Lomme Driessens, markante man met grote trukendoos Baghdatis lieveling van Cyprus Beleidsplan Ajax: elke twee jaar de titel Löwik komt hardheid tekort op Cauberg Sf Zege Voeckler in Route du Sud Federer nadert record Borg Geen NK Van de Leur en Harmes Krol naar club op Corsica Weer twee jonge aanwinsten AZ Ajax legt Roger Garcia vast finalist Australian Open publiekstrekker bij tennistoernooi in Rosmalen Davidenko als b, eerste geplaatst Rasmussen gokt op de cols en verliest Lomme Driessens direct tot de orde roepen. Je had hem moeten horen: 'Zijt ge zot geworden?' Tot zijn gro te ergernis negeerde ik zijn be velen. Maar aan de aankomst, na mijn overwinning, legde hij de pers wel in geuren en kleu ren zijn tactisch koersdoor- zicht uit. Typisch Lomme, hé." Voor de Tweede Wereldoorlog 1912-2006 zat Driessens zelf op de fiets. Een grote erelijst leverde dat niet op. Als masseur en verzor ger van Coppi klom hij snel ho gerop, een functie als ploeglei der was het logische gevolg. Onder zijn leiding werden zijn coureurs zeven keer wereld kampioen en hij boekte als ploegleider zeven overwinnin gen in de Tour de France. Driessens was overigens al lan gere tijd aan het sukkelen met zijn gezondheid. Een maand geleden liep hij een dubbele kaakbreuk op bij een val in huis. „Ik was thuis een beetje gymnastiek aan het doen en in eens, patat, lag ik daar op de grond. Mijn twee kaakbenen gebfOkén en twee gaten in mijn kop. Voorlopig kan ik vrijdag 16 juni 2006 21 LA PUNT - Michael Rasmussen heeft gisteren in de zesde etappe van de Ronde van Zwitserland ge gokt en verloren. De Deen uit de Itaboploeg ging in de rit over 212 kilometer en drie zware cols vroeg in de aanval, kwam op de laatste beklim ming zelfs alleen voorop, maar moest uiteindelijk toch nog diep buigen voor de concurrentie. De ritzege ging naar de Spanjaard Koldo Gil, die op de laatste klim naar voren schoof. Hij nam te vens de leiderstrui over van zijn landgenoot Angel Vicioso. Jan Ullrich was derde op veertig secon den. Michael Boogerd was de beste Nederlander. Hij gaf iets meer dan vier minuten toe. Rasmussen ver loor nog veel meer tijd. foto Alessandro della Bella/EPA van onze sportredactie AMSTERDAM - De directie van Ajax heeft grootse plannen. Ajax moet, volgens het gisteren gepresenteerde beleidsplan 2006-2011, structureel tot de beste zestien teams van Europa gaan behoren en eens per twee seizoenen landskampioen wor den. De nieuwe trainer Henk ten Cate weet in elk geval waar hij aan begonnen is. Ajax maakte een moeilijk sei zoen door. Uiteindelijk werd on der trainer Danny Blind (moei zaam) via de play-offs de voor ronde van de Champions Lea gue bereikt en de nationale be ker ten koste van PSV veroverd. De beleidsmakers waren echter niet tevreden en trainer Blind kon het veld ruimen. Henk ten Cate werd vastgelegd om voor een kentering te zorgen. De di rectie wil de weg omhoog weer inslaan. „Met dit plan willen we, Ajax blijvend terugbrengen, naar de top. Ik ben ervan over tuigd dat we er met gebruik van teamgeest, saamhorigheid en, clubliefde in zullen slagen dit ambitieuze plan te realiseren", verklaarde algemeen directeur Maarten Fontein donderdag. Ajax hanteert een aantal waar den die aan het plan ten grond-j slag liggen. De club moet fans over de hele wereld inspireren en aan zich .binden, de ploeg moet aanvallend, creatief