Snelheid boven zorgvuldigheid Een oog oogst niet meer onbevangen Zeeuwse inbreng tijdens Poetry Uitzonderlijk cijfer voor bastalent Lamaketta's in Mega Top 100 Spoorbrug loopt vast De Tweern wint prijs Thinkq niest - kunst Onderwijsminister opent expositie Galeriie Geluk Energienota's vrijdag 16 juni 2006 14 MIDDELBURG - Clemens van der Feen, geboren en opgg. groeid in Middelburg, heeft de masterstudie contra ba- klassiek aan het Conservatorium van Amsterdam afge rond met het uitzonderlijke cijfer 9,5 met onderscheiding Vorig jaar kreeg hij voor de eerste fase van de opleiding als een 10 met onderscheiding. Eerder voltooide hij aan hetzelfde conservatorium de masteropleiding contrabas jazz. Van der Feen (1980), die nu in Amsterdam woont, geldt als een groot bastalent. Hij won al diverse belangrijke jazzprijzen. Hij is onder meer vast lid van het Robin Ver- heijen Quartet uit België en het Rob van Bavel Trio. Ver der speelt hij regelmatig met prominente jazzmusici en v met het Koninklijk Concertgebouworkest. Met zijn even zeer muzikale broers vormt hij het Vanderfeen Kwartet, een jazzgezelschap waarvoor hij ook componeert. TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse dialectband D>e La maketta's is met de single Joehoe, The Tropical Edition v de Mega Top 100 binnengestormd. De groep bezet ads een van de hoogste nieuwkomers de 82e plaats. Dit betekent ook dat De Lamaketta's de tipparade hebben bereikt. Joe- f, hoe. is bovendien op nummer 9 binnengekomen in de top 10 van Nederlandse artiesten. De nieuwe versie van het nummer is in een zomers jasje gegoten. Voorman Heimwee Maik van De Lamaketta's is cipgeto- )j gen over het succes van de single. Hij hoopt dat de ver- n koop nog enkele weken aanhoudt. „Want hoe hoger- wij in de hitlijsten terechtkomen, hoe leuker natuurlijk", aldus h Heimwee Maik. Het is volgens filliaalmanager K. Jansen B van de Free Récord Shop in Terneuzen lang niet u itgeslo- n ten dat de band een eind komt. Want in een kleine week v tijd zijn meer dan honderd singles verkocht. Bovendien vi loopt er een groot aantal bestellingen. Jansen: „De ver- zj koop zal dus wel een poosje aanhouden. Want niet alleen 0i moeten bestelde exemplaren nog worden afgehaald, veel y mensen vertelden ook dat zij terug zouden komen zodra b, de voorraad zou zijn aangevuld." GOES - Het treinverkeer tussen Vlissingen en Roosen daal heeft gistermiddag rond half zes enige tijd bl inder on- dervonden van een defect aan de spoorbrug tussen de sta- tions Kruiningen-Yerseke en Goes. De brug over het Ka naal door Zuid-Beveland was open geweest en wilde ver volgens niet meer sluiten. Na ongeveer een uuë hadden monteurs het probleem hervat en kon het treinverkeer l hervat worden. De NS heeft tijdelijk bussen ingjezet. GOES - Basisschool de Tweern in Goes heeft een prijs ge- wonnen van de landelijke finale van Think Q'uest Junic 2006 in de categorie speciaal onderwijs. o De prijs, waarbij basisschoolkinderen een website moes ten ontwerpen, werd woensdag uitgereikt in de Efteling in Kaatsheuvel. De leerlingen van de Tweern maakten 'lf een website met het thema 'Dieren in Afrika'Ze mochten Vl de dag gratis doorbrengen in het pretpark. Alle kinderen 1 wonnen ook een mp3-speler. De hoofdprijs* van Think-1| Quest werd, zoals gemeld, gewonnen door basisschool Vesterhavet uit Hoofddorp. F. van Dixhoorn is een van de twee Zeeuwse dichters die dit jaar present zijn op hot Poetry Internatio nal-festival. foto Willem Mierss kelijke vormgeving en typogra fie. De uitnodig! ng van Poetry Inter national, waarvan hij een trou we bezoeke-r is, beschouwt hij zo! als een eer. „Ik vind het moe: omdat ik er al jaren zelf door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het bekend ste Nederlandse poëziefestival, Poetry International, kent dit jaar