EEUWS Minder blauw op straat Bloedbad in bus op Sri Lanka PZC ©r»f Politie pakt dieven van auto's op Schouwen-Duiveland raymor\Qlo Cats plooit zich naar Oranje PZC 'Deelname missie zaak van Kamer' ijftien jaar cel .oor moord op dioonmoeder Beloofde uitbreiding politie blijft uit Duitsland Ambachtl w» Leiders negeren zaak Straatsburg Delta wilde te snel met nota's Deens dynamiet in Vlissingen 20 Ajax: elke twee jaar de titel Ihjenvelden, soms zon en op de mees- Kplaatsen droog. Maxima rond 19 gra- \ibijeen matige noordwestenwind. Je jaargang no. 140 jjjdag 16 juni 2006 snummer 1,25 rnrAector Dooms grana caTe MAANDMENU 23,50 www.raymondo.nl ihZTZXsV VOORGERECHT HOOFDGERECHT NAGERECHT Vooraf een heerlijke Dan volgt een Victoria- En laat u als afsluiting paté met preisel- baars met een pittige verrassen door het beerensaus. tomatensaus. dessert van de cl kletsen proeven drinken slapen lachen eten [DDELBURG - Een 45-jarige lanuit Assenede (B) is gisteren nor de moord op zijn 67-jarige Joonmoeder in Sas van Gent, jging tot moord op zijn vrouw i poging tot doodslag op een tinzoon van het slachtoffer eroordeeld tot vijftien jaar cel. [tl vonnis van de Middelburgse chtbank viel aanmerkelijk la- ruit dan de geëiste levenslan- gevangenisstraf. Volgens de ïbtbank is levenslang niet aan orde, omdat de kans dat de an alsnog zal pogen zijn ï-)vrouw en kinderen te ver oorden onvoldoende vaststaat, officier van justitie achtte de msdaarop juist groot. >1 drama speelde zich vorig irop 15 september af in de wo- ag van zijn schoonmoeder, erst schoot hij met een jachtge- eerop de achttienjarige klein- die levensgevaarlijk ge- ond geraakte. Daarna loste hij t fatale schot op mevrouw B. u Dam-van den Berghe, voor :e de hulp te laat kwam. Hij lg haar als de kwade genius in zijn huwelijksproblemen, jnplan om zijn vrouw te do- in mislukte, omdat zij de wo rn uitvluchten, eofficier was 'zwaar teleurge- rld' na het vonnis. Aan de inzoon, die aan zijn arm ge- idicapt blijft, moet een voor- hot van 10.000 euro smarten- ld worden betaald. I-jarige Gentenaar die het oordwapen zou hebben gele- rd, werd bij gebrek aan be- vrijgesproken. igina 15 familie boos over vonnis door Ferdi Schrooten DEN HAAG - De politie sterkte neemt af, in plaats van toe. Een uitbreiding met 4000 man extra in 2010, toegezegd door het ka binet, dreigt niet te worden gehaald. Een meerderheid in de Tweede Kamer is be zorgd over het aantal agen ten op straat en de gevolgen daarvan voor de veiligheid. Al twee jaar kampt de politie met een jaarlijkse uitstroom van 1500 mensen, een trend die zich door de vergrijzing voortzet. Op de politiescholen waren drie jaar lang honderden opleidings plaatsen onbezet. Per saldo ging de politie er 2.000 man op ach teruit, zei CDA-Kamerlid Al- gra. De beoogde sterkte van 54.900 politiemensen in 2010 acht hij onhaalbaar. In 2005 wa ren er 51.097 politiemensen. „Dat kan toch niet. Je merkt het nu al bij de politie op het platte land. Daar krijgen de korpsen amper hun diensten rond." Algra kreeg steun van PvdA'er Straub, die de prestatie van het kabinet voor wat betreft de poli tiesterkte 'uitermate zorgelijk' noemde. Dittrich (D66) sloot zich daar bij aan. „Die 4000 man in 2010 erbij worden dus absoluut niet gehaald," Minister Remkes (Binnenlandse Zaken), die begrip toonde voor de zorgen van Kamer, verzeker de dat hij dat doel wel zal halen. Hij overlegt met de politiescho len of die extra agenten kunnen opleiden. Remkes bestreed het beeld van een leegloop. Volgens zijn minis terie waren vorig jaar zeker acht regiokorpsen niet op sterk te, omdat tientallen mensen overstapten naar het landelijke korps KLPD. Dat wordt fors uit gebreid wegens terrorismebe strijding. Verder gingen er vorig jaar ruim driehonderd mensen over naar de nieuwe ICT-organi- satie van de politie. Ook die zijn niet meer actief als 'blauw op straat', zei Remkes, al werken ze nog wel voor de politie. Kantinejuffrouwen CDA'er Algra vond dat Remkes zich verschool achter onduidelij ke cijfers, door te schuiven met aantallen 'executieve' politie mensen (agenten en recher cheurs) en ondersteunend perso neel. „Gaat u dan straks tiendui- 2006 Ecuador - Costa Rica 3 - 0 Engeland -Trinidad &Tobago" 2-0 Zweden - Paraguay 1 - 0 GROEP A Duitsland 2-6 Ecuador 2-6 Póleri 2-0 Costa Rica 2-0 GROEPB I Zweden I Trinidad 