pzc Oostflakkee stoot jachthavens af SHOP 70% Oudste inwoonster oogt nog jong RUIMING lenoeg kokkels Oosterschelde im te bevissen 'mmr chouwen-Duiv eland werkt ook aan plannen voor privatisering Zwaluwen bevolken Bath i Mvi OPRUIMING Energielasten Zuidhoek flink gestegen 17 Kluis gestolen in Brouwershaven Sluisje Ouddorp gerestaureerd Wegen Goedereede veiliger OM jaagt op oud drugsgeld IK3 zeeuwse almanak Kaarten ILv.pzc.nl |aii:redactie@ pzc.nl Ltbus 31,4460 AA Goes Lrtentie-exploitatie: 'ord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ls-Vlaanderen: 0114-372770; Snaai: 020-4562500. insdag 20 juni 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland Marcel Modde IERIKZEE - De exploitatie de jachthavens van Oude- Qgc en Den Bommel komt in iden van de plaatselijke wa- inortverenigingen. De over komst met de gemeente Oost zee geeft de clubs meer mo- jkheden te investeren in de wikkeling van de havens aan icctievelijk de Krammer en Haringvliet. watersportverenigingen de-Tonge en Het Bommelse rs dringen al langer aan op latisering van de jachtha- i, Ook op Schouwen-Duive- l wordt die mogelijkheid be- voor de havens van Brou- ishaven, Scharendijke en (in een apart verband) Burghsluis en Zierikzee. De raad van Oostflakkee staat op het standpunt dat de exploi tatie van jachthavens geen ge meentelijke taak is. De verzelf standiging houdt in dat de vere nigingen de volledige verant woordelijkheid krijgen over het dagelijkse reilen en zeilen in hun haven. Dat geldt ook voor het onderhoud. De clubs krijgen voor dertig jaar het recht van erfpacht en opstal, legt beleids medewerkster communicatie M. Zoet uit. Die termijn biedt volgens de verenigingsbesturen de beste garantie voor nieuwe in vesteringen in de ontwikkeling van de jachthaven. Als tegenprestatie heeft de ge meente toegezegd geld te zullen steken in het achterland, het meest concreet in het uitbreiden van de wandel- en fietspaden. „Samen kunnen we er voor zor gen dat de omgeving van de jachthavens nog aantrekkelijker wordt. En dat komt weer ten goede aan het toerisme en de re creatie, die de komende jaren een steeds belangrijkere rol gaan spelen binnen de gemeente Oostflakkee", aldus burgemees ter en wethouders in een verkla ring bij de erfpachtoverdracht. Het is nadrukkelijk niet de be doeling dat de jachthavens aan het Krammer en Haringvliet commerciële tarieven en regels gaan hanteren, meldt Zoet. Het is streven is dat het 'gemoedelij ke en authentieke' karakter van deze locaties verder wordt uitge bouwd. Op Schouwen-Duiveland moet de gemeenteraad zich nog uit spreken over het al dan niet pri vatiseren van de jachthavens. Advertentie Welk model geniet uw voorkeur? f .jttgr L mÊÊtkb*. LEOLUXPILAT+PILATLIGNEROSETCASAMILANQ TOPFORMVANROSSUMROLFBENZBAXÏERMOLINARI CHALKEJORIGRANDEARREDOMONTISOPIETBOON de Jonge Hoek van Dijke 20% t/m 40% korting vindt ons aan de Schouwersweg 7 (industrieterrein Noordzak) Heinkenszand, 'el 0II3 561482. Openingstijden: maandag gesloten, dinsdag t/m vrijdag 9.30-17.30 uur, .rijdagavond is onze vaste koopavond tot 20.30 uur, zaterdag 9.30-16.30 uur. www.binnenuit.nl prHarmen van der Werf IEKE - In de Oosterschel- ;gen voor het eerst sinds II weer zoveel kokkels dat er jt najaar op gevist kan worden Ischcpen. De producentenor- lisalie kokkelvisserij heeft in Haag vergunning aange- jd voor ongeveer 2000 ton kkelvlees. de aanvraag is nadrukkelijk lening gehouden met de voed- behoefte van vogels, vooral nscholeksters, zoals is vastge- }d in het visserijbeleid. Vol- ns secretaris J. Holstein van producentenorganisatie ligt Ie Oosterschelde momenteel ton kokkelvlees in dichte veelheden, terwijl de voedsel- oefte is ingeschat op 2300 8 kokkelsector wil het liefst lid augustus aan de slag in de Kterschelde. Holstein denkt ït het al mooi is als begin sep- mber wordt gehaald. Een lan- procedure moet eerst nog Kirden doorlopen, waarbij ze- niet uitgesloten is dat tegen 'verleende vergunning beroep Nt aangetekend. Milieuorga- aatie De Faunabescherming ïd dit vorig jaar tegen visserij 'kokkels (800 ton) in de Wes- schelde, wat zij uiteindelijk Kft verloren. °°r de vergunningaanvraag is iderzoek gedaan naar de even- 'rie schadelijke effecten van i kokkelvisserij op de natuur de Oosterschelde. „Ik wil die e eerst doornemen voordat en oordeel geven", reageert van Zonneveld van de Zeeuw- Milieufederatie (ZMF), die al- fit aantekent dat hij 'niet staat ^ringen bij mechanische kok- Ivisseiij in de Oosterschelde'. mechanische kokkelvisserij |'n milieukringen erg omstre- n> wat ertoe leidde dat het ka- inetpeij 1 januari 2005 een ver bod op die visserij afkondigde in de Waddenzee. Dit was voor al een politieke beslissing, waar bij een uitruil plaatsvond met aardgaswinning. Voor Van Zonneveld is het met name de vraag in hoeverre de mechanische kokkel visserij een versterkend effect heeft op de zandhonger in de Oosterschel de. De voor de Oosterschelde zo karakteristieke zandplaten kal ven af sinds de opening van de stormvloedkering in 1986, on der meer omdat er minder zand uit de Noordzee komt. BATH - Er wordt wat afgekwetterd op de hoek van de Walstraat en de Arsenaalstraat in Bath. Onder de dakrand van de schuur van Wim Thoen hebben honderden zwaluwen zichzelf een veilig broedplaatsje verschaft. Thoen heeft 55 nesten ge teld. Een simpel rekensommetje (pa zwaluw, ma zwaluw en een stel kinderen) leert volgens hem dat er zo'n driehonderd vogels moeten zitten. Vol gens Thoen gaat het om de huiszwaluw, die her kenbaar is aan zijn witte stuit, zeg maar de onder kant van de rug. „Er zitten hier elk jaar zwalu wen", vertelt hij. „Maar zoveel nesten heb ik nog nooit geteld. Het is een prachtig gezicht, al schij- ten ze wel de hele boel onder." foto Willem Mieras (Advertentie) van de reepe door Esme Soesman ZIERIKZEE - „U ziet er nog zo heerlijk jong uit", begroet burgemeester Asselbergs mevrouw Jans van Putten-van den Bos in haar kamer in het Zierikzeese zorgcentrum Borrendamme. En daar is geen woord van gelogen. Op haar honderdvierde verjaardag ziet de oudste inwoonster van Schou wen-Duiveland er piekfijn uit. Een vriendelijke lach op haar nagenoeg rim pelloze gezicht. Haar kortetennijngeheugen mag de jarige dame dan in de steek laten, mevrouw Van Putten oogt alsof ze toch wel van cle drukte om haar heen geniet. Ze is in elk geval blij met de komst van de burge meester, weten haar dochter W. van Almen- kerk-van Putten, zoon C. van Putten en schoondochter B. van Putten-de Haan te vertellen. Ze vond het maar niks dat Assel bergs vorig jaar niet kon komen. „Laat dan maar zitten", was haar eerste reactie. Giste ren maakte de burgemeester zijn afwezig heid van vorig jaar echter ruimschoots goed. Jans van Putten is geboren en getogen in Noordgouwe, waar ze na haar huwelijk met Pieter van Putten bleef wonen. Het twee tal dreef een bakkerszaak op het dorp. Ze heeft altijd hard gewerkt, schetsen klein dochters Jeannette Dogger en Marian Eij- zenbrandt. „Maar lief. Zorgzaam. Vroeger gingen wij elke dag tussen de middag bij oma eten", herinnert Dogger zich. „En op zaterdag zelfgemaakte friet", vult Eijzen- brandt aan. Handwerkspul Was het werk geklaard, dan kwam het hand werkspul op tafel, want stilzitten was voor Jans van Putten - haar man overleed in 1961 - geen optie. Voor haar kleinkinderen Burgemeester Asselbergs praat met Zierikzees oudste inwoonster, Jans van Putten-van den Bos. foto Dirk-Jan Gjeltema (ze heeft er zes plus elf achterkleinkinderen en inmiddels zelfs twee achter-achterklein kinderen) heeft ze een eindeloze stapel kle ren gebreid. Tot haar 95e woonde de geboren Noord- gouwse zelfstandig in het haar zo vertrouw de dorp. „Een bejaardenhuis is voor oude mensen, zei ze weieens. En toen was ze'al in de negentig", vertelt haar schoondochter. In november 1997 verhuisde ze uiteindelijk toch naar Zierikzee. Om tot voor kort nog volop te genieten van haar krantje en van de Libelle, van koffiedrinkers en voetbal kij ken. Daar is de laatste tijd echter steeds meer de klad in gekomen, vertellen haar na komelingen. Desalniettemin zit de oudste in woonster van Schouwen-Duiveland er