Broccoli bleek goed voor de bodem I nog Dankzij het jachthaventje leeft de Paal Evenementen op proefboerderij de Rusthoeve namen il:redactie@ pzc.nl us 31,4460 AA Goes entie-exploitatie: - en Midden-Zeeland: 0113-315520; -Vlaanderen: 0114-372770; iaal: 020-4562500. sdag 13 juni 2006 Als het regent met Sint Veith, dan regent het zes weken in een tijd (Sint Vitus is op 15 juni) <PetUt Ze moest maar eerst naar de garage. Met de geleende BMW, compleet met deuk. In de garage stond de baas zelf te pra ten. Met een forse man. Ze kreeg een bekertje koffie en de vriend van de baas stel de zich voor: Petiet, René of Rens, of zo iets. Het kon ook wel Petit zijn, zonder e, zo te horen. Petiet of Petit is geen pro bleem, qua betekenis zeg maar: het is Frans voor 'klein'. De naam zal in oor sprong gegeven zijn aan 'ie mand klein van stuk'. In Zeeland zijn er ongeveer veertig families, vooral op Walcheren en Zuid-Beve land. Dat is meer dan tien procent van wat Nederland aan petieterigheid kent. In België zijn nauwelijks Pe- tieten, maar zonder e groeit en bloeit Petit er; meer dan zesduizend families. Terwijl Trudy koffie staat te leuten, is er tijd voor ver wante namen. Bijvoorbeeld de achternaam Klein of de Kleine. Die vertaling van Petit komt in Nederland bij duizenden voor. Ook na men als Groot of De Groot zijn gebruikelijk. In Zee land komt er een -e achter: De Groote. En de lange oo wordt uitgesproken met een golfje: De Grööte. Net als bij Klein en Kleine komt ook de Franse variant van De Groot voor: Leg rand, Vanzelfsprekend heb ben veel meer uiterlijke kenmerken tot namen ge leid, bijvoorbeeld Den Dik ken, De Lange, De Korte, Plomp, De Ronde. Enkele De Kortes leven vooral in Zeeuws-Vlaanderen onder de Franse naam: Brevet. Trudy had de koffie op, liet de BMW achter en vertrok met haar eigen Golfje. Over het deukje werd niet moei lijk gedaan: 'ach, een klein kusje van een paaltje', zei Kluyfhout lachend tegen Petiet. Lo van Driel oud beeldmateriaal en muziek van Ambras: De Paol op dvd, maokta mee. Daarop staat on der meer het lied van het schip persgilde Eendracht, opgericht in 1880 en daarna enkele malen nieuw leven ingeblazen. Het ori ginele vaandel hangt in het club huis van de watersportvereni ging. Feesten konden ze, die schip pers; het hoogtepunt was de teer- dag. Ook de kermis was een bij zondere festiviteit, weet Scheer ders. Daaruit zijn de Paalfees- ten voortgekomen, met vloot- schouw en de loods als centraal punt. Die kan dan niet groot ge noeg zijn. Rinus Antonisse De illustratie is gebaseerd op een foto van het oude, gedempte haventje van de Paal omstreeks 1950, afgebeeld in het boek Saef- tinghe verdronken land van Marc Buise en George Sponse- lee. Veld vlas op proefboerderij de Rusthoeve in Colijnsplaat. De akkerbouw gaat steeds meer slimmighe den toepassen die in de tuin bouw zijn ontwikkeld. Aard appeltelers bestrijden tegen woordig bladluis met sluip wespen en galmuggen, een techniek die uit de glastuin bouw is overgewaaid. Uit de tuinbouw in de open lucht stamt een methode om op een duurzame manier de bodem te bemesten en schimmels en aaltjes te be strijden. Drie vliegen in één klap; wat wil een boer nog meer. De drievoudige bodembehan deling is één van de the ma's die proefboerderij Rusthoe ve en boerencoöperatie CZAV presenteren op de open dag die ze woensdag 21 juni houden op de proefboerderij. Het is één van de evenementen die deze maand op stapel staan op de Rusthoeve. De proefboerderij is aanstaande vrijdag en zaterdag het decor van