Wervelende show van Argentinië Mexico mist inspiratie tegen Angola PZC Doodzonde voor Ivoorkust en het WK Hiddink kent geen zorgen voor de dag van morgen Zuid-Amerikanen vernederen Servië Montenegro (6-0) 20 Cocu Maradona Van Persie Excuses van Kezman WK wk in cijfers Ibrahimovic geblesseerd Petkovic boos op zichzelf zaterdag 17 juni 2006 door Roel Wiche GELSENKIRCHEN - De zon drong gistermiddag niet door het dak van de Arena Auf Schal- ke door, maar op het veld straal de de befaamde Argentijnse school als in gouden tijden. Als tangodansers dartelden de Zuid-Amerikanen over het veld. Opponent Servië Montenegro werd vernederd. De veegpartij (6-0) was tevens een ernstige waarschuwing aan Oranje, dat woensdag in Frankfurt een te- geeft punten genstander uit de allerhoogste categorie treft. Zelfs het broze hart van volks heilige Maradona overleefde de bij vlagen weergaloze zaalvoet- balaanvallen in Gelsenkirchen, waar Argentinië zich vol bravou re kandidaat stelde voor een der de wereldtitel. De euforie van San Diego stond in schril con trast met de trieste aftocht van Mateja Kezman. De oud-spits van PSV smeet met een rode kaart de laatste hoop van de Ser viërs weg, na een onbesuisde tackle op de enkels van Javier Mascherano. Typerend voor de overmacht van de Argentijnen was de minutenlange, vernede rende balcirculatie in de tweede helft, die zelfs door de lamgesla gen Servische fans met gejuich werd begroet. Het was een kort intermezzo in een show die al in Hamburg te gen Ivoorkust begon en vier jaar na het rampzalige toernooi in Ja pan en Zuid-Korea als een be vrijding zal voelen. En dan kon coach Pekerman het zich ook nog eens permitteren zijn twee supertalenten op de bank te la ten starten. Lionel Messi en Car los Tevez mochten pas diep in de tweede helft invallen. Prompt bewezen ze hun uitzon derlijke klasse met ieder een doelpunt. Grote kracht van dit Argentinië is het superieure, lichtvoetige combinatiespel dat doet herinne ren aan de glorietijden van Ma radona. Waar de hakjes en truc jes in de magere jaren vaak tot in het absurde werden doorge voerd, heeft Pekerman zoveel discipline in zijn ploeg gebracht dat elke aanval vrijwel onmid dellijk vol dreiging is. Het is de enige eis waaraan de bonds coach moest voldoen, want door het technische surplus lijkt alles vanzelf te lopen. Het fraaiste voorbeeld was het tweede doel punt, dat viel na een briljant tik takspel dat nog heel wat keren op tv herhaald zal worden. Na liefst 24 schijven was de bal bij doelpuntenmaker Cambiasso. Kezman en co konden slechts ra deloos toekijken. Grote strateeg was gistermid dag opnieuw Juan Roman Ri- quelme, die als een veldheer zijn troepen van minutie voorzag. In Argentinië werd hij lange tijd gezien als de nieuwe Maradona, Maradona overtuigde niet al leen op het veld. Ook op de tri bune hoort hij tot de uitblin kers. Weergaloos ging hij uit zijn dak toen Messi eindelijk mocht mee doen aan de roadshow van het Argentijnse voetbal. Het jui chen was dermate intens, dat ik een vleugje wantrouwen de kop moest indrukken. Hij zou toch niet weer...? Als Argentinië de finale haalt en daar ziet het wel naar uit, is het de vraag of Mara dona het einde haalt. Zijn eigen einde haalt hij beslist. Dat doen we allemaal, maar bij sommige mensen zie je