lurger wil betere Kamerleden &c Sint Willibrordcollege in Goes minder geliefd Genoeg kokkels in Oosterschelde om te bevissen li»ZC - jskundigheid moet zwaarder wegen dan regionale afkomst of charisma Jstoeltocht itenburg 511st01 ncert fckparty in puwenburg iaardconcert Brussels Airlines Oplegger met vis gestolen Kluis gestolen in Brouwershaven Vrouw (79) beroofd en mishandeld Sluisje Ouddorp gerestaureerd agenda Klassieke muziek in zorgcentra dinsdag 20 juni 2006 <11 frnst Jan Rozendaal [EN OP ZOOM - De kwali- ran Tweede Kamerleden omhoog. Kennis van zaken een volksvertegenwoordi- elangrijker dan regionale Dst of charisma. Die me- fewam gisteravond duide- aar voren op een debat van liirgerl'orum Kiesstelsel in m op Zoom. Burgerforum Kiesstelsel it in november een advies er de manier waarop in Ne- •d de Tweede Kamer [gekozen. Het forum telt eden - gewone burgers - vier uit Zeeland. In lebatten discussiëren zij maand met belangstellen der het kiessstelsel. lorgklachten: «•0231231 naandag t/m vrijdag ge- endede openingstijden; agstot 12.00 uur iCTIE tCHEREN tenruststraat 18 slbis 8070 8EB MIDDELBURG '0118-493000 :0118-493009 nl wits Sep (chef) foBerkelder ^Ramakers tiamvan den Broek Osman van den Hurk t?de Vries (sport) "trale redactie Sonspark 28 ius31 *1 AA goes 11113)315500 •11113)315669 ltredactie@pzc.nl De bijeenkomst in Bergen op Zoom, die bedoeld was voor mensen uit Zeeland en West-Brabant, trok ruim dertig belangstellenden en twintig Burgerforumleden. Van de eerstgenoemde categorie gaf bij aanvang 71 procent aan dat er iets moet veranderen aan het kiesstelsel. De discussie die volgde, wees uit dat het forum het moeilijk zal krijgen om te bepalen wat precies, want over elke stelling in het debat liepen de meningen sterk uiteen. Een constante die wel naar voren kwam, was dat de kwaliteit van de volksvertegen woordigers onder de maat is. „De manier van kiezen is niet fout", aldus een mevrouw. „Het probleem is dat de Tweede Ka merleden niet terzake kundig zijn." De redenering was dat kiezers uitsluitend op een lijsttrekker of op een partij stemmen, en in het kielzog 'slipt' vervolgens een stoet aan mensen de Kamer binnen die op eigen kracht niet genoeg stemmen trekken en van wie de kwaliteit in twijfel kan worden getrokken. Een regio nale vertegenwoordiging is daarvoor niet de oplossing, vonden de meeste aanwezigen. „Ik woon in Zeeland", betoogde wel iemand. „Daar spelen veel problemen maar ik weet niet in hoeverre die in Den Haag worden begrepen." Regionale Kamerleden zijn ook makkelij ker te benaderen, vond een an der. Toch plaatste de meerderheid van de aanwezigen kwaliteit voorop. „Daarna moet pas naar spreiding worden gekeken." Ver der werd ingebracht dat de re gionale vertegenwoordiging door partijen zelf kan worden geregeld. Daarvoor hoeft het kiesstelsel niet te worden veran derd. Ondergeschikt Opmerkelijk genoeg spraken de aanwezigen ook een voorkeur uit voor fractiespecialisten boven herkenbare en aanspre kende Kamerleden. Iemand die weet waarover hij praat, spreekt vanzelf wel aan, was de overtuiging. „Of je goed kunt koken, of kan meepraten over voetbal, is niet relevant in de politiek", merkte iemand op. Ook een afspiegeling naar geslacht, leeftijd of etnische afkomst werd ondergeschikt geacht aan het 'niveau dat men sen moeten aankunnen'. Zo kreeg het Burgerforum