Delta geeft een rare knipoog Succesvolle laatbloeier inmiddels wat gedateerd PZC 22 re @ctie het alfabet van Zeeland vrijdag 16 juni 2006 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113- 315660. E-mail:Lezersredacteur®pzc.nl Het forum ivaarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Het zal weinigen zijn ontgaan: er wordt gevoetbald. Wie geen oranje wil zien, kiest tijdelijk voor het leven van een heremiet. Om in de woestijn alsnog de kans te lopen te worden lastigge vallen door een zojuist uit Duits land teruggekeerde bedoeïnen- stam die een overwinning aan het vieren is. Vorige week zette ik in de ru briek Redactie Reactie een ci taat waarvan ik aannam dat het afkomstig was van Kees Jans- ma:Sport is de belangrijkste bij zaak in het leven'. Dat leverde een gramstorige reactie op van een lezer die vond dat het er nog maar aan ontbrak dat Jansma 'zijn veraf gode balspelletje niet die kwali ficatie geeft'. Die lezer had 'de door velen, en niet alleen wieier- liefhebbers betreurde' Gerrie Knetemann de geciteerde uit spraak horen bezigen. Negatief Dan was er een stuurs briefje van een lezer die meent dat deze krant te negatief is over het Nederlands elftal. Nee, niet Marco van Basten, maar Bas de Koeijer. „Ik vind dat jullie aan de leuke/positieve sfeer van het WK geen goed doen." De sportredactie had dat wel zien aankomen. Wie in de media het Nederlands elftal en de trai ner gezond kritisch volgt, die zal kritiek oogsten. door A.J. Snel Er zijn van die pijnlijke dingen die je, als het kon, zou uitbannen uit de relaties tussen mensen. Dat moment waarop iemand de laatste zin van van een leuke anekdote plaatst en slechts een van de talrijke toehoorders lacht. Uit beleefdheid. De gêne die kan ont staan na zo'n misser in de de communi catieve sfeer; heel erg. Bij Delta NV moeten ze zich zo voelen nu de brochure over de Delta Pluspun ten richting clientèle gaat. Een campag ne met een twijfelachtig doel. maar dat valt nog wel te begrijpen. Een naden kend mens weet heel goed dat de met de mond beleden boodschap dat de klan ten moeten bezuinigen niet echt past bij een onderneming als Delta NV. Dat met de actie PlusPunten een poging wordt gedaan het verbruik van energie en de afname van andere diensten op te ja gen, mag strijdig zijn aan de vrome uit latingen over spaarzaamheid, vergeef lijk is het wel. Hoe meer omzet, hoe meer vreugd. Ernstiger is dat de ontvanger van de brochure blijkbaar voor niet goed snik wordt gehouden. 'Delta Pluspunten: aanmelden is gratis, deelname is winst!' roept de energieleverancier de klant van het omslag toe. Zo is dat, 'Wie goed doet, goed ontmoet'. En: 'Geniet van het leven, het duurt maar even'. Helemaal Het aanmelden voor deelname aan de campagne is 'helemaal gratis', staat nog maals in de brochure. Dat hale de Naamloze Vennootschap de donder. Het gaat hier om een ondeelbaar be grip. Een beetje gratis bestaat niet, zo min als een beetje dood of een beetje zwanger. De samenstellers van het pamflet ko men ook met een zin als: 'Eenmaal gewend aan de mogelijkheden van in ternet, gaat er een nieuwe wereld voor u open'. En zij weten geen raad met het woord 'familie' dat afwisselend de enkel- en de meervoudsvorm mee krijgt. Families zijn in de brochure prominent vertegenwoordigd. Er wor den rekenmodellen gemaakt voor de fa milie Hendrikse en voor de familie Sin- ke. Die zijn geen van beide van giste ren; ze beschikken over een Digitale Te lefoon, Digitale TV en internet en daar mee sparen ze pluspunten dat het een aard heeft. Die punten leveren uiteinde- GAS IGas of Warmtel Onbepaalde ujd met variabele prijs 50 DELTA PlusPunten Vaste ol variabele prijs voor 1 jaar 200 DELTA PlusPunten Vaste ol variabele prijs