PZC Schilderen blijft voor Prunier een avontuurlijke bezigheid Grafiek weet voortdurend te inspireren Raap wint wedstrijd kunsteducatie Goesenaar krijgt laatste kans Boete voor fout keurige chauffeur Spoor van vernielingen Tienjarigen pesten minder en ontbijten vaker Komedieserie Zoutelande kunst zaterdag 17 juni 2006 19 VLISSINGEN - Peter Raap uit Vlissingen is gistermiddag tot winnaar uitgeroepen van een cursistenwedstrijd die Kunsteducatie Walcheren samen met het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg had uitgeschreven. De deelnemers dienden een werk te maken rond het the ma 'Het verborgen naakt van Walcheren', naar de gelijk namige tentoonstelling in het Domburgse museum. Dat le verde bijna veertig inzendingen op: tekeningen en schilde rijen, maar ook, keramiek en beeldhouwwerken. Het oor deel van de jury werd gisteren in het Theo van Doesburg- centrum in Vlissingen bekendgemaakt. Het winnende werk van Raap, een bewerkte foto, krijgt een plaats op de tentoonstelling in het Marie Tak van Poortvliet Museum. Deze is nog tot en met 27 augustus te bezoeken. MIDDELBURG - Een dertigjarige inwoner van Goes had het in de ogen van officier van justitie G. Oostervelcl ver bruid. De man was tijdens zijn proeftijd van een voor waardelijke straf zijn afspraken met de reclassering niet nagekomen. De officier eiste gisteren bij de rechtbank in Middelburg dat de Goesenaar alsnog voor 25 dagen de ge vangenis ingaat. De verdachte werd gered door raadsman N. Koole. De strafpleiter wist na een pleidooi over de verbeterde omstandigheden van zijn cliënt de politierechter ervan te overtuigen de celstraf in een werkstraf om te zetten. Po litierechter J. Hopmans legde de Goesenaar zestig uur taakstraf op, maar hij waarschuwde de verdachte dat dit zijn allerlaatste kans was. „De volgende keer is het zit ten." MIDDELBURG - Een 60-jarige inwoner van Wissen- kerke is voor het veroorzaken van een ongeval veroor deeld tot 250 euro boete en een half jaar voorwaardelijke rijontzegging. De man reed 23 december 2004 in een vrachtauto over de Vrouwenpolclerseweg, raakte in een slip en botste daarna tegen een tegenligger. De bestuur der van die auto liep een gebroken schouderblad en sleutelbeen op. Volgens officier van justitie G. Oosterveld was er geen bewijs voor roekeloos of zeer onvoorzichtig rijgedrag. Zij eiste 250 euro boete. De politierechter J. Hopmans noemde het ongeval een fout en wees op de onberispelijke staat van dienst, die de man op het gebied van verkeer heeft. Zijn strafblad was tot gisteren blanco en hij had zelfs nog nooit een boete voor een overtreding moeten betalen. TERNEUZEN - In Terneuzen hebben onbekenden in de nacht van donderdag op vrijdag een spoor van vernielin gen achtergelaten. Op de route Lange Kerkstraat, Axel- sestraat, A. Thijmstraat, Zuidlandstraat en Guido Gezel- lestraat. werd de buitenspiegel van een aantal geparkeer de auto's afgetrapt, een ruit van een woning vernield en een motorfiets omgegooid. De politie in Terneuzen is op zoek naar getuigen. Zij kunnen zich melden op het politiebureau of via 0900-8844. Het werk Lotus leaves van Marisa Keiler, te zien in Wissenkerke. foto Ruben Oreel door Ali Pankow RENESSE - Een komedieserie op televi sie biedt volgens theatermaker Jerry Rijstenbil prima kansen om hardnekki ge vooroordelen over Zeeland te bestrij den. Hij is samen met Riël de Groot sce narioschrijver