Heel Zeeuws deel A58 krijgt zoab 'IZC actuele thema s in Zeeuwse thriller Nicolai is nog lang niet uitgeschilderd 13 GELICHT Groot onderhoud ZMF moet mosselzaak laten rusten Nieuw logo voor zorginstellingen Hulsterse wint WK-hoofdprijs Voorpremière van Franse film dinsdag 20 juni 2006 i<norEmile Calon Groot onderhoud aan de A58. Zo be titelt Hoofd Wegbeheer Marco Heijdens van Rijkswaterstaat Zeeland werkzaamheden waarmee de weg jebruikers na de zomer te maken krij- i. Het gaat vooral om asfalteren. En 2007 om herstelwerkzaamheden i de kunstwerken op, onder en naast de enige snelweg die in Zeeland De jaren daarna wordt ook nog hier aldaar geasfalteerd, zodat de A58 in jölO er weer pico bello bij moet lig- Dan is de snelweg van Vlissingen jut voorbij de grens met Noord-Bra- bant helemaal voorzien van het zoge noemde zeer open asfaltbeton (zoab) lat bij regen het water niet langer een sluier opspat tegen de voorruit ran de achterliggers. werkzaamheden aan de A58 heb ben alles te maken met de opdracht van minister Karla Peijs (Verkeer en Saterstaat) om het achterstallig on derhoud aan de Rijkswegen weg te ïerken. Ze heeft voor dat werk aan kilometer snelwegen, maar liefst óflO miljoen euro uitgetrokken. Daar naast bepaalde ze ook dat al die werk zaamheden slechts beperkte hinder mag opleveren voor de weggebruikers. De files mogen tijdens het werk aan weg maar met zes procent toene men, verordonneerde ze. Om aan die as te voldoen wordt er veel in de avon duren en 's nachts gewerkt, aldus Heij- s. Hij geeft direct toe dat in die werken heel wat kostbaarder is overdag. Daar staat echter tegen over dat de maatschappelijke hinder ij aeel wat minder is als er vooral 5 avonds en 's nachts wordt gewerkt zande weg. Bij werkzaamheden tijdens de spits rordt dan ook zo veel als mogelijk de ner rijbanen gehandhaafd. Om dat te In 2010 is de complete A58 in Zeeland voorzien van zeer open asfaltbeton. Zoab slijt sneller dan gewoon asfalt maar het comfort is volgens Hoofd Wegbeheer Marco Heijdens van Rijkswaterstaat veel hoger. foto Willem Mieras bereiken worden de banen soms wel versmald zodat of maximaal negentig of zeventig kilometer per uur mag wor den gereden. Op die manier probeert Rijkswaterstaat het werkelijke verlies aan reistijd zoveel als mogelijk te voor komen. Heijdens geeft wel toe dat de hinderbe- leving daarmee niet wordt voorkom men. Om daar iets aan te doen, pro beert zijn organisatie de weggebrui kers wel telkens goed te informeren met behulp van folders en borden langs de wegen. Daarnaast hebben aannemers de op dracht gekregen na afloop van de werkzaamheden hun materiaal zeer snel op te ruimen. Bij eenvoudige werkzaamheden moet dat zelfs binnen twee uur zijn gebeurd. En tijdens mo menten dat het echt druk kan worden, wordt ook zoveel als mogelijk ruimte gemaakt, aldus Heijdens. Als voor beeld wijst hij naar de werkzaamhe den aan de A58 ter hoogte van Sou- Burg. Tijdens Pinksteren en Hemel vaart werd flink wat afzettingsmateri aal aan de kant geschoven zodat het verkeer van en naar de Walchex'se kust daar weinig hinder van onder vond. Uit de pot van 600 miljoen krijgt Zeeland 25 miljoen voor in to taal 28 projecten, voornamelijk op en aan de A58. In totaal wordt er in het Zeeuwse iets meer dan 35 kilometer as falt vervangen. Wezenlijk onderdeel van het project is ook een goede af stemming tussen de verschillende werkzaamheden zodat niet op een en hetzelfde moment gewerkt wordt aan bijvoorbeeld de weg over de storm vloedkering en de Zeelandbrug. In de Randstad wordt met name in de zomerperiode gewerkt aan de wegen. In het Zeeuwse is dat juist de periode dat er zo min mogelijk hinder mag zijn. Na de zomer wordt dan ook pas begonnen met bijvoorbeeld het asfalte ren van het noordelijke deel van de A58 tussen Kapelle en Heinkenszand. Eind dit jaar wordt ook 3,5 kilometer asfalt tussen Rilland en Krabbendijke vernieuwd. Dat noordelijk deel van de A58 is uitgekozen om een nieuw