roenproject stuit op weerstand Uit- Een wij-gevoel laat zich moeilijk kweken Glunderend op weg voor de eerste van vier dagen ndbouwers bij 's-Heerenhoek en Nieuwdorp willen niet verkopen L lolen ziet nog inig brood in nd met Ilawa Brussels Airlines Bouw huizen Geersdijk halverwege Opknapbeurt Oostwal Goes begint Ree aangereden Burgemeester in opspraak zeeuwse almanak Lekker verkoop e: 0113-315649 izc.nl 'e@pzc.nl uS31( 4460 AA Goes lentie-exploitatie: j_en Midden-Zeeland: 0113-315520; s-Vlaanderen: 0114-372770; 1:020-4562500. idag 13 juni 2006 editie Bevelanden-Tholen Harmen van der Werf HVDORP - Het doortrek- an het Sloebos bij Borssele 's-Heerenhoek en Nieuw- stuit op weerstand onder louwers die in het plange- orond hebben. De één is fel de ander wacht gelaten ak bestaat er wel enig be- voor het idee 's-Heeren- en Nieuwdorp met groen af te schermen van de Sloe- nhet Sloegebied. t meente Borsele en de pro- J maakten eind vorige bekend dat zij samen vier en euro beschikbaar stel- lor een nieuw Sloebos van [hectare bij 's-Heerenhoek j ieuwdorp. Zes miljoen is in totaal voor nodig. Voor [roen wordt gekeken naar •gebied van honderdvijftig re ten westen van 's-Hee- i iek, tussen Nieuwdorp en oeweg én ten noordwesten Nieuwdorp richting de ireek. n den Dries heeft een land- bedrijf aan de Halsweg bij ivdorp, tussen het dorp en oeweg. „Ik weet helemaal wat ze willen", begint hij ■eactie. „Ik ben nog nooit derd." Van den Dries heeft aardappelloodsen aan de weg. „Als ik mijn percelen verkoop, moet ik veel ver- ijden." Hij voelt er daarom gvoor om zijn gronden te ipen, al kan hij 'ergens wel' p opbrengen voor het idee r het plan. „Dat ze de fa- en in het Sloe aan het zicht n onttrekken." en er niet direct op tegen", Ben van den Aarssen (Advertentie) laat C. Dekker weten, die in een particuliere woning aan de Hals- weg woont. „Het vrachtverkeer over de Sloeweg kan vanaf 's morgens vroeg al behoorlijk le ven maken. Of een bos daarte gen helpt?" B. van de Pas heeft een landbouwbedrijf aan de an dere kant van de Sloeweg, aan de 's-Heerenhoekse kant. „Wat moet je ertegen doen?", waagt mevrouw Van de Pas zich af. „Ik kan me er niet meer druk om maken. Het gaat ook nog ja ren duren." Zo afwachtend reageert A. Ver- mue uit Nieuwdorp niet. Hij heeft grond in het zoekgebied voor het nieuwe Sloebos en zegt 'ongelooflijk kwaad' te zijn dat de overheid met zo'n plan komt. Vermue wil verder blijven boe ren en dat kan alleen als hij in staat is grond bij te kopen. „Als ze dan zoiets gaan doen, stijgen de grondprijzen. Ik kan het dan wel vergeten. En wat dacht je van de effecten van zo'n natuur project op de bedrijfsvoering? Je wordt geblokkeerd." J. Boonman is landbouwer aan de Borsselsedijk bij 's-Heeren hoek. Hij zit ongeveer op dezelf de lijn als Vermue. „Ze willen iets meer dan de agrarische waarde van de grond betalen, maar wat schiet ik met mijn be drijf daarmee op? Ik wil door." Boonman vindt het een 'waarde loos idee' een extra groene buf fer te maken richting het Sloege bied. „Wie zit daarop te wach ten? Ik zeker niet." De Borselse wethouder M. Ver- mue-Vermue (CDA, ruimtelijke ordening) kan zich de reacties uit het gebied voorstellen. „Ik ben bekend met de agrarische sector, maar het belang van de gemeente Borsele gaat verder dan het landbouwbelang. We moeten ook denken aan de leefbaarheid van de Sloedor- peri." De gemeente heeft de boeren niet zelf benaderd, maar er is, al dus Vermue-Vermue wel over leg geweest met landbouworga nisatie ZLTO in Borsele en de dorpsraden. De planvorming moet nog helemaal beginnen. De ZLTO zal daar direct bij wor den betrokken. De uitvoering van het groenproject is gepland tussen 2009 en 2016. iT-MAARTENSDIJK - Za- doen met de Poolse