PZC Bij Italië draait veel om Totti De drugsbaby en de rijke student Zege met zwart randje voor Tsjechië Spaan Argentinië moet in het reine komen met heilige maagd Gevangenisstraf dreigt voor Cafu Aanvalslust loont voor Azzurri in levendig duel met Ghana (2-0) wk in cijfers Fans Ivoorkusl woedend op stroombedrijf [iJ( dinsdag 13 juni 2006 van onze sportredactie GELSENKIRCHEN - Gevoe lens van vreugde en verdriet vochten na afloop van het WK-duel tegen de Verenigde Staten om voorrang bij het Tsje chische voetbalelftal. Door een overtuigende zege (3-0) deed de ploeg van bondscoach Karei Briickner een flinke stap rich ting de achtste finales. De op het eerste oog zware dij beenblessure van Jan Koller wierp een schaduw over de over winning. Later bleek uit een eer- ste diagnose dat de lange spits een spierverrekking heeft opge lopen. „Of ik de resterende twee groepswedstrijden nog aan spe len toe kom, kan ik nu nog niet zeggen", zei de spits na het on derzoek. De nieuwe blessure betekende voor Koller de zoveelste tegen slag. Hij miste bijna het hele voorbije seizoen bij Borussia Dortmund door een knieblessu re. Pas kort voor de start van het WK werd de nieuwe aan winst van AS Monaco fit ver klaard. Hoe belangrijk de 33-jarige aan valler nog is voor de nationale ploeg bleek direct aan het begin van de wedstrijd tegen de Vere nigde Staten. Op aangeven van Ajacied Zdenek Grygera kopte Koller de bal hard achter doel man Kasey Keiler: 1-0. Nog voor rust vergrootte Tomas Ro- sicky de voorsprong met een prachtige trap van ver buiten het strafschopgebied. Niet veel later moest Koller per brancard van het veld worden gedragen na een onschuldig ogend duel om de bal waarbij de spits zich leek te verstappen. Plet was voor Briickner de twee de tegenslag in aanvallend op zicht. Milan Baros, topscorer van het EK in 2004, ontbrak we gens een voetblessure. Na de pauze eiste Rosicky, die komende zomer Borussia Dort mund voor Arsenal verruilt, op nieuw een hoofdrol voor zich op door met een mooie stift de 3-0 te maken. Met de verdiende en fraaie over winning bewees Tsjechië voorlo pig het ongelijk van de vele criti ci die zich voor aanvang van het WK afvroegen of de 'oude, Tsje chische ploeg' nog wel zou mee kunnen. De nationale selectie be staat voor een groot deel uit der tigers, die al jaren samen spe len. De overwinning was direct een historische. Het was de eerste keer dat Tsjechië als zelfstandig land een wedstrijd won op een WK. In 1994, 1998 en 2002 liep het land deelname mis. Zestien jaar geleden, in 1990, deden de Tsjechen wel mee, toen nog vere nigd met de Slowaken. Voor de Verenigde Staten kwam de nederlaag hard aan. Vier jaar geleden bereikte het elftal van bondscoach Bruce Arena op het WK in Japan en Zuid-Korea nog de kwartfinales. ANP van onze sportredactie HANNOVER - Met een on-Itali- aanse aanvalslust begon de Squadra Azzurri gisteravond aan het WK voerbak Het bracht Ghana, de jongste ploeg op het WK, op de knieën. Ook de uit slag was niet geheel Italiaans: 2-0. Italië is weer eens één van de fa- geeft punten Rosicky Beasly vorieten. Coach Marcello Lippi zocht en smeedde een hechte ploeg, die in het openingsduel liet zien ook met open vizier te willen aanvallen. Het leverde te gen het onervaren Ghana een van de enerverendste en hardste wedstrijden tot nu