>ZC Willibrordcollege minder geliefd SHOP 70% r Veel gedoe voor mooi en nuttig fietspad RUIMING userende Goese scholen zien aantal aanmeldingen flink dalen «noeg kokkels Oosterschelde mte bevissen \T Zwaluwen bevolken Bath 17 Commotie na val van elf hoog Tieners laten glasbom ontploffen Kluis gestolen in Brouwershaven Hennepplantage in Clingse tuin Cel geëist voor verkrachting Jongerenplek in Biezelinge zeeuwse almanak Kaarten 0113-315649 iw.pzc.m nail:redactie@ pzc.nl «tbus 31,4460 AA Goes vertentie-exploitatie: ord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 1[]Ws-Vlaanderen: 0114-372770; jonaal: 020-4562500. nsdag 20 juni 2006 editie Bevelanden-Tholen arCornelleke Blok )£S - Het Sint Willibrordcol- ein Goes is dit jaar een stuk ider populair onder aanstaan- brugklassers dan voorgaande i, De school heeft zeventig [meldingen minder dan in Ook het Buys Ballot Colle- heeft te maken met een da- gin het aantal aanmeldingen. Sint Willibrordcollege was afgelopen paar jaar steevast populairste Goese middelba- ichool onder basisschoolleer- van groep 8. In 2004 ko- 340 leerlingen voor de ooi; vorig jaar waren dat er Nu heeft het Goese Ly nn, dat 286 aanmeldingen bin- haalde, de meeste aanmel den. Dat aantal is nagenoeg pc aan vorig jaar. Het Buys lot College kent, net als het Willibrordcollege, een da rm de nieuwe aanmeldingen: nieuwe brugklassers ten op- itevan 285 vorig jaar. daling in het aantal aanmel- gen bij het Buys Ballot en Sint Willibrordcollege zou oaken kunnen hebben met de ie, die gepland staat voor 1 [ostus 2007. Die zorgde in de dopen maanden voor een p onrust. orzaak is natuurlijk moeilijk om beeld van te krijgen de oorzaak", aldus P. de ie, afdelingsleider van de on- bouvv op het Sint Willibror. hebben geen signalen gekre- dat de daling door de fusie Wel is het zo dat er orxdui- ijkheid was in de afgelopen inden. We konden de men- tijdens de informatiedagen ifHarmen van der Werf nog niet px-ecies vertellen hoe al les eruit gaat zien. Wat dat be treft zou de fusie enigszins mee gespeeld kunnen hebben. Aan de andere kant: in de afgelopen vijftien jaar zie je een schomme ling in het aantal aanmeldingen. Wij zijn de enorme hausse van de afgelopen jaren voorbij. Het aantal aanmeldingen is gezakt naar het noimale niveau. Afdelingshoofd B. Kreeft van het Buys Ballot College had ver wacht dat de fusie een veel gro tere daling in de aanmeldingen zou veroorzaken. „Een fusie kost in de regel nogal wat leer lingen. Dit aantal valt ons erg mee. We zijn tevreden." Doelgroep Het aantal nieuwe aanmeldin gen voor vmbo-school het Groen College in Goes was met 106 leerlingen nagenoeg gelijk aan vorig jaar. Het reformatori sche Calvijn College heeft als enige Goese school te maken met een stijgend leeiiingenaan- tal in de brugklassen. De school heeft 257 aanmeldingen ten op zichte van 223 vorig jaar. L. Nie- wenhuijse, teamleider van de bnxgklassen: „Wij hebben een specifieke doelgroep. We den ken dat de stijging meer te ma ken heeft met de groei van bij voorbeeld 's Gravenpolder." Het Markiezaat College in Sint-Maai-tensdijk (vmbo) plukt dit jaar al de vruchten voor de plannen van het nieuwe school gebouw in Tholen-stad, dat in september 2007 in gebruik geno men woi'dt. „We hebben de helft meer aanmeldingen in vergelij king met vorig jaar", meldt een tevreden locatiemanager W. Do- minicus, die geen precieze aan tallen wil noemen. Het Calvijn College in Tho len-stad voor vmbo-onderwijs kende een zelfde aantal aanmel dingen als vorig jaar. Domini- cus denkt dat nieuwe leerlingen het Markiezaat college dit jaar kiezen boven middelbare scho len in Bergen op Zoom. Die ont wikkeling strookt met de doel