zusterge- ïte Ilawa is een kwestie van e adem. Op korte termijn er zeker geen vooruitzich- op een succesvolle samen ging. lie conclusie is de afvaardi- van het Ondernemers Over- rholen (OÓT) gekomen tij een bezoek vorige week Ilawa. Volgens secretaris lathijssen mag dat ook niet een eerste bezoek verwacht den. „Bij een eerste kennis- ing lukt het nooit om busi- tedoen." tien Thoolse bedrijven en ifvaardiging van de gemeen- aren vorige week aanwezig en bedrijvenbeurs in Ilawa. stonden er diverse bedrijfs- leken en een businessmeet- op het programma. Behalve hoolse delegatie was er een ardiging uit Litouwen ac- obstakels stonden een te kennismaking in de weg. thijssen noemde de gebrék- infrastructuur in het land e taalbarrière als voornaam- lindernissen. „Nagenoeg nie- id van de lokale mensen eekt Engels en ook het veria- ging moeizaam." isen zijn er volgens wethou- E. Goossen genoeg, bijvoor de recreatie. Ilawa t onlangs een prachtige bou- id aangelegd aan het plaat- meer, in potentie een pleister. „Maar er komt nie- id- Omdat het niet onder de dacht wordt gebracht. Men tgeen flauw benul van mar- ng." is nog onduidelijk of er een de Polen gewenst vervolg op de bedrijvenbeurs, al- iGoossen. KRABBENDUKE - Traditiegetrouw nemen in Krabben- dijke niet alleen wandelaars deel aan de avondvierdaag se. Zo'n veertig glunderende bewoners van zorgcentrum Ter Weel werden over een route van vijf kilometer in rol stoelen voortgeduwd door vrijwilligers. Ze genoten, on danks de warmte, volop van de omgeving van hun woon plaats. Ongeveer honderd wandelaars liepen gewapend met flessen water, petjes en makkelijke sandalen dezelf de route in de richting van Gawege. Zestien deelnemers liepen de route van tien kilometer. Er waren vijftig deelnemers minder dan vorig jaar. „Dat komt waarschijnlijk door de warmte", vertelt orga nisator Lia van der Schoor. „Donderdag worden de mensen met muziek binnengehaald." Behalve in Krab- bendijke gingen gisteravond de avondvierdaagsen in 's Heer Hendrikskinderen en Tholen van start. Later deze week is het ook de beurt aan 's Heerenhoek. foto Dirk-Jan Gjeltema door Frank Balkenende GOES - Hoe krijg je mensen .zo ver dat ze zich betrokken voelen bij en inzetten voor hun wijk? Het Ei van Columbus werd giste renavond in Goes niet gevonden tijdens een leefbaarheidsdebat van de Regionale Woningbouw vereniging Samenwerking. Het blijkt een lastige opgave. Vijf vertegenwoordigers van be wonersorganisaties in het werk gebied van de corporatie deden daar een boekje over open. Een wij-gevoel laat zich moeilijk kweken in een wijk. Martha Blom (vice-voorzitter van Wijk belangen Goes-Oost): „De kin dervakantieweek is met de jaren zo gegroeid dat we het met de vrijwilligers niet meer kunnen behappen. We krijgen steeds meer kinderen, maar geen ouders die een handje willen hel pen. Daarom is er dit jaar geen kindervakantieweek. Misschien is het wel goed dat het een keer op zijn gat ligt." Kort daarvoor had iemand voor gesteld om voor Goes-West, waar veel op stapel staat, een wijkfeest op touw te zetten, zo dat bewoners elkaar eens ont moeten. De geringe respons op een enquête van de RWS (vijftig procent) over sloop danwel be houd van naoorlogse huurwonin gen, is een indicatie dat veel be woners het niet zoveel kan sche len wat er in hun wijk speelt of wat er mee gebeurt. Of een feest daarin verandering kan bren gen, is de vraag. Toch schreef RWS-directeur Maarten Sas het idee niet meteen af: „Wellicht moeten we wel beginnen met iets gezelligs als een wijkfeest." Alan van Reenen (voorzitter Wijktafel en Buurtwerk Goese Polder) wenste hem sterkte. „We hebben twee maal een prachtig wijkfeest gehad en daarna geprobeerd mensen te vinden voor de organisatie. Je