van de dertiendelige se rie Contessa van Renesse. Zijn zakelijke partner en persoonlijke vriend Alan Bre- denhorst tekent voor de productie. Ruim vijftien jaar geleden wist Jerry Rijstenbil niet hoe snel hij Zeeland uit moest komen. Hij had weinig trek om in de voetsporen van zijn vader te treden als campinghouder en horeca-exploi- tant in Renesse. Hij toog naar de ac teurs- en dramadocentenopleiding in Kampen. Jerry zat er op zijn plaats. Hij blijkt theatermaker in hart en nieren. Hij bewerkte onder meer de boekense rie over De Griezelbus van Paul van Loon tot theater en reisde vervolgens met een bus vol spoken, draken en vleer muizen door het land. Hij schreef ook foto Willem Mieras Frans Prunier gaat uit van de werkelijkheid, maar geeft daar zijn volstrekt eigen weergave van. docr Rolf Bosboom KATS - Kom bij Frans Prunier del aan met stijlaanduidingen, fï Natuurlijk zijn er kenmerken de van diverse stromingen in zijn schilderijen zichtbaar, maar uit- chf eindelijk staat het werk toch op atö zichzelf en spreekt het voor 3li'- zich, „Ik zit niet vast in één stijl, do; Schilderen blijft elke keer weer een avontuurlijke bezigheid." to Galerie Kats is nu een over zee zichtstentoonstelling te zien van 'de kunstenaar uit Kortgene, de 1 'plaats waar hij - in de Iioofd- op straat - ook een eigen galerie ;ltf 'heeft. Directe aanleiding is het f 'f't dat hij, over drie weken, zes tig jaar wordt. De expositie om- fat werk van afgelopen dertig jaar. Dat is tevens het tijdsbe- ats Hek waarin Prunier, oorspron kelijk afkomstig uit Alkmaar, in IZeeland woont en werkt, to Galerie Kats hangen ruim j'ijftig werken van hem, waarin andschappen de hoofdrol spe len: herkenbaar maar toch nim- rer puur realistisch, Prunier wijst op een schilderij van de 'oesterput', het vervallen haven tje tussen Wissenkerke en Co- lijnsplaat. „Dat wordt door veel mensen herkend, terwijl ik het toch behoorlijk heb geabstra heerd. Ik beschouw dat als een compliment. Kennelijk heb ik het essentiële laten staan.'' Prunier gaat uit van de werke lijkheid, maar geeft daar zijn volstrekt eigen weergave van, ook letterlijk gekleurd door ge dachten en gevoelens. „Het gaat mij hoofdzakelijk om de sfeer die ik wil vatten. Dat hoeft niet per se een landschap zijn. Plet kan ook naar aanleiding van een avondje in een bluescafé zijn. Daar probeer ik weer iets mee te doen, zonder dat het een braaf mannetje met een gitaar wordt." Laveren Hij laveert voortdurend tussen stijlen, waarvan de invloed van het kubisme nog het meest zicht baar is. „Hoe ik schilder is af hankelijk van het onderwerp, de stemming en de sfeer die ik pro beer weer te geven, Wat stijl be treft doe ik soms een stap voor uit, soms een stap terug of juist weer opzij. Dat kan voor ande ren wat verwarrend zijn. Maar het is niet zo, zoals wel eens wordt gezegd, dat ik nog steeds zoekende ben, Ik vind regelma tig iets. Door die stijlwisselin gen dwing je jezelf zaken steeds op een andere manier te bekij ken. Het maken van zo'n doek is toch iedere keer weer span nend." Olieverf Zijn kleurgebruik valt op: rijk, met de nadruk op rood, blauw en groen. „Veel mensen denken dat ik met acrylverf werk, maar het is gewoon olieverf. Die ver vagingen in kleuren die ik veel toepas, is een techniek die ik in de loop der' jaren heb ontwik keld." j' Prunier zoekt voortdurend de ideale compositie. „Voordat het zover is, heb