Amnestieplan verdeelt Britten Bruisend Soweto herdenkt revolte OPROEP EU-chefs negeren zaak Straatsburg SAR0UK1 ie n Doortrapt plan mislukt Graantekort dreigt 4 Minister wil pardon voor half miljoen illegalen Nederlanders patrouilleren te voet in Uruzgan rM larm Koster eidt Agentschap iisserijcontrole Gary Glitter moet de cel in Junkfoodreclame na kinderbedtijd Belgisch stadje in rep en roer Servië erkent Montenegro Mensen ingesloten in schuilkelder 'Zomer-/ voordeel! 20-50% korting Wnor Martijn Delaere htigde stam- j fensie, j Con- ir zijn ficatie ht om haren iu wel met de -ieren. tij- lenlijk Kir- door t was en in KANDAHAR - Nederlandse in fanteristen zullen te voet pa- Irouilleren in de hoofdstad van i]e gevaarlijke Afghaanse pro vincie Uruzgan, Tarin Kowt. Ze doen dat de bevolking van deze plaats voor zich te winnen. Dat zegt de commandant van de door Esther Gotink zdf bijna np af leef! :t feit de greep Ook een ident at en auto- ach- ct zijn ikt is ervan vrijdag 16 juni 2006 Nederlandse eenheid in Oeroez- gan, kolonel Henk Morsink. „Het is beter om de veiligheid buiten de basis te bevorderen dan om vanuit je veilige kamp toe te zien hoe het gaat." De taliban zullen volgens Mor sink uiteindelijk verliezen in Af ghanistan omdat zij alleen maar afbreken en de coalitie op bouwt. „En dat doe je door de bevolking op te zoeken." Mor sink laat onderzoeken welke hulpprojecten in Tarin Kwot kunnen worden opgestart. Hij heeft er al voor gezorgd dat hon derd Afghanen uit de stad mee werken bij de bouw van Kamp Holland, dat vanaf 1 augustus een Nederlands Provinciaal Re constructieteam (NPR) zal huis vesten. Als de Nederlandse aanpak van 'lachen en zwaaien" aanslaat en de militairen voldoende erva ring hebben, is Morsink om de 'dooie dood' niet bang om zich in Tarin Kowt bij de barbier te laten knippen, zo zegt hij. Nu komen alleen nog comman do's buiten de twee Nederlandse bases in Kandahar en Tarin Kowt. Al het andere militaire personeel mag dat niet. De konvooien die regelmatig vanuit Kandahar naar Tarin Kowt rijden, zullen wel bepant- serd blijven uit vrees voor bom men langs de wegkant. Volgens kolonel Morsink zijn de Taliban erg vindingrijk in het fabriceren en verstoppen van deze explosie ven. GPD LONDEN - In Groot-Brittannië grote beroering ontstaan over liet voornemen van de nieuwe minister van Immigratie, Liam Byrne, om aan 500.000 illegale immigranten een verblijfsstatus loe te kennen. Of het tot een ge neraal pardon komt, is nog on duidelijk. Maar volgens de con servatieven is de geest uit de fles: het nieuws over het anmes- lieplan alleen al zal duizenden nieuwe illegalen aantrekken, menen zij. De linkse denktank IPPR stelde onlangs dat anderhalf miljard extra belasting kan worden geïnd als de half miljoen alle ille gale immigranten legitiem gaat werken. Volgens de IPPR is het 'onuitvoerbaar noch wenselijk' ze allen het land uit te zetten. De conservatieven hebben een algemeen pardon altijd afgewe- Labour speelt volgens ex-minister van Binnenlandse Zaken David Blunkett echter al drie jaar met het idee. Volgens de nieuwe immigratieminister Byrne, die een rapport over de kwestie liet opstellen, is het ech te vroeg om nu al een de finitief besluit te nemen. Oncontroleerbaar ïoch is er al veel politieke beroe- ring ontstaan. Zo waarschuwen on- de conservatieven dat amnestie adt tot een massale en ongecon- iroleerde toename van het aan- uiste- tal immigranten. Het hoofdkan- oor van premier Blair, Dow- oeten ning Street 10, liet onmiddellijk ren verklaring uitgaan waarin rerd gemeld dat 'er geen plan- en zijn' voor amnestie. „Door IEN HAAG - De Nederlander aar Harm Koster is benoemd tot al- gemeen directeur van het Euro- inde pese Agentschap voor Visserij- ma ontrole. Dit maakte het ministe- lie van Landbouw gisteren he lend. ra let agentschap, dat volgend r in het Spaanse Vigo offici- aan de slag gaat, onder- •aaki^leuiit lidstaten bij het uitvoe- van visserijcontroles en be- ordert samenwerking tussen dstaten. foster (57) is momenteel to- ambtenaar bij de Europese lommissie in Brussel. Plij is de wede Nederlander die verant woordelijkheid krijgt over een O-agentschap. fillem de Ruij ter leidt sinds 003 het Europese agentschap oor maritieme veiligheid EM- 4 in de Portugese hoofdstad issabon. ANP (Advertentie) een rapport aan te vragen deed Liam Byrne gewoon zijn werk als minister. Hij wil er zeker van zijn dat hij op de hoogte is van alle feiten en analyses", al dus de verklaring. Debat IPPR-directeur Danny Sriskan- darajah wil dat de overheid een publieke discussie over de zaak aangaat. „De regering heeft ge lijk te overwegen amnestie te verlenen en moet niet bang zijn voor een publiek debat." Vakbondsecretaris Jack Dro- mey sluit zich bij hem aan. „Het wordt tijd dat de regering lef toont en onderscheid maakt tus sen het deporteren van serieuze criminelen en het toelaten van arbeiders zonder officiële papie ren. We hebben het hier over mannen en wouwen die essen tieel zijn voor onze economie, en de pijlers vormen van hun loka le kerken en gemeenschappen." Woordvoerder van de Conserva tieven Richard Benyon, is be zorgd. „Dit verergert het pro bleem alleen maar. Amnestie zou een beloning zijn voor men sen die hier illegaal naartoe ko men, dat is de boodschap die wordt overgebracht op anderen in het buitenland." De parlementscommissie waar Byrne zich voor moest verant woorden, werkt aan een groot schalig onderzoek naar het im migratiesysteem en kijkt hoe il legalen bij de grens gestopt kun nen worden. Ook wordt gezocht naar een betere manier om cij fers te verzamelen over illega len. Eerder werd minister van Binnenlandse Zaken John Reid onder vuur genomen, toen hij moest toegeven dat er geen offi ciële cijfers bestaan over het aantal illegalen in het land. In die tijd werd bekend dat illegale immigranten als schoonmakers in het ministerie van Binnen landse Zaken werkten. GPD ZELISLAWICE - Terwijl de politie toekijkt, schept een graafmachine het laatste zand van een begraven Fiat in de Poolse plaats Zelislawice. De auto behoort toe aan een man die afgelopen zondag een 27-jarige voetganger doodreed. Na het inci dent leende de man een graafmachine, waarmee hij in zes uur tijd zijn beschadigde auto begroef in zijn tuin. De volgende dag kocht hij een andere Fiat, van hetzelfde type en in dezelfde kleur. Al die moeite mocht echter niet baten; de politie kwam de man toch op het spoor en zette hem gisteren achter slot en grendel. foto Piotr Polak/EPA Vandaag is het dertig jaar gele den dat in Soioeto een opstand uitbrak die het begin van het ein de van de Zuid-Afrikaanse apartheid inluidde. Soweto is uitgegroeid tot een bruisende miljoenenstad. door llona Eveleens SOWETO - Jimmy Tsosane legt zijn gymschoenen op de berg pa pieren op zijn bureau. „De za ken lopen prima. Het was hard werken maar ik heb succes be haald." Tsosane (41) bezit een bedrijf met dertien werknemers waar T-shirts worden bedrukt. Hij is geboren en getogen in Soweto, de voormalige zwarte woonwijk bij Johannesburg. „Ik had mijn zaak ook elders in de stad kun nen vestigen maar ik hoor hier. Bovendien is Soweto een brui sende plek met steeds meer be drijven en het is dus ook econo misch verantwoord te blijven." De zakenman in spijkerbroek en T-shirt volgde alleen de basis school. Zijn jeugd werd bepaald door de opstand van 1976. Die volgde op de aankondiging van de toenmalige regering dat op zwarte scholen voortaan onder wijs in het Afrikaans moest wor den gegeven, een taal die leerlin gen noch leraren beheersten. Bo vendien was het de taal van de regering die het gehate apart heidssysteem had ingevoerd. Scholieren in Soweto gingen de 16e juni massaal de straat op om te protesteren. De politie opende het vuur. De 13-jarige Hector Pieterson was één van de eerste slachtoffers. De foto van zijn levenloze lichaam met zijn zusje ernaast werd beroemd. De dood van de tiener en andere slachtoffers veroorzaakte een golf van protest. In de maanden erna kwamen alleen al in Sowe to zeker 600 jongeren om. De op stand mondde uit in het volks verzet tegen de repressie door het blanke minderheidsregime. „Ik ben nooit naar de middelba re school gegaan, want ik had het te druk met protestei*en", vertelt Jimmy Tsosane. Toen met de eerste democratische ver kiezingen in 1994 officieel een einde kwam aan de apartheid was hij 29 jaar. Hij beschilderde met de hand T-shirts van vrien den om wat geld te verdienen. Dat groeide langzaam uit tot zijn huidige bedrijf. Zijn beste vriend uit het verzet is echter een wrak. Hij heeft de zoektocht naar