Aantal inwoners Zeeland daalt PZC Zeeland moet vooral jongeren lokken Familie boos over vonnis in zaak moord Sas van Gent Ziekenhuis Walcheren schrapt dit jaar twintig arbeidsplaatsen Duikers willen vijf wrakken laten afzinken en QP 15 Zorgen over verkeersvignet Celstraf geëist voor brandstichting Overleg over zeereservaat Voor de rechter na verkeersruzie Zestien maanden cel geëist wegens handel in drugs gezamenlijke lont rule politie jin grensstreek 1 afname met vier procent verwacht in komende twintig jaar vrijdag 16 juni 2006 MIDDELBURG - De Partij voor Zeeland vreest dat invoe- j ring van een verkeersvignet door België financieel erg on- gunstig uitpakt voor met name Zeeuws-Vlamingen. Die moeten volgens de partij noodgedwongen zo'n vignet ko pen als ze via België naar de rest van Nederland rijden. De partij voorspelt ook dat het vignet een negatieve uit werking zal hebben op het economisch en toeristisch/ re creatief verkeer. Daarom vraagt fractievoorzitter J. Hage- man Gedeputeerde Staten te analyseren wat de gevolgen zullen zijn voor met name Zeeuws-Vlaanderen. Daar naast moet volgens hem in Den Haag en Brussel alles op alles gezet worden om te voorkomen dat invoering van het vignet nadelig uitpakt voor de Zeeuws-Vlaamse regio. MIDDELBURG - Officier van justitie G. Oosterveld heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 41-jari ge Vlissinger wegens brandstichting dertig maanden ge- I vangenisstraf geëist, waarvan tien maanden voorwaarde- lijk. De Vlissinger stak op 1 maart zijn eigen woning in brand. Ook een politieman, die na een melding ter plaatse kwam, dreigde slachtoffer te worden toen de verdachte benzine over zijn kleding gooide en zijn aansteker erbij hield. Een collega kon hem nog net op tijd wegtrekken. Het slachtoffer claimt 1800 euro smartengeld, die volgens de officier aan hem kan worden toegewezen. Volgens gedragsdeskundigen was de Vlissinger vermin derd toerekeningsvatbaar toen hij de woning in brand stak. De man kampt met forse schulden en relatieproble- men. De rechtbank doet op 28 juni uitspraak. DEN HAAG - Een ruime Kamermeerderheid van CDA, WD, LPF en PvdA heeft minister Peijs (CDA) van Ver keer en Waterstaat gisteren groen licht gegeven om door te gaan met de ontwikkeling van de tweede Maasvlakte. Op aandringen van CDA en WD zegde Peijs toe te onder zoeken hoe het zeereservaat dat als compensatie is voor zien voor de kust van Schouwen-Duiveland, Goeree- Overflakkee en Voorne Putten het toerisme en de visserij zo min mogelijk aan banden legt. Ze heeft de Tweede Ka mer beloofd daarover met vertegenwoordigers van beide sectoren te gaan overleggen. MIDDELBURG - Een 29-jarige Terneuzenaar hoorde gis teren bij de rechtbank in Middelburg voor verkeersge weld 240 uur werkstraf, 28 uur leerstraf agressiebeheer- sing en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf tegen zich eisen. Tegen zijn 21-jarige vriendin uit Terneuzen eis te officier van justitie R. Rammeloo 180 uur werkstraf. Een verkeersruzie tussen het paar en een Belgische auto mobilist escaleerde vorig jaar op 22 oktober op de Trac- taatweg in Axel in een vechtpartij. Omstanders kwamen erbij om de boel te sussen. Toen de verdachten er vandoor wilden gaan, trachtte een van hen met zijn arm door het portierraampje de vrouw te verhinderen weg te rijden. Zij trok met de auto op, waarbij de man werd meegesleurd. Het slachtoffer kwam er met schaafwonden vanaf. In de eis werd ook een stalking meegenomen. De man zou met zijn vriendin in 2004 zijn ex-vrouw hebben belaagd. De rechtbank doet op 28 juni uitspraak. door Aector Dooms MIDDELBURG - De familie van de vermoorde mevrouw Van Dam-van den Berghe reageerde gisteren in Middelburg verbijs terd en verontwaardigd op de uitspraak van de rechtbank. Er heerste grote verslagenheid bij de familie van het slachtoffer uit Sas van Gent. „Deze straf is belachelijk. We zijn ernstig teleurgesteld", zei een van de kleinkinderen. Ze hadden er op gerekend dat de 45-jarige