onder meer als suggestie mee te adviseren dat Tweede Kamer leden minimaal een hbo-op- leiding moeten hebben. Waarop een ander aanvoerde dat het ook geen kwaad kan kiezers een beetje op te leiden. SELBURG - Voor de bewo- 'van verzorgingshuis Rus- rgaan de Vrijlandstraat in lelburg wordt morgen een [|chvandeltocht door het n van de stad gehouden. Ut begint om 18.30 uur. ™ht is een initiatief van de litenbegeleiders van Rus- Zij zagen vorig jaar roners niet vaak meer in ïenstad kwamen, terwijl voor hen toch vaak een met dierbare herinnerin- .Omdat de eerste tocht vo lar een succes was, mogen ar opnieuw dertig bewo- ïethun begeleiders mee. iSKERKE - Muziekvereni- uctor et Emergo uit Zoute- keeft morgen haar jaarlijk- ert in Meliskerke. arenummers zijn te ho- ftn de Burgemeester Ade pt 2, op het pleintje bij gkerij. Het concert begint "0 uur en is gratis bij te gj iINGEN - Jongeren Activi- Soos en Stichting Droom n op vrijdag 23 juni een Paauwer Rock Party in ïmerenburcht in Vlissin- mber '80 en the Massa- i zullen op deze avond een len verzorgen. De optre- leginnen om 20.30 uur. De igsprijs is vijf euro. IELBURG - De vaste stad- tdier van Middelburg, n Putten, geeft dinsdag het startsein voor de ilconcerten in zijn stad. lond brengt hij om 18.45 Erken van onder meer Mo- iNees ten gehore in de Ab- a. Claudia Friederich-Pelk uit Zierikzee als magnetiseur in de weer met een paard, door Esme Soesman ZIERIKZEE - Met een zwaaiende bewe ging strijkt Claudia Friederich-Pelk mens en dier af. Plukt negatieve energie weg om die te vervangen door positieve stromen. Even voor alle duidelijkheid: „Een Jomanda ben ik niet." Als magne tiseur met een passie voor paarden loopt de Zierikzeese echter regelmatig tegen scepsis aan. Daar staat tegenover: zo'n moment dat ze door een door haar behandeld paard luid grinnikend be groet wordt. „Een mooier 'dank je wel' kun je niet hebben." Haar handen zijn haar graadmeter. Er gaat iets in stromen of tintelen. Dan weet Friederich: hier is iets aan de hand. Door mensen- of dierenlijf na te lopen - met de chakra's of energiecen tra als oriëntatiepunten - voelt of hoort Friederich waar een ander blokkades heeft; de oorzaak van fysieke dan wel emotionele pi'oblemen. Zo voelde ze eens een zeurende pijn in de muis van haar hand bij een vrouw die ze wekelijks behandelt. „Ik verifieer naderhand altijd wat ik heb gevoeld. Bleek zij die ochtend te zijn gevallen met de fiets en precies die plek bezeerd te hebben." De Zierikzeese magnetiseert, gedreven door een 'groot hart'. „Je doet dit uit liefde en respect voor anderen." Dat is toch mooi gereedschap, analyseert ze het proces dat zich keer op keer vol trekt. „Ik voel in mijn lijf waar de an der een blokkade heeft." Daarmee kan zij vervolgens aan de slag, overigens zonder zich af te wenden van wat de re guliere geneeskunde doet. Is het nodig, dan weet ze met kinderen en honden pri ma de weg naar huis- danwel dieren arts te vinden. Die twee gaan goed sa men, is haar overtuiging. „Als dingen niet mogen gebeuren, gebeuren ze ook niet. Dus kan het magnetiseren ook nooit andere therapieën in de weg staan." En andersom: „Je kunt nog zo veel magnetiseren, zoveel hef de geven. Maar sommige dingen moeten gewoon gebeuren. Dat maakt de dood soms zo wrang." Friederich is al een paar jaar bezig met de ontwikkeling van haar 'intuïtieve