Andere opzet zomerprogramma 50% löp PZC PZC I De polder beleven in geuren en kleuren Mabélis Alles 50-70% korting 13 Gemeentesubsidie vooir Museum Watersnood Renesse in zee met Schouwenland Eventures en Hisa Evenementen Wij starten de OPRUIMING met zonnise korting tot bank Parelvisser Brand bij sloop pand Vlissingen Nieuwe aanpak van hangjongeren Digitale noodlijn voor strandwacht Borsele houdt ruim zeven ton over mens wear boterzachte prijsjes! Zeeuws Vocaal Ensemble in Brouwershaven oone doorPietKleemans OUWERKERK - Het Museum Watersnood in Ouwerkerk krijgt een subsidie van 15.000 eUro van de gemeente Schou- wen-Duiveland voor uitbrei ding van het museum. Dit in het kader van het Nationaal Monu ment Watersnood 1953. De Stichting Nationaal monu- lieveo vrijdag 16 juni 2006 ment Watersnood 1953 heeft zich ten doel gesteld om van de vier caissons bij Ouwerkerk en de directe omgeving ervan tot een levend monument van allu re te maken. In de praktijk houdt het in dat op termijn alle vier de caissons bij het Museum Watersnood be trokken worden. Het museum is gevestigd in de eerste in de rij van vier caissons. In de tweede caisson wordt het verhaal van de 1836 bij de ramp omgekomen mensen verteld en caisson num mer drie wordt een studie- en documentatiecentrum. In de vierde caisson wordt de schijn werper gericht op de omgang met en mogelijkheden van het water. Investering Met het project is een investe ring van drie miljoen euro ge moeid en om dat bedrag bij el kaar te krijgen begon het be stuur van het watersnoodmu seum vorig najaar een breed of fensief. In het toenmalige ramp gebied Zuid-West-Nederland werden 48 gemeente aangeschre ven met het verzoek een bedrag van 10.00 tot 15.00 euro te done ren. De gemeenten Dirksland en Goedereede zegden eerder al een bijdrage van een euro per in woner toe. De gemeente Rotter dam zegde een bijdrage van 100.00 euro toe en nu is ook de gemeente Schouwen-Duiveland over de brug gekomen. Het subsisiebedrag wordt ge dekt uit het budget Plan van Aanpak Gemeentelijke Musea en het budget 'Schouwen-Duive land kiest voor toerisme'. doorEsme Soesman RENESSE - De opzet is veran derd, maar het zomerse activitei tenprogramma in Renesse staat nog altijd overeind. Met het ver trek van coördinator Jeroen Roose van Schouwenland Even tures hebben de Renesser onder nemers - omwille van de centen meer taken in eigen hand geno men. De activiteiten worden on verkort doorgezet. De Renessetour, het inmiddels traditionele pinksterevenement, was dit jaar voor het eerst in handen van Hisa Evenementen. De besturen van de Onder nemersvereniging Renesse en Schouwenland Eventures vragen voortaan zelf de vergun- j aan voor alle activiteiten onder de paraplu van deze recreatie-organisatie vallen. Al- wat ondernemers daarnaast zelf organiseren, dienen zij ok wat vergunning betreft - Advertentie 20061 1cc \m agenda (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Gi-achtweg 23a 4100 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet «leemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNEiT www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl zelf te regelen. Voorheen wer den beide zaken door Roose op gepakt. De overstap van Roose eind vo rig jaar naar het Utrechtse (pu- blieks-)evenementenbureau Hi sa was voor de Renesser onder nemers aanleiding de opzet weer eens tegen het licht te hou den. Bij wijze van bezuiniging is besloten het regel- en uilvoe- ringswerk uit elkaar te trekken. De opvolger van Roose, Dennis Schenk, is zodoende uitsluitend nog met de uitvoering van activi teiten belast. In