?zc Risico's Ierse mosselen beperkt Hoge eisen geen punt voor kerncentrale Miss Tamara hoopt gewoon op een leuke avond Geen blokkade voor tweede kerncentrale Borssele in 2016 2.990,- Resultaten onderzoek opsteker voor sector 17 yzantijnse turgie in asiliek Hulst 71 Concert van Youngband Minicamping mag niet uitbreiden Zes weken cel voor inbraak in café Gevoelige informatie op website Valse opgave verzekering bestraft OPEN zaterdag 17 juni 2006 'olgj sn. inrHarmen van der Werf o^ERSEKE - Het risico dat met rse mosselen ook schadelijke theemse organismen in de Oos- rschelde kunnen komen, is be- ind er'ct' Opzoek *n opdracht in liet ministerie van Land- i vtaw en de vereniging van im- 3ckoiorteurs van sc',e'lK^eren hoeft cent|tuitgewezen- Jghen|or de mosselsector is dit on- Irzoekresultaat, dat gisteren >ke ipen(f *s gemaaht, een opste ek De Raad van State in Den JLST - In de Willibrordusba- iek in Hulst wordt zaterdaga nd 24 juni de Byzantijnse li- rgie gevierd, een Oosterse ri- oC j; voorgangers in de Willibror- sbasiliek zijn pastoor Ton Sip ^diaken Wim Tobé. Verwacht irdt dat archimandriet Johan ijèr eveneens in de liturgie voorgaan. Een archi- indriet is het hoofd van een kleine kloostergemeen- iap; de naam wordt ook als etitel verleend. Hulpbisschop Burgsteeden van Haarlem zal H ik aanwezig zijn. Burgsteeden ïerhoudt namens de bisschop- hi»I n de contacten met de andere •ken. gezangen tijdens de viering jrden verzorgd door het An- pij Koor uit Gent-Drongen, liturgie zal grotendeels in de II Serlandse taal worden ge- i ii'd en tekstboekjes zijn voor op telen. De Oosterse liturgie on- esj.| ['scheidt zich door de andere ande ^angen en ^00r aanwezig- icert' van ^conen' c^e typische ei- •j i gewaden en andere gebe- ■'Uri in. De orde van de dienst is in ole lijnen dezelfde als in de iderlandse vieringen, maar el uitgebreider. De viering be nt om 19.00 uur en duurt onge ler anderhalf uur. Haag verbood in maart nog het uitzaaien van Iers mosselzaad en mosselen op kweekpercelen in de Oosterschelde. De Zeeuw se Milieufederatie en Vogelbe scherming Nederland hadden de zaak aangespannen, omdat het ministerie bij het afgeven van uitzaaivergunningen te wei nig rekening had gehouden met de mogelijke risico's van de Ier se import. De Raad van State on derschreef dat. De uitspraak zorgde voor veel onrust én tot versnelling van een eind 2005 begonnen onder zoek naar de risico's van de im port van Iers mosselzaad. Voor de zomer moesten de resultaten bekend zijn. Dat is gelukt, met voor de mosselsector niet ongun stige conclusies. De Oosterschelde en Ierse Zee blijken veel met elkaar gemeen te hebben, zeker als het gaat om de aanwezigheid van bekende exoten. In Ierse en Britse wate ren zijn er 52 gevonden die al wel in de Oosterschelde zitten en 22 die er (nog) niet voorko men. Van die 22 zijn er drie po tentieel schadelijk, twee algen en één boorslak. Op algen wordt volop gecontroleerd bij mossel transporten. Vervoer wordt ver boden als mosselen zijn besmet. De boorslak vormt voor de im port uit Ierland geen probleem. Het beestje is tot nu toe alleen in Engelse wateren bij Essex en Kent aangetroffen. Eerste stap „De resultaten zijn zoals ver wacht", reageert secretaris J. Holstein van de vereniging van importeurs van schelpdie ren. Hij blijft er vrij nuchter on der, want het onderzoek is 'slechts' een eerste stap op de lange weg naar nieuwe vergun ningen. De conclusies uit de stu die moeten nu worden gewogen voor de vergunningaanvragen bij het ministerie in Den Haag. Alles is erop gericht de vergun ningen rond te hebben voor het importseizoen in september be gint. G. van Zonneveld van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) noemt het alvast 'een hoopvolle stap' dat het ondei'zoek is uitge voerd. De ZMF is erbij