Geen vis en alleen gehakt ïoeken naar eenvoud en puurheid Boeiende beeldtaal, krachtige lijnen zc GELICHT 15 Qgiozenders cn ontvangst ^satelliet ïns Voedselbank Steekpartij bij barbecue in Goes Bedrijven Sloe even zonder stroom Belangstelling politie vrijwilligers Auto maakt klap tegen vangrail Centrum kusttoerisme aan HZ Voorpremière van film United 93 in Vlissingen Exposanten aanwezig in 't Kunstuus dinsdag 13 juni 2006 HtSUM - De regionale om- rja eisen van het kabinet Ne huishoudens regionale sie kunnen blijven ontvan- ed g|e ontvangst loopt gevaar aarmie plannen van het kabinet verki 'd oktober de analoge ont beeld van tv-zenders al' te volge nd wc Bid. ïndg n deiPen' dreigt nu met juridi- t. Dc moei War iaakt nk je ït ij da! rond sjoele- alazzü Korfb chting Roos, de overkoepe- oi'ganisatie van regionale tappen tegen de overheid, ecteur G. Schuiteman gis- veten. half miljoen kijkers in md, Groningen, Drenthe, Gelderland, Flevo- Noord-Holland en Zee- ioeten op zoek naar een al- ,t oniief voor de spriet- of hark- ie waarmee zij naar de re- e zenders kijken, aldus ;emaker. oplossing ziet Roos in de etontvangst van de regio- renders, omdat huishou- n de zogeheten buitenge- i de1 vaak al een satelliet heb- gwor :nst ee overige oplossingen, ka- digitale ontvangst via Digitenne, zijn volgens de hiei lorganisatie niet accepta- rkest11 grote delen van het land elemaal geen kabel, voor Terninschaf van digitale ont- is per toestel tenminste j rdzeventig euro nodig, 16,3()ij dan nog de kwaliteit e ontvangst onzeker is." jionale zenders zijn echter g niet via de satelliet te Om dat mogelijk te maken e miljoen euro nodig. Dat =r=rinoet uit Den Haag komen, Stichting Roos. Schuitem- )e regionale omroep hoort 'mei', k wettelijk, voor iedereen Daar kan en mag de over- niet zomaar een streep alen." secretaris Van der Laan ediazaken heeft inmiddels Stichting Roos laten we- at het kabinet niet van v°j is de plannen aan te pas- Er zijn voldoende alterna- zo kunnen de regionale •pen meeliften op het nieu- ïdelijke, digitale signaal •thertelevisie voor Neder- 3rle\ 2 en 3", laat een woord ter weten. GPD door Emile Calon Met een tas vol melk, suiker, pasta, rijst, brood en groenten verlaat In- grid van Dijke de Lidl in Middelburg. Ze heeft voor ruim 35 euro boodschap pen gedaan. Maar over twee paar dagen moet ze weer terug 'want met drie op groeiende kinderen en een man die eet als een bootwerker is het eten nauwe lijks aan te slepen'. Ze boft, zegt ze zelf, dat haar man een goede baan heeft. An ders zou ze echt niet weten hoe ze elke dag haar gezin van voldoende voedsel kan voorzien. Ze snapt dan ook niet hoe gezinnen van een bijstandsuitkering rond kunnen komen. „Die moeten toch naar de Voedselbank." De Voedselbank krijgt het steeds druk ker, meldde de Walcherse voorzitter D. van der Meer zaterdag. Volgens hem zijn steeds meer mensen afhankelijk van voedselpakketten. Eind 2004 stel den de vrijwilligers van die bank per week zo'n drie pakketten samen. Nu zijn dat er 160. In Goes worden er weke lijks 130 uitgedeeld, in Zeeuws-Vlaan deren meer dan 200 en op Schou- wen-Duiveland 60. Van Dijke kent twee gezinnen die weke lijks bij de Voedselbank aankloppen voor steun. Volgens haar doen ze dat niet voor de lol. „Het is bittere nood zaak." Zonder die inhoud van die dozen zou een gezin, zo weet ze zeker, in het geheel niet rondkomen. Met de steun van de Voedselbank is dat al moeilijk, vervolgt ze. Ze betwijfelt of de kinderen in die bewuste gezinnen wel eens vis eten. En