lossingen laat subsidie liggen NIEUWS GETIPT VOOR U PZC Gezocht: bootjesgekken Alles over voor een mooiere binnenstad PUZZELPAUZE -13 Meer geluidsruimte voor Vlissingen-Oost gemeente wil volgens Archipelscholen aanvraag voor twee ton niet indienen ,es in fietsen aar school voor «rlingen Sluis Verzet tegen doortrekken Sloebos Opknapbeurt Oostwal Goes begint Automobilist botst tegen boom Bouw huizen Geersdijk halverwege dinsdag 13 juni 2006 ■nrAdri Klinkenberg [UWDORP - Het Zeeuwse arinciebestuur heeft Zeeland 3ports terecht ontheffing ge ien van de Wet Geluidshinder jat de gezamenlijke bedrijven het industrieterrein meer ge- kunnen gaan produceren. heeft de Raad van State in voorlopige uitspraak be- paald. Met de extra geluidsruim te die er nu is, kunnen in Vlissin gen-Oost meer bedrijven geves tigd worden. De ruimte in vier kante meters gemeten was er al tijd al, maar het ontbrak het be drijventerrein aan zogenoemde geluidsruimte. Door de ontheffing van de pro vincie mag Zeeland Seaports de wettelijke geluidsnormen over schrijden. Daardoor zullen 285 woningen in de omgeving te veel geluid te verduren krijgen. De wet staat dit toe, op voor waarde dat de bewoners com pensatiemaatregelen krijgen aangeboden in de vorm van wo ningisolatie of een geluidswal. De ontheffing werd op 30 mei bij de Raad van State aange vochten door de agrariër J. Blok die aan de Havenstraat in Nieuwdorp is gevestigd. Hij zegt dat het exploiteren van zijn melkveebedrijf steeds moeilij ker wordt door de zware druk die Vlissingen-Oost op de omge ving en op zijn bedrijf legt. Hij maakt zich er zorgen over dat de stallen waarin zijn koeien in de winter zijn ondergebracht te veel geluidshinder te verduren zullen krijgen. De Raad van State heeft niets voor de agrariër kunnen beteke nen. zo blijkt uit een gisteren be kend gemaakte uitspraak. Vee stallen genieten in tegenstelling tot woningen, scholen en zieken huizen geen bescherming van de Wet Geluidshinder. Als Blok zijn stallen niet op ei gen kosten isoleert, krijgen zijn koeien te maken met een mate van industrielawaai die voor mensen als ongezond wordt be schouwd. inrMiriam van den Broek JSSINGEN - Het basisonder- ijs in Vlissingen dreigt twee a subsidie mis te lopen omdat «emeente Vlissingen de aan- 3ag niet indient. Dat zegt C. inenhoven van de Archipel- i'olen. ten brief aan het college van en W schrijft Kuyvenhoven rbijsterd te zijn over het be- al van het college om de aan- jag voor deelname aan de re- iing van het ministerie van iderwijs, Cultuur en Weten- niet definitief in te die- n „Het wrange is dat de pro- in het voortraject door CW al zijn goedgekeurd. De ton waren in feite al toege- gd. De aanvraag hoefde alleen gmaar te worden ingediend, vind het onbegrijpelijk dat er tt eerst met de betrokken hoolbesturen is gesproken, «rdat dit besluit genomen is." isubsidieaanvraag zou niet al- n gelden voor de openbare Ar- ipelscholen, maar ook voor de rspectief-scholen voor protes- nts-christelijk/rooms-katho- i onderwijs en de katholieke t-scholen in Vlissingen. tjrojecten !t het geld zouden brede- toolprojecten een impuls krij- l „Het gaat om projecten i armee we buiten schooltijd rt öviteiten kunnen aanbieden armee leerlingen zich verder men ontwikkelen of voorbe- u sen op hun volgende oplei- of werk. Denk bijvoorbeeld llffisecretariaatswerk. De subsi- was niet alleen bedoeld voor OSTBURG - Ook dit jaar krij- leerlingen uit groep 8 van basisscholen in de gemeente ais weer een lesje in hoe ze vol- nde schooljaar het beste naar n nieuwe middelbare school, dit geval het Zwincollege in astburg, kunnen fietsen, it gebeurt deze ochtend in het der van het project 'van 8 ar 1', een gezamenlijk initia- van Duurzaam Veilig t-Zeeuws-Vlaanderen, de Oig verkeersorganisatie 3VO de politie. De bedoeling is i! kinderen vanmorgen de rou- i die ze volgend school- ir dagelijks moeten fietsen als naar het Zwincollege gaan. 