werk gestaakt en laat zich dagelijks in zijn krot vollopen met zelfgestookte alcohol. Al leen 's zondags is hij nuchter om zijn fluwelen bariton te vermen gen met het koor van de kerk. Geweld Tijdens de anti-apartheidsstrijd stond de naam Soweto gelijk aan geweld. De wijk boezemde elke blanke angst in. Direct na de verkiezingen van 1994 boden ondernemende inwoners van de wijk rondritten aan voor bezoe kers. Er was genoeg te zien. Geen wijk ter wereld kent twee Nobelprijswinnaars voor de Vre de: Nelson Mandela en bisschop Desmond Tutu. De ritten voer den ook door arme krottenwij ken. Twaalf jaar na het einde van de apartheid is Soweto een energieke miljoenenstad met nieuwe wegen, parken en kin derspeelplaatsen. Tienduizen den huizen kregen stromend wa ter en elektriciteit. Een vierster- renhotel wordt gebouwd even als het eerste grote winkelcen trum. Kunstenaars, schrijvers en musici zorgen voor het artis tieke tintje. Maar er staan ook nog altijd krottenwijken waar bittere ar moede heerst. „Die herinneren mij aan de strijd. De achter stand van die mensen is veroor zaakt door het apartheidsregi me waar we tegen vochten", merkt Jimmy Tsosane op. Zijn kinderen behoren tot de nieuwe generatie jongeren die nauwe lijks een idee hebben wat er op 16 juni 1976 gebeurde en waar om er in Soweto een standbeeld staat van Hector Pieter. GPD Inwoners van Soweto bekijken een muurschildering, waarmee aandacht wordt gevraagd voor het ge brek aan scholing onder de bevolking van Zuid-Afrika. De muurschildering is gemaakt bij gelegenheid van de herdenking, vandaag, van de opstand in Soweto. foto Halden Krog/EPA GENEVE - De wereld heeft nog maar voor 57 dagen graan in voorraad, de laagste reserve van de afgelopen 37 jaar. Dat meldt het Earth Policy Institute (EPI), een Amerikaanse instelling die nauw samenwerkt met de Vere nigde Naties. Het EPI schat dat de oogst van tarwe, rogge, rijst, maïs en ande re granen dit jaar 61 miljoen ton lager uitvalt dan de vraag. Het Amerikaanse ministerie van Landbouw voorspelt dan ook een prijsstijging van veertien procent, zelfs als de oogst dit jaar toch nog meevalt. De globale graanoogst voor dit jaar wordt geschat op 1,98 mil jard ton, 24 miljoen ton minder dan vorig jaar en drie procent HO CHI MINH-STAD - Het hoger beroep van de voor kin dermisbruik veroordeelde Gary Glitter is gisteren afgewe zen. De Britse rocker kreeg in maart in Vietnam drie jaa cel opgelegd voor het seksueel misbruiken van twee min derjarige meisjes, maar hij tekende hoger beroep aan. De Brit heeft altijd gezegd de meisjes alleen Engelse les t hebben gegeven en in zijn huis te hebben laten logeren Hij sprak gisteren van een complot van de slachtoffers ei de media tegen hem, aldus zijn raadsman. De rechtbanl zag onvoldoende bewijs om de straf te verwerpen of ver minderen. ANP/AFP LONDEN - Reclame voor junkfood, zoals chips en zoete frisdrank, moet pas na negen uur 's avonds worden uitge zonden. Dit heeft de Britse Voedsel- en Warenautoriteit (FSA) gisteren geadviseerd. De maatregel zou moeten bij dragen aan de bestrijding van overgewicht bij kinderen. Het voorstel van FSA is een reactie op het rapport dat Of- com, de Britse variant van het Commissariaat voor de Me dia, over reclame gericht op kinderen. Of com stelt drie va rianten voor van maatregelen die kinderen minder bloot moeten stellen aan junkfood op televisie. Volgens FSA gaat de mediaorganisatie niet ver genoeg. ANP PERUWELZ - Het centrum van het stadje Péruwelz in de Belgische provincie Henegouwen was gisteren in rep en roer, omdat de politie op zoek was naar twee gewapende mannen. Die zouden zich 's nachts hebben verschanst in een atheneum. In de loop van de middag gaf het duo zich over. Zij bleken al die tijd in een elektriciteitswinkel naast de school te hebben gezeten. Agentenhadden het duo opgemerkt in de nacht van woensdag op donderdag. De mannen hadden een vracht wagen gestolen. Toen de agenten hen wilden aanhouden, werden ze beschoten. De achtervolging die volgde eindig de voor de school, waar de gangsters de vrachtwagen lie ten staan. ANP/Belga BELGRADO - Servië heeft de onafhankelijkheid van Montenegro erkend. Bijna een maand na het referendum waarin de Montenegrijnen zich uitspraken voor afschei ding van Sei*vië, laat de regering