dader uit Assenede (B) levenslang zou krijgen, zoals geëist door officier van justitie H. den Hartog. In elk geval min stens dertig jaar, maar zeker geen vijftien jaar gevangenis straf voor een moord, een po ging tot moord, een poging tot doodslag, stalking en stelselma tige bedreigingen met de dood. „De familie heeft levenslang ge kregen", vond raadsman F. de Vleesschauwer, die namens de nabestaanden optrad. De straf pleiter was onaangenaam ver rast door de uitspraak. „Wat de officier van justitie bewezen achtte is zowat allemaal overge nomen door de rechtbank. Dan reken je niet op een dergelijke straf." Een aantal familieleden zocht in de hal van de rechtbank steun bij elkaar. Ze weten dat de As- senedenaar na het uitzitten van het effectieve gedeelte van de vijftien jaar over negen jaar vrij komt. „Dan moeten we het erg ste vrezen. Ik ben ervan over tuigd dat hij terug in Assenede, vlak bij onze familie in Sas van Gent zal gaan wonen", vertelde een schoondochter van het slachtoffer. „Hem was verboden om nog lan ger brieven te schrijven, maar wat gebeurt er: twee dagen na de behandeling van de rechts zaak heeft hij vanuit de gevange nis alweer een brief geschre ven", stelde een familielid vast. De familieleden zijn bang dat de man zijn andere plannen als nog zal uitvoeren. Zijn ex- vrouw leeft in voortdurende angst. Als hij vrijkomt vreest ze dat zij aan de beurt is, Tijdens het voorlezen van het vonnis waren de verwachtingen in eerste instantie hooggespan nen. De dader werd daarin ge kenschetst als een man die op; grove wijze het recht in eigen' hand had genomen en met het'' doden van zijn schoonmoeder" de samenleving maar vooral de1' nabestaanden had geschokt. „Hij heeft steeds de bedoeling-' gehad om haar te vermoorden. Zij bloedde hevig, maar hij bood geen hulp. Het heeft bijna' een uur geduurd voordat ze ver-'* zorgd kon worden", vermeldde; het vonnis. Mokerslag De uitspraak kwam vervolgens als een mokerslag aan. Niet bij de dader, want de Belg had vol- gens zijn raadsman H. Dunsber- 1 gen opgelucht gereageerd op de uitspraak. „Aan de andere kant spreekt mijn cliënt tegen dat hij zijn schoonmoeder aan haar lot heeft overgelaten." Het is niet uitgesloten dat de strafpleiter een verzoek gaat indienen voor de Assenedenaar om zijn straf in België te mogen uitzitten/ Dat zou een aanzienlijke straf vermindering kunnen opleve ren. Het Openbaar Ministerie zal vrijwel zeker tegen de uitspraak in hoger beroep gaan bij het ge rechtshof in Den Haag. MIDDELBURG - Tegen een 27-jarige inwoner van Hulst is gisteren bij de rechtbank in Mid delburg voor dealen in hard drugs zestien maanden cel geëist. Volgens officier van justitie M. Overmeer had de Libiër, die ille gaal in Nederland verblijft, ge durende negen maanden vanuit- twee panden in Hulst cocaïne en heroïne verkocht aan verslaaf den. De verdachte werd op 9 maart na een aantal tips bij de politie aangehouden. Hij ver klaarde gisteren slechts een paar keer in verdovende midde len te hebben gehandeld. Zeven klanten hadden echter getuigd dat ze al langer bij hem drugs kochten. Uitspraak op 28 iuni. Een viertal duikers presenteerde gisteren de nieuwe folder voor de onderwatersport in de Oosterschelde. foto Willem Mieras door Emile Calon WEMELDINGE - De Neder landse Onderwatersportbond (NOB) wil vijf grote schepen la ten afzinken in de Zeeuwse wa teren. Drie in de Oosterschelde, één in het Veerse Meer en één in de Grevelingen, zo stelde be stuurslid M. Waijers gisteren. Met die wrakken krijgen de dui kers er vijf fantastische duik- stekken bij, voorspelde hij. De Zeeuwse wateren zijn nu al erg in trek bij duikers uit bin nen- en buitenland, maar er is volgens Waijers nog wat meer nodig 'om helemaal top te zijn'. Met vijf wrakken erbij kan die top worden bereikt. Een ruime maand geleden lan ceerde hij het plan voor een of meer wrakken in Oosterschelde, Veerse Meer of Grevelingen. De reacties daarop Zijn zo positief dat hij gisteren liet weten dat de NOB nu