'totaal doen de leerlingen van ïalf scholen mee. Bezorgklachten: 30-0231231 maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur beoactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 «30 EB middelburg Tel 0118-493000 Fax. 0118-493009 Email: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Berkelder Edith Ramakers priam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET "ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl de brede school die in het Vlis- singse Middengebied komt, maar ook voor projecten op indi viduele scholen", zegt Kuyven hoven. De subsidieregeling valt onder het Europees Sociaal Fonds. „Om voor die regeling in aan merking te komen moet zeer nauwkeurig de administratie worden bijgehouden. Wat wij van de gemeente hebben verno men, is dat die administratieve last voor de gemeente te groot is. Je hoeft maar één keer het verkeerde briefpapier te gebrui ken en je hebt al een probleem. Dat risico wil Vlissingen niet lo pen. Daarnaast hebben we ge hoord dat er geen brede-school- coördinator kan worden aange steld omdat Vlissingen een per soneelsstop heeft. Maar die argu menten overtuigen ons niet. Wij zijn als schoolbestuur bereid om de verantwoordelijkheid voor de uitvoering van de administra tieve last op ons te nemen en daarvoor aansprakelijk te zijn, maar daar is niet eens met ons over gepraat. En we vragen ons ook af waarom er niet met de be trokken schoolbesturen over legd is of een brede-schoolcoör- dinator bij een van de besturen kan worden ondergebracht. Al les wat de laatste jaren is ge daan om welzijn, onderwijs en sport te integreren, krijgt hier door een terugslag terwijl het be leid juist nu moet worden door gezet om te voorkomen dat jon geren straks in een moeilijke leeftijdsfase in de problemen ko men." Wethouder M. Walraven liet gis teren via haar woordvoerder we ten nog niet te kunnen reageren omdat ze de brief van Kuyvenho ven nog niet gezien had. Volgens Cees Droste mag het vak van scheepstimmerman nooit verloren gaan. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Vijf. Misschien tien. Dat zou al genoeg zijn. Als Cees Droste zoveel jongens enthousiast weet te ma ken voor het vak van scheepstimmer man, dan kan hij tenminste met een ge rust hart zijn gereedschap neerleggen. Een vluchtige blik misschien, maar meestal rijd je aan de Timmerfabriek voorbij. Toch doet de oude fabriek nog zowaar elke doordeweekse dag haar naam eer aan: getimmerd wordt er. Aan de TH49, de oude hengst die dooi de Stichting Behoud Hoogaars weer tot leven is gewekt. Cees Droste heeft er de leiding over een harde kern van zo'n vijfentwintig werklieden, die elke dag vrijwillig vroeg uit hun bed stappen, in de Timmerfabriek samen schaften en pas 's avonds weer naar huis gaan. „Moet die balk zo?" Droste kijkt even, zegt ja en die balk gaat zo. Iedereen luis tert. Terwijl hij van huis uit eigenlijk he lemaal geen scheepstimmerman is. „Op de bouw werkte ik, als restauratie timmerman. Verder had ik niks met bootjes. Ja, ik zeilde. En af en toe knap te ik eens een roeibootje op. Of ik bouw de een kanootje, een zeilbootje. En toen kwam ik iemand tegen met een botter. Hij vroeg of ik het achterschip wilde maken. Want ik was zo handig. Ik ben begonnen, en ik hield niet meer op." Het bleef echter niet bij die ene klant. In Hoorn, waar Droste vandaan komt, begon hij maar zijn eigen scheepswerf. „Ik bouwde en mijn vrouw ging lassen. In de winter waren we zelfs met zeven man bezig. Vakliteratuur was er nauwe lijks. We leerden al doende. Zeker als oude scheepstimmerlieden voorbij lie pen. Dat deden wij vroeger zo, bromden ze. En dan pikten wij dat op. Op een ze ker moment hadden we onze eigen spe cialiteit: bootjes uit de platbodemsfeer. Hengsten, botters. Of ze nou drie meter waren, of dik in de veertig. Prachtig was het. Dan liep je langs de haven en dan kon je ze zo aanwijzen: die heb ik nog gebouwd, en die, en die, en die. Tot de gemeente een nieuwbouwwijk wilde bouwen. Precies op de plek waar mijn werf was. Die moest dus weg." Droste heeft er nog een vieze nasmaak van. „Ik ben financieel wel rondgeko men hoor, maar ik was zo op mijn ziel getrapt. Tot Gerrit belde. Gerrit van de Stichting Behoud Hoogaars. Ik heb niet eens gevraagd hoe hij bij mij terecht kwam. Hij vroeg of ik de Alcyon wilde restaureren. Maar dan moest ik wel snel beslissen, om subsidie rond te krijgen. Ik heb hier 's nachts in een