Krajicek steekt in goede vorm De Mos keert terug in de eredivisie Deelnemersveld HZ-schaaktoernooi is nagenoeg rond rit Van Gemerden in hoofdschema Wimbledon Capirossi doet mee aan TT van Assen bl| Jonge tennisster verslaat in Rosmalen nummer 19 van de wereld 17 Davenport mist Wimbeldon Dud-wielrenner Roux: iedereen gebruikte doping De Jóngh en Tankink naar de Tour Cancellara valt buiten de boot Armstrong eist schorsing Pound Miami Heat dichtbij NBA-titel Lnnze sportredactie jl)ENT HAAG - Melle van Genier een is rechtstreeks toegelaten lot het hoofdschema van Wim bledon. Vijf minuten voor de sluiting van de inschrijving zeg de Carlos Moya af. Van Gemer- jden was eerste reserve. dnorGertjan van Geen dinsdag 20 juni 2006 Het wordt het eerste optreden op het heilige gras van de 27-ja- rige Amsterdammer. Van Ge merden kwalificeerde zich eer der al als lucky loser voor Ro land Garros. Hij had afgelopen weekeinde voor zijn club Dek ker Tennis in de play-offs om het landskampioenschap moe ten uitkomen, maar liet verstek gaan vanwege een voetblessure. Bij het voeren van zijn konij nen, had Van Gemerden de ste nen bak met voer op zijn voet la ten vallen. De Nederlander vernacht ge woon fit te zijn voor zijn debuut op Wimbledon. Hij is voorals nog de enige landgenoot in het hoofdschema. Peter Wessels en Melvyn op der Heijde komen uit in het kwalificatietoernooi. Rae- mon Sluiter laat het derde Grand Slamtoemooi van het jaar aan zich voorbijgaan. Op basis van zijn ranking werd hij niet toegelaten. Sluiter verkoos een wildcard in Rosmalen boven cle kwalificaties. GPD ROSMALEN - Op het toernooi Ral haar de laatste twee jaar zo «einig geluk bracht, gaf Mi- (haélla Krajicek gisteren een jjleine demonstratie van haar mogelijkheden op gras. De ze ventienjarige Nederlandse klop te Flavia Pennetta in een duel Rat ze zelf schaarde bij een van haar tien beste optredens. Het was dan ook niet onaardig wat Krajicek liet zien tegen de jummer 19 van de wereld. Pen- ietta raag gras dan niet als haar favoriete ondergrond beschou wen, de als derde geplaatste Ita- iaanse bereikte vorig jaar nog altijd de vierde ronde op Wim bledon. lij Krajiceks voorbereiding op bet grasseizoen mochten vraag- ekens gezet worden. Ze speelde iredivisiecompetitie voor het Leimonias, waarmee ze deplay-offs bereikte. Afgelopen aterdag stond ze nog op gravel spelen. „Ik wilde veel wed- ilrijden spelen en op deze ma- lier kon dat. Ondergrond telt lan niet. Het belangrijkst was DNDEN - Lindsay Davenport leeft zich afgemeld voor het ten- iistoernooi van Wimbledon. De joormalige winnares van het d Slamtoemooi op gras al sinds maart buitenspel loor een schouderblessure. De iertigjarige Amerikaanse, vorig aar nog finaliste en winnares in 999, is niet tijdig hersteld voor iet evenement dat op 26 juni be- jint. ANP 80RDEAUX - De Franse [oud-wielrenner Laurent Roux [eeft gisteren voor een recht- ikiii Bordeaux uitgebreid uit- jelegd met wat voor dopingprak- Ijlijken hij zich tijdens zijn actie- loopbaan bezighield. Roux Boet zich met 22 andere ver achten verantwoorden voor ïndel in dope. !po, groeihormoon, cortiso- Ik heb alles gebruikt wat ijds gangbaar was in het pe- verklaarde de 33-jarige voor de correctionele echtbank van Bordeaux. „leder en deed het." Roux reed in zijn loopbaan voor Franse ploegen Castorama, asino en Jean Delatour en het Nederlandse TVM. „De