een opvallende Zeeuwse in breng. Naast de in Vlissingen ge boren en opgegroeide Hans Ver hagen is de Middelburgse dich ter F. van Dixhoorn op de mani festatie in Rotterdam vertegen woordigd. Van Dixhoorn (Iiansweert, 1948) debuteerde in 1994 en heeft inmiddels vier bundels op zijn naam staan. De laatste, Dan op de zeevaartschool, da teert van 2003. Dat is inmiddels drie jaar gele den. Dat wil echter niet zeggen dat het stil is rond zijn werk. In tegendeel, zegt Van Dixhoorn. Een nieuwe bundel is in voorbe reiding. „Daarnaast gebeurt er best wel veel rond de gedichten die ik maak. Zo word ik vaak ge vraagd voor festivals, omdat ik redelijk goed schijn te kunnen voorlezen." Dat gebeurt ook in het buiten land. Van Dixhoorn was on langs onder meer present op fes tivals in Parijs en Marseille, waar hij weer belangstelling van organisatoren van andere poëzie-evenementen trok. „Ver der heeft iemand van het Fonds voor de Letteren subsidie gekre gen om mijn werk in het Engels te vertalen, waarschijnlijk voor het literaire internettijdschrift Jacket." Recent heeft bovendien de jonge componist Samuel Vriezen Van Dixhoorns complete bundel Tak ken molenwater/ Kastanje jol Hakke tonen/ Uiterton/ Molen in de zon (2000) op muziek ge zet. Vriezen, ziet een verwant schap tussen de poëzie van de Middelburger ('een van de mooi ste bundels op aarde') en de mu ziek van John Cage. Van Dixhoorn is momenteel ver der betrokken bij het project Wonderlijke Vlek van de even eens uit Zeeland afkomstige Teun de Lange. Daarin wordt poëzie via internet aangeboden, zo veel mogelijk in cle oorspron- De 37e editie van Poetry Interna- tional, dat wordt gehouden' de Rotterdamse Schouwburg, begint morgen en duurt tot en met donderdag 23 juni. Dit jas staat vooral de Afrikaanse poë zie centraal. Morgenavond is 'De Grote Poëzieparade' met c? fa festivaldichte-rs. Hans Verhaga - wiens nieuwe bundel Drad heet - treedt zondag 18 juni op, b! Van Dixhoorn dinsdag 20 juni. sla BURGH-HAAMSTEDE - Onder wijsminister M. van der Hoeven is vandaag in Burgh-Haamste- de. Zij opent daar om 19.00 uur een expositie in Galerie Geluk. De tentoonstelling omvat werk van drie kunstenaressen. An- ne-Marth Hogewoning expo seert voor het eerst weer in Ne derland, nadat zij jarenlang in het buitenland heeft gewoond. Zij maakt beelden in brons. Margreet Bech-Bosker, die woont in het Groningse Siddeburen, maakt uiteenlo pend werk. Van haar is onda a m.eer een twee meter hoog bedo te zien, maar ook bijvoorbe® e objecten van papier-maché c ombinatie met. glas. 1 Uit de nabije omgeving konitL ly Asselbergs; uit Zierikzee. Z? toont haar aqu arellen, maar a ook begonnen met het mal® van digitale versies ervan. De expositie begint vandaag® duurt tot en met 24 juni. Fascinerende installatie in Fort Rammekens door Rolf Bosboom RITTHEM - Precies in het mid den in het hoofdbastion hangt een grote spiraal, die begint te draaien op het moment dat de bezoeker binnenkomt. Het zijn eigenlijk twee spiralen ineen: een grovere spiraal omarmt een kleiner, fijner exemplaar. In het zand op de grond is in cir kelvorm een, inmiddels deels aangetaste, ondoorgrondelijke tekst geschreven. Een woor denstroom zonder begin en eind, over spoelen en overspoe len. De spiraal is het meest in het oog springende onderdeel van de intrigerende tentoonstelling Oog Oogt Oogst in Fort Ramme kens. De drie kunstenaars heb ben een, zoals zij het zelf noe men, 'geïntegreerde installa tie' gemaakt: de keramische ob jecten van Bas van Damme, de ruimtelijke collages van Bert van der Sluijs en de tekstbeel den van Douwe Buwalda zijn, hoe uiteenlopend ook, tot een wonderbare eenheid gesmeed. Wie voor wat verantwoordelijk is, lijkt ook nauwelijks meer van belang. Het initiatief is afkomstig van Middelburger Bas van Damme, van wie al een