spier'. Al op jonge leeftijd wist zij dat er meer was tussen hemel en aarde. Plaats genoot en magnetiseur Ineke van Zwol leerde haar met die gevoelens om te gaan. „Te weten hoe te voelen en te stu ren." Welzijn De bij haar opgedane kennis wordt door Friederich tot op heden vooral op dieren toegepast. Met name voor paar den heeft ze een zwak. Haar kennis over helende energie vulde ze tussen tijds aan met onder meer een cursus aro matherapie en massage voor paarden en een cursus in de geweldloze trai ningsmethode van Monty Roberts. Door geslagen luxe? „Waarom? Mensen zijn foto Dirk-Jan Gjeltema steeds meer op zoek naar welzijn, voor zichzelf en voor hun dieren. Dan is het prettig dat er meerdere disciplines zijn. Maar ik ga mijn 'eigen wijsheid' niet op leggen aan een ander", geeft ze sceptici alle ruimte hun eigen visie te hebben. Sterker nog: als Friederich iets niet wil, dan is het wel de suggestie wekken dat zij de wijsheid in pacht heeft. „Ik ben zelf zo kritisch als een deur. Weet ik iets niet, dan ga ik op zoek naar het ant woord. En dan moet je accepteren dat je niet alles weet. Dat je ook dingen moet overdragen aan een ander." Vanuit die gedachte is de paarden- magnetiseur nog maar een klein stapje in een lang leerproces onderweg. De Zierikzeese droomt van de oprichting van een groeicentrum, waar mensen aan hun persoonlijke ontwikkeling kunnen werken en hun kennis - op welk terrein ook - aan elkaar kunnen doorgeven. Vanuit een streven dat het de hele wereld goed gaat. „Ik weet wel dat ik die niet alleen kan verbeteren, maar als ik niets doe blijft het ook stil. Alle druppels geven kringen, denk ik dan maar." door Corn.elleke Blok GOES - Het Sint Willibrordcol lege in Goes is dit jaar een stuk minder populair onder aanstaan de brugklassers dan voorgaande jaren. De school heeft zeventig aanmeldingen minder dan in 2005. Ook het Buys Ballot College heeft te maken met een daling in het aantal aanmeldingen. Het Sint Willibrordcollege was de afgelopen paar jaar steevast de populairste Goese middelba re school onder basisschoolleer lingen van groep 8. In 2004 ko zen 340 leerlingen voor de school; vorig jaar waren dat er 310. Nu heeft het Goese Ly ceum, dat 286 aanmeldingen bin nenhaalde, de meeste aanmel dingen. Dat aantal is nagenoeg gelijk aan vorig jaar. Het Buys Ballot College kent, net als het Sint Willibrordcolle ge, een daling in de nieuwe aan meldingen: 263 nieuwe brugklas sers ten opzichte van 285 vorig jaar. De daling in het aantal aanmel dingen bij het Buys Ballot en het Sint Willibrordcollege zou te maken kunnen hebben met de fusie, die gepland staat voor 1 augustus 2007. Die zorgde in de afgelopen maanden voor een hoop onrust. „Het is natuurlijk moeilijk om een goed beeld van te krijgen van de oorzaak. We hebben geen signalen gekregen dat de daling door de fusie komt", aldus P. de Witte, afde lingsleider van de onderbouw op het Sint Willibrordcollege. (Advertentie) EUROPESE SUPERDEALS SLUIT JE NATUURLIJK IN BRUSSEL Baek op fctjrJ bh vlieg v&nöf Öfusstete Airport supervoordelig neer 3B ËuropeBe topbesbèmmingen Boek nu op flySN.n! BRUSSELS AIRPORT fiySlNJ.nl nvatie afgehandeld z -nmimum B maanden vooraf geboekt;. enkele reis in Economy an exclusief cakst jchcen in samenwerkingsverband (van SN40D0 cot 5939). Reservaties voor 1. Gekochte biljetten worden niet terugbetaald en