Het gaat vooral om een mooie vlucht O®. M mWJÊÊË te Zwaar weer dinsdag 20 juni 2006 Al zeker vierduizend jaar geleden zetten mensen roofvo gels in voor de jacht. De kruisridders brachten het ge bruik mee naar Europa. Gravin Jacoba van Beieren staat nog altijd model voor de adel die de valkenjacht beoefen de. Tegenwoordig is dat beroepsmatig aan een zeer klein aantal mensen in Nederland voorbehouden. Valkenier is in elk geval een echt oud beroep. De uit gangspunten zijn alle eeuwen hetzelfde gebleven, vertelt Ru ben van Maaren, die in het bui tengebied van Wemeldinge, aan de Oude Ruisweg, een roofvogel- bedrijf runt. Wie door het hek komt ziet dat ook meteen: op het grasveld zitten enkele oe hoes te dutten. Zo'n vijf jaar geleden heeft Van Maaren er zijn beroep van ge maakt. „Maar ik ben al 22 jaar met roofvogels bezig. Ik was twaalf toen ik m'n eerste roofvo gel kreeg, een torenvalk." Wat bezielt iemand om roofvogels te kweken en af te richten? „Ik denk dat het in je zit. Ik was als schooljongen al volop bezig met vogels. Duiven houden, kraaien africhten. Je moet heel veel ge voel en liefde voor vogels heb ben", zegt Van Maaren. Op zijn bedrijf komen veel aspi rant-valkeniers uit het hele land stage lopen. Vooral mensen die het omgaan met roofvogels als hobby willen gaan uitoefenen. „Ik merk gelijk aan de ménsen of het erin zit. In de valkerij sta je heel dicht bij een vogel. Je traint er ook iedere dag mee. Als een vogel alleen maar op een blok zit, dan schiet het niet op." Er zijn mensen die het gevangen houden van roofvogels maar niks vinden: de beesten horen in de vrije natuur en niet vast te zitten aan een ketting. Van Maaren doet er niet zielig over. Alle roofvogels die hij in huis heeft - zestig stuks, dertig soor ten - zijn in gevangenschap ge kweekt, veel door hemzelf en zijn echtgenote Eva. Het houden van de dieren is aan veel regels gebonden; alle veranderingen, In personeelsadvertenties wordt tegenwoordig ge vraagd om managers, pro jectleiders en commercieel medewerkers. Vacatures voor bijvoorbeeld klompen makers, garnalenpelsters, wagenmakers, messensnij- ders, wiegenmakers en boekbinders kom je niet meer tegen. Oude ambach ten worden door een kleine groep toch nog in ere gehou den. De PZC gaat op zoek naar de beoefenaars. Vandaag de laatste afleve ring: valkenier Ruben van Maaren. Valkenier Ruben van Maaren inclusief wat er met eieren ge beurt, moeten bijvoorbeeld in een register vastgelegd worden. Het kweken en houden van de vogels is ook nuttig om soorten voor uitsterven te behoeden, stelt Ruben. „Gaat het met een soort slecht in de natuur, dan ben ik verplicht mee te werken aan kweekprojecten. Het belang daarvan is meerdere malen be wezen. Zo zijn de Europese zeea rend en de Californische condor gered. We vormen als het ware een backup." Sinds kort heeft hij, vanuit Oostenrijk, een jonge Andes-condor; de enige in Ne derland. Van Maaren hoopt er over zes jaar nog een aan te schaffen, om met de schitte rende en grote (vleugelspanwijd te van zeker 3,5 meter) vogels te gaan kweken. Hij legt uit dat zijn bedrijf (offi ciële naam Van Maaren Roofvo op een vakantiepark, tijdens een schaapscheerdersfeest. Tot in Duitsland, en binnenkort ook Zweden, toe. Het is voor hem niet alleen mensen ermee verma ken, integendeel. „We geven veel uitleg, vertellen hoe het in elkaar zit. Laten ook zien dat ze duiven en kuikens eten. Dat is de werkelijkheid. Op die manier krijgen de mensen meer respect voor de dieren en hun gedrag. Dat is nodig - mensen staan steeds verder van de natuur af. Het is toch triest dat je op een pak melk ziet staan: wat heeft gras met zuivel te maken." Zendertje Een bezoeker mag een uil op zijn handschoen laten landen. geldemonstraties) op vièr pijlers rust: vogels kweken, de valkerij ofwel met vogels jagen (hij heeft een jachtgebied in België), met roofvogels overlast van andere vogels (zoals meeuwen en dui ven) bestrijden en demonstra ties verzorgen (waarbij het laten vliegen van de vogels in feite voor de dieren een training is). foto's Dirk-Jan Gjeltema Die demonstraties verzorgt hij voor allerlei groepen en bij wis selende gelegenheden. Op de ver jaardag van een honderdjarige, voor een reisclub van ouderen, Bij een demonstratie kan Van Maaren tot ongeveer dertig vo gels laten vliegen. Losgooien noemt hij het zelf. „En 99 van de 100 keer komen ze terug", lacht hij. „Als ze vliegen hebben ze een zendertje. Mocht een vo gel schrikken of niet luisteren, dan kan ik hem zo opsporen. Ik ben er maar één keer een kwijt geraakt, een rüppellgier. Dat kwam door een gevecht met ooievaars. Er verongelukken er wel. Tegen of door een ruit, te gen een auto, een hoogspan ningsmast. Het zijn dezelfde risi co's die een vogel in de vrije na tuur ook heeft." Verjaagklussen vindt Van Maaren altijd een uitdaging, evenals optreden met zijn vogels in een film, in een toneelstuk of in een opera. „Verjagen doen we meestal in de winter. Je kijkt naar het karakter van de vogel die overlast veroorzaakt en dan bepaal je hoe je die het beste kan verdrijven of wegvangen. Het ene moment loop je achter een verwilderde haan aan - ik heb er in een stadspark vier met een woestijnbuizerd weggevan gen - en het andere moment sta je bij een opera." Hij geeft grif toe dat er in hem, net als in zijn vogels, iets van een jager steekt. „Maar het gaat vooral om een mooie vlucht. Het is het samenspel van valkenier en vogel. Het gaat niet om de hoeveelheden die een vogel vangt. Je geniet van de lange vluchten." Met roofvogels om gaan is bepaald niet voor ieder een weggelegd. „Het zijn abso luut geen huisdieren", onder streept Van Maaren. „Mensen lopen ook eerst drie jaar mee. Pas daarna is het verstandig zelf een vogel aan te schaffen." Rinus Antonisse Zie ook www.roofvogel-demon- stratie.nl. Een hagelbui nadert de Zeeuws-Vlaamse kust bij het Zwin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 24