Klusjesman vreest eeuwige laster Te veel gevraagd Schoonmaken in Bagdad PZC PZC President Argentinië perkt macht leger in Maurice de Hond kan op smaadaanklacht en schadeclaim rekenen 16 juni 1956 vrijdag 16 juni 2006 door Rob Hirdes Veroordeeld voor de rest van zijn leven. Niet door de rech ter, maar door Maurice de Hond. De openlijke en aanhou dende beschuldigingen, dat niet Ernest Louvves maar klusjes man Michael de Jong de moor denaar zou zijn van de Deven ter weduwe Wittenberg, hebben hem gesloopt. Geestelijk en li chamelijk. Hij vreest dat de las ter hem tot in het graf zal blij ven achtervolgen. De conclusies van het Openbaar Ministerie deze week dat De Jong boven elke verdenking staat, willen nog maar niet tot hem doordringen. „De pijn zit zo diep. Helemaal tot in mijn ziel. Ik kan niet geloven dat het nu is afgelopen. De aangerichte schade is onherstelbaar." Hij is bij vlagen hevig geëmotio neerd als hij verwoordt wat hern allemaal is overkomen sinds Ne derlands bekendste opinieopei- ler hem bij herhaling publieke lijk en 'voor 100 procent' als de moordenaar van de vermogende weduwe neerzette. En hij ver wacht ook niet dat De Hond uit eigen beweging zijn woorden ooit terugneemt. „Als iemand oogkleppen op heeft, is hij het wel. Het zou me zelfs niet verba zen als er na mijn dood in mijn grafsteen. 'Hier rust de moorde naar van mevrouw Wittenberg' wordt gebeiteld", zegt hij cy nisch. De Jong spreekt voortdu rend over 'mevrouw' Witten berg als hij het heeft over de door verwurging en messteken om het leven gebrachte wedu we. „Ik respecteerde haar en ook haar eerder overleden man en ga nog regelmatig naar hun ge zamenlijke graf. Samen met Mei- ke, mijn vriendin. Uit oprechte eerbied. En we onderhouden het graf. Dat heeft mevrouw me ooit gevraagd. Thuis in de gang hangt ook een foto van dokter Wittenberg en daaronder eentje van mevrouw. Ze vormen een be langrijk deel van mijn leven." Dat leven was niet altijd even makkelijk. Zelf zegt hij dat hij 'uit de leerschool van het leven' komt. „Het is voor mij geen ca deautje geweest. Het contact met dokter Wittenberg en met mevrouw was dat wel." Hoewel in de media afgeschilderd als de 'klusjesman' van de weduwe, ziet De Jong zich uitsluitend als huisvriend van het echtpaar. Om zo te worden weggezet, grieft hem zichtbaar. Hij was volgens eigen zeggen een welko me gast en genoot van de ge sprekken die ze met elkaar had den. Achtervolgd „Omdat de dokter aan de ziekte van Parkinson leed, heb ik wel eens een gloeilamp voor hem in de fitting gedraaid, maar daar mee ben je niet meteen de klus jesman van de familie." Al sinds de moord op Jaqueline Wittenberg in 1999 wordt Mi chael de Jong achtervolgd door amateur-speurders van divers pluimage die hem voor de moor denaar willen houden. Sinds eind vorig jaar gebeurt dat in verhevigde mate onder aanvoe ring van Maurice de Hond. De gevolgen waren voor de 45-jari- ge De Jong en ook voor zijn vier jaar jongere vriendin Meike Wit- lermans rampzalig. Ze werden aangeschoten wild. 'Hé, moordenaar', kreeg Mi chael regelmatig naar zijn hoofd geslingerd als hij zich op straat durfde te vertonen. „We zijn psy chisch, fysiek, financieel en so ciaal kapot gemaakt. Onze rui ten zijn ingegooid, onze banden lek gestoken, achtervolgd, uitge jouwd, bespuugd. We zijn onze baan kwijtgeraakt. En ga zo maar door. We hebben al zeven jaar geen leven gehad", vullen ze elkaar aan. Michael: „De dood van me vrouw is voor mij een zwaar ver lies. Maar door al die tumult er om heen, ben ik nooit echt aan rouwen toegekomen." Ondanks alle aanhoudende ellende van de afgelopen jaren heeft het de twee ook iets positiefs opgele verd. Het heeft hen dichter bij el kaar