tec burger wil betere Kamerleden PZC Al die mannen met helmen ik schrok me rot Herstelplan trekt ziekenhuis vlot eskundigheid moet zwaarder wegen dan regionale afkomst of charisma ,11 ivemvierdaagse |Sportpunt «land Goes merfeest bij chting lidwester Goes Brussels Airlines £J OM jaagt op oud drugsgeld Oplegger met vis gestolen File door haperende brug Sluiskil agenda dinsdag 20 juni 2006 nrFrnst Jan Rozendaal 1RGEN OP ZOOM - De kwali- van Tweede Kamerleden et omhoog. Kennis van zaken oor een volksvertegenwoordi- belangrijker dan regionale omst of charisma. Die me- akwam gisteravond duide- jnaar voren op een debat van Burgerforum Kiesstelsel in ;en op Zoom. Burgerforum Kiesstelsel igt in november een advies over de manier waarop in Ne land de Tweede Kamer dt gekozen. Het forum telt leden - gewone burgers - wie vier uit Zeeland. In iodebatten discussiëren zij maand met belangstellen- lover het kiessstelsel. bijeenkomst in Bergen op n, die bedoeld was voor «en uit Zeeland en :t-Brabant, trok ruim dertig igstellenden en twintig Bur- imleden. Van de eerst- ide categorie gaf bij aan- 71 procent aan dat er iets jit veranderen aan het kies- Waterratten kunnen maandag 26 juni weer feoen aan de zwemvierdaag- Sportpunt Zeeland in dagelijks afstand voor deel- •s boven de twaalf jaar is ionderd meter. Ouderen en Ine kinderen zwemmen de ItHet programma biedt ver- "fsporten als aquafit, aquaro- |en aquajoggen. Er is ook Ispeciaal programma voor plussers en tal van andere liteiten zoals tegen elkaar ennen op de rollerband, Jdeomat, een 'ballonnen- i'en een karaokewedstrijd. jvemvierdaagse vindt van s ochtends tot half ^avonds plaats. Stichting Zuidwester 5 Zuid (Huize den Berg) t deze week haar zomer- Aanstaande zaterdag kan teen kennismaken met de ling, die zorg verleent aan ienmet een handicap. ijn verschillende activitei- l ip het terrein van Iiuize den bij het hek aan de Nieuwst- in Goes. Er is muziek, een f jjkasteel en een grabbel- Daarnaast geven de mede- as informatie over het vrij- jerswerk bij stichting Zuid- actmteiten beginnen om P uur. Om 15.00 uur is er optreden van de Corner norgklachten: 1 00-0231231 imaandag t/m vrijdag borende de openingstij- 'Zaterdags tot 12.00 uur DACTIE EïiLANDEIM/THOLEIM aonspark 28 itbus31 AA goes 10113-315670 £0113-315669 Mil: redgoes@pzc.nl ^Balkenende (chef) melleke Blok Jem van Dam ;tevan der Jagt Waardekam Ne Vries (sport) }men van der Werf ntrale redactie ^'onspark 28 Sbus31 5)AA goes b0113)315500 £(0113)315669 ?ail: redactie@pzc.nl IÏRNET w.pzc.nl toil: web@pzc.nl stelsel. De discussie die volgde, wees uit dat het forum het moei lijk zal krijgen om te bepalen wat precies, want over elke stel ling in het debat liepen de me ningen sterk uiteen. Een constante die wel naar vo ren kwam, was dat de kwaliteit van de volksvertegenwoordigers onder de maat is. „De manier van kiezen is niet fout", aldus een mevrouw. „Het probleem is dat de Tweede Kamerleden niet terzake kundig zijn." De redenering was dat kiezers uitsluitend op een lijsttrekker of op een partij stemmen, en in het kielzog 'slipt' vervolgens een stoet aan mensen de Kamer bin nen die op eigen kracht niet ge noeg stemmen trekken en van wie de kwaliteit in twijfel kan worden getrokken. Makkelijker Een regionale vertegenwoordi ging is daarvoor niet de oplos sing, vonden de meeste aanwezi gen. „Ik woon in Zeeland", be toogde wel iemand. „Daar spe len veel problemen maar ik weet. niet in hoeverre die in Den Haag worden begrepen." Regio nale