Studie haalbaarheid topkliniek PZC Mix van vooruitgang en nostalgie Rijksmonument in Zierikzee staat op instorten 6 In India gaan 3 op de 10 kinderen niet naar school «j Ziekenhuis Zeeland laat onderzoek doen naar centrale vestiging 46 STUUR NICKY ER EVEN TUSSENUIT! edukans Postbus 1492 A 3800 BL Amersfoort *T (033) 460 60 10 www.edukans.nl zaterdag 17 juni 2006 door Claudia Sondervan HEINKENSZAND - Ziekenhuis Zeeland, dat volgend jaar uit de fusie van de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen moet ont staan, laat deze zomer de haal baarheid onderzoeken van een centraal ziekenhuis met topkli nische zorg. Dat zei voorzitter van de raad van bestuur H. Simons van de Oosterscheldezie- kenhuizen donderdag tijdens een raadpleging die Klaverblad Zeeland hield in Heinkenszand. Vertegenwoordigers van patiën tenverenigingen, cliëntenraden en ouderenbonden uit Midden- Zeeland en Zeeuws-Vlaanderen ondervroegen Simons en zijn col lega van Ziekenhuis Walcheren, R. Zomer, over het fusiezieken huis voor Noord- en Midden- Zeeland. Het Klaverblad gebruikte de bij eenkomst om een standpunt te bepalen over het fusievoorstel van de twee ziekenhuizen. De Nederlandse Mededingings Au toriteit moet nog een oordeel ge ven over de fusie, dat wordt over drie weken verwacht, meld de Simons. Het Klaverblad steunt de fusie zolang de uitwerking ervan in het voordeel werkt van de pa tiënt, en die is het meest gebaat bij de beste zorg, zegt consulent M. van Marissing na afloop. Het platform voor patiëntenbelan gen is overtuigd van het streven van de ziekenhuizen dat door concentratie van specialismen en gezamenlijke inzet van art sen en medewerkers op de loca ties in Goes, Zierikzee, Vlissin gen en Middelburg de Zeeuwse patiënt is gediend. Reizen „Het is ons duidelijk dat de art sen gaan reizen zodat de patiënt dicht bij huis kan worden gehol pen. Als iemand voor ernstige zaken naar Goes of Vlissingen moet omdat daar de beste zorg is, is dat terecht. De patiënt houdt de keuze, dat is belang rijk. Als een specialist iemand eerder kan zien op een andere lo catie, is die keuze er ook." Ook het voornemen om klini sche kindergeneeskunde in Goes te concentreren is wat het Klaverblad betreft een goede keuze, zegt Van Marissing, als dat de beste zorg garandeert. Vier jaar geleden wilden de twee ziekenhuizen de kinderge neeskunde en de klinische ver loskunde al samenbrengen in Goes. Toen was dat plan de voor hoede van een eerder fusievoor nemen, ingegeven door het chro nische tekort aan kinderartsen in de Goese en Vlissingse zieken huizen, waardoor elk ziekenhui zen de opname op de kinderafde ling een periode moest stoppen bij gebrek aan voldoende art sen. De haast waarmee dat gebeurde leidde op Walcheren en in Den Haag tot zulke grote zorgen dat het parlement bij monde van toenmalig minister Bomhoff van gezondheidszorg de fusie verbood. Inmiddels is de maatschap in Goes zes mensen groot en telt die in Vlissingen er vijf, waar van dokter H. Doorn binnen kort afscheid neemt. Het onderzoek naar een centrale locatie voor topklinische zorg zo dat minder mensen met ernstige problemen de provincie moeten verlaten voor een reis naar een academisch ziekenhuis baarde de Zeeuws-Vlaamse vertegen woordigers van de Katholieke Ouderen Bond gisteren enige zorgen. Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen is tegen de vorming van zo'n instelling op Zeeuwse schaal omdat het uitholling van de acute zorg in Terneuzen en aantasting van de samenwer kingsverbanden met de Bel gische ziekenhuizen vreest. Het onderzoek betreft enkel de wens van de Midden- en Noord- Zeeuwse ziekenhuizen om het bestaande niveau van de acute zorg daar naar een hoger niveau te tillen, stelde Simons. door Frank Balkenende COLIJNSPLAAT - Voor stadsmensen kan een bezoekje aan de Agrifair Zee land op proefboerderij Rusthoeve in Co- lijnsplaat nuttig zijn. Ze kunnen er als het ware een spoedcursus 'platteland' vol gen en van de vruchten van de Zeeuwse klei genieten. Het prachtige uitzicht op de Zeelandbrug krijgen ze er gratis bij. Vanzelfsprekend wordt de Agrifair vrij dagmiddag met een daverende knal ge opend. De organisatie laat het nieuwste wapen van de fruitteelt, het hagelkanon, tweemaal vuren. Voor de show, want in de strakblauwe lucht is geen hagel wolkje te bekennen. Het enige effect is tiental len tutende oren. „Hee", roept een boer naar ZLTO-voorzitter Peter de Koeijer, „dat is een mooi dieng voe plan Ture luur, voe de hanzen." De Agrifair Zeeland is een jaarlijks eve nement van landbouworganisatie ZLTO, bedoeld voor boeren, burgers en buiten lui. Dit jaar is het veld aan de zuidkant van de Noordlangeweg ingericht als par keerterrein. De dieren staan nu op een kersverse klaverwei, die grenst aan het erf van de Rusthoeve. De proefboerderij heeft de wei speciaal voor het 'buitenle ven-evenement' ingezaaid. De Agrifair is een mix van vooruitgang en nostalgie. Rond het veld staan de mo dernste landbouwmachines opgesteld, een nieuw onderdeel van het program- ma. Het levert boeren volop gespreksstof op, want agrariërs zijn er genoeg, te horen aan de hee's en hallo's. Wat dat betreft wordt de Agrifair steeds meer een reünie van schoffelend Zeeland. Uiteraard mag een streekproducten- markt niet ontbreken tijdens een platte landsevenement. Het aanbod varieert Demonstratie ganzendrijven tijdens de Agrifair Zeeland in Colijnsplaat. van landbouw- en recreatieve organisa ties, een rijtuigstoffeerder, een accessoi- rewinkel met hebbedingen in de passen de kleuren wit en oranje, een antiekhan del, een zorgboerderij tot een keur aan water-in-mond-stu wende lekkernijen. Boerenkaas, babbelaars, advocaat, pa ling (gekweekt, dat wel), zwarte bessen in vloeibare en vaste vorm, Zeeuws Vle gelbrood, wijn van Noord-Bevelandse klei en friet van eilandelijke aardappe len. Zeeland, land waar het leven goed is. Waarom blazen ze die slogan geen nieuw leven in? foto Willem Mieras Vandaag is de Agrifair Zeeland ook open van 11 tot 21 uur. De biologische land bouw presenteert zich, er zijn shoios met ganzen en paarden en verder zullen oude tractoren in optocht een rondje doen. Voor muziek zorgen de bands Bullit en Druids. Krijn Jan Coppoolse Voorzitter Recron afdeling Zeeland Beroep campingexploitant ''Ons Buiten" woonplaats oostkapelle. "Het toerisme is heel belangrijk voor de gemeente Veere. We hebben 34 kilometer kust en er komen ieder jaar veel toeristen naar ons toe om van het strand, de zee en de zon te genieten. Langs de Zuid -West kust loopt de vaargeul naar de haven van Antwerpen. Er varen soms gigantische schepen langs. Enerzijds is dat juist een aspect dat het aantrekkelijk maakt om op de zuidelijke stranden te verblijven. Anderzijds brengt die scheepvaart ook risico's met zich mee. Als goede "gastheren en - vrouwen" moeten we