aller- [rootsten gebruikten dingen die k me met mijn salaris niet kon jermitteren", vervolgde hij. „Ze lieten zich sjmthetische hemo- 'lobine toedienen en ln-egen 'Mtransfusies, zaken waar lik me niet heb ingelaten." Roux legde uit dat. in de jaren iegentig de Franse wielrenners iiuk voor stuk een grens hebben overschreden. „Ik weet zeker lat ik een evolutie in doping 'eb meegemaakt. Renners gin- jei1 aan artsen vragen al het no- Pgete doen om de buitenlandse enners te achterhalen." Roux wordt verdacht van han- lel in verboden producten. Bij avallen werden 3000 ampullen net de zogenoemde Pot. Beige ge iden, een mix van cocaïne, '"detaminen, pijnstillers en he- °'ne. Die zouden in Nederland 'n België zijn vervaardigd voor le Franse markt van vooral ama- eurrenners. ANP om tegen goede meisjes te spe len. Ik wilde zaterdag per se nog een keer tennissen." Na de zege (7-5 6-3) kan Kraji cek zo maar stellen, dat ze in vorm is voor Wimbledon. Vorig jaar moest ze er verstek laten gaan, toen ze op het centre court van het Autotron in Rosmalen door haar knie ging. Dat betrof de kwartfinale tegen Meghan Shaughnessy. Krajicek, 55e op de wereldranglijst, miste daar door ook een optreden in het ge mengd dubbelspel met half broer Richard. Voor de komen de editie heeft het koppel op nieuw om een wildcard ge vraagd. De Krajiceks hebben in middels uitsluiting gekregen over toewijzing, maar daarnaar gevraagd begon ze te giechelen. „Ik mag het nog niet vertellen", zei 'Kleine Kraai', daarmee im pliciet mededelend dat ze aan de zijde van de Wimbledon-win- naar uit 1996 haar opwachting maakt op het heilige gras. Gehuld in een nieuw jurkje dat haar een stuk vrouwelijker maakt, maar niet kan verhullen dat ze nog altijd niet volledig in shape is om tot een wereldtop per uit te groeien, pakte Kraji cek in beide sets een vroege break. Twee keer verspeelde ze die zonder gevolgen. Maar de knullige manier waarop ze in de tweede haar service op 3-1 inle verde, gaf te denken. Krajicek sloeg drie dubbelfouten. Twee jaar geleden moest Kraji cek opgeven in Rosmalen, nadat ze was flauw gevallen. Vorig jaar gaf haar knie haar geen kans om verder dan de kwartfi nale te komen. Nu moet ze het allerbeste uit zichzelf halen om de prestatie van 2005 te herha len. Ze treft in de tweede ronde titelverdedigster Klara Koukalo- va, de nummer 46 van de we reld. Ook Raemon Sluiter kwam een ronde verder. De Rotterdammer was even bang voor een heel kort grasseizoen, toen Robin Vik in no-time de eerste set won (1-6). Sluiter kwam in zijn eer ste servicegame in de tweede meteen weer in de problemen, maar herstelde zich knap. na 0-30. „Als ik die had ingeleverd, had het zo maar binnen veertig minuten voorbij kunnen zijn", erkende Sluiter, die met 6-3 en 6-2 de volgende sets won. GPD Michaëlla Krajicek verschalkt in de eerste ronde van Rosmalen Flavia Pennetta, de nummer 19 van de wereld. foto Koen Suyk/ANP Hagenaar nieuwe hoofdtrainer Vitesse door Norbert Kleinherenbrink ARNHEM - Aad de Mos (59) keert terug in het Nederlandse profvoetbal. De Hagenaar treedt in dienst van Vitesse. Hij heeft een contract voor een jaar getekend, met een optie voor nog een seizoen. De oud-coach van onder meer Ajax, KV Meche- len, Anderlecht en PSV werd gis termiddag in het Gelredome ge presenteerd. De Mos is in Arnhem de opvol ger van Edward Sturing, die na het afgelopen seizoen