PZC Ivoorkust boezemt ontzag in Van Basten moet en kan snel ingrijpen Van der Sar op zoek naar de perfectie Robben: Drogba is ster zonder poespas Wederom vage klachten Ronaldo 19 CDA en D66 illen WK in Nederland voorkust met mes op de keel Bondscoach Van Basten houdt basisteam intact Opstelling Nederlands elftal Hiddink tempert euforie Cambodja: gok niet met koeien Duitsers gek op Friese WK-spekjes Cambiasso moet plaats afstaan 35.000 Nederlanders verwacht vrijdag 16 juni 2006 jpEN HAAG - Nederland moet Loberen de organisatie van het iflv voetbal in 2018, 2022 of ;026 binnen te slepen. Volgens (DA en D(>6 vergt het toernooi Binder inspanningen en geld ]3n het houden van Olympische Spelen maar is de impact gro- nr.Een gezamenlijke organisa- lie zoals in 2000 bij de EK met België gebeurde, vindt CDA-ka- aerlicl Joop Alsma niet nodig. liidens een debat in de Tweede Kamer over sport reageerde jaatssecretaris Clémence Ross rjn sportzaken gisteren positief co het idee. jlaar volgens haar is het aan de 0B om na te gaan of het hou- •en van een wereldkampioen e-hap haalbaar is. „Als ze wil- ga, praten we daar graag over nee." Er loopt al een onderzoek Nederland zich moet kandide- rrfi voor de Olympische Spelen an 2028. De KNVB heeft eerder dit jaar jeven samen met België af het gastheerschap van het ÏK van 2018 te denken. Fi- •baas Sepp Blatter reageerde aar afwijzend op. Hoewel het jonge WK ook in twee landen featsvond, liet hij vorige 32and weten de organisatie lie- trap één land te gunnen. meent dat Nederland de slannen dan maar zonder België roet voortzetten. Er zijn vanwe- e de grotere reisafstand minder iromen hooligans dan bij een EK Ie verwachten zodat dit min er geregel vraagt. Ook zijn er rcigens hem over dik tien jaar ddoende geschikte stadions. Behalve aan Amsterdam, Rotter- iim, Eindhoven en Arnhem jankt hij onder meer ook aan leerenveen en Groningen als Keisteden. is Dittrich (D66) verwacht een WK in eigen land goed ilzijn voor de promotie van Ne- erland. Atsma rekent ook op a forse stimulans voor de eco- Ross meent dat het hou- en van een WK voetbal goed ilzijn voor de nationale trots. Het het EK en de jeugd-WK ebben we al laten zien dat we aankunnen." GPD STUTTGART - Bonds coach van Ivoorkust Henri Michel zegt dat zijn team 'het mes op de keel' heeft inde aanloop naar het duel met Nederland. De Ivori- ploeg kreeg positieve kritieken na het 2-1-verlies legen Argentinië. Maar bondscoach Michel jwil tegen Nederland, niet al leen het applaus, maar ook de punten. „We weten dat we naar huis moeten bij nederlaag en dat is niet waar we voor naar Duits land kwamen. We speelden in de openingswed strijd maar de kleine fout jes die we maakten, wer den genadeloos afgestraft, lik wijt dat aan een gebrek aan ervaring. Nu moeten we laten zien dat. we ons lesje hebben geleerd." ■Michel hoopt op weinig do de spelmomenten ten gun ste van Nederland. „Het verdedigen bij spelhervat tingen behoort tot onze zwakste punten." G PD/RTR van onze sportredactie STUTTGART - Met exact het zelfde elftal waarmee Servië Montenegro opzij werd gezet, hoopt Oranje vanavond een for se stap richting de tweede ronde te zetten. Bondscoach Marco van Basten deed na afloop van de afsluitende training in het Gottlieb Daimler-stadion in Stuttgart niet geheimzinnig over de opstelling tegen Ivoor kust. „Die wijkt niet af van zon- Omdat Oranje vanavond pas om 18.00 uur speelt, weet het voor de aftrap al wat de concurrentie heeft gedaan, omdat Argentinië en Servië Montenegro al om 15.00 uur spelen. Als alles mee zit, kan Nederland zich van avond al plaatsen voor de acht ste finales. Maar Van Basten wil nog geen