8tTobago Paraguay 2-6 2-4 2-1 2-0 BROUWERSHAVEN - Kinderen zijn hinderen, zei Vader Cats, die vergat dat hij zelf ook een kind geweest was. Wat zou de dichter des vaderlands van het voetbahninnen- de deel van de natie hebben gevonden? De rood-wit-blauwe hoge hoed en de oranje stropdas die zijn beeltenis te Brouwershaven is omgehangen, zouden hem zo aan de vooravond van het duel tegen het elftal van Ivoorkust misschien nog wel welgevallen. Er is meer nodig dan wat koude drukte rond de strijd tussen 'leeuw en olifant' om Cats van zijn voetstuk te stoten. Als symbool van oer-Hollandse nuchterheid, op en top calvinist, zal hij hoe dan ook overwinnen en het land bij het vervliegen van de WK-hype weer helpen herinneren aan andere belangrijke zaken. foto Marijke Folkertsma loorMarcel Modde IERIKZEE - De politie heeft ree mannen aangehouden op erdenking van een groot aantal ilodiefstallen en woninginbra- en op Schouwen-Duiveland. et gaat om een 33-jarige inwo ei1 van de Brabantse gemeente alburg en een 37-jarige Utreeh- De verdachten zijn in voorlo- e hechtenis gesteld, zo werd kleien bekendgemaakt. a hun arrestatie dinsdag in het abantse dorp Veen, heeft de Ütie nog vijf woningen, vier odsen en twee garageboxen in de regio's Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland-Zuid en Midden-West-Brabant door zocht. Daarbij werden auto's, onderdelen, contant geld en adminstraties in beslag geno men. Aan cle actie, die werd ge leid door de politie Zeeland, de den in totaal 85 agenten mee. Meerdere aanhoudingen in deze zaak worden niet uitgesloten, al dus woordvoerster E. Kool van Advertentie Bent u de Commerciële medewerk(st)er binnendienst die Alexandra B.V. te Raamsdonksveer zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. door Patrick Selbach en Liesbeth Buitink COLOMBO - Zeker 64 Srilan- kaanse burgers zijn gisteren om gekomen toen de stampvolle bus waarin ze zaten op twee landmij nen reed. Volgens media op het Aziatische eiland raakten er zeker tachtig mensen gewond. De regering in Colombo houdt de rebellen van de Tamil Tijgers (LTTE) verant woordelijk voor het bloedbad, het ernstigste sinds beide par tijen in 2002 een bestand over een kwamen. De LTTE ontkent elke verant woordelijkheid. In een voor de Tamil Tijgers zeer ongebruikelij ke verklaring zegt de rebellen groep dat 'paramilitaire elemen ten' verantwoordelijk waren. Die zouden pogen het uiterst moeizame vredesproces te laten ontspox-en. De LTTE, die na aan slagen nooit verklaringen ver spreidt, zegt de geweldsdaad sterk te veroordelen, aldus cle website Tamilnet, de spx-eekbuis van de LTTE. Onder de slachtoffers waren vol gens een militaire zegsman kin- deren, vrouwen en geestelijken. Het incident deed zich voor in het noordelijke district Anurad- hapura. Volgens lokale autoritei ten zagde LTTE mogelijk een burgerbus aan voor een militai re bus. De regering reageerde binnen erxkele uren met aanvallen op po sities van de Tamil Tijgers in het noorden. De rebellen, die streven naar een eigen staat voor de Tamil-minderheid, heb ben daar flinke stukken onder controle. Over eventuele doden door de aanvallen is niet be kend. De afgelopen maanden is het geweld tussen de Tamil Tij gers en de regex-ingstroepen in Sri Lanka opgelaaid. Sinds be gin april zijn zeker vijfhonderd mensen omgekomen. De LTTE strijdt overigens ook een tegen een gewapende afvallige factie, die volgens de groepering actie ve steun krijgt van het Srilan- kaanse regeringsleger. ANP Geweld Sri Lanka INDIA ir^TFTcHINA I Kabilhigpllëwa 1 SRI tAcN KA Colorpbo i regeringsaanvallen door Tamils bewoond gebied gemengde bevolking vooral door Sinhalezen I bewoond gebied anp - bron: kri alp het Openbaar Ministerie (OM) in Middelburg. Volgens het OM hebben de vex- dachten inmiddels een gx-oot aantal zaken bekend, die zijn ge pleegd vanaf mei vorig jaar. De marxnen waren vooral uit op duurdere Mercedessen en zoch ten hun buit veelal op vakantie- pax'ken en parkeerterreinen. Het gros van de diefstallen vond plaats op Schouwen-Duiveland, aldus Kool, en betrof auto's met een Duits kenteken. Ze braken in bij (vakantiewo ningen, stalen de sleutels en gin gen er vervolgens met de auto vandoor. „Maar ook zonder contactsleu tels waren ze heel goed in staat om een auto te stelen." Onbekend is nog of de verdach ten in opdracht handelden. Ook