en do minant voetbal spelen en de con tinuïteit moet gegarandeerd worden door een gezonde be- drijfsvoering te koppelen aan het bewaken van de historische clubcultuur. Daarbij moet de omzet jaarlijks met 5 tot 6 pro cent groeien. ANP van onz.e sportredactie VALKENBURG - De zege in de derde etappe van de Ster Elek- trotoer was niet voor Gerben Löwik. Maar als lid van de kop groep had de Tukker gisteren in ieder geval weer het gevoel cou reur te zijn. Het is anders ge weest dit voorjaar. Löwik maakte deel uit van een groep van twaalf renners die richting Cauberg de ritwinst en de leiderstrui mochten verdelen. De Belg Frederik Willems ont snapte op het juiste moment en kwam als eerste boven op de Cauberg. Kort achter hem kon de Noor Kurt-Asle Arvesen dankzij zijn tweede plaats de lei derstrui overnemen van de Duit ser Jens Voigt. Stilletjes had Löwik op meer ge hoopt dan-de uiteindelijke vijf de plaats. „Maar ik kom natuur lijk van ver, ik moet het maar zien als een opsteker", vertelde de Rabo-renner, die sinds de Tour van vorig jaar problemen had met zijn zitvlak. Hij moest afstappen en werd in augustus geopereerd aan de zogenaamde derde bal. In februari volgde een nieuwe ingreep, in april was een verstopte talgklier de oor zaak van aanhoudende klachten en was het voorjaar voorbij. Löwik keerde terug in de Ronde van Luxemburg. „Die wedstrijd en Veenendaal-Veenendaal, meer heb ik niet in de benen. Ik had vandaag graag gewonnen, maar Chocolade Jacques was met twee man vertegenwoor digd en die jongens vielen om de beurt aan. Omdat ik niet veel kopwerk had verricht keek de rest naar mij, maar ik kom nog wat hardheid tekort, zeker op de Cauberg." ANP CASTRES - Thomas Voeckler heeft gisteren de openingsrit van de Franse etappewedstrijd Route du Sud gewonnen. De Fransman uit de ploeg Bouygues Telecom had in Cas- tres na 159 kilometer een kleine voorsprong op zijn landgenoot Julien Mazet. Voeckler, in 2004 drager van de gele trui in de Tour de France, is ook de eerste leider in de ronde. Het peloton finishte op ruim twee minuten. ANP HALLE - Roger Federer is nog drie overwinningen vex-wij- derd van een record op naam van Björn Borg. Als de Zwit serse toptennisser cleze week het toernooi in Halle weet te winnen, evenaart hij de zegereeks van de legendarische Zweed op gras. Borg won 41 wedstrijden op rij. Federer kwam gisteren in Halle op 38 toen hij moeizaam de Fransman Richard Gasquet wist te verslaan 7-6 (7) 6-7 (7) 6-4. Federer bereikte er de kwartfinale mee. ANP NIJMEGEN - Suzanne Harmes zal haar nationale turnti- tel niet verdedigen. Ook Verona van de Leur doet morgen in Nijmegen niet mee. De twee turnsters waren vorige week vrijdag betrokken bij een auto-ongeluk. Harmes heeft na het ongeval te veel last van haar rug en wil rich ting WK in Aarhus, waar de kwalificatie voor de Olympi sche Spelen van 2008 op het spel staat, geen risico nemen. Van de Leur had juist weinig last van het ongeluk, waar bij haar auto total loss raakte, maar verstapte zich woens dagochtend tijdens de training in Nijmegen. GPD DEN HAAG - Oud-international Ruud Krol gaat als trai ner aan de slag bij het Franse AJ Ajaccio, uitkomend in de tweede Franse divisie. Krol is nu nog assistent-trainer bij Ajax. Krol (57) speelde 83 interlands en was hiermee tot 2000 x-e- cordinternational. Na zijn actieve loopbaan