toe op. Bij de jonge Afrikanen was PSV'er Eric Addo (27), gisteravond in de basis, nog één van de routi niers. De WK-debutant leverde moe dig strijd, counterde naar harte lust, maar bleef zonder belo ning. De Black Stars missen vooral een ster in de voorste linie. Asa- moah Gyan kon dit seizoen al niet imponeren bij Serie B-club Modena, Matthew Amoah was voor Vitesse best een aardige spits, maar is geen aanvaller van wereldklasse. Nee, dan Ita lië. Alberto Gilardino is een be langrijke man bij AC Milan, maar Luca Toni is de steraanval ler. Toni deed pas dit seizoen van zich spreken, maar mikte wel meteen 31 keer raak. In de Serie A is dat uitzonderlijk. To ni is sterk, snel en behendig, on danks zijn rijzige gestalte en kan verwoestend uithalen. In de eerste helft pegelde hij de bal hard tegen de onderkant van de lat. Fit genoeg Opvallender nog was het mee spelen van Francesco Totti. Maanden bleef hij aan de kant met een enkelblessure. Maar met twee oefenpotjes in de be nen vond coach Lippi hem fit ge noeg om in de basis te starten. „Ik ben zeventig procent, maar goed genoeg om het WK te spe- Andrea Pirlo juicht na de openingsgoal van Italië tegen Ghana. foto Yves Herman/RTR len", zei Totti met een menge ling van gretigheid en arrogan tie. Voor Lippi is Totti de spelma ker, de man waar het om draait. En het gebrek aan ritme was de Heeft het Nederlands elftal echt twéé keer gewonnen van Tsje chië tijdens de kwalificatiewed strijden? Van dit majestueuze Tsjechië dat de VS opzijschoof in een superieur exposé van technisch en tactisch demonstra tiemateriaal? Misschien zijn we dan toch sterker dan we den ken. Bert van Marwijk moet met veel verdriet hebben gekeken naar de 26-jarige Rosicky, die Dortmund verlaat voor Arsenal. In prognoses over de mogelijke sterren van dit toernooi is de naam van de kleine tien niet ge vallen. Welnu, hij kan aan het lijstje worden toegevoegd. Hele maal vrij van club- en transfer besognes voetbalde hij als een Rui Costa in zijn beste dagen, of beter. Hij werd geholpen dooi de solide Galasek, de driftige Nedved en het werkpaard Plas- il, die maar bleef lopen op links. Nedved is net Neeskens in één bepaald opzicht: ze kunnen op een geweldig overtuigende ma nier pijn lijden, om een minuut later weg te hollen als Fanny Blankers-Koen. Hiddink Guus Hiddink heeft altijd een tweede plan. Het lijkt erop alsof hij zijn beste kaart nooit als eer ste uitspeelt. In Sydney tegen Uruguay bracht hij Kewell pas na een half uur. Het gaf de door slag. Nu liet hij Cahill eerst een uurtje stomen in de zon. De in valler maakte twee doelpunten, pakte een gele kaart op het rand je van rood en schopte vlak bij zijn eigen doel een Japanner midden op de knie. Je kunt stel len dat Cahill een gemotiveerde indruk maakte. Het Japanse elf tal was een turnvereniging met een bal. Australië ging er boven op zitten en drukte nog even door. Nationale ploeg van Brazilië weerspiegelt land van uitersten Je hebt voetballers die bij hun club niet de gelegenheid krijgen hun talent ten volle te exploite ren. Toevallig zijn het twee rechts backs die me hier voor de geest komen: de Portugees Miguel van Valencia, die net als twee jaar geleden tot bloei komt in het na tionale team. Voor de Ajacied Grygera geldt het nog meer: bij Ajax geremd door de rechtsbui ten vóór