gebracht. Zo dicht, dat ze hebben besloten binnen afzien bare tijd elkaar voor de burger lijke stand het ja-woord te ge ven. Bovendien gaat Meike een boek schrijven over wat hun is aange daan. En ook verhuizen ze bin nen enkele weken om zo de boel in elk geval letterlijk achter zich te laten. Daarom wil het stel ook niet op de foto. Om in hun nieuwe omgeving herken ning voor te zijn. Dat Maurice de Hond Meike kortgeleden nog in een aan haar gerichte open brief op zijn web site afschilderde als een onder drukt schaap in een liefdeloze relatie, heeft haar diep geraakt. Hij beschouwt haar medeplich tig aan de moord en beticht haar van het schrijven van de twee anonieme briefjes. Die zou den als dwaalspoor zijn bedoeld om Michael uit de wind te hou den. Ze ziet zijn wat ze noemt diep beledigende actie als een wanhoopsoffensief van zijn kant. Ontwijken Hoewel gewoonlijk goed van de tongriem gesneden, heeft ze er geen woorden voor. „Ik heb er de afgelopen jaren een sport van gemaakt om de modder die naar ons werd gegooid, te ontwijken. Maar je kunt niet alles ontwij ken," Zij en Michael hebben maandenlang moeten zwijgen over de uiteeenlopende aantij gingen aan hun adres. Voor het eerst verbreken ze nu de zich zelf opgelegde stilte. Daarmee hebben ze gewacht tot het oriën terend vooronderzoek van justi tie was afgerond. Om het onder zoeksteam niet voor de voeten te lopen. „We hebben met open vizier aan dat onderzoek meegewerkt, had den ook niets te verbergen, Mi chael heeft zelfs uit eigen bewe ging aangegeven zijn DNA af te willen staan." Na de voor Ernest Louwes ver nietigende concludes uit het vooronderzoek lijkt het tij voor Michael en Meike nu te keren. Ze hebben inmiddels zelfs de no dige felicitaties in ontvangst mo gen nemen en maken zich op om De Hond in een civiele procedu re met een schadeclaim te con fronteren. Hun advocaat Jan Vlug heeft al enige tijd geleden een straf klacht wegens smaad tegen hem ingediend. Hij twijfelt niet aan de positieve uitkomst voor zijn cliënten. „Die zaak kan je eenvoudigweg niet verliezen. Dat is gewoon kat in het bakkie." GPD De Argentijnse president Nes tor Kirchner heeft met een 'ge durfd' decreet de macht van de militairen vergaand inge perkt. De ingreep - die in le- gerkringen kwaad bloed heeft gezet - moet voorkomen dat de strijdkrachten ooit nog de democratie omver kegelen. door Frans Lindenkamp De maatregel hing al enige tijd in de lucht. Twee we ken geleden tijdens een ver jaardagsceremonie van de strijdkrachten riep Kirchner met verheven stem en opgehe ven vinger ten overstaan van een duizendtal militairen: 'Denk niet dat ik bang ben voor jullie'. Deze week liet hij met een drastische hervorming van de strijdkrachten zien dat hij in derdaad geen vrees koestert voor de goed gesmeerde moordmachine, die tijdens de dictatuur (1976-1983) dertig duizend overwegend jonge Ar gentijnen de dood injoeg om hun linkse denkbeelden. Met één pennenstreek bepaal de Kirchner dat de strijd krachten vanaf nu maar één kerntaak hebben, namelijk Argentinië beschermen tegen een agressor van buitenaf. Het decreet houdt in dat het leger geen taak meer heeft bij het bestrijden van een interne vijand, zoals de militairen des tijds de 'Monteneros' zagen. Deze gewapende arm van de Peronistische Partij (PJ) pro beerde begin jaren zeventig met aanslagen en ontvoerin gen een ruk naar links te for ceren. Het politieke geweld vormde de aanleiding voor de militaire staatsgreep van 1976. Daarmee was het start schot gelost voor zeven jaar staatsterreur. Het decreet van Kirchner laat geen ruimte voor twijfel: be dreigingen als terrorisme en drugshandel vallen niet meer onder de verantwoordelijk heid van de