Vakantie tussen knus en kitsch 'IX W19 Gallisch dorp onder de rook van Lutetia Avonds afari's Beekse Bergen zaterdag 17 juni 2006 Esonstad. Klinkt als het hoofdkantoor van Nuon of Essent maar het is een nieuw bungalowpark van Landal GreenParks. Een bijzonder park. Geen verzameling huisjes in een bos maar een compleet nagelnieuw oud-Hollands stadje in de kop van Friesland. Vakantie tussen knus en kitsch, met het Lauwersmeer in de achtertuin. Alleen die schuurtjes... door HANS VAN ALEBEEK I Een fata morgana in Fries land. Dat is het, maar geen bedrog al lijkt het er wel veel op. Zo rij je nog door het Friese landschap -plat als een line- aal- op weg naar het einde van Neder land, en ineens verrijst daar, uit het niets, een heus stadje: Esonstad. Het lijkt een paar honderd jaar oud maar glimt van de nieuwigheid. En het is geen stad maar een compleet bunga lowpark van Landal. Op 30 juni gaan de deuren voor het publiek open. Vakantiegangers lok je tegenwoordig niet meer alleen met een Huisje Heu- tefreu op de hei met zwembadje in de buurt. Families van nu willen meer: luxe, beleving, een mooie omgeving, iets aparts liefst. Als je dan zoals Lan dal de kans krijgt om bij het Lauwers meer een fonkelnieuw park uit de grond te stampen, dan combineer je al die elementen en krijg je Esonstad. Zo ziet het recept eruit. Men beginne met een mooi oud verhaal, de legen de over een welvarend stadje dat in 1230 bij een hevige storm in de Lau- werszee verdween. Dan neme men een snufje Amsterdam en Volendam en lclutse dat goed door elkaar met wat huisjes uit Makkum en Harlin- gen. Goed mengen en dan lcris-kras uitzetten langs kleine straatjes en steegjes, daaromheen veel water en aanlegsteigers. Overgiet het geheel tot slot met een saus van oud-Holland se gezelligheid en serveer er een ha ventje, camping en-golfbaan bij. In 2008 moet het project, kosten zo"n 60 miljoen euro, heleklaar zijn. Maar zo ver is het nog lang niet. 'De plan ning richting opening loopt strak tot Jammer van die houten schuurtjes. op het uur', vertelt parkmanager Jan ten Hoor terwijl hij tussen de bouw vakkers door laveert. Er moet nog on gelooflijk veel gebeuren maar op 30 juni gaat het park open, da's zeker want dan staan de eerste vakantiegan gers op de stoep. Vairoaf papneir Deze zomer zijn de 144 huisjes al voor ongeveer 75 procent volgeboekt. Vanaf papier want ruim een jaar gele den was er nog niks en begon de bouw van het stadje pas. 'Het is dan ook echt bijzonder wat je hier ziet', zegt Ten Hoor tijdens de rondleiding. Dit is wandelen tussen knus en kitsch. Geen huisje lijkt hetzelfde, geen gevel is gelijk. Luiken voor de ra men, bruggetjes, muurankers, leilin den, oude klinkers op straat, over elk detail is nagedacht. Centraal punt is het dorpsplein waar rondom het ou de waaggebouw (het restaurant), aller lei winkeltjes, een snackbar, de bak ker en de supermarkt komen te lig gen. En niet te vergeten Ome Ko, een echt bruin café. Van buiten mag alles anders zijn, van binnen zijn alle huisjes -voor 4 tot 10 personen- standaard ingericht en aan gekleed met meubels in blauw of rood. Alle bungalows zijn overigens ei gendom van particulieren; Landal zorgt voor verhuur en beheer. Diver se boeren uit de buurt die zich na de MKZ-crisis hebben laten uitkopen, hebben hun EU-geld in zo'n bunga- lowtje gestoken. De toerist als nieuwe melkkoe. Is er dan helemaal niets aan te mer ken op Esonstad? Toch wel. Neem het centrale gebouw bij de ingang, waar straks het zwembad en kantoor wor den ondergebracht. Dat ziet eruit als een grote Gamma-winlcel, een doos naast een modelstad. Maar da's nog Esonstad uit het niets herrezen. 