ook best diep in de buidel mocht tas ten voor die voorziening. Maar Peijs hield de boot af en kwam met een acceptabel alternatief op de proppen: twee bascule bruggen, waarvan het draai punt iets verder naar achter wordt geplaatst. In de open stand zijn de bruggen dan ruim zes meter van de sluiskant ver wijderd, wat ze minder kwets baar maakt voor aanvaringen. Bruggenbouwer Hollandia in Krimpen aan de IJssel heeft op dracht gekregen de eerste nieu we basculebrug te bouwen. Daarmee is ongeveer een jaar ge moeid. Rijkswaterstaat gaat ver volgens de nieuwe zuidbrug Eu ropees aanbesteden. De vervanging van de noord- brug kost 4,5 miljoen euro; de prijs van de zuidbrug moet via de aanbesteding worden be paald. Van de bouwkosten komt 80 procent voor rekening komt van Vlaanderen en 20 procent van Nederland. Daarvoor zal Rijkswaterstaat zo goed als ze ker putten uit een onderhoud- spot voor de huidige bruggen en zal ook verzekeringsgeld wor den gebruikt, dat wordt uitge keerd in verband met de schade- varing van eind februari. Toen ramde het ro-roschip Tor Flandria de noordbrug. Hollan dia is druk doende de kapotte brug op te lappen, zodat binnen kort weer twee bruggen voor het wegverkeer beschikbaar zijn. Waterstaatstopman W. Vin- ke gisteravond: „Die reparatie verloopt zo voorspoedig dat we mogelijk volgende week al kunnen gaan proefdraaien. Is al les in orde, dan nemen we de noordbrug direct weer in ge bruik." Ernstjan Rozendaal GEN OP ZOOM - De kwali- van Tweede Kamerleden lorahoog. Kennis van zaken een volksvertegenwoordi- idangrijker dan regionale nist of charisma. Die me- kwam gisteravond duide- naar voren op een debat van lurgerforum Kiesstelsel in mop Zoom. lurgerforum Kiesstelsel in november een advies ir de manier waarop in Ne- id de Tweede Kamer igekozen. Het forum telt Jen - gewone burgers - ie vier uit Zeeland. In - -jygjebatten discussiëren zij _JllLiaand met belangstellen d-het kiessstelsel. ijeenkomst in Bergen op die bedoeld was voor uit Zeeland en JiRENDIJKE - Kerken in penlucht kan aanstaande Eag bij Scharendijke. In de Ten, naast parkeerplaats De je Wereld aan de Rampweg, Ét windkracht 8 een duin- Itmet als thema 'Wat houdt gen'. Voorganger is dominee jdijk uit Renesse. Jrganisatie raadt kerkgan- laan een eigen tuinstoel mee jnen. Voor de kinderen is jpart programma. De dienst Ét om 16.00 uur. ;CT}( MSTEDE - Evenals voor- ide jaren wordt ook dit jaar ANWB Vrijbuitenkamp ge en bij Slot Haamstede. 35 deelnemers zijn vanaf ag 23 juni tot zondag 2 juli (inliet Slotbos en de Zeepe- leelnemers gaan elke dag, ntzondering van het week- aan de slag in het Slot- [Hun werkzaamheden be- uit onder meer snoei werk, nonderhoud, rasterwerkon- Dud, verf- en reparatiewerk- Éeden. Daarnaast blijft ge- ruimte over voor ontspan en het verkennen van de ving. leelnemers aan het Vrijbui- amp kamperen op het gras- .achter Slot Haamstede. azorgklachten: 800-0231231 pmaandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; aterdags tot 12.00 uur fBACTlE chouwen-duiveland irachtweg 23a 'ostbus 80 300 AB zierikzee el: 0111-454647 0111-454657 mail: redzzee@pzc.nl 'arcel Modde (chef) iet Kleemans Ui Pankow :sme Soesman Melita Lanting tody Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Pel: (0113)315500 'ijjfax: (0113)315669 "maii: redactie@pzc.nl TERN ET www.pzc.nl 'mail: web@pzc.nl West-Brabant, trok ruim dertig belangstellenden en twintig Bur gerforumleden. Van de eerst genoemde categorie gaf bij aan vang 71 procent aan dat er iets moet veranderen aan het kies stelsel. De discussie die volgde, wees uit dat het forum het moei lijk zal krijgen om te bepalen wat precies, want over elke stel ling in het debat liepen de me ningen sterk uiteen. Een constante die wel naar vo ren kwam, was dat de kwaliteit van de volksvertegenwoordigers onder de maat is. „De manier van kiezen is niet fout", aldus een mevrouw. „Het probleem is dat de Tweede Kamerleden niet terzake kundig zijn." De redenering was dat kiezers uitsluitend op een lijsttrekker of op een partij stemmen, en in het kielzog 'slipt' vervolgens een stoet aan mensen de Kamer bin nen die op