gaat voor vijf wrakken op verschillende locaties. „Zo dat er variatie en spreiding ont staat." Concrete plannen om schepen af te zinken zijn er nog niet. Wel denkt hij aan bijvoorbeeld een oude zeesleper en een fiks bin nenvaartschip. Er moet nog heel wat overlegd worden eer het zo ver is. Stimulans De NOB voorziet dat zulke nieu we duikstekken een geweldige economische stimulans kunnen betekenen voor de Zeeuwse eco nomie. Uit cijfers van de bond blijkt dat Zeeland internatio naal tot de populairste duikge- bieden mag worden gerekend. Jaarlijks worden er in de Ooster schelde, Grevelingen en het Veerse Meer zo'n zevenhonderd duizend duiken gemaakt, door tienduizenden duikers. De Zeeuwse wateren zijn niet al leen populair bij duikers uit Ne derland, België en Duitsland. Waijers ziet ook steeds meer En gelsen, Fransen en Italianen voor enige tijd overkomen naar het Zeeuwse voor een duikva kantie. Het bestuurslid van de duikers- bond verwacht dat die groei doorzet omdat de Zeeuwse wate ren toch een heel andere duiker varing opleveren dan bijvoor beeld de Middellandse Zee. „Niet mooier, wel anders." Waijers en tal van andere dui kers kwamen gisteren bijeen in Wemeldinge voor de presentatie van de nieuwe folder voor de on- derwatersport in de Oosterschel de. Rijkswaterstaat heeft die ge maakt, samen met de provincie Zeeland en de waterpolitie. In de folder staan de nieuwe regels waaraan duikers zich moeten houden en vooral ook waar ze wel en niet mogen duiken. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Ziekenhuis Wal cheren schrapt dit jaar twintig banen. Dat is mogelijk zonder gedwongen ontslagen, verwacht het ziekenhuis. De bezuiniging moet het te fors gegroeide werknemersbestand in de afgelopen jaren terugbren gen. Er werkten op 1 januari dit jaar 1271 mensen in 860 banen bij het ziekenhuis in Vlissingen en Middelburg. Ziekenhuis Walcheren boekte over vorig jaar een positief resul taat van 137.000 euro. Dat blijkt uit het jaarverslag 2005. Samen met de Oosterscheldezie- kenhuizen voert Ziekenhuis Walcheren in aanloop naar de fusie per 2007 een nieuw auto matiseringssysteem door. Werk groepen zoeken uit hoe de zorg binnen Ziekenhuis Zeeland wordt verdeeld. Kindergeneeskunde De opnamen voor kindergenees kunde gaan naar Goes, maakte de voorzitter van de raad van be stuur van Ziekenhuis Zeeland gisteren bekend. In Vlissingen blijven eenvoudige ingrepen, consult en dagbehandeling mo gelijk. Formeel moet het verdeel plan nog worden bekrachtigd. Het Vlissingse ziekenhuis wordt waarschijnlijk centrum voor on cologie, geriatrie en nader gespe cialiseerde zorg als de aids- en hiv-kliniek, hartkatheterisatie en endoscopische chirurgie. Het ziekenhuis meldt in het jaar verslag dat de wachttijden bij drie poliklinieken zijn verkort. Een forse tegenvaller was de weigering van subsidie uit het Europees fonds ESF. Het zieken huis vroeg steun voor opleidin gen, maar kwam te laat: de pot was leeg. Collega Oosterschelde- ziekenhuizen was wel op tijd. Secretaris R. van Leest van het Regio naal Platform Arbeidsmarktbeleid Zee land is niet verbaasd over de bevolkings prognose van CBS en RPB, maar dat maakt hem niet minder bezorgd. „Wij zeggen al een aantal jaren dat vergrij zing en ontgroening ernstige gevolgen zullen hebben voor de arbeidsmarkt in Zeeland. Het is een dubbel probleem. De huidige beroepsbevolking vergrijst en de jongeren die voor vervanging zouden kunnen zorgen, trekken weg en komen niet meer terug. We moeten op onze tel len gaan passen." Zeeland moet jongeren zien te lokken, al dus Van Leest. „De grote vraag is hoe je dat moet doen. Als je banen zou kunnen creëren, komen ze wel. Dat was het grote manco van de imagocampagne Welkom in Zeeland. Die legde de nadruk op de rust en de ruimte, maar niet op werk. Zeeland is meer dan oesters eten in de Het aantal inwoners van Zeeland daalt de komende twintig jaar, vooral dooi de vergrijzing en doordat veel jongeren ivegtrekken. Twee reacties, met het oog