1 Esonstad is het eerste park van Landal GreenParks in Friesland. In totaal heeft het concern nu 56 parken in binnen- en buitenland. In de komen- i&öisÉi de jaren wordt het park nog uitgebreid met een camping en 9-holes golfbaan. Volgend jaar begint op twee schiereilanden bij het stadje de bouw van 106 vrijstaande 'terpwoningen' die ook via Landal verhuurd zullen wor den. Esonstad mikt vooral op liefhebbers van watersport. Via een eigen sluisje kunnen schepen zo het Lauwersmeer op en van daaruit naar de Waddenzee. Bootbezit- ters die een huisje huren, mogen hun schip afmeren bij de eigen aanlegsteiger. Er worden ook boten en kano's verhuurd, zeilkampen georganiseerd en dagtochtjes opgezet naar de naburige Waddeneilanden Schiermonnikoog en Ameland. De prijzen voor een midweek (huisje voor 4 personen) beginnen bij 175 euro. Een Weekje Esonstad (zelfde bungalow) in het hoogseizoen ligt rond de 650 euro. www.landal.nl niet zo eng als de foeilelijke houten schuurtjes die in elk mini-tuintje zijn neergezet. 'Vreselijk", zegt het echt paar dat vanaf de dijk het nieuwe stad je bewondert. 'Zulke mooie huisjes en dan die lelijke hokken erbij. Dat moeten ze echt anders doen.' Vanaf zijn dertig meter hoge rots ziet stripheld Asterix een nieuw gevaar voor zijn Gallische dorp je. De dreiging is van een ander kaliber dan de mak ke Romeinen: het zijn de Vikingen. Net als in de te kenfilm die onlangs uit kwam, maken de sterke mannen uit het noorden hun opwachting in het dorp van Asterixparlc. Niet in Armorica (Bretag- ne), maar dertig kilome ter boven Lutetia (Parijs). door OLIVIER VAN BEEMEN I Op een doordeweekse dag is in het pretpark nog weinig van het naderende geweld merk baar. De dralckar (vikingschip) onder de rots van Asterix staat er wat verloren bij en valt enigszins in het niet bij de meeste reguliere attracties. Even verderop, in het dorp van de Galliërs verwelkomt de stoe re vikingleider Olaf Liflaf (in het Franse: Grossebaf, 'grote knal") de bezoekers en gaat hij met kinderen op de foto. 'Rare jongens, die Vikingen', hoor je Obelix denken. De pientere krijger Asterix zal vaststellen dat het met de dreiging eigen lijk best meevalt. Het Franse pretpark haakt na tuurlijk slim in op de nieuwe bioscoopfilm van het onover winnelijke duo. Onvoldoende om er speciaal voor af te rei zen, maar het Asterixparlc, dat de afgelopen jaren talrijke nieuwe attracties kreeg, biedt voldoende vertier om een dag je langs te komen. Het ligt aan de snelweg richting noorden en vormt een leuk uitje om bij voorbeeld een weekje of een lang weekend Parijs mee af te sluiten. Net als in de stripboeken en in de huidige tekenfilm met de Vi kingen is het anachronisme een hoofdthema in het park: schrijver René Goscinny (ge storven in 1977) en tekenaar Al- bert Uderzo nemen net als de ontwerpers van het park een loopje met de tijd. De avonturen van Asterix en Obelix vinden plaats in de eer ste eeuw voor Christus, als Julius Caesar keizer is van Ro me. Dat belet de Galliërs ech ter niet ten strijde te trekken tegen een volk als de Vikingen, die Europa onveilig maakten tussen 800 en 1100 na Chris tus. De strips staan ook vol met verwijzingen naar het heden. Etagewo n i nge n Het park blijft niet achter. Vlalc naast het Gallische dorp ligt Lu tetia, zoals de Romeinen Parijs noemden. De stad lijkt ver dacht veel op het hedendaagse Parijs. Weliswaar iets knusser, maar toch vol 'hausmanniaan- se' etagewoningen. Die zijn ver noemd naar de architect Geor ges Haussmann, die Parijs eind negentiende eeuw grotendeels zijn huidige vorm gaf. Naast Lutetia ligt de stad