ik wel tien probeer seltjes achter de rug. Het duurt even voordat iets echt staat, maar ik vind het heerlijk om langzaam iets op te bouwen." Een van zijn favoriete werken is De plataan. „Het is een situatie die ik een keer heb gezien en ver volgens thuis heb uitgewerkt: een boom waar na een zware donderbui de zon op de kruin schijnt. De sfeer en de balans zijn naar mijn idee goed getrof fen. Door de abstractie zijn pre cies genoeg details weggelaten." Prunier werkt veel met licht en donker, met land en water, ter wijl er toch ook altijd iets van beweging, dynamiek, in zit. De landschappen wisselt hij soms af met bijvoorbeeld een stille ven van een gordijn en een fles. „Dan zie ik zo'n gordijn dat wat raar staat te wapperen en daar móet ik wat mee. Dat vind ik wel lollig. Het dwingt je tegelij kertijd om intensief naar zo'n flesje te kijken en weer te geven, Ook dat moet je kunnen. Dat is je vak." Expositie: Schilderijen van Frans Prunier, t/m 9 juli in Galerie Kats, Dorpsstraat 16, Kats. Geopend: do.-zo. 13-17 uur en op afspraak (0113-601685). door Rolf Bosboom WISSENKERKE - Voor Mari sa Keiler is grafiek een onuit puttelijke techniek. „Grafiek geeft iets aan de kunstenaar te rug. Dat komt door het verras singselement. Vooral bij etsen en houtsnedes, waar veel in de plaat plaatsvindt, gebeuren er dingen die je niet kunt voor zien. Dat vind ik heel verrij kend." Keiler (1957) komt oorspronke lijk uit Zeeland, uit Vlissingen. In 1993 verhuisde ze, vanwege veranderde werkomstandig heden, met haar echtgenoot naar Singapore, waar ze nog al tijd woont. Daar werkt ze als grafiekdocente. Regelmatig komt ze echter te rug naar Nederland en naar Zeeland, zoals momenteel on der meer vanwege een exposi tie in Galerie De Praktijk in Wissenkerke. Daar is zowel een selectie te zien van de schil derijen die ze sinds eind jaren tachtig heeft gemaakt als re cent grafisch werk. Haar Zeeuwse afkomst verloochent ze allerminst. „Singapore be valt ons heel goed, dus daar zijn we blijven hangen, maar je houdt toch de band met Zee land. Dat komt in mijn werk ook regelmatig terug. Ik be schouw mezelf als landschaps kunstenaar. De landschappen uit de eerste twintig jaar van je leven zijn toch op je netvlies ge brand." „In de schilderijen zie je wel een geleidelijke verandering in het klèurenschema, van koel naar een warmer palet. Je wordt toch beïnvloed door je huidige omgeving." Ingetogen De chronologische rangschik king van de impressionistische schilderijen in De Praktijk maakt dat mooi duidelijk. Ver gelijk bijvoorbeeld het ingeto gen Zeeuwse tweeluik Strand uit 1991 met het kleurrijke, eveneens in Nederland gesi tueerde Riet uit 2004. Keilers aandacht is in de loop der jaren steeds meer verscho ven naar de grafiek, werk dat doorgaans wat abstracter is dan haar schilderijen. „Toch gebruik ik daarvoor ook vaak een schilderachtige techniek. Ik hou er erg van om in lagen te werken. Kunstje Ze experimenteert voortdu rend met uiteenlopende tech nieken die ze soms ook in com binatie gebruikt, zoals etsen, houtsnedes, reliëfdruk en mo notypes. „Ik laat me verrassen door het resultaat en put daar weer inspiratie uit om ermee verder te gaan. Ik ben niet ie mand die zich beperkt tot één ding. Dan zou het bijna een kunstje worden. Bewust werk ik ook niet in grote oplages, want na enkele drukken slaat bij mij al de verveling toe. Ver der ben ik ook erg