(Kabinet laat minima ;n AOW'ers profiteren he Phone House Bazen betalen niet voor kinderopvang Collectie glas-in-lood-ontwerpen moet weg voor redden grutto's Staking dreigt in distributiecentra AH Man lag dagen dood in verpleeghuis Oss Veerman maakt plan The Phone House GRATISjyilNI BIKE loopkrachtmaatregelen werkten volgens Zalm positief Spoorwegen boos over verzinsel beboete veteraan Stichting eist verbod pedopartij Ook ouderen stapten over in zorg Studenten zonder diploma scoren Leerlingen blijven thuis uit angst Verzekering tegen writers block e aïda Pasic wil 5 ogere cijfers Draaiend display 65k kleuren 1,3 megapixel camera Flitser Viervoudige digitale zoomfunctie 128x160 pixel scherm l.c.m abonnement T -M flex 20 met als extra 1e jaar maar 16,- per maan 2e jaar 20,- per maand DORDRECHT- Herbert Wildtham bij een ontwerp voor een glas-in-loodraam. Zijn werkplaats aan het Kromhout in Dordrecht oogt als een galerie. Verdwenen zijn de gereedschappen van het glasatelier dat hij 33 jaar geleden op die plek be gon. Wildtham verwierf in 1975 voor een symbolisch bedrag 1300 ontwerptekenin gen voor glas-in-loodramen. Nu Wildtham binnenkort terugkeert naar zijn geboor teland Oostenrijk, wil hij ervan af en houdt hij een verkoopexpositie. De ontwerpte keningen zijn afkomstig van de Dordtsche Glashandel, die begin vorige eeuw de grootste en bekendste leverancier van glas-in-loodramen van Nederland was. In 1975 ging het bedrijf failliet. De drie nog resterende werknemers van 80, 75 en 70 jaar oud, deden de collectie ontwerpen over aan Wildtham. foto Robert Vos/ANP Klokstraat 7 Goes Tel: 0113- 270750 GRATIS SIEMENS SF 65 doorFons Kockelmans Sentina van der Meer ijkevei- >rmale uur lar iddag- ersver PEN' HAAG - Minima en AOW' ,ts op het minimum profiteren lel meest van de extra koop- tiachtmaatregelen die het kabi- Kt dit voorjaar nam. Zij gaan (f 1 procentpunt meer op voor- ail dan eerder voorzien. Daar- 1(101' stijgt het inkomen van mi nima met kinderen dit jaar met j procent en dat van alleenstaan de AOW'ers op het minimum iet 3,25 procent. lat blijkt uit informatie die mi- Sister Zalm van Financiën giste- naar de Tweede Kamer «tuurde. sterkste stijging doet zich r bij alleenverdieners met zeemaal modaal en AOW'ers inkomensgevolgen minder groot zijn. De armoede onder ouderen ver schuift intussen naar de jonge ren onder hen. Door het afschaf fen van vut- en prepensioenrege lingen is een groep armen ont staan onder 55- tot 65-jarigen die onder meer door gezond heidsproblemen niet of slechts deels kunnen meekomen op de arbeidsmarkt. Daarvan leeft een, ofwel circa 150.000 men sen, onder de armoedegrens. Dat blijkt uit de Rapportage Ouderen 2006 van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP). Uit het rapport naar de circa 4,2 miljoen 55-plussers blijkt ook dat ouderen actiever zijn. De toenemende gezondheid en op leidingsniveau maken mensen tot op latere leeftijd zelfstandig. Belastingvoordeel Ook is de financiële positie van velen de afgelopen tien jaar ver beterd door belastingvoordeel in de vorm van een ouderenkor- ting en door betere aanvullende pensioenen naast de AOW. Maar de 65-minners die door werkloosheid en/of arbeidsonge schiktheid een uitkering moes ten aanvragen, werden gecon fronteerd met een inkomensach teruitgang van gemiddeld 22 procent. Deze mensen hebben nauwelijks kans op nieuw werk en moeten vaak lange tijd rond komen van een laag inkomen. Jaarlijks stopt volgens het SCP circa 8 procent van de ouderen voor hun 65e met werken met behulp van een vroegpensioenre- geling. Zij leveren gemiddeld 15 procent in van hun besteedbaar inkomen. ANP door Dylan de Gruijl UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen zijn woedend. Een krantenbericht over een beboete oorlogsveteraan in de trein dat nationale verontwaardiging, imagoschade en vele uren zoek werk kostten, blijkt verzonnen door een boze treinreiziger. „Wij hebben de man uitgeno digd om hem aan de tand te voe len", zegt woordvoerder John Krijgsman. Het verhaal ver scheen anderhalve maand gele den in NRC Handelsblad. Een treinreiziger vertelde over een Canadese oorlogsveteraan die, op weg naar de herdenking in Arnhem, per