PZC Strop dreigt voor Verdonk Pierre Kartner boos over wuppie-actie Albert Heijn u No-claim zorg blijft Luchtmacht houdt open huis bij Leeuwarden CBR maakt code voor motorrijden in de file Dekker wil per jaar 80.000 nieuwe huizen Bijna akkoord verlenging A4 Miljoenen aan leges mogelijk onterecht ingevorderd Bullbar wordt aan strenge regels gebonden Grote partij nepviagra onderschept Nieuw team op Puttense moord Vrouw ziet fiets na 16 jaar terug Delfzijl stuurt 'vertrouwenskrant' Venlo wil verwarmen door hout Java krijgt meer geld voor herstel Universiteit gaat na waar teken toeslaan zaterdag 17 juni 2006 PEN HAAG - De no-claim in de zorg wordt niet afgeschaft. Dat maakte vice-premier Zalm giste ren bekend na afloop van het ka binetsberaad. De regeling zal ook niet worden vervangen door een verplicht eigen risico. Volgens minister Hoogervorst (Volksgezondheid) blijkt uit een evaluatie van de teruggaverege- ling dat de collectieve lasten in 2005 zijn gedaald met 1,4 mil jard euro. In 2006 zal waar schijnlijk sprake zijn van een da ling van 2 miljard euro. Eerder bleek al dat zorgverzeke raars en patiëntenorganisaties niet blij zijn met de regeling. Ook een meerderheid in de Tweede Kamer vindt het geen fijn systeem, maar de partijen konden elkaar tot nu toe nog niet vinden voor een alternatief. uens de evaluatie zijn verze kerden zich door de no-claim be ter bewust van de zorgkosten. Ze hebben bijvoorbeeld gekozen voor goedkopere medicijnen en hulpmiddelen. Zorgverzeke raars hebben dit altijd tegenge- I sproken. 'Met de no-claim krijgen verze kerden 255 euro per jaar terug als ze geen beroep doen op de ge zondheidszorg. Mensen die voor minder dan 255 euro aan zorg gebruiken, krijgen het resteren- J de bedrag terug. ANP DEN HAAG - De kans is groot dat de verlenging van de A4 door Midden-Delfland er komt. Minister Peijs heeft honderd mil joen euro extra uitgetrokken om de aanleg mogelijk te maken. Wfip verlengde A4 tussen Delft en Schiedam moet het verkeer op de A13 tussen Den Haag en Rot terdam ontlasten. Schiedam en Vlaardingen eisten drie weken geleden dat Peijs met extra geld over de brug moest komen om de snelweg te realiseren. Er was al 511 miljoen euro beschik baar, maar dat was niet voldoen de om geluidsvoorzieningen te ■Atreffen en een overkapping bo even de weg te maken. GPD door Jaqueline Steenwijk DEN HAAG - Het ministerie van Justitie moet mogelijk mil joenen euro's terugbetalen aan immigranten. Het heeft hun le ges voor verblijfsvergunningen in rekening gebracht die in strijd zijn met internationale af spraken. Dat zegt rechtssocioloog K. Groenendijk, die verbonden is aan het Centrum voor Migratie Recht van de Radboud Universi teit Nijmegen. In het Nederlands Juristenblad schrijft Groenendijk dat het on der meer gaat om bijdragen die zijn geïnd van immigranten uit Turkije. Op grond van een over eenkomst tussen de EU en Tur kije mag Justitie inwoners uit deze landen slechts een gering bedrag aan leges vragen voor een verblijfsvergunning. Het mi nisterie hanteert voor immigran ten uit EU-landen een bedrag van 30 euro. Turken moeten ech ter 830 euro betalen, oftewel 800 euro teveel. Diverse rechters hebben het mi nisterie inmiddels al op de vin gers getikt. Ook de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EU, heeft Neder land gemaand zich aan het ver drag te houden. Voorbarig Justitie stelt echter dat niet in strijd met de overeenkomst is ge handeld, omdat leges voor een verblijfsvergunning niet in de bepalingen zouden staan. Vol gens het ministerie is het daar om voorbarig te stellen dat het de geïnde leges moet terugbeta len. „We moeten eerst afwach ten hoe de Europese Commissie op onze reactie reagéert", zegt een woordvoerder. Immigranten die hun partner en kinderen in het kader van een gezinshereniging naar Neder land hebben gehaald, kunnen een fors bedrag terugvorderen op grond van het Europese Ver drag van de Rechten van de Mens. Daarin staat dat een over heid niet dusdanige belemmerin