de tweede Noord-Bevelandse Agrifair en ze huisvest - eveneens op 21 juni - de Dag van het Zeeuwse Platte land. Agrifair en Plattelandsdag mo gen op de Rusthoeve een gast vrij onthaal ten deel vallen, de proefboerderij is er in de eerste plaats voor de landbouw in Zuidwest-Nederland. Op de proefvelden draait het om de beste rassen en de effectiefste, duurzaamste en goedkoopste manieren om te mesten en ge wassen tegen ziekten en plagen te beschermen. De Rusthoeve en de CZAV zijn voortdurend op zoek naar nieu wigheden. Dit jaar wordt onder meer de aandacht gevestigd op de prettige eigenschappen die groenbemesters als bladramme nas en mosterdzaad hebben als bodemontsmetter. Ton Hen- drickx van de CZAV: „In de tuinbouw is ontdekt dat na een mislukte broccoli-oogst, waar bij de planten werden gehakseld en in de bodem gewerkt, het jaar erop minder bodemschim mels voorkwamen. De resten van de plant bleken stoffen te ontwikkelen die schimmels on schadelijk maken. Biofumigatie heet dit effect. Gebleken is dat ook andere planten die tot de koolfamilie horen deze eigen schap hebben, waaronder blad rammenas en mosterdzaad. Dat zijn nu uitgerekend gewassen die akkerbouwers bijvoorbeeld na de teelt van tarwe als groen bemesters inzaaien." Nader onderzoek bracht aan het licht dat gehakselde en in de bo dem gewerkte bladrammenas- en mosterdzaadplanten niet al leen afrekenen met schimmels maar ook een onweerstaanbare aantrekkingskracht op cysten- aaltjes uitoefenen. Deze aaltjes plegen zich tot ergernis van de boer in gewassen als aardappe len en suikerbieten te vestigen. Er moesten dure - en milieube lastende - grondontsmettingsbe- handelingen aan te pas komen om cystenaaltjes, die lang in de bodem in leven kunnen blijven, te bestrijden. Resten bladrammenas en mos terdzaad in de bodem brengen foto's hebben niet de verbeelding dat we de ZLM-manifestatie kun nen laten herleven, maar we wil len de Agrifair toch geleidelijk uitbouwen tot hét publiekseve nement van de landbouw in Zee land." Stappen in die richting worden dit jaar al gezet door een thematische presentatie van de manier waarop de Zeeuwse akkerbouwers hun belangrijk ste gewassen telen. Zo krijgen bezoekers van de Agrifair te zien welke machines eraan te pas komen om producten als aardappelen, uien, suikerbieten en tarwe te verbouwen. De proefboerderij, meehanisatiebe- drijven, loonwerkers en akker bouwbedrijven uit de regio zor gen ervoor dat de modernste werktuigen te zien zijn. Tijdens het derde evenement de ze maand op de Rusthoeve, de Dag van het Zeeuwse Platte land, zal veel aandacht uitgaan naar het streven van onder ande re de provincie Zeeland en de ZLTO om de teelt van zilte ge wassen en de kweek van vis, za gers, kokkels, mosselen en oes ters op landbouwbedrijven te be vorderen. Minister Veerman van Landbouw komt ervoor naar Co lijnsplaat. Ben Jansen Groenbemester bladrammenas is een goede bodemontsmetter. Platteland beleven Al deze slimme toepassingen zijn aan de meeste bezoekers van de Agrifair op de Rusthoeve niet besteed. Die komen naar Co lijnsplaat om het platteland te beleven. Dat sluit mooi aan bij het thema van de landelijke Week van het Platteland (van 15 tot en met 18 juni) Ontdek je band met het platteland. In en om de Rusthoeve worden streek producten gepresenteerd, er zijn rondleidingen, ganzen-, paar den- en roofvogelshows, demon straties van oude tractoren en optredens van pop- en folkgroe pen. Sinds de ZLM, de voorloper van de boerenorganisatie ZLTO, in 1988 is gestopt met haar vijfjaar