de eeuwigheid door het juichen heen. Van Basten vroeg in december om kerels voor het Nederlands elftal. In Van Persie kreeg hij er een. Cocu stelde zich sluw op naast de Ivoriaanse muur. Hij sloot aan bij de kleinste man van het veld. Cocu dook weg, de rechterkant van het doel was zichtbaar en Van Persie jaste hem erin. Het opstellen van ka bouter Boka aan de buitenkant van de muur was vragen om een probleem. Het school in Van Per sies linkervoet. Later was hij overal te vinden, tweemaal met een verdedigende kopbal bij cor ners, één keer op de doellijn loen hij in alle rust een bal uit het doel duwde met de borst. Dan liep hij in de tweede helft nog een keer weg bij Boka op een superieure pass van Van der Vaart. Boka haalde hem neer. 'Rood!hoorde ik mezelf schreeuwen. Het werd geel. In de herhaling zagen we Robin ge routineerd over zijn eigen kuit been struikelen. Hij heeft goed naar Van Bommel gekeken, ook een kerel trouwens, maar altijd een ooghoek gericht op de posi tie van de scheids. Maximiliano Rodriguez (links) viert zijn treffer tegen Servië Montenegro. foto Albert Gea/RTR maar die druk woog als een lo den last op zijn schouders. Tij dens dit WK lijkt hij alsnog, voor de ogen van de Argentijnse legende, die belofte te gaan waarmaken. Voorin gaf Javier Saviola een sneer aan Barcelona, dat hem zo gretig heeft weggestuurd. Met sluipschutter Crespo aan zijn zij de dartelde hij door de Servi sche defensie. Het wervelende spel betaalde zich al na zes minuten uit. Met een vloeiende combinatie over vijf, zes pionnen werd de Servi sche verdediging aan flarden ge rukt. Maxi Rodriguez mocht de trekker overhalen. De midden velder van Atletico scoorde in de eerste helft nog eens op het Argentijnse feest, na het prachti ge doelpunt van Cambiasso. De 3-0-ruststand brak de weer stand van de Serviërs, die zes jaar na het EK-drama tegen Oranje (6-1) opnieuw een nacht merrie beleefden. Doelpunten van opnieuw Crespo en het ko ningskoppel Messi/Tevez maak ten de vernedering compleet en riepen meteen de brandende vraag op of Nederland woens dag opgewassen is tegen dit ge weld. GPD GELSENKIRCHEN - Mateja Kezman had gisteren maar één woord nodig om de desastreuze nederlaag (6-0) tegen het superi eure Argentinië te omschrijven: rampzalig. De ex-PSV'er stak zijn schaam te niet onder stoelen of banken. „Dit is een zwarte dag. Het eni ge dat we nu kunnen doen is iets van onze trots handhaven door de derde wedstrijd iets te laten zien." Kezman raakte nauwe lijks een bal en ging in de twee de helft over de schreef. Hij ver ontschuldigde zich tegenover de hevig teleurgestelde fans voor zijn rode kaart, na een aanslag op Mascherano. „Ik kwam ge woon te hard in." GPD Goed, volgens Van Basten en Cruijff was Sneijder beregoed geweest tegen Servië Montene gro, maar gelukkig liet Marco gisteren toch Van der Vaart maar invallen. Wesley was weer eens in de bekende sukkeldraf op de terugweg, toen de midden velder Bakary Kone alle tijd kreeg voor een dribbel en een puik schot in de hoek. Het hele middenveld was slecht, maar sommige middenvelders waren echt slechter dan andere. door Gert Hendriksen HANNOVER - Mexico is nog al lesbehalve zeker van een plek bij de laatste zestien. De inspira tie om debutant Angola er gister avond in Hannover onder te