eigen kracht niet ge noeg stemmen trekken en van wie de kwaliteit in twijfel kan worden getrokken. Een regionale vertegenwoordi ging is daarvoor niet de oplos sing, vonden de meeste aanwezi gen. „Ik woon in Zeeland", be toogde wel iemand. „Daar spe len veel problemen maar ik weet niet in hoeverre die in Den Haag worden begrepen." Regio nale Kamerleden zijn ook mak kelijker te benaderen, vond een ander. Toch plaatste de meerderheid van de aanwezigen kwaliteit voorop. „Daax-na moet pas naar spreiding worden gekeken." Ver der werd ingebracht dat de re gionale vertegenwoordiging door partijen zelf kan worden geregeld. Daarvoor hoeft het kiesstelsel niet te worden veran derd. Ondergeschikt Opmerkelijk genoeg spraken de aanwezigen ook een voorkeur uit voor fractiespecialisten bo ven herkenbare en aanspreken de Kamerleden. Iemand die weet waarover hij praat, spreekt vanzelf wel aan, was de overtuiging. „Of je goed kunt ko ken, of kan meepraten over voet bal, is niet relevant in de poli tiek", merkte iemand op. Ook een afspiegeling naar geslacht, leeftijd of ethische afkomst werd ondergeschikt geacht aan het 'niveau dat mensen moeten aankunnen'. Zo kreeg het Bur gerforum onder meer als sugges tie mee te adviseren dat Tweede Kamerleden minimaal een hbo-opleiding moeten hebben. Waarop een ander aanvoerde dat het ook geen kwaad kan kie zers een beetje op te leiden. Claudia Friederich-Pelk uit Zierikzee als magnetiseur in de weer met een paard. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Met een zwaaiende bewe ging strijkt Claudia Friederich-Pelk mens en dier af. Plukt negatieve energie weg om die te vervangen door positieve stromen. Even voor alle duidelijkheid: „Een Jomanda ben ik niet." Als magne tiseur met een passie voor paarden loopt de Zierikzeese echter regelmatig tegen scepsis aan. Daar staat tegenover: zo'n moment dat ze door een door haar behandeld paard luid hinnikend be groet wordt. „Een mooier 'dank je wel' kun je niet hebben." Haar handen zijn haar graadmeter. Er gaat iets in stromen of tintelen. Dan weet Friederich: hier is iets aan de hand. Door mensen- of dierenlijf na te lopen - met de chakra's of energiecen tra als oriëntatiepunten - voelt of hoort Friederich waar een ander blokkades heeft; de oorzaak van fysieke danwel emotionele problemen. Zo voelde ze eens een zeurende pijn in de muis van haar hand bij een vrouw die ze wekelijks behandelt. „Ik verifieer naderhand altijd wat ik heb gevoeld. Bleek zij die ochtend te zijn gevallen met de fiets en precies die plek bezeerd te hebben." De Zierikzeese magnetiseert, gedreven door een 'groot hart'. „Je doet dit uit liefde en respect voor anderen," Dat is toch mooi gereedschap, analyseert ze het proces dat zich keer op keer vol trekt. „Ik voel in mijn lijf waar de an der een blokkade heeft." Daarmee kan zij vervolgens aan de slag, overigens zonder zich af te wenden van wat de re guliere geneeskunde doet. Is het nodig, dan weet ze met kinderen en honden pri ma de weg naar huis- danwel dieren arts te vinden. Die twee gaan goed sa men, is haar overtuiging. „Als dingen niet mogen gebeuren, gebeuren ze ook niet. Dus kan het magnetiseren ook nooit andere therapieën in de weg staan." En andersom: „Je kunt nog zo veel magnetiseren, zoveel liefde geven. Maar sommige dingen moeten gewoon gebeuren. Dat maakt de dood soms zo wrang." Friederich is al een paar jaar bezig met de ontwikkeling van haar 'intuïtieve spier'. Al op jonge leeftijd wist zij dat er meer was tussen hemel en aarde. Plaats genoot en magnetiseur Ineke van Zwol leerde haar met die gevoelens om te gaan. „Te weten hoe te voelen en te stu ren." Welzijn De bij haar opgedane kennis wordt door Friederich tot op heden vooral op dieren toegepast. Met name voor paar den heeft ze een zwak. Haar kennis over helende energie vulde ze tussen tijds aan met onder meer een cursus aro matherapie en massage voor paarden en een cursus in de geweldloze trai ningsmethode van Monty Roberts. Door geslagen luxe? „Waarom? Mensen zijn foto Dirk-Jan Gjeltema steeds meer op zoek naar welzijn, voor zichzelf en voor hun dieren. Dan is het prettig dat