ongeluk een kaart je naar Haarlem had gekocht. De conducteur zou de man ge heel in lijn met het nieuwe boete- beleid, direct een boete van 35 euro hebben opgelegd. Woedende reacties waren het ge volg, zeker toen zich ook een ooggetuige meldde. De NS brak het zweet uit en zochten koorts achtig naar de getuige. Vakbon den gebruikten het voorval om de immorele kanten van het boe- tebeleid aan de kaak te stellen. Toen bleek dat de boete na we ken nog niet in de systemen van de NS voorkwam, bekende de treinreiziger zijn verzinsel. Hij zegt nu dat het voorval zich vo rig jaar voordeed, toen het boete- beleid nog niet was ingevoerd. Zijn motivatie: ergernis over de service van de NS. Ook de oogge- tuigde loog mee. De Spoorwe gen zijn laaiend over het gebeur de. Juridische stappen tegen de man zijn niet gezet. En als hij niet komt opdagen voor het ge sprek? Krijgsman: „Dan kunnen we altijd nog kijken of we een aanklacht kunnen indienen." GPD ekwel gelijk blijf! een aanvullend pensioen 10.000 euro. Zij gaan er dit "■^Jar respectievelijk 5,75 en 6,25 irocent op vooruit. i6gra leebetalen atol berekende ook de koop- rachtgevolgen van 'fiscalise- Um ig' van de AOW. Met die term temp. ordt bedoeld dat de oudedags- oorziening niet meer uit pre- És wordt gefinancierd, maar lit de schatkist. Rijkere 65-plus- .temp. eis zouden dan moeten meebe den aan de AOW. ;ens Zalm zou volledige fis- ring, wanneer die volgend ir zonder compensatiemaatre- ilen plaatsvindt, AOW'ers op Ètminimum een voordeeltje op- lar mensen met eën hoger in- imen gaan er fors op achter- Hun inkomensverlies kan lopen tot 16 procent, scalisering van de AOW is lorgesteld door de PvdA. Die irtij wil dat niet in één keer i, maar geleidelijk. vrijdag 16 juni 2006 J AMSTERDAM - De stichting Soelaas, die onderzoek doet naar pedofilie in Nederland, wil dat de rechter de 'pedo fielenpartij' Naastenliefde, Vrijheid en Diversiteit ver biedt. De organisatie eist dat in een kort geding tegen de partij dat op 7 juli dient voor de rechtbank in Den Haag. Soelaas stelt dat de partij in strijd is met het internatio naal verdrag voor de Rechten van het Kind. De partij pleit voor legalisering van seks tussen volwasse nen en kinderen boven de twaalf (is nu zestien jaar). Voor zitter M. Uittenbogaard maakte gisteren bekend dat zijn partij verder gaat onder de naam PNVD. De rechter be paalde onlangs dat de aanvankelijke afkorting NVD niet mocht. Een gelijknamig beveiligingsbedrijf had dat geëist omdat het hier schade van zou ondervinden. ANP UTRECHT - Niet alleen jongeren hebben dit jaar de over stap naar een andere zorgverzekeraar gemaakt. Ook 13 procent van de 6 5-plussers koos een andere zorgverzeke raar, aldus het Nederlands instituut voor onderzoek van de gezondheidszorg (Nivel) gisteren. De meeste overstappers zijn jonger dan veertig jaar. Van hen besloot 57 procent een andere verzekeraar te kiezen. Eerder bleek dat de meeste mensen zijn overgestapt, om dat zij een aantrekkelijk aanbod voor een collectieve ver zekering kregen. Volgens het Nivel heeft 92 procent geko zen voor een polis zonder eigen risico. ANP TILBURG - Studenten die zonder de juiste vooropleiding het afgelopen jaar toch mochten studeren aan de Fontys Hogescholen, doen het even goed als andere studenten. De hogeschool is de enige die dit jaar experimenteerde met toelating van studenten zonder diploma. Dit jaar liet Fontys 47 studenten toe die niet de benodig de vooropleiding hadden, volgend jaar zijn dat er maxi maal honderd. Het gaat onder anderen om leerlingen van het mbo, havo en vwo die net niet hun diploma hebben be haald maar wel genoeg niveau bezitten. ANP JELSUM - Kinderen uit zeker zes gezinnen uit Jelsum en Cornjum doen niet mee aan een spelmiddag op het voet balveld uit angst voor neerstortende vliegtuigen. Vandaag en morgen houden de Friese plaatsen gezamen lijk hun traditionele dorpsfeest. Tegelijkertijd wordt er echter ook een grote vliegshow vanaf de nabijgelegen vliegbasis Leeuwarden gehouden. „Sommige ouders vin den het risico te groot", aldus directeur F. Hofman van ba sisschool Oan 't Skipperspypke gisteren. ANP AMSTERDAM - Zelfstandigen die lid zijn van de FNV kunnen