afgezien van ge hakt wordt daar nooit vlees gekocht. Om die reden geeft ze wel eens wat, al dus de Middelburgse. Ze kent ook anderen die wel eens wat toestoppen, maar makkelijk is dat niet voor die gezinnen. „Want afhankelijk zijn van de vrijgevigheid van anderen, Steun van de Voedselbank middels een voedselpakket is voor sommige gezinnen onmisbaar. foto Ruben Oreel dat is niet iets om trots op te zijn." Erik de Vlieger, een andere klant van de Middelburgse Lidl, is verbaasd als hij hoort dat de Walcherse voedselbank aan 160 gezinnen voedselpakketten geeft. Hij had verwacht dat veel meer mensen die steun nodig hebben. Vakantie Hij kent ook een paar gezinnen die vol gens hem nooit rond kunnen komen van de uitkering die ze krijgen. Zelf werkt hij in de ploegendienst bij een bedrijf in Vlissingerf-Oost, 'verdient redelijk goed, maar aan het eind van de maand is het geld altijd op'. Gekke dingen doet hij niet, verzekert hij. Omdat zijn vrouw werkt, kunnen ze dit jaar op va kantie. „Anders zat dat er echt niet in." Ivonne, een andere Lidlklant, hoort haar plaatsgenoot en mengt zich in het gesprek. Zij kan nimmer meer iets ge woon spontaan kopen, vertelt ze. Ondanks haar salaris is het elke keer weer passen en meten om het eind van de maand te halen. Nu is ze al aan het sparen om haar twee zonen met Sinter klaas iets leuks te geven. Als alleen staande moeder moet ze het echt van de koopjes hebben. De folders van Lidl en de Aldi worden door haar dan ook ge speld. Volgens haar beseffen politici ge woon niet hoe duur alles is geworden sinds de invoering van de euro enkele ja ren terug. Enkele klanten van de Aldi in Vlissin- gen zijn net als De Vlieger verbaasd dat de Walcherse voedselbank 'maar 160 ge zinnen helpt'. Jolanda en Corry, twee dames van nog geen 35 jaar stellen „dat er alleen al in Vlissingen meer gezinnen moeten wonen die hulp nodig hebben. Blijkbaar wint de schaamte het van de noodzaak, aldus Jolanda. Of, zo vult haar vriendin aan, weten nog steeds te weinig mensen van het bestaan van die voedselbank. Zelf wist ze tot voor kort ook helemaal niet van het bestaan van die instelling. Tot een kennis haar vertelde dat ze via de sociale dienst was doorverwezen naar die instelling. Die kennis heeft er niet lang over na moeten denken om hulp te vragen. Want met een uitkering is het niet te doen twee tienerdochters van voldoende vitaminen, mineralen, ei witten en andere bouwstoffen te voor zien. „Dan is elk pak rijst meer dan wel kom", aldus Corry. „Van dat uitgespaar de geld kan ze weer wat kleren voor die meiden kopen." Ze stopt haar regelma tig wat kleren toe van haar eigen doch ters, maar echt leuk is dat niet. „Die meiden van haar willen ook wel eens in iets nieuws lopen, in iets waarmee ze kunnen showen." Bij de Albert Heijn in Goes is Carolien de Ruiter zeer duidelijk als haar een vraag gesteld wordt over de voedsel bank. Terwijl ze haar boodsvchappen overlaadt zegt ze dat het schandalig is dat zo'n instelling bestaat. In een welva rend en rijk land als Nederland moet een uitkering toch voldoende zijn om van rond te komen, aldus de Goese. „Je mag mensen niet zo vernederen dat ze afhankelijk worden van hulp van ande ren." GOES - Een 45-jarige Goesenaar is zondagavond om kwart over acht door de politie aangehouden op verden king van poging tot doodslag of zware mishandeling aan de Marijkestraat in Goes-Oost. Hij wordt ervan verdacht tijdens een barbecue een 34-jarige plaatsgenoot aan zijn hand te hebben verwond met een mes, nadat de twee