gen, zoals hoge leges, mag op werpen waardoor gezinshereni ging onbereikbaar wordt. Sinds eind vorig jaar is daar nog een extra EU-richtlijn bijgeko men, waarin extra voorwaarden die belemmerend kunnen wer ken bij gezinshereniging, wor den verboden. Het ministerie van Justitie vraagt hiervoor aan leges 830 euro per persoon en 188 euro per kind. Ook op dit ge bied is het ministerie al door di verse rechters op de vingers ge tikt. GPD LEEUWARDEN - Stuntteam Bleu Angels staat klaar voor de start tijdens de open dagen van de Luchtmacht in Leeuwarden. De eerste dag van het evenement trok 65.000 bezoekers. Vandaag verwacht de organisatie 125.000 belangstellenden. De opkomst van gisteren valt de organisatie tegen. Gerekend was op 75.000 bezoekers. Het WK voetbal en het mindere weer worden genoemd als mogelijke oorzaken. foto Niels Westra/GPD door Rudi Buis DEN HAAG - Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewij zen (CBR) heeft een gedrags code ontwikkeld voor motor rijders die in de file rijden. Motorrijders mogen in de file alleen passeren als het snel- heidsverschil met de auto's onder de tien kilometer per uur blijft. Dat inhalen moet gebeuren tussen de rijen au to's. Op snelwegen met meer dan twee rijstroken moeten motorrijders positie kiezen tussen de twee meest linkse rijstroken. Het is voor motorrijders sinds 1991 niet meer verboden om langzaam tussen de file door te rijden, maar over de wijze waarop ze moeten rijden is veel onduidelijkheid. Het CBR heeft daarom een ge dragscode opgesteld. Die co de is vooralsnog een advies en geen wettelijke regeling. Wel komt de code vanaf 1 juli aan bod bij vragen in theorie-exa mens voor motorrijders en au tomobilisten. Bestuurders van motoren wordt aangeraden om in groepjes de file te passeren. Om automobilisten niet te ver warren, mogen ze geen rich tingaanwijzers of alarmlich- ten gebruiken. De code houdt voor automobi listen in dat ze op het midden van de rijstrook moeten rij den, zodat motorrijders mak- keiijker kunnen passeren. Automobilisten moeten oppas sen met wisselen van rij strook en mogen hun portier alleen opendoen als dat nood zakelijk is. Vooral 's zomers gaat het vaak mis als bestuurders hun portier openen voor wat ver koeling. GPD Pierre Kartner en zijn wuppies. foto Jacobine Weggen/GPD DEN HAAG - Er komen strenge eisen voor koeienvangers (bull- bars) op auto's. Bij een ongeval kunnen koeienvangers ernstig letsel veroorzaken bij voetgan gers, fietsers en motorrijders. De strengere eisen gaan in op 27 mei 2007, zo liet minister Peijs (Verkeer) gisteren weten. Voor alle nieuwe auto's geldt dat ze alleen op kenteken mo gen worden gezet als de bullbar aan de eisen voldoet. Het hek op de voorkant van de auto mag al leen van kunststof zijn. Dat kunststof geeft bij een botsing iets mee, waardoor de koeien- vanger geen extra letsel veroor zaakt. De kern van de nieuwe Europe se regelgeving is dat een auto met bullbar niet meer letsel mag veroorzaken dan een auto zon der. GPD We ö/iAN "TUcH Nöö wE.t- ERENS door Yolanda Sjoukes BREDA - Pierre Kartner is boos op supermarktketen Albert Heijn nu die enorm scoort met een WK-wuppielied. Kartner zegt exclusieve rechten te heb ben op alle wuppieliedjes en op bijbehorende afbeeldingen. „Ik laat juridisch onderzoeken of dit zo maar kan." Kartner stond 25 jaar geleden als Vader Abraham met het lied 'Wij zijn de wuppies' in de Top 40. Een wuppie-album in elf landen volgde. De 'nu 71-jarige zanger schreef het eerste lied over de wuppies, kleine pluizenbolletjes met ogen en handen, op verzoek van het bedrijf dat erin handel de. Het lied sloeg aan, de wup pies ook. Te laf Vijfentwintig jaar later is het op nieuw -raak. AH bracht een WK-wuppielied uit en krijgt de oranje pluizenbollen (één kleine bij elke 15 euro boodschappen, één grote bij 45 euro) niet aange sleept. „Als ik er niet was geweest, wa ren de wuppies nooit bekend ge worden en had AH nu niet zo'n actie gehad. Nu zijn ze te laf om mij te