Kamerleden zijn ook mak kelijker te benaderen, vond een ander. Toch plaatste de meerderheid vap de aanwezigen kwaliteit voorop. „Daarna moet pas naar spreiding worden gekeken." Ver der werd ingebracht dat de re gionale vertegenwoordiging door partijen zelf kan worden geregeld. Daarvoor hoeft het kiesstelsel niet te worden veran derd. Opmerkelijk genoeg spraken de aanwezigen ook een voorkeur uit voor fractiespecialisten bo ven herkenbare en aanspreken de Kamerleden. Iemand die weet waarover hij praat, spreekt vanzelf wel aan, was de overtuiging. „Of je goed kunt ko ken, of kan meepraten over voet bal, is niet relevant in de poli tiek", merkte iemand op. Ook een afspiegeling naar geslacht, leeftijd of etnische afkomst werd ondergeschikt geacht aan het 'niveau dat mensen moeten aankunnen'. Zo kreeg het Burgerforum on der meer als suggestie mee te ad viseren dat Tweede Kamerleden minimaal een hbo-opleiding moeten hebben. Waarop een an der aanvoerde dat het ook geen kwaad kan kiezers een beetje op te leiden. De muzikanten van Scheldegalm verzorgden gisteren een concert in hun fraai heringerichte muziektuin aan de Boomdijk. door Rob Paardekam HANSWEERT - Scheldegalm heeft dit jaar heel wat te vieren. De toch al zo ac tieve muziekvereniging pakt in septem ber extra groots uit in verband met haar 120e verjaardag en gisteren werd daar al een klein voorproefje op geno men met een openluchtconcert in cle on langs heringerichte en honderd jaar oude muziektuin. Die muziektuin, pal naast het vereni gingsgebouw van Scheldegalm aan de Boomdijk, hoort precies honderd jaar bij de vereniging. In 1906 werd het stuk je grond voor zeshonderd gulden ge kocht. Verschillende leden kwamen toen met struiken en bomen aanzetten om het een beetje aan te kleden. In het hart van de tuin stond toen nog een fraaie muziektent, maar die is enkele tientallen jaren geleden afgebrand en nooit meer in ere hersteld. Inmiddels verzorgt dê gemeente het onderhoud van de tuin. Over de reden om hem eens goed onder handen te nemen, kan voor zitter C. Verburg van Scheldegalm dui delijk zijn: „Het zag er niet meer uit. Niet vreemd, want 25 jaar geleden was er voor het laatst iets aan gedaan." Pleintje Alle oude beplanting in de muziektuin is weggehaald om plaats te maken voor nieuw groen. Een aantal bomen, waar onder een monumentale plataan (de trots van Scheldegalm) is wel blijven staan. Verder zijn onder meer nieuwe bankjes geplaatst en is een pleintje aan gelegd, waarop allerlei activiteiten ge houden kunnen worden. Ruimte De kans is dus groot dat dat de komen de jaren weer wat vaker gaat gebeuren in de muziektuin. „De afgelopen jaren deden we er wel eens watmaar eigen lijk was het nauwelijks mogelijk", zegt Verburg. „Je moest bij wijze van spre ken eerst met de snoeischaar aan de slag om een beetje ruimte te maken." Het jaarlijkse openluchtconcert, dat gis teravond voor het eerst in de muziek tuin werd gehouden, was alvast een suc ces. Tientallen dorpsbewoners kwamen foto Willem Mieras kijken en vooral luisteren naar de har monie en de slagwerkgroep. Zoals gezegd, wordt in september het 120-jarige jubileum van Scheldegalm gevierd. De muziekvereniging stelt on der meer een culinair muziekfestival, een taptoe en een feestavond voor de in woners van het dorp in het vooruit zicht. Feitelijk pakken ze in Hansweert elke vijf jaar goed uit. Zo werd het dorp bij het 115-jarig béstaan van de muziek vereniging, in 2001, ook al drie dagen lang op zijn kop gezet. Scheldegalm