iddink geeft geluk een duwtje Van Nistelrooij fris in het hoofd n Niks aan de hand tussen Robben en Van Persie Alleen bij Oranje waren veel lege stoelen 19 [ustralië opent sensationeel met 3-1-zege op Japan Juus wil vanaf e kant op de Monitor kijken Arbiter geeft zijn fout toe immer schikt ch in rol van rde keeper Wayne Rooney wil nu al spelen Zweedse spelers ontkennen ruzie Soap rond Togo duurt voort Mexicaanse coach rookt toch Cissé verlaat het ziekenhuis dinsdag 13 juni 2006 nr Frans van den Nieuwenhof amf USERSLAUTERN - Zijn 5 lieën wilden niet meer, maar Kart nai de macht over. :.ziir- rompelend en waggelend liep *e 'r ius Hiddink in de 89ste mi- 8' ut naar de onwaarschijnlijke hutter Tim Cahill, die Austra- k°e j gisteren tegen Japan met ee treffers behoedde voor een veil! K-kater. ie minuten later werd het is nog 3-1 voor de Aussies, keer was John Aloisi de utter, óók al een invaller. (t drie gouden wissels trok wacius Hkldink het geluk naar JSl de 1SERSLAUTERN - Guus ddink heeft zich gisteren na WK-zege van zijn Australië en Japan (3-1) verzet tegen beleid van de Fifa dat n aches tijdens de WK-wed- njd geen tv-herhalingen mo- bekijken, coach probeerde na de 1-0 Japan met duwen en trek- op een tv-scherm te kijken, ar slaagde er niet in. Hij pro- irde zich met fysiek geweld ie dug-out van de vierde offi- 1 te wurmen, waar hij werd te- igehouden door twee functio- ,n issen die hem uit het zicht de monitor hielden. Hid- k wilde bekijken of het arbi- 'es!; ile besluit om de treffer toe te men juist was geweest. „Het leiT- lelachelijk, maar iedereen in stadion krijgt de kans om herhaling te zien behalve de ches." ddink wilde in Kaiserslau- n best toegeven dat hij ver g in zijn poging de monitor bereiken. „Daarvoor wil ik me: ïook een beetje mijn excuses ^eE ibieden. Een beetje, niet hele- tal dus. Aan het eind van de d 8 Istrijd hadden we het akke- je onderling overigens al guitgesproken." ANP orNorbert Kleinherenbrink zich toe. Als er al een Hiddink-g'eheim be staat, dan zit de kracht hem in de gedragsbeïnvloeding. Het kan geen toeval zijn dat in pre caire wedstrijden het dubbeltje zo vaak de goede kant opvalt voor Hiddink. Zo won hij met PSV de Europa Cup na vijf gelij ke spelen en ontsnapte Oranje op het WK van 1998 tegen Joego slavië en Argentinië. Hij leidde Zuid-Korea vier jaar geleden op vergelijkbare wijze voorbij top favorieten als Italië en Spanje en bereikte in 2005 met PSV de halve finale van de Champions League. Steeds waren er cruciale wissels die zich uitbetaalden of riep zijn team onvermoede krachten op. Terwijl het zweet nog van zijn lijf gutste, wilde Hiddink gisteren niet van geluk spreken: „Je kunt als coach achterover leunen en toekijken bij wat er op het veld gebeurt of je kunt een aantal plannen klaar heb ben liggen. In dat geval geef je het geluk soms een duwtje." Blunder Hiddink had een scenario be dacht voor het geval Australië op achterstand zou komen. Dat gebeurde op een slecht moment, halverwege de eerste helft. De Socceroos hadden de wedstrijd behoorlijk in handen, maar wer den verrast door een blunder van doelman Schwarzer. Die liet zich wegzetten door twee Ja panse spelers, een vrije trap was op zijn plaats, waardoor een pass van Nakamura in het doel zeilde. Australië raakte de grip op de wedstrijd kwijt. Hiddink corri geerde door eerst Cahill in te brengen en vlak daarna storm ram Kennedy. Hij durfde het niet aan om met Cahill te begin nen, omdat die net als Kewell een blessure te verwerken had. WK voetbal 2006 Duitsland Voorin wilde Hiddink met één spits starten, omdat Japan altijd drie verdedigers opstelt. „Zo konden wij een mannetje over houden op het middenveld." Toen de 0-1 de eindstand leek te worden, greep Hiddink in. Hij bracht met Aloisi nóg een