hem, stoomt hij voor Tsjechië op langs de zijlijn waar hij de fijnste voorzetten laat zien. Voor de PSV'er Beasley is het verhaal precies omgekeerd. Die is, zonder Guus' veilige keurslijf, helemaal niks als-ie het zelf moet doen. Het kansloze straatjochie uit de drugswijk en de beschermde stu dent van de elite: ze zijn alle maal verenigd in de ploeg van Brazilië, die vanavond tegen Kroatië begint met de jacht op de zesde wereldtitel. Het dream- team is de spiegel van een land waar de krotten tegen de muren van majestueuze hotels zijn ge bouwd. door Roel Wiche KÖNIGSTEIN/SAO PAULO - Elke keer als de aanvoerder van 's werelds meest bewonderde ploeg het fraaie biljartlaken ver laat van de 1. FC Königstein ont rolt zich dezelfde scène. Marcos Evangelista de Moraes, beter be kend als Cafü, zet met engelen geduld zijn handtekening op de shirtjes van stralende Duitse voetballertjes. Cafü (36) slaat nooit over. Nooit. Want als geen ander weet het onverwoestbare monument van de Sele^ao waar hij vandaan komt. Toen de dynamische back in 2002 de vijfde wereldcup van Brazilië omhoog liftte, zoemden de camera's in op zijn shirt. Op de zijkant had hij de tekst '100% Jardim Irene' geschre ven. Jardim Irene (letterlijk: de tuin van Rene) is de naam van de favela (krottenwijk) in Sao Paulo waarin Cafü opgroeide. Zeer arm en crimineel, maar voor de beroemdste zoon een on vergetelijke liefde. „Hier kreeg ik mijn eerste schoenen, hier kreeg ik mijn eerste bal en hier maakte ik mijn eerste goal", laat hij graag aan iedereen we ten. Ooit mocht hij als schoffie van veertien invallen op de voetbal- school van Cafuringa, een be roemde speler in Brazilië. De ge leende schoenen waren veel te groot, maar het hoongelach stok te toen hij een boom van een ver dediger passeerde en de bal geni aal in het doel krulde. De gigant tilde het broodmagere ventje op en riep 'kereltje, dit is onmoge lijk!' Wat volgde was een droomver haal wat zo typerend is voor het land waar zelfs God met een bal tovert. Het broodmagere ventje verdiende een contract bij top club Sao Paulo en kreeg de koos naam Cafü, naar leermeester Ca furinga. Twintig jaar later is hij een levende legende. Maar zijn roots is hij nooit vergeten. Met zijn miljoenen bouwde de Mi- lan-verdediger een voetbalcom plex en school voor driehonderd kinderen. „Cafü is dé inspiratie voor ieder jongetje dat uit de el lende wil vluchten", weet Mi guel Athayde, reporter van tv-gi- gant O Globo en kenner van het Braziliaanse voetbal. „Hij weerspiegelt alle sterren die in de favela's zijn opge groeid. Ze zijn nu miljonair, maar de pijn van de armoede kunnen ze nooit helemaal verge ten." Het verhaal van Cafü is een bestseller, maar dat wil niet zeggen dat elk wonderkind in de Selecao uit de slums is ont snapt. Integendeel, de nationale ploeg is een spiegel van Brazilië, waar tussen bittere armoede en waanzinnige rijkdom vaak niet meer dan een muur staat Cafü en de aanvallers Ronaldo en Adriano komen uit de fave la's, maar Ronaldinho niet. De superster van Barga kende zijn jeugd in een doorsnee buurt in Porto Alegre, een relatief flore rende stad. Keeper Julio Cesar ziet er uit als een jonge zaken man en kende nooit honger. Maar hét voorbeeld van de bete re klasse is Kaka, de briljante strateeg. Met zijn studentikoze brilletje en voorliefde voor