een woordenwisseling hadden gehad. De broer van het slacht offer is in zijn rug gestoken en moest voor behandeling naar het ziekënhuis. Ook een andere man die op de barbe cue was, liep schaafwonden op. De 45-jarige verdachte is ingesloten. BORSSELE - Een aantal bedrijven in het Sloegebied heeft zondagavond laat enige tijd zonder stroom gezeten na een brandje in een transformatorstation aan de Wilhel- minahofweg in Borssele. Het brandje, ontstaan door een technische storing, woedde rond elf uur en is geblust door de Borsselse brandweer. De kerncentrale Borssele heeft als gevolg van de storing op noodstroom gedraaid. MIDDELHARNIS - Voor een baan als politievrijwilliger op Goeree-Overflakkee bestaat grote belangstelling. Een informatiebijeenkomst in Middelharnis leverde 77 aanvra gen van solhcatiepakketten op. Ook via de internetsite www.politie-rijnmond.nl kunnen nog aanmeldingen bin nenkomen. De politie werkt al langer met vrijwilligers op Goeree-Overflakkee en wil die mogelijkheid verder uit breiden. Het huidige team bestaat uit 37 medewerkers, van wie er zeven op vrijwillige basis assisteren. De vrijwil ligers draaien gemiddeld één dienst in de week en worden onder meer ingezet tijdens evenementen en districtelijke controles. KERKWERVE - Een negentienjarige automoblist uit Zie- rikzee raakte zondagavond op de N59 bij Kerkwerve in de linkerberm en ramde een vangrail. De voorkant van zijn auto raakte zwaar beschadigd, de bestuurder bleef zelf ongedeerd. MIDDELBURG - Een expertisecentrum voor kusttoeris me, verbonden aan de Hogeschool Zeeland (HZ), moet de kennis en ervaring van het Bureau voor Toerisme Zeeland (BTZ) vasthouden. Zo'n centrum is naar de mening van het dagelijks provinciebestuur een goede zaak, nu het BTZ wordt opgeheven. Dat gebeurt omdat de promotie en wervingstaak wordt overgenomen door de Stichting Pro motie en Marketing Zeeland Delta, waarin de vier regio nale VW's samenwerken. Eerder is al de boekingscentra le als onderdeel van het BTZ verdwenen. Gedeputeerde M. Ie Roy (PvdA, toerisme) reageerde gisteren in de Sta tencommissie economie en mobiliteit niet onwelwillend op de suggestie dat kenniscentrum wat startgeld mee te geven. Dan moet de HZ wel eerst met een subsidieverzoek komen, zodat dit op de gebruikelijke manier kan worden getoetst. Het is de bedoeling dat vanuit het expertisecen trum onder meer stageplaatsen worden ingevuld. Linst ing IV» Tief/ol oft foto Peter Nicolai Anita Tournois T ANNA TER MUIDEN - weet ook niet waarom, maar een vorm, die altijd terug- in mijn werken. Onbewust ize vorm duidelijk een eigen gaan leiden." Vera de waerdere legt uit waarom Hips p veel van haar schil- en en zeefdrukken te zien het stadhuisje exposeert laldegemse momenteel haar ntste werken. ekend is Dedeurwaerdere voor expositiegangers in and. In het verleden, vanaf exposeerde ze twee keer ei' in Sint Anna ter Muiden, flaast in Groede, Aarden- Middelburg, Oostkapelle, singen en ook tweemaal in kote Kerk in Veere. r werk omvat meest abstrac- indschappen. „Schilderen is n en leven is een kunst. Het lderen van licht, water en aarde zijn in de eerste plaats kleur en vorm, pas in de tweede plaats wijzen ze naar zoiets als een anekdotische werkelijkheid. Binnen een schilderij is de na tuur nooit meer dan een meta foor voor iets heel anders. Een manier om te spreken over het niet beheersbare, al het onbere kenbare van het leven. Weerspie gelingen van het onnoembare." Het zijn schilderijen en zeef drukken die fascineren door hun eenvoud en