aan valler. Zijn ploeg gooide alle fy sieke kracht in de strijd. „Om dat we wisten dat Japan daar uiteindelijk onder zou kunnen bezwijken. Tegen Duitsland kwamen ze vorige week ook op voorsprong, maar uit vrije trap pen werd het nog gelijk. Dat beeld hield ik mijn jongens voor ogen." Hij liet deze week ook nog even oefenen op de lange inworpen van Neill. „Daarmee zorgden we voor verwarring. Je moet ho pen dat die bal een keer goed valt." Dat gebeurde, in de 84ste mi nuut, Cahill scoorde in een mê lee van spelers. Hiddink proefde dat het team nog meer wilde. John Aloisi viert feest nadat hij Australië op 3-1 heeft gebracht in het duel met Japan. foto David Gray/RTR nc 1IPZIG - De eerste acht wed- jden van het wereldkampi- p voetbal in Duitsland ren allemaal officieel uitver- :ht. Toch bleven zondag bij wedstrijd tussen het Neder- «rJ| ids elftal en Servië Monte- ro (1-0) in Leipzig vele hon den tribuneplaatsen onbezet. Duitse organisatiecomité on- derzoekt nog wat de oorzaak is van de lege plekken in het Zen- tralstadion. „We willen graag weten aan welke landen deze vrije plaatsen toebehoorden", legt een woordvoerder uit. „De ze tickets zijn niet aan ons terug gegeven. Anders hadden wij ze nog in de vrije verkoop kunnen doen." De woordvoerder van het Duitse comité sloot de moge lijkheid niet uit dat vele toe schouwers in het stadion ervoor hadden gekozen om op de boven ste ring het duel staand te aan schouwen. Dat zou ook een verklaring kun nen zijn voor de open zitplaat sen in enkele vakken. Het comi té corrigeerde gisteren het offi ciële toeschouwersaantal in Leipzig nog wel naar boven toe. Het bezoek werd op 43.000 men sen vastgesteld in plaats van 37.216. De verkeerde opgave was een gevolg van een fout bij de plaatselijke organisatie in Leipzig. In samenwerking met de Fifa onderzoekt de WK-comi- té ook een zwendel met kaarten bij de wedstrijd Argenti- nië-Ivoorkust, zaterdag in Ham burg (2-1). Voor het duel werden op de zwarte markt tickets aangebo den voor 150 euro per stuk in „Dan moet je ook proberen je te genstander te killen." Zijn ploeg deed het op spectaculaire wijze, in de 89ste en 92ste minuut. En ook hier kreeg het geluk van Hiddink een duwtje. Want Ca hill had in de 86e minuut de Ja panner Komano binnen het strafschopgebied onderuit ge schopt. En behalve dat hij zijn zijn tweede gele en dus rode kaart had moeten krijgen, werd Japan ook een geheide straf schop onthouden. Wat in Australië de betekenis is van de eerste WK-overwinning in de geschiedenis kon Hiddink niet inschatten. „Het land heeft twintig miljoen inwoners, ik heb begrepen dat minstens de helft daarvan heeft zitten kij ken. Dit is natuurlijk een gewel dige impuls voor het voetbal." Stiekem hopen op méér doet Hiddink ook. Met een doelsaldo van plus twee hoopt hij toch een gaatje te slaan op Kroatië, dat vanavond Brazilië ontmoet. Mogelijk is dan op 22 juni een gelijkspel tegen de Kroaten ge noeg. „Maar rekenen heeft nu nog geen zin. Dit is al geweldig. Als je vandaag nul punten haalt, kun je eigenlijk al naar huis. Dus we gaan feestvieren, of ik dat nou wil of niet. Dit zijn Australiërs. Die hou je niet te gen." GPD KAISERSLAUTERN - De Egyp tische scheidsrechter Esam Abd El Fatah heeft volgens diverse Australische voetballers na het duel tussen Australië en Japan (3-1) zijn excuses aangeboden voor het goedkeuren van de Ja panse treffer. „Iedereen maakt wel eens fou ten, maar het was groots van hem het toe te geven", zei doel man Mark Schwarzer. Schwarzer kreeg bij het Japanse doelpunt een forse duw van Ya- nagisawa bij een vrije trap van Nakamura. De bal vloog daarna in het doel. ANP plaats van de officiële prijs van 60 euro. De toegangsbewijzen hadden de opdruk: Ivoorkust, Afdeling Sportreizen. Dat zou kunnen betekenen