voor 3 jaar 1.200 DELTA PlusPunten tnstapdata vaste pnjs; 1 januari en l juli instapdata variabele prijsieder kwartaal instapdaia onbepaalde tijd: iedere werkdag Uit de brochure over de Pluspunten. Delta terug in de tijd. lijk een bonus op die Delta NV eenmaal per jaar op de giro- of bankrekening stort. Dat zullen vermoedelijk de rekeningen van de heren Hendrikse en Sinke zijn. In de folder wordt namelijk een straffe rolverdeling aangehouden die doet den ken aan de jaren vijftig. De dames die ten tonele worden gevoerd, staan te strijken of te koken en als ze even iets voor zichzelf mogen doen, nemen ze de föhn ter hand. Daar sparen ze pluspun ten mee. De heren der schepping vijze len hun saldo op door naar voetbal op de televisie te kijken of door een kind aanwijzingen te geven over het gebruik van de computer. Het lijkt helder en klaar: je hebt vrou wenwerk en mannenwerk en die taken worden niet door elkaar gehusseld. Op de vraag wat er toch in Delta geva ren mag zijn, zegt het hoofd communica tie van de NV, Mirjam van Zuilen: „Er is geprobeerd de brochure te maken met een knipoog naar de jaren vijftig. Delta heeft helemaal niet de bedoeling rolbevestigend te zijn. Gewoonlijk gaan we in onze communicatie uit van eigen tijdse situaties. De brochure is gemaakt door een professioneel bureau uit Goes, Boom. Dat wilde als aardigheidje wat terug in de tijd." Knipoog Wie de knipoog wil zien, moet wel heel goed opletten. Verneukeratief is, dat de digitale activiteiten op geen manier te rug te voeren zijn op de jaren vijftig. De gebrekkige taalbeheersing past ook niet bij die mooie periode van weleer. Van Zuilen daarover: „Wie kritiek heeft op onvolkomenheden in de taal, heeft gelijk. We hadden daar indringender naar moeten kijken. Dat zullen we in de toekomst beter screenen." De lezer uit Arnemuiden die mij op merkzaam maakte op de rolbevesti- gende vorm van communiceren via de pluspuntenfolder, maakte ook wat kant tekeningen bij de administratieve kant van de zaak. Zouden ze bij Delta wel in staat zijn al die gegevens over verbruik en de daarbij horende korting uit te re kenen? Ze kunnen wellicht foto's publi ceren van een computer, maar weten ze ook hoe de ordenmachine werkt? Het hoofd communicatie: „Daar hoeft geen twijfel over te bestaan. We hebben fouten gemaakt met de rekeningen en we zijn ons ervan bewust dat ons dat lang zal worden nagedragen, maar ik kan de verzekering geven dat de zaak nu in orde is. De actie met de pluspun ten staat trouwens los van de factu rering waarmee we problemen hebben gehad. Het heeft ook niets te maken met de verkeerde aanmaningen die een aantal klanten deze week kregen. Daar bij was sprake van een handmatige fout." De PZC publiceert, in samenwerking met de andere kranten van het We- gener-concem, zeven topthrillers. Elke week verschijnt een nieuw deel. Tegen een aantrekkelijke prijs zullen de boeken te verkrijgen zijn bij Bruna, Free Record Shop en deelnemende boekhandels. Met de kortingsbon, die 3 keer per week op de voorpagina van deze krant verschijnt, betalen abonnees 5,95 eu ro en niet-abonnees 8,95 euro. Als zesde boek in de reeks is de thriller 'De Scarlatti Erfenis' van Robert Ludlum verkrijgbaar. Zie ook www.topthrillerscollectie.nl door Peter Leunissen Robert Ludlum biedt hoop voor hen die ooit nog ho pen een geweldige bestseller te schrijven. Deze Amerikaanse auteur is een laatbloeier. Zijn eerste roman De Scarlatti Erfe nis verscheen toen hij 42 jaar oud was. Het debuut was een groot succes en vestigde zijn naam. Nog ruim twintig ro mans volgden, samen goed voor meer dan 21 miljoen exemplaren. Hoe leesbaar is Ludlum nu nog? Peter de Zwaan, een van Nederlands meest gelezen thril lerauteurs, staat