hotel de be groting in elkaar getimmerd. Het lukte. Ik ben verhuisd naar Baarland, Hoorn hoefde ik niet meer te zien, en nu werk ik in dit unieke duppie. Het is gezellig, en ik houd ze al vijf jaar bij elkaar. Het is niet mijn, maar hun schip." En zo werd Cees Droste scheepstimmer man. Hij is nog maar een van de weini gen. Want de meeste timmermannen duiken de bouw in. Het liefst nieuw bouw, want dat verdient zo lekker. „Verschrikkelijk jammer. Hier werken, mijzelf inbegrepen, alleen maar ouwe zakken. De jeugd groeit op met motor bootjes. Een hengst is niet snel genoeg. Ze komen nooit kijken, die zestienjari gen, maar ik weet zeker dat ik ze en thousiast krijg voor het vak." Met een beetje geluk gaat Droste dat nog doen ook. Toen bij hem eenmaal het idee van een opleiding tot scheeps- foto Ruben Oreel timmerman opkwam, liet het hem niet meer los. „Ik wil het vak niet verloren laten gaan. De provincie haar culturele erfgoed teruggeven. Scholieren van het ROC, die leren voor timmerman, wil ik scholen tot scheepstimmerman. Met de basis kunnen ze altijd nog de bouw in. Bij mij leren ze bootjes bouwen. Ik laat ze varen en proeven hoe mooi het is om van een verzameling oud hout een com pleet nieuwe boot te maken. Ze komen bij onze stichting stage lopen en we pra ten ze de werf in Arnemuiden binnen. En anders wel in België of Frankrijk. Mensen willen geen plastic jacht meer, ze willen een historisch schip. Werk zat. Ik moet mij zelfs al opdelen." Droste ziet het al helemaal voor zich. Zeker als de provincie helpt. „Het zou* mooi zijn als die de jongens voor vijf jaar een renteloze lening wil aanreiken. Zo kunnen ze hun eigen bedrijf starten en laten draaien. Tijdens een informeel gesprek gaf Conny Boersma me het idee dat de provincie achter het idee staat. En nu begint het. Vertellen, lobbyen. Het ROC erbij. Een stuurgroep." De trotse leermeester slaat zijn armen over elkaar. Alsof het al is gelukt. Een nieuwe generatie die het stof van de his torische scheepsbouw blaast, en prompt alle grijze haren doet verdwijnen. door Maurits Sep MIDDELBURG - De Vereni ging Ondernemers Middelburg (VOM) wil parkeerplaatsen bij de Abdij opofferen om de uit straling van het centrum te ver beteren. Automobilisten moeten uitwijken naar de rand van de binnenstad. „Voor de beeldkwa liteit van het centrum moeten we alles over hebben", vindt VOM-voorzitter H. Boers. De Abdij, de Lange Jan en het Koorkerkhof worden nu ont sierd door blik, meent de VOM. De ondernemers willen dat ge bied daarom het liefst autovrij maken, bekende Boers gister avond tegenover de raadscom missie ruimte in Middelburg. „Wat een fris geluid", reageerde H. Akdag van de Politieke Par tij Middelburg (PPM). „Onderne mers wilden altijd dat bezoe kers moesten kunnen parkeren in de binnenstad. En nu wilt u ze verplaatsen naar de rand." De VOM wil daarover graag meedenken, beaamde Boers en ging nog verder. Hij herinnerde aan het pleidooi van de onderne mersvereniging om de pleinen Advertentie Den Dekker K Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com in de binnenstad op te knappen. Dat is door diverse partijen over genomen. Hij waarschuwde hun er daarom voor dat dat leidt tot het verlies van nog meer par keerplaatsen in het centrum. Ook daarvoor moeten elders an dere plaatsen terugkomen. Hij pleitte daarom voor openstel ling van het overloopterrein aan de Sandberglaan. „In ieder ge val op hoogtijdagen, maar liefst de hele zomer." Akdag wilde weten wat de VOM vindt van het transferium op de Mortiere. Daarvandaan rijdt een bus naar het centrum. „Het ligt te ver van de stad", verklaar de Boers. Om het transferium veel aantrekkelijker te maken, zou er dagelijks om het kwartier een bus moeten rijden, zei hij. „Maar dat is voorlopig niet te realiseren. Wel willen we de fre quentie verhogen om meer pas sagiers te trekken." Hartenkreet Een 'hartenkreet' noemde Boers zijn pleidooi voor een beter par keerbeleid. Daarbij horen vol gens hem ook nieuwe parkeer voorzieningen aan de oost- en noordzijde van de stad en een be ter verwijssysteem naar parkeer plaatsen, zodat mensen niet on nodig naar een vrije plaats zoe ken. „Want wij maken