Oranje ploeterend ronde verder - Mi: We verdienen een compliment Van Basten parasiteert op z'n spitsen É«i r*w r&i i yk "l 4 w 't Winnen went nooit voor Edwin van der Sar >.0 fan Basten blij met zijn verdedigers 21 Uftal van Marco van Basten kan ook tegen Ivoorkust niet imponeren m* m. - W y Heitinga kampt met een blessure Vm m aWi f .m <gl Vier Oranje-fans aangehouden Lof voor Engelse supporters Jan Roller fit verklaard Coach zet Ronaldo onder druk to Leon ten Voorde STUTTGART - Zonder de bra- iöure die bij de traditie van het Nederlandse voetbal past, meid- je Oranje zich gisteravond bij Je beste zestien ploegen van de Bereid. De benauwde 2-1-zege Ivoorkust zorgde voor een enorme vreugde-explosie bij het Oranjelegioen, maar al te gerust rollen de fans toch niet naar huis zijn gegaan. STUTTGART - Marco van Bas- was trots op het voetbal dat rijn jongens het eerste half uur hadden gespeeld. Hij was ook beetje fier op de nul die zijn verdediging na rust hield tegen Ivoorkust. Deanalyse van Van Basten - die wellicht nog wordt aangepast jlshij de videobeelden nog eens heeft bestudeerd - coneentreer- zich op het goede van de Oranje-avond. Van Basten: .Het eerste Half uur was heel goed van ons, met veel kansen, twee goals en goed voetbal. Toen domineerden we. Daarna Viel dat ineens weg, ik weet niet waarom, misschien omdat we wat gemakkelijk werden. Toen zagje ook dat Ivoorkust sterk is. Ze kwamen echt op stoom, lie den ons op het middenveld om ver. Na rust denderden ze door si konden wij alleen nog maar verdedigen." Zijn wissels waren bedoeld om letverval om te zetten in contro le, „We wilden dat onze spelers op het middenveld meer vanuit hun man gingen spelen, maar M werden overlopen." Hij was blij met zijn verdedi- ,Die hebben in de tweede idft toch geen goal meer tegen kregen. Zelfs de Argentijnen adden genoeg problemen met I aanvallers van Ivoorkust en Argentijnen staan toch bekend geweldige verdedigers,, lus..." GPD zaterdag 17 juni 2006 ITet Nederlands elftal verlengde het verblijf in Duitsland giste ren in Stuttgart met minimaal een week en mag woensdag met het imponerende Argentinië uit maken wie er als groepswinnaar doorgaat naar de achtste fina les. Keert de ploeg zaterdag als nummer één van de poule terug naar Leipzig, of speelt het een dag later als nummer twee te gen de beste van groep D in Neu renberg? Het duel in Frankfurt zal daar over duidelijkheid verschaffen en gezien de kracht van de Ar gentijnen wordt er dan mis schien wel meer blootgelegd. Bij voorbeeld de vele mankementen van dit Oranje. Wie puur naar de cijfers kijkt, kan alleen maar content zijn met de prestaties van dit Neder lands elftal, want zelfs de meest notoire optimisten hadden op voorhand niet verwacht dat Oranje in deze groep al na twee duels de kwalificatie binnen zou hebben. Alle lof daarvoor. Maar als dat applaus is verstomd, blijft de leegte achter van een wisselval lig elftal dat de voetbalwereld de afgelopen week nauwelijks enige vreugde heeft geschonken. Klasse Ook gisteravond in het oran je-gekleurde Stuttgart teerde de ploeg van Marco van Basten vol ledig op de individuele klasse van de aanvallers Robin van Per- sie en Arjen Robben. Hoewel de bondscoach en de spelers al we ken wat anders beweren, bleef ook tegen Ivoorkust de beloofde progressie uit. Tegenover het aanvallende geweld stond de rammelende achterhoede en het zwakke middenveld. Symbolisch voor de moeizame wijze waarop Nederland de over- WK voetbal 2006 Duitsland winning uiteindelijk over de streep trok, was de wissel van de middenvelder Denny Land zaat voor de aanvaller Ruud van Nistelrooij een kwartier voor tijd. Zijn grote leermeerster Jo- han Cruijff verfoeide zo'n defen sieve zet altijd. Van Basten be sloot het noodlot echter te tar ten, maar zoals zo vaak liep het bij hem weer eens