ambivalent tegenover de Amerikaan. Lud lum heeft een miljoenenpu bliek maar hoe houdbaar is hij? De Zwaan: „Ludlum heeft heel knappe boeken geschreven. Je verkoopt geen 21 miljoen exem plaren als in die boeken niet iets zit wat fascineert. Neem je De Scarlatti Erfenis (1971), dan zie je ook dat Ludlum daarvoor erg diep is gegaan. De plot is ingewikkeld, het boek is goed gedocumenteerd. Zijn latere romans zijn wat ge makkelijker, volgens het be proefde recept." Ook de titels zijn ernaar: meest al een combinatie van een naam en een woord dat span ning oproept: Het Maltarese mysterie (1979), Het Boume be drog (2002), Het Sigma proto col (2001). De Zwaan denkt inderdaad dat Ludlum gedateerd is ge raakt. „Vroeger hoorde je men sen die op vakantie gingen zeg gen: ik neem een Ludlum mee. Dat hoor je nu nog maar zel den. Ludlum is begonnen met schrijven in een periode dat de Koude Oorlog nog volop be stond. Het wemelde in die tijd foto Luitingh-Sijthoff Robert Ludlum Hoewel zijn werk wellicht gedateerd zal raken, gaat Robert Ludlum de geschiedenis in als auteur van verslavend, inge wikkeld en ook gewelddadig proza. De Amerikaan werd ge boren in 1927 in New York en overleed in Naples (Florida) in 2001. Critici noemden zijn dialogen saai, zijn stijl melodrama tisch en zijn plots soms ongeloofwaardig. Feit is dat de suc cesvolle auteur zijn boeken volstopte met eindeloze intri ges, schimmige organisaties en natuurlijk de helden die aan het eind zegevieren. Feit is ook dat Ludlum zich goed docu menteerde, veel reisde om zijn verhalen de juist couleur lo cale te geven en vaak elementen gebruikte uit de actuele in ternationale politiek. 'De Scarlatti Erfenis' was zijn eerste grote roman, al schreef hij eerder over zijn herinneringen als infanterist tij dens de Tiveede Wereldoorlog. Het idee voor het boek ont stond door twee foto's. De ene toonde een Duitser met een kruiwagen vol door inflatie waardeloos geworden bankbil jetten, de andere een groepje nazi's. van spionnen en wereldomvat tende machtspelen in het thril lergenre. Ludlum is daar een beetje in blijven hangen." De schrijver had wel een heel bijzondere manier van opbou wen van een intrige, bena drukt De Zwaan. „Het ging doorgaans niet meteen om een grote, dreigende botsing van wereldmachten. In Ludlums boeken zijn het meestal niet heel opvallende individuen die tegen hun wil in een groots complot worden gezogen. Je zou het kunnen vergelijken met de chaostheoi'ie: ergens in Tibet beweegt een vlinder zijn vleugels, maanden later ont staat in de VS als gevolg daar van een aardbeving." De Scarlatti Erfenis speelt kort na de Tweede Wereldoor log en is nauwelijks in een paar regels samen te vatten. Een aanvankelijk eenvoudige intrige wordt uitgebouwd tot een complex verhaal waarin een dossier met verstrekkende inhoud - de Scarlatti Erfenis - het bindende element is. Ludlum werd in de pers beju beld, maar ook bekritiseerd. Zijn taalgebruik zou armoedig zijn en vooral het peil van de dialogen werd niet op prijs ge steld. De Zwaan herkent daar wel iets in. „Ludlum spint zijn dialogen soms pagina's lang uit. Tien, vijftien pagina's kan een gesprek tussen twee men sen duren. Daar hoef je tegen woordig niet mee aan te ko men. Ook wat dat betreft is Ludlum wat gedateerd." Broadway Na de dood van zijn vader kwam Ludlum op een kost school in Connecticut terecht. Daar maakte hij kennis met theaterproducties en dat legde de basis voor de eerste helft van zijn carrière. Hij werd ac teur en theaterproducer. Hij speelde mee in diverse Broad- way-producties en werkte als acteur en producer mee aan tweehonderd televisieprogram ma's. De Zwaan: „Zijn toneelerva ring merk je in zijn boeken. Ludlum kan heel filmisch, beel