stelling van het nieuwe moderne schoolgebouw om Thoolse vmbo leerlingen op het eiland te hou den. „Als deze trend zich voort- zet, gaan we die doelstelling ze ker halen." BSEKE - In de Oosterschel- voor het eerst sinds weer zoveel kokkels dat er najaar op gevist kan worden Ischepen. De producentenor- lisatie kokkelvisserij heeft in Haag vergunning aange- agd voor ongeveer 2000 ton ielvlees. ce aanvraag is nadrukkelijk aing gehouden met de voed- ehoefte van vogels, vooral scholeksters, zoals is vastge- in het visserijbeleid. Vol- secretaris J. Holstein van producentenorganisatie ligt Oosterschelde momenteel öton kokkelvlees in dichte selheden, terwijl de voedsel- oefte is ingeschat op 2300 -Als we de aangevraagde pming krijgen, blijven er meer dan voldoende kok ivoor vogels over", geeft Hol- aaan. lokkelsector wil liefst eind Jistus aan de slag in de Oos- ühelde. Holstein denkt dat lal mooi is als begin septem- iffordt gehaald. Een lange «dure moet eerst nog wor- idoorlopen,, waarbij zeker 'Uitgesloten is dat tegen de pinning beroep wordt aange- ®d, Milieuorganisatie De oabescherming deed dit vo- jaar tegen visserij op kok- »(800 ton) in de Westerschel- *at zij uiteindelijk veidoor. nein spreekt in dat verband 'procesvandalisme'. vergunning is onder- xan naar de eventuele ■delijke effecten van de kok erij op de natuur in de terschelde. „Ik wil die stu gst doornemen voordat wij oordeel geven", reageert r<n Zonneveld van de Zeeuw- Öieufederatie (ZMF), die al- aantekent dat hij 'niet staat Tiogen bij mechanische kok- isserij in de Oosterschelde'. rhem is het de vraag in hoe dde mechanische kokkelvis- een versterkend effect 3'10P de zandhonger in de teschelde. De voor de Oos- ^Ide zo karakteristieke platen kalven af sinds de van de stormvloedke- i'o 1986, onder meer omdat ®der zand uit de Noordzee Jl'Van Zonneveld: „De bo ordt bij het vissen op kok- •beroei'd. Wat dan wordt los- l^d, ben je mogelijk zo 'l'inde Oosterschelde." door Harmen van der Werf OUDELANDE - Wat er niet alle maal overhoop gehaald moet worden voor een 'eenvoudig' fietspad is de laatste weken te zien langs de Dierikweg bij Oudelande. B. de Wilde van de dorpsraad Oudelande neemt de rommel en tijdelijke afsluiting van de Dierikweg, dé weg van Oudelande richting Goes, voor lief. „We krijgen er iets moois en veiligs voor terug." Oudelande heeft geluk gehad, beseft De Wilde. Waterschap Zeeuwse Eilanden bezuinigde vorig jaar fors op de aanleg van fietspaden, maar de fietsvoorzie- ning voor met name middelbare scholieren uit Oudelande en El- lewoutsdijk stond hoog op de prioriteitenlijst en ging door. Grondverwerving kostte nog eni ge moeite, maar toen die hobbel was genomen, kon de laagste in schrijver, aannemer Hoondert, aan de slag. Het 2,4 kilometer lange asfalt fietspad komt aan de oostzijde van de Dierikweg en krijgt een royale breedte van drie meter. Ter vergelijking: de Dierikweg zelf is 'slechts' vijf meter breed. De oude sloot langs de weg is voor het fietspad gedempt. Een nieuwe, bredere sloot met een flauwer aflopend talud is gegra ven. Het waterschap slaat twee vliegen in één klap: de nieuwe sloot kan meer water bergen - wat met de verwachte toename van regenval mooi is meegeno men - én dieren kunnen er ge makkelijker uit komen dankzij de minder steile kanten. Het werk dat inclusief grond 865.000 euro kost, is 8 mei be gonnen en is 21 juli klaar, aldus projectleider C. Hollemans van Zeeuwse Eilanden. Een aardige planning, vindt hijzelf. „Het is fijn dat het fietspad helemaal af is, voordat het nieuwe schoolsei- zoen begint." Landschap Het fietspad tekent het land schap behoorlijk, zeker in de huidige fase van aanleg. Holle