was hij assis- tent-bondscoach van Egypte en Nederland, en vanaf 2002 bekleedde hij de functie van assistent-tx-ainer bij Ajax. Bij de club die speelt op Corsica tekende hij een contract voor twee seizoenen. GPD ALKMAAR - Grondig gerenoveerd én danig verjongd be gint AZ vandaag aan de voorbei'eiding op het nieuwe sei zoen. Met David Mendes da Silva en Julian Jenner (bei den van NAC) werden gistex*en opnieuw twee jonge spe lers aan de selectie toegevoegd. Vernieuwen en verjongen is het parool geweest in Alk maar, de afgelopen maanden. Van de acht spelers die tot dusver zijn aangeti'okken, is Joey Gudjónsson met zijn 26 jaar de oudste. De andere nieuwelingen halen de gemid delde leeftijd danig omlaag: Simon Cziommer (25), David Mendes da Silva (23), Gijs Luirink (22), Julian Jenner (22), Maarten Max-tens (21), Moussa Dembele (18) en Kemy Agustien (19). De nieuwelingen komen in de plaats van de dertigers Perez (31), Van Galen (36), Buskex-molen (34) en Reini (31). GPD AMSTERDAM - Ajax heeft zich vex'sterkt met de Span jaard Roger Gax'cia Junyent. De 29-jarig'e linkermidden velder tekende een contract voor een jaar in Amstei'dam. Roger Garcia komt transfervrij over van VillaxTeal. Hij is afkomstig van de jeugdopleiding van FC Barcelona, waar hij in 1995 zijn debuut in de hoofdmacht maakte. In 1999 vertrok hij naar Espanyol, waar hij vier jaar speelde. In 2003 stapte hij over naar Villarreal. Roger Garcia speelde in totaal 247 wedstrijden in de Primera Division. ANP ut#door Edward Swjer ie,' DEN HAAG - Altijd en overal iKb stond Lomme Driessens, toen liij nog goed ter been was, j" vooraan. Was hij in, op of X'ond pi: de koers dan gebeurde er niks zonder zijn medeweten. Hij rit- selde altijd wel wat, tot op ho- ge leeftijd. „Lomme was steeds de eerste aan de ontbijt- tafel in het hotel, maar ging ook als allerlaatste slapen", M vertelde Freddy Maertens over zijn ploegleider van weleer. Guillaume 'Lomme' Driessens jfi IM) slaapt nu voor altijd. De 19 Belg overleed in de nacht van woensdag op donderdag in een ziekenhuis in Vilvoorde. Driessens was een markante aan. Een ploegleider van de oude stempel. Een met zijn ei gen trukendoos. En vooroorde- !en. Vrouwen rond de koex"s ion hij niet accepteren. Die -orden thuis in de keuken te y s'aan. Ze móesten gezond ko- '-'n. hun man goed verzorgen et zich niet met het cyclisme bemoeien. Dat was zijn werk. - Driessens werkte met vele gro- Jl ton uit het peloton en stond t -nde basis van diverse legen- D Arische wielex-ploegen. I feusto Coppi, Eddy Merckx Freddy Maertens stond hij öi]met raad en daad, Wim van «t behoorde tot zijn pupillen dak na de Tweede Wex'eldoor- H In de jax-en tachtig was hij f c°g ploegleider bij de Kwan- tan Hallen-formatie van Jan s ^as. Merckx: „Ik werkte met oom bij Faema in 1969,.toen ik Ij jjat jaar mijn eerste Ronde van frankrijk won. Lomme was al- "jd heel enthousiast, een zeer jj. gedreven sportdirecteur. Hij fond steeds achter zijn ren- fers en bezat een uiterst ster- Jopersoonlijkheid." ■s Driessens gal' echter ook wel j jons een draai aan de waar- Seid, Merckx won in 1969 de j Ronde van Vlaanderen. Met zeventig kilometer te gaan j °ogon hij, in hondenweer, aan 9:11 solo. „Lomme kwam mij niet naar huis, maar ik ben een sportman en geef niet zo maar op." Er kwam nog eens een zware longontsteking over heen, waar