die activiteiten wordt niet geschrapt, geeft voor zitter L. Hart van de onderne mersclub nadrukkelijk aan. De bedoeling is het in de afgelopen jaar opgebouwde zomerpro gramma onverkort voort te zet ten en in de toekomst zelfs uit te breiden. Ook dit jaar is, met de Kindei-vakantieweek in mei, al stevig uitgepakt. Wel wordt dit eerste jaar vooral een overgangs jaar, denkt Hart. Het door Roose (in vijf jaar tijd) eigenhandig uitgebouwde werk van Schouwenland Eventures is nie t op stel en sprong over te ne me n. Dat is ook de reden dat de Renessetour, het feestprogram ma tijdens de pinksterdagen, in eerste instantie met de oud-coör dinator mee naar Hisa Evene menten is gegaan. Of dat zo blijft, is nog de vraag. De ondernemersvereniging zal zich daar later over beraden. Roose zelf ziet er wel brood in. Van concurrentie met Schou wenland Eventures is geen spra ke, meent hij. De Renessetour is een los project dat altijd al met een aparte begroting heeft ge draaid. Expertise Hisa heeft de expertise om dit project uit te voeren, maar ver der geen ambitie om nog nadruk kelijker richting Zeeland te trek ken. Wat Schouwenland Eventures betreft begint het grote werk weer per 1 juli. De eerste week is nog betrekkelijk rustig, blikt Schenk van Schouwenland Eventures vooruit. Daarna gaan in totaal negen recreatiemede werkers met het animatiepro gramma aan de slag. Net als vo rig jaar slapen zij op de Juliana- hoeve. Kantoor wordt gehouden in de nevenruimte van het Re nesser dorpshuis. Het zomerpro gramma loopt tot eind augustus door. STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Hervormde ierk, 16.30 uur: Officiële opening Kunst- ichouw; KERKWERVE - Bellas Artes, 20.30 uur: Stalconcert met celloduo Martijn Kooi man en Johan Spies; ZIERIKZEE - Sporthal, 19.00 uur: Voor- Helling Gymnastiek-, turn- en dansvere- liging Delta Sport. Spelemansgroep De Zeeuwsche Rei op het historisch wandelpad, door Piet Kleemans NOORDGOUWE - Het brengt je op plaatsen waar je anders niet zo snel komt. En het is dé manier om de polder in geuren en kleuren te beleven. Giste ren is het historisch wandelpad in de polder bij Noordgouwe officieel ge opend. Het eerste in oude luister herstel de 'ommetje' op Schouwen-Duiveland. Een aanwinst, vindt wethouder W. Ren den die hoopt dat er nog veel meer van deze ommetjes zullen komen. Al na een paar honderd meter weg van de drukke Zuidweg vervaagt het ver keerslawaai en krijgen de geuren, kleu ren en geluiden van de polder de over hand. Het fluitekruid is uitgebloeid. Bo terbloemen kleuren de oude binnendijk waar de wandelroute langsvoert geel. Tegen het talud van de dijk liggen koeien loom te herkauwen. Verbaasd maar vooral nieuwsgierig wordt de pas sant nagekeken. De blik naar links wen den levert uitzicht over de polder rich ting Zonnemaire op. De kerktoren piept nog net boven het groen uit. Na ongeveer een kilometer steekt het pad de sloot over en gaat het verder over het akkerland waar speciaal voor dit doel een drie meter brede strook is vrijgemaakt ingezaaid met gras door de boeren Leo Klompe en Sjaak de Bree. De geur van natte vette klei dringt in de neusgaten. Het pad klimt na weer een bocht omhoog naar een picknickplek op de kruin van de Mooldijk. Ambachtsheer De dijk was in 1832 eigendom van Cor- nelis de Jonge, ambachtsheer van Dreischor. Op de dijk staat een bankje en volgens de overlevering staat het bankje op een stuk oud kerkenpad. Zo'n kerkenpad werd gebruikt door dor pelingen voor wie een kerk elders beter in de levensvisie paste dan die in het ei gen dorp. Op de Mooldijk stonden