der steden, Rome. Een wegwijzer met de aanduiding 'Rome' in al le windrichtingen heeft het bij Chef Abraracourix en zijn vrouw Bellefleur vermaken de kinderen in het dorp. foto's GPD het rechte eind: alle wegen lei den immers naar Rome. De stad voldoet aan de verwach ting: in de arena vinden spekta kels plaats en aan het centrale plein bevindt zich een pizze ria. Tussen haakjes: echte Gal liërs bestellen natuurlijk een stoofpotje everzwijn bij het res taurant of een everzwijnbur ger bij een van de eettentjes. De vergelijking met het andere grote attractiepark nabij Parijs dringt zich al snel op, Disney land Paris. Een eerste verschil is dat Asterixpark al sinds 1992, drie jaar na de opening, winst maakt, terwijl Disney voortdurend in de financiële problemen zit. Daar staat te genover dat Asterix met 1,8 miljoen bezoekers per jaar on geveer zes keer minder men sen trekt. Verder is het Asterixpark - hoe kan het ook anders - veel Fran- ser dan Disney. Alles ademt Frankrijk: croissantjes, sala des, maar ook: geen verplichte 'plastic smile' bij het perso neel. Het overgrote deel van de bezoekers is ook Frans, 85 pro cent. Klein nadeel voor buiten landers is dat de voorstellingen niet vertaald zijn en dat de per sonages soms niet direct te her kennen zijn, omdat ze in het Frans een andere naam heb ben. Achtbaan Enigszins verrassend 'winnen' de Fransen het van de Amerika nen wat betreft spannende at tracties. De achtbaan Goudurix gaat liefst zeven lceer over de kop en is vernoemd naar de coole Lutetiër uit 'Asterix en de Noormannen', die in het Neder lands Hippix heet. Nog specta- Vanaf zijn dertig meter hoge rots kijkt Asterix over het dorp. Rechts het huis van de Egyptische architect Numerobis. •S| Pare Astérix is geopend tot en met 15 oktober. Maar pas op, niet alle dagen in de maanden juni, september en ok- H tober. Raadpleeg de kalender op de website. Het park ligt aan de Al, de snelweg die van Nederland naar Parijs leidt, dertig kilometer ten noorden van Parijs. Met het openbaar vervoer is het park vanuit Parijs bereikbaar met een RER-trein naar de lucht haven Roissy en vandaar een pendelbus. De entreeprijs bedraagt 34 euro voor iedereen vanaf 12 jaar en 24 euro voor kinderen van 3 tot en met 11 jaar. Vroege internetreser- veringen zijn tijdens sommige perioden iets goedkoper. Hou in weekends.en in de zomer rekening met lange wachttijden (tot minstens een uur) voor de populairste'attracties. www.parcasterix.fr culairder is de Donderslag van Zeus, een klassieke, geheel houten roetsjbaan waarop de karretjes snelheden tot tachtig kilometer per uur behalen. Het hoogtepunt voor de echte Asterixfan is natuurlijk het na gebouwde Gallische dorp. Kin deren wanen zich echt in het dorp van hun helden, tussen de vistent van Kostunrix, de smederij van Hoefhix en de boomhut van de bard Assuran- cetourix. Zelfs de Vikingen houden zich in deze ambiance rustig. In Safaripark Beekse Bergen kan op alle zater dagavonden in juli en augustus een Afrikaanse avondsafari worden gemaakt. Tijdens deze spe ciale avondopenstellingen zien de bezoekers hoe de 1500 dieren in het park zich klaarmaken voor de nacht. Ook muzikaal entertainment en een braai, een Afrikaanse barbecue, zorgen voor een bijzondere sfeer. Tijdens de avondsafari's kan tevens een bezoek worden gebracht aan de roofvogelshows. Het safaripark is tijdens de avondsafari's in juli tot 22.00 uur geopend en in augustus tot 21.00 uur. www.libema.nl Moordspel in Zoo-parken Iedere zaterdagmiddag in juni wordt er een moord gepleegd in Aqua Zoo Friesland en Zoo Park Overloon. Aan de jeugd de schone taak om, net als de