kunnen niet gewijzigd worden. Kinderen die nen verdubbelen bij een terugreis. Aanbod enkel geldig op vluchten uitgevoerd door SN- minste BO dagen voor vertrek gebeuren. De biljetten dienen binnen 48 uren na de en stoel nodig hebben, betalen 10Pb van het tarief. Er is een beperkt aantal stoelen beschikbaar. BRESKENS - Bij transportbedrijf Vooruit aan de Delta- hoek in Breskens is in de nacht van zaterdag op zondag een met vis geladen vrachtwagen-oplegger gestolen. Het ging om de kale trailer. De daders moeten dus met een trekker naar Breskens zijn gekomen. De oplegger stond op het terrein van de trans portfirma, dat niet is afgesloten door een hekwerk. De trailer was geladen met twintig ton vis. Wat de waarde van de lading is, wilde directeur J. Oosterbaan niet zeg gen. „De trailer zelf kost vijftigduizend euro; neem maar van mij aan dat de lading een veelvoud waard is." Oosterbaan gaat ervan uit dat het om diefstal op bestel ling gaat. „De daders wisten in ieder geval van de hoed en derand." BROUWERSHAVEN - Bij een inbraak in een bednjf aan de Nieuwe Jachthaven in Brouwershaven is een kluis ge stolen. De brandkast was verankerd aan een betonnen vloer. De buit bedraagt enkele duizenden euro's. De kraak werd gisterochtend om kwart voor acht ontdekt en is vermoedelijk in de nacht voorafgaand gepleegd. In de jachthaven van Den Osse is die zelfde nacht eveneens ge probeerd een kluis mee te nemen. Ook daar slaagden de daders er in de verankering te ver breken, maar lieten ze de safe toch achter. De politie ver moedt dat ze werden gestoord en op de vlucht zijn gesla gen. In april was het havenkantoor in Brouwershaven al doel wit van kluisdieven. Die kraak mislukte omdat de dieven het gevaarte niet uit de muur gewrikt kregen, ondanks het gat dat ze rondom hadden gehakt. HULST - Een 79-jarige vrouw uit Hulst is afgelopen za terdag rond half vier in het park tussen het Havenfort en de Hulsternieuwlandweg beroofd van haar handtas. De vrouw fietste door het park, toen een onbekende jon gen op haar af stapte en vroeg of hij iets mocht vragen. Hierna begon hij aan de handtas van de vrouw te trekken die aan haar stuur hing. De vrouw kwam hierdoor ten val. De jongen trapte vervol gens tegen haar armen en handen en is daarna op zijn fiets gesprongen en met de handtas weggereden. De vrouw raakte gewond aan haar arm en hand. OUDDORP - 't Sluisje van Ouddorp-Haven is gerestau reerd. Het sluisje uit 1881 ligt in dijk langs het Grevelin- genmeer en diende voor het afvoeren van overtollig regen water in de achterliggende polder. In 1971 werd de sluis overbodig, toen werd het Grevelingenmeer afgesloten van de zee. Lange tijd is het sluisje in de oorspronkelijke behouden, maar in 1990 is de duiker van binnen volgestort met schuimbeton. Dit om de instroom van zout water te voor komen en de constructie goed in tact te houden. Lange tijd leefde het idee de sluis eens inlaat zou worden van zoet water vanuit het Grevelingenmeer. Het besluit om de Grevelingen zout te houden maakte een eind aan die gedachte. De gerestaureerde sluis wordt aan staande vrijdag 'heropend'. door Harmen van der Werf YERSEKE - In de Oosterschel de liggen voor het eerst sinds 2001 weer zoveel kokkels dat er dit najaar op gevist kan worden met schepen. De producentenor ganisatie kokkelvisserij heeft in Den Haag vergunning aange vraagd voor