heeft momenteel zo'n 45 leden. Helemaal niet gek voor een dorp met nog geen 1800 inwoners. De vereni ging heeft een harmonie, een slagwerk groep en een dweilband. In het verleden was er ook jeugdorkest, maar daar heeft de club nu net iets te weinig jonge leden voor. Meer informatie is te vinden op de website www.scheldegalm.nl. door Mariëtte den Engelse STAVENISSE - Ko van Oeve- ren uit Stavenisse is 'zich rot ge schrokken'. Toen hij op woens dagmorgen 7 juni naar buiten keek, zag hij allemaal mannen in witte pakken met gelaatshel men op in de straat. „Dat gaf mij geen lekker gevoel." Helemaal niet omdat naast die mannen kinderen lopen in gewo ne kleren. Het is vakantie en de jeugd speelt buiten. Een telefoontje naar de gemeen te leert Van Oeveren dat er as best vex*wijderd wordt in de Bos- wei in Stavenisse. Bij huisnum mer 7. De container waar het af val in moet staat echter bij huis nummer tien. „Dat lijkt dichtbij maar dat is het niet", zegt Van Oeveren. „Er zit dertig meter tussen." Vreemde zaak Van Oeveren vindt het een vreemde zaak. „Als er mannen met van die beschermende kle ren aan rondlopen dan is dat niet voor niets. Het is kwalijk dat kinderen daar zomaar naast kunnen lopen." Van Oeveren benadrukt dat hij niet heeft gezien dat de mannen met asbestplaten rondliepen in de buurt van kinderen. Van Oeveren heeft begrepen dat er later in de maand op meerde re plaatsen in de Boswei bij huux-worxingen van Casfria Wo nen asbest is vex-wijderd. „Daar is wel alles keurig afgezet met lint." Van Oevex-en vindt dat er beter gecommuniceerd had moeten worden. „Als ik van die mannen in witte pakken met helmen op zie, dan schrik me rot. Infoi-ma- tie was op zijn plaats geweest. Bijvoorbeeld op de gemeentelij ke informatiepagina." De gemeente heeft, Van Oeveren die zevende juni keurig uitge legd wat er aan de hand was. Toch was dat niet voldoende. „Ik had er geen goed gevoel bij. Toen heb ik M. den Haan van de PvdA gebeld." De PvdA heeft nu vragen wegge legd bij het college van B en W van de gemeente Tholen. De par tij wil weten waarom de contai ner niet dichterbij de woning stond en waarom de looproute niet was afgezet met lint. Ook vraagt de PvdA zich af of de ge meente wel eens controleert of het vex-wijderen van asbest op de juiste manier gebeuld. Belang rijkste vraag is echter hoe het college denkt deze zaken in de toekomst te kunnen voorkomen. Wethouder van milieu C. van Dis van de gemeente Tholen kon gisteren nog niet op de vragen reageren. Volgens woox'dvoerder P. Bakx van Casfria Wonen is er niets misgegaan. „Dat we huizen gin gen slopen aan de Boswei heeft op de gemeentelijke informatie pagina gestaan. Verder is er in de Boswei huis-aan-huis een briefje verspreid waaiin mel ding wordt gemaakt van de werkzaamheden en dat het yer- boden is zich te begeven op de locatie waar gewerkt wordt." Die locatie is volgens Bakx ook afgezet. Een medewerker van Castria Wonen heeft toezicht ge houden en heeft dat bevestigd. Dat Van Oeveren kinderen heeft zien lopen tussen mannen met witte pakken en helmen op is volgens Bakx goed mogelijk. „Het asbest wordt op locatie ver- pakt. En daar zitten schex-pe voorschriften aan. Eenmaal vex- pakt kan het goedje geen kwaad meer. Dat die mannen met het verpakte spul naar de container lopen kan dus geen kwaad." Advertentie EUROPESE SUPERDEALS SLUIT JE NATUURLIJK IN BRUSSEL Boek op tijd en vlieg vanaf Brussels Airpart supervoordelig naar 36 Europese topbestemmingen Boek nu op flySN.nl BRUSSELS