op de arbeidsmarkt en met de blik naar de ruimte in de provincie. polder. Mensen moeten werken om er gens te kunnen wonen." Het creëren van banen is makkelijker gezegd dan gedaan, realiseert Van Leest zich. „Enerzijds zien we dat bedrijven op termijn een kwart van hun gekwalificeerde mensen kwijtra ken. Langer doorwerken is het probleem uitstellen. Met de regionale opleidings centra kijken we hoe we dat dit tekort kunnen ondervangen. Maar juristen, ge zondheidswetenschappers, verpleegkun digen: hebben we daar werk voor. De sleutel zit 'm in het scheppen van meer banen en van een verscheidenheid aan banen, maar het is nog allerminst duide lijk waar ze vandaan moeten komen." Nee, hij is niet blij met minder inwoners in Zeeland. Directeur T. van Mierlo van de Zeeuwse Milieu Federatie wil 'genuan ceerd' kijken naar de bevolkingsprogno se van CBS en RPB. „Voor mij is de crux of je probeert op een gekunstelde en bijna gedwongen manier natuurlijke trends om te buigen." Het lijkt een abc-tje. Minder inwoners betekent meer ruimte voor natuur in Zeeland. En wel licht minder woningbouw, minder we gen, minder industrieterreinen. Dat moet de ZMF toch aanspreken. „Het is moei lijk daar antwoord op te geven", zegt Van Mierlo. „Wat is een bevolking in ba lans? Dat is voor mij de vraag. Het is dui delijk dat er te weinig jongeren in Zee land blijven. We moeten dus een toe komst scheppen die tot hun verbeelding spreekt. Wat mij betreft zijn dat geen me galomane ontwikkelingen waarmee we Rotterdam en Antwerpen nadoen. Dan slachten we de kip met de gouden eieren. Laten we streven naar ontwikkelingen op Zeeuwse schaal. De investeringen in rode functies moeten hand in hand gaan met investeringen in groene functies. Ik zou niet graag zien dat het keren van de bevolkingsafname ten koste gaat van de kwaliteit van natuur en landschap. Het een hoort juist bij het ander. De ruimtelij ke kwaliteit is een argument waarom mensen liever in Zeeland wonen dan el ders. Laten we daarom streven naar duurzame industriële bedrijvigheid. Spe cifiek werk dat past bij de omgeving, waardoor het interessant is voor mensen om hier te willen wonen." or Emile Calon IN0KKE - De Vlaamse en de eeuwse politie gaan zaterdaga- iond het verkeer controleren in leien van West-Zeeuws-Vlaan- leren en de regio rondom Malde- m, Dannne en Knokke. Bij de lie wordt met name gelet op el drank- en drugsgebruik van bestuurders. agenten zullen echter ook kij- nnaar het gebruik van de vei- heidsgordel, de technische lal van de voertuigen en het zit van geldige documenten, dus J. Bonneure van de ver- Jsdienst van de politie Malde- n. t is niet de eerste maal dat de euwse politie optrekt met de aamse. Regelmatig wordt in t grensgebied samen gecontro- ier' erd De agenten komen deze kt niet op eikaars grondge- red. Het echt samen optrekken, ffien patrouilleren in één auto. ag echter nog steeds niet. Dat wel een grote wens van zowel leiding van de Zeeuwse poli- nfc éals van diverse Vlaamse com- andanten. Een verdrag dat 'n samenwerking mogelijk £akt, is wel getekend maar Kt nog nader worden uitge- frkl door Justitie. Tot die tijd "rden er wel samen acties op- n' 2d door de kox-psen aan de ede kanten van de landsgrens. e verkeersactie van morgena- i' &nd is volgens Bonneure met P0 rne bedoeld om het aantal fl: Kkendongevallen terug te mgen. De helft van de Bel- S;*; ^be verkeersslachtoffers valt 'bet weekend. Overmatig alco- 'lgebruik ligt vaak ten grond- 11 sgaandie ongevallen. Volgens - ^Vlaamse politieman is het no- 'Edat gebruik via controles te- te dringen. Hij maakt zich zorgen over ongevallen die orden veroorzaakt door over- dig drugsgebruik. Harde cij- ïs heeft hij niet maar hij krijgt óldoende signalen dat het ge- van drugs door bestuur- eis leidt tot fiks wat verkeers- 'gevallen. Volgens hem heeft 0 politie langere tijd nauwe- e|ks gelet op het druggebruik oor automobilisten. „We heb- oa dat probleem wat laten lig- Die tijd is volgens hem '"''bij. Het samen optrekken is 1 c °lgens Bonneure ook bedoeld 1 de agenten van de andere dt van de grens en hun werk je beter te leren kennen. ^Ernstjan Rozendaal m pE.