forensisch onderzoekers op tv, aan de hand van sporen de dader te achterha len. Kinderen die meedoen aan Zoo Crime Inves tigation ontdekken in het park een dode zwart-witte vari. Het zal hen direct duidelijk zijn dat dit dier niet op een natuurlijke wijze ge storven is. Die ontdekking is het begin van een zoektocht, waarvoor de deelnemertjes worden uitgerust met een witte onderzoekjas, loep, kwast, pincet en andere noodzakelijke hulpmid delen. Zoo Crime Investigation start iedere zater dag in juni om 13.30 uur in Zoo Pare Overloon aan de Stevensbeelcseweg 19-21 in Overloon, tel. 0478-640 046 en Aqua Zoo Friesland, De Groene Ster 2 in Leeuwarden, tel. 0511-431 214. Deelna me kost 5 euro per persoon (inclusief patat en drinken, exclusief parkentree). Reserveren is noodzakelijk. Zoo Crime Investigation Kastelentocht rond Haspengouw De Haspengouw in Belgisch Limburg is rijk be deeld met kastelen. Een deel van die kastelen is opgenomen in twee arrangementen waaraan de ze maand elke zondag kan worden deelgeno men; Voör het eerste arrangement stappen de deelnemers in een oldtimerbus of -auto die hen achtereenvolgens naar de kasteelparken van Du- ras, Norinenmielen en Ter Keulen brengt. Na een bezoek aan het kasteel van Nieuwenhoven gaat het gezelschap, dat begeleid wordt door een gids, naar kasteelhoeve Kerckem waar een dinér wordt geserveerd. De rondrit begint steeds om 14.00 uur bij het stadhuis aan de Gro te Markt in Sint-Truiden. Per bus kost het arran gement 30 euro, vervoer per oude auto (inclu sief chauffeur) kost het dubbele. Reserveren bij Toerisme Sint-Truiden, tel. 0032-(0)117 018 18. Concerten in Leeds Castle Jaarlijks worden in het fraaie Leeds Castle in Zuid-oost Engeland twee bijzondere concerten in de openlucht gehouden. Deze Open Air Con certs in de tuin van het kasteel zijn een beleve nis. Het evenement trekt niet voor niets stee vast duizenden bezoekers die gezeten op kleden in het gras smikkelen uit meegebrachte pick nickmanden terwijl ze genieten van de muziek. Dit jaar staan de concerten gepland op 24 juni en 1 juli. Beide avonden verzorgen het Royal Li verpool Philharmonisch, de soliste Kathryn Rud- ge, de Royal Engineers Band en het Brighton Fes tivalkoor een avondvullend programma, dat wordt afgesloten met een vuurwerk. Reisorgani satie House of Britain organiseert reizen een 2-daagse busreis of een 3-daagse autoreis naar de concerten. www.houseofbritain.nl Mountainbiken in Zwitserland In de Zwitserse plaats Celerina wordt op 1 juli voor het eerst de Frischi Bike Challenge Engadin/St. Moritz verreden. Mountainbilcers, beginners en gevorderden, kunnen samen met professionals, onder wie de wereldkampioen mountainbiken Thomas Frischlcnecht, ldezen uit vier parkoersen die verschillen in lengte en moeilijkheidsgraad. De challenge wordt 's avonds afgesloten met een feest. Celerine is door lezers van het Mountain Bike Magazin uit geroepen tot het op een na beste bikegebied van Zwitserland. www.celerina.ch Vaderdag in dierentuin Dierenrijk Europa in Nuenen laat alle vaders die met kinderen een bezoek brengen op zondag 18 juni gratis binnen. Er is dan een bijzondere wan deling door het park, die leidt door zeven Euro pese gebieden, van berberapen tot ijsberen. Juni is Dierentuinmaand en in hetzelfde weekeinde kan men in het Dierenrijk Europa - maar ook in andere dierentuinen - aan de hand van speciale gidsen achter de schermen kijken. Een tentoon stelling onder de titel 'Snoepen en Poepen' geeft ook inzicht in het reilen en zeilen van de beestengemeenschap. www.dierenriikeuropa.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 51