krijgt er niemand voor." Eigenaar Debatleider Peter de Geer vroeg de zaal (zo'n 75 aanwezigen uit bewonersorganisaties, de RWS, de gemeente en de politiek) wat er nodig is om bewoners het ge voel te geven dat zij 'eigenaar zijn van hun wijk' en er voor op de bres te staan. Hij opperde 'lo cal boards' in te stellen, een soort wijkraden die zelf proble men signaleren en oplossingen bedenken. Heel veel enthousiasme maakte dat idee niet los. Blom; „Bewo ners zijn het niet gewend zich in de professionele wereld van ambtenaren en organisaties te begeven. Je zult ze moeten on dersteunen, want amateurs spre ken de taal van de profs niet." Opbouwwerker Peter Remijn van SMWO Welzijn; „Vrijwilli gers hebben geen zin in de hele papierwinkel. Als je als profes sional hun dat werk uit handen neemt, lopen activiteiten en pro jecten als een speer." De Geer constateerde dat profes sionele ondersteuning haaks staat op het principe van 'local boards'. Tegelijkertijd stelde hij vast dat dergelijke wijkvertegen- woordigingen 'krachtige spe lers' vereisen. Crux van het ver haal is of mensen daar tijd voor vrij willen en kunnen maken. Nu al is de bezetting van wijkbe- langengroepen vaak eenzijdig. Het zijn dikwijls senioren, men sen met een uitkering of een deeltijdbaan, waarbij de leeftijd- Advertentie HOE VROEGER JE BOEKT, HOE GOEDKOPER JE VLIEGT Boek tenminste 2 maanden vooraf en vertrek voordelig naar 36 Europese topbestemmingen Vertrek vanuit Brussels Airport (Zaventem) Boek nu op flySIM.nl flySIM.nl GEERSDIJK - De zes woningen die aan De Weitjes in Geersdijk worden gebouwd, bereikten gisteren het hoog ste punt. Betrokkenen hieven het glas op die mijlpaal. Marsaki BV, de projectontwikkelaar van drie woning bouwverenigingen, heeft het plan ontwikkeld. Van de zes woningen zijn er twee huur, twee koop en twee koopga rant. De zogeheten koopgarantformule houdt in dat huizen van 160.000 euro met 25 procent korting worden aangeboden, zodat ze bereikbaar worden voor onder andere starters. Als de eigenaar verhuist, dan is die verplicht de woning eerst aan de Regionale Woningbouwvereniging Samen werking (RWS) aan te bieden. De waardevermeerdering wordt gedeeld: zestig procent voor de eigenaar, veertig procent voor de RWS. De corporatie wil de koopgarantfor mule ook gaan beproeven in Wolphaartsdijk. De vier koopwoningen in Geersdijk zijn al verkocht, de twee huurwoningen worden kort voor oplevering (eind dit jaar) aangeboden. GOES - De gemeente Goes is begonnen met het opknap pen van de Oostwal, althans dat deel waar winkels zijn ge vestigd. Als onderdeel van het Masterplan Binnenstad trekt ze de bestrating van de heringerichte winkelstraten in de binnenstad door naar de Oostwal: een rode loper met grijs natuursteen aan de zijkanten. Voor de winkels verrijst een strook voor voetgangers, die een slingerend patroon krijgt, wat de uitloper van het winkelgebied er speelser en intiemer op moet maken. Tussen het parkeerterrein en de voetgangersstrook ko men honderdvijftig fietsparkeerplaatsen. Die krijgen een plek onder een rij bomen en worden met groene hagen af geschermd van de parkeerplaatsen. De gemeente ver wacht dat de oostelijke entree van het koophart er zo een stuk gezelliger op wordt. Met deze ingreep is de retouche van de binnenstad nog lang nietklaar. De Vlasmarkt volgt binnenkort en ook het Bleekveld en Kolveniershof wachten nog een ingrijpende metamorfose. Ook de Oostwal gaat nog verder op de schop. Het college van burgemeester en wethouders heeft in het collegepro gramma prioriteit gegeven aan en geld vrijgemaakt voor de bouw van een parkeerkelder onder de Oostwal. die er in deze regeerperiode in elk geval moet komen. SEROOSKERKE (S) - Op de N57 bij Serooskerke is