is nog onduidelijk waar de au to's terecht zijn gekomen. Een aantal Mercedessen is volgens het OM doorverkocht. In sommi ge gevallen werden de chassis nummers weggehaald en wex-d van drie auto's één nieuw exem plaar gemaakt. (Advertentie) Uw Parketspecialist Militairen zeiten in Kabithigollewa de plek af waar een bus op twee landixxijnenreed. foto Anuruddha Lokuhapuarachchi/RTR ^/Kkshowroom-. BUITENRUSTSTRAAT 20 MIDDELBURG zend kantinejuffrouwen meetel len om toch aan de sterkte te ko men? Of moeten politiemensen tot hun zeventigste doox-wer- ken? Elk jaar zegt u weer: we ko men er wel uit. Maar het gaat niet goed. Geef dat nou toe," beet hij de minister toe. Remkes reageex-de laconiek op de volgens hem 'tendentieuze' bewoordingen van de CDA'er. „Er moet geen beeld ontstaan dat er acute problemen ont staan." Remkes beloofde dat er nog dit najaar een rapportage komt met px'eciese cijfers over de politie sterkte. GPD Premier Balkenende hield gisteren op de Europese top tegenover de Franse president Chirac zijn mond over de dure maandelijkse verhuizing van het Europe se Pax'lement naar Straat burg. Ook andere politici zwegen over deze zaak die veel inwon ex-s van EU-lidsta- ten ex-gert. De fout die Delta deze week maakte met ontex-echt vex- stuux-de aanmaningen ontstond onder meer doordat het bedrijf de achtex-stand in de facturen snel wilde wegwei-ken. Voortaan worden automatisch ver- «fl M stuurde nota's weer eerst met het oog gecheckt. De Deense Linda Villum- sen heeft gisteren de eerste etappe van de Ster Zeeuw- sche Eilanden, een tijdrit in Vlissingen, gewonnen. De wielx-enster is begonnen met haar sport na de Tour zege van landgenoot Bjax-- ne Riis in 1996 en zit nu al tegen de inter nationale top aan. De directie van Ajax heeft gistei'en het beleidsplan 2006-2011 gepresenteerd, met daarin grote ambities. De ex-edivisionist moet structureel tot de beste zestien teams van Eux-opa gaan behoren en eens per twee sei zoenen landskampioen worden. De nieuwe ti'ai- i -T ner Henk ten Cate weet wat hem te doen staat. I Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 14, 15 en 17; Sport: 18, 19, 20 en 21; Redactie Reactie: 22; Auto: 23 en 25 door Remco Tanis DEN HAAG - De Tweede Ka mer moet voortaan om toestem ming worden gevx-aagd als het kabinet Nederlandse soldaten op missie wil zenden. Dat staat in een voorstel van een speciale commissievan het paxdement. Hiex-voor moet wel de grondwet worden gewijzigd. Nu hoeft de regering de Kamer slechts te irxformeren over plan nen om het leger uit te zenden. Kamerleden kunnen bezwaar maken, maar daar hoeft het ka binet geen waarde aan te hech ten. Deze procedure leidde tot pijnlijke tafex-elen rond het be sluit om 1400 soldaten naar de Afghaanse provincie Uruzgan te sturen. Het kabinet had de Navo een jaar geleden al min of meer toe gezegd dat Nederland meer sol daten naar Afghanistan zou stu ren. In de maanden erna bleek er echter zeer veel weerstand in de Tweede Kamer te bestaan te gen die belofte, waardoor het be sluit werd afgezwakt tot een voornemen. Na een discussie van bijna drie maanden, schaarde een meerder heid van de Kamer zich alsnog achter het kabinetsbesluit. Onzekerheid In al die maanden verkeerden soldaten en hun familie in onze kerheid of de gevaarlijke missie naar Ux-uzgan wel of niet door zou gaan. Aan zulke situaties komt volgens het voox-stel een einde, als duidelijk is dat het uit eindelijk de Tweede Kamer is die beslist of een missie door gaat of niet. Alleen in crisissituaties zou het kabinet nog zelf mogen beslui ten om soldaten uit te zenden. In zulke gevallen volstaat het om pas achteraf toestemming aan de Tweede Kamer te vra gen. GPD (Advertentie) i (posllbankrekeningnurnmer. O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor ncasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. CJ Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen; per maand met automatische incasso 20.55)* per kwartaal met automatische incasso 59,75)' O pet jaar met automatische incasso (C 229,20)*. met gratis PZC-paiaplu PZC bv gaat lorgvuldig om met persoonsgegevens i Kijk op VMW.prc.nl/abonneren, bel gratis 0800 - 0231231 ol stuur de/e bon naar PZC, aldeliny lerersservice Antwoordnummer 713, OtBO WB Goes het alfabet van Zeeland mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1