dend beschrijven. Als hij er gens een scène neerzet, zie je die ook gemakkelijk voor je. Dat is heel knap." Robert Ludlum overleed in 2001 op 73-jarige leeftijd in een ziekenhuis in zijn woon plaats Naples aan de gevolgen van een hartaanval. Nieuw: Gratis PZC e-mailkrant Elke werkdag verschijnt rond 11.00 uur een overzicht van de meest actuele nieuwsberichten in uw mailbox. Is er 'breaking news' dan zult u daarvan ook een mailbericht ontvangen. Aanmelden? Ga naar www.pzc.nl en registreert u zich via 'Nieuwsbrieven' rechtsboven op de site. Hierna gaat u naar het scherm 'Mijn gegevens'. Ga verder naar het scherm 'Services'. Onder Diensten voor iedereen vinkt u de PZC e-mailkrant aan. Hierna voltooit u de procedure. Als eerste naar www.pzc.nl Nieuw spreekwoord gehoord deze week, vervaardigd door de chef van de nieuwsdienst van deze krant, Ab van der Sluis: 'Hij lacht ah een boer in te ontpolderen gebied'. De plannen van de overheid om ruim baan te geven aan het water blijven de Zeeuwen en dus de lezers van de Provinciale Zeeuwse Courant bezighouden. Meer dan veertig ingezonden brieven hebber we intussen geplaatst en eerlijk gezegd durf ik bij dit onderwerp niet goed de twee woorden 'discussie gesloten' te zetten. De discus- sie zal namelijk nog wel even doorgaan. Niettemin, binnenkort zal ik onder de nu lopende serie een streep zetten; er worden geen nieu we gezichtspunten meer gekozen, het wordt te veel een herhaling van zetten. Vorige week voerde Rien Hardus. uit Wissenkerke ons, rond het vraagstuk van de ontpoldering, terug in de tijd met een aantal re gels uit het Tractaet van Dijckagie, geschreven in de zestiende eem door dijkgraaf Andries Vierlingh. Ik vroeg de lezers de tekst in he dendaags Nederlands om te zetten en verbond daaraan aan kleine prijs. De oorspronkelijke tekst luidde „Geeft gij de zee toe, hoe meersi sal willen hebben... want debbe en is soo haest niet gegaan door de engigheit van den gaete, de vloet en compt wederomme ing- stroompt. Maer als ghij van uwen gront versekert zijt, zoo wilter wacker ende met neersticheijt zonder cesseeren aen vallen, oft het water zoude u wel we.deromme een kuere spelen dat ghijs u le- ven dagen gedencken zout." Subjectief Het aantal reacties was talrijk, de kwaliteit van de inzendingen hoog.De beste 'vertaling', en ik ben me ervan bewust dat dit niet a: ders dan een subjectief oordeel kan zijn, kwam van Haye Osingauj Middelburg. Hij maakte er dit van: „Als u aan de zee toegeeft Des te meer zij zal willen hebben.... Want amper is de eb door de zeegaten weggetrokken Of de vloed komt er al weer ingestroomd. Maar als u uw grond wil behouden Dan dient u waakzaam te zijn en noest zonder ophouden aan tevi- len, Anders zal het water u wederom voor zulke verrassingen plaa: sen, dat u die van z'n levensdagen niet zult vergeten." Osinga krijgt dus een cadeaubon. Parten H. van Riet uit Goes maakte er ook iets moois van. Hij vertaalde J 'een kuere spelen' met 'parten spelen'. Hij ontvangt de tweede priji De derde prijs gaat naar Truida de Koster uit 's Gravenpolder die de laatste zin omzette in: 'anders zal het water met u opnieuw een spel spelen waar u uw leven lang aan zult terugdenken'. Dan was er een mooie inzending van Lo van Driel, die zo dicht mo gelijk bij de oorspronkelijke tekst bleef. Ik ken hem echter geen prijs toe. Ten eerste omdat de taal zijn vak is en hij dus van huis ui: een voorprong heeft op 'amateurs'. Ten tweede omdat Van Drielie gelmatig als medeweker in deze krant artikelen publiceert en ik niet riskeer dat mij het verwijt van nepotisme kan treffen. Citaat: O, de goede, oude tijd toen we zo ongelukkig waren, to Alexandre Dura I PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 22