hij niet meer van herstelde. Band Driessens had de meest innige band met Freddy Maex'tens. Meerdere keren trok hij de car rière van de spurter uit het slop. Maertens bezocht de voorma lig ploegleider dinsdag nog in het ziekenhuis. „Ik zag hem zienderogen achteruitgaan, hij was nog een schim van de man die ik destijds kende. Twee maal werd ik wereldkampioen bij Lomme. Een eeirste keer in 1976, vijf jaar later deed ik dat opnieuw. Hij zorgde ervoor dat mijn carrière een nieuwe 'boost' kreeg. Hij bleef geloven in mij, daar waar anderen me al lang hadden afgeschreven. Lomme had de naam niet cor rect te zijn met zijn renners. Maar dat kan ik totaal ont krachten. Hij kwam alle af spraken perfect na en als de mogelijkheid bestond deed hij er financieel nog een schepje bovenop." Driessens zal ech ter hoe dan ook de geschiede nisboekjes ingaan als een ploegleider met zijn eigenaar digheden en eigenzinnighe den. Wie niet luisterde kon ver trekken. Of kreeg op een ande re wijze de deksel op de neus. In de Ronde van Vlaanderen van 1953 wilde koploper Wim van Est niet op teamgenoot Ke telaar wachten. Driessens wist echter wel een manier om zijn poulain te la ten gehoorzamen. Hij reed naar de eerstvolgende spoor wegovergang en zorgde door flink met geld te wapperen dat de bomen werden gesloten. Van Est wist meteen wie de baas was. Driessens wordt donderdag be graven. Een standbeeld in Boox-tmeerbeek, drie jaar gele den onthuld, zal voor altijd aan hem herinneren. jjj,j was begin dit jaar de sensa- 'wvan de Australian Open. Mar ios Baghdatis verloor in de fina- livan Federer, maar werd des ondanks een held op zijn eiland I Cyprus. Komende week speelt ju tennisser, op de Ordina Open Rosmalen, dat zondag begint. itnnr Esther Voesenek ROSMALEN - Het is de kaak lijnwaarop zich de nauwe fami lieband aftekende. De inwoners van Paramythia, een dorpje na- tij de Grieks-Cypriotische ha venplaats Limassol, zagen de ,1oppels van Christos Baghdatis uit<roeien tot een baard. Omdat tij die afspraak nu eenmaal leeft met zijn jongste zoon Mar- «s. Beiden laten hun scheerap- paraat ongemoeid zolang de ten nisser nog in een toernooi zit. Het werd eind januari van dit jar een baardje van twee reken. De ongeplaatste Marcos Baghdatis reikte tot de finale van de Austx-alian Open. Hij verloor weliswaar, van Roger Fe- èrer, maar Cyprus had zijn sportheld. Eindelijk. Het nog geen 800.000 inwoners tellende eiland in de Middellandse Zee had jaren [«SMALEN - Bij de mannen is Nikolai Davidenko als eerste ge- mtst in Rosmalen. Zijn tegenstanders zijn sterk: 1SSrivan Ljubicic (halve finalist Ro ad Garros), Nicolas Kiefer, liian-Carlos Ferrero (oud-win- Roland Garros) en Tommy obredo. De Nedex-landse in- reng komt van Raemon Slui- I 7 ij de vrouwen zijn Mary Pierce i Elena Dementieva de meest ansprekende namen. Beide "1aan in de top tien van de we- m Michaëlla Krajicek en renda Schultz hebben een wild- ard gekregen van de organisa- t. De eerste wedstrijd begint om 12.00 uur. GPD moeten teren op de zesde plek van Stavx-os Tziortzis - wie? - in de olympische finale van de 400 meter horden van München (1972). En op voetbaltrots Soti- ris Kaiafas, die in het seizoen 1976/1977 als topscorer van Eu ropa - de spits schopte er 39 in voor AC Omonia Nicosia - de Gouden Schoen ontving en hele maal onsterfelijk werd met zijn hattrick