krij gen ontbrak. Pas in de slotfase wankelde de Afrikaanse veste, met doelman Joao Ricardo als held, stevig maar geraakte niet uit het lood: 0-0. Afgaande op deze afzonderlijke wedstrijd mag Oranje zich in de volgende ronde Mexico als te genstander wensen. Het elftal van bondscoach Ricardo la Vol- pe liet hoegenaamd niets zien. De eerste twintig minuten leek in elk geval de ijver aanwezig, maar er heerste een schromelijk tekort aan offensieve invallen. Wat restte waren schotpogingen van afstand, in grote haast of uit stand bij een vrije trap. Na een kwartiertje knalde Rafael Marquez, de stoere verdediger van FC Barcelona met het krul staartje, bij zo'n gelegenheid te gen de paal. De overige dreiging berustte op groot toeval, bijvoor beeld toen doelman Joao Ricar do een voorzet dan wel schot van Guillermo Franco het glip pen. De Angolezen, met opnieuw Fa- brice Akwa als enige spits maar ditmaal wat regelmatiger ge steund door Zé Kalanga of Ma- teus, stelden tevreden vast dat de defensie zo gemakkelijk over eind bleef dat ze halverwege de eerste helft ook zelf aan aanval len durfden te denken. Zonder enig gevaar. De Afrikaanse debutantenploeg herbergt wel een aantal aardige voetballers, gisteren geen echt goede. Paulo Figueiredo, Ma- Een luchtduel tussen Gerardo Torrado (rechts) en Akwa. teus en Antonio Mendonga de monstreerden dat met lukrake trappen ver over of naast het doel van Oswaldo Sanchez. Net toen de eerste toeschouwers blijk gaven van hun afkeuring over het gebodene voor hun du re kaartjes, kwam Mexico uit het niets toch nog bijna op 1-0 na een fout van Joao Jamba. Om ar Bravo schoot evenwel tegen de goed uitkomende Joao Ricar do op. Dadendrang La Volpe, gekweld door het rookverbod van de Fifa, gebruik te de pauze niet alleen voor voor zijn eigen nicotinebehoefte maar inspireerde zijn spelers ook tot een wat grotere daden drang. De goede bedoelingen hielden echter maar een dik kwartier aan, met kansen voor Franco en Bravo. Daarna zakte het tempo weer. Schitterende vrije trap natuurlijk van Robin van Persie. Zelf uitge lokt, zelf binnengekogeld. En ook zich zelf aangeleerd. Toen ik bij Feyenoord met hem samenspeelde, stond hij na el ke training vrije trappen te oefenen. Bijna iedereen zat al binnen en dan was hij nog bezig op het veld. Toen schoot hij ze al aardig binnen, moet ik zeggen. Hij had toen alleen de pech dat er ie mand voor hem stond die het nóg beter kon: Pierre van Hooijdonk. Maar dat Van Persie gisteren tegen Ivoorkust zo opviel, vertelde eigenlijk alles. Hij heeft niet veel ballen gehad, maar werk te net als het hele Nederlands elftal kei hard en verdedigde zelfs mee. Voor mij is dat iets normaals, maar bij Oranje viel het nu op omdat dat eigenlijk nooit zo is geweest. Dat kwam doordat de te genstander zo verschrikkelijk sterk was. Zeker in de tweede helft heb ik genoten van Ivoorkust. Kracht, snelheid, tech niek, alleen het scoren bleef uit. Ik vind het doodzonde dat zo'n ijzer- sterke ploeg nu al is uitgeschakeld. Niet voor Nederland, maar voor het voetbal en voor het toernooi. Het was smullen bij Ivoorkust tegen Argentinië en nu ook weer tegen Oranje. Ik heb vrijwel alle wedstrijden op het WK be keken en ik heb ploegen gezien die vele malen minder waren dan dit Ivoorkust en waarschijnlijk toch