goed af. Het was op dat moment al lang een kwestie van louter tegenhou den, want Oranje kwam in de slopende twee helft nauwelijks meer van de eigen helft en dreig de af en toe zelf overlopen te worden. Dat lag voor een deel aan de kracht van Ivoorkust, maar het had ook te maken met de onkunde bij Nederland, dat zich chaotisch over het veld be woog. De meest besproken speler van de afgelopen week, Van Persie, wist zich als één van de weini gen te onttrekken aan het ge ploeter om hem heen. De rech terspits was de beste man van het veld en schoot na 23 minu ten spelen een zelf versierde vrije trap snoeihard binnen: 1-0. Vier minuten later was het de beurt aan de andere dribbelaar Robben, die Van Nistelrooij al leen voor het doel van Ivoorkust zette. De spits bevrijdde zichzelf van een enorme last door de bal prachtig binnen te schieten: 2-0. Maar zelfs zo'n voordelige mar ge biedt geen zekerheid bij dit elftal. Nadat Didier Zokora al een waarschuwing had gelost (zijn poging belandde op de lat), bracht Bakary Kone de Ivoria- nen in de 37e minuut wel terug in de wedstrijd. Zijn schot was er eentje van fluweel, maar het was een raadsel waarom hij van de Nederlandse verdedigers zo ver mocht komen: 2-1. De ontluisterende tweede helft bood verder nauwelijks enige po sitieve aanknopingspunten voor Oranje, dat in die fase vooral be vestigde hoe broos het huidige succes is. GPD -«1ST ff jwn 'Wi m Slik W r 's, ■S32&ST r\- STUTTGART - John Hei tinga heeft gisteravond in de wedstrijd tegen Ivoor kust (2-1) een hamstring blessure opgelopen aan zijn rechterbeen. Hij werd in de rust gewis seld voor Khalid Boulah rouz. „Ik voelde kort voor rust iets knappen tijdens een sprintduel. Ik kon de eerste helft wel volmaken, maar het was niet verstan dig door te spelen." Heitinga: „Ik weet niet hoe ernstig het is, dat moeten we de komende vierentwin tig uur afwachten. Het is vervelend dat dit gebeurt, het ging nét zo lekker." GPD - -> Robin van Persie schiet de vrije trap keihard over de muur in het doel. foto Michael Kooren/RTR van onze sportredactie STUTTGART - De spelers van het Nederlands elftal waren na afloop van de wedstrijd tegen Ivoorkust realistisch in hun reac ties. De tweede helft was niet goed, maar de kracht zat 'm in het feit dat het elftal met hard werken de eindstreep haalde. André Ooijer: „Het was moei lijk, héél moeilijk. Maar ja, je wint hem. Wat de coach wil, voetballen van achteruit en druk zetten, hebben we met na me de eerste helft laten zien. En de eindfase was moeilijk, maar we hebben het over de streep ge bracht en dat betekent dat we het goed gedaan hebben. Ivoor kust is een geweldige ploeg en was voor mij één van de kans hebbers om tot de finale door te dringen. Dat het de tweede helft niet meer zo goed was als we wil den, daar zullen we de komende dagen over spreken. Drogba heeft niet gescoord, dat klopt. Het gaat, erom dat je als ploeg wint." Rafael van der Vaart: „Het is ge weldig om hier te spelen. Ik was toch angstig dat ik het toernooi met mijn blessure niet zou halen en dat ik geen speeltijd zou krij gen, en dan speel ik toch en dat is geweldig. Ik heb een beetje ge zien van Argentinië... tsja, die zijn goed. Toch gaan we er van uit dat we eerste worden in de poule, maar dat is weer een hele andere wedstrijd." Scherp Khalid Boulahrouz: „Ik train goed en tijdens de wedstrijd moet je een goede warming up doen en zorgen dat je er staat. En dan goed invallen, dat kan ook omdat er een goed team staat. Dan ben je zelf in staat je taken goed uit te voeren. Ik heb een goed gevoel, was scherp in de duels en kon er een paar keer goed tussen komen. Het is heel fijn om met iemand als Van Per sie voor je te spelen. Hij is bal vast, technisch. Misschien was het van ons vandaag allemaal niet zo mooi voor de fans, maar voor het team was het