voorschot op de toe komst nemen. Daarvoor is het respect voor Ivoorkust te groot bij Oranje. „Ik heb zaterdag Ivoorkust tegen Argentinië ge zien en in die wedstrijd werd het beste voetbal van het toer nooi gespeeld", aldus Ruud van Nistelrooij. „Ik vond dat Ivoorkust er in die wedstrijd heel bekaaid af kwam", zegt Van Basten. „Ze speelden uitstekend, maar kre gen twee doelpunten vanuit het niets tegen. Het is een heel leuke ploeg om naar te kijken." Naast het technische vermogen, bezit Ivoorkust ook veel snelheid en fysieke kracht. „Neem Touré (verdediger van Arsenal). Er is geen speler in de wereld die de afgelopen drie jaar zoveel pro gressie heeft gemaakt", oordeelt Van Nistelrooij. „Hij is ook met WK voetbal 2006 Duitsland afstand de snelste verdediger van het WK." Waar Oranje op voorhand mis schien kan leven met een punt, moet Ivoorkust na de nederlaag tegen Argentinië per se winnen. „Zij vechten voor hun laatste kans en daar moeten wij mee omgaan", aldus Van Basten, die nog niet precies weet hoe Ivoor kust gaat spelen. „We hebben ze de laatste maanden heel veel ge zien, maar ze veranderden tel kens van spelers en systeem. Toch zullen we vanavond niet ven-ast worden. Het belangrijk ste is dat we ons eigen spel gaan spelen." Italië Het Nederlands elftal is onder het bewind van Van Basten uit gegroeid tot een moeilijk be speelbare tegenstander. Oranje speelde onder hem 22 wedstrij den en verloor maar één keer. In een vriendschappelijk wedstrijd tegen Italië, dat tot de kansheb bers op de wereldtitel wordt ge rekend, ging de ploeg met 3-1 onderuit. Van Basten stelde in dat oefenduel Kromkamp, Vlaar, Landzaat, Castelen, Kuijt, Van der Vaart en Babel op. Stuk voor stuk spelers die op het WK nog geen basisplaats hebben, of niet eens zijn geselec teerd. Ook verdedigend zijn de statis tieken van Oranje indrukwek kend. In 22 wedstrijden bleef de onervaren en vaak bekritiseerde verdediging van het Nederlands elftal liefst vijftien keer zonder tegendoelpunt. Sinds 18 augustus 2004, de da tum dat Van Basten voor het eerst actief was als bondscoach, kreeg Oranje maar 12 doelpun ten tegen. Een gemiddelde van iets meer dan een halve goal per duel. GPD/ANP Van der Sar vaart wel bij het monotone ritme van zijn voetballeven. „Het is al twaalf jaar hetzelfde." foto Hans van Weël/GPD Edwin van der Sar is een belang rijke, zo niet de belangrijkste, steunpilaar onder het huidige Nederlands elftal. Hij is niet al leen een goede keeper, hij is ook een stabiele aanvoerder. We volgden Van der Sar nauwgezet in de aanloop naar het duel met Ivoorkust, vanavond in Stutt gart. En morgen blikken we te rug. door Dick Sintenie STUTTGART - Als een chef kok die zes, zeven pannen tege lijk op het vuur heeft staan. Dat is wel een aardige vergelijking, zegt doelman Edwin van der Sar, met de manier waarop hij zijn vak uitoefent. „Ik kan nu meer aan het team geven dan tien jaar geleden." Zelfverzekerd, rustig, zonder op smuk, betrouwbaar en bij tijd en wijle fabelachtig goed. Van der Sar wuift de complimenten niet weg, maar hij zal zichzelf nooit op de borst slaan. Laat an deren hem maar beoordelen. Zo als de bondscoach deze week deed. Marco van Basten zei dat hij van zijn keeper geniet. „Om hoe hij in de groep beweegt, emotioneel kan zijn en toch heel evenwichtig, en de manier waar op hij trainingen en wedstrijden beleeft: professioneel en gemoti veerd." Van der Sar, altijd op zoek naar perfectie, vaart wel bij het mo notone ritme van zijn voetballe ven. „Ontbijten, trainen, douchen, lunchen, rusten, ver zorgen, filmpje kijken, eten, kaarten, een spelletje doen. Een vrij geregisseerd bestaan. Het