in Belgrado het laatste stukje van voormalig Joegoslavië definitief los. Het Servische parlement erkende de zelfstandigheid van Montenegro al op 5 juni. Dit maakte de weg naar officiële erkenning door de regering mogelijk. ANP/AFP JAKARTA - Zeker twee mensen zijn ingesloten in een schuilkelder op de Indonesische vulkaan Merapi, toen die een grote hoeveelheid aswolken en puin uitstootte. Reddingswerkers proberen de mensen te bereiken in de schuilkelder, die bedolven is onder meters gesteente en vulkanisch as. De vermoedelijke toeristen hebben met hun mobiele telefoon contact gezocht. In de schuilkelder ligt voedsel en water. De Merapi spuwt al weken rook, as. en lava uit. ANP/AFP/EFE/DPA door Hans Gertsen en Hetty van Rooij BRUSSEL - De maandelijkse verhuizing van het Europees parlement is voor de Europese regeringsleiders geen punt van discussie. „Ze willen de werkwij ze van het parlement op geen en kele wijze veranderen", sprak Josep Borrell, de Spaanse voor zitter van het parlement. Pre mier Balkenende had aangekon digd dat hij niet van plan was een 'kamikazeactie' te beginnen tegen het dure gependel tussen Brussel en Straatsburg. In de afgelopen weken is via in ternet een half miljoen handte keningen opgehaald van Europe se burgers die af willen van Straatsburg als zetel van het Eu ropees parlement. Bijna de helft daarvan komt uit Nederland. Ook de meerderheid van het par lement wil Brussel als enige ves tigingsplaats. Maar de Franse president Chirac weigert om de zaak ter discussie te stellen en de andere regeringsleiders lo pen op kousenvoeten om hem heen. De 'kwestie-Straatsburg' groei de in korte tijd uit tot een sym bool van verspilling en ineffi ciëntie in Europa. Na het Frans-Nederlandse 'nee' tegen de EU-grondwet beloof den zowel de regeringsleiders als de Europese commissie om beter naar de burger te luiste ren, maar op het verzet uit de sa menleving tegen Straatsburg komt geen antwoord. Borrell zou de zaak ter sprake brengen tijdens de Europese top, op verzoek van de fractie voorzitters in het parlement. Hij stuurde daarover eerst een brief aan de Oostenrijkse EU-voorzit- ter Schüssel, die hem per ant woordde dat de EU-chefs de be staande situatie niet zouden ver anderen. Dat was voor Borrell reden om gisteren te zwijgen. Het Europees parlement is ver plicht om één keer per maand in Straatsburg te vergaderen en dat kan alleen veranderen als al le regeringsleiders het daar over eens zijn. GPD door Bob Kroon minder dan het recordjaar 2004, toen de oogst de twee miljard ton nog overschreed. „Bij misoogsten door droogte of hitte, kan de prijsstijging aan merkelijk hoger uitvallen", stel len de EPI-onderzoekers. „Dit alles komt dan boven op de hoge olieprijs en dat is slecht nieuws voor de consument."Voor de tientallen ontwikkelingslanden, die permanent graan moeten im porteren is dit een dramatische ontwikkeling. Het EPI wijt de slinkende reser ves aan de groei van de wereld bevolking en de stijgende vraag naar ethanol, de uit graan ge wonnen brandstof voor auto's. Ruim drie procent van de graan oogst is voor ethanolwinning be stemd. 60 procent voor menselij ke consumptie en 36 procent voor veevoer. GPD (Advertentie) Breng Cuisinier koffie-/theezetter terug naar de winkel. Blokker heeft in de folder van week 20 (geldig vanaf 15 mei 2006) een Cuisinier koffie-/theezetter aangeboden met een verkoopprijs van 14.99. Tot onze spijt is gebleken dat door een productiefout een aantal koffie-/theezetters niet voldoet aan de eisen die wij aan onze producten stellen. In sommige gevallen kan kort sluiting ontstaan. Het betreft de koffie-/theezetter met modelnummer YD-CM-610. Wij vragen dan ook alle klanten dit artikel zo spoedig mogelijk naar de winkel terug te brengen. Ons advies aan u is de koffie-/ theezetter niet meer te gebruiken. U krijgt van ons onmiddellijk het aankoopbedrag terug als u de koffie-/ theezetter inlevert. Ook als de aankoopbon niet meer in uw bezit is. Wij bieden onze oprechte excuses aan voor dit ongemak. Voor eventuele vragen kunt u bellen met onze klantenservice: 020-5683426. PERZISCHE TAPUTEN SINDS 1975 i naar dan wel origineel en echt. www.sarouk.nl torconistraat 30 - 4461 HH Goes jtonboulevapd - tel. 0113-227101

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5