lite ratuur zou hij zo kunnen door gaan voor een intellectueel van de Parijse Sorbonne. Misdaad Athayde: „Kaka heeft gestu deerd, wat vloekt met het beeld dat vaak in het buitenland heerst. Mensen kennen vaak al leen de successtory van het straatkind." Niettemin blijven de sprookjes van de Cafü's, de Ronaldo's en de Adriano's de strohalm voor miljoenen kanslo ze jochies. Het leven van Adriano, de krach tige aanvaller, zal ongetwijfeld ooit verfilmd worden. De top schutter van Inter groeide op in Vila Cruzeiro, de gewelddadig ste favela van Rio de Janeiro. Zijn talent behoedde hem voor een zekere dood. „Adriano zat tussen de drugsmaffia en de mis daad", weet Nanko van Buuren, de Nederlandse directeur van IBISS, een organisatie die de straatkinderen uit de armoede probeert te halen. „Als hij in de drugs was gestapt, was het zijn ondergang geweest. Voetbal was zijn redding." De international heeft nog steeds een enorme binding met Vila Cruzeiro, waar hij op handen wordt gedragen. IBISS zette een voetbalschool voor honderden kinderen op, die gebruik maakt van het veld waarop Adriano groot werd. Vanavond zullen ze daar allemaal naar een groot scherm kijken. Naar Brazilië. En vooral naar hun beresterke held. Van Buuren: „Hij heeft me ooit zo'n knuffel gegeven dat ik m'n nek bijna verrekte. Hij is trots op zijn buurt." Dat kan van Ronaldo niet ge zegd worden. „In 1995 brachten we met straatvoetballertjes een bezoek aan PSV. Toen werd hij al verlegen toen-ie met zijn ach tergrond geconfronteerd werd." Adriano zal dat met overkomen. En Cafü al helemaal niet. Als de aanvoerder morgen terugreist naar Königstein, zal zich op nieuw hetzelfde tafereel voor doen. Marcos de Evangelista de Moraes zet op elk shirtje een krabbel, met engelengeduld. Mi guel Athayde, reporter van TV Globo: „Hij zal zijn afkomst nooit verloochenen. Nooit." middenvelder van AS Roma am per aan te zien. Al slaagde hij er niet eens in het uur vol te ma ken. Na een spijkerharde over treding van Paintsil, die hem op het onderbeen ging staan, hield Totti het voor gezien. Italië stond toen al op voor sprong. Totti tekende vlak voor rust voor de assist, Pirlo knalde van afstand raak langs keeper Richard Kingston. De Ghanese keeper was in de vermakelijke wedstrijd een at tractie op zich. Hij dook onder bijna alle hoge ballen door, maar stond ook geregeld zijn mannetje op een Italiaanse in zet. In de slotfase werd Kingston wel gepasseerd door invaller Vi- cenzo Iaguinta, nadat Kuffour veel te zacht terug had gespeeld. GPD door Frans Lindenkamp SAO PAULO - De bewoners van het Argentijnse Andesdorp- je Tilcara weten het zeker: Ne derland heeft weinig van Argen tinië te vrezen. Het Zuid-Ameri kaanse land wordt geen wereld kampioen, zolang de internatio nals niet een al twintig jaar openstaande gelofte inlossen bij de Maagd van Copacabana. 