mans kijkt daar al doorheen. „Over een jaar is het net alsof het er altijd heeft gelegen." Een puntje is nog de aansluiting van de Dierikweg op de Stelsedijk, waarover fietsers honderd me ter moeten rijden om op het fietspad richting 's-Gravenpol- der en Goes te komen. Volgens Hollemans gaat de provincie die situatie nog verandex'en. Advertentie VANAVOND BIJ V&D Van 17.00 tot 21.00 uur extra korting bovenop de Shopruimingkorting oplopend tot Kijk voor meer informatie op www.vd.nl BATH - Er wordt wat afgekwetterd op de hoek van de Walstraat en de Arsenaalstraat in Bath. Onder de dakrand van de schuur van Wim Thoen hebben honderden zwaluwen zichzelf een veilig broed- plaatsje verschaft. Thoen heeft 55 pesten geteld. Een simpel reken sommetje (pa zwaluw, ma zwaluw en een stel kinderen) leert vol gens hem dat er zo'n driehonderd vogels moeten zitten. Volgens Thoen gaat het om de huiszwaluw, die herkenbaar is aan zijn witte stuit, zeg maar de onderkant van de rug. „Er zitten hier elk jaar zwaluwen", vertelt hij. „Maar zoveel nesten heb ik nog nooit geteld. Het is een prachtig gezicht, al schijten ze wel de hele boel onder." foto Willem Mieras Krajicek door in Rosmalen VLISSINGEN - In de Vlissingse wijk Paauwenburg onU stond gisterochtend commotie nadat een man van een to renflat was gevallen. De 29-jarige Vlissinger was nog in leven na zijn val vanaf de elfde verdieping; hij kwam neer in de struiken tussen de flat en de kinderopvang. De trau- mahelikopter landde op de hoek Groen van Prinsterei-- laan Alexander Gogelweg om de man naar het zie kenhuis in Brugge te brengen. Op dat moment was het druk op straat met schoolgaande kinderen en hun ouders. De toestand van de man was gister-avond nog onbekend. OOST-SOUBURG - Zes tieners uit Oost-Souburg hebben zondagmiddag hun dorp opgeschrikt met een glasbom. De jongens, in de leeftijd van 15 en 16 jaar, voerden het gevaarlijke experiment uit op een pleintje achter de Maas straat in Souburg. De bom ontplofte, waax-bij de scherven tot wel 35 meter verderop in het rond vlogen. Plet glas heeft niets geraakt. De zes tieners zijn aangehouden door de politie en kregen allemaal een boete. BROUWERSHAVEN - Bij een inbraak in een bedrijf aan de Nieuwe Jachthaven in Brouwershaven is een kluis ge stolen. De brandkast was verankerd in de betonnen vloer. De buit bedraagt enkele duizenden euro's. De kraak werci gisterochtend om kwart voor acht ontdekt en is vermoede lijk in de nacht voorafgaand gepleegd. In de jachthaven van Den Osse is die zelfde nacht eveneens geprobeerd een kluis mee te nemen. Ook daar slaagden de daders er in de verankering te verbreken, maar lieten de safe toch achter. De politie vermoedt dat ze werden gestoord en op de vlucht zijn geslagen. In april was het havenkantoor in Brouwershaven al doelwit van kluisdieven. Die kx'aak mis lukte omdat de dieven het honderdvijftig bij negentig cen timeter grote gevaarte niet uit de muur gewrikt kregen, ondanks het gat dat ze daartoe rondom hadden gehakt. CLINGE - In de Clingse Ruysdaelstraat heeft de politie gisterochtend iets voor zes uur een hennepkwekerij ont manteld. In de woning zelf werd geen kwekerij aangetrof fen maar in de tuin ti'of de politie 502 planten aan waar onder 116 kleine stekjes.Vervolgens werd er in een afge sloten txiinhuis een in werking zijnde hennepkwekerij aangetroffen met daarin 153 planten. Er werd geen stroom afgetapt. De bewoner van de woning was op het moment van de in val niet aanwezig. De planten en alle kweekappax-atuur zijn in belag genomen. Veel kilometers fietspad komen er in de Zak van Zuid-Beveland niet meer bij, als dit karwei af is. Alleen langs een stuk van de Drieweg, de