vrijwillig vertrok bij Vitesse. De zoek tocht naar een nieuwe hoofd coach duurde daarna relatief lang. De clubleiding wilde een 'type Co Adriaanse' aanstellen, ook al omdat de spelersgroep een voorkeur had uitgesproken voor een „oudere, ervaren trai ner die boven de groep staat". Technisch directeur Jan Streuer wilde Johan Boskamp binnenha len. Die benoeming ging echter niet door, omdat de oud-Feye- noorder niet over de vereiste trainersdiploma's voor de eredi visie bleek te beschikken. De KNVB weigerde Boskamp dis pensatie te verlenen. Willem van Hanegem behoorde eveneens tot de kandidaten bij Vitesse. De oud-international liet echter weten geen trek te hebben in de trainersfunctie bij de Arnhemse club. Ook Foppe de Haan, bondscoach van onder meer Jong Oranje, wees Vitesse om persoonlijke redenen af. Uit eindelijk kwam Streuer bij Aad de Mos uit. Pieter Huistra en Dick de Boer gaan de nieuwe hoofdtrainer assisteren. De Mos, die ooit speler was bij onder meer ADO Den Haag en Excelsior, was bijna twaalf jaar geleden voor het laatst werk zaam in de eredivisie. In okto ber 1994 werd hij bij PSV ontsla gen. Daarna had De Mos vele werkgevers. Als bondscoach van de Verenigde Arabische Emiraten vervulde hij in het sei zoen 2004-2005 zijn laatste hoofdrol in de voetballerij. Daar na was hij voornamelijk actief als voetbalanalist in België en Nederland. Bij het WK voetbal in Duitsland fungeert hij als stu- diodeskundige bij de NOS. Gelukkig De Mos, een fanatieke lange- afstandloper, is ook betrokken bij het driemansbedrijf Mos Ma nagement Sport, dat wordt ge leid door zijn dochter Tessa. Dit bureau in Eindhoven spoort jon ge voetbaltalenten op, die bege leiding kunnen krijgen op spor tief, sociaal en juridisch gebied. „Maar als ik weer een club kan trainen, aarzel ik geen secon de", laat De Mos op zijn eigen website weten. „Ik moet het gras onder mijn voeten voelen om perfect gelukkig te zijn." De erelijst van De Mos telt vier landstitels (twee met Ajax, één met KV Mechelen, één met An derlecht), twee nationale bekers (met Ajax en KV Mechelen) een Europa Cup voor bekerwin naars (met KV Mechelen) en een Europese Supercup (met KV Me chelen). Zijn laatste hoofdprijs won hij in 1990 met Anderlecht (landstitel). De Mos werd in zijn lange trainersloopbaan negen keer ontslagen. ANP van onze sportredactie BARCELONA - De Italiaanse wegracer Loris Capirossi start toch in de MotoGP-race ko mend weekeinde bij de TT van Assen. De organisatie van het motorsportevenement heeft dat gisteren bevestigd. Capirossi was een van de grootste slachtof fers van een massale valpartij zondag in de Grote Prijs van Ca- talonië. De coureur van Ducati, tweede in de tussenstand van het we reldkampioenschap in de ko ningsklasse, belandde in een zie kenhuis van Barcelona. Daar constateerden de artsen blauwe plekken en kneuzingen, maar geen botbreuken. De Italiaan kreeg groen licht om te racen. Zijn landgenoot Marco Melan- dri, ook betrokken bij de crash, komt in ieder geval ook naar As sen. Het is echter onzeker of hij kan rijden. Circuitarts Costa zal de Honda-coureur bij de trainin gen beoordelen. Melandri, dit seizoen al twee keer winnaar van een GP, liep een hersen schudding, nekletsel en een ont wrichte schouder op. De Spanjaard Sete Gibernau, die de grote valpartij op het cir cuit Catalunya veroorzaakte, is gisteren onder het mes gegaan. Er is een