type wegbedekking uit te testen. Asfalt dat stiller is dan het bestaande materiaal. Het traject in de halst van Zuid-Beve land is uitgekozen, omdat daar vol gens Heijdens weinig omgevingsge luid is. In 2008, 2009, en 2010 tenslotte wor den ook nog delen van de A58 geasfal teerd, allemaal met zoab. De levens duur van zoab is volgens hem korter dan het klassieke asfalt; twaalf jaar te genover zeventien jaar. „Maar het comfort bij een nat wegdek is bij zoab vele malen hoger." MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur moet de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) in het gareel houden, als het gaat om nieuwe vergunningen voor het uitzaaien van Ierse mosselen in de Oosterschelde. De Partij voor Zee land (PvZ) heeft daar gisteren in schriftelijke vragen op aangedrongen. Het kan volgens PvZ-fractievoorzitter J. Hageman niet zo zijn dat een mede door de provincie gesubsidieerde orga nisatie als de ZMF het de mosselsector opnieuw moeilijk maakt door bezwaar te maken tegen importvergunningen voor Ierse mosselen. Hageman wil dan ook weten of met de ZMF is afgesproken dat zij zich conformeert aan het vorige week gepresenteerde onderzoek naar de risico's van het uitzaaien van Ierse mosselen in de Oosterschelde. De risico's dat er met de mosselen schadelijke uitheemse organismen meekomen, bleken zeer beperkt. ZMF-medewerker G. van Zonneveld noemde de onder zoeksresultaten overigens in een reactie 'een hoopvolle stap'. De studie vormt de basis voor het aanvragen van nieuwe vergunningen. Het onderzoek is versneld uitge voerd, nadat de Raad van State in maart een uitzaaiver bod afkondigde in een zaak aangespannen door onder meer de ZMF. TERNEUZEN - De Stichting Ouderenzorg Kanaalzone (Soka) presenteerde gisteren een nieuw logo. Soka is op 1 januari ontstaan uit een fusie tussen de Stichting Oude renzorg Sas van Gent en de Katholieke Stichting voor Ouderenzorg in de Kanaalzone. Onder Soka vallen de woonzorgcentra De Blide in Terneuzen, 't Verlaet in West- dorpe en De Redoute in Sas van Gent. De drie verschillend gekleurde vormen in het logo lijken op wimpels in de wind, flakkerende vlammen en zich op richtende blaadjes. Die staan voor de groei, de dynamiek en de ontwikkeling van de nieuwe organisatie om zorg op maat te kunnen leveren. De drie hoofdvormen kunnen ver der worden gezien als de uitdrukking van de drie locaties van Soka in Terneuzen, Westdorpe en Sas van Gent. Tijdens de videopresentatie van het logo stelden ook de nieuwe raad van toezicht en de raad van bestuur zich voor. Soka biedt met ruim tweehonderdvij fig medewerkers zorg aan ongeveer driehonderd ouderen. WALSOORDEN - Judith Broekaart uit Hulst is de lande lijke winnaar van de WK-hoofdprijs van TPG Post. Broek aart mag met 35 vrienden de wedstrijd Nederland-Argen tinië volgen in een enorme partytent met een grote flatscr- een en ook voor hapjes, drank en muziek wordt gezorgd. Broekaart viel in de prijzen na het oplossen van een puz zeltje op de website van TPG. De winst stelde Broekaart echter wel voor een probleempje. „Die tent is zes bij ze ven meter en die past dus niet bij ons in de tuin! Haar collega's van Beate Uhse in Walsoorden hadden wel een oplossing, die niet in de laatste plaats was ingegeven door eigenbelang: laat de tent op het terrein van Beate Uh se zetten! De tent komt aldus op het grasveld op het be drijfsterrein. Broekaarts collega's zijn uitgenodigd Neder land te komen aanmoedigen. Een speciale Partybus brengt de tent naar Walsoorden. De tent zal, aangekleed en al, gereed zijn nog voor de voorbeschouwing begint. kunst pzc lenieuwe thriller van Vicky Hartman speelt onder meer Fort Rammekens een prominente rol. foto Ruben Oreel reü tni« BrRolf Bosboom as titel van haar eerste thril- ic« 'Ier, De dode van Domburg, loc: wees al rechtstreeks naar sland. Met het tweede deel in zogeheten Rechercheur Min- m te w-reeks, dat onlangs is uitge- eger ®on, doet schrijfster Vicky lege