\T HAAG - De Zeeuwse be- rijkt w|king (nu 380.000 mensen) ^jn)pt de komende twintig jaar De( vier procent. Aangezien de e vergrijzing doorzet en jongeren Vfr- Rijven wegtrekken, vooral uit rfr. ^eiiws-Vlaanderen, is dan in Zeeland het aandeel van de po litiële beroepsbevolking - 55 irocent - het laagst in heel Ne erland. lat blijkt uit de Regionale be- leikings- en allochtonenprogno- e 2005-2025 van het Centraal k® g-jreau voor de Statistiek (CBS) K het Ruimtelijk Planbureau tc? (RPB), die gisteren in Den Haag" k [gepresenteerd. )e bevolkingsafname in Zee- end doet zich vooral voor in ge beenten rond cle Westerschelde. (jjtde CBS-prognoses blijkt dat et inwoneraantal van Terneu- >n krimpt van 55.361 in 2005 -sk; sar 49.937 in 2025. ves Folgens burgemeester J. Lonink l(ks Terneuzen heeft het geen vs' Li meer de negatieve trend te Qtkennen, zoals tot voor kort vf- pierd gedaan. „We moeten een deid uitstippelen om deze Advertentie proef de mix tussen prachtige interieur- en heerlijke smaak- composities. dinsdag 20 juni vanaf 18.00 uur za'een delegatie van 'cuisine culinair nederland' oder leiding van gerard heuts fe asperge bejubelen in 'de mi: assieke' en letterlijk 'fantastische' aeidingen. weker u zelf van deze lekkernijen en kle serveer via engarde@basmar.nl hte harte welkom. bas+mar de jager kerkplein 57 kapelle telefoon 0113 343810 trend te keren. Het voorzienin genniveau zal geweldig dalen als de bevolking zo sterk af neemt. Met minder voorzienin gen ben je als gemeente minder aantrekkelijk. In zo'n neerwaart se spiraal moeten we niet te rechtkomen." Andere sterke dalers zijn Sluis (van 24.605 naar 20.567), Veere (van 22.039 naar 19.194), \Tissin- gen (van 45.372 naar 43.957). Borsele (van 22.397 naar 20.329) Reimerswaal (van 21.019 naar 19.619) en Kapelle (van 11.609 naar 10.483). Contrast De inwoneraantallen in de ande re Zeeuwse gemeenten blijven de komende twintig jaar nage noeg gelijk. Goes en Middelburg hebben er in 2025 ongeveer 2000 inwoners bij. De prognose van het CBS staat voor Middel burg in schril contrast met de ambitie in de Kwaliteitsatlas 2030 die uitgaat van een groei naar 56.000 inwoners. „De cijfers van het CBS zijn be- leidsneutraal". meent de Middel burgse wethouder A. de Vries. „Als we niets doen, blijven we op 48.000 inwoners steken. Daarom hebben we juist die Kwaliteitsatlas. Gezien de groei in woningbouw en voorzienin gen gaan we die 56.000 inwo ners wél halen, maar het is geen heilig moeten. Bij de herijking van de Kwaliteitsatlas zullen we dat getal ook tegen het licht houden." Terwijl landelijk na 2024 een krimp van de bevolking wordt verwacht, zet de daling in Zee land de komende jaren al in. Toch worden in 2025 in Zeeland nog altijd meer mensen geboren dan er doodgaan. Ook is het bui tenlandse migratiecijfer posi tief. Het aandeel Westerse al lochtonen (vooral Belgen en Duitsers) ligt nu boven de 10 procent en zal in 2025 nog iets stijgen. Het aantal niet-Wester- se allochtonen bedraagt nu ruim 4 procent van de Zeeuwse bevol king. Dat stijgt naar 8 procent. Zij zullen zich vooral vestigen in Middelburg en Vlissingen. Wat de totale bevolking doet af nemen, is de binnenlandse mi gratie: vooral jongeren trekken weg uit Zeeland. In 2005 was Zeeland nog de meest vergrijsde provincie met 17 procent 65-plussers. Dat per centage neemt toe tot 23 pro cent in 2015, maar Limburg is Zeeland dan wel voorbijge streefd, omdat daar een kwart van de bevolking ouder dan 65 zal zijn. Resultaat van deze be wegingen is dat Zeeland (met Drenthe) in 2025 de kleinste be roepsbevolking heeft van Neder land. Nu is dat 59 procent van de Zeeuwse bevolking in de leef tijd van 20 tot 65 jaar, dan is dat 55 procent. Bevolkingsprognose Zeeuwse gemeenten 2005 BnEÉËIH 22.039 imihi 24.605 -V HOMM 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15