metalen plaatje in zijn gescheurde sleutelbeen gezet. Gibernau rijdt zeker niet in As sen. ANP BRUSSEL - Steven de Jongh en Bram Tankink vormen de Nederlandse inbreng in de selectie voor de Ronde van Frankrijk van Quick-Step. De Belgische wielerploeg maakte gisteren bekend met welke negen renners over een kleine twee weken in Straatsburg wordt verriokken. Kopman is de Belgische wereldkampioen Tom Boonen. Boonen heeft gezelschap van slechts één landgenoot: Wilf- ried Cretskens. De ploeg bestaat verder uit de Italianen Filippo Pozzato en Matteo Tosatto, de Venozolaan José Rujano, de Spanjaard Juan Manuel Garate en de Frans man Cédric Vasseur. Tankink debuteerde vorig jaar in de Ronde van Frank rijk, De Jongh kwam voor het laatst in 2001 in de Tour in actie. Het wordt zijn derde Tour. ANP LONDEN - CSC-teambaas Bjarne Riis heeft gisteren in Londen zijn Tourselectie bekendgemaakt. Opvallendste afwezige in zijn ploeg is de Zwitser Fabian Cancellara. Riis heeft zijn team volledig gebouwd rond de Italiaanse Tourfavoriet Ivan Basso, die onlangs al de Ronde van Ita lië won. CSC komt met een sterk internationaal gezelschap naar Frankrijk. Het Deense team herbergt zes nationaliteiten. Basso heeft één landgenoot bij zich, Giovanni Lombardi. Verder bestaat de ploeg uit de Spanjaard Carlos Sastre, de Luxemburger Frank Schleck, de Duitser Jens Voigt, de Australiër Stuart O'Grady en de Amerikanen Bobby Julich, David Zabriskie en Christian Vandevelde. De Nederlander Karsten Kroon behoorde wel tot de voor selectie van dertien renners, maar had al niet op Tourdeel name gerekend. „Ik stond erbij omdat ik een goed voor jaar had gereden, maar normaal hoor ik bij CSC niet tot de Tourploeg", aldus Kroon. ANP NEW YORK - Lance Armstrong heeft op zijn website het internationaal olympisch comité IOC opgeroepen het Ca nadese lid Dick Pound te schorsen. De zevenvoudig Tour winnaar verwijt Pound als voorziter van het antidoping- bureau Wada informatie te hebben gelekt. Armstrong kwam kort na het beëindigen van zijn loop baan in de beklaagdenbank nadat de Franse krant l'Equipe meldde dat hij in 1999 positief zou zijn geweest. Volgens de Amerikaan heeft het Wada en met name Pound de regels overtreden. ANP MIAMI - Miami Pleat is slechts één winst verwijderd van het Amerikaans basketbalkampioenschap. De ploeg uit Florida won thuis met 101-100 van de Dallas Mavericks. In de besLof-sevenserie leidt Miami met 3-2. In een gelijk opgaande razenspannende strijd was het Dwyane Wade die het thuispubliek in extase bracht door een 99-100-ach- terstand om te buigen in winst. Wade wist twee vrije wor pen te benutten, nadat uitgerekend Dirk Nowitzki hem onreglementair had afgestopt. De veel scorende Duitse aanvaller van de Mavericks had juist daarvoor zijn team op een beslissende voorsprong gezet, zo leek het. Dallas kan vandaag thuis in Texas proberen in de zesde wedstrijd de stand gelijk te trekken. Lukt dat, dan valt de beslissing op donderdag, eveneens in Dallas. ANP/RTR Aad de Mos is aangesteld als de nieuwe trainer van Vitesse. foto Hans van Oort/ANP door Koen de Vries GOES - Jan Timman opent dit jaar het Hogeschool Zeeland schaaktoernooi. De grootmees ter uit Amsterdam houdt op vrij dag 4 augustus een presentatie in het Vlissingse Arionhotel. De dag erna begint de tiende editie van het evenement dat inmid dels tien grootmeesters op de deelnemerslijst