lijkse landbouwmanifestatie, is de Noord-Bevelandse Agrifair het grootste evenement op dit gebied. Voorzitter Joop de Nooijer van het organisatiecomi té is. zich daarvan bewust. „We aaltjes ertoe hun beschermende inkapseling te verlaten. In tegen stelling tot aardappelen en sui kerbieten zijn de groene bodem- ontsmetters geen waardplanten, zodat de aaltjes sterven. Een voor nieuwe teelten gezondere bodem is het resultaat. brengen van de zeeweringen is de oude haven gedempt en mocht een nieuwe jachthaven met plaats voor 150 boten aange legd worden. Toenmalig gedepu teerde A. L. van Geesbergen, fa natiek zeiler, zette zich er na drukkelijk voor in en ook de aan wezigheid van een zeer actieve watersportvereniging hielp. Piet Scheerders uit Hulst is een kleine veertig jaar Paal-volger (vond er onder meer zijn vrouw en heeft er een kotter liggen). Hij is er elke dag wel te vinden en constateert dat dankzij het haventje de Paal nog leeft. „De leefbaarheid is niet enorm veran derd, maar er is altijd wel activi teit." Scheerders heeft de tijd meegemaakt dat er veel schip pers woonden. „Ik ben nog met de vissers mee het schor inge gaan. Om bot te steken. Die bleef bij eb in de diepere kuilen achter. Dat deed je met een har poenachtige riek, met zes of acht tanden." Zijn schoonvader was betrok ken bij een sloperij van oude houten walen (een type binnen vaartschip). Het hout werd als brandhout afgezet. „En ook ge bruikt voor boerenschuren", her innert Scheerders zich. Aan be drijvigheid vroeger geen gebrek. Het was de thuishaven van de vissers uit Graauw (rond 1900 nog 83 schepen). In 1885-1887 stichtte Pieter Ver ras zijn werf Moed en Trouw, waar tot aan de sluiting in 1978 ruim tweehonderd schepen van stapel liepen. Alphons Verras en Piet van Campen richtten rond 1890 een tweede werf op, waar eveneens hoogaarzen en heng sten gebouwd werden. In de Eer ste Wereldoorlog ging het be drijf failliet. Aan de Zeestraat maakten de gebroeders Peet en Ko de Klerk tot 1932 houten roeiboten; ze begonnen daarna een werf in Breskens. Rond 1960 hielden de handelsac tiviteiten op. Dirk Verwey, man achter radio Veronica, liet de ha ven uitbaggeren, zodat recreatie vaartuigen konden afmeren. In 1967 ontstond de watersportver eniging Saeftinghe. Met de aan leg van de nieuwe haven begon voor de Paal in 1980 een tweede leven. Scheerders schreef er een boek over: Heft aan, o broeders van de Paal en vorig jaar bracht hij een jubileum-dvd uit, met veel nant, waardoor het etiket pitto resk niet opgeplakt kan worden. Ook de plaats van het houten klapkot verdient geen ereprijs. Is het daarom leeg? Misschien kan het, tegelijk met het vernieu wen van de glooiingen, een be ter plaatsje krijgen op de kop van de dijk. De Paal is als enige haventje in het oosten van Zeeuws-Vlaande- ren in stand gebleven. Dat wil zeggen: bij het op deltahoogte Zeeland grossierde vroe ger in haventjes. Veel zijn er verdwenen, in onbruik geraakt of hebben een an dere bestemming gekre gen. In de serie Aanmeren aandacht voor dit mari tiem erfgoed, met illustra ties van Adri Karman. De ze week: de haven van Paal. Het is toch wel even schrik ken. Bovenop de stoere del- tadijk bij gehucht de Paal wordt het zicht op het haventje enigs zins bedorven door de aanwezig heid van een enorme wit-zwarte loods van.watersportvereniging Saeftinghe. De omvang staat niet in^erhouding tot maat en vorm van de haven. Dat hadbvel ietwat minder ge kund. Hét is een lichte disso-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23