betrok ken geweest. Van Zonneveld vindt het nog te vroeg om aan te geven of de import geen kwaad kan. „De risico's zijn in kaart ge bracht. In het vervolgtraject zal moeten worden ingeschat hoe groot deze risico's zijn." Voor de Zeeuwse' mosselsector staat veel op het spel. Het ont breekt de laatste jaren aan vol doende Nederlands mosselzaad om aan de vraag naar mosselen te voldoen. Import van Iers mos selzaad en ook Duitse en Deense mosselen is van levensbelang om de Zeeuwse handelskanalen open te houden. rt binm won coiii Miss Zeeland, Tamara Mahassen uit Middelburg, doet zondagavond mee aan de Miss Nederland-verkiezing. foto Lex de Meester IJULST - De jonge muzikanten 2e samen The Youngband vor sen, verzorgen zondag een gra ins koffieconcert. Set optreden vindt plaats in het giing-Oneshome aan de Wil- jAlexanderstraat in Hulst. jeugdige leden van The ngband, ook wel de kweek- |ver van het Zeeuws- Vlaams Igdorkest The Young Ones, ibben de laatste maanden on- leiding" van dirigent John ïi'fs een aantal verrassende j.\ fikken ingestudeerd. V'i concert begint om 10.30 door Emile Calon MIDDELBURG - Nee, Tamara Mahassen verwacht niet dat ze zondagavond tot Miss Neder land wordt gekroond. Met San ne de Regt (Miss Nederland 2003) en Miranda Slabber (Miss Nederland 2004) uit respectieve lijk Goes en Arnemuiden acht ze de kans dat morgen wederom een Zeeuwse met de hoogste eer gaat strijken, minimaal. hoopt dat ze gewoon een leuke avond heeft. „Het gaat mij om het plezier." Tamara (20) is net terug van een weekje Turkije met de andere elf provinciale missen, ter voorbereiding op de titelstrijd. Daar werden haar de fijne kneepjes van presenteren, snel make-up aanbrengen, tafel manieren en andere zaken bijge bracht. Een drukke, maar erg leuke en leerzame week 'in een supermooi hotel in Alanya'. Zenuwachtig is ze niet. De hele missverkiezing is het gevolg van een toevallige ontmoeting in dis cotheek De Hooizolder in West- kapelle. Ze was daar mei vorig jaar lekker aan het dansen toen Miranda Slabber haar zag en ad viseerde mee te doen aan de Miss Zeeland-verkiezing. „Ik denk dat mijn uitstraling haar beviel." Gein Een beetje voor de gein, maar ook omdat ze wel benieuwd was, ging ze in op het advies. Tot haar eigen verrassing vond ze die competitie en alles er om heen nog leuk ook. Tamara werkt bij de ZLM als schadebehandelaarster en woont sinds twee maanden sa men met haar vriend. Na de havo aan de Christelijke Scholengemeenschap Walche ren ging ze naar de Hogeschool Zeeland voor een opleiding Ma nagement, Economie en Recht. Die studie was niet wat ze verwacht had. Voordat ze zich kon aanmelden voor een andere opleiding zag ze een advertentie van de verzekeringsmaat schappij. Nu werkt ze daar en studeert in de avonduren. Gisteren was Tamara nog bezig met de laatste voorbereidingen voor morgen. Zo moest ze 's mid dags nog even haar galajurk re gelen. Vanochtend vertrekt ze naar Hilversum om zich voor te bereiden. Zondagavond om half acht begint daar cle miss-verkie zing; twee tot drie uur later volgt de uitslag. Onder de twaalf meiden zijn vol gens haar geen uitgesproken fa vorieten. „Sommige meisjes zijn heel aardig, anderen heel mooi. Maar het gaat om de binnen kant, om wie je bent. BORSSELE - Minicamping De Krukel aan de Zeedijk bij Borssele mag niet uitbreiden van de gemeente Borsele. Ei genaar W. Zweemer wilde van 15 naar 25 kampeereenhe- den én het hele jaar open zijn. Het college van B en W van Borsele heeft het verzoek afgewezen, omdat wetgeving dit nog niet toestaat. De Wet op de Openluchtrecreatie wordt 1 januari 2008 ingetrokken en dan kunnen gemeen ten zelf beleid uitstippelen. De exploitanten van mini-campings die 25 plaatsen wil len, zullen dan iets aan natuurontwikkeling moeten doen of investeren in cultuurhistorie (de eigen oude boerderij) als vergoeding. Zo'n regeling zit provinciaal in de pen, meldt secretaris A. Smits van belangenorganisatie Veka- bo. Het hele jaar open blijven zit er volgens haar hele maal niet in voor een minicamping; in Borsele geldt een seizoen van 15 maart tot en met 31 oktober. Zweemer laat weten voorlopig het nieuwe'beleid af te wachten. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter J. Hop mans veroordeelde gisteren een 29-jarige inwoner van Den Haag tot zes weken cel wegens een inbraak De man nam op 15 juli vorig jaar in Axel uit een café een aantal waardevolle spullen weg, nadat hij samen met twee kom panen had ingebroken. De dieven konden aan de hand van bewakingscamera's worden getraceerd. De politie kwam de verdachte op het spoor toen hij vijf dagen later betrokken was bij een bedrijfsinbraak in Sassenheim. TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneu- zen gaan het ministerie van Binnenlandse Zaken wijzen op het gevaar dat privacygevoelige informatie via de web site van het P200O-alarmeringssysteem voor iedereen te lezen is. Het college geeft daarmee onafhankelijk raadslid W. Broekhuysen gelijk, die over dit onderwerp vragen stelde. Via cle website www.p2000zeeland.nl kan iedereen de alarmmeldingen van brandweer, politie en ambulance volgen. Bij het uitrukken van de hulpdiensten wordt ook de reden vermeld. Dat bekend is dat de brandweer uit rukt naar een defecte gasleiding of een schoorsteenbrand je, vindt Broekhuysen tot daar aan toe. „Maar het vermel den van het adres en de diagnose van een patiënt moet vol gens mij niet kunnen." B en W wijzen er op dat op de web site huisnummers worden afgeblokt. Maar: „Wij zijn het met u eens dat het gevaar aanwezig is dat privacygevoeli ge informatie op deze wijze te raadplegen is", antwoordt het college. B en W zeggen niets meer te kunnen doen dan het ministerie hierop te wijzen. MIDDELBURG - Een 34-jarige inwoner van Goes moest gisteren bij de Middelburgse rechtbank een valse aangifte van diefstal bekopen met 800 euro boete, waarvan de helft voorwaardelijk. Bij de Goesenaar zou vorig jaar op 15 maart zijn ingebroken. Op het formulier voor de verze keringsmaatschappij waarop de gestolen spullen werden opgegeven, stond ook een gsm-telefoon vermeld. Volgens politierechter J. Hopmans kon bewezen worden dat de verdachte een valse melding had gedaan van diefstal van het mobieltje, omdat de Goesenaar na de woninginbraak nog had gebeld met zijn gsm. door Ernst Jan Rozendaal GOES - In 2016 staat in Borsse le een tweede kerncentrale. Daar gaat directeur P. Boerma van Delta vanuit. Hij denkt goed uit de voeten te kunnen met de voorwaarden die staats secretaris Van Geel (CDA. Mi lieu) wil opleggen aan exploitan ten van nieuwe kerncentrales. Boerma gaf dat gisteren te ken nen na ondertekening van het convenant over het openhouden van de huidige kerncentrale tot 2033. Van Geel was daarvoor naar Goes gekomen. Na afloop van de ondertekening hield hij bij het afscheid van Deltadirec teur D. Luteijn de eerste Deltale zing over duurzaamheid. Van Geel benadrukte dat hij met de nieuwe regels die hij de ze zomer bekendjnaakt kerne nergie niet onmogelijk wil ma ken. Hij zal niet optreden als 'sti mulator' van kernenergie, waar van hij 'geen fan' is, maar 'rede lijke eisen stellen in de rol van regulator'. Hij liet blijken dat een nieuwe Nederlandse kern centrale niet veiliger hoeft te zijn dan die welke nu in Finland wordt gebouwd. Eerder heeft hij aangegeven dat hij exploitan ten de mogelijkheid wil bieden in veertig tot zestig jaar een pot je op te bouwen waaruit de ont manteling van de kerncentrale kan worden betaald. Gisteren zei hij dat hij evenmin zal eisen dat exploitanten binnen een be paalde periode een definitieve oplossing voor