riman dal zo mogelijk nog heÜ 'drukkelijker: Zeeuws meisje. mei! indij Br lezers die de provincie kus kennen is het boek, op- tplo fdv>. een feest van herken- Hoewel Hartman (pseudo- iro'a Mvan Joke Meijer uit Ooster aar fri niet uit Zeeland komt - w er wel regelmatig vertoeft ^Ppen de vele verwijzingen W Zeeuwse zaken doorgaans ïci Doos. Dit deel speelt zich we it romaf op locaties op Walche- leiiö zoals Middelburg, Gapinge Serooskerke, maar vooral ^reen Fort Rammekens. ■e kerkenbaarheid is meteen I.Sp 11 van de voornaamste kwali- trti' ken van Hartmans serie, waar- •n& -het derde deel in voorberei- >s. Daarnaast is het de schrijfster, ook actief onder de naam Eva Bentis, wel toever trouwd een goed verhaal neer te zetten en de spanning tot het eind te bewaren. In Zeeuws meisje draait het om de jonge, mooie Belle Wisse, die in Veere dood op bed wordt ge vonden, op de dag waarop haar verloving met de dertig jaar oudere Michel Buker zou wor den gevierd. Rechercheur Lau- rien Minnaar, de vaste hoofdper soon, komt er al snel achter dat Belle is vergiftigd, maar krijgt aanvankelijk moeilijk grip op de zaak. Duidelijk is dat het be drijf van de vader van het slacht offer, Wissechemie, op enigerlei wijze een rol speelt. De zaak wordt alleen maar complexer als korte tijd later het stoffelijk overschot van de al enkele da gen vermiste milieuambtenaar Andries Zandvliet in Fort Ram mekens wordt ontdekt. Hoe regionaal het decor van Hartmans boeken ook moge zijn, haar thema's zijn vaak breed en actueel. In De dode van Domburg draaide het onder meer om rechts-extremisme. In Zeeuws meisje gaat het over za ken zoals bestrijdingsmiddelen, chemische wapens, Irak, de duis tere rol van de AIVD en de drei ging van terrorisme. Diverse verdachten Zoals het een goede thiïllerau- teur betaamt, komen in de loop van het verhaal diverse verdach ten in beeld en passeren uiteen lopende scenario's van wat er ge beurd kan zijn de revue. Hart man weeft die vaardig door el kaar en laat de vele puzzelstuk jes in de laatste hoofdstukken in elkaar vallen. Zeeuws meisje overtuigt in dat opzicht meer dan De dode van Domburg. Toch valt er ook op het tweede deel wel wat af te dingen. Ken nelijk omdat het boek onderdeel is van een serie worden er wel erg veel personen geïntrodu ceerd, bijvoorbeeld op het poli tiebureau. Al die collega's van Minnaar worden mogelijk ooit nog eens uitgediept, maar blij ven vooralsnog wat oppervlak kig en wekken door hun veelheid eerder verwarring. Daarnaast wordt de lezer regel matig deelgenoot gemaakt van de huiselijke besognes van de re chercheur, met onder meer een puberende zoon en een gehandi capte zus. Dergelijke weder waardigheden zorgen weliswaar voor een rode draad in de reeks, maar komen zeker in dit deel vooral als hinderlijke onderbre kingen over. Hartmans boek is voorzien van het modieuze etiket 'literaire thriller', een aanduiding die op het voorgaande deel nog ont brak. Onduidelijk is echter waaruit het literaire gehalte be staat. In stilistisch opzicht valt de schrijfster in elk geval nauwe lijks op, want haar taalgebruik is vooral rechtlijnig en doelma tig. Verder is Zeeuws meisje vooral een goed gedocumenteer de, onderhoudende misdaadro man - literair of niet. Boek: 'Zeeuws meisje' door Vicky Hartman (tweede deel Recher cheur Minnaar-reeks). Uitgeverij Gianotten, 368 blz., 19,90. ISBN 90-77276-23-8. door Anita Tournois TERNEUZEN - „Ik schilder nog dagelijks, maar niet meer de hele dag. Na de middag begin ik en werk dan vaak door tot een uur of zes." Aan het woord is kunstschilder André Nicolai, geboren en getogen Bressiaan- der, die al schildert vanaf zijn vijftiende en nog steeds zeer ac tief is. Bijzonder is bovendien dat hij op zijn achtentachtigste zijn eerste solo-expositie houdt in Galerie Rue Neuve in Terneu- En dit echt niet vanwege het feit dat hij niet gevraagd werd om te exposeren. Nee, de behoefte was er gewoon niet. In zijn winkel - Nicolai had een