dat deze tick ets via een Afrikaanse omweg in verkeerde handen zijn gevallen. „Het is al jaren bekènd dat het met kaarten voor sponsors of of ficials uit arme landen altijd problemen geeft", verzuchtte de zegsman van de WK-organisa- tie. ANP EIBURG - Hij keept op de iniiig bij Oranje de pannen het dak, is in vorm, maar [zondag toch Maarten Steke- ibnrg warm lopen toen Edwin je.: b der Sar even geblesseerd ;°K k. Van tweede naar derde liman, Henk Timmer zag het i 'er anders. ]jj ar hij maakt er geen punt Rk i, Stekelenburg traint im- rsook sterk. dacht je toen Maarten te est warmlopen? e hadden het 's ochtends in [esprek met de keepers van Basten gehoord. Maarten ^sooit al tweede man bij Oran- n viel weg door een blessure, traint sterk en is iemand )kj irde toekomst. Dat begrijp ik maal wel. En ik heb er ook n moeite mee, al heb ik de rtieve ambitie om tweede per te zijn in plaats van der- logisch. je niet te vriendelijk, ga je je 34 jaar niet te gauiv als ije aan de kant? et is de keuze van de bonds- ich. Hij heeft me verteld dat mijn taken bij het Neder- ds elftal tot dusver prima ingevuld. De keus heeft ook 'eE ts met klasseverschil te ma- -Ik ben zometeen aan het be- van het seizoen bij AZ in a o edvorm en topfit, da's ook pi. En ach, als tweede keeper zli jg je in principe ook geen zö dtijd, is normaliter de prak- :a* op een WK." t ja... ben liever tweede man, dat veel mooier, maar we doen .hier in Duitsland allemaal /pen. ik kan er mee leven, probleem. Maarten is een ie. 'ge keeper, die moet zijn kans oc|bben. Trouwens, ik denk dat steeds veel mensen zijn met me willen ruilen: ik hun zij derde keeper bij het Ne- lands elftal op een WK. Zo iviker ook naar." GPD Spits van Oranje: ik ben in vorm en daar ben je niet zomaar weer uit door Leon ten Voorde FREIBURG - Bij de aftrap van het WK stond één ding vast: over Ruud van Nistelrooij hoef de de aanhang van Oranje zich geen zorgen te maken. Tsjonge, wat speelde hij goed in de voor bereiding, en wat was hij scherp, vrolijk en gefixeerd op het grote doel. Van Nistelrooij zou het wel even gaan maken. Hij was er helemaal klaar voor, de man in vorm. Maar toen zondag in Leipzig het ultieme moment daar was, leek het wel alsof hij met een stuiter bal speelde. Van dat speciale, veilige gevoel, was in één klap niets meer over. Was dit nou de man in vorm? Van Nistelrooij faalde en werd zelfs gewisseld. „Toch heb ik dat goede gevoel nog steeds", zegt hij na een nachtje slapen en een relaxte ochtendtraining. „Ik ben in vorm en daar ben je niet zomaar uit." Iedere voetballer kent die supe rioriteit waar Van Nistelrooij op doelt. Dat zijn van die dagen dat alles vanzelf lijkt te gaan. Dan lukt elke actie, soms zelfs onbedoeld. Dan kan het zomaar gebeuren dat je de bal eigenlijk aan de ene speler wilt geven, maar dat hij per toeval op prach tige wijze bij de andere speler te rechtkomt. Zo zit je in 'een flow', zoals ze dat tegenwoordig zeggen. „Bijna alles heeft met zelfvertrouwen te maken", weet Van Nistelrooij. Met andere woorden: wie fris is in het hoofd, kan met zijn voe ten vaak meer. Toch zijn er genoeg insiders die dat allemaal maar onzin vinden. Willem van Hanegem bijvoor beeld zegt altijd dat vorm niet bestaat, omdat elke wedstrijd weer anders is en zijn specifieke kenmerken heeft. Van Hanegem gelooft alleen in de vorm van de dag. „Daar heeft hij wel een punt", aldus Van Nistelrooij. „Kijk maar naar Arjen Robben. Die was de afgelopen weken nog niet in goeden doen en de buitenwacht had zelfs wat kri tiek op hem, maar zondag was hij opeens in topvorm en wint hij de wedstrijd voor ons." Van Nistelrooij wil er maar mee aangeven dat de grens tussen vorm en geen vorm soms akelig dun is. „Ik had zondag twee of drie slechte ballen, maar met een beetje