zich voortaan bij Zilveren Kruis Achmea verzeke ren tegen arbeidsongeschiktheid. De verzekering dekt niet alleen inkomensverlies bij ziekte, maar ook bij zwan gerschap en verlies aan creativiteit, zoals writers block. Een writers block kan voor een tot drie jaar worden verze kerd. Wel beoordeelt een deskundige of het inkomen ook op andere wijze kan worden verdiend. ANP Gevestigd in de winkel van Foto verschoore actie loopt tot 1-7-2006 'ompensatie ivendien wil zij via compensa- ^■maatregelen bereiken dat de (Advertentie) door Achille Prick DEN HAAG - Voor supermarkt keten Albert Heijn dreigt het beeld van lege schappen. Werk nemers in de distributiecentra overwegen het werk neer te leg gen als ze geen salarisverhoging krijgen van 2 procent. Albert Heijn bood deze week 1,5 procent waarop de bonden uit de CAO-onderhandelingen zijn weggelopen. „Die 2 procent is nodig om koopkracht te behou den, met minder gaan we niet akkoord", zegt bestuurder Van der Pijl van FNV Bondgenoten. „Verder willen we bijvoorbeeld ook dat parttimers hetzelfde loon krijgen als vaste krachten. Albert Heijn scoort goed in de prijzenoorlog en daar mag het personeel ook voor worden be loond." Volgens Albert Heijn is het niet reëel om 2 procent loonsverho ging te geven aan het personeel in de distributiecentra (dc's) om dat de rest van het personeel 1,5 procent kreeg. „Daar hebben we niets mee te maken, de dc's heb ben hun eigen CAO", reageert Van der Pijl. De vakbondsleden in de dc's in Zaandam, Zwolle, Nieuwegein, Geldermalsen, Tilburg en Pijnacker mogen nu reageren op het voorstel van AH. Gaan ze niet akkoord dan wordt op 11 juli mogelijk besloten tot een staking. GPD - Taïda Pasic is wel- ^Tvaar geslaagd voor haar er ffo-examen, maar zal toch her- lur 1 samen doen. „Ik wil de komen- 25 j e weken werken om de gemid- 55 [Iden proberen te verbeteren", H ze gisteren vanuit Sarajevo 46Ml. i 501 ilda slaagde met een gemiddel- Jjj j van 6.9 en verblijft momen el bij haar ouders, e Kosovaarse zet haar plan jf J or om aan de Universiteit Lei- d een rechtenstudie te gaan Igen. ai zei Artemis Westenberg van Van Beek-Donnerstichting Jeravond. De universiteit zal n studentenvisum aanvragen ule stichting zorgt voor de fi- ndering van haar studie, zei stichting liet begin deze aand al weten Taïda het aan- dte hebben gedaan haar rech- istudie-aan de Leidse universi- te financieren. De sinds bestaande Van Beek-Don- rstichting steunt vrouwen bij I verwerven van economische Ifstandigheid. ANP ijat ir u\ng gple-p^jg door Remko Tanis DEN HAAG - In gebieden waar veel weidevogels nestelen, moet de bouw van nieuwe bedrijven terreinen en woonwijken wor den beperkt. Daarnaast moeten de bedreigde vogels in de komen de jaren bijna drie keer meer ruimte krijgen dan ze nu heb ben. Dat staat in een plan van minister Veerman (Landbouw en Natuurbeheer), dat gisteren is gepresenteerd. Het aantal grutto's, kieviten en andere weidevogels dreigt de ko mende vijftien jaar te halveren, als er niets gebeurt. Met de extra maatregelen wil Veerman dat de daling van het aantal wei devogels in 2010 tot stilstand is gebracht. Daarna moeten er ie der jaar meer broedparen bijko men. Nu is er voor weidevogels in to taal 100.000 hectare beschermd door Henk van 't Klooster onder de instelling valt, gisteren en Patricia de Zoete meegedeeld. gebied gereserveerd. Daaronder vallen natuurgebieden en land bouwgronden. De betreffende boeren krijgen 100 tot 800 euro per hectare om hun weilanden later te maaien of op andere ma nieren rekening te houden met de nesten van de vogels. Veer man wil dat er in 2018 in totaal 280.000 hectare beschikbaar is voor de bedreigde dieren. De gezamenlijke Provinciale Mi lieufederaties vinden het plan van Veerman niet goed genoeg. Het is volgens deze clubs niets meer dan een voortzetting van het huidige beleid. En dat werkt niet, blijkt uit de dalende cijfers van de vogelstand. Volgens de federaties kan het be schermen van weidevogels dom weg niet samengaan met de mo derne landbouw. Ook is er wei nig geloof dat het plan daadwer kelijk de oprukkende woning bouw en de aanleg van nieuwe wegen zal beteugelen. GPD De man had in het tehuis in een