kunstnijverheid winkel annex lijstenmakerij - was plek genoeg voor zijn werk. „Zodra er een werk klaar was, ging het in de etalage en werd het meestal ook weer snel ver kocht. Merendeels naar mensen in Breskens en omgeving, maar zelfs ook naar Australië." „Als ik dan ook nog had willen exposeren, had ik het nooit kun nen aanschilderen, want inlijs ten voor anderen nam een be langrijk deel van mijn tijd in be slag. Pas na mijn vijfenzestigste kreeg ik eindelijk volop tijd om me aan het schilderen te wijden, te experimenteren en dat doe ik nog dagelijks - voortdurend steeds weer dingen uitproberen. Mijn handen laten me gelukkig nog niet in de steek en ook met mijn centrale zenuwstelsel zit het nog goed. Mijn hersens we- VLISSINGEN - Film by the Sea vertoont vanavond, als voorpre mière, L'ivresse du pouvoir van de Franse regisseur Claude Cha- brol. Deze film gaat donderdag in Nederland in première. De film gaat over een onder zoeksrechter (een rol van {sabel- Ie Huppert) die een onderzoek leidt naar dubieuze geldstromen bij een belangrijke industriële groep. Naarmate de zaak vor dert, groeit haar invloed en macht binnen de Franse indus triële en politieke elite. Tevens komt haar relatie onder druk te staan. De film wordt vertoond in de Vlissingse bioscoop CineCity en begint om 20.00 uur. ten mijn handen als instrument nog steeds goed aan te sturen. Op deze manier kan ik zeker doorgaan tot ik doodga. Kijk maar naar Picasso." Nicolai vertelt gedreven verder. Over de meester, die zei dat hij eigenlijk wel een tien verdiende. Reeds op school viel zijn teken talent op. Maar daar volgens die zelfde bijzonder gelovige mees ter niets op de wereld volmaakt is, kreeg hij altijd maar een ne gen. En over een beurtschipper, die regelmatig zijn vader bezocht en eveneens oog voor zijn talent had. Van hem kreeg hij een verf- kist - de zeeman schilderde zelf ook - die hem voortaan de gele genheid bood te schilderen en de aanleiding vormt tot zijn schilderscarrière. Een onvoor waardelijke liefde was geboren. Nicolai tekent en schildert wan neer maar mogelijk. Als autodi dact - de enige cursus die hij ooit volgt is les per post van Postma uit Rotterdam - be kwaamt hij zich op het techni sche vlak en ontwikkelt zich op terreinen als olieverf, pastel en aquarel. Voorkeur Hij schildert graag landschap pen, zee-, haven- en dorpsge zichten, natuurgetrouwe tafere len uit de omgeving met een voorkeur voor zijn woonplaats Breskens. Enkele voorbeelden zijn de olieverven Baarzan- de-kreek, Havengezicht en Vuur toren en pastels van de Veerboot en Graansilo, met daarop reeds het kunstwerk van Johnny Bee- rens. Soms worden er kleine uit stapjes gemaakt naar bijvoor beeld Schoondijke, Groede en Oostburg. Zoals de olieverf Groote Gat met koeien en Mo len Schoondijke, een aquarel. In het kleurgebruik, aanvanke lijk realistisch, duiken meer en meer invloeden op van het im pressionisme. Te zien in sfeervol le schilderijen met een typisch eigen kleurenpalet, helderder en lichter en in een of twee domine rende tinten die ofwel elkaar versterken of contrasteren. De expositie betreft hoofdzake lijk recent werk uit de afgelo pen drie jaar, in voornoemde stijlen en diverse disciplines. Sprekend is het olieverfportret van kleindochter Dorien, net als de weergave van de beag- le-hond op het strand met fraaie weerspiegeling in het water, een gegeven waar Nicolai zeer bedre ven in is en dat regelmatig terug keert in diverse afbeeldingen. Ook zijn affiniteit met en kennis van de zee is opmerkelijk. Maar het meest frappeert het feit dat Nicolai, ondanks zijn vergevorderde leeftijd, nog im mer het elan en de kracht bezit zich verder te ontwikkelen en te verdiepen. Expositie: Werk van André Nico lai, t/m 9 juli in Galerie Rue Neu ve, Nieuwstraat 22, Terneuzen. Ge opend: wo. vr. za. en zo. 13.30-18.00 uur en op afspraak 0115-621017. Werk van kunstschilder André Nicolai. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13