doorgaan naai de volgende ronde. Ik noem alleen Zwe den en Portugal nog maar. Doodzonde. Daarom is het des te knapper van het Nederlands elftal, dat het nu al zeker is van de tweede ronde. In zo'n sterke pou le. Maar ik ben nog altijd niet onder de indruk van Oranje. Het middenveld werd gisteren compleet overlopen en de linkerflank met Van Bronckhorst en Cocu vind ik ook zorgwekkend. Zeker omdat ik in de hele selectie niet zo snel een goed alternatief zie. De achterste linie komt gewoonweg pure snelheid tekort. Dat kan van de aanvallers niet be- foto Rainer Jensen/EPA De spanning van het wachten op de eerste treffer, van welk team dan ook, was onvoldoende vergoeding. Zelfs een man meer - Andre Macanga kreeg wegens hands een tweede gele kaart - bracht Mexico de bevi-ijding niet. Met dank aan Joao Ricar do. ANP door Frans van den Nieuwenhof ÖHRINGEN - Slechts één Brazi liaanse journalist nam gisteren de moeite om het trainingskamp van Australië te bezoeken. Het onderlinge WK-duel van zon dagavond leeft niet bij de titelfa- voriet. Hiddink hoopt nu maar uit elk klein voordeel wat hoop te putten. Onderschatting bij voorbeeld. Ook kan hij misschien steun ha len uit de wetenschap dat Brazi lië in zijn eerste duel tegen Kroa tië geen topvorm etaleerde en voetbal 2006 Duitsland Ploeg is na O-O-gelijkspel nog niet zeker van plaats bij de laatste zestien weerd worden. Die maken Nederland juist levensgevaarlijk met hun demarra ges. Ik gun Van Persie zijn doelpunt. Het is een mooi ventje. Als voetballer en als mens. Hij is inmiddels twee, drie jaar ouder dan toen bij Feyenoord en is in Engeland alleen maar beter geworden. Het was elke training genieten van wat hij met een bal kon. Nu kan de rest van de wereld meegenieten. Gérard de Nooijer dat hij als coach nog nooit een wedstrijd verloor tegen de Zuid-Amerikanen. „Met Oranje hebben we twee keer tegen ze ge speeld. In 1996 hielden we ze in Amsterdam op 2-2. En tijdens het WK van '98 was er natuur lijk de 1-1 van Marseille (Oranje verloor na strafschoppen). Ver der heb ik als elubcoach van Real Madrid eind '98 de wed strijd om de wereldbeker tegen Vasco da Gama gewonnen. Geen zorgen dus voor de dag van morgen." Hiddink geeft er maar een luch tige draai aan. „Elke journalist kan toch zelf de clichés beden ken die bij zo'n wedstrijd horen. Je hoeft alleen de uitslag nog in te vullen. Wordt het 1-0 of 3-0 of toch 7-0." Doelcijfers Het zijn juist de doelcijfers die aan het eind van de groepswed strijden het verschil kunnen ma ken tussen stoppen en door gaan. „Daarom moeten we er al les aan doen om te voorkomen, dat ze over ons heen walsen en het ontaardt in een monstersco re", is Hiddink serieuzer. „Zij hebben tegen Kroatië niet gewel dig gespeeld, maar dat lag ook Nederland-Ivoorkust 2-1 (2-1). 23. Van Persie 1-0, 27. Van Nistelrooij 2-0, 38. Bakary Kone 2-1. Scheidsrechter: Ruiz (Col). Gele kaart: Robben, Mathij- sen. Landzaat (Nederland), Zokora, Drogba, Boka (Ivoorkust). Aantal toe schouwers: 52.000. Nederland: Van der Sar; Heitinga (46. Boulahrouz), Ooijer, Mathijs.en en Van Bronckhorst; Van Bommel, Sneijder (50. Van der Vaart) en Cocu; Van Persie, Van Nistelrooij (72. Landzaat) en Rob ben. Ivoorkust: Tizie; Eboue, Kolo Toure, Meite en Boka; Bakary Kone (62. Dinda- ne), Yaya Toure, Zokora en Romaric (62. Yapi Yapo); Arouna Kone (72. Aka- le) en Drogba. Argentinië-Servië Montenegro 6-0 (3-0). 