Freire het snelst na slimme actie Saoedi Arabië wordt geen kampioen Missie Lafeber in US Open mislukt Schouder speelt Nadal parten Zware opgave Foppe de Haan 23 Erik Dekker kan lange vlucht niet verzilveren Uborenner wint etappe in Zwitserland Nazon wint tweede rit Route du Sud Uefa wil meer dopingcontroles in clubvoetbal Vuur terug in Miami Heat Aanklager eist degradatie Lierse Lammers op zesde plek Le Mans Daum weg bij Fenerbahce EK-zilver plankzeiler Van Dijk Dopingdokter weet van niets zaterdag 17 juni 2006 W GILEPE - De Duitse wiel- ^ner Jens Voigt heeft de vier de etappe van de Ster Elektro- locr gewonnen. Hij bleef na 193 lilometer over Belgisch grondge bed het peloton in La Gileppe nel voor. De Noor Kurt-Asle Ar- VCSen, teamgenoot van Voigt bij CSC, behield de leiderstrui. De etappe over 193 kilometer van Verviers naar La Gileppe stond in het teken van een aan val van vier coureurs. De Neder landers Erik Dekker en Laurens ten Dam en de Belgen Bert Roe- sems en Nico Sijmens deden een verwoede poging uit handen van het peloton te blijven. Dat ging ook lang goed. De vier kre gen een maximale voorsprong van ruim twee minuten. Op vijf kilometer van de streep demarreerde Roesems. Hij kreeg Dekker even mee, maar de Rabo- coureur kon het tempo niet vol gen. Op weg naar de zege werd Roe sems in de slotkilometer, met een flinke klim. toch nog gegre pen. Voigt greep de dagzege. Dekker, die eerder in de week de tijdrit won maar al kansloos was voor de eindzege, vond het een zware etappe. „Ik had graag willen winnen. Ik ga nu maar eens goed met mijn benen in ge sprek om te kijken of ik zater dag nog start." Dekker staat eigenlijk op de rol om morgen in Eindhoven de ploegentijdrit voor de ProTour te rijden. ANP De jrote ende iuan onze sportredactie JSCONA - Oscar Freire heeft dcRaboplocg gisteren aan een ritzege in de Ronde van Zwitser land geholpen. De Spanjaard was tijdens de ze vende etappe, van St. Moritz naar Ascona, de hele dag in een kopgroep te vinden en gebruikte in de slotfase op sluwe wijze een rotonde om een beslissend gat met zijn concurrenten te maken. Waar zijn medevluchters rechts- gingen, koos de voormalig wereldkampioen voor het linker weggedeelte waardoor hij plotse ling alleen op kop reed. Met uiteindelijk het jagende pe loton bijna op zijn achterwiel «ing Freire in Ascona juichend over de streep. Hij hield drie tel len voorsprong over. De leider strui blijft in handen van de Koldo Gil. Freire in de slotfase kansloos voor [de dagzege, toen de Australiër llichael Rogers en de Italiaan Salvatore Commesso de kop groep achterlieten onder drei ging van het naderende peloton. Oscar Freire en Matthew White sloten een paar kilometer later weer aan. Juist op tijd, zoals bleek. Op vier kilometer voor de finish lag nog een rotonde. De Spanjaard van de Rabobank had kennelijk het aankomstpar koers beter bestudeerd dan zijn medevluchters, want Freire hop te als een volleerd veldrijder de vluchtheuvel over om als enige de draai linksom te maken. Toen Freire enkele honderden meters verder weer op de rechte weg terugkeerde, had hij met een een gat geslagen. Dat gaf de drievoudig wereldkampioen SAINT-GAUDENS - De Franse sprinter Jean-Patrick Nazon kelt de tweede etappe van de Route du Sud gewonnen. De rit ging over 174 kilometer lussen Couffouleux naar -Gaudens. De Fransman Thomas Voeckler bleef leider in de Franse rittenkoers. ANP van onze sportredactie LONDEN - De Spaanse gravel- bijter Rafael Nadal heeft giste ren op het gras van Queens opge geven in de kwartfinale. iNYON - In het nieuwe voetbal seizoen zullen meer dopingcon- Iroles worden uitgevoerd in de Europese competities. !Na de zomer starten naast de Champions League, de Uefa [Cup en Intertoto de kwalifica- voor het Europese kam pioenschap landenteams 2008. Ook Europese competities voor en vrouwen worden inten siever bezocht door controleurs van de antidopingcommissie. Af gelopen seizoen voerde de Uefa 914 controles uit bij wedstrijden en buiten de competities om. Alle 32 teams uit de Champions ie werden getest. Op het te clubniveau was nie mand positief, maar elders wel. Het bekendste dopinggeval was (le Portugees Abel Xavier van Middlesbrough, die betrapt werd op anabole steroïden. De oud-PSV'er kreeg achttien maanden schorsing. In vier ande re gevallen ging het om zoge naamde recreatieve drugs bij jeugdspelers. Dit leidde bij de Hefa tot de conclusie dat er een probleem is bij de jeugd, die daarom veel meer opvoeding en voorlichting behoeft. ANP/DPA De winnaar van Roland Garros liep in de partij tegen de Austra liër Lleyton Hewitt een blessure op. Beide spelers hadden een set gewonnen. De 20-jarige Spanjaard, in Lon den als eerste geplaatst, kreeg tijdens het duel last van zijn lin kerschouder. In het Duitse Halle bereikte Ro ger Federer de halve finale. De Zwitsers, in de Duitse stad titel verdediger, won moeizaam van de Belg Olivier Rochus. Alledrie de sets eindigden in een tie-. van onze sportredactie MAMARONECK - De missie van Maarten Lafeber in het US Open is mislukt. De enige Neder landse golfer in het tweede ma jor van het seizoen eindigde gis teren in Mamaroneck (New York) in de onderste regionen van het tussenklassement. Net als drie jaar geleden kwam hij niet door de schifting voor de beste 60. De 31-jarige Eindhovenaar triomfeerde op 5 juni met acht slagen voorsprong in de kwalifi catie voor het US Open. Hij acht te zich goed genoeg in vorm om in de tweede helft van het US Open mee te dingen naar een deel van de 6,8 miljoen dollar prijzengeld. niet meer weg, ondanks het har de aandringen van het peloton achter hem. Op de streep hield hij drie secon den over. Een dag na de grote in spanning en vervolgens misluk te poging van de Deen Michael Rasmussen nu wel genoegdoe ning voor de Rabobankploeg. Rasmussen ging gisteren niet meer van start. Jan Ullrich deed in de slotfase nog goede zaken voor het alge meen klassement. De Duitser zat vrij voorin. Klassementslei der Koldo Gil verspeelde vier se- break. Federer was daarin in de tweede en derde set de sterkste. De partij tussen de nummer één van de wereld en de Belg duur de bijna drie uur. Federer verloor de eerste tie break met 2-7. In de tweede viel de beslissing pas bij 11-9. In de derde tiebreak bleef de Zwitser met 7-5 aan de goede kant van de score. Ook de Tsjech Tomas Berdych bereikte de laatste vier. Hij scha kelde de Fransman Fabrice San- toro uit. ANP Lafeber startte uitstekend. Zijn naam stond een tijd als tweede op het scorebord. Daarna maak te hij wel een drietal bogeys maar zijn prestatie was niet ge ring..Tot hij op de laatste hole een zware mentale tik kreeg door een triple-bogey 7. Zijn bal kwam in het hoge gras te liggen en daarna was de gang naar de hole een martelgang. Gistermorgen bleek hij die klap niet te hebben verwerkt. De tweede ronde, in harde wind op de uiterst