bellen", reageert Kartner gepikeerd. Kartner neemt het vooral de In- terall Group kwalijk, die de WK-wuppies aan AH levert. Het bedrijf had Albert Heijn moeten informeren over de con tractuele verplichtingen. Tegenspraak Directeur Maurice Stoevenbeld van Interall: „Kartner heeft mij deze week al vier keer gebeld. De afgelopen 25 jaar heb ik hem niet gehoord terwijl wij in die tijd toch zo'n 45 miljoen wup pies hebben verkocht. Hij heeft 25 jaar geleden zeker een bijdra ge geleverd in Nederland, maai de wuppies doen het overal toch wel goed. In Australië, in Ameri ka, in Scandinavië." Volgens Stoevenbeld is het con tract waar Kartner over rept, al lang ontbonden. „Ik begrijp best dat mijnheer Kartner hier iets aan wil verdienen maar ik weet van niks. Laat het hem maar faxen." Woordvoerster Jo sé Mes van AH laat zich niet over de kwestie uit. „Dat is een zaak van de Interall Group. Die hebben de rechten van de wup pies." De WK-wuppies, waar van er 15 miljoen zijn gemaakt, dreigen volgende week op te ra ken. „Echt heel vervelend voor onze klanten, maar het lukt ons niet op tijd om extra wuppies hier te krijgen. Daarom laten we nu stickers maken, want de mensen willen graag plakken." GPD DEN HAAG - De fiscale opsporingsdienst Fi- od-ECD heeft afgelopen weck bij huiszoekin gen in Nederland en België een grote hoeveel heid nep-viagra in beslag genomen. Vijf perso nen zijn aangehouden op verdenking van groot schalige handel in valse erectiebevorderende middelen. De aanhoudingen zijn verricht in 's Hertogen bosch, Maastricht, Maarssen en het Belgische Lanaken. Een van de verdachten werd aange houden toen ze op het punt stond een groot aan tal pakketten met nep-viagra te versturen. De Fiod-ECD trof bij de huiszoekingen 25.000 ta bletten en een grote hoeveelheid contant geld aan. De Fiod kwam de bende op het spoor door advertenties in dagbladen, waarin erectiebevor derende middelen werden aangeboden. „Erec tiebevorderende middelen mogen alleen door artsen en apothekers worden verstrekt", aldus een woordvoerster van het Functioneel Parket, dat leiding geeft aan het onderzoek. „Dus als daarmee wordt geadverteerd, weet je meteen dat er iets mis is." GPD ZUTPITEN - Een nieuw team van politie en justitie zal zich storten op de Puttense moordzaak, een van de be kendste onopgeloste misdrijven van de afgelopen jaren. Dit maakte het Openbaar Ministerie in Zutphen gisteren bekend. De zaak draait om de verkrachting van en moord op de 23-jarige Christel Ambrosius, op 9 januari 1994. Eerder werden hiervoor twee mannen veroordeeld. Hun zaak werd op last van cle Hoge Raad herzien door het gerechts hof in Leeuwarden, dat het tweetal vrijsprak. ANP ALMELO - Een vrouw uit het Overijsselse Aaclorp heeft van de politie haar fiets teruggekregen die zestien jaar ge leden was gestolen. Dat liet de politie gisteren weten. Het rijwiel werd indertijd gestolen bij het ziekenhuis in Alme lo. De diefstal kon destijds niet worden opgelost, maar de aangifte werd wel in de politie-archieven bewaard. Enke le maanden geleden vonden medewerkers van de dienst Stadstoezicht de fiets in het centrum van Almelo. ANP DELFZIJL - De gemeente Delfzijl zet een speciale infor matiekrant in om het vertrouwen van de inwoners van de noordelijke havenstad terug te winnen. Het gaat om een initiatief van de nieuwe raad en het college van B en W, aldus de gemeente gisteren. Delfzijl wordt al jaren ge plaagd door bestuursperikelen. De crisis bereikte afgelo pen februari een hoogtepunt toen na de drie wethouders ook burgemeester Appel haar biezen pakte. In het blad stellen de leden van de raad en het college zich aan het publiek voor en wordt een samenvatting ge geven van het coalitieakkoord. ANP VENLO - Venlo wil een grote houtgestookte energiecen trale bouwen om delen van de stad te verwarrpen en om stroom te leveren. Hout verstoken is goedkoper dan bij voorbeeld aardgas en levert bovendien een bijdrage aan de reductie van CO, (koolstofdioxide), zei een woordvoer ster van de gemeente Venlo gisteren. Venlo denkt makke lijk aan hout te kunnen komen, onder meer van het afval hout uit plantsoenen en bossages, aldus een woordvoer ster van de gemeente. ANP DEN HAAG - Indonesië kan rekenen op extra steun van Nederland voor de herbouw van huizen en het herstel van midden- en kleinbedrijf en kleinschalige industrie. Minis ter Van Ardenne van Ontwikkelingssamenwerking heeft tien miljoen euro beschikbaar gesteld voor 2006 en 2007 voor Yogyakarta en omliggende districten, dat op 27 mei is getroffen door een aardbeving. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft dit gisteren bekendgemaakt. Uit een eerste inventarisatie van de Indonesische autori teiten blijkt dat ruim 75.000 huizen geheel verloren zijn gegaan. Circa 116.000 woningen zijn zwaar beschadigd en 225.000 licht beschadigd. Eerder stelde minister Van Ardenne twee miljoen beschikbaar voor noodhulp. ANP door Heieen Paalvast en Marijn van der Pas DEN HAAG - Tussen 2010 en 2020 moeten er jaarlijks 80.000 woningen bijgebouwd worden. We moeten door, verkondigde gisteren minister Sybilla Dek ker van Volkshuisvesting bij de presentatie van haar visie op de woningmarkt, getiteld 'Ruimte geven, bescherming bieden'. Het kabinet is akkoord met de analyse. Dekker sprak van 'een stuk zonder taboes', waar poli tieke partijen en belangenorga nisaties hun voordeel mee kun nen doen. Maar dat betekent geenszins aantasting van de hy potheekrente-aftrek, waarvoor vooral de PvdA pleit, noch van de huurtoeslag. Beide zijn vol gens de WD-bewindsvrouw on ontbeerlijke instrumenten voor de 'vertrouwensmarkt' van het wonen. Een mogelijke aanpassing van de overdrachtsbelasting (van 6 procent van de koopsom) is even min aan de orde. Dekker wil het mensen weliswaar makkelijker maken om te verhuizen voor hun werk. maar daarvoor komt er eerst een onderzoek. Volgens de brancheorganisatie voor wo ningbouwcorporaties Aedes stelt het kabinet terecht dat de woningmarkt een vertrouwens markt is. „Aedes constateert dat de bezuiniging op de huurtoe slag van 460 miljoen jaar, die de ze kabinetsperiode is doorge voerd, het vertrouwen aantast", aldus de organisatie. Met haar woonvisie borduurt Dekker voort op de maatregelen waarmee zij sinds haar aantre den in 2002 de stagnerende wo ningmarkt wil aanpakken. Cru ciaal onderdeel daarvan is een li beraler huurbeleid dat ze na veel touwtrekken met de Twee de Kamer op de rails kreeg. De Kamer koppelde het vrijge ven van de huren van een kwart (tegen nu 5 procent) van de huur woningen aan een hogere bouw productie tot 2010. Vorig jaar zijn er 74.000 wonin gen bijgekomen, tegen 60.000 in 2003, Dat moeten er na 2010 veel meer worden om een tekort te voorkomen. In verband met de vergrijzing moet een belangrijk deel van de productie op ouderen worden af gestemd. ANP APELDOORN - Wageningen Universiteit en De Natuurkalen- der gaan teken in Nederland in kaart brengen. Onderzocht wordt waar en wan neer mensen door teken worden gebeten. Doel is om beter in zicht te krijgen onder welke om standigheden en in welke omge ving mensen risico lopen op een tekenbeet. Teken brengen de ziekte van Lyme over. De ziekte veroorzaakt onder meer ver moeidheid, artritis en neurolo gisch aandoeningen die vaak van chronische aard zijn. In de periode 1994 tot 2005 is het aan tal gerapporteerde Lyme-patiën- ten bijna verdrievoudigd, van 6.000 tot 17.000. Het is echter onduidelijk hoeveel mensen daadwerkelijk een tekenbeet op lopen en op welke plaatsen. Ver der is de precieze oorzaak van de toename van het aantal teken beten nog onbekend. GPD (Advertentie) MRSTEROPLEIDINGEN SPECIRRL ONDERWIJS. Informatiedag Zeeland en Noord-Brabant West: woensdag 21 juni 2006 (14.00-16.00 uur) in ons regiokantoor. Nieuwe Klevërskerkseweg 25, Middelburg. Meer informatie? Drs. Emmy de Kraker-Pauw, (0118) 643 306, svozeebra@seminarium.nl of kijk op www.seminarium.nl REDEN GENOEG SEMINRRIUM UOOR ORTHOPEDAGOGIEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3