6. Rodriguez 1-0,31. Cambias so 2-0, 41. Rodriguez 3-0, 78. Crespo 4-0, 84. Tevez 5-0, 88. Messi 6-0. Scheidsrechter: Rosetti (Ita). Rode kaart: Kezman (SMo). Gele kaart: Cres po (Arg), Koroman, Nadj, Krstajic (SMo). Aantal toeschouwers: 52.000 Argentinië: Abbondanzieri; Burdisso, Ayala, Heinze en Sorin; Gonzalez (17. Cambiasso), Mascherano, Rodriguez (75. Messi) en Riquelme; Saviola (58. Te vez) en Crespo. Servië en Montenegro: Jevric; Duljaj, Gavrancic, Krstajic en Dudic; Nadj (46. Ergic), Stankovic, Djordjevic en Kor oman (50. Ljuboja); Milosevic (70. Vukic) en Kezman. Argentinië 2 2 0 0 6 8-1 Nederland 2 2 0 0 6 3-1 Ivoorkust 2 0 0 2 0 2-4 Servië-Mon 2 0 0 2 0 0-7 Eerstvolgende wedstrijden: 21/6: Ne- derland-Argentiniè (Frankfurt 21.00 uur), Ivoorkust-Servië Montenegro (München 21.00 uur). Mexico - Angola O-O. Scheidsrechter: Shamsul Maidin (Sin). Rode kaart: 78. Andre Macanga (Angola) 2x geel. Gele kaart: Pineda (Mexico), Delgado, Zé Ka langa en Joao Ricardo (Angola). Aantal toeschouwers: 43.000. Mexico: Sanchez; Marquez, Osorio en Salcido; Mendez, Torrado, Pardo, Zinha (52. Arellano) en Pineda (78. Morales); Bravo en Franco (74. Fonseca). Angola: Joao Ricardo; Loco, Kali, Jam- ba en Delgado; Andre Macanga, Figuei redo (72. Rui Marques), Mateus (68. Mantorras); Mendonga en Zé Kalanga (83. Miloy)' Akwa. Mexico 2 1 1 0 4 3-1 Portugal 1 1 0 0 3 1-0 Angola 2 0 111 0-1 Iran 10 0 10 1-3 Eerstvolgende wedstrijd: vandaag: Portu gal - Iran (Frankfurt 15.00 uur). I. Klose (Duitsland), Wanchope (Costa Rica), Bravo (Mexico), Cahill (Australië), Rosicky (Tsjechië), Villa (Spanje), Car los Tenorio (Ecudor), Delgado (Ecua dor), Rodriguez, Crespo (Argentinië) 2. II. Robben, Van Nistelrooij, Van Persie (Nederland), Frings, Lahm, Neuville (Duitsland), Kaviedes (Ecuador), Savio la, Cambiasso, Tevez, Messi (Argenti nië), Drogba. Bakary Koné (Ivoorkust), Zinha (Mexico), Golmohammadi (Iran), Pauleta (Portugal), Aloisi (Australië), Koller (Tsjechië), Pirlo, laquinta (Italië), Chun-Soo Lee, Jung-Hwang Ahn (Zuid-Korea), Mohamed Kader (Togo), Kaka (Brazilië), Xabi Alonso, Torres (Spanje), Jaziri, Jaidi (Tunesië), Al Kha- tani. Al Jaber (Saudi-Arabië), Crouch, Gerrard (Engeland), Ljungberg (Zwe den) 1. Eigen doel: Gamarra (Paraguay). Rode kaart: Kezman (Servië en Monte negro) Vastsjoek (Oekraïne) Sobolewski (Polen/2x geel) Avery John (Trinidad en Tobago/2x geel) Abalo (Togo/2x geel) André Macanga (Angola/2x geel) Twee gele kaarten: Koroman (Servië en Mon tenegro). aan het uitstekende tactische ni veau van de Kroaten. Brazilië zal ongetwijfeld groeien in hot toernooi. Hopelijk gebeurt dat niet via ons." Juist het gedub over doelcijfers doet Hiddink op twee gedachten hinken. „We hebben een smalte kern van dertien of veertien spe lers die het hoogste niveau aan kunnen. Ik kan het me dus niet permitteren om iedereen die een gele kaart heeft (vier spelers) te sparen voor de wedstrijd tegen Brazilië. Dan heb je kans dat het inderdaad 7-0 wordt en dan kost het een extra punt, bij wij. ze van spreken. Misschien moet ik er dus voor kiezen om nü de schade zo klein mogelijk te hou den met het risico dat we nóg en kele kaarten oplopen. We