geïnteres seerd in nieuwe ontwikkelin gen. Ik ben net terug uit Schot land waar ik onder meer digita le bewerkingen heb gedaan." De aanleiding voor een werk een liedje voor het Nationaal Songfesti val, maar produceert met zijn maat schappij Fable Factory vooral het sprookjestheater voor De Efteling. „Na zo'n vijftienduizend sprookjesvoorstel lingen de afgelopen zes jaar, begin ik toe te raken aan iets anders", zegt hij. Trots Denkend aan Zeeland, ontsproot het idee voor Contessa van Renesse. Anders dan toen hij hier vertrok, praat hij-te-" genwoordig met trots over zijn Zeeuwse wortels. „Als ik over de Brouwersdam kom aanrijden, besef ik dat ik het pret tig vind weer even hier te zijn. Die trots hoor ik bij veel voormalige Zeeuwen die ik in de randstad ontmoet. Maar ik er vaar ook veel onterechte vooroordelen over onze provincie. In Amsterdam den ken velen dat mensen in Zeeland nog op klompen lopen." Jerry is ervan overtuigd dat een breed bekeken komedieserie op televisie daar verbetering in kan brengen. „Geen soap. Daarin wordt de werkelijkheid na gespeeld. Wij kiezen voor komedie, grappig bedoeld dus en met uitvergro ting van de realiteit", zegt de bedenker. Hij en producent Bredenhorst erkennen dat de serie nog wel verkocht dient te worden. Om kopers te overtuigen is een mooie trailer onontbeerlijk. „We kun nen onze ideeën heel mooi omschrijven, maar het beste is om onze Contessa, of tewel Tessa Hoogerwerf, gespeeld door actrice "Yvonne Valkenburg, aan het werk te zien", 'zegt Jerry. Die trailer, die als korte filmimpressie een indruk moet geven van de serie, wordt woensdag 28 juni opgenomen in de kantine van een camping in Renesse. De makers -hebben daar figuranten bij nodig. „Een grote groep mannen, vrou wen en kinderen dient gestalte te geven aan de campinggasten tijdens de weke lijkse b'ingo in de kantine, met Tessa als zingende gastvrouw." Wie als figurant wil meedoen, kan zich aanmelden via e-mail: info@contessa-van-renesse.nl. Bingo spelend en zingend publiek in de kantine van een camping? Is dat voor Jerry dé manier om Zeeland te promo ten? Hij grinnikt even. „Er is veel meer te zien. De serie schetst een kleurrijk beeld van het uitbundig bestaan van de ze vrouw. Het verhaal biedt de mogelijk heid in elke aflevering een Zeeuwse cul turele attractie te belichten. En er is na tuurlijk wel een toegankelijk verhaal nodig om een breed kijkerspubliek te trekken." Slippertje De schrijver heeft Tessa Hoogerwerf haar 'adellijke naam' toebedeeld (com- tesse is het franse woord voor-gravin) als gevolg van een eenmalige liefdes nacht met de graaf Jacco, die op Slot Moermond woont. Dit slippertje resul teert in dochter Donja en om schande te voorkomen, zijn ze getrouwd. De echte liefde ontbreekt, maar een scheiding past weer niet binnen de status van graaf en gravin. Tessa dient - hoe blij ze ook is met haar titel - gewoon de kost te verdienen met haar camping. Zelf hoopt ze ooit nog ontdekt te worden als sterartiest, maar de bingogasten den ken daar heel anders over. „Het verhaal begint in de zomer van 2006. Contessa krijgt plotseling een nieuwe job. Zij wordt gevraagd wekelijks een item te verzorgen voor de lokale omroep 'De Zeeuwse Mossel'. In deze tv-rubriek zal de rijke Zeeuwse cultuur uitvoerig in beeld worden gebracht", zegt Jerry. De vaste cast bestaat naast Tessa Hoo gerwerf en graaf Jacco uit dochter Don- ja, haar