spannende com posities. Naast een divers kleu renpalet van ijzige blauwtinten in cle serie Landscape Blues tot vurig oranje, zoals in bijvoor beeld Moving Earth. Bepaalde elementen uit de natuur inspire ren de kunstenares door het zien van vorm of kleur dermate, dat het afbeelden daarvan ge woon vanzelf gaat. „Ik ga voor al voor het tijdloze element, de beweging in de natuur. Vrije vor men spreken mij erg aan. Een van de vormen die mijn werken domineren en steeds weer terug keren is de ellips. Het is schijn baar iets wat blijvend fasci neert, iets dat leeft in mijn on derbewustzijn en dat ik gewoon moet schilderen." Opvallend zijn het aantal wer ken in serie met voox-keur voor twee-, drie-, en meei'luiken. „Meestal borduur ik voort op één gegeven. Er ontstaat iets, waarin en waaraan ik verder werk. Een artistiek proces dat groeit tot ik denk: ja, nu ben ik er, nu is het af. Soms ga ik wel eens te ver. Jammer, maar dan moet het weg." Boeiend Waren olieverf en daarna acryl in eerste instantie haar meest ge liefde materiaal, nu is zij vooral in de weer met zeefdrukken. „Deze techniek vind ik zeer boeiend. Het is iets heel andei-s dan schilderen. Men weet nooit pi-ecies wat er uitkomt. Met een van mijn laatste series, zeefdruk ken op aluminium, ben ik gese- lecteei'd voor kunstsalon Sant, een expositie die op het moment in de hallen van het belfort in Brugge gehouden wordt." Ze bespeurt bij zichzelf een dui delijke ontwikkeling in het steeds verder zoeken naar een voud en puurheid in de expi'es- sie van liaar werk. „Ik wil de emotie, de stemming, het gevoel achter 'die lijn in de natuur', openen, levend maken." Een werk dat zo'n gevoel verdui delijkt, is California my dream. In deze zeefdruk drukt ze uit dat de brede, rechte doorgaande wegen door het immense land schap aldaar, veel indruk op haar maakte tijdens een vakan tiereis. Het werk van De Deui- waerdere laat je niet onge moeid. Het zet de toeschouwer actief aan het werk; de fantasie kan haar gang gaan. Tentoonstelling: vandaag en mor gen in hel stadhuis van Sint Anna ter Muiden, 13.00-17.00 uur. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Het werk van de vier exposanten in galerie 't Oude Raadhuis in Burgh-Haamstede is zeer di vers. Wat de makers echter ge meen hebben, zijn de krachtige lijnen waarmee ze hun boeiende beeldtaal 'schrijven'. Riekje Isbrücker doet dat met poëtische composities van acryl op linnen. Speelsheid, relative- ring en beperking tot de keni waar het volgens haar om gaat, zijn kenmei'kend in haar schil derijen. Wie de moeite neemt wat langer naar het wei'k te kij ken, ontdekt daar een veelheid aan contouren in. Isbi'ücker schetst mensen met een verhaal en weet de nieuwsgierigheid van de beschouwer daarmee te prikkelen. Zij doet dat veelal met primaire kleuren en felle contrasten in rood, geel en blauw. Een opvallend fraai schilderij van haar hand in Het Oude Raadhuis is echter juist een compositie met een meer in getogen kleurencombinatie in grijs, rood, zwart en wit. De diepte ex*in suggereert een lange weg die de schimmig weergege ven personages nog hebben af te leggen. Pieter van der Velden exposeert hier zijn zowel figuratieve als abstracte beelden. Hij is een au todidact die zich op latere leef tijd is gaan toeleggen op het beeldhouwen. „Het boeiende van beeldhouwen is het samen spel van handen en geest. Die lei den onlosmakelijk van elkaar tot een creatieve en vaak intuï tieve vormgeving", aldus Van der Velden. Zijn 'Zonaanbidster' uit mar mer valt op dóór de