ooit twee molens. Hoog op de dijk hadden ze een zeer gunstige windvang. De molen bij de kruising met de Zuidweg werd in 1952 afgebroken. Hij verkeerde in slech te staat en werkte via een dieselmotor. De restanten van het motorkot staan er nog, maar verder is ieder spoor van de ze molen uitgewist. De andere molen - ooit te vinden op de driesprong Zonne maire, Noordgouwe, Dreischor - werd al in 1730 afgebroken. Ter hoogte van de kruising van Dreischorse dijk en de Platteweg verlaat de route het akker land en gaat het asfalt op. Via de Dreischorsedijk wordt de wandelaar richting Noordgouwe geleid. Het uit- foto Marijke Folkertsma zicht is wijds, de weg rustig. Na een bocht doemt Noordgouwe op. In de ver te klinkt het geluid van een tractor op het land. Verder is het stil. Eenmaal in Noordgou we kan de fraaie dorpsring bewonderd worden en verderop biedt café Van der Weijde zich aan. Het laatste stukje wan deling voert langs de drukke Zuidweg en is daarom het minst aantrekkelijk. Het in ere herstellen van het oude wan delpad is een initiatief van Stichting Landschapsbeheer Zeeland en de Stich ting Plattelandsvernieuwing Schou wen-Duiveland. De kosten - nog geen 7500 euro - worden gedragen door Landschapsbeheer Zeeland en de Heide mi j. Kerkenpad-eigenaar Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft toegezegd het onderhoud van het kerkenpad voor haar rekening te nemen. Het ommetje bij Noordgouwe is het eer ste op Schouwen-Duiveland maar - zo hopen de initiatiefnemers vurig - niet het laatste. door Frank Balkenende WILHELMINADORP - Hij is geen goud waard, maar de bijna één centimeter dikke parel die de negenjarige Marijn Schipper uit Wilhelminadorp van de week uit een kromme (of Japanse) oester pulkte, is wel zeldzaam groot. Volgens edelsmid en edelsteendeskundige Mare de Regt uit Goes is sprake van een unieke vondst. „In kromme oesters uit Zeeuwse wateren vind je wel vaker parels, maar die hebben dan meestal een diameter van maximaal vier millimeter. Het exem plaar van Marijn is 1,3 centimeter lang en bijna een centimeter in doorsnee. Dat is voor Zeeuwse begrippen wel zeldzaam groot.Veel waard is de parel niet, zegt De Regt. „Dat zijn parels uit kromme oesters ei genlijk nooit. Het zijn altijd kalkparels die geen mooie, egale parelmoerglans hebben. Dit exemplaar is wel mooi wit, maar heeft weinig glans en daarom ook geen markwaar- de. De mooie, hoogglanzende parels komen toch van oestersoorten die in tropische wate ren leven. Het is niet meer dan een leuk aandenken aan een uurtje zwemmen, samen met vader in het kanaal Goes-Goese Sas. Daar, niet ver van de brug in Wilhelminadorp, vond Marijn dinsdag een grote kromme oester. Toen het mes erin werd gezet, gaf het schelp dier zijn geheim prijs. Moeder Evelien Schipper speelt wel met de gedachte de pa rel in een sieraad te laten verwerken. „Mis schien maken we er een hangertje van." foto Willem Mieras VLISSINGEN - Bij de sloop van een gebouw op het Schel- dekwartier in Vlissingen is gistermiddag rond vijf uur- brand uitgebroken. Officier van dienst R. Jacobs van de stadsgewestelijke brandweer Vlissingen/Middelburg noemde het een kleine brand. „Maar we moesten nogal wat sloopmateriaal verwijderen voordat we bij de brand haard konden komen." De brandweer was het vuur snel meester. Vermoedelijk is de brand van een leegstaand pand aan de Glacisstraat ontstaan door vonken die vrij kwamen tijdens het slopen. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg is een proef begonnen met een andere manier van registreren van hardnekkige overlast door hangjongeren. Dat moet er voor zorgen dat er efficiënter wordt opgetreden en dat ge beurtenissen eenvoudiger geëvalueerd kunnen worden. „In het verleden deden we veel dingen om overlast door hangjongeren tegen te gaan op ad hoe basis", zegt T. Ter louw van de gemeente Middelburg. „Dat was bijvoor beeld het geval met de problemen die in Nieuw-Middel- burg zijn geweest. Achteraf moesten we vaststellen dat we drie jaar bezig zijn geweest, voordat de problemen ver holpen waren. Dat is natuurlijk veel te lang. We hebben nu in samenwerking met de politie en het Sociaal Werk Middelburg formulieren gemaakt waaruit vanzelf duide lijk wordt wat elke instantie moet doen op welk moment. Het komt bijvoorbeeld wel eens voor dat ook de woning corporatie ingeschakeld moet worden. In de nieuwe for mulieren hebben we nu vastgelegd wanneer dat moet ge beuren en wie dat doet." Na de zomer wordt de nieuwe werkwijze geëvalueerd. DOMBURG - Om het communicatieprobleem tussen de strandwachten in de gemeente Veere en de politie op te lossen, wordt een directe, digitale verbinding tussen de strandposten en de Meldkamer Zeeland gemaakt. Dat is het resultaat van overleg tussen de gemeente Veere, de Stichting Strandexploitatie Walcheren en de politie. De Stichting Strandexploitatie Walcheren heeft onder meer als taak toezicht te houden op de veiligheid van de bad gasten op de stranden. Door de invoering van het C2000 communicatiesysteem voor hulpdiensten is er op de stran den een probleem ontstaan. Dat werd afgelopen weekein de duidelijk toen een man verdronk bij het strand van Vrouwenpolder. De melding via 112 bereikte de strand wachten niet. In oktober na afloop van het badseizoeh, wordt de digitale alarmering geëvalueerd. HEINKENSZAND - Over 2005 heeft de gemeente Borsele ruim 700.000 euro overgehouden. Het batig saldo is onder meer ontstaan door rentevoordeel, een iets hogere rijksuit kering, extra opbrengst uit de onroerendzaakbelasting en uitstel van vervanging van computerapparatuur. Het Bor- selse college stelt voor het geld onder meer te gebruiken voor investeringen in automatisering met het oog op de voorgeschreven digitalisering van diensten aan de inwo ners en voor de voorziening onderhoud van gemeentelijke gebouwen. (Advertentie) TOPMERKEN ACHTER STEUTEL ves LAATSTE DAGEN LAATSTE DAGEN LAATSTE DAGEN GRIJP UW KANS! SHIRTS VA. €19,- GRIJP UW KANS! U vindt Topmens wear aan de Singelstraat in GOES achter STEUTEL en naast de kerft RIVERWOOD5 STATE OF ART HUGO BOSS PIERRE CARDIN CAMEL LEDUB JOHN MILLER BOSS ORANGE (Advertentie) O C/3 4-1 xs bij van 12 t/m 17 juni een week lang Sint Jacobspassage 9 - 4381 EK Vlissingen - Tel. 0118 - 412194 BROUWERSHAVEN - Het Zeeuws Vocaal Ensemble treedt zaterdag op in de Grote of Nico- laaskerk in Brouwershaven. Dit ensemble, onder leiding van de Goese cantor-organist Kees van Eersel, voert geestelijke en wereldlijke koorwerken op van componisten uit de zestiende tot en met de negentiende eeuw. Denk aan Andreas Hakenber- ger, Johann Sebastian Bach, Fanny Hensel-Medelssohn, Franz Schubert en Charles Par ry. Bij enkele werken wordt het koor begeleid door organiste Marjanne Deij. Van Eersel neemt enkele orgelsoli voor zijn rekening: onder meer de Fanta sia en de koraalpartitata 'Was Gott tut, das ist wohl getan'. Het optreden van Het Zeeuws Vocaal Ensemble in de Grote Kerk begint om 20.00 uur. (Advertentie) A Noordweg 125, Serooskerke Walcheren, 0118-593030, www.keesdenherder.nl Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 9.00 - 17.30 uur, zaterdag 9.00 - 17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39