robuuste vriend Benno (tevens butler) én het dienstmeisje Lotje. Het budget is nog niet helemaal rond. Schrijver en producent zijnnog druk be zig met het werven van sponsors en sub- sidiënten. „Zo hebben we gedeputeerde Van Waveren van Cultuur over onze plannen verteld. Hij toont zich oprecht geïnteresseerd en heeft ons uitgenodigd voor een nader gesprek", zegt Alan Bre- .denhorst. kan minimaal zijn. „Vaak is het een plaats waar ik ben ge weest. Dat is het begin. Dat kan een detail zijn, iets wat je in een flits ziet, maar dat soms uitmondt in een complete se rie. Dat doe ik met mijn schil derijen niet. Daarvoor maak ik ter plekke schetsen en werk die thuis uit." Een van de opvallendste wer ken op de tentoonstelling in Wissenkerke is Wave (2004), dat is gedrukt op Chinese zij de. De basis is een monotype waar Keiler later een houtsne de overheen heeft gezet. Het is een mooi voorbeeld van waar haar experimenteerdrift toe leidt. „Ik sta mezelf die vrij heid toe. In techniek, met in on derwerp, want dat zullen altijd landschappen blijven." Expositie: Schilderijen en grafiek van Marisa Keller, t/m 1 juli in Galerie De Praktijk, Voorstraat 15, Wissenkerke. Geopend: do.-za., 14-17 uur en op afspraak. Keiler geeft vandaag vanaf 14 uur een monotype-workshop. Er zijn nog plaatsen beschikbaar. Aanmelden via 0113-373535. Jerry Rijstenbil (r) en Alan Bredenhorst willen met hun komedieserie Contessa van Renesse de vooroordelen over Zeeland slechten. foto Marijke Folkertsma MIDDELBURG - Zeeuwse kin ken uit groep zes van de basis school spreken nog vooral Ne derlands of Zeeuws, ontbijten vrijwel altijd en spelen graag na scliool op het schoolplein. Pes- Icn lijld wat in onbruik te ra ten, ontbijten voor het school gaan maakt daarentegen furore. Dat staat in de eerste uitkom men van het Jeugdmomtoronder zoek Mijn Wereld, over leerlin gen uit groepen zes van Zeeuw se basisscholen. Tachtig procent iyan de scholen legde in maart -dit jaar hun zesdegroepers het vragenformulier voor. Onderzoeksinstelling voor wel zijn en cultuur Scoop raad pleegt regelmatig kinderen en ouders over de toestand van de jeugd in het kader van de jeugd- 'monitor, een databank met in formatie over allerlei aspecten van Zeeuwse kinderen en hun woonplaats. Zeven van de tien Zeeuwse kin deren spreekt thuis Nederlands. Twee op de tien praat thuis Zeeuws, één op de tien spreekt ieen buitenlandse taal. Eén op de lien kinderen ontbijt niet altijd, [ngroep zes blijkt één op de tien leerlingen het spijbelen te heb ben uitgeprobeerd. Het schoolplein is populair als jspeelplek bij de helft van de on dervraagde kinderen. Maar één op de zes kinderen stelt geen igoede buitenspeelplek te heb ben in de buurt. Driekwart van de kinderen is tevreden met- het aantal vriendjes in de buurt, in 2003 hield Scoop een verge lijkbaar onderzoek. Als verschil len met toen duiken het pesten op, dat gebeurt minder dan des tijds, en het ontbijt: bij meer kin deren lijkt dat dagelijkse kost. iDe onderzoeken zijn te raadple gen op www.jeugdmonitorzee- land.nl. ZOUTELANDE - Zoutelande Actief houdt deze zomer activi teiten in het centrum van Zoute lande. In juni is er elke dinsdag van 13.00 tot 19.00 uur week markt in de Langstraat. Tot 5 november zijn elke woensdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur de bunkers open voor publiek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19