lopen op dun ijs." De Australische spelers weige ren zich bij het onvermijdelijke neer te leggen. „Onze jongens zijn niet snel onder de indruk van andere spelers, ook nu niet. Maar ja, ook als je niet bang bent voor het schavot kan het mes soms plotseling vallen. We hebben niks te verliezen." GPD BERLIJN - Het is twijfel achtig of Zlatan Ibrahimo vic komende dinsdag met Zweden tegen Engeland kan spelen. De oud-Ajacied is gebles seerd geraakt aan de lies, Hij liep de kwetsuur don derdag op tijdens de war- ming-up van het duel met Paraguay. Ibrahimovic be gon wel aan de wedstrijd. Aangezien hij steeds meer last van de blessure kreeg, vroeg de spits van Juve in de rust om een wissel. On danks de zege op Paraguay (1-0) is Zweden nog niet ze ker van een plaats in de tweede ronde. ANP Gele kaart: Groep A: Fonseca, Solis, Marin (Cosu Rica), Ballack, Odonkor, Metzeld? (Duitsland), Smolarek, Krzynowek, 8o- uc (Polen), Mendez, Hurtado, Casiite De la Cruz, Mora (Ecuador). Groep B: Gerrard, Crouch, Lampan (Engeland), Barreto, Paredes, Cams Acuna, Valdez (Paraguay), Yorke, Thfr bald, Whitley, Jones, Hislop, Gray (Trini dad en Tobago), Larsson, Linderoth,Lu cie, Allback (Zweden). Groep C: Van Bronckhorst, Heitinga, Robben, Mathijsen, Landzaat (Neder land), Saviola, Heinze, Gonzalez, Cres po (Argentinië), Eboué, Drogba (Ivoor kust), Stankovic, Dragutïnovic, Gavran cic, Nadj, Krstajic (Servië en Montene gro). Groep D: Torrado, Salcido, PineiH (Mexico), Nekonam (Iran), Jambe Locó, André Macanga, Delgado, Zé Ka langa, Joao Ricardo (Angola), Cristian: Ronaldo, Nuno Valente (Portugal) Groep E: Rozehnal, Lokvenc, Rosier. Grygera (Tsjechië), Onyewu, Reyna (Verenigde Staten), De Rossi, Camort nesi, laquinta (Ita), Muntari, Asamoar Gyan (Ghana). Groep F: Grella, Moore, Cahill, Alois (Australié), Miyamoto, Takahara, Mor» wa (Jap), Emerson (Brazilië), Nico Ko vac, Robert Kovac en Tudor (Kroatië) Groep G: Young-Chul Kim, Chun-Soo Lee (Zuid-Korea), Romao (Togo), Abi- dal, Zidane, Sagnol (Frankrijk), Magnin Streller, Philipp Degen, Cabanas, Fis (Zwitserland), Groep H: Roesol, Jezers ki (Oekraïne), Haggui, Bouazizi, Chedli, Chickhaoui (Tunesië). Geschorst voor eerstvolgende weé strijd: Abalo (Togo), Vastsjoek (Oet Sobolewski (Polen), Kezman, Koromr (Servië en Montenegro), André Ma«' ga (Angola). Zaterdag Portugal-Iran (Frankfurt, 15.00 uur). Tsjechië-Ghana (Keulen, 18.00 uur). Italië-VS (Kaiserslautern, 21.00 uur). Zondag Japan-Kroatië (Nümberg, 15.00 uur) Brazilie-Australië (München, 18.00uur). Frankrijk-Zuid-Korea (Leipzig, 21.00 uur). GELSENKIRCHEN - Ilijan Pd kovic legde gisteren zijn hoofd op het hakblok door te erken nen dat Servië Montenegro één van de zwaarste nederlagen uit de historie heeft geleden. De formatie ging met 6-0 onderuit tegen Argentinië. „Onze tegenstander was in elke fase beter dan wij", erkendePe'; kovic, die in zijn thuisland zwaar onder vuur ligt. „Ik ben ook boos op mezelf. Ik heb te veel energie verspeeld aan het nadenken over de druk die de Servische media op ons hebben gelegd." De coach had zich in aanloop naar de wedstrijd tegen Argentinië geërgerd aan de arti kelen waarin werd gesugge reerd dat de Stankovic en Ljubo ja met elkaar op de vuist waren gegaan. ANP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 20