nog altijd heel tevreden bij. Per haven wordt bekeken wat de mogelijkheden zijn. Zierik zee is losgekoppeld van dat on derzoek, aldus beleidsmedewer ker A. Ghering-van Duijn, om dat de haven meerdere functies (visserij, overslag, museum) her bergt en de ligplaatsen voor le den van de plaatselijke water sportverenigingen en passanten over twee locaties zijn verdeeld. Wethouder W. Renden komt na de zomervakantie met een uitge werkt herinrichtingsplan voor Zierikzee. Daarbij wordt ook een alternatief aangedragen voor de ligplaatsen van de vis sersvloot. Het college wil de mosselkotters verhuizen naar de Engelsekade aan de overkant van de Nieuwe Haven. De vis sers voelen daar echter niets voor, hebben ze Renden duide lijk gemaakt in een gesprek. „Ik ga nog eens kijken of het moge lijk is dat ze daar blijven liggen en wat eventueel de alternatie ven zijn. De raad mag vervol gens de knoop doorhakken." Onveilige situatie Het verkassen van de vloot schept ruimte voor zo'n zestig nieuwe ligplaatsen voor de ple- ziervaart. In het hoogseizoen lig gen de passanten vaak zeven rijen dik. Een onveilige situatie waar de wethouder van af wil. De haven van Burghsluis is ei gendom van het waterschap. De gemeente is erfpachthouder en wil dat recht overdragen aan de watersportvereniging. Volgens Renden wordt momenteel de laatste hand gelegd aan een pro jectvisie voor privatisering van de gemeentelijke havens op Schouwen-Duiveland. Na de zo mervakantie komt daar meer duidelijkheid over. door Melita Lantinq ZIERIKZEE - „Complimenten voor het behaalde resultaat." De leden van de bestuurscom missie van werkvoorzienings schap De Zuidhoek toonden zich gistermiddag zeer tevreden over de financiële situatie van het schap. Alleen de fikse stij ging van de energielasten gaf meerdere leden aanleiding tot het stellen van vragen. „Een verhoging van 33 procent is fors", stelde commissielid J. Gelijnse. In de begroting 2007 is een post opgenomen van 80.000 euro, terwijl in 2006 nog rekening gehouden werd met 48.000 euro. De stijging is, zo legde directeur F. Dieleman, voor een groot deel toe te schrij ven aan de goedlopende wasse rij van het schap. „We gaan 160.000 kilo meer wassen en wasmachines zijn energieslur- pers", aldus Dieleman. De wasserij heeft veel klanten in de horeca en recreatiesector. Onlangs is echter een contract afgesloten met zorgkoepel Al- lévo. Alle drie de Schou- wen-Duivelandse verzorgings huizen en het verpleeghuis van deze instelling brengen vanaf 1 januari hun was naar de Zuid hoek. Niet alleen beddengoed, maar ook de kleding van de be woners wordt dan in Zierikzee gereinigd. De stijgende energie lasten zijn voor de directeur me de aanleiding om nog eens kri tisch naar de energieleverancier te kijken. Uit de bespreking van de jaarcij- fers bleek ook dat de invulling van het vorig jaar aangekochte stuk bedrijfsterrein met loods nog even op zich laat wachten. Pas dit najaar zal de bestuurs commissie daarover een beslis sing nemen. Daarbij speelt een rol dat er enige onzekerheden zitten in de financiële toekomst van De Zuidhoek. Recentelijk is een nieuwe CAO vastgesteld en dat betekent dat werknemers met terugwerkende kracht loonsverhoging -krijgen. „En of het Rijk dit zal compenseren, is nog niet duidelijk." Daarnaast is er nog wat onduidelijkheid over wet- en regelgeving waar aan De Zuidhoek moet voldoen. Over de overige punten uit de be groting, de jaar-rekening en het jaarverslag hadden de commis sieleden nagenoeg geen inhoude lijke opmerkingen. Krajicek door in Rosmalen BROUWERSHAVEN - Bij een inbraak in een bedrijf aan de Nieuwe Jachthaven in Brouwershaven is een kluis ge stolen. De brandkast was verankerd aan een betonnen vloer. De buit bedraagt enkele duizenden euro's. De kraak werd gisterochtend om kwart voor acht ontdekt en is vermoedelijk in de nacht voorafgaand gepleegd. In de jachthaven van Den Osse is die zelfde nacht eveneens ge probeerd een kluis mee te nemen. Ook daar slaagden de daders er in de verankering te verbreken, maar lieten ze de safe toch achter. De politie