2006 Duitsland Maradona en zijn medespelers, die in 1986 voor het laatst de Jules Rimet-beker veroverden, hebben him woord gebroken te gen de Virgen de Copacabana del Abx*a de Punta Coral. Ze is geschoffeerd. Haar wraak is ver pletterend. In 1986 beloofde de selectie met de hand op het hart, dat zij met de WK-bokaal naar Tilcara zou terugkeren om de heilige maagd te bedanken als zij Argentinië in Mexico wereldkampioen zou maken. Coach Carlos Bilardo had in het op 2460 meter hoogte kerkdorp het trainingskamp op geslagen om de spelers alvast te laten wennen aan de ijle lucht van Mexico Stad. De bescher ming van de heilige maagd werk te. Handsbal De onnavolgbare Maradona leid de Argentinië naar de wereldti tel. Onder meer met zijn befaam de handsbal tegen Engeland waar naar zijn zeggen de hand van God achter stak. Maar na het succes vergaten spe lers en voetbalbond al snel de toegezegde pelgrimstocht. Nooit weer keerde de selectie naar Til cara terug. En dus wordt Argen tinië geen wereldkampioen meer. Al vier opeenvolgende WK-toer- nooien wreekt de 'Virgen' zich Verenigde Staten-Tsjechië 0-3 (0-2). 5. Koller'0-1, 36. Rosicky 0-2, 76. Rosic ky 0-3. Scheidsrechter: Amarilla (Par). Gele kaart: Onyewu, Reyna (Verenigde Staten), Rozehnal, Lokvenc, Rosicky, Grygera (Tsjechië). Aantal toeschou wers: 52.000. Verenigde Staten: Keiler; Cherundolo (46. Johnson), Onyewu, Pope en Lewis; Beasley, Donovan, Reyna en Mastroeni (46. O'Brien); Convey en McBride (77. Wolff). Tsjechië: Cech; Grygera, Rozehnal, Ujf- alusi en Jankulovski; Poborsky (82. Polak), Galasek, Rosicky (86. Stajner) en Nedve; Plasil en Koller (45. Lokvenc). Italië-Ghana 2-0 (1-0). 40. Pirlo 1-0, 83. laquinta 2-0. Scheidsrechter: Carlos Simon (Bra). Gele kaart: De Rossi, Ca- moranesi, laquinta (Italië), Muntari, Asa- moah Gyan (Ghana). Aantal teschou- wers: 43.000. Italië: Buffon; Zaccardo, Nesta, Canna- varo en Grosso; Perrotta, Pirlo, Totti (56. Camoranesi) en De Rossi; Gilardino (64. laquinta) en Toni (82. Del Piero). Ghana: Kingston; Pantsil, Kuffour, Mensah en Pappoe (46. Shilla); Munta ri, Eric Addo, Essien en Appiah; Asamo- ah Gyan (89. Tachie-Mensah) en Amo ah (68. Pimpong). Tsjechië 1 1 0 0 3 3-0 Italië 1 1 0 0 3 2-0 Ghana 1 0 0 1 0 0-2 Ver. Staten 1 0 0 1 0 0-3 Eerstvolgende wedstrijden: 17 juni: Tsjechië-Ghana (18.00 Keulen), Ita- lië-Verenigde Staten (21.00 Kaiserslau- tern). Australië-Japan 3-1 (0-1). 26. Naka- mura 0-1, 84. Cahill 1-1, 89. Cahill 2-1, 90. Aloisi 3-1. Scheidsrechter: El Fatah (Egy). Gele kaart: Grella, Moore, Cahill, Aloisi (Australië), Miyamoto, Takahara (Japan). Aantal toeschouwers: 46.000. Australië: Schwarzer; Emerton, Neill, Moore (61. Kennedy) en Chipperfield; Grella, Wilkshire (75. Aloisi), Culina en Bresciano (53. Cahill); Viduka en Ke well. Japan: Kawaguchi; Tsuboi (56. Moni- wa, 90. Ogura), Miyamoto en Nakaza- wa; Komano, Nakata, Nakamura, Fuku- lf door Argentinië geen kamp te laten worden. Volgens dej .ej vigen in Tilcara zal dat dil; in Duitsland niet anders zijn leen wanneer de selectie ie reine komt met de maagd g| er weer hoop. Alleen is de grote vraag hoe gentinië is niet meer in heti van de wisseltrofee. Boven® moet Maradona door het de maagd of is dat een kim geklaard moet worden doo huidige selectie? De beker dit moment in Duitsland. Di fa zal akkoord moeten Tenzij de Argentijnen wac! en de beker tijdelijk lenen de wereldkampioen die op zal worden gekroond. In ds' rl val doen de blauw-witten i afstand van de wereldtitel, wraak van de maagd is vei] terend. GPD fs IK D! dli ABIDJAN - Boze voetbalfc Ivoorkust hebben zaterdag toren en complexen van del tionale stroomleverancier aangevallen. de De elektriciteit viel zate kort na het begin van WK-wedstrijd tussen Ivoor en Argentinië (1-2) uit m zuidwesten van het land. Een