ons bewust zijn van die risico's en onze gasten goed kunnen opvangen als er wat mis gaat. Zijn wij in staat om die rol samen met de gemeente in te vullen?" Drs. Rob van der Zwaag Burgemeester van Veere. "De kern van risicocommunicatie is dat we aan de informatiebehoefte van onze burgers, ondernemers en toeristen willen voldoen. Dat betekent dat we willen laten zien wat we gaan doen en wat we al gedaan hebben. Langs de Zeeuwse kust varen inderdaad veel schepen, sommigen met een gevaarlijke lading. Een schip zou kunnen stranden of er kunnen gevaarlijke stoffen op de stranden of in de zee terechtkomen. Die kans is weliswaar klein maar aanwezig. Hiervoor zijn rampen bestrijdingsplannen gemaakt door het Waterschap Zeeuwse Eilanden en Rijkswaterstaat. Maar zulke incidenten kunnen ook gevolgen hebben voor het Veerse grondgebied en haar inwoners en bezoekers. In het gemeentelijk rampenplan staan plannen voor de opvang en verzorging en het registreren van de slacht offers en de schade. Natuurlijk zijn we niet alleen voorbereid op het opvangen van onze inwoners... we zullen ons volledig inzetten voorde opvang van iedereen die zich in ons gebied bevindt." W& Focus op Veiligheid! is een publiekscampagne van de Zeeuwse gemeenten. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De voorgevel van het rijksmonument Visstraat 17 in Zierikzee staat op instorten. Volgens restauratiearchitect P. van Traa is er in de smalle straat sprake van een gevaarlij ke situatie. De gemeente is van het probleem op de hoogte, maar weigert de eigenaar toe stemming tot snel ingrijpen te geven, aldus Van Traa en zaak waarnemer H. van Hout. Het achttiende-eeuwse woon- winkelpand veranderde vorig jaar van eigenaar. Het rijksmo nument is slecht onderhouden, wat een ingrijpende renovatie nodig maakt. Met name de voor gevel verkeert volgens architect Van Traa technisch in zeer slech te staat. „De goot hangt er nog maar een beetje bij en als die gaat, gaat er meer. Dan is het net een kaartenhuis." De enige adequate oplossing is dat er zo snel mogelijk een stei ger tegen het pand wordt opge bouwd en met het herstel kan worden begonnen, zegt Van Traa. De gemeente houdt dat echter tegen, aldus Van Hout. De Zierikzeeënaar is zaakwaar nemer van zijn dochter, die het pand heeft gekocht maar nog in de buurt van Utrecht woont. Volgens Van Hout is in de proce dure fout op fout gestapeld, met als uiteindelijk gevolg dat de he le ambtelijke molen opnieuw moet worden doorlopen. Dat le- Vocaal ensemble zoekt versterking VLISSINGEN - Vocaal ensem ble Elancore in Vlissingen zoekt versterking. Het koor, dat zich specialiseert in Engelse kathe drale muziek, kan nog een mez zosopraan, een alt en een tenor gebruiken. Repetitieavond is op maandag, gemiddeld twee keer per maand. Opgeven kan bij Leo Smit van de Jacobskerk, te lefoonnummer 0118-415908 of via e-mail: leo.smit@hetnet.nl vert zeker enkele maanden ver traging op en daarmee wordt de gevaarlijke situatie nodeloos ge- rekt, voert Van Hout aan. „Hei belachelijke aan de hele zaak is dat de gemeente erkent dat er fouten zijn gemaakt en ook in- ziet dat de voorgevel op instor ten staat, maar ondertussen wordt ons doodleuk verteld dat we maar een nieuwe aanvraag moeten indienen!" De gemeente heeft de maatvoe- ring en details van de bouwteke ningen onjuist geïnterpreteerd, aldus Van Hout, en op basis daarvan hebben zowel de eigen