kunstwerk perma nent in het fort is te zien. Hij vroeg de Kampense kunstenaars Van der Sluijs en Buwalda, bei den oud-studiegenoten van hem op de Academie voor Beeldende Vorming in Amersfoort, mee te werken aan een tentoonstelling. De voorbereiding ervan heeft ve le maanden gevergd. Het com plex vereist dat ook. „Het fort is zo ontzettend machtig. Als je daar wat neerzet, zie je dat nau welijks terug", zegt Van Dam me. „Wij wilden de uitdaging aangaan om ons te richten op wat het fort met de bezoeker doet en wat deze plek bij je op roept." Strijdpunten De drie hebben bewust steeds naar een duidelijke eenheid ge streefd- „We vonden het belang rijk om samen inhoud te geven aan de expositie", aldus Van Damme. „Er was steeds een wis selwerking, maar natuurlijk wa ren er ook strijdpunten. Je moet steeds kijken: waar zit de over lap, waar geef je elkaar de ruim te? Dat ligt gevoelig, want het gaat om ideeën die je hebt en die je op je eigen manier wilt vormgeven." De samenwerking heeft een tentoonstelling opgele verd die inzet vraagt van de be zoeker. De diverse onderdelen van de installatie zijn complex, in elk geval niet altijd makke lijk te duiden. De teksten van Buwalda zijn regelmatig zó aan gebracht dat de kijker moeite moet doen om ze te lezen, waar na ze nog niet eenvoudig zijn te begrijpen. Uitleg ontbreekt grotendeels. De enige uitzondering daarop is de machtige periscoop die is ge bouwd voor een van de schietga ten. Die biedt op vernuftige wij ze een blik op de Westerschelde, een uitzicht vanuit het fort dat verloren is gegaan toen de Zeeuwse dijken op Deltahoogte werden gebracht. Verder wordt de toeschouwer vooral alleen gelaten met zijn ei gen gedachten en betekenisge ving. Dat stoort echt allerminst, werkt eerder fascinerend. Kijk bijvoorbeeld naar het popach tige beeld van hout, met boven in een soort oog waarin een licht krant zichtbaar is, met de tekst 'De tijd gaat aan mij voorbij'. Of de buitengewoon ingenieuze constructie in een andere ruim te, die acht paar schoenen in be daard tempo rond laat wande len als in een tredmolen. Of de schaal met de tekst over de we reld van verschil tussen waarde loze woorden en woordeloze waarden. Wie rondloopt, raakt verzadigd van associaties die zich nauwe lijks in het keurslijf van samen hangende betekenissen laten dwingen. Het oog is, niet voor niets, het opvallendste element. Oog Oogt Oogst is vooral een ex positie over kijken, over duiden. Van Damme wijst op het centra le gedicht van Buwalda, dat als leidraad kan dienen: Een oog beoogten oogst al kijkend niet meer onbevangen/ dat wat zich richt raakt zelf geraakt. Met an dere woorden: kijken is altijd subjectief. „Als je kijkt, ben je niet meer onbevooroordeeld. Hoe ouder je bent, hoe meer je weet." De tentoonstelling vraagt erom even los te komen van die geeste lijke bagage en oog te hebben voor de gelaagdheid van wat er werkelijk is te zien, evenals voor de gelaagdheid van het fort zelf, met zijn eeuwenoude histo rie. Van Damme: „Als je alles loslaat en je probeert echt te kij ken, komen er ineens allerlei la gen tevoorschijn." Expositie: 'Oog Oogt Oogst', geïn tegreerde installatie van Bas van Damme, Bert van der Sluijs en Douwe Buwalda, t/m 31 juli in Fort Rammelcens bij Ritthem. Ge opend: dagelijks - behalve op maandag - van 13.00 tot 17.00 uur. Het centrale punt van de expositie: een fijne spiraal, omarmd door een grovere. foto Lex de Meester drag is. Met alle gevolgen van dien. Delta gaat overigens het computersys teem zo aanpassen dat mensen kun nen kiezen voor een vast voorschotbe drag per maand. „Die verschilt nu maandelijks door wijziging van tarieven en het aantal dagen in de maand." Wanneer de aan passing een feit is, durft Van Neuti- gem niet te zeggen. Eigen wil Behalve dat mensen soms een eigen wil hebben, hebben