zware golfbaan Win ged Foot in Mamaroneck bij New York, verliep voor hem dra matisch. Hij maakte zeven bo geys en drie dubbele bogeys te gen geen enkele birdie voor een ronde in 83 slagen. Zijn totaal van 159 kon alleen uitschake ling betekenen. ANP Een masseur neemt de schouder van Rafael Nadal onder handen maar zijn werk bleef De Spanjaard zal zijn partij tegen Lleyton Hewitt staken. foto zonder resultaat. Gerry Penny/EPA Als Saoedi Arabië wereldkampioen voetbal wordt, krijgen de spelers Ms dank voor bewezen diensten elk één miljoen euro. Als de Oekraïners de titel gdjpen, krijgen ze 787.000 euro de man. Zij staan daarmee voor zever bekend °Pde tweede plaats van de ranglijst Vaü landen die vette worsten worden voorgehouden. Brazilië (160.000 euro) Mi Togo (vooralsnog niets) zijn veel la- m geklasseerd. Betekent dit nu dat Saoedi Arabië we reldkampioen wordt door in de finale [Oekraïne te verslaan? De sjeik die de spelers de premies betaalt, denkt mis- ischien van wel maar dat is natuurlijk een misvatting. Sinds topvoetballers meer verdienen dan de best betaalde be stuursvoorzitter van grote multinatio nals gaat het niet om geld, althans niet op een WK. Het gaat om passie, saam horigheid. Dat soort zaken. Saoedi Arabië, Oekraïne, maar ook To go worden dus geen wereldkampioen. Welk land wordt het dan wel? Het ant woord is simpel: het land dat het beste voetbalt. Daar heb je goede voetballers voor nodig, maar nog een heleboel ande re zaken, die vooral in de handen lig gen van de bondscoach. Nederland heeft op dit WK beslist niet de beste voetballers maar wel een van de beste coaches. Marco van Basten heeft dankzij het gewonnen EK van 1988 in Duitsland en het volkomen mis lukte WK van 1990 in Italië gezien hoe het wel en hoe het niet moet op een groot titeltoernooi. De uitgangspunten die hij geformu leerd heeft zijn even simpel als doeltref fend: Van Basten heeft gekozen voor één spel systeem en wijkt daar niet van af. Hij heeft gekozen voor een vaste basis en maakt alleen een andere opstelling als er heel dringende redenen zijn. Dat is jammer voor de journalisten, die tij dens de trainingen nU helemaal niets meer te doen hebben. De oranje hesjes zitten immers steeds om dezelfde schou ders. Van Basten geeft spelers vertrouwen. Iedereen weet waar hij aan toe is. Ook de derde keeper en ook de spits, die weet dat hij een mindere wedstrijd mag spelen. Vedetten heeft hij thuisgelaten. Spelers met latente vedetteneigingen (Van Bom mel) beseffen na wat extra druk op de ketel wat van hen verwacht wordt. Ze weten dat teamgeest nodig is voor succes. Zelfs Robin van Persie beseft dat. „Ik ben hier niet om mooie acties te maken", zei hij eerder deze week. „Ik ben hier om wereldkampioen te worden." Op verstandiger uitspraken heeft men de aanvaller van Chelsea nooit kunnen betrappen. De grootste bedreiging op het gebied van de team geest is Arjen Robben. Geeft hij op het allerbeslissendste moment de bal aan de speler die er nog beter voorstaat, of gaat hij voor eigen glorie? Om niet te vergeten, Marco van Basten is open naar de pers. Het is dé manier om rellen te voorkomen. Hij is zelfs zo open, dat hij om een wederdienst vraagt. Dat gaat nou net weer iets te ver. Tot slot: Van Basten doet geen conses- sies. Duidelijkheid staat voorop. Eigenlijk zijn ze simpel, de basisvoor waarden voor WK-succes. Guus Hid- dink kent ze natuurlijk ook. Maar of die andere twee Nederlanders