politiewoordvoerder klaarde dat er twee arresti werden verricht en dat de tie vergeefs jacht had gem jÊ op honderden jongeren die ten van gebouwen en auto' gooiden. Een woordvoerder van het antwoordelijke staatsbedrij: weten dat woedende fans stenen en stukken hout prol den de kantoren in te kome: werden computers gestolen stroom viel lüt kort nadat Ai time een voorsprong had men. Beide landen zijn WK in Duitsland ingedeeld Oranje. ANP nischi en Alex; Takahara en Yaiuj wa (79. Ono). Australië 110 0 3 Kroatië 0 0 0 0 0 Brazilië 0 0 0 0 0 Japan 1 0 0 1 0 ire Eerstvolgende wedstrijden: daag: Brazilië-Kroatië (21.00 Berlijt juni: Japan-Kroatië (15.00 Nürnt Brazilië-Australië (18.00 München) 1. Klose (Duitsland), Wanchope Rica), Bravo (Mexico), Cahill (Ausli Rosicky (Tsjechië) 2. 6. Robben (Ned), Frings, Lahm land), Carlos Tenorio, Delgado dor), Crespo, Saviola (Argentinië), ba (Ivoorkust), Zinha (Mexico), G« hammadi (Iran), Pauleta (Portugal) si (Australië), Koller (Tsjechië), Piri quinta (Italië) 1 Eigen doel: Gamarra (Paraguay). Rode kaart: Avery John (Trimd; Tobago). Gele kaart: Van Bronckhorst, He (Nederland), F.onseca (Costa Rical.i larek (Polen), Mendez, Hurtado li dor), Gerrard, Crouch (Engeland) r dez (Paraguay), Yorke (Trinidad ei j bago), Larsson (Zweden), Saviola,! ze, Gonzalez (Argentinië), EbouéJ ba (Ivoorkust), Stankovic, Koro Drugatinovic, Gavrancic (Servi; Montenegro), Torrado, Salcido U co), Nekonam (Iran), Jamba, I André Macanga (Angola), Cristianc naldo, Nuno Valente (Portugal), G Moore, Cahill, Aloisi (Australië), I moto, Takahara, Moniwa (Jap), Rc i hl, Lokvenc, Rosicky, Grygera chië), Onyewu, Reyna (Verenigde ten). De Rossi, Camoranesi, lag (Ita), Muntari, Asamoah Gyan (Gha Geschorst voor eerstvolgende strijd: Avery John (Trinidad en: go). Dinsdag Groep F: Brazilië-Kroatië (21.00 uur, Berlijn). Groep G: Zuid Korea-Togo (15.00 uur, Frank) Frankrijk-Zwitserland (18.00 uur,' gart). ROME - Een dag voor de start van wereldkampioen Brazilië op het WK in Duits land, was er voor de Brazili aanse verdediger Cafu min der prettig nieuws. De Itali aanse justitie wil de 35-jarige verdediger van AC Milan ne gen maanden in de cel zetten. Zijn vrouw Regina Feliciano hoorde voor de rechtbank in Rome dezelfde straf eisen voor fraude met paspoortaan- vragen. „Het is wel komisch dat dit juist een dag voor de wedstrijd van Brazilië moet gebeuren", reageerde de Bra ziliaanse voetballer gisteren in het onderkomen van de ploeg in Duitsland. „Ik laat me er niet door beïnvloeden. Ik ben volledig op het duel U gen Kroatië gefocust. Oven gens ben ik formeel hierovf niet ingelicht. Ik heb hi nieuws van mijn broer via d telefoon vernomen." Cafu bt gint in Duitsland aan zij vierde WK. Zijn vrouw zo de hoofdverdachte in de za« zijn. De affaire speelt uit d tijd dat Cafu in Italië voor,4 Roma speelde. De fraude ds teert van het seizoe 1998-1999. De vi-ouw.van O fu gaf bij de aanvraag aan fa miliebanden met Italië te heb ben. Cafu kreeg daardoor oo een Italiaans paspoort, dl hem voor clubs in Italië aat trekkelijk maakte omdat bi dan niet als een speler va: buiten de EU gold. ANP/SÏÏ foto Bernd Settnik/EPA Hoogstandjes van Ronaldinho (links) en Robinho tijdens de laatste training voor de wedstrijd tegen Kroatië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 18