bijzondere positie. Hij had de zorg in het verpleeghuis niet meer nodig en leefde al geruime tijd zelfstandig. De man koos er bewust voor geen contact met medewerkers te zoeken en leef de geheel op zichzelf, aldus de verklaring van de raad van be stuur. Hij wilde geen contact met medebewoners hebben. Daardoor heeft het personeel volgens de raad van bestuur niet gemerkt dat hij was overle den. Pas toen hij zijn post enke le dagen niet had weggehaald, maakten medewerkers zich zor gen. Zijn kamer, die hij altijd op slot hield, werd zaterdag ge opend en toen bleek dat hij was overleden. Een GGD-arts stelde vast dat hij waarschijnlijk al twee tot drie dagen eerder een natuurlijke dood was gestorven. De raad van bestuur schrijft dat Vita Nova de keuzes en levens stijl van de man altijd heeft ge respecteerd. Zorg voor Ouderen Maasland heeft direct de Inspectie voor de Volksgezondheid geïnformeerd Het maakt deze week een rap port over het voorval op. Aan de hand daarvan bepaalt de Inspec tie zij een onderzoek instelt of maatregelen tegen de instelling neemt. ANP niet." De PvdA wijst een ver plichte bijdrage eveneens af. „Dat is lastenverzwaring", zegt PvdA-Kamerlid Hamer. Zij stel de onlangs voor om de overheid de meeste kosten van kinderop vang te laten betalen. Op jaarba sis kost dat het Rijk volgens haar 800 miljoen. De ouders moeten dan een inkomensafhan kelijke bijdrage betalen. Maar dat plan krijgt evenmin voldoend.e steun in de Kamer. CDA en WD willen de overheid niet met al die lasten opzadelen. De LPF vindt het PvdA-plan wel sympathieker dan dat van De Geus. „Ik vind het princi pieel niet juist die lasten bij een werkgever te leggen. Leg het dan bij iedereen neer en regel het via de overheid", aldus Kra- nenveldt van de LPF. Daarmee tekent zich nog voor geen enkel plan een meerder heid af. Volgens het onderzoek krijgt 35,3 procent van de werknemers onvoldoende of geen bijdrage voor kinderopvang van hun werkgever. In de wet was vastge legd dat ouders, werkgevers en overheid ieder eenderde van de kosten zou betalen (per werkge ver van de ouder geldt eenzesde deel' twee werkende ouders maakt immers eenderde). Premie In 2008 moest 90 procent van al le werknemers eenderde van de kosten van opvang voor hun kin deren vergoed krijgen. De Geus denkt niet dat dit wordt ge haald Daarom wil hij de werk geversbijdrage verplichten. De WW-premie zou hiertoe ver hoogd worden. GPD DEN HAAG - Een 56-jarige man heeft twee tot drie dagen dood in het verpleeghuis Vita Nova in Oss gelegen. Dat heeft de raad van bestuur van Zorg voor Ouderen Maasland, waar- door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Werkgevers staan op de achterste benen. Minister De Geus (Sociale Zaken) wil hun verplichten vanaf volgend jaar mee te betalen aan de op vang van het kroost van hun werknemers. Er zijn volgens hem te weinig werkgevers die mee willen betalen. Ruim een derde van de werknemers krijgt geen volledige vergoeding van de baas. Werkgeverskoepel VNO-NCW vindt het een CAO-zaak. Het MKB voelt zich voor het blok ge zet. Volgende week is er pas overleg met De Geus en hij heeft nu al zijn standpunt bepaald, is daar de grief. De Geus heeft echter nog lang niet zijn zin gekregen. De Twee de Kamer is niet te porren voor een' verpl ichte werkgeversbij dra- ge. In de wet kinderopvang staat dat in 2008 negentig pro cent van alle werknemers de bij drage vergoed zouden moeten krijgen van hun werkgever. De Geus vindt het de animo nu al zo laag dat hij het per 2007 wil verplichten. Van de coalitiepar tijen heeft hij alleen D66 direct mee. Alleen wil de fractie de be taling anders' regelen dan De Geus. Het CDA aarzelt over ver plichting. Eerst wil CDA-Ka- merlid Smilde het onderzoek eens goed bestuderen om te zien over werkgevers inderdaad zo onwillig zijn. Coalitiegenoot WD is daar niet van overtuigd. „Ik begrijp dat een meerderheid van de werknemers, 86 procent, wel een bijdrage krijgt. Dat is toch niet slecht", zegt WD-ka- merlid Örgu. „Alleen als het een echte trend wordt onder werkge vers om niet mee te betalen, wil ik erover denken om het te ver plichten. Maar die trend zie ik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3