ongeveer tweedui zend ton kokkelvlees. Bij de aanvraag is nadrukkelijk rekening gehouden met de voed- selbehoefte van vogels, vooral van scholeksters, zoals is vastge legd in het visserijbeleid. Vol gens secretaris J. Holstein van de producentenorganisatie ligt in de Oosterschelde momenteel 7400 ton kokkelvlees in dichte hoeveelheden, terwijl de voedsel- behoefte is ingeschat op 2300 ton. „Als we de aangevraagde vergunning krijgen, blijven er dus meer dan voldoende kok kels voor vogels over", geeft Hol stein aan. Procesvandalisme De kokkelsector wil het liefst eind augustus aan de slag in de Oosterschelde. Holstein denkt dat het al mooi is als begin sep tember wordt gehaald. Een lan ge procedure moet eerst nog worden doorlopen, waarbij ze ker niet uitgesloten is dat tegen de verleende vergunning beroep wordt aangetekend. Milieuorga nisatie De Faunabescherming deed dit vorig jaar tegen visserij op kokkels (achthonderd ton) in STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Kloosterweg 4, 12.00 uur: Boerengolf voor de stichting Doe-Een-Wens; MIDDELBURG - Wijkcentrum Palet: 13.30-16.30: Seniorenclub, met oa biljar ten, kaarten, koersbal en sjoelen; OOST-SOUBURG Palazzoli Huis, 10.00 -11.00 uur: Yoga; RITTHEM - - Fort Rammkens, 13.00 -17.00 uur: Openstelling fort en 19.30 uur: Rondleiding olv gids; Sportzaal Korfbalvereniging Atlas, 19.30 - 20.30 uur: Gym en trimmen van af 50 jaar. VLISSINGEN - Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13.30 - 16.30 uur: Schaakso ciëteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur: Power yoga; Open Hof, 20.15 - 21.30 uur: Oerdansles- sen. de Westerschelde, wat zij uitein delijk heeft verloren. Holstein spreekt in dat verband van 'pro cesvandalisme'. Voor de vergunningaanvraag is onderzoek gedaan naar de even tuele schadelijke effecten van de kokkelvisserij op de natuur in de Oosterschelde. „Ik wil die studie eerst doornemen voordat wij een oordeel geven", reageert G. van Zonneveld van de Zeeuw se Milieufederatie (ZMF), die al vast aantekent dat hij 'niet staat te springen bij mechanische kok kelvisserij in de Oosterschelde'. De mechanische kokkelvisserij is in milieukringen erg omstre den, wat ertoe leidde dat het ka binet per 1 januari 2005 een ver bod op die visserij afkondigde in de Waddenzee. Dit was voor al een politieke beslissing, waar bij een uitruil plaatsvond met aardgaswinning. Voor Van Zonneveld is het met name de vraag in'hoeverre de mechanische kokkelvisserij een versterkend effect heeft op de zandhonger in de Oosterschel de. De voor de Oosterschelde zo karakteristieke zandplaten kal ven af sinds de opening van de stormvloedkering in 1986, on der meer omdat er minder zand uit de Noordzee komt. Van Zon neveld: „De bodem wordt bij het vissen op kokkels beroerd. Wat dan wordt losgewoeld, ben je mogelijk zo kwijt in de Ooster schelde." MIDDELBURG - Bewoners van verschillende verzorgingshuizen op Walcheren kunnen vandaag en morgen binnenshuis luiste ren naar klassieke muziek. Het Keser-trio treedt op, op uit nodiging van de Stichting voor Regionale Zorgverlening. Van daag is het trio om 19.30 uur in Zorgcentrum Simnia in Dom burg. Morgen doet ze om 15.00 uur verpleeghuis Vliedberg in Koudekerke. Later op de dag, om 19.00 uur zijn de muzikan ten in 't Gasthuis in Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11