AIRPORT MIDDELBURG - Officier van justitie R. Rammeloo eiste gistex-en in Middelbui-g dat een 49-jarige Griek anderhalf miljoen eui'o terugbetaalt aan de Nedex-landse staat. Dat bedx-ag zou cle inwoner van Amsterdam hebben vei'dxend met dxmgstransporten naar Engeland en andere criminele activiteiten. De man was in 1997 betrokken bij de megasmokkel van 1236 kilo cocaïne, die op het schip Fogo Isle in. cle haven van Hansweert werd aangetroffen. De Griek werd hier- voor door de i-echtbank in Middelbux*g vex-oox'deeld tot twaalf jaar gevangenisstraf; in hoger beroep maakte het gex*echtshof in Den Haag daar acht jaar gevangenistx-af van. De man had nog maar net zijn straf uitgezeten toen hij gis teren in Middelburg verscheen voor cle ontnemingszaak. Zijn i-aadsman M. van cler Want vroeg het Openbaar Mi- nistex;ie niet-ontvankelijk te vei'klai'en, vanwege het lan ge tijdsvex-'loop. Het heeft zeven jaar geduurd voordat de ontnemingszaak behandeld kon woi'den; dat is een primeur in de Neder landse rechtspx-aak. De rechtbank doet uitspraak op 12 juli. BRESKENS - Bij transportbedrijf Vooruit aan de Delta- hoek in Bx-eskens is in de nacht van zaterdag op zondag een met vis geladen vx-achtwagen-oplegger gestolen. Het ging om de kale tx-ailer. De dadex's moeten dus met een trekker naar Breskens zijn gekomen. De oplegger stond op het tex-rein van de transportfirma, dat niet is af gesloten door een hekwerk. De trailer was geladen met twintig ton vis. Wat de waax*- cle van de lading is, wilde dfrecteur J. Oostex'baan niet zeg gen. „De trailer zelf kost ons vijftigduizend eui'o; neem maar van mij aan dat de lading een veelvoud daaiwan waax-d is." Oosterbaan gaat er vanuit dat het om diefstal op be stelling gaat. „De dadex's wisten in ieder geval van de hoed en de rand. SLUISKIL - De brug over het kanaal Gent-Terneuzen bij Sluiskil had gistermiddag- twee keer te kampen met een technische stox'ing. Het wegverkeer liep daax'bij oponthoud op. Rond half een kon de brug niet wox-den opengecfraaid, omdat de slagbo men bleven hangen. Dit euvel was na ongeveer een half uur verholpen. Omstx-eeks kwart over vijf gixrg er weer wat mis met de Sluiskilse brug: nadat het scheepvaarvei'keer was gepas seerd, bleef de brug halvei-wege het dichtdi-aaien stil staan. Medewerkers van de onderhoudsdienst wax-en met een ter plaatse om de storing te repax-eren. Het oponthoud duux-de bijna anderhalf uur. Enkele be- stuurdei-s van wachtende auto's dx-aaiden om en vexvolg- den him weg via een andere route. De wachtiij was min stens honderd vrachtauto's en pex-sonenwagens lang. Zo wel een medewex-ker van de verkeei'spost van Rijkswatex-- staat in Tex*neuzen als een medewex-kster van de brug bij Sluiskil wilde gistex-en niet ingaan op de oorzaak van de storingen. Volgens hen waren ze echter niet van dien aard dat het weg- en scheepvaartverkeer zich zorgen moet gaan ma ken. flySN.nl Prijzen geldig bl| vluchten minimum S niet voor vluchten in s e afgehandeld zijn. Gekochte bleetten worden niet terugbetaald en kunnen nletgev ld worden. Kinderen die geen si idig hebben, betalen 10Rb v. st tarief. Er ia een! door Claudia Sondervan GOES - De Oosterscheldezieken- huizen komen over 2005 1,8 mil joen euro tekort op de jaarreke ning. Dat komt overeen met het verlies dat de nieuwe raad van bestuur met het herstelplan vo rig jaar inschatte. In 2006 moe ten de ziekenhuizen in Goes en Zierikzee weer net uit de rode cijfers zijn. „Er is weer een begin van inves teringsruimte," stelt