Veel water en groene ruimte Poortambacht in Zierikzee De adelaarspoot in goud zit op de deur De ultieme zitbeleving óstbus 314460 AA Goes dvertentie-exploitatie: loord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7seiiws-Vlaanderen: 0114-372770; ationaal: 020-4562500. laterdag 17 juni 2006 Luchtfoto van Poortambacht in Zierikzee, met ingëmonteerd een artist's impression van Waterwijk Zierikzee. Op de achtergrond de Zeelandbrug. illustraties De Vries Communicatie Centrum Zierikzee Artist's impression van Waterwijk Zierikzee met op de voorgrond de zogenaamde woonsche pen. DE VOORDEUR De voordeur biedt toegang tot een woning, maar wat daar achter schuil gaat, blijft voor velen onzichtbaar. In deze serie een kijkje achter de voordeuren van Zeeuwse huizen. Iedere week gaat een andere deur open en geeft de bewoner een blik in zijn of haar leven. foto's Mechteld Jansen IJ Jater, ruimte en groen in de laatste uit- V V breiding van Poortambacht De huidi- e nieuwbouwwijk Poortambacht in Zierik- eezou je als een staalkaart kunnen be lhouwen van de stedenbouwkundige ont wikkelingen van de laatste dertig jaar. De- ewijk nadert nu zijn grenzen. Onder de naam Waterwijk Zierikzee konden belang stellenden onlangs tijdens een grootse presentatie in het ge meentehuis kennismaken met de plannen voor het laaste deel. De eerste bouwactiviteiten van de ruim 250 koopwoningen en -appartementen en de 75 huur- appartementen op het terrein zijn al te zien. Zo is een groot deel van de lange gracht gegra ven dat nu aan het vollopen is. Ook is er enige tijd geheid voor de eerste kadewoningen die langs het water gebouwd zullen worden. In september moet het terrein geheel bouwrijp zijn. De laatste uitbreiding van de wijk Poortambacht wordt groen en vooral rijk aan water, van daar de wat voor de.hand liggen de naam. Dat water leek overi gens nog even een probleem te worden. „De brede gracht komt deels parallel aan het Havenka naal te liggen, net als de brede waterpartij waar de woonsche pen moeten komen", vertelt ge meentelijke projectleider Piet vanBeveren. „Het Havenkanaal kent echter eb en vloed. Daar door ontstaat er druk op de bo dem. Juist bij de waterpartij is die druk het grootst. We zouden daar voor niet meer dan twintig centimeter water kunnen uitbag geren. Daarmee heb je geen wa terpartij. Dus nemen we op die plaats extra maatregelen. Er komt ter versteviging op de bo dem waarschijnlijk een laag stortsteen die voorkomt dat de bodem spontaan openbarst." Touwtjes De gemeente Schouwen-Duive- land wilde bij de allerlaatste uit breiding van Zierikzee aan deze kant van de oude stad de touw tjes goed in handen houden. Er varingen met de projectontwik keling van Poortambacht 10 wa ren niet altijd even geweldig. Vooral de oplevering door de aannemer liet op zich wachten waardoor dit gedeelte er lang Artist's impression van de kadewoningen in het laatste deel van Poortambacht. rommelig bij lag, het wegdek slecht bleef en er 's winters bij voorbeeld niet gestrooid werd. „Voor Poortambacht 11 heeft de gemeente gekozen voor een inte grale aanpak", legt Van Beveren uit. „Dat kan omdat de gemeen te de grond teruggekocht heeft van de aannemer. Zo hebben we meer invloed op de inrichting van de openbare ruimte en de ontwikkeling." Voor de wijk is een masterplan ontwikkeld met bijbehorende kwaliteitseisen dat zowel de inrichting van de openbare ruimte als de architec tuur omvat. Van Beveren; „We hebben de wijk ingedeeld in ge- .biedjes. Vervolgens hebben we