afwisseling Schilderij van Riekje Isbrücker (midden), beeld van Koos Smit (rechts), de overige beelden zijn van foto Marijke Folk'ertsma Pierre van der Velden. van gladde en ruwe oppervlakte en vooral ook door de expi'essie: een mollig toetje, dat inderdaad van de zonnenwarmte lijkt te ge nieten. Specifieke aandacht vex- dient zeker ook een mysterieuze uil uit marmer en een octopus uit speksteen. Beeldend kunstenaar Koos Smit is in Het Oude Raadhuis verte- genwooi-digd met zowel schilde rijen als beelden. Hij laat zich in het platte vlak in de eerste plaats leiden door zijn intuïtie. Dat levert composities op met een dynamisch lijnenspel en ex pressieve contrasten van felle kleuren. Het behoeft nauwelijks toegelicht te worden dat schil- VLISSINGEN - Film by the Sea vertoont vanavond de voorpre mière van United 93. De voor stelling in de Vlissingse bio scoop CineCity begint om 20.00 uur. De film, die onlangs ook op het festival in Cannes was te zien, gaat over de United Airli- nes-vlucht 93, die op 11 septem ber 2001 door terroristen werd overgenomen. De passagiers kwamen er door gesprekken op hun mobiele tele foons achter dat andere vlieg tuigen al in de torens van het WTC waren gevlogen en dat hun vliegtuig op weg was naar Washington. Zij besloten hun leven op te offeren en het vlieg tuig te laten neex'storten voor dat het zijn bestemming kon be reiken. United 93, geregisseerd door Paul Gi-eengi-ass, draait vanaf eind deze maand in de Neder landse bioscopen. ders als Willem de Kooning, Jackson Pollock en Fransz Kli ne tot zijn lichtende voorbeel den behoren. Forse doeken Ook Smit werkt voornamelijk met acxyl op linnen. Hij maakt met grote lijnen en forse kleur- vakken een soort onderschilde ring. Daarna brengt hij vele dun ne, transparante langen verf aan. Snel en gedreven doox*wer- ken, staat bij hem hoog in het vaandel om de dynamiek van het moment tot uiting te kunnen brengen. Zijn stijl komt het bes te tot zijn recht op doeken met forse afmetingen, zoals 'Dad's li beration' dat bovenaan de trap in Het Oude Raadhuis hangt. 'Woman in love' is de titel van een fraai beeldje dat Smit uit serpentijn hakte. Hij lijkt bij het beeldhouwen overigens wat meer de innerlijke emotie tot ui ting te willen brengen. Beeldend kunstenaar Joop van Nugteren is vertegenwoordigd met een vitrine met kleine beel den in een beperkte serie. Hij hakt niet, maar kneedt zijn beel den met was en laat ze vervol gens in brons gieten. Hij ver taalt zijn gevoelens en indruk ken vooral in menselijke figuren en weet de emoties met zijn spe cifieke beeldtaal universeel te maken. Deze expositie is tot en met 30 juli te zien in Het Oude Raad huis van donderdag tot en met zaterdag tussen 13.00 en 17.00 uur, maar is tijdens de Kunst- schouw van 17 tot 25 juni dage lijks open van 10.00 tot 17.00 uur. HEINKENSZAND - Illustrator Martijn van der Linden en kera miste Hanna Bolier zijn morgen vanaf 15.00 uur aanwezig in ga lerie 't Kunstuus in Heinkens- zand. Martijn van der Linden expo seert momenteel in de galerie de originele schilderijen van het prentenvertelboek Het prinsen kindmet tekst van Mai-anke Rinck. Er is gelegenheid het boek te laten signeren. Hanna Bolier toont eigenwijze, kleurrij ke vogels en poezen. De expositie loopt nog tot en met zaterdag 17 juni. 't Kun stuus, aan de Dorpsstraat 43, is geopend: woensdag en donder dag en vrijdag van 13.00 tot 18.00 uur (vrijdag ook van 19.00 tot 21.00 uur) en zaterdag van 10.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15