is al twaalf jaar hetzelfde." Last van stress voor de wed strijd heeft hij niet, van span ning wel. „Die heb je nodig om te kunnen presteren. Naarmate je ouder wordt, kun je er makke lijker mee omgaan. Het is geen vervelend gevoel, maar je weet dat je moet presteren en dat veel mensen met je meekijken. En dat die bal er niet in mag." De achterhoede van Oranje heeft onder Van Basten om uit eenlopende redenen veel wisse lingen ondergaan. Toch zijn de resultaten goed, of, in Van der Sar-taal: niet onaardig. „Ideaal is om vaak in dezelfde samen stelling te spelen, zodat er een band onstaat. Met Frank de Boer kon ik lezen en schrijven, met Michael Reiziger ook. Dat je van elkaar weet dat als een te genstander met de bal vanaf de zijkant naar het midden komt, de verdediger de korte hoek af dekt en de keeper de lange hoek. Kleine dingen, maar ze kunnen het verschil bepalen tussen winst en verlies." Mannetje over Zijn blik op het speelveld is met de jaren ruimer geworden. „Ik let op zoveel verschillende din gen. Op de bal, uiteraard, maar ook of we achterin een mannetje over hebben, of op tegenstan ders die zonder bal de diepte zoeken. Ik probeer alles op te lossen. Aan het begin van je loopbaan heb je genoeg aan je zelf. Daarna komt een fase waar in je één of twee spelers kunt helpen, vervolgens een linie en nu houd ik zo'n twee linies in de gaten. Ik kan nu meer aan het team geven." Ieder mens verandert, ook Van der Sar. Hij is een andere per soonlijkheid dan twaalf jaar ge leden, zelfverzekerder, fysiek meer uitgebalanceerd. Toen hij bij Ajax in het eerste elftal kwam, woog hij 83 kilo. Nu 95 kilo. Hij heeft voornamelijk spiermassa gekweekt. Van der Sar is taai en ijzersterk. Geef hem een hand en je voelt zijn kracht. „Het is ook zelfverze kerdheid, die ferme handdruk", zegt Van der Sar. „Het komt soms goed van pas. Tegenwoor dig worden voor de wedstrijd handjes geschud met de tegen stander. Kun je meteen laten voelen dat je er bent." GPD ld gezegde 'never change a winning team' is sterk ver- ford, althans in zijn meest let- ïflijke context. Marco van Bas- vanavond tegen Ivoor- ^niettemin zijn elftal niet ijzigen, in vergelijking met adag, toen met 1 -0 werd afge- tad met Servië-Montenegro. is verstandig. giHenri van der Steen ïiTTGART - Het maken an 11 opstelling is een precaire -gelegenheid, zeker op een ernooi. Van Basten heeft mis- f: pen drie wedstrijden de tijd, schien vier of vijf, maximaal *n. De kans op een WK-fina- l!n'et erg groot voor Oranje, "de eindstrijd komen door is toch twee traditionele top pen in aanmerking, Italia an Argentijnen of Duitsers, dé Brazilianen natuurlijk. :isnog altijd de vraag in hoe- [e Van Basten begonnen is met zijn favoriete opstelling. Zou hij echt het liefst hebben ge speeld met Van der Vaart op de plaats van Sneijder? Je kunt het je nauwelijks voorstellen. Als het zo is, zien we Van der Vaart vanavond vanzelf in de rij staan bij de volksliederen. En dat zou ook kunnen als Van Basten heel opportunistisch iemand uit de basis haalt na één slechte wed strijd. Sneijder was zondag natuurlijk zeldzaam slecht, met de nadruk op zeldzaam. In zijn voordeel spreekt wel dat hij het elftal er in zo'n geval niet mee lastig valt, om het zo te zeggen. See- dorf deed dat wel. Als die slecht speelde, wat helaas nogal vaak gebeurde, had dat meteen een sterk negatieve invloed op het spel van de rest. Je mag verwachten dat Sneijder niet meteen wordt geslachtof ferd, net zo min als Van Nistel rooij. Die zei deze week blij te zijn met het vertrouwen dat Van Basten in hem heeft uitgespro ken. Van Nistelrooij is naïef of hij speelt het spel mee. Van Bas ten