via verschillende invalshoeken in het totaal zo'n 45 architecten-1 bureaus benaderd. Ze hebben het masterplan en beeldkwali teitsplan ontvangen met de vraag om A-3 sfeerbeelden en ideeën op de wijk en het hun toe gewezen deelgebiedje weer te ge ven. We wilden echter nog geen ontwerpen." Uit de inzendingen zijn (zonder dat de namen be kend waren) zeven bureaus uit gekozen om hun ideeën verder uit te werken. Met deze opzet be oogt de gemeente een in archi tectonische opzicht afwisselen de wijk neer te zetten die toch een bepaalde eenheid uitstraalt. Zo zijn de 107 kadewoningen door één bureau ontworpen, evenals de drie appartementen gebouwen op de campus, de twintig binnensingelwoningen en de patio- en hofjeswoningen. Van Beveren: „Alleen voor de zes woonschepen die speciaal voor Waterwijk Zierikzee wor den ontworpen, hebben we be wust voor' een jong bureau, 12PM Architecten uit Amster dam, gekozen." Van de andere geselecteerde bureaus komt er een uit Zeeland; architectenbu reau Fierloos uit Goes tekende voor het ontwerp van het appar tementengebouw met elf appar tementen voor de duurdere huur sector. Woningbouwcorporatie Zeeuwland gaat deze apparte menten verhuren. Oervorm Voor Mare Schoonderbeek en Pnina Avidar van 12PM is hun ontwerp voor de Waterwijk Zie rikzee de eerste keer dat zij zich op woonschepen richten. Een leuke opdracht om uit te voeren, vindt Schoonderbeek. „Het zijn geen echte schepen maar eerder woningen op water", vertelt de architect. „De woningen wor den op betonnen bakken ge bouwd die op het water zullen drijven, vastgemaakt aan stei-r gers." Schoonderbeek en Avidar refereerden in hun ontwerp aan de oervorm van het woonschip, de Ark van Noach. „In onze pre sentatie zijn we verder onder meer ingegaan op de transparan tie en reflectie van water en de bad- en zeecultuur." De beide architecten willen elk van de zes woningen iets extra's meege ven zoals een serre of glazen ruimte, of een dakterras waar je zo vanaf de steiger op kunt lo pen. „We hebben zelfs aan een zwembad gedacht maar dat is in technisch opzicht, en qua kos ten, waarschijnlijk te hoog ge grepen." Twee van de zes krij gen een slaap/studioruimte. Dit vertrek kan bijvoorbeeld dienen als atelier aan huis. De woonschepen gaan zich on derscheiden in transparantie en reflectie van zon, lucht en water door een uitgebalanceerd ge bruik van glas. Schoonderbeek: „De woonkamer of eetkamer moet volop zicht krijgen op de weidse omgeving. Daarbij kun nen we accenten geven door bij voorbeeld gebruik te maken van subtiel getint glas. De bebouw de omgeving wordt grotendeels buitengesloten door drie vlak ken vrijwel gesloten te houden. Daar creëren we lichtval zonder uitzicht." Avidar en Schoonder beek werken aan de uiteindelij ke schetsen en zijn nog bezig met de invulling van de laatste onderdelen van hun ontwerpen. De woonschepen staan pas ge pland voor de tweede fase in de ontwikkeling van de wijk. „Er komen in drie jaar drie op eenvolgende bouwfasen", ver telt Van Beveren. „We werken van het noorden naar het zui den, dus vanaf de vijf waterwo ningen via de kade en binnensin gel richting de woonschepen. In elke fase wordt ook een van de drie campusappartementenge bouwen neergezet." Deze cam pusgebouwen komen in de enorm brede groenstrook te staan die de gemeente wil behou den als grens tussen de oude bin nenstad en de nieuwbouwwijk. Die groenstrook loopt tussen het Eerste Weegje en de Haven weg, en de onlangs gegraven ka de. „Dit project kenmerkt zich niet