goed. Soms kan het niet mooi." Robin van Persie: „We hebben allemaal hard gewerkt en er van genoten, we hebben het tegen een topland echt uitstekend ge daan. We kunnen genoeg positie ve punten uit deze wedstrijd ha len, een groot compliment ook voor Ivoorkust, want zij zijn echt een groot voetballand. Het was voor ons echt een ontla ding. We moesten vandaag mini maal gelijk spelen, anders had den we woensdag nog volle bak moeten gaan. Wie had nou ge dacht dat we na twee wedstrij den door zijn? We verdienen een compliment. Toen ik de vrije trap ging nemen stond Arjen Robben naast me, die zei: 'Over twintig seconden hang ik om je nek'. Hij kreeg nog gelijk ook. Ie dereen is net nat geworden in de kleedkamer. Er wordt flink ge vierd." Mark van Bommel: „Dit is een grote vreugde. Als je in de groep des doods na twee wedstrijden door bent, dan heb je het goed gedaan. De eerste helft deden we het goed, de tweede helft raakten we het kwijt, maar we hebben het gehaald. Lekker ge voel. Dat het doelpunt viel ter wijl ik mijn broekje wilde wisse len omdat het kapot was, is ver velend. Maar het is goed afgelo pen, gelukkig." GPD van der Sar is een belang de, zo nietde belangrijkste, ümjpilaar onder het huidige Merlands elftal. Hij is niet al- hen een goede keeper, hij is ook stabiele aanvoerder. We n Van der Sar gister- Wond nauwgezet in het duel sef Ivoorkust. iigorDick Sintenie STUTTGART - Winnen went looit, Dus als arbiter Ruiz voor Plaatste maal fluit in het Gott- Heb Daimler Stadion en het Ne derlands elftal zich na een 2-1 overwinning zeker weet van de liveede ronde op het WK, springt Van der Sar over de re- otomeborden en rent hij jui chend over de sintelbaan. Hij oost voor de volle tribunes. Het is de ontlading na een wed- sMjd die alles was (fascinerend, vermoeiend, spannend, romme- pe avond in Stuttgart begint IpVan der Sar als alle andere Voetbalavonden. Hij is als eerste op het veld, zwaait naar de fans, een slok water en maakt Kin handschoenen vochtig. Heservekeeper Maarten Steke lenburg schiet hem in. De felons water liggen naast het ajnet. Van der Sar wil niets in hjkdoel hebben. Kort voor de aftrap, als hij als aanvoerder de plichtplegingen achter de rug heeft - hij wint de toss van Didier Drogba - loopt Van der Sar langs zijn vier ver dedigers. Ze botsen allemaal even met de vuisten tegen el kaar. Om elkaar succes te wen sen. De wedstrijd verloopt aanvanke lijk zoals Van der Sar het wenst. Hij wil snel de bal hebben, even voelen. Het liefst een terugspeel bal. En hij krijgt een terugspeel bal, van John Heitinga, na een minuut of drie. Ivoorkust begint traag als stroop. Van der Sar heeft nog nauwelijks iets te doen gehad, als Robin van Persie de 1-0 maakt uit een vrije trap. Van der Sar viert het feestje in zijn eentje. Hij steekt zijn vuist de lucht in. Bij de 2-0 van Ruud van Nistelrooij is hij al iets uit bundiger: hij gaat op zijn knie zitten en zoekt contact met het publiek achter zijn doel. „Ik was blij dat we 2-0 voorkwa men," zegt de keeper na de wed strijd. „Ik vind Ivoorkust echt een goede ploeg." Oranje zit op rozen, maar begint van het ene op het andere moment geweldig te knoeien. Er is iets met de broek van Mark van Bommel. Hij krijgt langs de lijn een nieu we. Zijn tegenstander, Bakary Koné, maakt van de gelegenheid Edwin van der Sar en Phillip Cocu kunnen hun geluk niet op. gebruik om op avontuur te gaan. Zijn schot is verwoestend. Van der Sar is kansloos, de bal zeilt met duizelingwekkende vaart in de (voor hem) rechterbo venhoek. „Dan kun je duiken wat je wilt, maar het heeft geen zin. Giovanni (Van Bronck- horst) probeerde nog te blok ken. Tevergeefs. Een ongelukkig doelpunt. Ik geloof dat de veter uit Mark zijn broekje was. foto Patrick Seeger/EPA Het doelpunt van Koné is pas de eerste die Van der Sar tegen- krijgt