PZC Herstel zilte natuur Bootspolder Paranormale belevingen in grot W .80% Weer onrust binnen afdeling VVD op Schouwen-Duiveland STELT MAEICO WAÜAÏÜW iPf FABRIEKS VERKOOP m o o o i~| Inloopavond in Burghsluis over concept-inrichtingsplan Vrouw raakt ernstig gewond bij ongeval ~S M A A>l ZEELAND Gemeente steunt SVOZ Vragen over overlast hagelkanon Meisje gewond bij ongeval www.hetoranjeplein.nl Inbreker Redactie: 0113-315649 ivww.pzc.nl c-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 16 juni 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 In de zomermaanden... veel acties en voordeel op alle merken! £g| s^fjp Oethleffs Daniëlsweg 2 4451 HP Heinkenszand 'Tel Ol 13-563085 WWW.CaravanMfe.nl editie Schouwen-Duiveland rinnrAli Pankow BURGHSLUIS - De Bootspol der langs de Oosterscheldekust in de Kop van Schouwen wordt omgevormd van agrarisch bouw land tot natuurgebied, waarin het verdwenen zilte areaal in ere wordt hersteld. De Dienst Landelijk Gebied (DLG) presenteert het con cept-inrichtingsplan vandaag tijdens een inloopavond van 19.30 tot 21.00 uur op het schip Onrust' in de haven van Burghsluis. „De vragen en op merkingen die hier naar voren komen, worden zo mogelijk mee genomen in de vorming van een definitief inrichtingsplan", zegt secretaris E. van der Meer van de Gebiedscommissie Schou- wen-West. De Bootspolder behoort samen met de aangrenzende Koude- kerkse Inlaag tot de drie gebie den waarin het provinciebe stuur de verdroging wil aanpak- en. De twee andere zijn de Yer- seke Moer en het waterwinge bied bij Kapellebrug. Overgang De verdroging van de Bootspol der is het gevolg van het huidige waterbeheer. Er is sprake van n scherpe zoet-zout overgang ssen de hoger liggende gron den en het lager gelegen opper vlaktewater. Dat is ongunstig voorde natuur. Voor een optima le situatie voor alle functies bin nen het gebied zou de afwate ring van het nieuw te vormen na- uurgebied losgekoppeld moe ten worden van het huidige af- rateringssysteem. Het is dan ook de bedoeling zowel in het toete als in het brakke deel een HIDDELBURG - Een 82-jarige vrouw uit Middelburg is gister ochtend rond 11.15 uur ernstig gewond geraakt bij een ongeluk opdePoelendaelesingel in Mid delburg. De vrouw fietste daar toen ze noest uitwijken voor een 61-ja- nge Vlissinger die met zijn auto stilstond langs de weg. Toen zij hem passeerde kwam juist op Jdat moment een 68-jarige man lit Zeist met zijn auto en cara- van langsrijden. Of hij de vrouw ite of dat zij al eerder haar ■evenwicht verloor, weet de poli- I tie niet, maar de vrouw viel met I laar fiets. Zeis in kritieke toestand overge bracht naar het ziekenhuis in ingen. Omdat de Zeiste- Icaar het slachtoffer niet had ge- Izijnen zij niet bij kennis is om ■evertellen wat er is gebeurd, I zoekt de politie getuigen van I bet ongeval. (Advertentie) IERDAG 17 EN ZONDAG 18 JUNI: ZA. VAN 09.30 TOT 17.00 UUR ZO. VAN 11.00 TOT 17.00 UUR |na de gehele MOOOI collectie nu met kortingen tot IKjgdanJQOO m2 designverlichting en -meubelen passend peilbeheer te realise ren. De Bootspolder is een klein na tuurgebied, maar met relatief hoge natuurwaarden die type rend zijn voor de Zeeuwse kust. Enerzijds is er sprake van sa menhang met de andere natuur gebieden langs de zuidkust van Schouwen. Anderzijds heeft het terrein ook specifieke eigen ken merken, zoals de overgang van kreekrug naar poelgrond, dus van hoog naar laag, van droog naar nat en van zoet naar brak. Langs de Meeldijk ontwikkelt zich al een bloemrijk grasland met plaatselijk wat ruigte, die van belang is voor insecten, maar ook voor een broedvogel als de patrijs. Op de lager gele gen gronden groeien zilt gras land en zilte pioniervegetatie, waaronder