in de nacht van zondag op maandag een ree aangereden. De po litie zag het levenloze dier even voor half zes 's ochtends liggen. De automoblist die bij de aanrijding betrokken was, was gisteren nog onbekend. door Ben van den Aarssen SINT-MAARTENSDIJK - Bur gemeester Jaroslaw Maskiewicz van de Thoolse zustergemeente Ilawa in Polen is in opspraak vanwege het mogelijk aanne men van steekpenningen in een vorige standplaats. Leden van de OOT-delegatie za gen foto's van de burgemeester in de lokale pers, waarbij de ogen waren afgeplakt met de be kende zwarte balkjes. Volgens wethouder E. Goossen gaat het om een langlopende zaak, die volledig losstaat van de steden band tussen Ilawa en Tholen. Of ficieel weet de gemeente van niets. „Daarom hebben wij ook niet de behoefte om een stand punt in te nemen. De mogelijke problemen van de burgemeester hebben, voor zover ons bekend, geen enkele invloed op de sa menwerking tussen de twee zus- tergemeenten. Dat proces gaat gewoon door." Advertentie Advertentie categorie onder de 35 jaar schit tert door afwezigheid. De RWS wil niettemin meer ver antwoordelijkheid neerleggen bij bewoners, zei directeur Sas. „En we willen ze vervolgens na tuurlijk graag helpen, maar wel met een andere houding. Als cor poratie moeten we niet direct op lossingen aandragen, nee, wijk bewoners moeten eerst zelf over oplossingen nadenken." Sas voegde er direct aan toe dat er wel een stuk bureaucratie, ook bij de gemeenten, dient te verdwijnen, omdat initiatieven nu nog te vaak smoren in inge wikkelde regelgeving en schot ten tussen subsidiepotten. Een vrouw verwoordde het sim pel: „Als mensen iets willen, moet het ook gebeuren." Volgend voorjaar volgt er een tweede debat. Misschien is dan het Ei van Columbus gevonden. LEOLUXPILAT+PlLATLIGNEROSETCASAMiLANO TOPFORMV NR0S5UMROLFBENZBAX HMOLINARI MACHALKEJORIGRANDEARREDOMONTISOP1ETBGON de Jonge Hoek van Dijke 20% t/m 40% korting U vindt ons aan de Schouwersweg 7 (industrieterrein Noordzak) Heinkenszand. Tel. 0113 561482. Openingstijden: maandag gesloten, dinsdag t/m vrijdag 9.30-17.30 uur, vrijdagavond is onze vaste koopavond tot 20.30 uur, zaterdag 9.30-16.30 uur. www.binnenuit.nl Prijzen enkele reis in Economy, exclusief taksen verband (van SN4000 cot 59991 Reservaties worden niet terugbetaald en kunnen niet gewijz en fees. Prijzen jij een terugreis. Aanbod enkel geldig op vluchten uitgevoerd door SN-toestellen. en niet voor vluchten in samenwerkings SO dagen voor vertrek gebeuren. De biljetten dienen binnen AS uren na de reservBtie afgehandeld zijn. Gekochte biljetten Kinderen die geen stoel nodig hebben, betalen 109b van het canef. Er is een beperkt aantal stoelen beschikbaar. Een Vlissingse mama kreeg jongstleden moederdag een at tente gift van haar tienerdoch ter: een grote pot Passionfruit Body Butter. De ivuft lila ge kleurde balsem is van een gro te geurigheid en belooft een weelderige werking van een wilde frisheid. Dat was precies wat moeder gebruiken kon na een warm, zonnebrandend weekeinde, 's Avonds na de douche smeer de zij zich ruimschoots in en voegde zich nog even op het tuinterras bij haar echtgenoot voor een laatste wijntje. Die begon vanachter zijn boek nadrukkelijk de avond lucht op te snuiven: „Staat er ergens een pot vruchtenyog- hurt open?" Toen werd ze ook nog lastig gevallen door miniem, ter gend vasthoudend, gevleu geld ongedierte. „Muggen?", keek manlief op bij haar klagen. „Welnee. Dat zijn fruitvlie gen." Thuis in.... Hypotheken Verzekeringe gS.jrr.ixi- Pensioenen RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 - Ó15151 Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Tel.: 01 13 227607 www.delscher.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29