ze ken nen? Waarschijnlijk niet. Koen de Vries conden op cle kopman van T-Mo- bile. Ullrich gokt erop dat hij morgen in de afsluitende tijdrit over 30 kilometer zijn achter stand van 50 tellen nog kan goedmaken. Overigens staat Jörg Jaksche nog tussen de twee in, op 30 seconden. ANP MIAMI -=- Miami Heat is helemaal terug in de strijd om het Amerikaanse kampioenschap basketbal. Met een overtui gende winst van 98-74 op de Dallas Mavericks trok de ploeg uit Florida de stand gelijk in de finale play-off van de NBA. Het staat nu 2-2 in de best-of-seven. Het vijfde duel is morgen (zondag) in Miami. Het vuur is terug in de ploeg van Miami, die net als Dal las voor het eerst in de finale van de NBA staat. Na twee nederlagen volgden twee overwinningen. Guard Dwyane Wade nam de Heat bij de hand en scoorde 36 punten. Ster speler Shaquille O'Neal speelde eindelijk weer eens een prominente rol' hij was goed voor zeventien punten en dertien rebounds. ANP/RTR BRUSSEL - De aanklager betaald voetbal van de Bel gische bond heeft om degradatie van eersteklasser Lierse verzocht. Voor ex-trainer Paul Put wil de procureur drie jaar schorsing. Het zijn straffen voor de rol van de club en diens voormalig trainer in de omkoopaffaire in het Bel gisch voetbal. De Chinese gokmaffia zou clubs en spelers in België heb ben beïnvloed om weddenschappen te winnen. De aankla ger heeft ook zware straffen geëist voor spelers van Lier se. Hij wil bijvoorbeeld twee jaar schorsing voor Yves Vanderstraeten en Cliff Mardulier. Lierse kreeg onlangs nog wel de licentie van de KBVB om komend seizoen in de hoogste voetbaldivisie uit te komen. ANP/Belga LE MANS - De Nederlandse autocoureur Jan Lammers start vandaag in de 24 uur van Le Mans vanaf de zesde plek. Hij en zijn teamgenoten Alex Yoong en Stefan Jo hansson hadden 83 ronden op het Circuit de la Sarthe no dig om die startplek met hun Dome Judd te veroveren. De beste kwalificatietijd kwam op naam van de winnaar van vorig jaar, de Deen Tom Kristensen. Hij was met zijn Audi vier seconden sneller dan Lammers. ANP ISTANBOEL - De Duitse trainer Christoph Daum heeft de Turkse club Fenerbahce verlaten. In goed onderling overleg is besloten dat de 52-jarige trainer zijn contract, dat tot medio 2007 doorliep, niet uitdient. Daum was drie jaar werkzaam in Istanbul. Hij behaalde twee landstitels. In het afgelopen seizoen won Fenerbah ce geen hoofdprijs. DPA/ANP ALACATI - Joeri van Dijk heeft zilver veroverd op het Europees kampioenschap RSX, de olympisch zeilplank, in de Turkse badplaats Alacati. De 23-jarige windsurfer uit Ter Aar finishte in de afsluitende 'medal race' met dubbele puntentelling als vierde. Dat was genoeg voor de tweede plaats, en dus een A-limiet, in de eindrangschik king achter de Brit Nick Dempsey. Van Dijk, onlangs bij de Holland Regatta in Medemblik al goed voor brons, heeft daarmee een tegenvallend voor seizoen, door blessure en een neusoperatie, achter zich ge laten. ANP door Marcel de Jong DEN HAAG - De eerste ontmoe ting is een meevaller. De voet ballers van Jong Indonesië zijn groter en fitter dan hun nieuwe coach Foppe de Haan had ver wacht. De Haan heeft de opdracht om vanuit Drachten het elftal in een half jaar klaar te stomen voor de Aziatische Spelen in Qa tar. Indonesië rekent op het kampioenschap. Foppe wacht met zijn prognose de eerste oe fenwedstrijd af, uit tegen geel Wit uit Ameland. In de Indonesische ambassade in Den