doorgaande weg vanaf Nisse richting 's-Graven- polder, zit nog een fietspad in de planning. Het bestemmings plan moet daarvoor worden ge wijzigd en gronden aangekocht. Volgend jaar wordt de uitvoe ring verwacht. foto Willem Mieras BIEZELINGE - In hartje Bieze linge, vlakbij het Marktplein, komt mogelijk een jongerenont- moetingsplek, zoals eerder in Wemeldinge is opgezet. Over het initiatief wordt woens dag 28 juni in De Heyzon aan het Jufferswegje in Biezelinge een voorlichtingsbijeenkomst ge houden vanaf 19.00 uur. De ont moetingsplek is gedacht aan het veldje tussen het Havendijkje en de Havenweg, vlakbij het Markt plein. Voor de bijeenkomst zijn omwonenden uitgenodigd. Aan wezig zijn: stichting jeugdwerk Kapelle, de gemeente Kapelle en een delegatie van de groep jongeren. „Het gaat om zo'n dertig jonge ren van twaalf tot en met negen tien jaar", vertelt R. van den Boogaard van stichting jeugd- werk Kapelle. „De vaste kern is vijftien, zestien en zeventien jaar, zoals ook in Wemeldinge." Van overlast van jongeren in Biezelinge is geen sprake. Enke le bewoners hebben de gemeen te aangeschreven om voor de groep een plek te maken. In over leg met de jongeren is de locatie gekozen nabij het Marktplein. „Ze hebben het zelf voorbe reid", aldus Van den Boogaard, „wat ook een eis is." Het is de bedoeling een bouwkeet weg te zetten in Biezelinge zoals in We meldinge. Van den Boogaard: „Het wordt een gebouwtje dat zo weg kan, als het niet goed gaat." Hij hoopt dat de keet er in het najaar kan staan. MIDDELBURG - Tegen een 23-jarige Terneuzenaar is vie renhalf jaar cel geëist wegens verkrachting van een 17-jarig meisje en dertien aanrandingen van jonge vrouwen en meisjes. De man verkrachtte het meisje op 21 december vorig jaar bij de brug van Sluiskil. Een dag later vergreep hij zich aan twee meis jes, nadat hij eerder in decem ber in Hoek en Terneuzen jonge vrouwen en meisjes had aange rand. Als het donker werd, stapte de man op zijn mountainbike om in de omgeving van Terneuzen rondjes te rijden. Eén meisje werd zelfs twee keer het slacht offer. De officier van justitie wil de de zaak aanvankelijk weer aanhouden om de strafoptie tbs met voorwaarden nog eerxs te be kijken, maar dat wilden de rech ters niet. Uitspraak op 3 juli. (Advertentie) Advertentie LEOLUXPSLAT+PILATLIGNEROSETCASAMILANO TOPFORM VAN ROSSI ROLFBENZBA.X ERMOLINARI MACH ALKEJORIGRANDEARREDOMONTISOP1ETBOON de Jonge Hoek van Dijke modern living easy living 20% t/m 40% korting U vindt ons aan de Schouwersweg 7 (industrieterrein Noordzak) Heinkenszand Tel. 0113 561482. Openingstijden: maandag gesloten, dinsdag t/m vrijdag 9.30-17.30 uur vrijdagavond is onze vaste koopavond tot 20.30 uur. zaterdag 9.30-16.30 uur www.binnenuit.nl Elke nieuwe loot aan de stam van die Zeeuwse familie moet eraan geloven. Zodra de 'big- ge' kaarten in de hand kan houden, is het bieëngesla gen. Oftewel centenkaarten: een vorm van klaverjassen met roem in de hand 'in plek ke van' op tafel en een tevo ren te noemen aantal punten dat met de slagen gehaald dient te worden. Al dan niet met hulp van een maat, waar door er lustig tegen elkaar op geboden kan worden. Het verschil tussen bod en buit ivordt naderhand in cen ten verevend. Echt Zeeuwse families koesteren daartoe centenpotten waarin zelfs nog Willemientjes rammelen. Vlissingse Connor heeft weet van dat schone familiege- bruik, maar is met vier jaar nog te jong om in opleiding te worden genomen. Leren tel len kail al wel, demonstreerde hij zijn oma. „Wat komt er na de acht?", vroeg ze. „Negen", wist Con nor braaf. „En na de tien?" Die wist-ie ook: „De boer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25