zei zondag dat Van Nistel rooij tegen de Serviërs was ge wisseld omdat hij zwak voetbal de, maar dat hij heus weer in de basis zou staan. Het vertrouwen van Van Basten in Van Nistel rooij kan vanavond om kwart voor zeven intussen tot nul zijn gereduceerd. Of een halfuurtje later. Dat is namelijk toernooi- voetbal: als een coach moet in- analyse grijpen, moet hij het snel kun nen doen. Rinus Michels had in 1974 geen aanleiding een wissel door te voeren in de basisopstelling van het Nederlands elftal. Het team speelde goed en won, wat wil je nog meer? In 1988 op het EK was dat anders. De eerste wed strijd ging verloren en Michels greep meteen in - en hard ook: Bosman eruit, Van Basten erin. Achteraf lijkt dat een ingreepje van niks, maar het was wel dege lijk een zware beslissing van Mi chels. Slecht voetbal of een achter stand kunnen Van Basten van avond verleiden tot snel en hard ingrijpen. Er is domweg geen tijd om dingen eens rustig aan te kijken. Daar was de voorbe reiding voor. Van Basten pro beerde toen Jan Kromkamp, wat hem slecht beviel. Krom kamp kreeg nog een kans, die hij ook verprutste. Tenslotte, in de rust van de derde wedstrijd, greep Van Basten in: weg Jan. Na afloop zei Van Basten: „Jan heeft het goed gedaan, we wa ren toch al van plan hem in de rust te wisselen." Inmiddels we ten we hoe goed Jan het heeft ge daan. Ruud van Nistelrooij hoeft daar om helemaal niet blij te zijn met het zogenaamde vertrouwen van Van Basten, hij moet van avond gewoon goed spelen, liefst snel scoren en vooral ho- Robben Cocu Van Nistelrooij Van Persie Sneijder Van Bommel Van Bronckhorst Mathijsen Heitinga Ooijer Van der Sar pen dat het Nederlands elftal aan de goede kant van de score blijft. Dan heeft hij de meeste kans met het elftal de eerste ron de te overleven. Zijn nadeel: de meeste wedstrijden worden (diep) in de tweede helft beslist. Vaak is dan deze of gene aanval ler al door de coach gewisseld. GPD OEHRINGEN - Na het matige optreden van Brazilië in de eerste wedstrijd op het WK tegen Kroatië (1-0), zien veel Australiërs kansen op een stunt wanneer hun land zondag de volgende tegenstander is van de wereldkampi oen. Australië won zelf het eerste duel met 3-1 van Japan. De Nederlandse bondscoach Guus Hiddink probeert de euforie te temperen. „Ik heb dit wel vaker meegemaakt met Brazilië", zei de Achterhoeker gisterern. „Het zijn langzame starters. Ze groeien langzaam maar zeker in het toernooi. Het negativisme waarmee iedereen nu over Bra zilië praat, zal ze bovendien extra motiveren." ANP/RTR PHNOM PENH - De minister-president van Cambodja heeft zijn landgenoten opgeroepen toch vooral geen per soonlijke bezittingen in te zetten bij het zeer populaire wedden op de wedstrijden van het WK voetbal in Duits land. „Het vergokken van bijvoorbeeld je koe is waar schijnlijk een slecht idee", liet premier Hun Sen weten. De eenogige baas van Cambodja, een voormalige frontsol daat van de guerrillabeweging Rode Khmer in zijn land, sprak bij de opening van een provinciaal ziekenhuis. „Kijk gerust naar het WK voetbal", betoogde Hun Sen. „Maar zet geen koeien, auto's, motorfietsen, huizen of land in bij het gokken. Daar krijg je alleen maar spijt van. Wedden is prima, maar dan zonder inzet." ANP/RTR HARLINGEN - De Duitsers zijn in verband met het WK voetbal massaal spekjes gaan eten. Het snoepgoed in de vorm van het Duitse voetbaltenue en met de Duitse natio nale kleuren zijn niet aan te slepen. Spekjesfabriek Frisia in Harlingen heeft om aan de vraag te kunnen voldoen twintig extra personeelsleden ingezet en een nieuwe ma chine aangeschaft, vertelde directeur Jan Walstra donder