monumentencommissie als de Rijksdienst voor Monumenten- zorg een negatief advies afgege ven over het restauratieplan. Ar chitect Van Traa ziet op korte termijn geen andere bouwkundi ge oplossing. „Stutten in zo'n smal straatje doe je ook niet. Ze moeten gewoon beginnen met de restauratie." W. Renden ver vangt restauratiewethouder R. van der Wekken, die op vakan tie is. Hij was gisteren onvol doende op de hoogte van de kwestie om te kunnen reageren. Rondleidingen Fort Rammekens RITTHEM - In Fort Rammekens worden vanaf morgen weer rondleidingen gegeven. Een gids van de vereniging voor natuur- en milieu-educatie IVN neemt mensen mee op een wandeling door het fort en het bos- en na tuurgebied. De rondleidingen worden van morgen tot en met 29 oktober el ke zondag gegeven. Ze beginner, om 14.00 uur. Van 4 juli tot e; met 29 augustus zijn er ooi rondleidingen op dinsdagavond Die vertrekken om 19.30 uur Dit jaar zullen er ook in de kers!- vakantie rondleidingen zijn, op 26 en 27 december. Fort Ramme kens is tot en met oktober elke dag open van' 13.00 tot 17.01 uur, behalve op maandag, wan neer het gesloten is. Bij Nicky thuis gaat het niet goed. Vader zit zonder werk. De sfeer is gespannen. Geld voor een dagje uit is er niet. Laat staan voor vakantie. Veel kinderen als Nicky zitten de hele zomer thuis. Door werkloosheid, scheiding, ziekte, mishandeling, onderdak in Blijf-van-mijn-lijfhuizen en noem maar op, kunnen zij niet op vakantie. Terwijl juist deze kinderen ontspanning en plezier maken met andere kinderen zo ontzettend hard nodig hebben. Jantje Beton neemt het op voor deze kwetsbare kinderen. Door het organiseren en ondersteunen van vakantiekam pen, dagjes uit en soortgelijke activiteiten toveren we weer een lach op hun gezicht. Ze zijn even zonder zorgen en kunnen er weer tegen. Zo voorkomen we dat ze verder in de verdrukking komen, dat ze op hulpverleners zijn - aangewezen of op het verkeerde pad raken. Deze projecten kosten veel geld. Daarom vragen we u alstublieft om een bijdrage. Alleen dan stelt u ons in staat om kinderen als Nicky te blijven helpen. Dat doen we graag. Want het is fantastisch om haar weer te zien stralen van vreugde. www.jantjebeton.nl JA, ik help kwetsbare kinderen. Ik word donateur en ontvang de gratis nieuwsbrief. Ik machtig u om per maand O kwartaal O halfjaar O jaar af te schrijven van het rekeningnummer hiernaast (minimaal €25,- per jaar). Ik help met een gift en machtig u om af te schrijven van het rekeningnummer hiernaast. Ik betaal mijn donatie of gift na ontvangst van een acceptgiro. Rekeningnummer: A. U.B. invullen en aankruisen wat van toepassing is. Stuur deze bon in een envelop naar: jantje Beton, Antwoordnummer 8489,3500 VW Utrecht. Een postzegel hoeft niet, maar mag wel. Graag zelfs! Giro 1247 3 WlTJE KI Zonder onderwijs krijgen ze geen eerlijke kans. Dat moet veranderen! Blijvende ontwikkeling begint bij onderwijs Daarom helpt Edukans kinderen in ontwikkelingslanden naar school ÉL omdat onderwijs écht helpt "Waar je ook woont, onderwijs maakt wijs. De toekomst is het bewijs!" Carry Slee "Talent is een teer plantje, dat beschermd en moet worden. Daarom steun ik van harte de van Edukans om wereldwijd zoveel mogelijk talent tot bloei te brengen." jacobine Ceel, programmamaker NCRV en theologe gekoesterd inspanningen Helpt u mee? Giro 515 Amersfoort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 16