zeekraal. Het zijn de gronden die in de winter inunde ren, maar in het voorjaar droog vallen en geschikt zijn als broed plaats voor kustvogels. Het ge bied fungeert tevens als hoogwa- tervluchtplaats voor steltlopers (scholekster), als overwinterings- gebied voor ganzen en eenden en als broedgebied voor weide vogels (tureluur). Het concept-inrichtingsplan voorziet niet in drastische maat regelen voor recreatief medege bruik, omdat de lokale openba re wegen het gebied al goed be reikbaar maken. Bovendien is het beperkte oppervlak geheel te overzien vanaf de omringen de dijken. De nabij gelegen Plompetox-en wordt in het con cept-plan bovendien als bijzon der uitzichtpunt aangemerkt met een weids uitzicht over in laag en omgeving. De Bootspolder is in feite een in laag die pas in 1954 is ontstaan door de aanleg van een slaper dijk. Een historische karren- veld-structuur zoals in de Kou- dekerkse inlaag heeft hier dan ook nooit bestaan. Derhalve wordt bij de inrichting als nieuw natuurgebied uitgegaan van de al aanwezige natuur waarden. Ed Dijst gooit wat hout op het vuur in zijn grot. door Esme Soesman DREISCHOR - De grot moest een soort pleisterplaats in Rana Natuurpark in Dreischor wor den. Een (uit)rustpunt voor men sen die op excursie zijn in de groene oase van Ed Dijst. Meer en meer melden zich echter men sen bij hem die reppen van een paranormale ervaring. Voor Dijst is dat aanleiding om een spirituele rondleiding op poten te zetten. „Als je zoveel reacties krijgt, moet je daar wat mee doen." Met je voeten plat op de grond. De handen rustend op de knie ën. Zittend in een stenen - met klimop begroeide - cocon, waar geluiden van buiten nauwelijks tot de kern doordringen. Een haardvuur knappert. Kaarsen staan in nissen weggezet. Hoe veel meer heb je nodig om tot rust te komen? Óf, zoals de erva ring Dijst inmiddels leert: om een spirituele ervaring op te doen. Laatst nog. Een club van twintig kinderen. Veertien ervan voelden tintelingen, de meesten in voet en onderbeen. Eentje ervan voelde het zelfs tintelen in de vingertoppen en twee hadden de neiging in slaap te vallen, somt Dijst de erva ringen tijdens zomaar een ex cursie in het natuurpark op. Na tuurlijk, geeft Dijst aan. Als ho venier weet hij als geen ander welke visuele effecten er te be reiken zijn door te kiezen voor bijvoorbeeld kromme danwel rechte paadjes. En wat te den ken van de invloed van de etheri sche olieën van de 135 soorten geneeskrachtige planten die in Rana Natuurpark groeien. „Dat heeft invloed op hoe je je voelt", wijst de hovenier en kweker zelf op diverse elementen die ertoe kunnen bijdragen dat bezoekers (meer) open staan voor bepaalde ervaringen. Maar, stelt Dijst daar tegenover: uiteindelijk hebben dergelijke belevingen niets te maken met of je er wel of niet in gelooft. „We praten over energie, over natuurlijke energiebronnen. Mensen met paranormale gaven voelen al iets als ze nog op de parkeerplaats staan." Anderen worden onverwacht - en soms ook onbewust - geraakt, weet Dijst inmiddels uit ervaring. Zo als die man die laatst in slaap viel („Of is het trance?") en over wie Dijst later hoorde dat die man zwaar overspannen - en juist slapeloos - was. „Iets in de ze grot geeft stabiliteit aan je wezen." En die ervaring wordt, vertelt de maker van Rana Na tuurpark, inmiddels door een paar honderd bezoekers ge deeld. De eigenaar van vijver- en vis- sencentrum 't Groene Kikkertje opende een jaar of acht geleden Rana Natuurpark naast zijn be drijf. Een weelderige natuur tuin met verrassende elementen. De grot volgde later en Dijst voelde meteen aan dat er iets bij zonders aan die plek was. Hij vermoedt („Want weten doe je het niet. Ik zou het