strijdkrachten, maar zijn nu taken voor de po litie. Met het ondertekenen van het decreet bekrachtigde Kirchner de uit 1988 stam mende Wet op de Defensie, die de toenmalige president Raul Alfonsin al door het Con gres had geloodst. Maar zijn opvolgers stelden ratificatie steeds weer uit, beducht om de militairen tegen de haren in te strijken. Kirchner heeft dat lef nu wel getoond. Van hem is bekend dat hij weinig op heeft met de strijdkrachten. Enkele weken geleden gelastte hij cle arresta tie van enkele oud-officieren, die het staatsterrorisme tij. dens de dictatuur openlijk verdedigden. Eerder deed Kir- chner van zich spreken door twee omstreden amnestiewet ten in te trekken. Dat was kort na zijn aantreden in 2003. Daardoor is vervolging van foute militairen mogelijk geworden. Kirchner werd zeli in zijn jonge jaren ook bijna naar een concentratiekamp af gevoerd. Dat hij nog leeft dankt hij vooral aan het feit. dat hij op het moment van de ontvoering van enkele huisge noten niet thuis was. Met het doorvoeren van de wet heeft Kirchner de greep van het burgergezag op de de mocratie fink vergroot. Ook is het een krachtig signaal naar de militairen toe, dat zij onderworpen zijn aan een wettig gekozen president Want leger, luchtmacht er. marine verliezen nu hun auto nomie, wat al tot gemok ach ter de schermen heeft geleid. De drie krijgsmachtonderde len zijn nu ondergeschikt aan de generale staf, die op zijn beurt weer ondergeschikt is aan de minister van Defensie. Afluisteren Een direct uitvloeisel hiervan is dat de inlichtingendien sten, waarover elk krijgs machtonderdeel beschikt, on der direct gezag van de rege ring staan. Spionageschanda- len zoals onlangs het afluiste ren van journalisten, politici en vakbondsmensen moeten hiermee tot het verleden beho ren. GPD door Scott Peterson Iraakse en Amerikaanse troe pen zijn een grootschalige operatie begonnen om het toene mend geweld in de Iraakse hoofdstad een halt toe te roe pen. Operatie 'Samen Voor waarts', waarbij veertigduizend Iraakse en 7200 Amerikaanse militairen betrokken zijn, is voor premier Al Maliki de grote test om te bewijzen dat hij zijn belofte een einde te maken aan het bloedvergieten dat dit jaar al zesduizend levens heeft geëist, gestand kan doen. „Wij tonen geen genade voor hen die geen genade tonen voor onze mensen", zei hij. Het Iraak se leger wil profijt trekken uit de dood van de Iraakse Al Qae- da-1 eider Al Zarqawi vorige week en het optimisme dat door de samenstelling van de volledi ge regering enigzins is opge leefd. Volgens hoge officieren zullen er in de soennitische districten, het hoofddoelwit van de door de sjiieten geleide eenheden, hevi ge gevechten plaatsvinden. Ver wacht wordt dat de terroristen met een uitbarsting van geweld de dood van hun leider Al Zarqa wi willen vergelden. ..Wij hebben tanks en bewapen de trucks ingezet. Als de rebel len weerstand bieden, dan zul len wij een krachtig antwoord geven", aldus de Iraakse majoor Mahdi al Gharrawi. „Wanneer wij de gewelddadige districten binnen trekken, zullen wij onze uiterste best doen de burgers te beschermen en proberen zo veel mogelijk criminelen en opstan delingen te arresteren. Maar wij hebben de uiteindelijke oplos sing van de problemen niet in ei gen hand. Die ligt bij de stam hoofden, de geestelijken en de bevolking zelf. Zij vormen de ba sis van de problemen." Premier Al Maliki, die de com plexiteit van cle problemen er kent, opperde de mogelijkheid tot gesprekken met 'rebellen die het huidige politieke proces af wijzen'. „Als er aan hun handen geen bloed kleeft, dan staat de deur tot dialoog open." Al Mali ki verzocht alle facties hun steun toe te zeggen aan cle opera tie, en