er meerdere disciplines zijn. Maar ik ga mijn 'eigen wijsheid' niet op leggen aan een ander", geeft ze sceptici alle ruimte hun eigen visie te hebben. Sterker nog: als Friederich iets niet wil, dan is het wel de suggestie wekken dat zij de wijsheid in pacht heeft. „Ik ben zelf zo kritisch als een deur. Weet ik iets niet, dan ga ik op zoek naar het ant woord, En dan moet je accepteren dat je niet alles weet. Dat je ook dingen moet overdragen aan een ander." Vanuit die gedachte is de paarden- magnetiseur nog maar een klein stapje in een lang leerproces onderweg. De Zierikzeese droomt van de oprichting van een groeicentrum, waar mensen aan hun persoonlijke ontwikkeling kunnen werken en hun kennis - op welk terrein ook - aan elkaar kunnen doorgeven. Vanuit een streven dat het de hele wereld goed gaat. „Ik weet wel dat ik die niet alleen kan verbeteren, maar als ik niets, doe blijft het ook stil. Alle druppels geven kringen, denk ik dan maar." EUROPESE SUPERDEALS SLUIT JE NATUURLIJK IN BRUSSEL Boek op tijd en vlieg vanaf Brussels Airport supervoordelig naar 3B Europese topbestemmingen Boek nu op flySN.nl BRUSSELS AIRPORT afgehandeld zi vooraf geboekc, enkele reis in Economy en exclusief Caksen en fees. Prijzen kunnen verdubbelen bij een terugreis. Aanbod enkel geldig op vluchten uitgevoerd door SN- ingsverband Cvan SN4000 tot 5939). Reservaties vooralle sectoren moeten ten minste BO dagen voor vertrek gebeuren. De biljetten dienen binnen 4B uren na de Gekochte bllietten worden niet terugbetaald en kunnen niet gewijzigd worden. Kinderen die geen stoel nodig hebben, betalen 10Rb van het tarief. Er Is een beperkt OOST-SOUBURG - Zes tieners uit Oost-Souburg hebben zondagmiddag hun dorp opgeschrikt met een glasbom. De jongens, in de leeftijd van vijftien en zestien jaar, voer den het gevaarlijke experiment uit op een pleintje achter de Maasstraat in Souburg. De bom ontplofte, waarbij de scherven tot wel 35 meter verderop in het rond vlogen. Het glas heeft niets geraakt. De zes tieners zijn aangehou den door de politie en kregen allemaal een boete. VLISSINGEN - In de Vlissingse wijk Paauwenburg ont stond gisterochtend commotie nadat een man van een to renflat was gevallen. De 29-jarige Vlissinger was nog in leven na zijn val vanaf de elfde verdieping; hij kwam neer in de struiken tussen de flat en de kinderopvang. De trau mahelikopter landde op de hoek Groen van Prinstererlaan/Alexander Gogelweg om de man naar het ziekenhuis in Brugge te brengen. Op dat moment was het druk op straat met schoolgaande kinderen en hun ouders. Over zijn toestand was gisteravond niets bekend. CLINGE - In de Clingse Ruysdaelstraat heeft de politie gisterochtend iets voor zes uur een hennepkwekerij ont manteld. In de woning zelf werd geen kwekerij aangetrof fen maar in de tuin trof de politie 502 planten aan waar onder 116 kleine stekjes.Vervolgens werd er in een afge sloten tuinhuis een in werking zijnde hennepkwekerij aangetroffen met daarin 153 planten. Er werd geen stroom afgetapt. De bewoner van de woning was op het moment van de inval niet aanwezig. De planten en alle kweekapparatuur zijn in belag genomen. BRESKENS - Bij transportbedrijf Vooruit aan de Delta- hoek in Breskens is in de nacht van zaterdag op zondag een met vis geladen vrachtwagen-oplegger gestolen. Het ging om de kale trailer. De daders moeten dus met een trekker naar Breskens zijn gekomen. De oplegger stond op het terrein van de transportfirma, dat niet is afgeslo ten door een hekwerk. De trailer was geladen met twintig ton vis. Wat de waarde van de lading is, wilde directeur J. Oosterbaan niet zeggen. „De trailer zelf kost vijftigdui zend euro; neem maar van mij aan dat de lading een veel voud waard is." Oosterbaan gaat er vanuit dat het om diefstal op bestelling gaat. „De daders wisten in iedex- ge val van de hoed en de rand." SLUISKIL - De brug over het kanaal Gent-Terneuzen bij Sluiskil had gistermiddag twee keer te kampen met een technische storing. Het wegvex-keer liep daarbij opont houd óp. Rond half een kon de bx~ug niet wox'dexi openge- di'aaid, omdat de slagbomen bleven hangen. Dit