graag weten schappelijk onderzocht heb ben.") dat het magnetisch veld van de aarde en de ijzerhouden de oerlaag elkaar op die plek - wellicht een kruispunt van ener gieën - raken. Gaven Een vreemde gewaarwording vond hij dat niet. Als kind al merkte Dijst bepaalde gaven te hebben, geeft hij aan. Zo is hij in staat emoties van mensen te peilen en daar ook iets - met zijn persoonlijk begeleider of geest - in te betekenen. „Dat ben ik weer, dacht ik." Dus kaartte hij die ervaring ook niet (Advertentie) li>9Miin%royi0^araMroo.t scher m) aJ>art<> entree no,. ■17juni vanaf11.00 tot 21.00 i.Cfi flo Noordlangewèg42,Colijnsplaat door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het rommelt op nieuw binnen de WD-afdeling Schouwen. Bestuurslid W. Gin jaar heeft gisteren met onmid dellijke ingang zijn functies neergelegd. In een mailing aan de leden zegt hij - zonder verder inhoudelijk uit te wijden - onte vreden te zijn over de manier waarop de partij wordt be stuurd en geleid. Ginjaar wilde desgevraagd niet dieper ingaan op het conflict. Af delingsvoorzitter G. Velthuijsen heeft hem verzocht in een per soonlijk gesprek de grieven nog eens op tafel te leggen. „Er is een aantal zaken dat me heel erg dwars zit. Hoe hoog, dat kan worden afgeleid uit het feit dat ik direct ben opgestapt. Dat doe je niet zomaar, zeker ik niet. Ik ben dus ook heel benieuwd wat de voorzitter nog te melden heeft." Het opstappen van Ginjaar heeft als directe consequentie dat de internetsite van de par tij-afdeling (tijdelijk) uit de lucht is. Ook was hij naar bui ten toe verantwoordelijk voor de uitgave van de periodieke nieuwsbrief. Ginjaar blijft op persoonlijke titel wel actief bin nen de VVD-Kamercentrale Zee land. Voor Velthuijsen bleef het giste ren gissen naar de precieze be weegreden voor Ginjaar om zich per direct terug te trekken als bestuurslid. De signalen op de vergadering woensdagavond wa ren volgens hem niet van dien aard, dat hij het besluit heeft zien aankomen. „Ik zou het me persoonlijk moeten aantrekken, maar zover ben ik nog niet", zei hij in een reactie. De WD Schouwen-Duiveland heeft rond de gemeenteraadsver kiezingen een roerige periode achter de rug. De beschikbaar heid van twee kandidaat-wet houders en de tussentijdse wisse ling van het lijsttrekkerschap heeft onder de achterban voor veel onrust gezorgd. Velthuij sen: „Daar is veel energie in gaan zitten, met als resultaat dat de neuzen nu weer in dezelf de richting staan. Maar vervol gens ontstaat het gevaar dat ie dereen achterover leunt en dat ZIERIKZEE - De Stichting Vrijwilligers Overleg in de Zorg op Schouwen-Duiveland (SVOZ) krijgt financiële steuh van de gemeente nu de subsidie vanuit het Zorgkan toor is vervallen. Het college van B en W is bereid voor dit jaar 2700 euro subsidie te verstrekken om het begrotingstekort van de SVOZ op te lossen. Voor de jaren daarna zal het gemeente bestuur bezien of het geld structureel kan worden ver strekt in het kader van de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). De SVOZ bestaat sinds 1987 en omvat het Meldpunt Vrijwillige Thuiszorg en het Steun punt Mantelzorg. Deze stichting is een bundeling van veertien verschillende vrijwilligersorganisaties die in de zorg actief zijn. De kerntaak van de vrijwilligers bestaat uit ondersteuning aan mantelzorgers. Tot nu toe konden de reguliere werkzaamheden gefinancierd worden uit sub sidie van het Zorgkantoor. Dat is niet langer mogelijk. Door de overheveling van de subsidieregeling naar de WMO, verschuift ook de verantwoordelijkheid voor de verdeling van het geld van het Zorgkantoor naar de ge meenten. Vandaar dat de SVOZ nu aan de gemeente een bijdrage van circa 2700 euro heeft gevraagd. 