voox-zitter van cle x'aad van bestuur, H. Sim ons. Belangrijke oorzaak voor het vex'lies is dat het ziekenhuis de reorganisatiekosten van 2,4 miljoen euro afrekent in 2005. Bovendien viel er volgens be- stuxxx-der O. Bouhuys een ferme post 'onvoox-zien', onder meer aan oucle vei'pliehtingen aan be lastingen en medische staf. Een meevaller bleek een groei aan behandelingen bij patiënten en dat een miljoen van het ge raamd inkomensvex'lies door de invoering van de diagnose be- handelcombinaties alsnog bin nenkwam. Vacaturestop Het herstelplan moest het ver lies van 3,4 miljoen euro afwe- x-en waar het ziekenhuis volgens de nieuwe directeuren medio 2005 op afstevende. Met een in- vesterings- en vacaturestop, het sluiten van een opex-atiekamer, het samenvoegen van afdelin gen en het schi'appen van 55 ba nen is dat herstelplan in volle gang. De tex-ugloop in banen is zonder gedwongen ontslagen verlopen. De invoering van een nieuw fi- nanciëel beheersysteem vex-be- tert het zicht op wat er omgaat in de ziekenhuizen. Over 2004 boekte het ziekenhuis een vex'lies van 670.00 eux-o, maar er bleken na het aantx-e- den van cle nieuwe raad van be stuur sinds mei 2005 dat er de voorgaande jaren te zwaar was geïnvesteerd zonder dat daar geld uit tex-ugkwam. Ook bleken inkomsten te optimistisch ge- ï-aamd, kosten onderschat en geldstromen ondoorzichtig. Oor zaak ligt in de afgeketste fusie in 2000 en de daaropvolgende i-eeks bestuurswisselingen. Dix-ecteur Simons kondigt aan deze zomer de samenwerking met Ziekenhuis Zeeuws-Vlaan- deren weer aan te vatten. Ondex- wijl bepalen wex-kgx-oepen wel ke zorg op welke plaats te lin den zal zijn na de fusie met Zie kenhuis Walcheren eind dit jaar. De zorg rond kanker wordt geplaatst in Vlissingen, bij het Zeeuws Radiotherapeutisch Cen trum. Goes wox-dt het centrum voor de Zeeuwse kindergenees kunde. Fox'meel moet dat besluit nog vallen. Dit jaar px-aat het ziekenhuis over een 'sfrategische, px-akti- sche alliantie' met cle grote aan bieders van thuis- en verpleeg- zorg. Met onder meer Allévo en SVRZ wordt gesproken over mo gelijk een vex-gelijkbare koepel als in Zeeuws-Vlaandei-en, Zox-g- saam, meldt Bouhuys. Ook wordt onderzocht wat de kansen zijn voor een apax-t me disch facilitair bedrijf waarin ziekenhuisapotheek en het labo ratorium onderdak kunnen vin den, zegt hij. De Stichting Streeklaboratoxïum Zeeland werd vorig jaar opgedeeld onder de drie Zeeuwse ziekenhuizen. STREEKACTIVITEITEN GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiénten; s-GRAVENPOLDER - Populieren straat 3, 20.00-22.00 uur: Informatiebij eenkomst Borstvoedingorganisatie LLL; KAPELLE - De Vroone, 09.15 uur: Yo ga; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.00 uur: Welfarewerk; KLOETINGE - Geerteskerk, 13.30-16.00 uur: Geopend voor publiek, gidsen zijn aanwezig; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30-16.30 uur vrouwenclub senioren; Zwembad Den Inkel. 13.00-13.30 uur: Aquajogging; 13.30-14.00 uur: Aquaro- bics; SINT-MAARTENSDIJK - Cafetaria het Centrum, 18.30 uur: Avondwandelvier daagse; STAVENISSE Havenplateau, 18.30-19.00 uur: Start Fietsvierdaagse stichting actief Stavenisse; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; WOLPHAARTSDIJK - OBS De Achter hoek, 16.30-19.30 uur: Fancy Fair; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur; Biljarten; De Capellerie, 19.30 uur: Zomeravond concert muziekvereniging Mozart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27