Haag mocht de succesvol le bondscoach van Jong Oranje gisteren zijn in keurig blauwe pakken gehulde selectie in het Engels toespreken. De donder dag gearriveerde voetballers, die lange tijd in Nederland zul len verblijven, hoorden alles be leefd aan. Maar ze wachtten met applaus tot de vertaling door de ambassadeur in het In donesisch had geklonken. Om ook het Engels te verstaan, krij gen ze de komende weken eerst bijscholing. Weinig tegenstand Het zullen niet de enige lessen zijn. De Haan verwacht dat hij het elftal vooral op tactisch ge bied veel moet leren. Alle spe lers komen uit in de hoogste na tionale divisie. Maar ze hebben daar te weinig tegenstand om in december een kans te maken tegen gastland Qatar en de favorieten Japan en Zuid-Korea. Waar de ambassa deur Foppe als kampioenenma ker ziet, is De Haan al blij als het team de eerste ronde door komt. In een gesprek met de bond had de ex-trainer van Hee renveen gevraagd wat het spelni- veau van de ploeg ongeveer was. Beter dan Nieuw-Zeeland dat hij een keer in actie had gezien? Nee, daar verliezen ze van. Dat was niet best, concludeerde De Haan, want hij vond de Nieuw-Zeelanders al matig. Teammanager Rahim Soekasah is zich bewust van de beschei den status van het Indonesische voetbal. Hij hoopt dat Neder land voor de Indonesiërs net zo belangrijk wordt als voor de Su- rinamers op voetbalgebied. Er is dezelfde historische verbintenis tussen de landen. Dat verklaart de keuze om deze kant op te komen. „Voetbal is heel populair in Indonesië. Ieder een zit nu 's nachts om vier uur naar het WK te kijken." De laat ste keer dat de ploeg aan de vier jaarlijkse Aziatische Spelen deelnam was in 1986, met een keurige vierde plaatsals resul taat Het beste resultaat.was een bronzen medaille in 1958. Het zijn allemaal gegevens die De Haan voor het eerst ver neemt. Hij is vooral blij dat hij de kans krijgt maandenlang met een groep jongens te werken uit een land dat van oudsher een band met Nederland heeft. Al zal hij het meeste veldwerk overlaten aan assistent Harry Sinkgraven. Ze zullen twee keer per dag trainen, veel wedstrij den spelen en leren leven als een prof. Maar er zal ook tijd zijn voor uitstapjes naar het pols- stokspringen, kaatsen, Fries en Gronings Museum, skütsjesilen, Madurodam en - op het einde - mogelijk Amsterdam. „Maar Amsterdam is gevaarlijk." Na twee weken trainen in Drachten wacht een stage van een week op Ameland waar tweedeklasser Geel Wit zal aan tonen hoe goed of slecht de gas ten zijn. Afhankelijk daarvan be paalt De Haan wie de volgende tegenstander kan zijn. Clubs staan al in de rij Uiteindelijk hoopt Foppe het ni veau van een eerstedivisionist te bereiken. „Het wordt een 'heil of a job", aldus de trainer. GPD MADRID - Het geweten van do- pingarts Eufemiano Fuentes is schoon. Hij werd vorige maand door de Spaanse politie aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij het gebruik van verboden middelen in de wielersport. Fuentes, die in mei op borgtocht vrijkwam, verklaarde gisteren dat hij al drie jaar niet meer werkzaam is voor een wieler ploeg of voor individuele ren ners. „In mijn 28-jarige loop baan als professional heb ik nog nooit een patiënt schade berok kend. Dat zeg ik naar eer en ge weten." ANP/RTR Oscar Freire bleef het peleton in de zevende etappe van de Ronde van Zwitserland net voor. foto Remy Steinegger/Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23