's-HEERENHOEK - Het is prima dat een aantal fruitte lers in de gemeente Borsele een hagelkanon heeft aange schaft, maar, stellen de Borselse PvdA-raadsleden C. Miermans en A. Witkam, 'de overlast die de knallen van een hagelkanon veroorzaken, moet voor andere inwo ners van Borsele tot een minimum worden beperkt'. De twee PvdA'ers hebben daarover vragen gesteld aan het het college van B en W, naar aanleiding van klachten van bewoners. Zij reageerden nadat begin deze week de hagel- kanonnen in stelling waren gebracht om hagelschade bij onweersbuien te voorkomen. De twee PvdA'ers willen van het college van B en W weten welke geluidseisen in de vergunning voor de hagelkanonn,en zijn gesteld. OVEZANDE - Bij een eenzijdig ongeval op de Nissestelle bij Ovezande is een zestienjarig meisje uit de gemeente Borsele woensdagavond lichtgewond geraakt bij een een zijdig ongeluk. Zij zat bij een twintigjarige Krabbendij- kenaar in de auto die in een bocht de macht over het stuur verloor en met zijn wagen in de sloot belandde. De Borselse inzittende raakte lichtgewond aan haar arm. (Advertentie) Welk model geniet uw voorkeur? foto Marijke Folkertsma LEOLUXPILAT+PILATLIGNEROSETCASAMILANO TOPFORM OSSU ROLFB NZ XXTE MOLINARI MACHALKEJORIGRAN DEAR REDOMONïiSO PIETBOON 20% t/m 40% korting de Jonge Hoek van Dijke modern living easy living U vindt ons aan de Schouwersweg 7 (industrieterrein Noordzak) Heinkenszand, Tel. 0113 561482. Openingstijden: maandag gesloten, dinsdag t/m vrijdag 9.30-17.30 uur, vrijdagavond is onze vaste koopavond tot 20.30 uur, zaterdag 9.30-16.30 uur. www.binnenuit.nl bij zijn bezoekers aan. Nu zij hem steeds vaker benaderen, heeft Dijst besloten toch met de paranormale kracht van Rana Natuurpark naar buiten te tre den. En wel in de vorm van een excursie. Groepjes tot vier personen kun nen een spirituele rondleiding luijgen. Daarbij wordt uitleg ge geven over geneeskrachtige planten, het magnetisch veld in de grot en energieplekken elders in het hectare grote park. Er is ruimte voor paranormale waar nemingen en het uitwisselen van persoonlijke informatie en bio-energie tussen mensen. Ra na Natuurpark is daarnaast ook gewoon voor bezichting ge opend. Meer informatie is verkrijgbaar via 0111-401459. (Advertentie) heb ik willen proberen te voor komen door de mensen te active ren", geeft de voorzitter aan waar volgens hem mogelijk de schoen wringt. „We hebben zes bestuursleden met diverse deel taken. In mijn ogen gebeurde er te weinig op die gebieden. Ik heb geprobeerd één en ander in gang te zetten. Misschien iets te heftig of op een lastig moment." Velthuijsen is voorstander van meer sturing van activiteiten van de WD Schouwen-Duive land. Daarbij gaat het onder meer om scouting van nieuwe politieke talenten en het organi seren van bijeenkomsten. Eer der vorig jaar stapte PR-functio- naris C. de Paepe op uit het afde lingsbestuur uit onvrede met het gevoerde beleid. zeeuwse almanak Stijf van de schrik zat die inwoner van Vlissingen 's nachts rechtop in zijn bed. Beneden hoorde hij glasgerin kel. Kortgeleden was in zijn wo ning ingebroken en sindsdien reageerde hij uitermate waak zaam op elk afwijkend geluid. Gewapend met een oude tafel poot, die hij voor dit soort ge legenheden klaar had staan in de logeerkamer, sloop hij de trap af, vastberaden om de ongewenste indringer de schrik van zijn leven te bezor gen. Woest zwaaide hij de deur naar de woonkamer open. Op de tafel zat de kat des hui zes. Zijn kop verstrikt in een plastic tasje. Op de grond la gen de scherven van de wijn glazen van een eerder die avond gehouden verjaardags- Kat en baasje keken elkaar ietwat betrapt aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37