meer geluk waren ze wel aangekomen en dan had ik best een redelijke wedstrijd ge speeld. Die paar momenten be palen vaak of je goed of slecht hebt gefunctioneerd." In tegenstelling tot Van Hane gem, zegt Van Nistelrooij wel te geloven in het begrip in vorm zijn. „Dat merk ik nu aan me zelf. Ik zit lekker in mijn vel en dan gaan veel dingen vanzelf. Dan kan er best, zoals zondag, een keer een mindere wedstrijd tussenzitten, maar dat doet niets af aan het totale gevoel dat ik al weken heb." Prachtgoal En wat hij zich ook niet laat af pakken na een zwakke wed strijd. „Ook al ben ik een keer wat minder, dan nog kan het bij mij heel snel veranderen." „Ik weet nog dat ik op de dag voor BADEN-BADEN - De rentree van Wayne Rooney in het Engelse nationale elftal lijkt aanstaande. „Ik wil spelen", vertelde de aanvaller over de wedstrijd van donderdag te gen Trindad en Tobago. Rooney brak eind april zijn rech tervoet. Het herstel verloopt voorspoediger dan verwacht. Volgens Engelse media is bondscoach Sven-Goran Eriks son van plan de 20-jarige spits van Manchester United cle laatste twintig minuten mee te laten doen tegen Trinidacl en Tobago. ANP/SID BREMEN - De Zweedse selectie ontkent berichten in de media die suggereren dat er onenigheid is in het team. Me dia uit het Scandinavische land berichtten over een inci dent tussen Olof Mellberg en Freddie Ljungberg in de kleedkamer na het 0-0 gelijkspel tegen Trinidacl Toba go. Ljungberg, de middenvelder van Arsenal, gaf toe dat.- er een discussie was na de wedstrijd, maar dat deze nor maal was. „We zijn erg gedreven en we willen ons best doen voor Zweden. We hebben niet gewonnen en we heb ben gediscussieerd hoe we het tegen Paraguay beter kun nen doen. Ik heb veel respect voor Mellberg." De verdedi ger van Aston Villa en Ljungberg kregen het al eens eer der aan de stok met elkaar. In de aanloop naar het WK 2002 gingen de twee op de vuist na een woeste tackle van- Mellberg op Ljungberg. GPD FRANKFURT - De soap rondom het nationale elftal van Togo duurt voort. Na de ruzie tussen spelers en bond over de premies, het opstappen van bondscoach Otto Pfister, de komst van Winfried Schafer en diezelfde Schafer die toch niet komt, is de Afrikaanse ploeg nu terug bij af: Ot to Pfister keert terug als bondscoach. De Duitser zit van middag op de bank als Togo aantreedt tegen Zuid-Korea. „De spelers kwamen massaal in actie. Daarop kreeg ik een fax van de Togolese voetbalbond of ik terug wou ko men." Pfister wou zich niet uitlaten over de vraag of zijn terugkeer eenmalig is of dat hij het team ook leidt gedu rende de volgende WK-duels. GPD/RTR BERLIJN - De Fifa heeft Ricardo La Volpe, bondscoach van Mexico, gevraagd om niet meer te roken tijdens wed strijden van zijn elftal. Lavolpe breekt met zijn rookge drag geen regels, maar de Fifa heeft alle bondscoaches verzocht om niet te roken langs het veld. TV-beelden toon den zondagavond een rokende La Volpe tijdens Mexico's 3-1 zege op Iran. GPD ST. ETIENNE - De Franse aanvaller Djibril Cissé heeft het ziekenhuis in St. Etienne verlaten. De spits van het Franse elftal en Liverpool belandde daar vorige week, na dat hij in een oefenduel met China zijn rechterbeen brak. Cissé zag daardoor een optreden op het WK in Duitsland in duigen vallen. De verwachting is dat Cissé met het her stel zo'n vijf maanden zoet is. Daarmee lijkt een transfer van Liverpool naar een Franse topclub voorlopig van de baan. ANP Ruud van Nistelrooij wordt bij zijn wissel in de wedstrijd tegen Servië Montenegro bedankt door Marco van Basten. De spits speelde verre van goed, maar twijfelt niet aan zijn vorm. foto Hans van Weel/GPD de kwalificatiewedstrijd bij Fin land geen bal raakte op trai ning. De enige bal die ik van dichtbij zag, kreeg ik op m'n neus. Ze