vermoedt dat ze werden ge stoord en op de vlucht zijn geslagen. In april was het ha venkantoor in Brouwershaven al doelwit van kluisdieven. Die kraak mislukte omdat de dieven het gevaarte niet uit de muur gewrikt kregen, ondanks het gat dat ze rondom hadden gehakt. OUDDORP - 't Sluisje van Ouddorp-Haven is gerestau reerd. Het sluisje uit 1881 ligt in de dijk langs het Greve- lingenmeer en diende voor het afvoeren van overtollig re genwater in de achterliggende polder. In 1971 werd de sluis overbodig, toen werd het Grevelingenmeer afgeslo ten van de zee. Lange tijd is het sluisje in de oorspronkelij ke staat behouden, maar in 1990 is de duiker van binnen volgestort met. schuimbeton. Dit om de instroom van zout water te voorkomen en de constructie goed in tact te hou den. Lange tijd leefde het idee dat de sluis eens inlaat zou worden van zoet water vanuit het Grevelingenmeer. Het besluit om de Grevelingen zout te houden maakte een eind aan die gedachte. De gerestaureerde sluis wordt aan staande vrijdag 'heropend'. GOEDEREEDE - Het leefbaarheidsproject Vrijheids weg in de gemeente Goedereede is afgerond. Onder meer de Vrijheidsweg bij Ouddorp is veiliger gemaakt met drie ro tondes, er is een betere ontsluiting gekomen van het re creatiegebied achter Ouddorp en er is een uitkijktoren ge plaatst. Het leefbaarheidsproject is bijzonder, omdat het gefinancierd is met compensatiegeld voor de aanleg van de Tweede Maasvlakte. De gemeente Goedereede krijgt in de toekomst te maken met negatieve gevolgen van de aan leg van de Maasvlakte, zoals licht- en geluidhinder op de stranden en verlies aan visgronden voor de Stellendamse vissersvloot. Voor het project Vrijheidsweg heeft de ge meente twee miljoen euro gekregen en in de toekomst hoopt de gemeente nog meer projecten te kunnen realise ren met compensatiegeld vanuit Rotterdam. Het feit dat de gemeente geld heeft aangenomen betekent volgens pro jectleider D. Koppenol niet dat de gemeente geen be zwaar meer kan maken tegen de aanleg van de Tweede Maasvlakte en de gevolgen daarvan. MIDDELBURG - Officier van justitie R. Rammeloo eiste giste ren in Middelburg dat een 49-ja- rige Griek anderhalf miljoen eu ro terugbetaalt aan de Neder landse staat. Dat bedrag zou de Amsterdammer hebben ver diend met drugstransporten en andere criminele activiteiten. De man was in 1997 betrokken bij de megasmokkel van 1236 ki lo cocaïne, die op het schip Fogo Isle in de haven van Hansweert werd aangetroffen. De Griek werd hiervoor veroordeeld tot twaalf jaar cel; in hoger beroep werd dat acht jaar celstraf. De man had nog maar net zijn straf uitgezeten toen hij gisteren in Middelburg verscheen voor de ontnemingszaak. Zijn raadsman M. van der Want vroeg het OM niet-ontvankelijk te verklaren, vanwege het lange tijdsverloop. Het heeft na de veroordeling van de Griek nog zeven jaar ge duurd voordat de ontnemings zaak behandeld kon worden; dat is een primeur in Neder land. De rechtbank beslist 12 juli. (Advertentie) VANAVOND BIJ V&D Van 17.00 tot 21.00 uur extra korting bovenop de SHopruimingkorting oplopend tot Kijk voor meer informatie op www.vd.nl Elke nieuwe loot aan de stam van die Zeeuwse familie moet eraan geloven. Zodra de 'big- ge' kaarten in de hand kan houden, is het 'bieën' gesla gen. Oftewel centenkaarten: een vorm van klaverjassen met roem in de hand 'in plek ke van' op tafel en een tevo ren te noemen aantal punten dat met de slagen gehaald dient te worden. Al dan niet met hulp van een maat, waar door er lustig tegen elkaar op geboden kan worden. Het verschil tussen bod en buit wordt naderhand in cen ten verevend. Echt Zeeuivse families koesteren daartoe centenpotten waarin zelfs nog Willemientjes rammelen. Vlissingse Connor heeft weet van dat schone familiege- bruik, maar is met vier jaar nog te jong om in opleiding te worden genomen. Leren tel len kan al wel, demonstreerde hij zijn oma. „Wat komt er na de acht?", vroeg ze. „Negen", wist Con nor braaf. „En na de tien?" Die wist-ie ook: „De boer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33