de computers van Delta dat ook. Deze week bijvoor beeld. De computer selecteerde 800 re keningen uit het klantenbestand met een luchtje er aan. Dom als het appa raat is, ziet het dat rekeningen van da tum x pas veel later, op datum y, zijn betaald. Het apparaat ziet dat als een fout en draait 800 herinneringsbrie ven uit. Zonder te 'zien' dat de open staande saldo's 0 euro bedragen. Be halve dat de computer de brieven print, stopt hij ze ook in een envelop en plakt ze dicht. Niemand die de fout opmerkt. Van Neutigem: „De afgelopen maan den hebben we tienduizenden nota's stuk voor stuk door het menselijk oog laten controleren. Wat de computer als fout bestempelde, klopte keer op keer. Daarom is besloten de eindcon trole achterwege te laten om de snel heid op te voeren. We willen liefst zo snel mogelijk de achterstand wegwer ken." Maar snelheid is boven zorgvuldig heid gegaan, geeft Van Neutigem toe. „Direct is besloten om alles weer met het oog te controleren. Er zijn geen nieuwe factuurproblemen, maar die in druk zou inderdaad wel bij mensen kunnen ontstaan. Dat is spijtig en we sturen daarom brieven met onze excu ses." Afgesloten Ondanks vele herinneringsbrieven en aanmaningen zijn er tot nu toe hon derd mensen afgesloten van water en kabel. „Als mensen dan nog niet beta len, sluiten we elektriciteit en gas af. Dat is in dertig gevallen gebeurd. Soms geven mensen verhuizingen niet door of is er sprake van een tweede huis dat tijdelijk niet is bewoond. Slechts in een individueel geval gaat het om iemand die niet kan of wil beta len en die ook geen gebruik wil maken van de betalingsregeling." de facturen aan, verstuurt ze en han delt klachten af. Een computersys teem verwerkt opgegeven meterstan den, berekent het verbruik, de eindaf rekening en het nieuwe maandelijkse voorschotbedrag. Binnen die afdeling is een groep van 65 mensen gevormd die zich ontfermt over de achterstand die Delta nog heeft bij het verwerken van nota's. In het eerste kwartaal ontvingen 13.000 Zeeuwen een betalingsherinnering van die afdeling. Eenzelfde brief krij gen nog eens 32.000 Zeeuwen in het tweede en derde kwartaal. „Het computersysteem selecteert die klanten waar nog nota's van open staan", vertelt M. van Neutigem, hoofd van de klantenservice. „Die fac turen worden door de mensen op de af deling stuk voor stuk nagelopen. De oudste en hoogste rekeningen worden eerst weggewerkt." Soms staan rekeningen open omdat mensen het niet met Delta eens zijn over de hoogte van het openstaande bedrag en weigeren te betalen. Ande ren vinden het voorgestelde voorschot bedrag te hoog en maken alleen over wat ze zelf denken dat het juiste be- door Jeffrey Kutterink Delta heeft door de notaproblemen honderd mensen afgesloten van water en kabel. Wie daarna nog niet betaalt, krijgt ook geen gas en elektriciteit meer. foto Willem Mieras MIDDELBURG - Wederom blundert energiebedrijf Delta. Het werkt de ach terstand van de afgelopen jaren weg, maar slaagt er niet in mensen uit te leggen wat er precies met hun nota's aan de hand is. Deze week ging boven dien snelheid boven zorgvuldigheid. Delta worstelt nog steeds met de na sleep van de factuurproblemen die twee jaar geleden begonnen. Hoewel Delta nu alle rekeningen op tijd ver stuurt, staan er nog duizenden open. Twee jaar lang heeft Delta dat laten rusten. De administratie was een puin hoop, dus wilde het energiebedrijf mensen niet lastig vallen met de door Delta gemaakte fouten. Delta huurde extra mensen in en zorg de, onder druk van minister Brink horst, dat de problemen werden opge lost. In september is begonnen met het wegwerken van de achterstand. De af deling customer service center, die in september vorig jaar is opgericht, houdt zich daarmee bezig. Die maakt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 48