schreven en riepen dat ik uit de ploeg zou gaan, maar de volgende dag speelde ik en maakte ik nuit het niets een prachtgoal. En dan ben je als spits opeens in vorm. Onzin ui teraard, zoals het ook onzin is om nu te beweren dat ik plots niet meer in vorm ben." GPD door Dick Sintenie FREIBURG - Volgens buiten landse kranten is de eerste af faire in de selectie van het Ne derlands elftal een feit. Robin van Persie had kritiek geuit op ploeggenoot Arjen Rob ben, uitblinker en matchwin naar tegen Servië Montene gro. Robben reageerde: „Ik maak er helemaal geen punt van." Maar er verschenen grote kop pen, uiteraard, in het Duitse Bild Zeitung over de 'eerste breuk' in het Nederlandse kamp. Met quotes van Van Persie, overgenomen van Ne derlandse websites en persbu reaus. De woorden die Van Persie kort na de wedstrijd koos om het spel van zijn collega te be schrijven, waren allesbehalve denigrerend en werden uitge sproken in een bepaalde con text. Want wat zei Van Per sie? „Vooropgesteld: ik vind Ai-jen een fantastische speler, maar hij kan soms wat meer rekening houden met een an der. Hij maakt wel eens keu zes die voor zijn medespelers niet goed zijn." Niks mis mee. Robben is een dribbelaar. Als het lukt, is hij levensgevaarlijk, maar loopt hij zich vast, dan brengt hij anderen in de problemen. Kortom, hij moet zijn momen ten wat beter kiezen. Van Persie: „We doen het met zijn elven. Als het goed is, spe len we nog zes wedstrijden. Dat kun je niet in je eentje doen." Robben zelf reageerde gisteren na de training in Frei burg ontspannen op alle kou- we drukte. „Ik maak er hele maal geen punt van. Ik praat met Robin over de wedstrijd en over dingen die we meema ken. Dit is geen thema, hele maal niet." Toch stond Van Persie er een beet je beteuterd bij in het Ba- denova-stadion. „Er wordt van een mug een grote olifant gemaakt. Ik heb na de wed strijd mijn zegje gedaan, en daar was volgens mij niks mis mee. Wat heb ik nou hele maal gezegd? Maar ik ga het niet herhalen, want dan wordt het misschien weer uit zijn verband gerukt. Mis schien niet door de Neder landse media, maar ik heb in middels wat ervaring met En gelse tabloids. Ik kan beter even mijn mond houden." Liever had hij het over ande re zaken. Zoals zijn basis plaats in Oranje en het feit dat hij in zijn eerste WK-wed- strijd een beslissende assist gaf. De overpeinzing volgde zondagavond, toen hij na de terugvlucht en een gezamen lijke maaltijd in het Parkho tel Adler zijn bed inkroop. „Ik dacht even terug aan het moment waarop ik nu sta en waar ik een jaar geleden... ehhh, zat. Tussen aanhalings tekens." De aanvaller van Arsenal doelde op de periode dat hij in hechtenis zat vanwege een vermeende verkrachtings zaak, die inmiddels is gesepo neerd. „Ik denk dat wat ik nu laat zien, een goed antwoord is op degenen die mij al had den afgeschreven." Dat hij tegen Servië Monte negro niet vaak in het spel werd betrokken, daar kon hij niet wakker van liggen. „Soms lopen de dingen zo, dan moet je belangrijk zijn voor het team." Van Persie ging ook bewust niet op zoek naar de bal, hij bleef stug aan de zijlijn geplakt. „Ik zag dat Arjen aan de andere kant ruimte kreeg en gevaarlijk was. En als ik naar binnen was getrokken, had ik Wesley Sneijder, die heel vaak vrij stond, voor zijn voeten gelo pen." Na dertien minuten kreeg Van Persie pas voor het eerst de bal. Hij zocht niet naar zijn eigen succes, maar speelde rustig terug op een ploeggenoot. „Hoe vaker je speelt op een hoog niveau, hoe meer je gaat begrijpen dat goed vrijlopen en aan speelbaar zijn belangrijk zijn voor het team. Het draait niet om het eerste balcontact en ook niet om het laatste. Het gaat erom dat je alle ballen goed aflevert." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19