tegen Ajax in de twee de ronde van het Europa Cup 1-toernooi in 1979. Local heroes, maar Max-co Bagh datis is er eentje van wereld faam. De voetbalmaffe Cyprio ten werden tennisadepten toen hun landgenoot zich in Austra lië tot topspeler ontpopte. Het openbare leven op het eiland lag stil als Baghdatis op de baan stond; heel Cyprus keek tv. En ook de luidruchtige Grieken op de tribune in Melbouxme - de Au stralische stad telt na Athene de meeste Griekse inwoners - had den er een lieveling bij. Jongenstoernooi Het was dezelfde ambiance waax-in Baghdatis al eerder flo reerde. In 2005, toen hij pas in de vierde ronde van het Grand Slamtoernooi stx-andde. Maar bovenal in 2003, toen hij als ze ventienjarige het jongenstoer nooi van de Australian Open won. En de harten van degenen die daaxwan getuigen waren. „Hij was het lievelingetje van de organisatie", bekende toer nooidirecteur Steve Walker des tijds. „Met z'n grote glimlach. En hij was zo aax'dig tegen ieder een, van het personeel tot de scheidsrechter. Je kon niet an ders dan van deze jongen hou den." Zoals ook Patrick Mouratoglou viel voor het ontwapenende dat over hem hing. De tennistrainer zag het talent aan het werk tij dens een internationaal junio- rentoexmooi in het Franse Tar- bes. „Hij was een goede speler, maar geen topspeler. Maar er was iets in z'n houding. Er zijn weinig jongens in de wereld die dat hebben, het is haast ma gisch. Maar ik zag het in hem." Mouratoglou besloot de toen der Marcos Baghdatis werd op Cyprus uitgebreid gehuldigd nadat hij in januari de finale haalde van de Australian Open. foto Katia Christodoulou/EPA tienjarige Baghdatis naar Frank rijk te halen, om hem te stallen op zijn tennisschool in Parijs. Het familiemens stemde in, net als zijn ouders. Omdat dit de weg was .naar het toekomst beeld' Hat Marcos vooral met Christos Baghdatis deelde. Hij is de exponent van de zoveelste vader met een tennisdroom. Een van zijn dxrie zonen moest en zou het schoppen tot tenniskam pioen. „Dus begon ik toen ik een jaar of vier, vijf was al met een racket tegen ballen aan te slaan", beschreef de uitvex'kore- ne. Hij bleek de meest getalen teerde van de drie, al schopten bx-oers Marinos (29) en Petros (26) het wel tot het Davis Cup-team van hun land. Zijn verhuizing naar Frankrijk als puber heeft zijn vadei'lands- gevoel naar eigen zeggen alleen maar gesterkt. Hij kwijnde weg bij zijn gastgezin in een buiten wijk van Parijs. „De eerste dag op de tennisacademie was dé moeilijkste uit m'n leven. Het enige wat ik wilde was terug naar Cyprus." Dx-ie maanden lang had Christos Baghdatis vrijwel dagelijks een huilende zoon aan de lijn, sme kend om een enkeltje Cyprus. Vader had hun beider droom onthouden en zwichtte nietf. „Ik zei hem telkens om nog een paar dagen vol te houden, maar het was zwaar. M'n vrouw en ik had den voortdurend ruzie. Het was moeilijk voor haar om te weten dat haar zoon leed." Nee, hij zou zijn zoon niet nogmaals la ten gaan, bekende senior vlak nadat Marcos Baghdatis de fina le van de Australian Open had gespeeld. Zelfs de baard die beiden toen verbond, was het voor hem niet waard geweest. „Voor mij en mijn vrouw voelt oxis gezin als een ketting. We hebben nog steeds het gevoel dat er één scha kel uit ontbreekt. En die scha kel is Marcos." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21