ons ern stige zorgen." Het college van B en W wil een onderzoek laten uitvoeren naar de manier waar op het parkeerbeleid verbeterd kan worden. Voor een aantal fracties, waaronder Middelburg Transparant, SP en Groen- Links, is dat niet nodig. „We we ten toch wat daar uit gaat ko men", stelde A. van 't Westeinde (GroenLinks). „Er is eigenlijk geen probleem. De parkeerkel ders zijn leeg, behalve op zater dagmiddag en een paar drukke dagen in de zomer." Bovendien vinden deze partijen het onder zoek veel te duur. Dat kost 50.000 euro. Nuttig Volgens wethouder F. Streng is het onderzoek juist 'meer dan nuttig'. Hij kreeg bijval van PPM-raadslid Akdag. „Als je wilt bijsturen, moet je dat kun nen beargumenteren. En om dat te kunnen, moet je onderzoeken. Zo werkt dat in Nederland." NIEUWDORP - Het doortrekken van het Sloebos bij Bors- sele naar 's-Heerenhoek en Nieuwdorp stuit op weer stand onder landbouwers die in het plangebied grond heb ben. De één is fel tegen, de ander wacht gelaten af. Ook bestaat er wel enig begrip voor het idee 's-Heerenhoek en Nieuwdorp met groen beter af te schermen van de Sloe- weg en het Sloegebied. De gemeente Borsele en de provin cie maakten eind vorige week bekend dat zij samen vier miljoen euro beschikbaar stellen voor een nieuw Sloebos van zestig hectare bij 's-Heerenhoek en Nieuwdorp. Zes miljoen is daar in totaal voor nodig. Voor het groen wordt gekeken naar een gebied van honderd vijf tig hectare ten westen van 's-Heerenhoek, tussen Nieuwdorp en de Sloe- weg én ten noordwesten van Nieuwdorp richting de Sloek- reek. GOES - De gemeente Goes is begonnen met het opknap pen van de Oostwal, althans dat deel waar winkels zijn ge vestigd. Als onderdeel van het Masterplan Binnenstad trekt ze de bestrating van de heringerichte winkelstraten in de binnenstad door naar de Oostwal: een rode loper met grijs natuursteen aan de zijkanten. Voor de winkels verrijst een strook voor voetgangers, die een slingerend patroon krijgt, wat de uitloper van het winkelgebied er speelser en intiemer op moet maken. Tussen het parkeer terrein en de voetgangersstrook komen honderdvijftig fietsparkeerplaatsen. Die krijgen een plek onder een rij bomen en worden met groene hagen afgeschermd van de parkeerplaatsen. De gemeente verwacht dat de oostelijke entree van het koophart zo een stuk gezelliger wordt. RILLAND - Op de A58 ter hoogte van Rilland is gister middag een 29-jarige automobilist uit de gemeente Veere van de weg geraakt en tegen een boom aangereden. De man raakte de macht over het stuur kwijt, botste tegen een verkeersbord, daarna tegen een boom waarna hij te gen een tweede boom tot stilstand kwam. Hij kwam met de schrik vrij. Zijn auto is total loss. GEERSDIJK - De zes woningen die aan De Weitjes in Geersdijk worden gebouwd, bereikten gisteren het hoog ste punt. Betrokkenen hieven het glas op die mijlpaal. Marsaki BV, de projectontwikkelaar van drie woning bouwverenigingen, heeft het plan ontwikkeld. Van de zes woningen zijn er twee huur, twee koop en twee koopga rant. De zogeheten koopgarantformule houdt in dat hui zen van 160.000 euro met 25 procent korting worden aan geboden, zodat ze bereikbaar worden voor onder meer starters. Als de eigenaar verhuist, dan is die verplicht de woning eerst aan de Regionale Woningbouwvereniging Samenwerking (RWS) aan te bieden. De waardevermeer dering wordt gedeeld: zestig procent voor de eigenaar, veertig procent voor de RWS. Advertentie GENIETEN VAN HET WK MET THE MAN OF THE MATCH UNIEKE PROMOTIE VAN M&M'S VOOR 4 ACTIEVERPAKKINGEN 2,50 IS DEZE M&M'S ORANJE DISPENSER AF TE HALEN OP DE GROTERE POSTKANTOREN. KIJK OP WWW.M-MS.NL VOOR MEER INFORMATIE OVER DEZE ACTIE EN HET DICHTSTBIJZIJNDE POSTKANTOOR. Vul hel diagram zo in dat in elke rij. elke kolom en elk vierkanl van 3 x 3 vlakjes alle cijfers van 1 lol en met 9 precies één keer voorkomen 9 4 3 1 5 3 8 1 9 6 4 3 8 9 2 1 6 4 3 2 6 5 6 5 4 2 8 ©DENKSPORT PUZZELBLADEN Deze rubriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp dagbladen icplage bijna 1.8 miljoen! Meer informatie; e-mail: info@nrp.nfo.vv. Nieuws gelipt voer u!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13