dag. „Ik snap er niks van, het loopt als een trein. Mis schien zijn Duitsers nog wel meer voetbalgek dan Neder landers", aldus Walstra. ANP HERZOGENAURAUCH - De Argentijnse middenvelder Esteban Cambiasso moet vandaag vanaf de bank toekij ken hoe zijn land het tegen Servië Montenegro op neemt. Bondscoach José Pekerman heeft voor hem geen plaats ingeruimd. Middenvelder Luis Gonzalez is zijn ver vanger. „Hij is meer een voetballer, Cambiasso is voor de harde tackles", zo verklaarde Pekerman zijn beslissing gisteren. GPD/RTR STUTTGART - De autoriteiten in Stuttgart verwachten, vandaag 35.000 Nederlanders in de stad. Via de officiële weg hebben 12.000 Nederlanders een ticket voor het WK-duel met Ivoorkust bemachtigd, maar een woordvoer der van de KNVB meldde gisteren dat naar verwachting nog eens 8000 Nederlanders via de zwarte markt hun slag slaan. Naar schatting ongeveer 15.000 Oranjefans gaan de wedstrijd op televisieschermen in het stadscentrum volgen. De Duitse persbureaus SID en DPA schatten het aantal Nederlanders nóg hoger in: 50.000. ANP Met Mateja Kezman Servië Montenegro), Didier Drogba (Ivoorkust) en Hernan Crespo (Argentinië) komt Arjen Robben in elke groepswedstrijd van Oranje een bekende tegen. Rob ben vandaag over Drogba, de te genstander van vanavond. door Leon ten Voorde STUTTGART - Arjen Robben ar riveerde in 2004 samen met Di dier Drogba bij Chelsea. Drogba maakte in 1998 zijn entree in het profvoetbal bij het Franse Le Mans, maar pas in het sei zoen 2002/2003 ontwikkelde hij zich tot een bovengemiddelde spits. De Ivoriaanse aanvaller deed dat bij het Franse Guingamp met zeventien doelpunten. Dat wekte de interesse van Olympi- que Marseille, waar hij het sei zoen daarop negentien goals maakte, wat hem zijn transfer naar Chelsea opleverde. Volgens Robben is Drogba 'een van de beste koppers in de werld'. „Ik kan niet zo gauw een spits opnoemen die gevaarlijker is met het hoofd. Daarnaast is hij snel en is hij fysiek heel erg sterk. Het is een lastig te bespe len spits." „Didier is de aanvoer der van Ivoorkust en dat zie je aan alles. Hij is de echte leider van de ploeg. Naar hem wordt Didier Drogba Didier Drogba Club: Chelsea. Geboren: 11-3-1978. Positie: spits. Interlands: 33. Doelpunten: 24 geluisterd. Men accepteert hem, omdat hij een heel gewone, aar dige jongen is. Ondanks zijn sta tus is hij een voetbalvedette zon der poespas." GPD. van onze sportredactie KÖNIGSTEIN - Ronaldo heeft een medisch onderzoek onder gaan nadat hij klaagde over dui zeligheid. De Braziliaanse spits speelde opvallend slecht in het duel Brazilië-Kroatië (1-0). Op het WK in 1998 had hij vlak voor de finale ook al te kampen met mysterieuze klachten. Volgens de Braziliaanse voetbal bond voelde Ronaldo zich erg duizelig gisteren, toen Brazilië een vrije dag had. Hij liet zich hierop onderzoeken, maar er werd niets vreemds gevonden. „Ronaldo is in staat om mee te trainen", aldus de bond. De spits van Real Madrid speel de een belabberde wedstrijd te gen Kroatië en raakte geen bal goed. Critici zeiden achteraf zelfs dat Brazilië in feite met tien man speelde. Bondscoach Carlos Alberto Parreira wissel de de spits twintig minuten voor tijd voor de veel beter spelende Robinho. Na afloop van het duel gaf de bondscoach echter aan. dat Ronaldo ook tegen Australië (zondag) in de basis begint. Het rumoer rondom Ronaldo's gezondheid doen denken aan het WK 1998. In de finale tegen Frankrijk speelde Ronaldo ver gelijkbaar slecht. Na de met 3-0 verloren finale werd naar bui ten gebracht dat Ronaldo enkele uren voor de wedstrijd nog ziek was. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19