alleen door water maar ook door groen", bevestigt Van Beve ren. „Slechts ongeveer 25 pro cent wordt bebouwd. De wonin gen staan niet pal op elkaar,er vooral ruimte gecreëerd. De an dere driekwart wordt aan water en aan begroeiing met ruigte, kruiden, boomstroken en hees ters besteed." Inge Heuff Het kralengordijn tikkelt zachtjes in de wind. Een rode adelaarsklauw, contrasterend in een gele achtergrond, gevat in groene kralen. Een vertaling van het wapen van Kleverskerke in een vliegengordijn. „Dat geel is in het oorspronkelijke wapen goud", ver telt Rien Grootjans (59). Maar gouden kralen, dat ging de inwoner van de voormalige ambachtsheerlijkheid Kleverskerke waarschijnlijk te ver. Hoewel, Rien werkt wel met bladgoud. Zo heeft hij onder meer het originele wapen van Kleverskerke gerestaureerd. „Ach terin de kerk hing een aantal wapens. Die heb ik opge knapt." En daar kwam veel bladgoud en zilver aan te pas. „Een prachtig werk", zo kijkt Rien daar op terug. „De hele woonkamervloer lag bezaaid met goud en zil ver." Die klus was echt zijn stiel, want Rien is oud-le raar schilderen. Het wapen van het Walcherse kerkdorp is al sinds de 17de eeuw bekend. De rode adelaarsklauw (Clau- waertskereke) is overigens ook terug te vinden op de voordeur van Rien, vlak onder de klopper. Minutieus nageschilderd én in goud. Inderdaad, echt bladgoud. Grappig detail is overigens dat hetzelfde kralengordijn met wapen een paar huizen terug in de Dorpsstraat ook in een voordeur hangt. „Bij mijn schoonzus. Ik heb het gordijn zelf ontworpen, kralen gekocht en toen zijn mijn vrouw en ik aan het rijgen geslagen. Een hele klus. Ik heb tegen mijn schoonzus gezegd: hier heb je de ontwerptekening, maak maar na." Het wapen heeft Rien toch min of meer in zijn ban. „We hebben hier om de vier jaar een soort Kleverskerk- se dag, georganiseerd door de kerk. Ik heb de laatste keer vlaggen laten maken door leerlingen met het wa pen erop. Die hebben we verkocht. De opbrengst was voor de kerk. Maar het leuke is, mijn dochter is pas ge leden getrouwd en dat wilde ze vanuit Kleverskerke. Iedereen had de vlag uithangen. De zoon van een dorps genoot trouwde laatst ook hier en ook toen hingen al die vlaggen uit." Rien en zijn gezin wonen ruim twintig jaar op het dorp. Grinnikend: „We hebben in drie huizen hier in de straat gewoond. Eerst op nummer tien, om nummer 18 te kunnen verbouwen. Maar nummer 18 bleek een heel groot huis toen we er eenmaal woonden. Dus toen deze bungalow vrijkwam, hebben we 'm gekocht. Het is een lekker huis. De keuken hebben we vergroot door de bijkeuken erbij te trekken. Boven hebben we een dakkapel geplaatst en we hebben in de woonkamer al le balkjes in het plafond weggewerkt." „Dit rijtje is gebouwd door mijn zwager. Die had wat zakgeld over en dacht 'ik ga wat huizen, bouwen'. In één woont mijn schoonzus, wij in een ander en de rest is verhuurd." Voor het huis staat een grote, betonnen bank. „Die vond mijn vrouw zo mooi. Maar dat ding is loodzwaar. Een vriend van mij heeft toen met een enorme heftruck en een pompwagentje het ding op z'n plaats gekregen. Als het zonnetje schijnt, zit je er prima." „We zijn niet bewust naar hier gegaan. Ik kende het dorp van vroeger, omdat ik er als kind kwam op weg naar het Veerse Meer. Toen zat er nog één winkeltje, dat van Jannetje Zwemer. Daar kon je een rolletje drop kopen. Het is hier heerlijk rustig. Ik ga hier nooit meer weg." Annemarie Zevenbergen .r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41