euvel was na ongeveer een half uur verholpen. Omstreeks kwax-t over vijf ging er weer wat mis: nadat het scheep- vaaxwerkeer was gepasseerd, bleef de brug halverwege het dichtdxraaien stilstaan. Medewerkers van de ondex- houdsdienst waren meteen ter plaatse om de storing te re pareren. door Cornelleke Blok GOES - Het Sint Willibrordcol- lege in Goes is dit jaar eexx stuk minder populair onder aanstaan de brugklassers daxx voorgaande jaren. De school heeft zeventig aanmeldingen miixder dan in 2005. Ook het Buys Ballot Colle ge heeft te maken met een da ling in het aantal aanmeldingen. Het Sint Willibrordcollege was de afgelopen paar jaar steevast de populairste Goese middelba re school onder basisschoolleer lingen van groep 8. In 2004 ko zen 340 leexiingen voor de school; vorig jaar waren dat er 310. Nu moet de school de kop positie laten aan het Goese Ly- .ceum, dat 286 aanmeldingen bin nenhaalde. Dat aantal is nage noeg gelijk aan vorig jaar. Het Buys Ballot College kent, net als het Sint Willibrordcollege, een daling in de nieuwe aanmeldin gen: 263 nieuwe brugklassers ten opzichte van 285 vorig jaar. De daling in het aantal aanmel dingen bij het Buys Ballot en het Sint Willibrordcollege zou te maken kunnen hebben met de fusie, die gepland staat voor 1 augustus 2007. Die zorgde in de afgelopen maanden voor een hoop onrust. „Het is natuurlijk moeilijk om een goed beeld van te krijgen van de oorzaak. We hebben geen signalen gekregen dat de daling door de fusie komt. Wel is het zo dat er onduidelijkheid was in de afgelopen maanden. We konden de mensen tijdens de informatiedagen nog niet pre cies vertellen hoe alles eruit komt te zien. Wat dat betx-eft zou de fusie enigszins meege speeld kunnen hebben. Aan de andei'e kant: in de afgelopen vijf tien jaar zie je een fluctuerende beweging in het aantal aanmel dingen. Wij zijn de enorme haus se van de afgelopen jaren voor bij. Het aantal aanmeldingen is gezakt naar het normale niveau. We hadden ingezet op 250 leex-- lingen, dus we zijn niet ontevre den", aldus P. de Witte, afdeling sleider van de onderbouw op het Sint Willibrordcollege. Afdelingshoofd B. Kreeft van het Buys Ballot College had ver wacht dat de fusie een veel gro tere daling in de aanmeldingen zou veroorzaken. „Een fusie kost in de x-egel nogal wat leer lingen. Oudex's zijn daar toch vaak huiverig voor. We hadden daarom veel minder aanmeldin gen vex-wacht. Dit aantal valt ons erg mee. We zijn tevreden." Het aantal nieuwe aanmeldin gen voor vmbo-school het Gx-oen College jn Goes was met 106 leerlingen nagenoeg gelijk aan vorig jaar. Het reformatori sche Calvijn College heeft als enige Goese school te maken met een stijgend leerlingenaan tal in de brugklassen. De school heeft 257 aanmeldingen ten op zichte van 223 vorig jaar. L. Nie- wenhuijse, teamleider van de bx'ugklassen, denkt dat er bij die stijging geen link is met de da ling op de andex*e Goese scho len. „Wij hebben een hele speci fieke doelgroep. We denken dat de stijging meer te maken heeft met de groei van bijvoorbeeld het dorp 's Gravenpolder." Markiezaat Het Max-kiezaat College in Sint-Maartensdijk (vmbo) plukt dit jaar al de vi'uchten voor de plannen van het nieuwe school gebouw in Tholen-stad, dat in september 2007 in gebruik geno men wordt. „We hebben de helft meer aanmeldingen in vergelij king met vorig jaar", meldt een tevx-eden locatiemanager W. Do- minicus, die geen precieze aan tallen wil noemen. Het Calvijn College in Tho len-stad voor vmbo-onderwijs kende een zelfde aantal aanmel dingen als vorig jaar. Domini- cus denkt dat nieuwe leexiingen het Markiezaat college dit jaar kiezen boven middelbare scho len in Bei'gen op Zoom. Die ont wikkeling strookt met de doel stelling van het nieuwe moderne schoolgebouw om Thoolse vmbo leeiiingen op het eiland te hou den. „Als deze trend zich voort - zet, gaan we die doelstelling ze ker halen." STREEKACTIVITEITEN DIVERSE LOCATIES - Kunstschouw Westerschouwen, kunst en cultuurrou te; zie www.kunstschouw.nl; ZIERIKZEE - Hervormd Kerkcentrum; 14.00 uur; Bingo Anbo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35