het kernafval moeten hebben. „Dan maak ik een nieuwe kerncentrale onmo gelijk." Als het kernafval van een nieu we centrale voorlopig boven gronds kan worden opgeslagen bij de Covra in Vlissingen ziet Boerma in de overige voorwaar den van Van Geel voldoende per spectief om in 2016 een tweede kerncentrale in Borssele in be drijf te nemen. Hij denkt vijf jaar nodig te heb ben om de vergunning te rege len en vijf jaar voor de bouw. Kosten van een nieuwe centrale schat hij op ongeveer 2 miljard euro. Dat kan Delta niet alleen opbrengen. Boerma weet nog niet hoe een consortium dat de nieuwe kerncentrale gaat exploi teren eruit gaat zien. Behalve an dere energiebedrijven zouden ook banken en afnemers van stroom een rol kunnen spelen. door Ben Jansen BORSSELE - De lat ligt hoog voor de medewerkers van de {eraenergiecentrale Borssele. Directeur Jos Bongers is zich daarvan bewust. De enige nu cleaire stroomfabriek in Neder land moet zich handhaven bij le 25 procent van de kerncen- kales in de westerse wereld Re tot de veiligste worden gere kend. Bongers: „Dat moeten we, dat willen we en dat kun nen we waarmaken." Met zijn handtekening onder de overeenkomst over de ver enging van de bedrijfsduur van zijn centrale tot 2033 be machtigde Bongers gistermid dag deze inspanningsverplich ting. Hij erkende dat het veel •nspanning en geld zal vergen om Borssele aan de top te hou- |en. „Onze centrale is nu al vei liger dan toen ze werd ge- oouwd. Dat maakt het ook las- tiger om steeds weer verbete ringen tot stand te brengen. Dat is de wet van de verminder de meeropbrengst. Vergelijk het maar met een 100-meter lo per. Het kost ontzettend veel training om de tijd op die af stand van 9,80 seconden tot 9,70 seconden terug te bren gen." Dat geldt niet alleen voor de veiligheid van de kerncentrale Borssele, maar ook voor de be drijfszekerheid. In de loop der jaren is de beschikbaarheid op gevoerd van 87 tot 95 procent. Bongers: „Lastig om die presta tie nog verder te verbeteren, maar we gaan ervoor." Eind vo rig jaar heeft de kerncentrale nog een kwaliteitskeurmerk ge kregen van een inspectieteam van het Internationaal Atoom Energie Agentschap. Altijd prettig, maar voor Bongers geen reden een zelfgenoegzame houding aan te nemen. „Leuk natuurlijk, zo'n beoordeling. Eerlijk gezegd waren we het meest benieuwd naar de opmer kingen van de inspecteurs. Er was geen ernstige kritiek, maar hun conclusies bieden voldoende aanknopingspunten voor verdere verbeteringen." Bongers - sinds 1998 directeur - heeft sinds het begin van de jaren negentig voortdurend te maken gehad met een dreigen de sluiting van de centrale: in 2003, 2007 en vervolgens 2013. Nu verkeert EPZ in de luxe si tuatie dat de horizon tot 2033 reikt. Wat de veiligheid van de in 1973 in gebruik genomen centrale betreft is dat volgens Bongers geen probleem: „Je ziet in het buitenland ook dat de levensduur van kercentrales tot zestig jaar wordt ver lengd." EPZ kan naar de overtuiging van Bongers een belangrijke rol spelen bij de voorbereidin gen voor de bouw van een nieu we kerncentrale. „We hebben hier kennis en er varing, we volgen cle internatio nale ontwikkelingen bij' ont werp en bouw op de voet en we hebben hier een perfecte loca tie." (Advertentie) Elke zondag www.pot-axel.nl HUL5TA AUPING IE0LUX J0RI 1NTERHJ8KE PA5T0E ROLF 8ENZ DE SEDE M0LINARI, DRIADE SWIS5FLEX ARTIF0RT F.S.M. MERCURY KARTELL VITRA TEMPOR PRE50TT0 TEAM 8Y WELUS MOROSO CASSINA LINTEL00 CLA5SIC0N MIN0TTI GiORGETTI B6B. ITALIA MONTIS VERARD0 MOLTEN! COR PULLMAN FLOS SIEMATiC Antipode pode l by ufomx Setprijs 2- en 2,5 zits. Leverbaar in 8 diverse kleuren leder Fresco. Antipode Pode 2 by leolux Setprijs 2,5-en 3 zits. Leverbaar in diverse kleuren leder Fresco

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 77