in 1013 minuten in offi ciële wedstrijden. Het doet hem weinig, zeg maar niets. De doelman kan zich tegen Ivoorkust niet onderscheiden met een redding. Vijf minuten voordat Koné scoort, heeft Di dier Zokora al de lat geraakt. Ook dat is ver buiten bereik van Van der Sar. „Het blijkt op dit WK dat schie ten van afstand loont," zegt de doelman die tegen Servië Montenegro nog enkele malen beslissend ingreep. Oranje is in paniek, en kan de lijf-aan-lijfgevechten met de Afrikanen niet winnen. Van dei- Sar schreeuwt en brult, maar het is dweilen met de kraan open. In de rust wisselt Van Bas ten de geblesseerde Heitinga voor Khalid Boulahrouz, die sterk invalt. Ivoorkust dringt aan, maar speelt zonder overleg. De ploeg wordt met schoten uit de twee de lijn niet gevaarlijk. Van dei- Sar heeft goéd het oog in een harde trap van Yapi Yapo. Een maal krijgt hij assistentie op de doellijn van Van Persie, na een tegendraads ingekopte bal van Drogba. De laatste minuten zijn zenuw slopend, maar Van der Sar geeft geen krimp. Hij wordt ook niet op de proef gesteld. Als Ruiz fluit, valt André Ooijer hem in de armen. Marco van Basten zei het al: „Van der Sar is evenwich tig en emotioneel." De keeper zelf: „Winnen went nooit." GPD STUTTGART - In Stuttgart zijn gistermiddag vooraf- gaand aan het WK-duel van Oranje met Ivoorkust vier Ne derlandse supporters aangehouden. Ze worden beschul digd van het in bezit hebben van cocaïne. De in de Duitse stad aanwezige Nederlandse politie zei dat de vier be kend staan als risico-supporters en afkomstig zijn uit de harde kern van de aanhang van PSV. ANP BERLIJN - De organisatoren van het WK voetbal in Duitsland zijn blij met de aanwezigheid van de Engelse fans. Wolfgang Niersbach, vice-president van het organi- satie-comité, noemde het gedrag van de Engelsen één van de hoogtepunten van het toernooi. Niersbach zei dat in Nürnberg waar zo'n 60.000 tot 70.000 Engelsen aanwezig waren. „Op hun gedrag is werkelijk niets aan te merken." In het verleden was de Engelse aanhang op de grote toer nooien vaak de voornaamste bron van ergenis. Tot nu toe deed zich in Duitsland slechts één incident van naam voor. Het betrof een massale vechtpartij tussen Duitse en Poolse fans in Dortmund. ANP PRAAG - Het Tsjechische voetbalteam heeft een 'wonder dokter' binnengehaald in een poging de geblesseerde spit sen Jan Koller en Milan Baros zo snel mogelijk fit te krij gen. Het gaat om de Tsjech dr. Tomas Velber, een sport arts die al sinds 1968 een eigen kliniek heeft in het Duitse Keulen. Velber heeft de twee spelers inmiddels onder zocht. Volgens hem stond bij beiden het bekken scheef. Dat is nu rechtgezet. Velber beweert dat Jan Koller inmid dels helemaal in orde is. Hij ziet dan ook geen bezwaar te gen diens spelen in de wedstrijd tegen Italië, komende donderdag. Het duel met Ghana, vandaag, komt nog te vroeg. Koller verrekte een spier in zijn bovenbeen in het eerste WK-duel met Amerika. Met Baros, die kampt met een peesblessure onder zijn voet, is Velber voorzichtiger. Door de blessure aan zijn rechtervoet is Baros anders gaan lopen waardoor hij nu ook problemen met zijn linkervoet heeft gekregen. Deson danks verwacht de arts dat ook Baros nog op het WK zal spelen. GPD KÖNINGSTEIN - Bondscoach Carlos Alberto Parreira van Brazilië heeft gisteren Ronaldo verder onder druk ge zet. Als de spits zijn conditie niet verbetert, komt zijn ba sisplaats in het geding. Volgens teamarts José Luiz Runco hebben Ronaldo's lichamelijke klachten mogelijk een psy chische achtergrond. Parreire verklaarde zijn twijfels te hebben over het zorgenkind van Real Madrid. „Op dit toernooi is slechts plaats voor top fitte spelers, die snel denken en handelen. Ronaldo behoort vooralsnog niet tot die groep. Tegen Australië bekijken we kritisch hoe het met hem