onderstreepte dat het eni ge doel van de operatie de be scherming van cle bevolking is. De strategie bestaat eruit de we gen naar cle hoofdstad te beveili gen, de avondklok voor onbe paalde tijd te verlengen en de schuilplaatsen van opstandelin gen te ontmantelen door groot schalige overvallen. Gespannen De inwoners van Bagdad - lam geslagen na drie jaar geweld, de Amerikaanse bezetting en een zwakke regering - zijn in ge spannen afwachting van de voortgang van de operatie. Som mige winkels zijn al dicht, de be volking hamstert massaal en de prijzen voor levensmiddelen zijn bijna verdubbeld. Sommige inwoners vertrekken naar fami lie buiten Bagdad. Elke Iraakse familie mag één geweer in huis hebben, maar extra wapens wor den massaal ingeslagen. Lokale burgerbeveiligingsgroepen be waken 's nachts him buurt. „Wij moeten de rebellen ip hun schuilplaats overvallen", zegt politieagent Haitham Sami. „We zullen zo veel mogelijk pro beren de buurten die veilig zijn, veilig te houden." Het sectarische geweld laaide op in februari na geruchten over doodseskaders van het ministe rie van Binnenlandse Zaken en diverse veiligheidsdiensten. Nu de operatie is begonnen, houden de Irakezen hun identiteitspa pieren angstvallig bij de hand, voor het geval militairen hun huis binnenvallen. Vooral soen nieten maken zich grote zorgen. „De doodseskaders zullen met de politie meekomen en wij zul len ontvoerd worden", ver woordt een ongeruste soenniet de angst van velen. Hij vertelt dat de politie regelmatig als af schrikking lijken op straat laat liggen en dat het doden van soennieten op uiterst georgani seerde wijze plaatsvindt. „Ieder een wil zijn spierballen tonen", zegt een soennitische handelaar. „De sectarische moorden zullen nooit ophouden, er zit zo veel haat in de harten." CSM Kan er een moment komen, dat je mag zeggen dat het leven zelf niet klopt? Dat mensen er zodanig door te grazen worden genomen, dat het alle perken te buiten gaat? Enige tijd gele den overkwam een stel waarmee ik ja renlang bevriend ben geweest, het vol gende. Hun twee zoons, de een zeventien en de ander achttien jaar oud, stapten op een avond bij een meisje dat zij goed ken den en twee andere jongens, van wie een het enige kind van de overburen, in de auto. Van de vijf had alleen het meis je een rijbewijs, maar zij vond het goed dat de zoon van de overburen achter het stuur ging. Tijdens de rit die volg de, ging het op een gegeven moment verschrikkelijk mis. Bij hoge snelheid verloor de jongen de macht over het stuur, knalde met de auto tegen een boom, en drie van de vijf inzittenden waren op slag dood. Onder wie de twee kinderen van het bevriende stel. Van het ene op het andere moment waren zij, 48 en 55 jaar oud, weer kinderloos. De derde dode was de chauffeur, de zoon en enig kind van de overburen. In één avond werden in een kleine straat zo twee gezinnen voorgoed vernietigd. En, zoals altijd, kwam ook deze ramp niet alleen. Op een gegeven moment werd de vraag aan de orde gesteld wie de schuld had van dit drama. De vinger werd op de eerste plaats naar het meis je gewezen, dat - weliswaar zwaar ge wond - volledig herstelde. Zij had nooit iemand zonder rijbewijs in haar auto mogen laten rijden. Zij werd daar ook gerechtelijk voor veroordeeld. Maar daarmee was de kous niet af. De over buren konden niet accepteren dat hun zoon degene was geweest die de hand aan het dodelijke stuur had gehad. Zij begonnen een gerechtelijke procedure waarin de oudste zoon van mijn vrien den ervan werd beschuldigd de chauf feur te zijn geweest. Eén van de overle venden kon dat niet tegenspreken, om dat hij een geheugenverlies van enkele dagen rondom het ongeval bleek te heb