heeft staan. Het toernooi duurt tot en met zater dag 12 augustus. De organisatie wilde ter gelegen heid van het tienjarig jubileum aanvankelijk een wereldtopper naar Vlissingen halen, maar dat bleek moeilijker dan gedacht. Ook de onderhandelingen met de voormalige nummer twee van de wereld, Jan Timman, lie pen stuk omdat hij in augustus al toernooien in Amsterdam en London in zijn agenda heeft staan. Groot succes Organisator Hans Groffen: „We hebben toen de knoop doorge hakt en Timman gevraagd voor de presentatie. Twee jaar gele den was de presentatie van Rus- tam Kasimdhzanov, die toen net wereldkampioen was geworden, een groot succes." De komst van Timman betekent dat dit jaar geen simultaan wordt gehouden op de dag voor de start van het toernooi. Grof fen vindt dat geen probleem: „Zo'n simultaan is voor zo'n twintig schakers. Bij de presen tatie van Kasimdhzanov kwa men meer dan honderd belang stellenden." Ondanks de absentie van een we reldtopper is het Hogeschool Zeelandtoernooi erg sterk bezet. Groffen heeft inmiddels tien grootmeesters gestrikt en ver wacht daar nog een of meer aan toe te kunnen voegen. De Cu baan Lazaro Bruzon, oud-we- reldkampioen bij de jeugd, is momenteel op papier de sterkste speler met een elo-rating van 2652. Groffen legde Bruzon vast via de Cubaanse schaakbond. „Ik zag op internet dat hij tot vrij dag 4 augustus een toernooi in Zwitserland speelt. Toen heb ik een mailtje naar de Cubaanse bond gestuurd, want die beslist waar de Cubaans spelers naartoe gaan. Al snel kreeg ik een berichtje terug dat Bruzon de dag erna in Vlissingen speelt." Prettig aan de komst van Bru zon (24) is dat hij in zijn kielzog sterke spelers meeneemt. Ver schillende vooral naar Spanje uitgeweken Cubanen willen in Vlissingen graag tegen Bruzon aantreden. De overige grootmeesters zijn in volgorde van sterkte: Michal Krasenkow uit Polen, Giovanni Vescovi uit Brazilië, Viorel Iordachescu uit Moldavië, Kon- statin Landa uit Rusland, Vyacheslav Ikonnikov uit Rus land, Amsterdammer Friso Nij- boer, Sergey Erenburg uit Israël en de jonge Nederlanders Dan iel Stellwagen (hij haalde twee jaar geleden zijn grootmeesters titel in Vlissingen) en Jan Smeets. Daarna volgt een hele horde in ternationaal meesters, van wie de Indiër Parimarjan Negi mis schien de meest opmerkelijke is. Negi is een twaalfjarig ventje dat deze zomer met zijn begelei der door Europa reist, op jacht naar zijn derde en laatste groot meesterresultaat. Hij heeft er nog één nodig. Mocht Negi dat binnenkort halen, dan mag hij zich de jongste grootmeester al- lertijden noemen. Windstreken Opvallend is verder dat de deel nemers uit vele windstreken ko men. Naast Russen, Brazilianen, een Cubaan, Israëliërs, een In diër, een Pool en een Moldaviër, spelen in de tweede week van au gustus Duitsers, Belgen, Span jaarden, een Oekraïner, Denen, een Mexicaan en twee Singapo- rezen in het atrium van de Vlis singse Hogeschool. Van de Zeeuwse deelnemers is Koen Leenhouts het hoogst ge noteerd. De Zeeuws-Vlaming staat als 20e genoteerd op de deelnemerslijst. Ook de spelers met wat minder schaakkwaliteiten schrijven zich graag in voor het Vlissingse toernooi. Hans Groffen heeft in middels ruim tweehonderd aan meldingen binnen en verwacht dat eind deze maand het maxi mum van 250 deelnemers wordt bereikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31