gaat. Eventueel zullen we niet nalaten maatrege len te nemen." Ronaldo liet zich donderdag nog eens uitgebreid onder zoeken in een ziekenhuis in Frankfurt, omdat hij zich niet goed voelde. Volgens betrokkenen werd zelfs zijn schedel doorgelicht, om te kijken of er geen tumor zat. Er bleek echter niets aan de hand met de topschutter van weleer. ANP door Henri van der Steen Grote ploegen lijken altijd met een mannetje meer op het veld te staan. Het Neder lands elftal is geen grote ploeg, wel een aparte ploeg, vooral van wege het bezit van twee kostelij ke buitenspelers en in mindere mate een geprofileerde doelpun tenmaker. STUTTGART - Marco van Bas ten gokt onderhand wel heel erg duidelijk, te duidelijk op die drie aanvallers. Gisteren stond Oranje met 2-0 voor na een half uurtje voetbal waarin Oranje fei telijk met niet meer dan drie aanvallers had gespeeld. Wereld- wijd is vier de norm, doorgaans twee spitsen en twee aanvallen- de middenvelders. Zes verdedi gende spelers, vier aanvallende, dat is de taakverdeling in een elftal die voor balans zorgt. Het is goed beschouwd sensatio neel, dat Marco van Basten zich op het wereldpodium laat ken nen als een countercoach. Mis schien was het gisteren niet de bedoeling zo behoudend te spe len, in dat geval valt het over wicht van de coach tegen. Het valt sowieso tegen als een Neder lands elftal 'Italiaans' speelt. Het Nederlandse voetbal is be roemd geworden door het dwin gend aanvallende karakter, Van Basten zelf is één van de be roemdste exponenten van die na tuur. Nederlands voetbal, dat was het Oranje van '74, met drie spitsen, de aanvallende midden velders Neeskens en Van Hane- gem én nog eens aanvallende backs. Nederlands voetbal was later het aanvallende, dominan te voetbal van Van Gaals Ajax met een inschuivende centrale verdediger en een nummer 10. En nu zien we Oranje spelen met vier behoudende verdedi gers en drie behoudende midden velders. Ooijer werd precies één keer voorin gesignaleerd, van de backs kwam nauwelijks offen sieve druk, Van Bommel durfde niet diep, Cocu kon of wilde niet diep, Sneijder speelde uiteraard vooral achter de bal. Een klein half uurtje probeerde Van Bas ten het met vier aanvallende spe lers, door Van der Vaart te laten invallen voor Sneijder, maar toen was de toon al lang gezet en voelde Oranje zich nog slechts geroepen om de zaak dicht te houden. Van Basten meende een kwartier voor tijd zelfs de vierde aanvallende spe ler weer van het veld te halen - hij offerde centrumspits Van Nistelrooij voor middenvelder Landzaat. Uiteraard kwam het Nederland se kamp met loftuitingen voor de. sterke tegenstander. Ivoor kust heeft inderdaad een prach tig elftal. Toch was het merk waardig te zien dat datjpraehti- ge elftal de wedstrijd afwach tend begon, zodat Oranje het ini- analyse tiatief in handen gegeven werd. Daar leek het elftal van Van Bas ten helemaal niet blij mee. Je kunt zeggen dat Van Basten het Nederlands elftal een won derbaarlijke metamorfose heeft laten ondergaan. Dat is ook zo. Oranje is geen schim meer van de ook qua imago wat vervelen de ploeg die hij van Advocaat overnam. En dat voornamelijk met nieuwe jongens, veelal uit de eigen eredivisie gerecruteerd. Hulde voor Van Basten. De cij fers zijn bovendien om in te lijs ten: een schitterende WK-kwali- ficatie en dan nu binnen een week kwalificatie voor de twee de ronde op het eindtoernooi. Alleen het voetbal blijft te wen sen overlaten, niet alleen qua uitvoering, maar vooral qua in stelling. De overtuiging groeit dat Van Basten een pure resul taatdenker is en geen enkele boodschap heeft aan de schoon- heid van het spel. Dat zou jam mer zijn. Juist hij is één van de weinigen die het voetbal zo niet kan redden, dan toch van frisse impulsen kan voorzien. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21