ben. Het meisje verklaarde dat het wel degelijk de zoon van de overburen was geweest die had gereden, maar die ver klaring werd om onduidelijke redenen niet doorslaggevend geacht. Met als ge volg dat er nu, een jaar na het ongeval, nog altijd een gerechtelijke procedure loopt, waarin twee ouderparen, in al hun wanhoop, ervoor vechten dat hun kind niet degene zal zijn die de nage dachtenis in zal gaan als de hoofdschul dige aan de ramp. Hoe groot die wanhoop is, blijkt onder meer uit een uitlating die de moeder van de twee overleden jongens onlangs deed. „God bestaat niet", zei ze. „God kan niet bestaan, want er is geen enke le rechtvaardiging te verzinnen voor wat er is gebeurd. Het is volstrekt zin loos." Is dat de begrijpelijke uitdruk king van een ontroostbaar verdrietige moeder of heeft zij gewoon gelijk? De religies van deze wereld geven haar per FRUITSCHADE - Kort maar hevig onweer dat gepaard ging met hagel heeft gistermiddag boven Rilland geleid tot scha de aan boomgaarden. Veel lan derijen in de omgevingen wer den bedekt door de hagel waar door de jon'ge vruchten als ver loren kunnen worden be schouwd. Ook in Sluiskil en Philippine werd melding ge maakt van schade aan boom gaarden door het slechte weer SPIEGELGEVECHT - Twaalf Nederlandse oorlogsschepen en een Engelse kruiser hebben gistermiddag vlak voor de Scheveningse kust een 'vecht- show' gegeven. De Nederland' se boten Hr. Ms. De Zeven Pro vineiën en De Ruyter en cle En gelse H.M.S. Glasgow voer# met zes kustmijnenvegers, e# fregat en drie patrouille» recht op het Kurhaus Acht Avengers, eenmotorif aanvalsvliegtuigen voor onds zeebootbestrijding van cle ni rine, deden schijn-duikbon aanvallen op de schepen, KAPELLE - In de nacht vi woensdag op donderdag isd boer J. Fierloos uit Kapellei zijn huis beschoten. Hij raak; niet gewond. De schutter is on bekend gebleven. definitie ongelijk. Iedere gebeurtenis, hoe verschrikkelijk ook, komt met een ingebouwde zin, ook al is die voor men sen op het diepste punt van hun ellende niet zichtbaar. 'De Here heeft gegeven, de Here heeft genomen' of 'Je reïncarna tie in een volgende levend wordt be paald door de wijze waarop je de be proevingen in dit leven hebt onder gaan'. Maar zijn dat uitdrukkingen van de wijze waarop het leven fundamen teel is geordend? Of zijn het pogingen om het fundamenteel zinloze van zin te voorzien? Ik hou het op het laatste. Veel gebeurtenissen in dit leven dienen nergens toe. Maar om ons enige hou vast, het leven zelf, te kunnen vasthou den, dienen wij toch zin te geven. Niet zelden tegen ons gevoel in. Soms is dat te veel gevraagd. René F.W. Diekstra Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel. (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving accep per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 6: per jaar: €229.20 23 Voor toezending per post geldt een I toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorM einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk- maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevtt overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV ei de Regelen voor hel Advertentiewewt Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend8» Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concem. Oio aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor' (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienstens» ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9e5ej? de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij «k i, Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR foto Mohammed Jalil/EPA Het verkeer in Bagdad wordt streng gecontroleerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4